5 Ammonsalpeter „S M. (Heer fosferzuur vocht llltra éup i er WILT GIJ MELK, VOERT DAN PROTOS! u&c/L v ZLCLCLotf LAND, m TÜIKROÜW Kt. 227 BEWEZEN Adverteeren in „LAND- EN TUINBOUW" heeft succes WORKSHAG 21 FFPPhAPl 1934 „Land- en Tuinbouw" bereikt duizenden boeren en tuinders Kal'gebrek bij de cuiluurgewassen Uiterlijke verschijnselen. Ici het „Groninger Landbouwblad" schrijft J. G. Vecnstra, Rijkslandbouwconsulent: De graangewassen, waarvan haver zich gunstig onderscheidt, uiten kaligebrek reeds zeer vroeg, vooral bij de zomergranen. In het allereerste groeistadium, wanneer de plant als 't ware nog van de kor>3l leeft heeft het blad een iets grijsgele tint, over gaande tot bronskleurig met dikwijls een bruin-rood blad puntje. De blaadjes van de jonge plant vallen slap naar den grond. Het perceel krijgt een gelige tint met als reget plokjes gozonde planten, terwijl het geheele perceel een verward voorkomen krijgt, dat bij iemand met ervaring in dezen direct op valt. Kanariezaad toont de gele kleur hew sterk. Zomertarwe meer de "bronzige. In den crderen groei wordt het steeds er ger: de plantjes kruipen langs den grond en geven een slap gewas; de uitstoeling blijft zeer beperkt, bijgevolg een holle stand. Langzamerhand gaat de gele kleur over in een dofgroene, donkere kleur. De volgroeide hossen daarentegen zijn helder-frischgroen Na deze periode wil het gewas zich nog wel eens herstellen, hoewel het steeds slap blijft Bij vooitgezet kaligebrek kan soms van eon misgewas worden gesproken. De stroo lengte blijft minimaal. De stand hol met onkruidbezetting. Boonen. erwten en klaver beginnen a! spoedig na opkomst grijs-gele puntjes op hel blad tc vertoonen, vooral langs den rand. langzamerhand verbruinende. Boonen geven in den verderen groei scherp geteekende zwarte plekken aan de randen van het blad, daarna verschrompelende. De plant word' ia het erge geval niet halt-groot. Slapheid van stengel valt hier niet op. Erwten maken ook dikwijls den tiid van dof-groen-grijs blad door en vertoonen even als boonen den „heuvelachtrgen" aanblik van het perceel. De strooi engte is ook bij erwten gering. Klaver behoudt de bruine-punijes in het blad met een geringe gewas-ontwikkeling. In denzelfden geest uit zich het verschijn sel bii lucerne. Ook opvallend zijn de fiju- vcrkleurde bladrandjes. In tegenstelling met de trage rijping van kali-arme granen worden de vlinderbloemige vrij plotseling noodrijp. Aardapnelen reageeren zeer duidelijk op kaligebrek. Reeds in den vroegen voorzo mer toont het gewas een zwart-bronzige kleur, welke doet denken aan een zwaar be mest perceel. Het bronzig-zwarte échter l> een zelden falend kenmerk. Het.gewas krijgt dikwijls tegen de. verwachting in het !aad niet vol. Hoewel sommige soorten nog specifieke stippeling op het blad vertoonen, sterven toch alle rassen veel te vroeg af. Suikerbieten toonen door haar groot ab- Thans kan men aanvullen. sorptievermogen in den grond, kaligebrek niet maai- zoo. Eerst bij uitputting komen verschijnselen voor den dag, die in hoofd zaak overeenstemmen met i oren-beschrevcn symptomen. Iu het begin gele blaadjes, later donkerder groen dan volledig bemeste. In het afsterven bruingerande, minder ontwik kelde, iets samengekrompen bladeren. De handelsgewassen toonen het beeld al bijna op gelijke wijze als de vLnderbloemi gen. Karwij heeft de bruine