lliruuif ^Tritorlft Courant Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden ïn Omstreken BINNENLAND. HOLLANDiA WATER abonnementsprijs: Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agentschap gevestigd is 235 Franco per post 2.35 -F portokosten Per week0.18 Voor hel Buitenland bij wekelijksche zending4.50 Bij dagelijksche zending5.50 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad 7'/a ct Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar No. 5101 Bureau: Breesti"iat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 DINSDAG 20 FEBRUARI 1934 14e Jaargarc &bbertentiepriper. Van 1 tot 5 regels1.17'/> Elke regel meer0.22'It Ingezonden Mededeelingen van 1—5 regels 2.30 Elke regel meer0.45 Handelsadvertentiên per regel 0.17'/» Bij contract belangrijke korting Voor het bevragen aan 't bureau wordt berekend0.10 GELUKKIGE HAND De regeering heeft wel een gelukkige hand bij benoemingen in 't algemeen en bij de keuze van leden van staatscommissies in 't. bizonder. In de regel is er geen reden, om daarvan opzettelijk melding te maken. We achten het zelfs niet noodig om tegen te spreken een zacht verwijt, dat fluisterend uitgespro ken werd, alsof op kerkelijke kleur bij de benoeming van burgemeesters meer gelei werd dan wenschelijk is. Zoodanig verwijt mist alle grond! Maar het is wel de moeite waard om te letten op de benoeming van de leden der staatscommissies, welke in de laatste dage zijn ingesteld. Deze commissies moeten een onderzoek instellen naar de meest penible en gevoe ligste crisisverschijnselen. De taak van de eerste commissie is na te gaan of er bij de uitvoering van crisismaat regelen ook corrupticve en frauduleuze handelingen kunnen plaats grijpen. Met de instelling van deze commissi wordt niet toegegeven, dat de conupti aanwezig is; maar wèl, dat zuiverheid van zeden vooral bij deze aangelegenheden terecht door ons volk verlangd worden. Ef moot zoo groot mogelijke zekerheid Zijn. dat enkelen geen profijt trekke de moeilijkheden, waarmee anderen heb ben te worstelen. Daarom zijn wij zoo ingenomen met de instelling dezer commissie, welke een pre ventief en tevens geruststellend karakter heeft. Haar bestaan zal fraude, waartoe sommigen zouden neigen, voorkomen en de bevolking, die ai te gauw aan corruptie denkt, geruststellen. Zeer gelukkig was de keuze der Regee- ring wat de leden betreft. Het oud-Kamer- lïd. de tegenwoordige ondervoorzitter van de Centrale Raad van Beroep, Dr. E. J Beumer, is tot voorzitter benoemd. En wij zouden niet weten, wie voor deze functie eerder in aanmerking zou kunnen komen. Wie heeft" er meer speurzin dan Dr;. Beu mer en van wien mag met meer recht ver wacht worden, dat hij „onbarmhartiger" het'kwaad zal veroordeelen? We willen hiermee niets te kort doen asde kwaliteiten der andere teder, on met name denken we aan Dr. G. v. d. Bergh. de sociaal-democraat, met groote verdien sten wat bestrijding van woeker etc. be treft; we willen alleen vaststellen, dat men op een commissie met zulke leden staal kan maken. Hetzelfde geldt voor de pasbenoemdp Commissie, welke volgens de officieele taal de opdracht kreeg de noodzakelijkheid en doelmatigheid te onderzoeken van wet telijke en andere voorzieningen met betrek king tot het bekleeden van het lidmaat schap van de vertegenwoordigende licha men door personen, wier staatkundig stre ven kennelijk is gericht op verandering der staatsinstellingen met toepassing of bevor dering van onwettige middelen. De Commissie