WOENSDAG 21 FEBRUARI 1934 EERSTE BLAD PAG. 2 BUITENLAND DOLLFUSS PERIKELEN Alsof het iets heel gewoons was men went tegenwoordig trouwens aan alles heeft de verbannen Oostcnrijksche nazi-lei der Habicht voor een Duitsch radio-zend station een rede gehouden, die deels over het hoofd der Oostcnrijksche regeering heen tot het volk van Oostenrijk was gericht deels als ultimatum aan de huidige regee ring te Weenen was bedoeld. Habicht heeft in zijn rede aan de Oosten- rijksche bevolking den idyllische» toestand geschilderd, die bereikt zou worden wanneei Oostenrijk zich met het Duitsche Rijk ver zoende, terwijl de regeering-Dollfuss meer haar economische kracht zoekt in de sa menwerking met Italië en Hongarije. Dui delijk was dit deel van Habiclits rede ge richt op het winnen van zieltjes voor d Oosten rijksche nazi-beweging. De kanse daarvoor staan, zooals men weet, na de ge welddadige onderdrukking van den rooden opstand, vrij gunstig. Men heeft gezien liue gemakkelijk in Duitschland vele duizenden communisten overgingen naar liet ïia- t ónaal-soclalisme, toen ze daarin voordeel zagen. Het socialisme in Oostenrijk zal ïu dit opzicht geen liaar principieeler zijn, nu aan het roode partijwezen de kop is inge drukt. Een snelle aanwas van het nationaal socialisme in Oostenrijk is te verwachten. De vogelaar Habicht zal niet tereigcefs zijn zoet gefluit hebben laten klinken. Het ultimatum aan Dollfuss staat met hei bovenstaande in direct verband en Lctee- kent dan ook een werkelijk gevaar voor hei nemagenswaardige Oostenrijk. De regeeriug te eenen wordt op hooghartige wijze voor de keus gesteld om binnen een week de vroegere onderhandelingen met de nazi's te lier vatten of te zien gebeuren, dat de sliijn der nazi s tegen liaar wordt hervat. Du „hcrvairen der onderhandelingen', dooi Habicht „aangeboden", is niet mis te ver staan. Het beteekent eigenlijk rnen kent het Duitsche voorbeeld van Von Papen en Hugenbergl zich rnet huid en liaar aan «Ie nazi's, die het immers alleen weten er» het ous alleen te zeggen willen hebben, over te geven. De regeering-Dollfuss stond vlak na den opstand reeds in een moeilijke positie. Het wordt nog steeds moeilijker voor haar als nazi's en gewezen sociaal-democraten zich fegen haar vereenigen en de „wilde" Helm- wchr-leiders haar in den rug blijven porren om tegen deze revolutionairen met kracht en geweld te blijven ageeren. Men kan gerust aannemen, dat Dollfuss ook in andere opzichten pijnlijke gewaai- wordingen heeft te verwerken. Daar is ten eerste het feit van de ge meenschappelijke verklaring van Frankrijk, Engeland en Italië, dat Oostenrijk onafhan kelijk dient te blijven, juist op het tijdstip, dat tengevolge van het bloedbad van verle den week Dollfuss' innerlijke positie een heel stuk verzwakt schijnt te zijn. Dit feit yan de verklaring van de drie mogendhe den, deels door deze bedoeld als surrogaat van de door Dollfuss verlangde Volken- bondstusschenkomst, deels ook als een waarschuwing aan de krachten, die de aan sluiting met Duitschland willen doorzetten kan als propaganda-materiaal tegen de hui dige regeering goede diensten bewijzen. Ook is Dollfuss voor een heet vuurtje ge zet door den Engelsclien zaakgelastigde, die hem eens opzettelijk is wezen vertellen, dat de hardhandige onderdrukking van den opstand op het Engelsche volk een heel on- aangenamen indruk heeft gemaakt, temeer daar dit bloedbad vermeden had kunnen worden na de gebeurtenissen van Juli 1927, wanneer toen slechts met krachtige hand een einde was gemaakt aan de binnenland- sche bewapening van de verschillende par tijen. Dit laatste is een grief, die ongetwij feld door velen ook buiten Engeland zal ge deeld worden. Temeer daar hier nog bij komt, dat Dollfuss nog kort geleden met de socialisten heeft trachten samen te werken legen de nazi's. Daar Dollfuss tevens het moeilijke pro bleem heeft op te lossen van de machts- verdeeling onder de groepen die na den op stand als legale partijen zijn overgebleven, is zijn positie in velerlei opzicht allesbe halve benijdenswaardig. Het zal belangwekkend zijn te