puntjes aan het eiud van de blaadjes en de golig-bronzige kleur. Echter kan ook bij dit gewas een min der gunstige groeiperiode in den eersten groei ook dergelijke bruine puntjes teweeg brengen. Vlas toont het eerste gele stadium niet zoo duidelijk, omdat ook dri kan worden teweeg gebracht door een ongunstige groeiperiode De donker groene tweede periode is hier het eerste kenmerk, waarnaast bij nauwkeu rige beschouwing een fijngele verkleuring vaa het uiteinde der blaadjes is waar te In verband met verschillende proefnemin gen en waargenomen verschijnselen op zavel grond wordt verder opgemerkt, dat nu de kalprijzen lager zijn dan ooit, thans wel de tijd gekomen is om vermoedelijk ka Li-arme perceelen een kleine aanvulling te geven Als norm wordt genoemd 300 K.G. 40 pet. kalizout. Voor aardappelen en in zekere mate geldt dit ook voor erwten, klaver en boonen. is de tijd aangebroken. Voor granen kan men het nog wel geven als het moet tot het zaaien.. Wintertarwe, die flink aan den groei is, kan het ook nu nog gedurende gc- ruimen tijd gegeven worden, echter n et als het vriest en de grond'geheel of gedeeltelijk bevroren is. MARKTOVERZICHT Medegedeeld, dooi het Centraal Bureau Meststoffen Stikstofmeststoffen. Het groote nieuws van de stikstofmarkt is de in wer king getreden contingenteering van den in voer der 6tikstofmeststoffen, tot heden alleen nog afgekondigd voor zwavelzuren ammo niak, kalksalpeter, ammonsalpeter, kalk- aimmonsalpeter en andere a mmoniumn it ra ten, een contingenteering, waarbij voor het eerste halfjaar 1934 eenzelfde hoeveelheid ten invoer wcvdt toegestaan als in hef eer ste halfjaar 1933 ingevoerd werd. Wij hebben over deze contingenteering. toen ze nog in de lucht hing, niets geschre ven; wij hebben het aan anderen overgela- VEEHOUDERS geeft Uw Vee „PROTOS", de Hollandsche Suikerpulp met 30—35 suikergehalte. Vraagt prijsopgave aan: Ridderkerk - Tel. 4 - G. Groenenboom GEEN „PROTOS" - GEEN MELK JTxIracten uit analyseverslagen MedeieelLng van het Rijksland- bouwproeistation te Maastricht. Het is ons gebleken, dat In omloop ge bracht zijn Extracten uit Analyseverslagen van dit Rijikslandibouwproefstation, welke in vorm en uiterlijk groote gelijkenis vertoonen me de door het Proefstation verstrekte ana lyseverslagen en welke dan ook bij verschil lende personen blijkbaar den indruk hebben gewekt, door het Proefstation afgegeven te zijn. ten om allerlei schrikbeelden op te roepen cn onheilen te voorspellen, die wij volstrekt niet konden verwachten. Wij geloofden de constellatie van de Noderlandsche stikstof- markt beter te kennen dan de onweervoor- spellers en zijn in onze verwachtingen niet beschaamd. De markt heeft volstrekt niet gereageerd op de contingenteering. Wanneer we hier even mogen memoreeren dat destijds de veekoeken-contingcnteering in een paar dagen een prijsverbooging be werkte van circa 1 per 100 kilogram, dan spreekt het toch overduidelijk, dat wij nu oonstateeren, dat de stikstofmarkt eind dezer week op hetzelfde abnormaal lage peil sluit als haar voorgangster. Er is niet eens de natuurlijke verhoogïng te constnteeren, die in het volle verbruiks- seizoen anders elke verdere week mee brengt, voortspruitend uit het toenemen van opslagkosten en renteverlies. Onze stikstofmarkt behoeft geen tekort te vreezen: er is genoeg; neen meer dan je- noeg, overvloed van