De begrafenis van Koning Albert DONDERDAG 22 FEBRUARI 1934 EERSTE BLAD PAG. 2 Geweldige belangstelling te Brussel Ontroerende plechligheden Reeds iu de vroege morgenuren vertoon de Brussel het beeld van een grooten natio- nalen dag, echter zonder de gewone uitbun- dighe d. De stemming is, overeenkomstig het sombere gebeuren: de begrafenis van een geacht en gc-liefd Koning. Mot rouwfloers omhulde vaandels wor den van overal aangedragen Van huis tot huis hangen de vlaggen half-stok. Verreweg de meeste groote winkels zijn gesloten. Van vijf uaur in den morgen af voerden vele extra-treinen duizenden uit alle hoe ken van het land aan. De oudstrijders, herkenbaar aan onder scheidingen en vaak ook aan hun vermn- kingen, haasten zich allen naar vooraf per radio aangekondigde punten nabij bet Pa leis. Voor het Palels Voor het Paleis en op den weg naar de St. Gudule was het reeds vroeg in den mor gen zwart \an mcnschen. Reeds vóór ze\ en uur begonnen de oud- strijd ei-s zich op te stellen voor het défilé vanaf de Place du Tröne langs de Boulevard du Régent en bijna de geheele Boulevard du Waterloo. Hun aantal kan gevoegelijk op 20.000 worden geschat. Tegen half acht werd het stoffelijk over schot van den Koning, dat tot dan toe in de chapellp ardente ten Paleize had gerust, naar buiten gedragen en in de kist opge baard voor het Paleis. Een eeiewacht schaar de zich o rnde kist, aan weerskanten waar van eenige flambouwen brandden, en toen werd op de Place du Trone het teoken gege ven, dat de toet van oud-strijdeis zich in beweging kon zetten om een laatste blik te werpen op hun vroegere aanvoerder en Ko- nhig. Zwijgend trekken zij voorbij, eerst de ver tegenwoordigsters der moeders en oorlogs weezen, dan de rijtu gen der zwaarst ver minkten en daarachter de minder ernstig? invaliden van den Bond van Oorlogsiavali- Achter de Nationale Oud-Strijderabond ko men de officieren en dan de oud-strijders van den User, de dragers van het IJzeren Kruis, vei-sehillende groepen en regimenten van oud-frontstrijders, oud-oorlogsgevange nen. politieke veroordeelden. Het voorbijtrekken dei- oud-strijders duurt bijna 2Y> uur. Van elke groep begeeft zch de vaandeldrager met twee gedelegeerden, allo drie in het zwart gekleed en getqoid met alle verworven eereteekens, naar de straat tegenover het Koninklijk Paleis, waar deze vaandeldelegaties opnieuw worden op gesteld om aanstonds hun plaats in de rouw stoet in te nemen. Naar de St. Gudule Tegen tien uur verzamelden de Ministers, 'de leden van den Staatsraad, de leden van de beide Kamers, de generaals en de leger oversten zich in het Pale s, waar tegen kwart over tien Kroonprins Leopold zich bi| ben voegde om hen te begroeten. Hier verza melden zich ook de buitenlandsche staats hoofden met hun gevolg, terwijl een deel van de leden van het diplomatieke corps eveneens in het Paleis bijeenkwam, een an der deel, de hooggeplaatste functionarissen der legaties en ambassades, zich rechtstreeks naar de Pt. Gudule hadden begeren. Inmiddels hadden zich binnen de afzet ting de verschillende troepen, die deel van de rouwstoet zouden uitmaken, in volgorde opgesteld, gereed om hun plaats in te ne men. Het was ongeveer half elf toen, na dat een hooge geestelijke de laatste ceremoniën hadden verricht, de met zes paarden bespannen affuit voorreedl en onder-officieren van verschillende wapens de kist op de affuit tilden. Op hetzelfde oogenblik rolde het eerste schot van het salvo van 101 kanon schoten, dat tijdens den tocht naar de St. GucluJe werd afgevuurd, en even later zete de stoet zich langzaam in beweging. Ei* heerschte langs den weg een schier ademlooze stilte, slechts verbroken door hei stappen der paarden, het geschuifel der voet stappen en tusschen de menigte hier en daar door het snikken van een vrouw, dikwijls ook van een man, wiens uiterlijk elke sen timentaliteit vreemd is. En deze stilte vol van geluiden wordt als het ware geaccentu eerd door de regelmatige sombere dreun der kanonschoten, die uit de verte aanrolt De rouwstoet De stoet werd