JUmm ^ciïtódjf GTnuriutt Nederland en het Fascisme PALTHE abonnementsprijs: Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agentschap gevestigd is 2.35 Franco per post 2.35 portokosten Per week0.18 Voor hel Buitenland bij wekelijksche zending4.50 Bij dagelijksche zending5.50 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 cl. met Zondagsblad 7'/> ct. iet afzonderlijk verkrijgbaar Nieuwsblad voor Leiden ïn Omstreken Dagelijks verschijnend Bureau: Breestriat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 NO. 5102 WOENSDAG 21 FEBRUARI 1934 14e Jaargann abbErtentirprijjtn: Van I tot 5 regels 1.17'/* Elke regel meer 0.22'/» Ingezonden Mededeelingen van 1-5 regels2.30 Elke regel meer0.45 Handelsadverlentiën per regel 0.17 '/a Bij contract belangrijke korting Voor het bevragen aan 't bureau wordt berekend0.10 Ruim baan voor de bekwamen Uit het Program der Mussert-Natio- naal-socialisten zullen wij enkele ken merkende punten gaan bezien. Natuur lijk nemen wij niet artikel na artikel- Ze zijn heusch daar niet alle even be langrijk voor, en aan onze bespreking moet straks toch ook een eind komen. Het komt ons voor, dat men in ons land te veel waarde hecht aan deze uit Utrecht geleide beweging. Mag men met recht klagen over de wijze, waarop deze N. S. B. soms haar propaganda voert, eerlijkheid gebiedt te erkennen, dat haar bestrijders ook vaak al te zeer persoonlijk optreden. De haat wordt zoo van beide zijden bevorderd met al de gevaren hieraan verbonden in een onevenwichtigen tijd, als wy nu be leven. De dagbladen moeten al vertel len van uitspattingen begaan door menschen, wien het aan objectiviteit ontbreekt. Laat toch de sfeer over en weer niet totaal bedorven worden. Bo vendien is niets bevorderlijker aan den groei dan een soort martelaarsschap. Het Program dan is verdeeld in vijf hoofdstukken. Dat over de „nationale oogmerken" kan zonder critiek voorbij gegaan worden. In 't algemeen is het niet in strijd met wat onzerzijds voor gestaan wordt en het staat vriend schappelijke verhouding met het bui tenland niet in den weg. Het tweede hoofdstuk heeft het over „staatsrechtelijke hervormingen". Hier komt de fascistische gedachtengang zich presenteeren. Men wenscht een krachtig Staatsgezag, onafhankelijk van geldmagnaten en volksgunst. In onze kringen is nooit beweerd, dat dit .Staatsgezag afhankelijk moet zij n van geldmagnaten. De vader der anti-revo lutionaire partij,' Groen van Prinsterer, had in zijn tijd reeds oog vopr over- heersching van het kapitaal. Trouwens, het is merkwaardig juist nu acht te slaan op Grben's denkbeelden. Hij, de. aristocraat van geest en van maat- schappélijken stand, \vordt zoo vaak vereenzelvigd met conservatisme. Niets is minder waar. Hoe is Groen bijvoor beeld niet opgekomen voor gemeente lijke autonomie! Nu deze autonomie het zwaar heeft te verantwoorden, niet het minst door het optreden van vele gemeentebestuurders zelf, is het mis schien niet ondienstig, hier nog eens op te wijzen. Overheidspersonen moeten inderdaad verheven zijn boven het haken naar volksgunst. Dat dit lang niet van allen kan gezegd worden, weten wij ook wel. Dat vele volksvertegenwoordigers hier herinnerd worden aan een zwakke stee in de wijze, waarop zij hun taak ver vullen, moet toegestemd. Doch de N. S. B. geeft zelf zeker niet het voorbeeld van hoogheid. Het verzamelen van alle mogelijke klachten, en het uitstallen geljjk men het daar kan, om