stikstof bij den gro">t- h an (iel, zoodat een ieder vreest de voor raden niet kwijt te raken en dag aan dag kleine verliezen neemt ten einde straks niet voor de groote verliezen te komen zitten, als men de waar een jaar zou moeten over- houden. De producenten hebben hun prijzen na tuurlijk onveranderd gehandhaafd, doch ze krijgen vooreerst geen kans iets te verkoo- pen; de tweede hand is hun de baas. Pas een zeer goede vraag zou de kans voor -ie producenten nog mogelijk maken in een later stadium van hot seizoen, doch de af gekondigde bietengairantieprijs en de ver dere bietenteelt beperking zijn hiervoor ook al geen bijzonder gunstige factoren. De vraag was in de afgeloopen week manr matig. Onze noteeringen waren j.l. Zaterdag als volgt voor de Februari-leve ring: Zwavel zure Ammoniak 20*4%, prima fust af ma gazijn of oversl.pl. 4.70, Ammonsalpeter S.M. 20%%, idem 5.60, Aminonsalpeter S.M. 20%%, speciaal idem 5.70; Ka 11c- ammonsalpeter 20%%, idem 5.80; Kajk- salpeter 15%%. idem 6; Ammoneulfaat-- salpeter S.\f 26% prima, idem 6.55; Chjli- salpeter 15%%, gem. orig. fust, idem 5.'95; Chilisaitpeter 16%, korroLpr. idem 5.95, 'EN G0EDK00PE STIKSTOFMESTSTDI MET UITNEMENDE EIGENSCHAPPER Inlichtingen worden verstrekt door het Landbouwkundig Bureau der Staatsmijnen te Lutterade (L.) Kalkstikstof 20spec, fust bd/sp. vr. in voerhaven 5.60 ThomasmeeL Nog steeds blijft de groote vraag naar thomasmeeü aanhouden en daarom is het jammer, dat dikwijls niet onmiddellijk geleverd kan worden, omdat er in de meeste overslagplaatsen geen tho- masmcel is en er 6lechts sporadisch sche pen doorkomen. Als de boeren toch eens de moeite wilden nemen tijdig bij hun vereenigingen do voor jaarsbestellingen in te leveren, den zou er van schaarsclite bijna nooit sprane zijn, aangezien men dan tijdig voor aanvoer kou zorgen. En in dit seizoen is men wel erg gedupeerd door de voret, die 1% maand de aanvoeren stopzette. Bovendien is op het oogenblik het water in den Rijn, de Lek en den IJssel weer te laag, de vrachtkoeten worden daardoor weer aanmerkelijk duurder. De fabrieken te "Luik zijn overbezet en de schepen liggen soms eon week te wachten vóór er met in den wordt begonnen. In Gent is de toestand al niot veel beter. Ook daar zijn de male rijen in achterstand met de levering. Slechts via den Rijn zijn er enkele schepen doorgekomen, doch deze kunnen slechts een klein gedeelte van de vraag bevredigen Van de voorraden te Zwolle is den laatsten tijd ook vrij v-eel verkocht De voorraad te Vlaardingen is geruimd. De notcenngen waren: Disponibel te Zwolüe 12 ct, Meart-lev. tr/Doce-burg, sp/tr Zutfen/Deventer, bv. Hasselt 12 ct Superfosfaat Het aanbod van 6uper fosfaat is minder dringend geworden. De Nederlandsche fabrioken hebben veel ver kocht en als gevolg daarvan haar vraag prijzen verhoogd. En ook de fabrieken in Zoeuvveoh-Vlaanderen/België zijn meer te ruggetrokken en hebben het consigne van hoogere prijzen afgegeven. De allerslechtste prijzen op de aanbeste dingen in het Zuiden zullen nu wel spoe dig tot het verleden behcoren. De vraag is goed en de behoefte kan nu nog vlot gedekt worden, alhoewel het spoedig weer druk ker wordt De prijzen zijn thans als volgt: -Nederlandsche Super (Ultra-super) bd/sp fabr./op auto Groningen 14% 1.65, 17% ƒ1.95, 18% 2.05, 20% 2.25; idem A mate dam, rt*p. 1.60, 1.90, 2, 2.20; bd/- fabr. Kralingscheveer