geopend door een peleton bereden gendarmerie, gevolgd door de mu ziekkapel der bereden gidsen. Dan komt de opperbevelhebber der Belgische troepen, generaal van Emelen met zijn staf, en hier achter de beide leger-delegaties. Drie landen hebben delegaties van het leger gezonden, n.l. Italië, Engeland en Frankrijk. De Italiaansche leger-afdeeling opent de rij. Zij worden gevolgd door een afdecling vnn 7 officieren en 100 manschap pen van het Britsche Innskilling-Dragon- derregiment onder bevel van luitenant-ko lonel Wiley. De Britsche vloot is vertegen woordigd door een afdeeling van honderd matrozen, die achter de dragonders voort schrijden. Het Fransche leger is vertegen woordigd door een afdeeling artillerie van het 6e legercorps, een afdeeling ruiterij van het le regiment en vier afdeelingen infan terie van het 9n linie-regiment met vaandel en muziekkapel. Achter de Fransche troepen heeft men de uit drie leden, in het zwart gekleed en met alle oorlogsonderscheidingen op de borst, bestaande vaandeldelegaties van oud-strij ders, die na het défilé der oud-strijders te genover het Paleis bij het Wachthuis wa ren opgesteld, hun plaats in de stoet aange wezen. Hun vaandels zijn alle met rouw floers omhangen. Dan volgen de delegaties van het Belgi sche leger zelf. Elke leger-eenheid is verte genwoordigd door den corps-commandant, een officier van elke lagere rang. een on der-luitenant, een sergeant, een korporaal en een soldaat, zoodat van elk corps elke rang vertegenwoordigd is. Achter deze dele gaties s.rhriidon alle officieren van den ge- neraleri staf en hierachter de vaandels van alle Belgische regimenten, zoowel de be staande als de inmiddels ontbonden regi menten. Herinnerde het rouwfloers niet aan 't droeve doel van de aanwezigheid van deze vaandels, het zou een kleurrijk schouwspel zijn. De vlaggen worden gedragen in gele deren van acht, en elk vaandel wordt be geleid door oen onderofficier van het regi ment, die naast de stoet loopt. Dan volgt de geestelijkheid. De kardinaal Aartsbisschop Van Roey, begeleid door de bisschoppen en zijn assistenten, onder wie Mgr. Marinis, Deken van de Kerk van St. Gudule, en de veertien pastoors van de stad Brussel. De lijkbaar Voorafgegaan door een bereden of ficier, die het bevelhebberslint des Konings draagt, volgt dan de lijkbaar, met de Belgische kleuren bedekt. De kist is geplaatst op een kanonaffuit van het 14e Artillerie Regiment, ge trokken door zes zwarte paarden. De rouwlinten worden vastgehouden door den President van den Senaat Dig- neffe, den President van do Kamer Poncelet, Minister-president Graaf de Broqueville, den Minister van Justi tie Janson, den Minister van Binnen- landsche Zaken Pierlot cn de gene raals Biebuvck en De Ceuninck. Het affuit was omgeven door de leden van het Militaire Huis van den Koning en links en rechts door een haag van soldaten, bestaande uit een afdeeling van het 13 Regiment Grenadiers, die het geweer aan de riem droegen. On middellijk achter de lijkbaar werd het lievelingspaard van Koning Al bert aan den teugel geleid. Dan volgden de leden der koninklij ke familie, in de eerste plaats Prins Leopold en Prins Karei, Graaf van Vlaanderen, de overige familieleden van het Burgerlijk Huis van den Ko ning. Da buitenlandsche staats hoofden Sommigen in uniform, velen ook in ci viel gekleed, schrijden achter de baar de buitenlandsche staatshoofden of hun verte genwoordigers. Er zijn twee re ge er en- de koningen in de stoet, nl. Koning Boris van Bulgarije, die vergezeld wordt door Prins Cvril, den Bulgaarschen gezant te Parijs en eenige leden van zijn gevolg, en de Koning van Si am, die uit het 7uiden van Frankrijk gistermiddag te Brus sel is aangekomen. Het derde aanwezigt staatshoofd is d* President der Fransclit? Republiek Lebrun, die vergezeld is doo« den Franschen Minister-president Dou- mergu e.'