zien hoe hij zich er doorheen werkt ofhoe hij er in onder gaat. japan en amerika Het „eenlg conflict" Uit Washington: De nieuw benoemde Ja- pansohe ambassadeur, Soito, verklaarde in een radiorede, dat Jaipan on Amerika in vrede konden leven, want het oenig conflict tussohen beide landen vormde liet verbod van Joipansohe immigratie In de Ver. Staten Wanneer Japan dezelfde immigratie-quoten toegewezen zou krijgen, ails de andere be schaafde landen, zou de stemming ten aan zien van Amerika aanzienlijk verbeterd worden. Japan heeft geen oorlogsplannen tegen Rusland. Japan hoopt int ogend ooi, dat de sovjet-unie met Mamd&joekwo tot overeen stemming zal komen over den verkoop van den Chineesohen Ooeterspoorweg. Dat Japan Mandejoerije niet wil anncxceren, blijkt reeds daaruit, dat het Mandsjoekwo helpt eer. zelfstandige staat tc vormen. De aan staande kroning van keizer Poe is even eens een bewijs, dat Japan consdlideermg yan 'n onafhankelijk Mandsjoekwo wenscht. eden te berlijn Lord Eden heeft te Berlijn zijn besprekin gen met Von Neurath aangevangen. Hij Is ook te samen met Von Neurath en Blomberg door rijkskanselier Hitler ontvangen. anarchistische moorden in spanje Te Barcelona, is twee dagen geleden een fabrikant door eenige bewapende syndica listen vermoord en is gisteren opnieuw een ondernemer uit een hinderlaag gedood. Do pers eischt dringend een krachtig op treden tegen de anarchisten. OOSTENRIJK NA DEN OPSTAND TREEDT MIKLAS AF? Uit Weenen: Volgens geruchten bondspresident Miklas zijn ambt moede zijn, waartoe vooral de bloedige gebeurtenissen van de afgeloopen week hebben bijgedra gen. Hij zou echter op dit oogenblik zijn ontslag nog niet willen indienen, teneinde de politiek van Dollfuss niet te desav eeren. Voor het geval Miklas zou aftreden, zal hij waarschijnlijk door Dollfuss worden op gevolgd. l'it Weenen wordt ons heden echter ge meld. dat het bericht over Miklas' aftreden in welingelichte kringen onwaarschijnlijk wordt geacht en in officieel® kringen cate gorisch ontkend. De rouwdag fe Weenen Voor de dooden van de bondsexecutieve heeft gisternamiddag een rouwplechtighcid plaats gehad. Voor het raadhuis was een altaar opge richt, waarvoor in lange rijen 50 lijkkisten stonden opgebaard. Allereerst zegende een evangelische gees telijke de dooden, vervolgens een bisschop der oud-katholieken. Daarna verrichtte de kardinaal-aartsbis schop de absoute. Naast het altaar hadden de bondsregee- ring, het corps diplomatique en een aantal militaire en burgerlijke autoriteiten plaats genomen. Na de religieuse plechtigheid besteeg hondspresident Miklas het spreekgestoelte. Hij sprak woorden van vergeving voor rh verdwaalden, die van deze diep-tragischo plechtigheid de oorzaak zijn geworden. Hot hedoevendst van alles, aldus de pre sident, is dat deze dooden gevallen zijn in den strijd tegen de broeders en zonen van lief eigen vaderland. Ook bondskanselier Dollfuss hield een toe sprak. Hij wees er op, dat het aan -ie plichtsbetrachting dezer dooden te danken is, dnt een ontzettende catastrophe van Oos tenrijk werd afgewend. De bondsregeerine. aldus Dollfuss, heeft order cegeven, dat Woensdagochtend om 7 uur den staat van beleg in geheel Oosten rijk op te heffen, tenzij nieuwe verblinding de uitvoering van dit regeeringsbeslujt on mogelijk maakt. Instinctieve renresaille-maatregelen moe- n van nu af door een ieder worden na gelaten. Nadat nog eenice sprekers het woord had den gevoerd, zette de rouwstoet zich in be- eging naar het kerkhof. ■t lid der directie van de Nationale Rank van Oostenrijk, de heer Stern, die ja renlang financieel adviseur van de Sociaal- Deniocrntiscbje Partij Is geweest en in het bankwezen een belangrijke rol speelde, is in hechtenis genomen/ Nazi-arsenaal In Triëst ontdekt Uit Rome wordt geseind: De Italiaansche regeering heeft de ont binding bevolen van de nationaal-socialisti- sche vereenigine te Triëst De onmiddellijke aanleiding tot dit in grijpen is geweest, dat in Triëst een drietal nozls werden gearresteerd, een Dultscher en twee Oostenrijkers, die in het bezit wa ren van niet