resp. 1.55, 1.85, 1.95, 2.15, Belgische Super (ongedroogdo) bd/sp vr. Belgische fabriek 14% f 1.40, 17% ƒ1.70. Gemalen Noord-Afrikaansch fosfaat 25/30% fosforzuur: directe levering, boord/ spoorvrij/op auto Groningen 6,2 ct; dispo nibel te Hasselt 6,3 ct Kalizouten. Er i6 zoo'n groote vraag naar kadi zouten dat de meeste voornaden in het binnenland niet alleen zijn aangespro ken, maar zelfs voor een flink deel geheel uitgeput geraken. Verdere aanvoeren zul len op de snelste wijze geschieden. Ook hier hetzelfde beeld als bij thomasmeel. De pi-ij zen zijn op het laagste niveau aangeland en kunnen zich niet herstellen, ondanks de zeer sterke vraag. Belanghebbenden wordt daarom mede gedeeld. dat dergelijke „Extracten" niet van de verrichte analyses verslagen en af- verstrekt en het Rijkslandbouwproefstation voor den inhoud van deze Extracten niet gar rant is. Het Rijkslandbouwproefstation verstrekt van de verrichte analyse verslagen en af schriften daarvan, welke steeds door den directeur of diens plaatsvervanger met den naam voluit zijn onderieekend. Zonder een van deze handteekeningen is het verslag of het afschrift niet afkomstig van dit Rijks- landbouwnroefstation. De Directeur van het Rijkslandbouw- proefstation Maastricht. Het is van belang te weten, dat al het „Hilleshög"-suikerbietenzaad voor Neder land bestemd, op Nederlandschen bodem door Nederlandsche arbeidskrachten is geteeld. Dat garandeeren wijl „Hilleshög" heeft een groote suiker opbrengst en nagenoeg geen schieters. Bovendien kost het rooien U minder door den idealen gladden bietvorm. Het nationale belang en Uw eigen belang worden daarom het beste gediend, wan neer U voor den aanstaanden uitzaai bij Uw inkoopvereenigingen of suikerfabrieken dit 100 Nederlandsche product bestelt. 5riWiiy]^Wi OPLOSSINGEN De oplossingen van de raadsels uit onze rubriek van 18 Januari j.l. zijn als volgt: Kruiswoordraadsel IN-EN ONTSPANNING NIEUWE RAADSELS Horizontaal Vertica- Kil Bizar Eskader Asyl Vrij Velo Laf Erg Gld. Rap Mop Vak Nat Dol Opa Mat Mud Bul Lek Net Piloten Potse Log Dom Lot Log Dan Pal Gü In Mal Eg Weg Nis Vol Gas Esp. Le Sap Do Som Fa LO. Sterraadsel 1. Sterfkamer; 2. Astorplant; 3. Oester- bank; 4. Koesterend; 5. Glinsterend; 6. IJzer sterk; 7. Morgenster. Che—CheChe Chevalier Schending Kachelpijp Inschepen Visscherij Kamerchef Engelsche Raadsel-rechthoek Staal, Amber Roest, Armoe, Kajak, Poort, 'Axson(aal), Aster, Moker: Tamboermajoors- stok. HET SINT-GEORGE-KRUIS Van deze ster, welke het Russische Sint George-kruis voorstelt, is de volgende denk- puzzle gemaakt: In de cirkeltjes ziin de getallen van 1 tot en met 33 zoodanig te verdeelen, dat de som der vier getallen op ieder der 8 vleu gels bet dubbele de som der getallen op iedere rechte stippellijn het zelfde en de som der 8 getallen op de vakjes, onmiddel lijk rondom het middelveld, zoowel als de som der getallen op iedere gestippelde cir- ke, het viervoud is van het getal, dat op het middelveld staat! HET BORD VAN ZEVEN Het bord-van-zeven!Waarom dat zoo heet? Wol heel gemakkelijk! Dat is heele- maal geen geheimzinnige kwestie. De zijkan ten tellen namelijk zeven vakjes. Vandaar bord-van-zeven! Na zie je op de teekening het vierkant, waarin onkelc lijnen aangedikt zijn. Daar zit nu juist de moeilijkheid. De opgave is als vclgt; Laat "het linkerbeneden- en