.Minister Barthou, MaarschalK Pétain en* eenige leden van zijn gevolg. Toekomstige regeerende vorsten in den stoet zijn in de eerste plaats Koning Alberts schoonzoon, de Prins van Pie mo n t, die zijn vader, den Koning van Italië ver tegenwoordigt, de Prins van Wales, die vergezeld is o.a. door Lord Allenby en Admiraal Sir Roger Keves, Kroonprins Olaf van Noorwegen, en do zoon van den Zweedschen Kroonprins Gu staaf Adolf, alsmede Prins Karei van 7. w d e n. H.M. de Koningin der Nederlanden is vertegenwoordigd door haar ge maal, Z.K.H. Prins Hendrik der Nederlanden, die vergezeld wordt, door Vice-Admiraal Rambonnet, Ba ron van Hardenbroek tot Harden- broek en Jhr. Laman Trip, terwijl ook de Nederlandsehe gezant zich bij hem heeft aangesloten. Van de andere gekroonde staatshoofden heeft de Koning van Afghanistan zich laten vertegenwoordigen door zijn buitengewoon gevolmachtigde te Parijs, Prins Shah W o 1 i Khan, Koning Carol van Roemenië doorzijn broer Prins Ni col aas, in wiens gevolg zich o.a. oud-Minister Angelos cu bevindt; de groothertogin van Luxem burg door Prins Felix van Bour- I) o n, de Koning van Denemarken door Prins Axel van Denemarken, de Kóning van Egypte door den Egyptischen gezant te Parijs en de Japansche Keizer door den Japanschen ambassadeur te Lon den- De Duitsche Rijkspresident Von Hinden burg had als buitengewoon ambassadeur den oud-gezant van Duitschland te Brussel, Von Keiler gezonden, terwijl de overige landen en staatshoofden zich lieten verte genwoordigen door hun gezanten te Brus sel, die in dit geval niet bij het diplomatie ke corps, maar bij de vreemde staatshoof den liepen. De staatshoofden werden gevolgd door de leden van het diplomatieke corps en hierop volgden de Belgische Ministerraad, de Mi nisters van Staat, de hooge rechterlijke amb tenaren, de verschillende rechterlijke colle ges vertegenwoordigend, de leden van den Miinraad en van den Kolonialen Raad. de militaire attaché's. de hoogere leger-officie- ren. de gouverneurs der Belgische provin cies en delegaties van de Provinciale Ra den, de hooge ambtenaren, het gemeentebe stuur van Brussel en daarachter deputaties van andere gemeenteraden. Hierop volgden de vertegenwoordigers der geestelijkheid van alle gezindten, delegaties van alle Belgische Academies en Universi teiten, het consulaire corps en tenslotte een ontelbare reeks van delegaties van verecnl- cingen en corporaties op allerlei gebied, onk uit het buitenland, die zich bij de Dlechtigheid lieten vertegenwoordigen. De onafzienbare stoet werd gesloten door twee afdeelingej) van het eerste gidsenregi- ment, twee afdeelingen van het 6e en 14e artillerie-regiment en een peleton bereden gendarmerie. De escorteerende troepen zijn gekleed in veldtenue en marcheeren in rijen van twaalf. De trommels, die niet ge mard worden, zijn, evenals de vaandels, omfloerst De plechtigheid In de Si Gudule De stoet volgt den weg langs de Rue Royale, die vanaf het plein voor het Paleis is afgezet door een cordon Ardennen-jagers met. baret en grenadiers. De rest van de rente naar de St. Gudule. langs de Rue des Colonies en de Rue de Chanrcllerie is, evenals het plein, afgezet door karabiniers. In dichte drommen staan de menschen achter de afzetting, die op het plein van de St. Gudule is versterkt door hekken langs de trottoirs te plaatsen. Waar het affuit met hst stoffelijk overschot van den Koning na dert. nijgen zich de hoofden en staan soldaten stram in de houding, terwijl de of ficieren den sabel presenteeren. Bij het naderen van de kerk passeerde het gedeelte van den stoet, dat het affuit voorafging, den hoofdingang en ging verder naar de Rue Treurenberg, waar tot het ein de van de plechtigheid in de St. Gudula werd gewacht Het affuit hield halt voor de hoofd ingang, waar de lijkkist ontvangen werd door den Deken van de St, Gu dule en andere geestelijken, dié de kist, voorafgegaan door Kardinaal Van Roey, in processie droegen naar de hooge katafalk, die was opgericht op de plaats, waar hoofd- en zijbeuk el kaar snijden. Ter weerszijden van de katafalk, die be dekt werd met de nationale kleuren en waarboven een koepel was aangebracht met neerhangende draperieën, temidden van vier schilden, brandde een drie-dubbele