den wre vel, welke thans in de bevolking is ge varen, uit te buiten tot eigen politiek voordeel, is toch niets anders, dan het speculeeren op volksgunst. Zelfs, als men aanneemt, dat ook de N. S. B. evengoed als elke andere beweging, aanhangers telt, die worden gedreven door onbaatzuchtige drijfveren. De verpolitieking heeft de Mussert-groep reeds minstens even sterk aangegrepen als bestaande politieke partijen. Dit bezwaar, gevolg van het Allemans- kiesrecht, erkennen wij volkomen. Men merkt het op in elk land, waar het individualistisch kiesrecht heeft ge zegevierd, maar de N. S. B. lijdt al aan het euvel, vóór zij één lid in de volks vertegenwoordiging heeft. Denkt men dan, dat het streven naar volksgunst uitgesloten zou zijn, wanneer Mussert het, gesecundeerd door een groepje vrienden, voor het zeggen had? Het eenigste middel om althans zoo veel mogelijk onvatbaar te zijn voor volksgunstbesmetting is de volksver tegenwoordiging te doen steunen op beginselpartijen. In een beginselpartij zal men telkens terug moeten vallen op den eisch der beginselen. Beginsel en volksgunst, beginsel en coterie (fat soenlijker woord voor kliek), kunnen elkaar niet verdragen. Ofschoon wij heel goed weten, dat de strijd om het vaandel onbesmet te houden, vaak zwaar is, en dat de stem van de critiek, welke zich alléén stellen wil op de basis van het beginsel, en van het algemeen belang, niet overal dankbaar wordt beluisterd. Maar de N. S. B., welke nooit een beroep doet op het geiveten, gelijk het staat tegenover de ordinan tiën Gods, geeft absoluut geen uit komst. Ook moet het Staatsgezag, heet het in het Program, onafhankelijk zijn van kerkelijke overheden. De hierbij g ven verklaring laat ons in den steek. Misschien is gedacht aan de ronmsch- katholieke kerk, misschien ook aan andere kerken. Zoolang niet duidelijk met voorbeelden wordt uiteengezet, wat men op het oog heeft, mogen wij alleen opmerken, dat hier nog weinig zichtbaar is van de verbetering dei politieke zeden, waarover men het tel kens heeft. In het algemeen is de bedoeling de „karaktervolste en bekwaamste krach ten" op de verantwoordelijke posten te brengen. Dit is een nobel streven, het welk toegejuicht meet worden. „Ruim baan voor den bekwame", is een leuze, waardoor iedereen bekoord moet wor den. Echter, hoe moet dit nagestreefd worden? Nu gaat het, wat de volksver tegenwoordiging betreft, via het selsel der verkiezingen. Dit stelsel achten wij zeker njet volmaakt, noch der vol maaktheid nabij, vooral niet sedert de Evenredige Vertegenwoordiging den band tusschen kiezers en gekozenen vrijwel heeft verbroken. Toch valt niet te ontkennen, dat ook zóó heel wat be kwame menschen naar voren komen. De middelmatigheid van velen kan de bekwaamheid van enkelen toch niet altijd schuil doen gaan. De bekwamen in'Het leven verbergen hun talenten toch niet in den zweetdoek, al hebben zij de volksgunst soms niet op hun hand. Al wordt aan bekwamen inder daad meer dan eens onrecht begaan, dit geschiedt niet altijd omdat de mid delmatigheid hen niet verdraagt. Bil- derdjjk, da Costa, en Groen werden niet. erkend, omdat hun beginsel gehaat werd door de machthebbers. Of de volksvertegenwoordiging op zooveel lager peil staat als vroeger, is nog niet zeker. Inderdaad zyn er menschen in. die daar niét behooren, omdat zij öf de Grondwet niet willen naleven, öf de noodige bekwaamheid ten eenenmale missen. Maar vroeger, toen