rechterboven- vakje open. Laat eveneens open de strook, die diagonaal van rechtsonder naar links boven loopt (tusschen de dikke lijnen). In de overige vakjes moet gij er zooveel zwart maken, dat er horizontaal, zoowel als verti caal in het geheele vierkant maar drie zwarte, vakjes te tellen vallen. Dus nogeens herhalen: Iu de aangegeven stukken zooveel vakjes zwart maken, dat iedere horizontale of verticale rij van het vierkant in totaal niet meer en niet minder dan drie vakjes heeft! JONG GELEERD... OUD GEDAAN! Een historische Kreuger-anecdote! De thans te Parijs zoo in het middelpunt van de belangstellig staande Stavisky- zaak loopt in vele gevallen parallel met de beruchte I-var Kreuger-zaak. Van dezen mcester-oplichter is de volgende naar men zegt historische anecdote te ver tellen: „Als student had Kreuger eens exapicn af te leggen in de mineralogie. De professor legde de studenten kristallen en steen proeven voor en verzocht hen op te schrijven, welke dit waren Hoewei de an dere examinandi slechte cijfers maakten, daar zij en daar was Kreuger ook bij meer theoretisch, dan practisch gewerkt hadden, kon Ivar Kreuger ieder der hem voorgelegdesteenen opnoemen. Na het examen bestormden de anderen hem en vroegen hoe hij dat had klaargespeeld. „Heel eenvoudig", zei Kreuger glimlachend en hij haalde uit zijn zak enkele stukken steen en kristallen, „dit zijn de steenen, waarvan ik de naam niet wist!" Die bad hij in de zak gestoken EEN BERBER-PUZZLE B E R B E R B E R B E R B E R B E R B E R B E R B E R Neen beste lezers, deze Be i'ber-puzzle heeft niets te maken met de volksstam, die ons bekend is onder de naam: Berbers! Hoe wij dan aan de naam voor dit raadsel komen? Wel doodeenvoudig. Kijk de teekening maar eens aan! WAt zien we daar? Vul horizontaal in de vierkante vakjes letters in: zoodat iedere horizontale rij een woord vormt van de navolgende beteekenis (waarin dus de letters „b-e-r" een aanknoo- pingspunt kunnen zijn): le. Glooiing, 2c. Chef van cafépersoneeel, 3e. Heerlijke geu ren, 4e Indische pl.int met eetbare wortels 5e Modern hulpmiddel, speciaal van belang voor oceaanvliegers, 6e Kille, trieste dag, 7e Verduisteren (donker maken), 8. Berg in Overijssel, 9e Dictator, opperhoofd, heer- scher. KRUISWOORDRAADSEL Horiz 2 Aangetast 11 Staatsinstellingen 14 Verzadigd 15 Boom 16 Vogel 17 Sneeuwschaats 19 Gelofte 20 Toenaam 21 Gereed 22 Lustoord 24 Vaatbundel v.een blad. 26 Boom loot intaal: 27 Riet palm 30 Bijb. Profeet. 31 Eiland 32 Bastaarduitgang S3 Uitroep Si Twee personen S6 Voorzetsel 37 Inferno 38 Ieder 39 Gedeelte van een boerenplaats. 40 Datum 41 De Onbekende Verti 1 Doen komen tot 3 Ongewone omstan standigheid 4 Vrijpostig 5 Uitroep van stil stand. 6 Elcctr. artikel 7 Mach.onderdeelen 8 Nota bene 9 Uit steenkolenteer verkr. vloeistof 10 Terugkeeren naar het vaderland caal: 12 Voertuig 13 Steen 18 Ter plaatse 19 En andere 23 Afzonderlijk 25 De keur 28 Regelmjat 29 Toestand van woede 35 Laatste INZENDING VAN OPLOSSINGEN Oplossingen adresseere men aan de redac tie. In den linker bovenhoek vermelden: GEDACHTENK R ACHT. Men zende alleen de oplossing van het Kruiswoordraadsel en plaatse de gevraagde woorden, zonder verdere toevoeging duide lijk onder elkander. PREMIES. AR IE MATZE Beukendaal 27a, Rotter dam-Zuid Y. WOUTERS, Zuiderstraat 90, Delft,

Nieuwe Leidsche Courant | 1934 | | pagina 10