minder dan veertig bommeq. Bij. verder onderzoek heeft men .nog .meer. hommen, henevens' revolvers en propagan damateriaal ontdekt Alles wes eron, dat ili- nnzis deze laats aan het inrichten wa ren als operatie-basis tegen de Oostenrijk* sche regeering. Het standrecht te Weenen opgeheven. WEENEN 21 Febr. De politiepresident van Weenen heeft met Ingang van hedenavond om 7 uur het standrecht voor Weenen op geheven. Tegelijk hiermede worden allo nut het standrecht verband houdende verorde ningen ingetrokken. Met ingang van heden is dus het stand recht voor alle Oostenrijksche hondstanden opgeheven- De onafhankelijkheid van Oostenrijk PARIJS, 21 Februari. De buitenlandsche politieke medewerker van de „Excelsior'' verklaart, dat men te Parijs, Rome en Lon den van meening is, dat Dollfuss thans spoedig zijn aangekondigde stap bij der Raad van den Volkenbond zal doen. De on derhandelingen tusschen de Reeeeringen te Rome, Parijs en Landen over het Oostenrijk sche vraagstuk worden nog voortgezet. Voor al tusschen Rome en Parijs schijnt een nau we samenwerking plaats te hebben. De „Figaro" wijst er op, dat de jongste ver klaring van de drie groote mogendheden in Duitschland weinig indruk hec-ft gemaakt- Men schijnt in Duitschland te rekenen op tweespalt tusschen de drie grocte mogend heden. Men weet dat vooral Engeland wei nig genegenheid voelt te intervenieeren en dat Italië over de nieuwe organisatie van Midden-Europa een andere opvatting heelt dan de kleine Entente. De onafhankelijkheid van Oostenrijk, die men eenige tijd geleden nog langs diplomat, weg meende te kunnen veilig stellen, zou in 's toekomst wellicht alleen door wapenge eld verzekerd kunnen worden. BELG1E AAN ALBERTS BAAR STILLE HULDE VAN TIENDUIZENDEN He bevolking van Brussel heeft van torochtend acht uur af tot gisteravond zeven uur. oen laatste hulde gebracht aan België' dooden Koning. Zoo breed waren de rijen, dat de wachten den niet allen op het trottoir voor 't Paleis konden stun Do fi't st/ekte zich uit tot de Namensche l'xirt. Met kleine groepen van zestig personen worden de menschen toegelaten om voorbij 't li|k van den dooden Koning te defileeren ln het koninklijk paleis van Brussel staat het stoffelijk overschot opgebaard i „zaal van den denker",.die juist in het mid den van het paleis is gelegen. Het hoofd is nog steeds omzwachteld. Het lijk draagt on ecu khalki uniform het grootlint van de orde van Leopold, zoomede het oorlogskruis en het IJzerkruis. De kist is voorzien van het monogram v; den Koning on het wapen van België. Er naast staat de bevelhebbersvlag van don Koning, welke uit het legermuseum is ge haald. Do eerewacht wordt gevormd door gene- raal-vlougetadjudanten en oud-strijders in burger, terwijl ook twee kolonel-corpscom mandanten tot de eerewacht bèhooren. Ingetogen defileerde de menigte in rijen in twee langs het stoffelijk overschot Velen verlieten met tranen in de oogen het rouwvertrek. Beneden was er gelegenheid om een rouw register te teekenen. Tot de allereenvoudig- sten maakten daarvan gebruik- Dinsdagmorgen hebben de wethouders van Namen zich naar Marche les Dames begeven Zij hebben aldaar aan den voet van den noodlottig geworden rots een krans neerge legd. Een voorloopig comité met den heer Huart Kamerlid en burgemeester van Namen, als oorzitter, is opgericht, met het doel een monument op te richten op de plaats, waar men het lijk van den Koning heeft ontdekt. De begrafenis Donderdagmorgen vroeg zullen 30.000 oud- strijders defileeren voor het stoffelijk over schot van Koning Albert, dat op een affuit buiten bet paleis zal worden geplaatst arna gaat de rouwstoet naar de St. Gu- dule-lioofdkerk. waar de kerkelijke plechtig heden van elf tot twaalf uur duren. Om 1 uur komt de stoet voor de kerk te LaOken aan. waar de laatste rustplaats Koning Albert is. Voor die kerk zal het stof felijk overschot vóór de hoofdingang blijvi staan voor het défilé van de Belgische regi menten en groote deleeaties van de Engel- iche, Italiaansche en Fransche regimenten vanrvan de overledene kolonel was Het stoffelijk overschot