men het eerste euvel niet kende, waren er toen heel wat Kamerleden, waarvan de be kwaamheid zoo zoo was. Maar. zij gin gen ook toen schuil onder de knappen, gelijk het ook thans nog het geval is. Of de knappen overigens hoofd voor hoofd altijd practisch zijn, is een vraag apart. Een soort volksvertegenwoordiging zal via de beroepen worden samen gesteld, doch al de overige gezagsdie- naars zullen hun aanstelling wel heb ben te ontvangen uit handen van den Minister-President, welke persoon geen andere kan zijn, dan de Leider der N. S. B., thans de heer Mussert. Hoe wil nu Mussert de bekwamen vinden? Hoe zal het nu straks gaan? Dat zal hij zelf doen, wat de topkrachten be treft. Zijn menschenkennis- is zoo groot, dat hij zich nooit vergissen kan. De harten zal hij kennen en de nieren proeven. Zal hij dat op zyn eentje doen? Neen, hy zal zich adviseurs toe voegen, vooral om de lagere functiona rissen aan te kunnen wijzen. Men spreekt in die kringen van bonzen- stelsel en van baantjesjager^. Ook wij verafschuwen dat laatste en door mid del van een vrije pers zal heel wat kwaad voorkomen kunnen worden. Maar het stelsel van Mussert bergt in zich alle gevaren van corruptie, hielen- likkerij, vleierij en wat men meer wil noemen om in de gebruikte termino logie te blijven. Er zal, wijl er geen openlijke critiek meer kan zijn, met mooie posten gesmeten worden, precies als Napoleon koningskronen uitdeelde. Mussert zal dat niet willen. Wij geloo- ven, dat hij in een roes van idealisme leeft, ofschoon er heel wat zelfkennis en zelfvertrouwen toe behoort, zichzelf te beschouwen als de aangewezen red der van Nederland, die mijlenhoog staat boven elk ander. Is het niet grotesk, bespottelijk, dan is het toch een nog nooit vertoond waagstuk in ons land met zijn eigen historie. Hoe het zij, hy is een mensch, en heeft geen kring van apostelen om zich, die gelou terd zijn door een strijd van beginsel tegen beginsel, 't Zijn menschen van ons vleesch en bloed, de meesten zonder staatkundige opleiding. Wil men één voorbeeld? Een mede werker van Ir. Mussert, de heer Van Geelkerken, zal straks moeten aftreden als ambtenaar, wijl hy onder het t egee- ringsverbod valt. Van dat verbod zeg gen wy nu niets, evenmin van den per soon, die naar wij aannemen een zeer goed ambtenaar was, maar wèl van de daad, welke Mussert hieraan verbinden wil. Hy verordineert, dat de heer Van TWEN DE KAMER-OVERZICHT De K.E.M.A. en de Regeering De Minister bereid tot het door de heer Schouten gevraagde overleg Niet zeer sterke argumentatie van de regeeringstafel Twee dooden herdacht In deze Kamerzitting zijn namens de Kr.- mer en de Regeering treffende woorden g« sproken ter herdenking van den tragischen dood van Koning. Albert I van België, wiens plotseling verscheiden op jl. Zaterdag alom zoo d:ope ontroering heeft gewekt. Presi dent Rnvs en Minister Colijn hebben in hun korte sobere toespraken op uitnemende wijze gevoelens vertolkt, die door het Nedèrland- sche volk ten volle worden gedeeld. Hun woorden, die staande en onder groote stilte werden aangehoord, lieten niet ia die nen indruk te maken. Ook in eigen kring had de kamer een doode te betreuren, nl. den directeur der Stenografische Inrichting, den heer J. M. F. L. Steger. Ook te zijner gedachtenis werden woorden gesproken, die ingegeven waren door groote waardeering voor zijn persoon en Overigens heeft de Kamer zich den gan- schen middag bezig gehouden met de inter pellatie van den hoer Schou'en over de plannen, wplko blijkbaar hij de Regeering be staan om het bedrijf van de N.V. K.E.M A. van Arnhem over te doen plaatsen naar Delft of omgeving van deze gemeente en over de wijze, waan p deze door het genoem de bedrijf n et w*nschelijk geachte overplaat sing van Regeerngswege wordt bevorderd.