rij kaar sen. Op de katafalk werden tuniek, helm en zwaard van den Koning gelegd. In het midden van de kerk is boven een Belgisch wapenschild een tweede, verlichte koepel aanaehracht. In de kerk is overigens all°= omfloerst en ook de drie ingangen zijn voor zien van rouw-baldaliijnen. Bij het hoofdaltaar is een troon opgericht voor de Koninklijke familie en daarachter zijn de plantsen voor de vreemde staats hoofden en hun vertegenwoordigers. De d' plomaten en autoriteiten en overige genoo- digden vinden nauwelijks een plaats in de kerk. zoodat er van toegang voor een deel van liet publiek geen sprake is. en zelfs de pers heeft maar een sporadisrhen verte genwoordiger. die de plechtigheid in de SL Gudule kan bijwonen. De dienst werd geleid door den Kardi naal-Aartsbisschop van Mechelen, Kardi naal Van Roey, die werd bijgestaan door den deken van Brussel Mgr. Marinus en eenige diakenen pn kanunniken. De plechtige Mis werd uitgevoerd door het beroemde koor van de SL Romhoutskerk te Mechelen, versterkt met zangers van het groot-semi narie en het. koor Scola Cantorum tp Meche len. De absolutie werd door Kardinaal Van Roev persoonlijk gezongen. De plechtigheid in de St. Gudule eindigde niet een op ge- derónte toon in mineur gespeelde „Brahon- Qonnc" van het muziekkorps der grenadier* Naar La eken Na aflnop van den rouwdienst begeleidden de Kardinaal en de overige geestelijken het lijk van den Koning tot aaa den uitgang van de Kerk. De hoogste autoriteiten en huitenlandsch?. vertegen/woordgors stapten voor een der zij-ingangen in rijtuigen, die hen naar de kerk te Laeken brachten. De thans kleiner geworden lijkstoet volgde weldra, in lang zamer tempo, door de Rue Treurenberg. de Rue Royale, de Rue des Palais cn de Ave nue de la Reine naar Laeken. Langs de ge heele weg stonden troepen geschaard, en wel tot aan de Place Liedts afdeelingen dor verschillende linie-regimenten, vervolgens een regiment wiel rijders, eenige artillerie regimenten, eenige afdeelingen genie en te I^eken zelf het 2e regiment lansiers. De troepen bewezen telkens bij 't passeeren van het affuit met het stoffelijk overschot van den Koning de militaire eerbewijzen af- deelings- op* peletonsgew ijs. Tusschen de Schaarbeeksche Poort en hei kanaal werd aan één zijde van den weg de eerewacht gevormd door schoolkinderen, d e met strakke gezichtjes den indrukwekken den stoet zagen voorbijtrokken. In de kerk te Laeken Bij het naderen van de kerk te Laeken reed het gedeelte van den stoet, dat het stoffelijk overschot voorafging, de Parklaan in. zoodat de troepen, die het affuit volgden, erlangs konden defileeren. De muziekcorp sen defileerden niet mee, doch stelden zich ter zijde op en brachten voor het eerst treur muziek ten gehoore. Vervolgens werd het lijk de kerk binnen gedragen, waar het opnieuw door den Kar dinaal en dc Bisschoppen werd ontvangen. Ook de basiliek was geheel met rouwfloers bekleed. Na een door den Kardinaal gezongen abso lutie werd de kist onder doodsche stilte door onderofficieren van verschil lende wapenen opgenomen en naar de Koninklijke Grafkel der gedragen. Op hetzelfde oogenblik klonk het eerste kanonschot van een salvo van 21 schoten, d'ie de wereld kond deden, dat het stoffelijk overschot van Al bert I Koning der Belgen eender meest geliefde vorsten van Europa, die be treurd door het geheele volk, dat be den op wel zeer-treffende wijze aan zijn droefheid had uiting gegeven, was bijgezet in het grafgewelf van zijn verwanten en voorvaderen. Het volksdefilé van gisteren Op last ven den Kroonprins is gisteren besloten het défilé langs het opgebaarde stoffelijk overschot van Koning Albert, dot 's middags ora 12 uur zou eindigen, wegens de enorme belangstelling zoo lang mogelijk te laten voortduren. Een gewel dige volksmassa is langs de baar getrokken. Prins Hendrik bij de baar Z. K. H. Prins Hendrik heeft gistermid dag om half drie een bloemenkrans neer- geleed bij de baar va.n Koning Albert - De prins van Wales Do Prins van Wales is gisteren met zijn eigen vliegtuig naar Brussel