zal dnn een laatste naai door de Belgische en vreemde konin- ten en prinsen en andere staatshoofden worden begroet. Hierna zal de bijzetting in de koninklijke crypto van de kerk van La eiken plaats heb ben. Niemand zal tot deze plechtigheid wor den toegelaten. Splonnage-geruchten. PARIJS, 21 Februari. De Parijsche och tendbladen melden in verband met het Sta- visky-schandaal, dat volgens in Bayonne in omloop zijnde geruchten deze geheele kwes tie in de e. v. dagen een geheel ander aan zien kan krijgen. Er zijn zekere aanwijzingen, dat de manu- putaties van Stavisky zich niet alleen be perkt hebben tot de in de millioeiien ou- loopende oplichtingen, doch dat hij zijn goo- de betrekkingen met de hoogste autoriteiten ook gebruikt heeft voor het uitoefenen van spionnage. Hoewel deze geruchten op het oogenblik nog geen vasten vorm hebben aangenomen, noemt men in verband hiermede toch reeds de namen van de Wecnsche kunstenares Rlta Georg en de op het oogenblik te Lon- vertoevende Weensche danseres Ma rianne Kupfer. Men verwondert zich er over, dat deze beide dames onmiddellijk na den dood van Stavisky Frankrijk hebben verlaten en dat in 't bijzonder Rita Georg tot nu toe gewei gerd heeft naar Parijs te komen om Inlich tingen over haar betrekkingen tot Stavisky te geven. belastingontvanger beroofd Te Marseille werd gistermorgen een be tastingambtenaar in rijn auto door acht roovers overvallen. Zij hiplden de auto aan en dwongen don ambtenaar onder bedrei ging met revolvers hun twee geldzakken uit fe leveren waarvan een een bedrag van 1S0.000 francs bevatte. De roovers wisten met hun buit .te ontkomen. HET Volgens opgave van de beroepsorganisatie te Berijm, zijn in het afgeloopen jaar uit, Duitschland om politieke redenen in totaa. 412 Marxistische en niet-Arische medici uit geweken. Hiervan waren 284 afkomstig uit Berlijn. 117 verklaarden naar Palestina te emigreeren, 25 naar Frankrijk en 22 naar Engeland Uit de rest van Duitschland zou den dus in totaal slechts 128 medici zijn ge- emigreerd, OVERSCHOT OP DE BRITSCHE BEGROOTING? Uit I/>nden: De voorspelling, dat de be- groot'ng van inkomsten van het rijk in wer kelijkheid verre zou worden overschreden, schijnt waarheid, te zullen wórden. Thans reeds is bijna S9 milliocn meer geïnd; ge middeld wordt 15 millioen pond per week meer geïnd dan geraamd was, terwijl ds vorige week zelfs een overschot op de ra ming te zien heeft gegeven van £27Vi. mil lioen. Aangezien de vooruitzichten met het oog op de inkomstenbelasting gelijk blijven acht men het vrijwel zeker, dat de begroo ting van inkomsten een flink overschot te zien zal geven. Uit Bamberg: De politieke politie dealt mede: Do eerste burgemeester van Bamberg Dr Weogmann, is Dinsdagochtend gearres teerd, omdat hij een gouwleider der NSDAP heeft belcedigd. Het Zweedsche telegraafagentschap is ge machtigd mede te deelen, dat Prins Sigvard van Zweden, de tweede zoon van den kroon prins, dezer dagen in Londen is aangeko men en aldaar maatregelen genomen heeft om te trouwen met een vrouw van Duitsche nationaliteit. De prins is tot dezen stap overgegaan tegen den uitdrukkelijken wi! van den kroonprins en den koning. Prins Sigvard is in 1907 geboren. Naar verluidt is de toekomstige echtge- noote van den prins mejuffrouw Erica Pat- zek, dochter van een koopman te Berlijn. de jonker-diamant KAAPSTAD, 21 Februari. De Jpnk'er- diamant is nog niet verkocht Verklaard wordt dat indien geen kooper wordt gevon den de steen bijzonder geschikt is voor de kroon. Het is waarschijnlijk, dat de steen in 5 of 6 steenen wordt gekloofd. Dit hangt echter van den kooper af. De rijkstaxateurs hebben de waarde van den steen geschat op 100,000 Pond Sterling, zoodat eeu uitv_ betasting van 10.000 Pond Sterling moet worden betaald, nog een russisch vijfjarenplan Het centraaH uitvoerend comité der Russi sche communistische partij heeft de vereeni eing van sovjet-Russische beeldhouwers op gedragen een vijfjarenplan op te stéllen voor de oprichting van geclenkteekenen in M< skou. De belangrijkste standbeelden zullen in ro.