us Er is maar één... KUHNR Qns praatuurtje Er is maar één Er is maar één Er is maar één Er is maar één Het omenten van vruchtboomen pOKOM WERPVERZEKERING de éénige 100% Nederlandsche suikerbiet IANT). FN TÜ1NR0VW No. 277 WOFNSDAd 21 FEnnl AM mi BEWEZEN!! Adverteeren in „LAND- EN TUINBOUW" heeft succes ■■■■■■■fflHHWWWMWWMMEMI Het is vooral de laatste jaren opvallend, dat we in veel fruit-aan plantingen één of meer rijen orageënte boomen zien. Dit heelt natuurlijk zijn oorzaak. Men gaat de fruit teelt meer als hoofdzaak en niet langer als bijzaak beschouwen. Men krijgt er oog voor, dat een goede boomgaard een rendabel ob ject kan zijn, mits men het onderhoud, de bemesting, ziektebestrijding enz. toepast, zoo als het behoort. Maar men heeft ook inge zien dat al deze zorgen weinig baten, wan neer ze worden toegepast op soorten, die geen handelswaarde bezitten, of op boomen. die van nature onvruchtbaar zijn. In andere gevallen is die onvruchtbaarheid soms een gevolg van het feit, dat een aan plan ting uit twee of drie soorten beslaat, die niet gelijk tijdig bloeien, zoodat kruisbestuiving ach terwege blijft Nog een vierde geval kan zich voordoen. Iemand heeft een rij boomen aangeplant van hef beste soort» Achteraf blijkt, dat het soort op zijn grond niet vol doet; ondanks alle zorgen is het niet moge lijk een goed product te kweeken. In ai deze gevallen kan omenten hier uitkomst geven. *t Is waar. men derft enkele jaren de in komsten, maar wat heeft men aan een vol geladen boom, waarvan "de opbrengst nau welijks het plukloon bedraagt? Welk voor deel biedt ons een nog zoo mooi gevormde struik, als ze jaarlijks slechts enkele kilo's vruchten voortbrengt? We moeten soorten hebben, die goed en regelmatig dragen, bij het publiek gewild zijn en bij voldoende bestrijding, zi-ktevrii te houden. Talrijke boomgaarden bevatten bovendien een aantal soorten, die geheel uit de cultuur behoorden te verdwijnen; door deze om te enten krijgen we dus meer uniformiteit, het welk de afzet zekei ten goedo zal komen. Heeft men het plan opgevat, een aantal boomen te verenten, hetwelk in het voorjaar moet gebeuren, dan snijden we reeds 's win ters de entrijzen, in elk geval op een tijdstip als deze nog volkomen in rust zijn. We snij den natuurlijk van boomen, die goed gezond zijn en hun vruchtbaarheid bewezen heb ben. We geven de voorkeur aan goed, rijp hout, dat aan de zonzijdo van den boom ge groeid is Dit hout wordt bewaard op een koele vorstvrije plaats, ingekuild in grond of zand Het enten kan op verschillende manieren gebeuren. Men spreekt van Icroonenten, spleet en driehoeksenten, copuleeren en Engelsche copulatie of zadelveredelen. De laatste methode wordt alleen toegepast bij boomen, die veel merghout bevatten, zooals bv. bij de noot Het copuleeren heeft meestal pluats op mislukte oculaties. Bij het omenten van oudere boomen worden deze methoden echter zelden toegepast, daar de takken er meestal te dik voor zijn. We bespreken dus alleen de drie eerstgenoemde methoden Het eerste werk is het afzagen der takken tot op de gewenschte hoogte. Daarbij moet er wel op gelet worden, dat de onderste niet ie kort genomen worden, daar de enten dan teveel in de schaduw der bovengeplaatste komen te staan en langzamerhand afsterven Ook moeten wat kleinere takken blijveD staan, om den boom te beschutten tegen de drieste bestraling der zon. waardoor in den zomer de bast zou kunnen verbranden. Ze dienen tevens als saptrekkers. Wil men nu kroonenten toepassen, dan ■wordt vanaf den top der tak, een drie a vier c.M. lange, overlangsche insnijding gemaakt tot op het hout De bast wordt aan beide zijden een weinig opgelicht en de aan één zijde schuin toegesneden ent er tusschen geschoven. Daarna omwindt men 't geheel inel raffia en smeert vervolgens alle won den met entwas zorgvuldig dicht. Het spreekt vanzelf, dat deze methode al leen toegepast kan worden op jonge takken, daar bij oudere de bast niet meer loslaat KUNSTMEST verkrijgbaar in fiesschen van 40 et-, f 1.75 en i 3.