dus, die moet nagaan wai er te doen valt tegen revolutionaire leden van vertegenwoordigende colleges. Al weer vond de Regeering den rechten man voor de rechte plaats; vooral ook den meestgewenschten voorzitter: Dr. D. A. K N. Kooien, lid van den Raad van State, oud-lid van andere Colleges, maar oud-voorzitter der Tweede Kamer. We doen anderen niet tc kort als we zeggen, dat Dr. Kooien een eerste-klas voor zilter was, die wist, wat hij wilde, maar ook, wat in het parlement geoorloofd is. Geassisteerd door de andere bekwamt leden zal Dr. Kooien, die gewoon is beza digd, maar krachtig op te treden, ongetwij feld de beste oplosing vinden. Waarlijk de Regeering heeft een geluk kige hand in deze benoemingen. Chr. Dem. Unie moest dezer dagen hooren, dat hij er blijkbaar niets van begreep. Wat wij van meetaf beweerd hebben, komt steeds meer uit: het blad staat niet alteen onder soc.-democratische leiding, maar bindt zich ook steeds vaster aan de partij. De rest kan mee- óf wegloopen. Nationale ontwapening nü; geen sterve ling denkt er meer aan bij de S.D.A.P. Zelfs niet de spreekster in de Eerste Kamer, die nog eens deze leus aanhief. Want zoodra Oostenrijk op 't tapijt kwam, riep ze Het socialisme moet wel een verheven denkbeeld zijn, als zoovele duizenden men schen bereid zijn hun leven ervoor te geven Tot heden hadden wij gemeend, dat mevr. Pothuis het vreeselijk vond als hel bloed vloeide voor een ideaal, al was dan maarhuis en haard en vaderland. Doch nauwlijks wagen eenige duizenden nutteloos hun leven voor een andei ideaal we verkleinon hiervan de betee- kenis niet! of zij ziet zonder hartzeer het bloed vloeien. En ja, zoo roept men in koor: Zóó moet het hier ook gaan. Echter, waar zijn logica en consekwen- tie nu? OFFICIEELE BERICHTEN ONDERSCHEIDING is toegekend de zilveren eeremed iranje-Nassau-orde aan L. van chrijver 2e kL bi) het Departement BURGEMEESTER BU Kon. besluit is met Ingang - 934 benoemd tot burgémeestër d. .oenen, mr W. X. Doude - Maui vol c 3 NATIONALE ONTWAPENING Nü! Langzaam aan voltrekt zich binnen de S.D.A.P. het proces vóór of tegen nationale ontwapening. In de Eerste Kamer heeft mevr. Pothuis nog eens haar leuze „nationale ontwape ning nü!" laten hooren en haar instem ming uitgesproken met de actie der Chr. Dem. Unie, welke absolute weerloosheid predikt, omdat zij elke oorlog, ook die ter verdediging, in flagranten strijd mei de Schrift acht.. De spreekster zag daarbij over het hoofd, dat deze opvatting in haar kring zoo vei mogelijk weggeworpen wordt. Hét is niet zonder beteekenis, dat in dc kop van het weekblad Oorlog of Vrede het woord nationaal sedert eenige we ken geschrapt is en thans alleen gesproken wordt van ontwapening en aaneensluiting tegen geweldspolitiek. Dat laatste woord moet er nu ook af, want als ooit geweldspolitiek gevoerd is, dan gebeurde het thans door de sociaal democraten in Oostenrijk. Doch, hoe liet zij, het proces werkt dooi. „Oorlog of Vrede" bond eerst ontwapenaars uit verschillende partijen samen; van lie verlede kreeg de hoofdredacteur mot met haast alle medewerkers, en de man der BELASTINGDIENST beschikking van den minister van Finan ciën Is de ontvanger der dir. belastingen enz., ïr J. J. Schoevers. .verplaatst van de inspectie er registratie en domeinen te Dordrecht naar .eiden en werkzaam gesteld aan de inspectie er invoerrechten en accijnzen aldaar. POSTERIJEN ENZ, Bö beschikking van den directeur-generaal er P.T.T. is met Ingang van 16 April aange- •ozec als beheerder van het bijpost-, telegraaf - n lelefoonkaAtóor te Utrecht, Burgemeester :olgerst:aat, de commies bjj den P.T.T.