<d marmer worden uitgevoerd, ora, „de célvoort e va n de October-revohit ie", Jhet dictatorschap van het proletariaat" en „Le- nin in een toespraak tot het roode leger". Een groot monument zal ook worden op gericht ter eere van de Gepoe. de hongermarsch naar londen Zondag wordt de aankomst van de deel nemers aan den hongermarsch te Londen •acht De rogeering heeft maatregelen getroffen om een herhaVng van de gebeurte nissen van 1932 te voorkomen, SPOORWEGONGELUK IN SPANJE 9 DOODEN, 30 ZWAAR GEWONDEN Bij Villanueva, in d<e Spaansche provincie Cordova zijn twee passagierstreinen op el kaar geloopen. In een der treinen bevonden zich 1900 sportliefhebbers, die Zondag en Maandag voetbalwedstrijden te Madrid had den bijgewoond. Er zijn 9 dooden en 30 zwaar gewonden PRIESTER GEARRESTEERD HIJ HAD COMMUNIST BIJGESTAAN IN ZIJN LAATSTE OOGENBLIKKEN Uit Frankfort a.d. Main: Naar de nationaal socialistische persdienst meldt, is een ka tholiek priester, aalmoezenier van een ge vangenis in Hessen, in hechtenis genomen, omdat hij een ter dood veroordeelden com munist in zijn laatste oogen blikken heelt toegesproken, waardoor de godsdienstige ge voelens van het Duitsche volk gekwetst we; den. SNEEUWSTORM IN DE VER. STATEN Het verkeer ontwricht Gisternacht heeft boven New York een sneeuwstorm gewoed, zooals men sedert der tig jaar niet meer ün dezen tijd van het jaar heeft waargenomen. De sneeuw viel zoo dicht, dat de effecten beurs en de andere beurzen van New York later dan gewoonlijk haar deuren openden. Een half millioen forensen konden tenge volge van dë sneeuw de dorpen in de omge ving van de stad niet per spoor verlaten. Meer dan 20 dooden NEW-YORK, 21 Febr. De sneeuwstorm heeft direct of indirect meer dan 20 dooden geëischt. Te Brookville in Penssylvanie zijn tien bedlegerige patiënten in een ziekenhuis ver brand, doordat de brandweer tijdens de sneeuwstorm niet in staat was de uitgebro ken brand te blusschen. Uit verschillende andere plaatsen worden nog 12 dooden meld. Op sommige plaatsen lag de sneeuw tot 20 voet hoog. De treinverbindingen naar New-York, Newhaven en Hartfold moesten de diensten staken. In New-York werden 35.000 man aan het werk gezet om sneeuw te ruimen. Men raamt de onkosten voor de stad op ongeveer 2 millioen dollar. Verwacht werd dat temperatuur gedurende den nacht sterk dalen, hoewel tegen Woensdag beter weer werd voorspeld. DE BETOOGING DER TAXI-CHAUFFEURS De betooging van de stakende Parijscjie chauffeurs is vrij kalm verloopen. Na afloop van de betooging deden zich enkele incidenten voor. De stakers vielen werkwilligen lastig en de auto's, die door dezen bestuurd werden, werden aangehou den, omgeworpen en in sommige gevallen in brand gestoken. De politie herstelde echter spoedig de orde. De chauffeurs hebben besloten te blijven staken tot dat men hen een collectief beidscontract heeft gegeven. Tegen de nu en clan optredende stakings brekers wordt scherp opgetreden. Verschil lende taxi's welke toch dienst deden wor den aangehouden, omvergeworpen en in brand gestoken. Blijkens de opgaven van Lloyd's bedroeg hèt aantal sohepen, dat "in het derde kwa-rtaai] van 1933 tengevolge van ongeval len en op anidere wijze verloren ging, 64, mot een totale tonnage van 89.885 ton. Van diit aantal waren tien schepen, teza men metende 11.129 ton ven Britöohe na tionaliteit De overige 78.756 ton behoorden aan 54 sohepen van verschillende nationali teit. Hot totaal aantal in deze periode gesloopte of buiten gebruik gestelde s eb epen bedroeg 193, met een totale tonnage van 614.333 ton, waarvan 52 sohepen, tezamen metende 155.244 ton, van Engelsche natiouaQiteit aren. De wereldtonnage der gezamenlijke koop vaardijvloten verminderde met 704.218 ton. Gemengd Nieuws. DE TYPHUSGEVALLEN OP DE ..WILLEMSPLEIN" VIJF OPVARENDEN MET DE „MAAS- KERK" IN NEDERLAND TERUG. Het Nederlandsche s.s. „Maaskerik", van de Holland—West Afrika Lijn, is gistermiddag te drie uur in de Am- sterdamsche haven aangekomen, met aan boord vijf opvarenden van het Nederlandsche s.s. „Willemsplein", die uit het hospitaal te Dakar zijn ontsla gen, waar zij werden