komen vliegen. Hij werd geëscorteerd door negen bombar dementsvliegtuigen der Britsche luohtetrijl- krachton tot de Belgische kust, waar hij een eekader Belgische militaire vliegtuigen ontmoette, dat hij boven België vergezelde. De politie te Brussel heeft strenge maat regelen genomen voor de veiligheid van den Italiaansohen Kroonprins, die heden zafl deelnomen aan de becrafcnisplichtigheii van zijn schoonvader. Zoonls bekend, heb ben enkele jaren geledon n-nti-fisoïstieehc elementen een aanslag op don Prins van Piemont gepleegd. KONING LEOPOLD ZIJN INTREDE TE BRUSSEL De nieuwe Koning von België Leopold III zal morgen zijn plechtige intrede te Bruss-.il doen, door zich te paard van het Kasteel van Laeken naar het. parlement te begeven, waar hij, zooals men weet, den grondwette lijk en eed zal afleggen. Hij zal Laeken om kwart over negen ver laten en rond elf uur in het parlement aan komen. Ilij zal hierbij den voügenden weg volgen: Koninklijke Pauklaan, Paleisstraat, Ant- werpsohe Steenweg, Laekcnstraat, Augustij nenstraat, Brouckère Pluals, Wolvengraoht, Kardinaal Merci erstnaat. Ra venst einstra at, Beng wan het Hofstraat, Koninklijke Plaats, Koninklijke straat en Wetstraat Na de ceremonie in het parlement zal het nieuwe vorstenpaar, alvorens zich naar hot Paleis van Brussel te begeven, eerst via dc Koninklijke straat langs het graf van den Onbekenden Soldaat rijden, om vandaar kings de groot© budenboulevards en het paleis van justitie hot koninklijk paleis van Brussel te bereiken. De uitzending Van 10.40 tot 14.35 zal de K.R.O. de plech tigherid uitzenden. De A.V.R.O. begint ora 11.50 met de uitzending der plechtigheden. De Vlaamech-nationailistieche afgevaar digden in de Kamer hebben besfloten niet aanwezig te zijn bij de eedsaflegging van -Koning Leopold: „Wij hebben niets te ma lum met deze Belgische plechtigheid". SNEEUWSTORM IN AMERIKA DE VOLTREKKING VAN DRIE DOOD VONNISSEN VERHINDERD. De vreeselijke sneeuwstorm heeft er toe geleid, dat te Boston de voltrekking van drie doodvonnissen verscheidene uren moest worden uitgesteld. De heul was door den sneeuw opgehouden. De directeur van de gevangenis, waar de veroordeelden hun laatste uren verbleven, zag zich daardoor genoodzaakt de terechtstelling uit te stellen Van Maandagavond tot Dinsdagmiddag is geen enkele trein uit Boston te New- York aangekomen. Vele treinen zijn onder weg in den sneeuw blijven steken. Op don Oceaan is een aantal schepen in moeilijkheden geraakt. Het visschersvaar tuig „Georgetown" is tengevolge van de lievige zee onklaar geraakt en drijft op 300 KM. afstand van Boston. Te New-York heerschte Dinsdag, voordat de sneeuw kon worden weggeruimd, een groote chaos. De scherpe Noord-Oostelijke wind deed de sneeuw bevriezen en maakle straten en wegen nauwelijks begaanbaar! To Philadelphia zijn twintig tramwagens Ontspoord. Vier auto-ongevallen met doodp- lijken afloop werden door de gladheid ver oorzaakt DE GEVANGENHOUDING VAN DIMITROF ÉEM SCHERP OORDEEL VAN DE „TIMES" De „Times" bespreekt de gevangenhou ding van Dimitrof en zijn metgezellen in de cellen van de geheime politie te Berlijn. Binnen enkele dagen zal het een jaar gele den zijn sinds Dimitrof werd gearresteerd. Zij zijn thans aanvaard als onderdanen van Sovjet-Rusland, dat formeel hun in vrijheidstelling heeft gevraagd. Hun tegen woordige harde toestand moet een slechten invloed op hun gezondheid hebben, welke, volgens de moeder van Dimitrof, wie nog wordt toegestaan geregelde bezoeken ie brengen, reeds is gebroken. De vreeselijke veronderstelling is nauwelijks te onderdruk ken. (lat hun alleen zal worden toegestaan te vertrekken als gebroken mannen. Een vertegenwoordiger van de „Dailv Mail" heeft Hitier eens gevraagd „Bedoelt gij, dat deze drie mannen (de drie Bulga ren) zullen worden vrijgelaten en uit Duitschland zullen worden uitgewezen?" „Zeer zeker", was het antwoord van den kanselier Het is juist, dat drie dagen later op de zelfde vraag een verschillend antwoord werd gegeven door generaal Goering; en er kan nipt de