-dienet RECHTERLIJKE MACHT DESKUNDIGEN VOOR DE RIJNVAART Bij beschikking van den Minister van Water staat z(jn benoemd in de commissie des des kundigen voor de Rijnvaart te Dordrecht: a tot lid en voorzitter de heer L. VV. IJzerman havenmeester der gem. Dordrecht, te Dordrecht b. tot plaatsverv. lid, de heer H. J. Koopmar te Dordrecht. LANDMACHT eervol uit-den militaire kapiteins C. A. J. von le-luiter Bveljjk bü Toi REVEIL-TENTOONSTELLING TE AMSTERDAM Interessante expositie, oordeelkundig en overzichtelijk gerangschikt RIJKE COLLECTIES MERKWAARDIGE GESCHRIFTEN rafiachen Dien: hoofd van di chef afd. hoogtemeting en benoemd eBij6!Komkbesluit is de teri -an de hierna te noemen gezondheid der tweede klas cundigen dienst der landm vijf jaren v J. Vermet, J K I de Clercq Zi r. dr H D E Mildere, dr H J. Oltm H Klinkert W A Kampman. J. Creüghion, W de Vlett van Ringelenstijn. J. A. nan, E. O. W.eötlngh. G J M refters. P J Ypma, I Spangei M. Hartman. A. van Waast Hem. A. J. Oskam. A. D. Go. Kroon, dr Dop. J. N de Greef, dmacht die d. évjr. A. Quert C. Huijsman on J- J. Dubs anuari 1935 WATERSCHAPPEN besluit zijn bei Valkenlssegeul (pre i het waterschap de PROV. STATEN VAN LIMBURG Aftreden van den heer E. Regout. De „Msb." verneemt dat de heer E- Regout n gezondheidsredenen binnenkort ontslag wi! :men als lid der Staten Van Limburg. Als opvolger komt eventueel in aanmerking de •er Jules Schaepkens van Riempst, wet houder der gemeente Maastricht en voorzitter der Kamer van Koophandel aldaar. Onder geleide van de secretaresse van de Stichting „Réveil-archief", Mejuffr. M. E. Kluit, van den Haag, waren Wij gister morgen in de gelegenheid een tentoonstel ling te bezichtigen van portretten.- boeken, periodieken, curiosa en archivalia, betrek king hebbende op het Reveil. Ter gelegenheid van de 's middags gehou den jaarvergadering van de Stichting „Ré veil-Archief" werd deze tentoonstelling ge organiseerd en daartoe een paar dagen on dei-gebracht in een der zalen van de Uni versiteits-Bibliotheek te Amsterdam, waar zij morgenmiddag van 2—5 uur nog bezichtigen. Door de goede zorgen van Mej. Kluit, achterkleindochter van den bekenden Re veilman Willem de Clercq, is de interes sante expositie oordèelkuntlig en overzich telijk, gerangschikt. Het ecne gedeelte der zaal bevat een rijke collectie merkwaardige geschriften van hei z.g. Amsterdamsche Réveil tot 1845, -liet an dere deel brengt ons groctendeels in aan raking met den tijd daarna: de samenkom sten van de „Christelijke Vrienden" 18451854), waarvan het z.g. Haagsche veil, de Ernst-en-Vredesgroep, een inicgree- rend deel uitmaakte. Ook ziet men jiiei volledige verzameling van Groen van I' sterers werken, belangwekkende geschriften uit den tijd der Afscheiding en een'waarde volle bijdrage tot goed begrip van den poh- tieken strijd tusschén Groen en van der Brugghen. En de oorspronkelijke uiigave van Da Costa's „Bezwaren tegen den geesi der Eeuw,". Het eerste gedeelte ontsluiert vo^pr het oog van den geschiedvoreclier dep aanvang van den strijd van vorige generalies tegen „den gëest, der eeuw". De worsteling van Bilderdijk en zijn geesteskinderen, Mr. I- da Costa en de zijnen, wordt te meer dui delijk bij het bezien hunner werken, vele zeldzame brieven en vrij onbekende ma pten. Van deze laatste is de rijke ver zameling van Willem