^ Een in'ei pellatie van een anti-rev. Ka merlid-is een vrij ongewone figuur: het moest dus wel een zeeernstige zaak gel den. Voo- den heer Schouten en anderen was dat ook het geval Het betrof nl. een onjuist gebruik, dat de Regeering en met name de minister vart Onderwijs z.ou hebben gen aakt ,a'. haar positie en macht om de N.V. „K.E.M.A.'' te dringen in een der Regeering welgevallige richting. Velen onzer lezers zullen wellicht nooit van de K.E.M.A gehoord hebben. We kunnen dat begrijpen en d larom ga een enkel woord vno-af oni dat duidelijk Ie maken. De N.V.' Kema (N.V. tot keuring van, Elec- trot-chnische Materiahn) is opgericjit 'n 1927. De vennootschap heeft ten doel het ge bruik van .ondeugdelijke toestellen en mate rialen op electro'echnisch en aanverwant ge- tred zooveel mogelijk te voorkomen en het gebruik van deugdelijke, materialen en toe stellen op genoe.md getred zooveel mogejijk ie hevorder?" en hierdoor medè te werken tot ee.n;goede electrcReitsvoorziening en beveili ging van het publiek. De instelling werkt als een coöperatie van de nvovinren en gemeenten, die elertriciteii!» bedrijven exploiteert. Aandeelhouders zijn die provinciën en ge meenten, en een paar particuFere -bedrijven. Doordien de onmiddellijk belanghebbenden aandeelhouder zijn; be rus' de macht feitelijk in handen van de technische leiders, georga niseerd in Vereen ging van Directeuren van Electriciteitshedrrven. Door de geweldige u'tbreiding van de be drijven ïeg't deze N.V. een hooge vlucht ge nomen. Zij heeft een begin van uitvoering ge geven aan den bouw van een kortsluithuis te Arnhem mc' de noodige laboratoria. Zij zal in de toekomst z:ch over „aanverwant, gebied" uitbreiden. De N.V. heeft zelf begrepen, dat zij, uit groeiende to* een ze"r groot bedrijf, op den duur behoefte zou hebben aan steun van de Regeering. Zij heeft daarom zich tot haar ge- rirht met het verzoek, dat de S'aat als aan deelhouder zou - toetreden en haar steunen met een jaarlijksch subsidie en ook met mo- reelen steun. De Regeering heeft de wenschelijkheid daarvan ingezien. Echter hoewel het verzoek om steun door de K.E.M.A. in 1931 reeds wérd ge daan. duurde het tot in de tweede-helft van 1933 eer de Regeering iets van zich liet hooren. Inrrrddels was de K.E.M.A. met de voor bereiding van de uitbreiding der. inrichtin gen en werkzaamheden voortgegaan, mede omdat zij financ:eele toezeggingen had, die in een hepaalden termijn gehouden waren. Terzelfder tijd nu verbrak de Regeering haar stilzwijgen en stelde haar voorwaarden Geelkerken door hem zal worden be noemd als leider van de N. S. B.