minste twijfel over béstèan. dat elke dag vertraging de algemeene re actie tegen Duitschland verhoogt, en dat eerst de moed en daarna de vervolging van Dimitrof de bewondering en de sympathie van duizenden, wicn het communisme ove rigens een afschuwelijke belijdenis is, heitt afgedwongen. Zijn behandeling heeft inder- daod juist de tegenovergestelde uitwerking gehad als men dacht. De reputatie van het communisme is gestegen en de goede naam van Duitschland heeft geleden. In de mees te der moeilijke politieke vraagstukken van het oogenblik is.het voornaamste heletsel voor een wederzijds begrijpen de twijfel of Duitschland kan of moet worden behan deld op dezelfde basis als andere landen Nergens is de Duitsche eisch voor gelijke rechten meer gesteund dan in de kolom men van de „Times". Maar deze opzienba rende en wél-doordachte verdraaiing van het recht in de zaak van de gevangenen van den Rijksdagbrand zal er toe leideit Duitschland in een afzonderlijke categorie van de andere beschaafde volken te plaat sen. EEN ERFENIS-KWESTIE. De Probate Court te Londen (de afdeeling van het gerechtshof, die zich bezig houdt met de rechtsgeldigheid van testamenten) begon gister mot de behandeling van de zaak betreffende het testament van John Cam pbel 1-Scotsman. De heer Scotsman maakte fortuin met za ken in Nederlandse h-O o s t-I n d i Hij huwde met een Nederlandsehe vrouw en werd lid van den Volksraad. Hij over leed in December 1932 en liet een vermogen na van ongeveer een kwart millioen pond sterling. De aanklaagster was Laura Ida van de Weg uit Den H aa g, zijn vroegere parti culiere secretaresse. Zij verklaart, dat zij aanspraak heeft op een jaarrente van 3090 gulden volgons een testament van 1927. Zij verklaart dat een latpr testament gedateerd 1932 niet van kracht is. Als tegenpartij treden de weduwe en de trustees, genoemd in het testament, op. EDEN WEER BIJ HITLER. Uit Berlijn: De besprekingen van Rijks kanselier Hitler met den Lord-grootzegel- bewaarder F.den over de Ontwapenings kwestie werden gistermiddag voortgezet in tegenwoordigheid van den Britschcn am bassadeur en den Rijksminister van Bui tenlandsche Zaken. Waarschijnlijk zullen de onderhandelingen heden worden beëin digd. FRANSCH RAADSHEER VERMOORD IN EEN HINDERLAAG GELOKT Uit Parijs werd gisteravond gemeld: In de nabijheid van Dyon is langs de spoorlijn het geheel verminkte lijk gevonden van den heer Prince, raads heer van het hof van beroep te Parijs. De heer Prince was door een drin gend telegram naar Dyon geroepen, omdat zijn moeder ernstig ziek zou zijn. Later is gebleken dat dit tele gram vervalscht was. Er is alle reden aan te nemen, dat hier misdaad in het spel is. De heer Prince behoorde tot de financieele afdeeling van het parket van het Seinedepartement. Gisterochtend had hij gehoord moeten worden als een der voornaamste getuigen in het administratief onderzoek naar uitstellen van de vervolgingen van visky. Klaarblijkelijk is hij in een hinderlaag gelokt, want zijn moeder was volstrekt niet ziek. Dc heer Prince was reeds door den sten president van het hof van cassatie ge hoord doch zou gisterochtend een nieuw rapport uitbrengen. De „Liberté'' schrijft dan ook dat het ver- moordon van den heer Prince juist op tijd een geduchten beschuldiger doet verdwij nen. Geen enkel blad gelooft aan een misdaad uit wraak of uit hebzucht en do „Echo de Paris" zegt, dat de publieke opinie weten wil welke de juiste redenen zijn die men gehad kan hebben om dezen hinderlijken getuige uit den weg te ruimen. De spionnage-gernchten, Nadat de ochtendbladen door het gerucht dat het Stavisky-schandaal ook verband hield met een spionnage-zaak, de belang stelling van de openbare meening opnieuw nadden gewekt, heeft de „Paris Midi" zich telefonisch in verbinding gesteld met de tooneelspcclster Rita Georg, die in deze ge ruchten genoemd werd. Rita Georg, die zich op het oogenblik te Weenen bevindt, verklaarde, dat de geruch ten omtrent spionnage volkomen onge grond zijn, ook voor zoover zij betrekking hebben op de Weensche