de Clercq, dep koop man-literator, volledig aan\vezig. .Slechts een enkele dezer manuscripten vond dén wegj naar den drukker, zoodat de denk beelden van den bekendenimprovisatoi grootcndeels in het Révéil-archief zijn ge conserveerd. Aan den wand hier een 2eer"goed olieverf portret van den jongen da Costa; portret ten van den Amsterdamschen koopman Gregory Pierson en van zijn literair ont wikkelde echtgenoote Ida Oyens, uit wier. huwelijk voortkwamen de drie bekende zonen: Allard, Nicolaas en Hendrik, die ieder eigen wegen insloegen en wier heelte- ssen eveneens aanwezig zijn, alsmede een oude foto van Ds. Egeling, den Leidschen predikant, die da Costa en Capadose doop te en onder wiens prediking Groen en zijn echtgenoote veel zegen ondervonden. Van Da Costa zijn (behalve zijn wei ken) de manuscripten zijner vele geestelijke en historische voorlezingen geëxposeerd, als ook het manuscript van zijn geliefd dicht stuk ,'JDe slag bij Nieüwpoort" met de eer ste gecorrigeerde drukproeven. Van Mi. H. J Koenen zijn alle werken bijeengebracht in een uitgebreid afzonderlijk archief. Spreekt deze eerste afdeeling dus van den geloofsstrijd van de mannen en vrou wen van het Réveil tegen de rationalisti sche „gelijkschakeling" tot omstreeks 1850, sterker komt de bewogenheid dier tijden den bezoeker voor den geest bij het bewon deren van het andere deel der tentoonstel ling. Foto's van de „Christelijke Vrienden", in 1845 voor het eerst bijeengekomen op initia tief van Ds. O. G. Heldring, wiens Zetten- sche gestichten hier ook aandacht vragen. Alle werken van den grooten stichter on zer anti-revolutionaire richting, Mr. G Groen van Prinsterer, zijn hier. meermalen in eersten druk, te zien. Ook over hem en zijn echtgenoote is de adem van het Réveil gegaan, en zij geven in menig geschrift en in vele brieven hier rekenschap van. De oorspronkelijke uitgaven van „de Maatregelen tegen de Afgescheidenen", van Groen; de pleitrede van Mr A. M. C. van Hall en die van Mr. J. W. Gefken roepen den strijd van de Afgescheidenen voor recht en vrijheid van geweten, juist een eeuw geleden aangevangen, in herinnering Strijdgeschriften van Hendrik de Cock, de „Geestelijke Wapenkreet" van da Costa, hun beide denkbeelden over vaccinatie, de notulen van de Ernst en Vrede-groep over de jaren 1852—59 en andere curiosa zijn uitermate boeiend. Niet minder mag dit worden gezegd van de Levensherinneringen door Mr. J. W. Gefken persoonlijk geschre-r Besluiten wij dit korte overzicht met de vermelding, dat in een der vitrines o. a. hewaard zijn gebleven: de door van der Brugghen geschreven Memorie van Toelich ting op de Onderwijswet van 1857, bestemd voor den Ministerraad, het ontwerp dezer wet, de rede van Groen in de Kamerzitting van 25 September 1856 na. het optreden van het „onbegrijpelijke ministerie", diens cor respondentie met v. d. Brugghen alsined0 ►-ele foto's van hen, die in dén strijd voor de A:R. richting vooraanstonden. „De Handwijzer", weekblad voor Stad en Land, van Dinsdag 8 Julij 1851 bevat een oproep van de 14 heeren, die den stoot ga ven tot de oprichting van de eerste A.R. Kiesvereeniging in ons land' op Woensdag 23 Juli 1851 in het „Wapen van Amster dam" op het Rusland te Amsterdam, waar Da Costa zijn „Voorlezingen" hield en die de eerste voorzitter werd. Het is een folio blaadje, aan één zijde bedrukt, en voorzien van het toen nog ge bruikelijke dagbladzegel. Dat was het „Christelijke dagblad" uit die dagen! We deden slechts