-Jeugd- organisatie. Gevraagd wordt niet of de nieuwe leider beschikt over opvoed kundige en ethische kwaliteiten voor deze zware taak. Niet noodig, de jeugd van Nederland zal hem worden toever trouwd. Hiervan durven ivij althans te zeggen, dat dit grotesk is in zijn greep naar het gewaagde. Aan de wijze, waarop thans de ver antwoordelijke posten worden bezet. wel eens iets ontbreken in deze on volmaakte menschenwereld. Ook wij weten, dat om invloedrijke personen 'an alles heenzwermt, en zoo komen zoo nu en dan vergissingen voor en worden verdienstelijke burgers meer- malên gepasseerd. Ook is er hier en daar een streven alles in een paar han den te houden, en ontstaat er soms een bijna ondoordringbare ring. Maar voor het stelsel van Mussert passen wij toch met alles wat in ons is. Er zal mis schien geen enkel land zijn aan te wijzen, waarin zoo zeldzaam gevallen -an corruptie voorkomen, als in Neder land. BINNENLAND. OFFICIEELE BERICHTEN omtrent meer zeggenschap en verplaatsing van het te Arnhem gevestigde omvangrijke bedrijf naar Delft. H.i. behoorden het tech nisch centrum en het wetenschappelijk cen trum te worden geconcentreerd, mede om economische redenen. Daj was alles nog tot daar aan toe. Het waren punten, waarover zakelijk viel te pra- tpn. De Régeering .iet het daar echter niet bij, maar meende, een krachtrniddel te moe ten aanwenden om de K.E.M.A. murw te maken. Zij liet n.l. weten, dat mocht de KE.M.A. de „wenschen" der Regeering niet opvolgen, deze er reken:ng mee te houden had. dat de toestrooming van de geldmidde len aan de vennootschap zooveel mogelijk zou worden afgesneden. Die geldmiddelen waren de bijdragen van publiekrechtelijk lichamen. Blijkbaar zouden dus de begroo tingen van deze lichamen, waarop steun \oor de K.E.M.A voorkwam, niet worden goedg keurd. Zoo zoii een bloeiende onderneming worden gedwongen tot bepaalde besluiten door een Regepring. die er nimmer te votpi interesse voor betoond had. H ertegen ni ging het nrotest van den heer Schouten, dii van oordeel was, dat in een rechtsstaat eei dergelijke methode ;an onderhandelen nie kon worden geduld. Bij Kampcledpn u t verschillende partijen vonden zijn bezwaren steun. O.i. niet ten onrechte. De minister en die hem bijvielen scherm den vooral met de mogelijkheid van een monopolist "sche positie van de K.E.M.A. Dat gevaar werd ook niet ontkend, maar het was er nog niet en het dreigde ook niet. Met het oor daartp echter kon het juist zijn nut hebben en daartegen bestond geenerlei bezwaar om de positie der Re- geerin;» te verstprkei maar niet op de wijze als de minister stond te verdedigen. Hef viel op, dat van verdedigen van de ce- hez gde methode, door minister Marchant weinig sprake w; s. Hij vermeed op dit kern punt in te gaan en kwam te'kens weer met andere argumenten, die volkomen subjec tief waren en op' zijn gebruikelijke min of mer theatrale wijze werden voorgedragen. Dit pehek aan objectivit.it maakte het debat moeilijk. Zoo maakt men van een zaak een drama. Hef w rd ons intusschen tevens dui delijk, hoe het overleg over deze zaak kon vastloopen. Het gaf sterk den indruk, dat zij door de onder1 i&ndcFngsro'mmiss'ië van den minister die zelf aan de tegenpartij „pol: tiek" verweet ten slotte subjectief en als prestige-kwestie is bekeken. Men ging ande ren bepaalde motieven toedichten dit werk is den heer March&int in het verleden nipt vreemd geweest verloor daardoor de eenig juiste basis voor objectief overleg, en raakte meteen in de misère Had de Commissie de onderhandelingen gevoerd zonder stok achter de deur en zou den deze niet tot een der Regeering bevredi gend resuFaat hebben geleid, welnu dan ware de tijd gekomen voor den minister om met zijn voorstel lén bij de Staten-Oeneraal te komen. Het te zeer vooropgezette doel was nu om met te K.E.M.A. aan den zegewagen der commissie thu's te komen. Gevolg was, dat de zaak hopeloos vastliep. Maar