- bfl de bloem- en zaad winkels, met gratia aanwijzing der verzorging v. verschillende planten I H.P BenJieaPoltonfdLr. N aa rc Verder is het een bezwaar, dat de enten spoedig uitwaaien Bij het driehoeksenten wordt in den tak vanaf het afgezaagde vlak een overlangscho driehoekige insnijding gemaakt, met een speciaal daarvoor geconstrueerd mesje. Ook de ent moet driehoekig toegesneden worden en we) zoodanig, dat ze precies pasi in de insnijding van den tak. Vervolgons wordt alles weer dicht gesmeerd mot entwas Deze methode wordt nogal eens toegepast bij kersen, doch alleen een bekwaam vak man kan hot met succes verrichten. Het splpetenten wordt we! het meeste toe gepast, waarschijnlijk, omdat het de gemak kelijkste en zekerstp methodp is. Nadat dp takken zijn afgezaagd, wordt de wonde met oen scherp snoeimes schuin afgesneden, en daarna op het hoogste gedeelte afgeplat, zoodat men een gebroken snijvlakte krijgt. Daardoor zal het regenwater er afloopen en het inwateren worden voorkomen. Ondanks deze voorzorg komt het toch nog wel eens voor, dat een ent, die ogenschijnlijk soed vergroeide, enkele jaren na de bewerking op die plaats geheel verrot bleek. Vervolgens wordt de tak met het z.g. kliefmes gespleten t-e ent wordt, terzijde van een 002 'ïririnnen- de, Wigvormig toegesneden. Boven drt oog mogen zich nog twee of drie oogen bevinden. Terwijl men de spleet open houdt, wordt de ent erin geschoven, waarhij men zorg moet dragen, dat deze een weinig binnen de schors geplaatst wordt, daar anders de cam- biumlagen elkaar niet raken. De wonden worden nu geheel dichtgesmeerd met ent was, waarbij ook het topje niet mag worden vergeten. Het is gewenscht een'geu tijd la ter de wonden nog eens na te zien, en zoo noodig bij te smeren. Ook zal het in vele gevallen noodig blijken te zijn, de enten te beschermen met een papieren zak, waarin een gaatje voor luchtverversching, om het z.g. entkevertje te verhinderen de uitbotten de oogen uil te vreten. De kleine takken, die we bij het afzagen lieten staan, worden :n den zomer geleidelijk verwijderd. In den regel beginnen omgeente boomen het derde jaar na de bewerking weer te dragen. Een voordeel, waarop we nog verzuimden te wijzen, is dat de ondervrucht, bessen of aardbeien, meer van het licht zullen profi- teeren. Ze kunnen dus misschien door een verhoogde opbrengst ©enigszins de schade vprgoeden, die we door het omenten nood wendig moeten lijden. B.dg. L. H. Vaste premiën - Schadevergoeding 100 Duizenden fokkers verzekeren tegen 't risico van werpen bij paarden en run deren bij de Zwolsche Paarden- en Veeverzeke ring-Mij. N.V. en „de Stamboekonderlinge" gevestigd te ZWOLLE. Kantoren Ossenmarkt 26 en 27. Directeur: Dr. G. H. J. TERVOERT, Dierenarts DE GROOTSTE DE BESTE Karwijmotbestrijding Door den Plantenziektenkiuadigen Dienst is een vlugschrift uitgegeven over de Karwij- mot en haar bestrijding, dat voor de ver bouwers van karvvij van belang is om te le- aen. (Voor 30 cent wordt het franco per post door den Plantenziektenkundigen Dienst te Wageningen toegezonden). Kai-wij wordt vooral in Groningen en in Noord-Holland verbouwd. In 1933 was totaal 5202 H.A. met kanvij bezaaid (in 1931 en 1932 resp. 7437 en 7545 H.A.). In bepaalde jaren wordt aan dit gewas door de rupsen van de karwijmot groote schade toegebracht, dde de oogst