cabaretière Mari anne Kupfor, wier naam eveneens in deze zaak werd genoemd. Rita Georg verklaarde, dat zij zich naar Bavonne zou begeren, wanneer de rechter van instructie haar een verhoor wenscht af te nemen. De „Paris Midi" deelt overigens mede te hebben vernomen, dat de geruchten om trent een spionnage-zaak in verband met het Stavisky-schandaal hun oorzaak vinden in een rapport, dat de veiligheidspolitie aan den rechter van instructie te Bayonne heeft doen toekomen. Niet onbelangrijk is de lijst van in beslag genomen Stavisky-cheques, die de rechter van instructie intusschen heeft opgesteld. Het is een lijst van 864 cheques tot een be drag van 157.200.700 fres., die van Augustus 1929 tot November 1933 werden uitgegeven. 85.900.000 frs. betaalde Stavisky in chèques op eigen rekening. Dit hooge bedrag toont aan, dat Stavisky een groot deel van de door hem verdeelde gelden in baar uitbetaalde en, om voor de ontvangers geen belastende sporen achter te laten, de noodige bedragen door chèques op eigen rekening verkreeg. Nader wordt gemeld: Gebleken is, dat de heer Prince te Dyon moet zijn aangekomen. Zijn heenreisbiljet was gecontroleerd, net retourbiljet echter niet. zoodat hij op de een of andere wijze in een hinderlaag moet zijn gelokt Bij het lijk is o.a. een knipmes ge vonden, waarmee de heer Prince vermoord moet zijn, waarna zijn lijk op de spoorbaan is gelegd, om een andere doodsoorzaak Ie doen vermoeden. Het lijk was door den sneltrein DyonParijs vreeselijk verminkt De machinist wan den trein heeft op de stopplaats Perrigny bloedsporen aan de lo comotief ontdekt, hetgeen aanleiding was tot een onderzoek, met het bekende resul taat Uit Parijs: Het door gerechtelijke medici ingestelde onderzoek heeft uitgewezen, dat de juiste oorzaak van den dood van Princo niet meer kan worden vastgesteld. Wel kan worden geconstateerd, dat het lijk op de rails is gelegd, toen de dood reeds lang was ingetreden. De moeder van Prince verzekert, dat haar zoon belangrijke papieren bij zich heeft gehad. In de zakken en in de tasch van den doode zijn echter slechts onbelangrijke brieven gevon den. De baanwachter van een klein plaatsje in de nabijheid zegt, dat hij een auto met af gezette motor op den landweg heeft gezien. Men vermoedt, dat deze auto gediend heeft ter vervoering van het lijk. Gebleken is, dat Prince van het station is afgehaald door lieden, die niet bekend waren bij het stationspersoneeL HET STANDRECHT IN OOSTENRIJK OPGEHEVEN De politic-president van Weenen heeft met ingang van gisteravond zeven uur het stand- richt voor Weenen opgeheven. Tegelijk hiermede worden alle met het standrecht verband houdende verordeningen als het verbod van vergaderingen en optoch ten. het sluiten van restaurants en huizen Ingetrokken. DOOR INDIANEN VERMOORD Niet op aanwezigheid van hianken gesteld LONDEN. 22 Februari. Uit Port of Spain (Trinidad) wordt aan de „Times" gemeld, dat de Commissie tot regeling van de gren zen tusschen Venezuela en Columbia des nachts is aangevallen door Indianen van dc Motilonstam De Indianen,, die met vergif tige pijlen schoten, doodden drie ambtena ren en verwondden negen arbeiders. De Co- lumbische commissaris Don Juan Arbelatz meldt, dat de Motilonen hadden gezworen zich tot den dood toe te verzetten tegen het binnendringen van hianken in hun gebied In de laatste laren hadden zij tal van aan vallen ondernomen op vestigingen van blan ken, om de bodemschatten van het land te oriderzooken Van vriendschappelijke aan biedingen der blanken wilden zij niets weten. SUVICH TE BOEDAPEST De Italiaansche staatssecretaris Suvich is Woensdagmiddag te Boedapest aangekomen voor beraadslagingen met minister-president Goemboes en andere ministers. Weerbericht Hoogste 6tand te Dyon 775.5. Laagste stand te Nordöyan 737.6 Stand vanmorgen half twaalf 771.8. WEERVERWACHTING Meest matige wind uit W. rightihgen, half tot zwaar bewolkt of betrokken, weinig of geen neerslag, weinig verandering in tem peratuur, later wellicht iets kouder. STORMWAARSCHUWINGSDIENST Geseind van