hier en daar een greep, genoeg intusschen om inzicht te geven in de beteekenis van het Réveil-archief. DE N.S.B. EN DE BRAND IN DE TELEFOON-CENTRALE Door den beer Boon waren in verband een te Amsterdam verspreid strooibiljet vai N.SB., waarin o.a. mededeelingen voorkomen ter zake van den brand in de telefooncentrale te P sterdam aan den minister van Justitie eenige v gen gesteld. Door minister Van Schalk is op deze v gen geantwoord, dat een ingesteld onderzoek is gebleken, dat noch le persoon _die het biljet opstelde, noch de leider van afdeeling 3 propaganda der N.S B. die zijn goedkeuring den inhoud van het bil jet hechtte en goedvond het te doen drukken verspreiden, noch ir. A. A. Mussert. die klaard heeft zich aard voor den inhoud verantwoordelijk I Van Schaik ten. over eenig gegeven hebben beschikt, daarop de in het biljet gedane beweringen te kun- doen steunen. a een zeer nauwgezet onderzoek blijft de ju- te Amsterdam van oordeel, dat de brand de telefooncentrale te Amsterdam kwaadwillig gesticht. De gegevens, waarover de jusitle beschikt, ans in meerdere mate beschikt, waren echter den steller.volkomen onbekend. Zoo berust ook de be wering: ..er zijn toen echter uitgebreide maatrege len genomen en daarom zijn toen de relletjes Zaterdag 23 December" op volkomen fantasie. Samenstelling en verspreiding van het pamflet kunnen niet anders dan den indruk wekken pogen om door het verwekken van een niekstemming o.a. uit den brand in de telefooncen trale politieke munt te slaan. Was de politie gewaarschuwd Aan den heer A1 b a r d a. die ernaar Informeer de. of het den minister bekend was. dat er eer brand zou uitbreken in de telefooncentrale te Am sterdam en dat er behalve in het gebouw dei telefooncentrale ook in het huis daarnaast er ïeens in de kelders van het oude postkantooi begin van brand wa. ontdekt, waaraan echter politieke redenen geen ruchtbaarheid zou zijr gegeven, heeft de Minister geantwoord, dat het geen dienaangaande door den Haarlemschen kring- der N.S.B.van der Weljden zou zijn v~ klaard. niet berust op waarheid. Noch de pol: te Amsterdam, noch de politie te Rotterdam (dit verband met mededeelingen. gedaan door anderen woordvoerder va- de N.S.B.) noch de justitie zijn gewaarschuwd geworden, dat er e brand in de telefooncentrale zou uitbreken. Onjuist is ook. dat behalve in het gebouw c telefooncentrale, eèn brand óf begin van brand het huls daarnaast zoude zijn ontdekt. der kelders van het hoofdpostkantoor te Amsterdam is wel op S Januari 1934 te 15.11 uur ten gevolge- van baldadigheid een daar wezige brandmelder ingedrukt, waardoor de brand weer onnoodig is gealarmeerd. Jaarvergadering „Réveil Archief". jaarvergadering. van. .de Stichting HOCGE RAAD VAN ARBEID INSTELLING CRISIS^WERKLQOZENFONDS De Hooge Raad van Arbeid heeft zijn ad- vastgesteld met betrekking tot het voorontwerp van wet, houdende wetlelljke regelen inzake het erkennen en subsidieeren van vereenig:ngen met -kloozenkas en de instelling van een crisiswerk- loosheldsfonds. In het advies werdén de verschil- ide standpunten, welke de leden hebben ingeno- :n, toegelicht. Een meerderheid in den raad heeft zich uitge sproken vóór het in de wet openen van di gelijkheid, dat in die bedrijven, waar'de or digheden daartoe aanleiding geven, een verplichte werkloosheidsverzekering tot stand komt. Een groote meerderheid zou in dat geval de bijdrage der werkgevers verplicht gesteld willen zien, ter wijl een minderheid deze verplichtebijdrage