vaak tot op de helft doet dalen. In 1931 en 1932 was plaag in Oost-Friesland zóó groot, dat or daar bijna geheel met karwijverbouw is op gehouden. Ook in Groningen heeft in 1931 en 1932 de karwijmotrups veel schade aangericht Be spuitingen en bestuivingen in 1932 op en kele plaatsen toegepast, hadden geen resul taat. Daarom werd besloten door gemeen schappelijk optreden het zoo gewichtige bestrijdingsprobleem op te lossen. Als gevolg hiervan werden in 1933 een se rie proefvelden aangelngd, zoowel om de le venswijze van de kanvij rups te bestudeeren als voor uitvoering van uitgebreide bestrij- dingsproeven. De resultaten hiervan vindt men in ge noemd vlugschrift Na uitvoerige mededee- lingen over de resultaten der proeven komt men tot de volgende: Voorloopige aanwijzin gen voor bestrijding in de practijk: 1. Controle van de vlucht der karwijlnotten in de maanden Maart, April en Mei door middel van vangglazen, teneinde de data van de hoofdvlucht vast te stellen. Deze controle wordt uitgeoefend door den proef leider op de proefboerderij te Nieuw-Beerta Het Natuurproduct CHILISALPETER is thans zoo goedkoop geworden, dat het laatste be'etsel is weggenomen, om lot het gebruik van deze voortreffelijke, snelwerkende stikstofmeststot terug te keerenl en op zooveel andere plaatsen als wensohe- lijk en mogelijk zal blijken. 2. In verband met deze waarnemingen over de vlucht der kanvijmottcn zal in de bladen worden bekend gemaakt, op welke datum de bestrijding zal moeten aanvangen en in welken tijd deze zal moeten zijn uit gevoerd. Waarschijnlijk zal de aanvang ge steld moeten worden op vier weken na de hoofdvlucht en moet de bestrijding dan binnen tweo weken in elk geval voor den vollen bloei der kanvij zijn afgeloopen. 3. De eerste bespuiting of bestuiving moet na 710 dagen door een tweede gevolgd worden. 4. Als bestrijdingsmiddelen kunnen toopig voor de practijk worden aangegeven de natrium- en bariumfluoorsilicaten, die zoowel voor verspuiting als voor verstuiving gebruikt kunnen worden. 5. Zoowel bespuitings- als verstuivings- middelen moeten niet over, maar in het ge was gebracht worden, zoodat de stengels geraakt worden, en verder overvloedig wor den aangewend. AFRASTERING VAN WEIDEN! Neemt in plaats van de gevaarlijke Prikkeldraad de „HANSA" staaldraad-omheining doelmatig sterk goedkoop veilig lange levensduur Fabrikant: HANSA Blerick/Limburg (Tel. 840) Waar nog niet vertegen woordigd: solide Agenten GEVRAAGD. ONTSMETTING VAN VLASZAAD Het wegvallen van jonge vlasplantjes ten gevolge van Botiytis of van Colletotrichum (Glofosporium) aantasting kan dooi' ont smetting van het zaad met een der hier onder genoemde droogontsmetters tot een zeer gering percentage teruggebracht wor- Goed werkende middelen zijn (in alpha- betische volgorde) Aibavit B, Ceresan droog- ontsmetter, en Tutan. Van deze middelen wordt per 100 k.g. zaad 250 a 300 gr. gebruikt» Een eerste vereischte is, dat de ontsmet- tingsstof goed over heit zaad verdeeld wordt. Dit geschiedt het best in hiervoor im den handel gebrachte ciroogontsmettingsappa- raten. Omscheppen van het zaad met het ont smettingsmiddel is beslist te ontraden. Niet alleen is de menging onvoldoende, maar de kans op verstuiven en daardoor op ademen, waardoor vergiftiging kan optreden is dan zeer groot. Ook al werkt men met pen gesloten apparaat, dan toch. is het nog noodzakelijk de noodiige voorzorgsmaatrege len, b.v. het houden van oen doek voor den T&oud, te nemen, om 'Inademen te komen. Om verstuiven tijdens het zaaien zooveel mogelijk te verminderen, doet men goed bet zaad eenigen tijd van te voren (pl.m. veertien dagen) te ontsmetten. De aandacht wordt er nog op gevestigd, dat het aanbe veling verdient om van ontsmet zaad, mits de klemkraoht goed is, iets minder uit te zaaien, daar anders de stand te dicht wordt, met als gevolg gemakkelijk legeren en later weer aantasting door Botiytis. Nadere inlichtingen worden gratis ver strekt door den Plantenziektenkundigen Dienst te Wageningen, door de bij dien Dienst werkzame ambtenaren, alsmede dooi de R i jksl andbouwconsulen ten. Neemt het zekere voor het onzekere en koopt BLI ONS UW GLAS in de betere kwaliteit! 