opgenomen in verband met de typhusgevallen aan boord van laatstgenoemd schip. Behalve de gezagvoerder van de „Wil lemsplein", de heer R. Schaap, zijn in het vaderland teruggekeerd de tweede machi nist P. van Klaveren, de stoker Verhoeven, de matroos Jeneson en de tremmer Boer, allen uit Rotterdam. Op advies van den scheepsdokter van de „Maaskerk" is kapitein Schaap, die overi gens geheel hersteld is, voor een korte rust kuur opgenomen in het Burgerziekenhuis te Amsterdam, waarheen hij dadelijk na aankomst van het schip per ziekenauto is vervoerd. Met do vier anderen, die eveneens volko men genezen zijn en die er monter en ge zond uitzagen, hadden wij nog even eeu kort gesprek. Allen waren opgetogen over de uitstekende behandeling, welke zij ln hot militaire hospitaal te Dakar, waar zij gedurende vier weken werden verpleegd, in alle opzichten hebben ondervonden. Vqorta betuigden zij hun tevredenheid met de voortreffelijke verzorging aan boord van de „Maaskerk", welke ertoe heeft bijgedragen, dat zij in korten tijd weer geheel op krach ten zijn gekomen. Wat de oorzaak van de ziekte isf geweest, heeft men nog niet kunnen vaststellen. Een paar dragen na het vertrek uit Buenos Aires voelden eenlgen leden der bemanning zich onwel. Aangezien er geen scheepsdok ter aan boord van de „Willcmsplein" was, konden de typhusgcvailen eerst te Dakar worden geconstateerd. Zooals men weet heeft de besmettelijke ziekte twee slachtoffers geëischt, n.l. de kajuitsjongen De Haan en de timmerman Maaskant, die beiden aan de gevolgen zijn overleden. Op het oogenblik bevinden zich nog drie leden der hemanning van de „Willems plein" te Dakar: de eoi-stc stuurman, die nog ziek is en de derde machinist en een matroos, die zoo goed als genezen zijn en binnenkort naar ons land zullen terugkee- ren. LIEFDESDRAMA TE EINDHOVEN MEISJE DOODGESCHOTEN Men meldt ons uit Eindhoven: Gisteravond is te Woensel om on geveer 10 uur in de Keldermanstraat 104 de 23-jarige mej. Trachten, die voor eenige jaren omgang had met den Duitscher T. H. P., woonachtig te Eindhoven, doch deze kennisma king had verbroken, in haar woning door haar vroegeren minnaar met een revolverschot in het hoofd en een in de voet doodelijk getroffen. Het lijk is naar het politiebureau overgebracht. De dader is voort vluchtig. DOODELIJKE VAL Roermond de 60-jarige mej. o. van de trap gevalen. De ongelukkige kreeg een hersenschudding. Thans is zij aan de gevo'gen overleden. DOODELIJK BEDRIJFSONGEVAL De 52-jarige J. Schep te Schoonhoven geraak te vorige week in zijn graanmaalderij me rechterhand bekneld in een in werking zljnden Jacobsladder. Overbrenging naar de Rijksklinie ken te Utrecht bleek noodzakelijk. Thans Is bij aan de gevolgen overleden. DE DOOD ONTZIET GEEN LEEFTIJD Gistermorgen omstreeks half negen, terwijl met andere kinderen op weg was naar school, werd een 10-jarig dochtertje van L. Kapoen Papendrecht plotseling onwel. Ze viel on wachts bewusteloos neer. Dr. Rietveld, die stond werd ontboden, kon slechts de dood stateeren. Zooals te begrijpen is. Het dit aangrij pend voorval niet na diepen indruk te maken. VERDRONKEN De 37-jarige tuinder-knecht L. Overkleeft 's-Gravenzande werd. terwijl hij bi) een sloot het werk was, door een toeval getroffen. De i viel te water en verdronk. Sinds Zaterdag werd te Hoensibroek de 8-jarige tongen J. S. vermist. Thans is het lijkje i Molenbeek opgehaald. DE DOODELIJKE DAMP In een perceel aan de Brouwersgracht te Am sterdam is. vermoedelijk door gasverstikking, 22-jarige man om het leven gekomen. EEN OVERVAL OP DE HEIDE De dader gegrepen Gistermiddag te ongeveer 1 uur heeft op de heide nabij Oss een overval plaats gehad. Een iw uit Schalk begaf zich per fiets van de Os- weekmarkt terug naar huis. toen zij in de heide gekomen, door een van de tegen gestelde richting komende persoon werd aangehouden. Deze vroeg haar of zij in het bezit was var n rijwielplaatje, waarop de vrouw „ja" ant woordde en haar portemonnaie te voorschijn haal de waarin zich het plaatje bevond. De man rukte haar toen de portemonnaie uit de hand. In de por