ook in het thans geldende stelsel zou wenschen te zien ingevoerd. Een minderheid van den raad zou naast de be- staaLde werkjeozenkassen de mogelijkheid willen scheppen, dat men zich bij een overheidsorgaan tegen werkloosheid zou kunnen verzekeren, terwijl eveneens stemmen opgingen om bedrijfsvereenlgin- pen als draagster der verzekering te doen optreden. Een minderheid zou de bestaande commissie van advies wenschen te zien omgezet in een bestuur der werkloosheidsverzekering. Een meerderheid van den raad sprak zich ui' voor een totstandkoming van een crisiswerkloos- heidsfonds en eveneens voor de verplichte bijdra gen der we-kgevers in dat fonds. Ten slotte achtte een meerderheid van den raad (19 tegen 11) een wet, in den geest van he derhavige voorontwerp, gewensebt De vergadering werd bijgewoond door den mi nister van sociale zaken. HET LIDMAATSCHAP DER N.S.B. MUSSERT EN VAN GEELKERKEN HOUDEN VOET BIJ STUK De heer ir. A. A. Mussert, hoofd ingenieur van den Prov. Waterstaat van Utrecht, heeft gisteren aan de Prov. Staten medegedeeld, dit in antwoord op het verzoek, zich daarover te willen uit spreken, dat hij blijft volharden bij zijn lidmaatschap van de N.S.B. Thans zal door de vergadering van Prov. Staten worden beslist in hun bijeenkomst einde dezer maand te houden, over eventueel aan den heer Mussert te verleenen ont slag. Ook de heer Van Geelkerken, ambtenaar ter Prov. Griffie, heeft giste ren aan de Ged. Staten doen weten, even eens in antwoord op een tot hem gericht schrijven, dat ook h'j bij zijn lidmaatschap van de N.S.B. blijft volharden. Een even tueel ontslag van den heer Van Geelker ken zal door Ged. Staten worden ver leend. EERSTE KAMER De Eerste Kamer is in spoedvergadering bijeen geroepen tegen Donderdag 22 en Vrijdag 23 dez-.'r. met het oog op de behandeling van de Neder- landsch-Indische conversie-leeningwet. GEKNOEI MET VLEESCH IN BLIK? ONDERWICHT IN A-BUSSEN Wij hadden al eenige malen brieven ont vangen, aldus het Hhld., waarin werd ge klaagd over een onderwicht van het z.g. blikvleesch. Er zou tot zelfs 10 procent te weinig vleesch in sommige blikken zijn aan getroffen.. De „Vee- en Vleeschhandel" deelt thans die zelfde klachten mee, doch voegt er een waar devolle aanwijzing bij. nl. dat deze „tekor ten" zijn ontdekt in blikken, gemerkt rnet de letter A, dus afkomstig van één bepaalde groote firma. Gok aan de justitie, die tham oo velerlei gebied rondom de uitvoerim der Varkenswet aan het speuren is. o.a. te Oss en te Rotterdam, zal het dus niet moei lijk vallen, deze fabriek te determineeren en ook hiernaar een minutieus onderzoek in te stellen. IEDER RECHTGEAARD NEDERIANDEP DRINKT het Kalk- en Jodiumhoudend HEI BESTE TAFELWATER Voornaamste Nieuws. Dit nummer bestaat uit TWEE bladen Blz. 1 De minister van Justitie heeft geantwoord op de vragen van den heer Boon betreflende de brand in de Amsterdamsche Telefooncentrale. Het lichaam van Koning Albert Is gisteravond op eenvoudige en indrukwekkende wijze overge bracht naar het Paleis te BrusseL De leider der Oosterijksche nazi's, Habicht, heeft in een radiorede te Miinchen aan Bondskanselier Dollfuss een ultimatum gesteld. Biz. 3 Ds. P. J. Molenaar, Ned. Herv. predikant te Den Haag viert morgen zijn zilveren ambtsjubileum. DE COMMANDANT VAN DE ..ZEVEN PROVINCIËN- STAAT DONDERDAG TERECHT Bij de behandeling van de zaak tegen kapitein- luitenant ter zee P. E.. op Donderdag a.s., zal ter •ervanging van den raadsheer vice-admiraal B. Schreuders. die als raad-commissaris het vooron derzoek heeft geleid, de aepensionneerde schout bij nacht-titulair E. G. de Wijs zitting nemen. Verdediger van overste E. is mr. J. H. R o I a n- us Ha ge doorn, advocaat te 's-Gravenhage Er is één getuige gedagvaard. Men rekent er op dat de behandeling behalve Donderdag ook Vrijdag kan duren. PROV. STATEN VAN Z.