dat mocht zoo niet blijven; daan-oor ging het om te groote belangen, waarmee bovendien de electriciteitsvoorziening van ons land samenhing. Op nader overleg werd dan oo van alle zijden aangedrongen. Alleen de heer Korten- horst scheen met den minister door dik en dun mee te gaan. De minis'er, wiens zakelijke argumentatie ook al vóelt men voor zijn bedoelen niet zeer sterk was te achten, verklaarde zich tot het gevraagde overleg bere:d. Het was het eenige. dat in het debat bereikbaar was. Hij zal. al zal het na dit gebeurde niet gemakkelijk zijn. het nog eens moeten pro- beeren en dan met wat meei beleid. De m< nister zal er ten slotte niet minder sterk om Vandaag zal worden voortgegaan met de Indische begrooting. NOTARIAAT BU Kon. besluit Is benoemd Hulst N. M. J. H. Ptlls, eand.-not 3 Hontenisse RECHTERLIJKE MACHT B|j Kon. besluit i3 benoemd tot rechter- ilaatsvervanger in de rechtbank te Rotterdam RIJKS-SEROLOGISCH INSTITUUT Bij Kon. besluit is. Ie. met Ingang van 1 Mrt anderi.ng het dienstvak, waarbij z(j z|jn. prof. dr H. Aldei Rijks-Serologisch '01 ontsla hoff. als Tnstltuut en aan dr P. A. Meerbti teur van het Centraal Laboratorium voor de volksgezondheid, tevens Chef van de Chemische afdeellng, met dankbetuiging voor de door her ln die functie bewezen diensten; 2e. met ingang van 1 Maart onder toeken- gel i.i l-: i iid I g kundige ■olong bü z« werkzaam z(jn. eervol ontslag aan Dr T. van Heelsbergen als Hoof< veterinaire afdeellng van het Centraal torlum voor de Volksgezondheid ln Centraal Laboral vlootaalmoezenler ln vasten dienst kapelaan H J. Bangert te Ams-trdam: is met 15 Maart lult. ter zee le klase J. W Termlltelen eervol ontheven van de betrekking als adjudnn* van den Prins en is als zondanig benoemd lult. ter zee der le kl. J. Callenfels; z|jn benoemd tot res.-tweede-luit. b(j het le reg. Infanterie de vaandiigs J. N. Wurtz en R De afdeeling S.D.A.P. te Zaandam heeft naar Het Volk meldt, met zeer groote meer derheid van stemmen besloten tot handha ving van de sociaal-democratische wethou- ARBEID IN LOONDIENST DOOR VREEMDELINGEN WAT HET WETSONTWERP BEOOGT HET VRAAGSTUK VAN DE DUITSCHE DIENSTBODEN. Verschenen de memorie van antwoord aan de Tweede Kamer inzake het wetsont werp tot regeling van het verrichten van arbeid in loondienst door vreemdelingen. Dat de in de memorie van toelichting ver melde cijfers omtrent de uitkomsten der be roepstelling van 1920 en 1930 nog geen zui ver beeld geven van het gevaar, dat dit wetsontwerp beoogt te bestrijden, is aan de regeering geenszins ontgaan. Er zijn aan wijzingen, die het aantal vreemde arbeids krachten sinds de jongste beroepstelling is toegenomen, terwijl het der regeering even zeer bekend is, dat in bepaalde streken des lands en in bepaalde beroepen nf beroeps groepen het aantal vreemde arbeidskrach ten vrij groot is. Zoo is omtrent het aantal vreemde arbeidskrachten in de sigarenin- dustrie, in het Zuiden des land werkzaam, de regeering tamelijk juist ingelicht. Deze arbeiders zijn echter niet zonder mepr door geschikte Nederlanders te ver vangen, hetzelfde kan bijv. eveneens wor den gezegd van de geschoolde mijnwerkers in Limburg. Of en voor welke beroepen ep beroeps groepen c. q. bedrijven invoering van ean vergunningsstelsel dadelijk na de in voering van deze wettelijke regeling noo dig is, vormt een andere vraag. Uit liet n» venstaande blijkt reeds voldoende, dat de feitelijke toestand