temonnaie bevond zich een bedrag aan geld. als mede het fietsplaatje. De man koos hiermede het hazenpad terwijl bij :Ijn rijwiel achterliet. Eenige voorbijgangers na- ncn het rijwiel in bewaring en waarschuwden de Koninklijke Marechaussee te Oss. Het onderzoek, dat deze instelde had apoedlg tot resultaat dat zekere B. uit Oss kon worden gearresteerd en geboeid naar de kazerne overge bracht. Bij zijn verhoor legde B. een volledige bekentenis af. Hij is daarna voor den Officier v; Justitie geleid. HET OVERSCHOT Bij den landbouwer J. Vollering te Schipluid erd een dezer nachten een varken gestolen. De an deed hiervan aangifte bl) de politie, echter de(n) dader(s) niet kon opsporen, groote verbazing van den landbouwer, vond bij enkele dagen later des morgens den kop vermiste varken boven op het varkenshok prijken. WERKWILLIGEN LASTIG GEVALLEN Op de sigarenfabriek Sujabo te Culemlborg, waar het personeel ten getale van ongeveer 60 man in staking is gegaan, is een viertal sigarenmakers •erk gegaan. Deze werkwilligen den des middags en 's avonds bij het huiswaarts gaan, door honderden stakers en anderen gevolgd en lastig gevalen. waarbij de politie herhaaldelijk handelend moest optreden, om ongelukken te voor komen. Enkele malen moest zij hierbij van de gum mistokken gebruik maken. EEN LAGE METHODE Toen zekere J- te St Jansteen dezer dagen des avonds van een familiebezoek thuis kwam, nam hij. op het erf gekomen zijnde, een sterke petro leumlucht waar. Aangezien hij dit niet vertrouwde, stelde hij een onderzoek in en bleek hem daarbij, dat men in de regenput een groote hoeveelheid petroleum had geworpen, tengevolge waarvai ater onbruikbaar is geworden. VAN EEN ZOLDER GEVALLEN Het 12-}arig zoontje van den heer A. v. d. H. Wateringen viel tijdens het spelen van e< hooizolder. Het kind bekwam ernstige verwol ngen; zijn toestand is zorgwekkend. HET VOLKSGERICHT TE ZOUTKAMP De Officier van Justitie te Groningen heeft hel noodig geoordeeld ter handhaving van de orde en rust in het visschersplaatsje Zoutkamp, waar zoo- weet kortgeleden een volksgericht de ge moederen in beweging bracht, een tweetal mare- chaussee's te detaoheeren. DE OUDE DORPSPOMP De gemeenteraad van Domburg heeft besloten tot verwijdering van de oude pomp in de kom van het dorp. HET WEGBRENGEN VAN DE „SPAARNE- STROOM" De schipper en de madiinist, verdachten !n de Spaarnestroom-zaak, die door de Haarlemschc rechtbank op vrije voeten waren gesteld, zijn op nieuw gearresteerd en naar Amsterdam gebracht, beschuldigd van meineed. Zij worden verdacht »n valsche schippersverklaring voor den raad an scheepvaart te hebben afgelegd. De gearresteerde reeder is vrijgelaten. DE VERDWENEN VOSSEN De Duitsche bonthandelaar en zijn bediende. eneens een Duitscher. wier aanhouding door de Amsterdamsche politie is verzocht op grond van het feit, dat zij de vorige week gevlucht zijn, met medeneming van een waardevollen voorraad vos senbont. die eerstgenoemde van verschillende -5 op zicht aan zijn zaak aan de Heerengracht te Amsterdam had ontvangen, bevinden zich, naar vermoed wordt, niet meer op Nederlandsch grond gebied. Waarschijnlijk zijn zij naar Duitschland uitgeweken, in welk geval zij. daar zi| zelf Duit- schers zijn. niet uitgeleverd kunnen worden. Na hun eventueele aanhouding aldaar zouden zij dan in Duitschland zelf terecht moeten staan. Weerbericht. Het dunne PtlUJe geeft den vorlgen atand aar* Hoogste stand te Scilly 778.1. Laagste stand te Ingö 741.1. Stand vanmorgen halftwaalf 771.6. WEERVERWACHTING Meest matige later wellicht weer toene mende W. tot Z.W. wind, half tot zwaar be wolkt of betrokken, waarschijnlijk eenige regen, aanvankelijk weinig verandering int temperatuur, later iets kouder. BUITENLANDSCH WEE3ERICHT De depressie in het N.O. welke gisteren sneeuwstormen bracht in het Oostzeegebied en in heel Duitschland, is bezag uit het waar nemingsgebied te verdwijnen. Op IJsland be gon de barometer gisteravond opnieuw te da len, en is de luchtdruk in den nacht 10 mM. gevallen, en nog snel dalende. De hooge druk in het W. nam in de kern iets af, doch