51.5x38c.M 5.90 p. kist 593 x -483 5.90 M 43 x 323 5.90 38 x 293 5.90 59.5 x 3S 5.90 24 x 24 5.- 141 *73 17.25 Dubbeldik glas Kisten gratis FRANCO ROTTERDAM v. d. BURGH's Glashandel Tel. 15 Maasland (Z.-H.) Nederlandsch veredelingsbcdrijf voor de suikerbiet, dat van de Koninklijke Beetwortelzaad-Cultuur KUHN Co., N.V., te Naarden, welk bedrijf hier al 45 jaar bestaat en welks beteekenis vooral in de oorlogsjaren bleek, toen 't er voor kon zorgen, dat er voldoende zaad was voor den verbouw van de onmisbare suikerbieten. suikerbiet, welke is veredeld en vermeerderd onder en voor de Nederlandsche toestanden van bodem, klimaat en cultuur, daardoor biedende voor diezelfde omstandigheden, dus voor verbouw in eigen land, de beste kansen op het beste resultaat. suikerbiet, die daarom en met volle recht kan worden genoemd een, beter gezegd do IOO °/0 Neder landsche suikerbiet. keuze dan ook, wanneer een Nederlandsch suikerbieten verbouwer het zaad aanvraagt voor den verbouw van met door Nederlanders opgebrachte geldmiddelen gesteunde suikerbieten: de suikerbiet van en voor onzen eigen bodem! Ziezoo, die ongerustheid is weer geledem. Ongerustheid voor de bietensteun. Vinnige strijden zijn gestreden, vinnige artikelen geschreven (voor hen, die niet weten waarover te schrijven is zoo'n strijn tusschen biet en riet een welkome gelegen heid). Alles wat met suiker annex was van fabrikant, tot boer- of Dlan ten teler waren in de weer. Protestvergaderingen zijn ge houden, adressen verzonden. Er is gerede neerd, gedebatteerd, gerepliceerd enge kletsineerd. Maar. weet ge, het eind is dat zij het dan ook eenigszins verminderd, nl. van 11 op 10 gulden garantieprijs, teiwijl de gezamenlijke hoeveelheid bieten, die voor steun in aanmerking komen met 10 pet wordt verminderd vergeleken met 1933 toen er 1710 millioen KG. bieten „gesteund" wer den. Hoeveel suiker nu als „gesteunde" sui ker los zal komen valt niet te zeggen, daar dat ook van veel factoren afhankelijk is. Zoo zijn in 1£>33 zooals we zeiden 1710 millioen KG. suikerbieten voor de garantieprijs in aanmerking gekomen. Toen was de opper vlakte 28 pet beneden het normaal bebouwd aantal HA. in de laatste 10 jaren, doch de hoeveelheid geproduceerde guiker bleet maar 11 pet. beneden het gemiddelde. Weers gesteldheid speelt hier een voorname rol. Een deel van de productie zal dus steun ontvangen als de prijs die straks gemaakt zal worden geen 10 gld. bedraagt Voor de rest van de geteelde suikerbieten moet er dus een weg gevonden worden, want dat de teelt zich ook zoover zal inkrin. pen zal dat ei' alleen maar gesteunde bieten geteeld zullen worden gelooven we niet Misohien, dat weer eens op de proppen HET VRAAGSTUK OM ALCOHOL UIT SUIKERBIETEN TE BEREI DEN. Daarover plaatsten we een jaar geleden een artikel uit „Handelsberichten", waarin onze Rijkslandbouwconsulept te Parijs me dedeelde hoe deze zaak in Frankrijk aangt»- pakt werd. Daar werd al heel wat alcohol uit suikerbieten bereid en voor een ver plicht deel door de benzine en benzol ge daan. Dat liep daar zoo goed, dat er reeds teveel bietalcohol kwam. In ons land wordt voor zoover we weten geen alcohol uit bieten