-HOLLAND AFTREDEN Mr. W. H. M. WERKER In verhand met zijn benoeming tot lid in het Bestuur \an de Rijksverzekerings bank zal mr. W. H. M. Werker, lid van den Verzekeringsraad, als zoodanig aftre den en zich metterwoon in Amsterdam ve> tigen. In verband daarmede zal hij ontslag nemen als lid der Prov. Staten van Zuwi- Holland, in welk college hii zal worden op gevolgd door mevr. Ros—Vrijman. DE WATERLEIDING OP GOEREE EN OVERFLAKKEE DE VERBETERING VAN DE SLINGE Gisteren werd te Aalten onder zeer groote be langstelling een z.g. geërfde dag gehouden van het waterschap Ouden IJssel, afdeeling Slingebeek. Onder de aanwezigen bevonden zich de leden van Gedeputeerde Staten, de heeren Mr. A. van der De ure en H. de Liefde. Met 264 stemmen voor en 129 stemmen tegen werd besloten tot uitvoering van het z.g. groote plan tot verbetering van de Slingebeek. 17 stem men werden in blanco uitgebracht. Dit werk zal een bedrag van f 250.000 vorde ren. waarvan de werkloonen. 180.000 a 190.000 gulden, door het rijk zullen worden betaald. Het plan kan worden uitgevoerd zonder verhooging der lasten. OPHEFFING VAN DEN VERZEKERINGS RAAD Wij herinneren er aan, dat in verband mi opheffing van den Verzekeringsraad per 1 Maart a.s. het aanbeveling verdient, reeds nu alle voor dit lidhaam bestemde stukken te adresseeren aan het bestuur der Rijksverzekeringsbank, Pieter de Hoochstr. 55, Amsterdam (Z.). Réveil Archief is gistermiddag te Amster dam gehouden. Nadat van bestuurszijde eenige mededee lingen waren gedaan, werd het woord ver leend aan Prof. Dr. C. Gerretson, lvoog- leeraar te Utrecht, die een causerie hield over het onderwerp „Restauratie en Ro mantiek in Nederland". Maandag is een aanvang gemaakt met de waterleiding in een groot gedeelte van het eiland Goeree en Overflakkee. Twaalf van de dertien gemeenten van het eiland besloten en kele jaren geleden voor remeenschappelyke rekening een drinkwaterleiding te stichten. Tengevolge van de tijdsomstandigheden la ge pry zen en goedkoop geld bleven de kos ten van het werk belangrijk beneden de ra ming, terwijl het voor de bouw bènoodi'-de ka pitaal, dank zij de medewerking der provincie Zuid-Holland tegen zeer lage rentestand kon worden geleend. Als gevolg van een en ander konden de tarieven al zeer laag gesteld worden. Zeer verblydend is, dat het aantal aansluitingen zeer hoog is en de verwachtingen verre over treft. Alvorens alle dienstleidingen zijn gelegd alle ingezetenen water zullen kunnen tappen, zullen nog eenige maanden verstrijken. DAT BESTAAT NIET Iedereen kan tegenwoordig failliet gaan; zelfs leest men liet va.i douiinos, school meesters en journalisten. De lezer be grijpt misschien niet, waarom deze cat-po riën genoemd worden: de schrijver be grijpt ook niet, waarom hij het doet- Natuurlijk, een barbier kan ook failliet gaan. Ümdat zijn klanten het h.