blijft overheerschen tot ver op den oceaan. De naderende depressie brengt neerslag en ver warming in het N.W. In het hooge Noorden en N. Scandinavië werd het weer zeer koud. In Finland daalde ae barometer tot beneden 35 gr. C.; in Oost-Groenland tot 38 gr. C.; op Spitsbergen tot 22 gr. C.; op Jan- mayen tot li gr. C. De atmosferische koude welke in Duitschland aanleiding gaf tot enormen sneeuwval in de middelgeberg ten (Fichtelgebergte 82 cM.) trok verder naar Polen en de Russische randstaten (Ko ningsbergen 40 gr. C. op 5000 M. hoogte). - In het O. ligt thans weer een vorstgebied; het vorstgebied in Z. Frankrijk blijft nog eiken morgen aanwezig. Op de Britsche eilanden blijft de tempe ratuur hoog. In Duitschland viel plaatselijk ■eel regen en sneeuw. TEMPERATUUR Stand vanmorgen halftwaalf 7.6 C. WATERSTANDEN RIVIEREN Heden Vorig Heden Vorig Wnrtzbnrg 0.00 0.00 Straatsburg 0 00 0.00 Rreisach O.ifi 0.46 Rheinfelden 1.60 1.59 K*;hl J.78 1.80 Mftxan 8.23 3.22 Dledeshetm 0.71 0 81 Mannheim Lohr Mainz Bingen ,83 l.*3 1.17 1.17 -0.18 -0.19 1.01 1.00 Canb Fnifl Coblena Trier Keulen Riihrort Wesel Emmerik Dusseldorf Maastricht Venlo •0.53 0.51 -0.84 -0.84 -0.47 -0.46 HOOGWATER NED. ZEEHAVENS Delfzijl Terschelling Haringen Den Helder IJmniiien H.vHolland 8cheviningen 8.0» 20.41 Rotterdam 9.53 22.46 22 Febrnari 4.29 17.01 1.43 H.i 3 2.30 14.55 0.00 <2.10 9.02 21.89 8.01 20.14 Hellevoetsl. 8 49 21.93 Willemstad 9.10 22.22 Bronwersh. 7.54 20 34 Zierikzoe 8.12 20 56 Wemeldinge 8.89 21.23 Ylissingen 7.05 19.51 Terneuzen 7.37 20.22 Hansweert 8.05 20.51 FELLE BRANDEN Bij reddingspogingen gewond. Door tot nu toe onbekende oorzaak is in den vroegen morgen brand ontslaan in het woon- en winkelhuls van den beer A. Koppers te Well (L). Het woonhuis alsmede het aangrenzende pakhuis, waarin zich een aantal meubelen, tapijten en een partij kapok bevonden, werden door het vuur ver» nield. De plaatselijke brandweer was spoedig aanwe» g en moest er allereerst werk van maken, de nog ln het brandende huis aanwezige bewoners met behulp van een ladder uit de slaapkamer te red den. waarin men met veel moeite slaagde. deze reddingspogingen deed zich een ernstig ongeval voor. Een der buren, de heer Tinneveld, kwam n.l., tengevolge van de duisternis van een vrij groote hoogte op een betonnen vloer te vallen, tengevolge waarvan hij ernstige inwendige kneu» 1 opliep. De man moest naar het ziekenhuis te Venlo worden overgebracht. Aan de Nederlandsch-Duitsche grens onder Arcen (L.) is het woon- en winkelhuis van F. Kamps uitgebrand. Toen de wouw, wier man niet thuis was, den brand ontdekte, stond het huis reeds in lichter laaie, zoodat zij zdch met moeite in veiligheid kon brengen. De plaatselijke brandweer welke spoedig aanwezig was, kon uit gebrek aan water niet veel uitrichten, zoodat het geheele huis alsmede de in boedel en inventaris van den winkel ln de vlam» en verloren ging. De oorzaak van den brand is onbekend. Ver zekering dekt de schade. Te Bellen (Dr.) brak door onbekende oorzaak brand uit in de werkoiaats achter de meubelzaak J. Mever aan de Brinkstraat. Door den kr'ach- tlgen wind sloegen de vlammen over naar den' winkel en het woonhuis. De brandweer stond machteloos en beperkte zich hoofdzakelijk "tot het thouden van het achterste gedeelte. Het pand I# oeheel uitgebrand. Het grootste deel van dep' win kel-inventaris is gered. Huls en inboedel waren verzekerd. De groote land'bonwschuur van den landbouwer M Buy'cïc te Eede (Z.-Vlaanderen) is door brand geheel vernield. Hlerbil kwamen enkele runderen, 1 een varken ln de vlammen om. HET WEGBRENGEN VAN DE „SPAARNESTROOM" De Haarlemsche rechtbank stelde op verzoek jn den verdediger den kapitein van dc „Spaar» nestrcom" in vrijheid. AMSTERDAM GEEN COMMUNISTEN MEER op GEMEENTE-TERREIN Naar de „Tribune" meldt heeft burgft- meestor Do Vlugt aan hot communistisch raadslid don heer Schalkor meegedeeld, dat de gemeente Amsterdam voortaan geen ge meenteterreinen ter beschikking van do communistische partij zal stellen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1934 | | pagina 2