vervaardigd, hoewe. er meermalen over gesproken is. In 1932 ai op do vergadering van de Holl. Mij. van Landbouw. Nu zal echter een plaatselijke vereeniging de zaak eens nauwkeuriger on derzoeken. Het is de Vereen, tot Ontwikke ling van den Landbouw in Hollands Noor derkwartier, welke een commissie in het le ven geroepen heeft met de bedoeling na te gaan of er afzetmogelijkheden zijn te vin den voor het eventueel te maken product en verder of de economische verhoudingen in Nederland de fabricage zullen toelaten. De uitbreiding van de toepassing van hei suikerbiet alcohol-procédé in onze buursta ten, wettigt alleszins nadere bestudeering. temeer waar eventueel bestaande mogelijk heden voor de bietenteelt juist nu van groote waarde zijn te achten en niets onbe proefd mag blijven, om deze belangrijke cultuur van een eventueelen ondergang te redden. Misschien wil men door Juist voor Beroeps-Tuinders, maar ook voor Particulieren DE CONTINGENTEERING VAN DE STIKSTOFMESTSTOFFEN, ook Nederlandsche bedrijven van den dood redden. Maar of de enkele bonderdep arbei ders, die daarbij betrokken zouden zijn, ge steld. dat de fabrieken der Staatsmijnen, van de Hoogoven bedrijven te IJmuidon en te Sluiskil ten onder zouden gaan. waar nog wel geen kijk op was, meerder bezwaren voor do werkloozenzorg zouden geven, dan <fe duizenden, die in Nederland werk vinden t|oor de import van buitenlandsche stikstor- ipeststoffen is een zeer groote vraag. Waar nog bij komt, dat de Nederlandsche land bouw zeer bijzondere verplichtingen heeft aan buitenlandsche stikstofproducenten, lbenk maar aan Chili ern Kalksalpeter, die c e boeren het gebruik hebben geleerd, zij l|el uit eigen belang, om de oogsten van de boerenbedrijven op te voeren tot grooter hoe veelheid en beter kwaliteit en die mede bewerkten, dat de prijzen der stikstofmest stoffen. welke vroeger de duurste waren, thans zoo laag zijn. Waarom nu ten koste allicht van de boei de invoer gecontingenteerd moet worden ls r»ns een raadsel. Zooals het misschien voor velen een raad sel mag heeten hoe EEN KIPPENHANTJELAAR. DIE WE KELIJKS 1900 K.M. AFLEGT toch nog wat verdient. In Le Nord Maritime komt een omstandig verhaal voor over een Amsterdamschen kip- penhandelaar, die wekelijks een reis per vrachtauto onderneemt van Amsterdam naar Vidhy, een afstand van 950 kilometer. Hij vervoert daar ongeveer 1000 kippon, die hij te Vidhy voor een zacht prijsje van de hand doet Te Amsterdam, aldus verklaarde de kip- penhandelaar aan den verslaggever, maak ik slechts 5 frans per kilo; op de markt te Moulins worden de kippen voor ongeveer 15 a 22 francs per stuk verkocht Dat wordt dus een zoet winstje van 10 tot 17 frames per st.uk. Of gedachtig aam het feit, dat vele kleintjes één gix>ote vormen, in totaal per reis 10.000 a 17.000 francs, 1000 a 1500 gulden voordeel. Daair kan je wel een 2000 K.M. voor auto-en. En dan blijft er nog \mt over'ook. Misschien blijft er ook nog wel wat over voor hen die BUITENLANDSCHE HONING ALS ZUIVERE IIOLLANDSCHE HO NING gaan verkoopen. Dat wordt, naar we hoo- ren, gedaan door imkers, die hier een bijen stand hebben en zoo de gedachte wekken, dat wat ze leveren enkel en alleen Hol landech product is, terwijl ze groote hoeveel heden uit het buitenland betrekken en deze- hier aan don man brengen. Als men honing onder Rijkemerk koopt heeft men de mees te kans HoMandeoh product tc krijgen. "\Vel iewaar zal honing uit het buitenland ook wel zoet als honing zijn. En ook daar zal wel heidehoning bij zijn. met die kostelijke aroma hieraan eigen ik herinner mij nog do jaren, dat ik ook met opgezwollen ar men en handen soms rondliep omdat ik mijn gedierte om de een af