-ofdhaai ver liezen zonder tondeuse; of omdat i,e zelf net veiligheïdssclieerinesje verkiezen boven hei mes van den barbier; terwijl er geen dames klanten komen, omdai de permanent wave verboden is bij een of andere oekase. Dat onderwerp is echter te ge\aarJijk: ik ga er niet dieper op in. Hoe het zij: een barbier kè.D ook fail'iet gaan, als de menschen zich niet meer bij da neus laten nemen. Maar, dat ee.i barbier-humorist failliet gaat; neen dat bestaat niet Is er iets gezelligere dan e<jn barbiers winkel? Is er een spraakzamer man dan een barbier? Is er beter menschonkenner dan hij? Legt de beste nieuwsbron het niet af tegen den dorpsbarbier? Als ge sedert tien jaar uw dorp verlaten hebt, maar ge gaat eens in de twee maan den uw ouden, „schraperigen" vriend opzoe ken, dan blijft ge volkomen op de hoogte- Ondanks dat kan zoo'n man failliet gaan, al gebeurt het niet gauw. Maar een barbier humorist, die failh'et slaat't bestaat niet Want een barbier-humorist is toch eigen lijk een humorist in 't ':wadraat barbier- humorist het is een tautologie, een stapel vorm, een overtreffende trap. Hij trekt steeds voller zalen, meer klanten meer scheermessen en meer inkomsten De rechtbank te Leeuwarden moet zich vergist hebben, toen zij iemand uit de humt barbier en humorist zijnde, in s*iat van faillissement verklaarde. De richter-com missaris zal spoedig inzien, dat he* e^n vergissing was; de curator zal erkennen, lat niet hij, maar de barbier mag cureeren' en het faillisscme.it wordt weldra opgeheven wegens.., overvloed van actief... BEGRAFENIS VAN KONING ALBERT EXTRA-TREIN NAAR BRUSSEL i België RIETBEDRIJF IN NOORD-OVERIJSSEL De commissie inzake steunverleening aan b rietbedrijf in Noord-Overijssel, waarin o.m. zitting hebben de burgemeesters van Zwartsluis. Giet hoorn, Oldemarkt en Wanneperveen. heeft besio- ten aan de regeering te verzoeken, een deel van den rietoogst 1934 uit de markt te nemen. DE K 14 EN K 15 HEBBEN AVERIJ Te Ca dis binnengeloopen. Blijkens bij het Departement van Defensie ont vangen bericht hebben Hr. Ms. onderzeebooten K 15 en K 14 onder bevel van den luitenant ter zee le kl. J. L. K. Hoeke en den luitenant ter zee 2e kl. O. de Booy op de reis van Lissabon naar Straat Gibraltar slecht weer ondervonden. Beide booten hebben averij aan het achterduikroer opge- loopen. Zij zijn Zondagavond Cadix binnengeloo- pen om de averij ie doen herstellen. Beide booten hebben ook tengevolge van over slaande zeeën, een reddingboei verloren. Het vin den van deze boeien behoeft geen reden van on gerustheid te geven. ,v,erband ™et de teraardebestelling i stoffelijk overschot van Kon ng Albert var zal Donderdag 22 dezer een extra-trein sterdam naar Brussel loopen. Deze zal te 6"u.*Tl Amsterdam vertrekken en in Den Haag (HoII. Spoor) van 7 u. 27—7 u. 30 s;oppen: de aankomst _e__TSS_ <B,?19,s<:hie arens) is 9 u. 8. tijdstip van vastgesteld. aankomst te Brussel j UIT HET SOCIALE LEVEN DE UITSLUITING IN DE KLEEDINGINDUSTRIE In totaal is door 11 werkgevers de uit sluiting toegepast waarbij betrokken zijn 60 kleermakers, en wel van den ,.mode> nen" bond 84, van den r.k. bond 11, van den chr. bond 10 en van den federalieveii bond 5. Vandaag wordt er weer met de werkgevers geconfereerd. A. v. d. HEIJDEN Zooals we reeds meedeelden is de toe stand van den heer A. v. d. H e ij d en, - oorzitter van den Bond van Chr. hnutbe-' verkere, meubelmakers enz., reeds eeuigen tijd zeer ernstig. Hij werd verpleegd in het Acad. Ziekenhuis te I.eiden, maar is uiste- ren op z'jn verzook naar zijn woning te Schiedam vervoerd. Het vervoer heeft den patient niet ver moeid en hij mocht een tamelijk rustige nacht hebben. Maar de toestand blijft zeer ernstig.

Nieuwe Leidsche Courant | 1934 | | pagina 1