wel in groote lijnen be- kend is, maar tevens dat verschillende factoren in dezen een rol spelen. Men zal dus activiteit a..n voorzichtig beleid moeten De regeering beschikt niet over exacte en volledige gegevens, hoeveel Nederlanders thans nog in andere landen werkzaam zijn In 1913 werd dit aantal berekend op onge veer 200.000. Thans kan dit aantal worden geraamd op ongeveer 50.000. De Duitsche dienstboden Het vraagstuk van de vreemde dienstbi den moet van verschillende kanten worden bezien Dit is ook .gebleken uit besprekin gen, namens de regeering gehouden m»t organisaties en instellingen, die bemoeiin gen hebben met den arbeid van de dienst boden. Niettemin blijft het de aandacht trekken van de regeering, dat in ons land meer dan 30.000 vreemde dienst boden werkzaam zijn. De minister re kent hot zich tot taak te bevorderen, dat het aanbod van Nederlandsche vrouwen op de arbeidsmarkt voor dienstboden allengs ruimer wordt Regeling van liet zelfstandig uitoe fenen van een bedrijf door vreemde lingen vormt een geheel andere ma terie dan die van dit ontwerp. De re geering kan dan ook niet medewerken om deze materie in dit ontwerp te behandelen. F,en gansch andere categorie vormen de vreemdelingen, die optreden als musici en artistcn, maar ook arbeiders die als onder aannemers optreden, b.v. in het bouwbedrijf en hij de uitvoering van grondwerken. In derdaad valt te betwijfelen, of deze cate gorie, van personen steeds valt onder het begrip „arbeid in loondienst", zooals dit oorspronkelijk in het ontwerp werd gedef:- Om zekerheid te h.ebben het doel van dit ontwerp zooveel mogelijk te bereiken, ware daarom te spreken van het verrichten van arbeid in dienst van derden, al dan niet teeon genot van loon of andere vergoeding in geld of in natura en van arbeid in on dernemingen „in aangenomen werk". Hier door kan tevens wetsonduiking door aan neming en onderaanneming van het werk en door in dienst stellen van „volontairs" worden voorkomen. Tot een dergelijke algemeene toepassing van art. 2 zou intusschen, naar de regeerir-g meent, slechts in geval van besliste nood zakelijkheid mogen worden overgegaan, om dat zij voor overheid en bedrijfsleven kosten t werkzaamheden met zich zou brengen. De vreemde zeelieden Tiet ligt niet in de hcdoeling om het wets ontwerp ook in toepassing te brengen voor zeeschepen. Het vraagstuk der Chineesche andere Aziatische krachten is ouder dan de tegenwoordige omstandigheden. Boven dien is een toepassing van de .ontworpen ettelijke regelen bij het monsteren in bui- tenlandsche havens niet mogelijk. Anders staat het met de binnenvaart. Wel is waar ligt het niet in de bedoeling der regeering, in de tegenwoordige omstandig heden voor dezen tak een vergunningsstel sel ex art. 2 in het leven te roepen, maar de omstandigheden zouden, kunnen veranderen en daartoe dwingen. Nota van wijziging Bij nota van wijziging stelt de regeering voor de redactie van art. 2 eerste lid, zoo danig samen te stellen, dat duidelijk uit komt. dat een verbod tot het verrichten van bij K. B. aan te wijzen arbeid, kan worden uitgevaardigd. Daardoor kan het vierde lid vervallen. Voorts komt het de regeering raadzaam voor in te gaan op het denkbpeld van eeni ge leden tot opneming van een bepaling in het ontwerp, krachtpns welke de bevoegd heid ontstaat de wet in te trekken, wan neer de huidige omstandigheden veranderd Voornaamste Nieuws. VRIJWILLIGE AANGIETE VOOR