andere redpn had mishaagd. Maar laat dio uitlendsche honing even lekker zijn, men ontroolt bij het koopen ervau de HoVhandeche imkers een deel van hun toch al zoo heel sober be staan. Als alles vrijgelaten werd op de wereld de crieiselleende zou dan waarschijnlijk niet zoo groot meer zijn dan was er geen reden om op deze wantoestand te wijzen, hoewel het altijd laakbaar i6, vreemde waar als van Hollondsohe afkomst zijnde, te ver koopen. Zoo is het ook laakbaar om de moeilijk heden, die we met onze koolexport naar Duitschland heibben nog te verergeren door (het. moge gek klinken) EERSTE KWALITEIT KOOL AAN TE DIENEN ALS TWEEDE KWA LITEIT. Hierover werd geklaagd uit West-Duitsoh lamd bij de verleden week te Berlijn gehou den besprekingen over de koolcxpart van Nederland naar Duitschland. Dit werd gedaan, zoo beweerde men, om de eisch van de minimumprijzen, die al leen voor le kwaliteit geldt, te ontduiken en dus voor alle prijzen te verkoopen. Dit is zeker wel een unicum in den han del.'Toen men deze handelwijze in Weet- Duitsohland ontdekt had, kreeg de Duitsche douane order, er goed op te letten, dat geep betere waar zou worden geleverd, dan op de vrachtbrief en factuur stond. Maar de Nederlandsche exporteure, die op doze wijze door de mazen van het net der be palingen omtrent de minimumprijzen wil len heenglippen, wisten raad: bij de deuren werd nu „doorschot" gedeponeerd, maar binnenin de wagon bevond zich prima ge sorteerde z.g. 8000-en. d.i. materiaal van 1— Ui kg- per stuk. De Nederlandsche dele gatie heeft beloofd, aan dergelijke metho des, wanneer die werkelijk zouden bestaan in ieder geval een eind te zullen maken. Als er ook maar een eind kwam aan net groote margarineverbrudk dan zou het met de botenafname in ons land nog wel gaan. Maar HET BOTERVERBRUIK IN ONS LAND IS TERK TERUGGELOO- PEN De cijfers, die we daarover vonden violen ons leelijk togen. Dat hadden wij niet ver wacht In het officieel orgaan van de F.N.Z. lezen we diat de binnenlandsche afname voor 1933 berekend is op 40.1 millioen Kg. 1932, wel een abnormaal jaar, was het 70.9 millioen Kg. Daarvoor was het ver bruik geleidelijk gestegen van 41.5 millioen Kg. in 1925 tot 58.9 in 1931. En nu in 1933 nauwelijks 40 millioen Kg. Eigenaardig, dat in de maanden toen de margarine 40na tuurboter moest bevatten juist het boter- verbruik het geringst was. Niet zoodra was m Juli het mengpercentage van 40 op 25 teruggebracht of de boterverkoop nam weer toe. k Heb het toen wel gezegd: er worden door het menggebod morgan ne-etere ge kweekt. Genoemd blad ziet het dan ook zoo dat de Crisis Zuivel wet een melkkoetje is voor de margarinefabrikanten. Of dit zoo is zullen we in het midden la ten. Opvallend is het wel, dat er t.hqiyt ge0n of weinig reclame voor de margarine ge maakt wordt in de bladen. De reuzenlappën advertenties ziet men niet meer. Misschien moet er nu gemaakt worden. Tenminste dat wil een In zender van de Haageche Poet, die zegt, dat als het eierverbruik in Nederland zoo groet was .als in Canada, nl. een ei per persoon en per dag, er geen export noodig zou zijn Hij meent, dat de pluimveeteeltregelinc. waar geen pluimveehouder om gevraagd heeft, geen voordeel zal geven alleen een uitgave van 400.000 gulden voor de kosten, die gemaakt worden volgens raming. Of de uitgave van dit bedrag verantwoord is, waagt hij te betwijfelen. Inderdaad, deze 'egeling van de pluimveehouderij lijkt ons wel de minst geslaagde van de crisiswol- ten en ik voorzie straks een heele massa mopperaars meer, als er nu reeds in ons land zijn. Zie zoo nu is het weer welletjes. Tot de volgende week. j PRAATJESMAKER, j

Nieuwe Leidsche Courant | 1934 | | pagina 9