De Bilt 21 Febr. S u. nm.: At* tentiesein neerhalen. BUITENLANDSCH WEERERICHT In de algemeene toestand kwam weinig verandering. De barometerdalingen, welke gistel-morgen bij IJsland gemeld werden, gingen in de middag over lol zwakke stij gingen. Daarentegen hielden de stijgingen van de luchtdruk in Scandinavië op en gin gen over in dalingen. Bij de Zuidpunt van Groenland daalt de barometer weer. Het minimum der depressie in het Noorden list tusschen Noorwegen en Janmavcn. Ten £.W. van Ierland nam de hooge druk af. Ondiepe depressies liggen over de Golf van Genua en voor de kust van Portugal en onderhouden een circulatie van N.O winden over het Zui den van Frankrijk en over de Golf van Biskave. In het Oosten werd het in de bo venlucht belangrijk warmer. Ook in de Al pen steeg de temperatuur tot min 8 gr. C. op den Stint's en min 9 gr. C. op het Jungfra.il joch bij zwakkere winden. Zoolang er geen ingrijpende veranderingen in de luchtdruk- verdeeling plaats vinden is er weinig veran dering in de weerstoestand te venvachten. VOERTUIGEN MOFTM HUN LICHTEN OP HHHHRV 23 FEBRUARI. Van 's avonds 5.55 uur tot 's morgens 6.30 uufi WATERSTANDEN RIVIEREN Heden Vorig Heden Vorfg Wnrtzburg 0.00 0.00 Cnub 1.06 1.07 Straatsburg 0.00 0.00 Firn 1.21 1.91 Rrelsnch 0.35 0.46 Cnhlena 1.32 1 29 Rheinfelden 1.53 i.ro Trier O.ifi 0.48 K-hl 1.79 1.78 Keulen 0.82 0.86 Maxna S.20 .3.23 Rührort -<'.56 0.58 Diedeshelm 0.74 0.71 Wepel -0.«7 Mannheim l.°3 l.«7 Emmerik Jx" 1.32 1.26 riuBaeldorf 0.94 0.26 -0.1H -0.18 Maastricht 41.13 4l,U> Bingen 1.01 1.01 Venlo HOOGWATER NED. ZEEHAVENS 23 Febrnarl Delfzijl ëAfi 18.18 Hellevoetet 9 58 22.54 Terschelling 2.50 15.32 Willemstad 10.55 2L52 Har Ingen 2.35 16.10 Brouwersh. 9.10 23.06 Den Helder 1.10 11.OO Zierikzee 9.28 22 23 IJmnh'en 10.17 23.10 Wemèldlnge 9.54 22.63 H.vHolland 9.23 22.19 Vlisslngen 8.25 21 23 Schev< nlngen 9.30 22.13 Terneuzen 8.55 ?l 6ó Rotterdam" 11.12-.— Hansweert 9.22 22^1 Hoog Militair Gerechtshof, DE COMMANDANT k DER ZEVEN PROVINCIËN STAAT TERECHT VOOR HET J HOOG MILITAIR GERECHTSHOF 'j Onder zeer veel belangstelling vau militaire- en rechterlijke autoriteiten heeft het Hoog Militair Gerechtshof heden behandeld de zaak tegen den ex-commandant van „De Zeven Pro vinciën" P. Eikenboom, wieu ten Jaste is gelegd grove nalatigheid, roeke loosheid en onnadenkendheid, tenge volge waarvan het schip door opslan delingen kon worden overvallen en vermeesterd. De President' vroeg of aan beklaagde alles voorbijgegaan was wat gebeurd was te Socrabaja en de vergadering van het personeel te Sabang. Beklaagde antwoordde, dat in Soera* baja een demonstratie geheel mislukt was en aan boord van „De Zeven Provinciën'* alles rustig was. Zoowel de President als de beklaagde zijn zeer slecht te verstaan, zoodat gedeel ten van het proces voor de pers verloren gaan. De President wijst erop, dat op het schip ook eenige voorvallen hadden plaats gehad. Als de beklaagde die gecombineerd had zou bij een juist inzicht hebben moe ten krijgen in de mentaliteit der beman ning. Uit Oost-lndie SULTAN UIT AMBT ONTZET. KOEPANG, 21 Febr. (Aneta.) Aan den sultan van Dompoe, die hier is aangebracht en bij den resident werd voorgeleid, is door den resident medegedeeld dat hij door de regeering uit zijn ambt is ontslagen wegens ernstige misstanden in het door hem be stuurde gebied. De sultan ontving reeds In 1917 een eer ste waarschuwing van het Hoofd van ge westelijk bestuur. Sindsdien moesten hem regelmatig vermaningen en terechtwijzin gen worden gegeven. In 1928 adviseerde het gewestelijk bestuur andermaal tot aftreden van den sultan, daar deze inzake de be stuursvoering in feite op zijn zoon was aan gewezen, die zich echter eveneens aan on toelaatbare handelingen schuldig maakte. Ondanks alle waarschuwingen ging de sul tan voort zich aan landsgelden te vergrij pen, de bevolking te vexeeren, enz., zoodot de regeering tenslotte er wel toe moest overgaan hem van zijn waardigheid te ont* heffen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1934 | | pagina 2