RIJKSINKOMSTEN- EN VERMOGENSBELASTING Een aantal leden van den Bond van Be lastingconsulenten heeft een rekwest ge zonden aan den Min ster van Financiën, ten einde te verkrijgen, dat de termijn van vrij willige aangifte voor Rijksinkomsten-en Ver mogen she lasting worde verlengd tot en met 30 April 1934. Tot het indienen van dit rekwest werd he- slcXen, omdat in de practijk bleek dat nog zeer velen met deze bepaling niet bekend zijn. Dit nummer bestaat uit DRIE bladen BIz. 1 Verschenen is de Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer inzake het wesontwerp tot regeling van de arbeid in loondienst dooc vreem delingen. BIz. 2 Het défilé voor koning Alberts doodsbaar C BrusseL Dollfuss' perikelen (Overzicht). Spoorwegramp in Spanje; 9 dooden. Bk. 3 Te Putten is overleden Dr. J. Th. Oudemans, bekend insectenkenner. Voor de Amsterdam sche Rechtbank is de be handeling van de inbraak in het kasteel Nijcnrodc De Gemeente Utrecht gaat millioen ie enen tegen 4% rente ter consolidatie van vlottende BIz. 5 In de Tweede Kamer is Koning Albert vaa* België herdacht. Eveneens is herdacht de verleden directeur der Stenografische inrichting, de beer Steger. Daarna werd gehouden dc interpellatie- Schouten over de overplaatsing van dc K.E.M.A. De steun verleening REGEERING EN S.D.A.P. DE UITLATING VAN HENRI POLAK Zooals bekend heeft dr. Henri Polak in de algemeene vergadering van den Alg. Ned. D iamantbewerkersbond onlangs het volgende gezegd: „Tot nu toe is hier de strijd tus schen nationaal-socialisme en de ar beidersbeweging een strijd op papier geweest; mocht hij ook hier een an deren vorm aannemen, dan zal de ar beidersbeweging hem voeren niet vol gens Duitsch, maar volgens Oosten- rijksch voorbeeld. Onze vakvereenigin- gen zijn daarvoor sterk genoeg". Naar aanleiding van deze uitlating hee't thans de heer Kortenhorst aan den Minister-president gevraagd of de regeering hierin ook aanleiding vindt om een onder zoek in te stellen naar de vraag, of de so cialistische vakbeweging ten onzent maatre gelen heeft getroffen om zich met andere dan papieren verdedigingsmiddelen te wa penen. Eveneens wenscht dit Kamerlid te verne en, of er voor de Regeering aanleiding be staat oen haar houding tegen de socialisti sche beweging te wijzigen. 207, KORTING NOG TOT 24 FEBRUARI HET ..LEGER" DER N.S.B. Naar aanleiding van het bestaan der Na tionaal Socialistische Weer-afdeelingen en Weer-opleidingen (W.A. en W.O.) heeft de heer Polak aan den Minister van Justitie gevraagd, of deze niet van meening is, dat de N.S.B. bezig is een particuliere leger macht te organiseeren, van gelijken aard als de S.A. in Duitsohland en met gelijke oog merken. Hij vraagt den Minister verder, een einde te maken aan deze particuliere militaire or ganisatie. BURGER PERSONEEL DEFENSIE In de dezer da^en gehouden jnarvergndn- c'en ®onc' van Burger Personeel bij de Militaire Diensten (B.B.M.D.) is beslo ten te ijveren voor opneming in vast dienst- verhand van die werklieden, die voor 1 Fehr 1J-4 m dienst woren. Daarnaast zal den Mi nister van Defensie gevraagd worden, de format e van vast en los personeel aan ecu herziening te onderwerpen. Ook de moge lijkheid van sollicitatie bij andere corpsen werd besproken. In overleg met het bestuur der Centrale v. Vereenig ngen van Rijksper soneel, waarbij de bond is aangesloten, zal het werkprogram verder worden uitgewerkt.

Nieuwe Leidsche Courant | 1934 | | pagina 1