jflitvwe £riïtsrijc Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden ïn Omstreken Nederland en het Fascisme PALTHE N.V, HOUTHANDEL V.HJ. VAN SCHIJNDEL CG abonnementsprijs: Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agentschap gevestigd is 2.35 Franco per post 2.35 portokosten Per week0.18 Voor het Buitenland bij wekelijksche zending4.50 Bij dagelijksche zending5.50 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad 7'/j ct. Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar No. 5099 Bureau: Breestr-iat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 ZATERDAG 17 FEBRUARI 1934 14e Jaargan" aöbertentieprijjeiu Van 1 tot 5 regels"1.17 V» Elke regel meer 0.22 '/a Ingezonden Mededeelingen van 1—5 regels2.30 Elke regel meer0.45 Handelsadvertentiën per regel 0.17'/z Bij contract belangrijke korting Voor het bevragen aan 't bureau wordt berekend0.10 Staatsaanbidding VI. De nieuwere stroomingen op maat schappelijk en staatkundig geoied, welke in vele landen opkomen, moeten hezien worden naar den aard en naar de omstandigheden van het volk, waar in zij wortel beproeven te schieten. Het fascisme in Italië en het natio- naal-socialisme in Duitschland zijn beide te beschouwen als gevolgen van den wereldoorlog. De wereldoorlog zelf was slechts een bewijs, hoe een mensch- heid. welke Gods geboden vaarwel had gezegd, bedrogen moest uitkomen met haar idealen, waarbij de mensch in het middenpunt stond. Italië was na den oorlog overgeleverd aan communisme en socialisme. Het individualisme maakte de baan vrij voor wat er schijnbaar vierkant tegen over stond, den totaalstaat der fascis ten, terwijl niettemin het uitgangs punt, de mensch en niet God, gelijk bleef. In Italië was het nieuwe stelsel niet vooraf gedurende een aantal jaren het voorwerp van breede studie ge weest. Vrijwel ongedacht kon het de macht .grijpen, en daarna pas is de theorie opgebouwd op het in enkele trekken geteekend beginsel. Mussolini was tot kort vóór hij het fascisme aan vaardde, nog socialist zonder meer. Het nationaal-socialisme in Duitsch land is als het ware één protest Legen het Verdrag van Versailles. Zonder den oorlog en dit Verdrag ware zeker eenmaal de liberale denkwereld van West-Europa over haar hoogtepunt heengegroeid, maar op een andere wijze. Nu is het proces verhaast, ver zwaard en vertroebeld. Tegenover het internationale imperialisme, hetwelk de wereldmacht onder het mom van democratie, blijvend wil leggen in de handen der overwinnaars, zoo leert het Duitsche nationaal-socialisme, moet ge steld worden een ander stelsel, hetwelk niet uitgaat van het individu, maar van de groep en van het volk. Het ge luk is uitgebleven, en de vulkaan staat eiken dag gereed haar onheil opnieuw uit te braken. Het Duitsche volk was genegen, moe deloos door al de teleurstellingen, een hieuw staatkundig stelsel, welhaast een nieuwe wereldbeschouwing te aanvaar den. In tien jaren is dit nieuwe stelsel op echt Duitsche wijze grondig bestu deerd en bedebatteerd. Toen Hitier aan de rogeering kwam hadden de weten schappelijke volgelingen reeds een berg van lectuur doen verschijnen over elk vraagstuk, hetwelk maar in geding kon komen, en alles was opgebouwd op de nieuwe wereldbeschouwing. Van het Duitsche nationaal-socialisme is dus door wie waarlijk onderzoeken wil en het bloot napraten haat wel een beeld te vormen, al brengt de practijk dage lijks nieuwe dingen naar voren. Het Nederlandsche nationaal-socia lisme is niet zoo rijk. Een programma met toelichting is verschenen, en daar naast enkele kleinere geschriften, veel al berekend op het beperkte opnemings vermogen van dat soort burgers, het welk niet zoo direct vraagt naar de groote beginselen, welke het leven be- heerschen. De organen, welke de nieu we beweging uitgeeft, steken ook bijna nooit af naar de diepte. Zij specuieeren meer op den wrevel, welke nu thans helaas de meeste menschen vervult. Bepaalde wantoestanden, gelijk er. in groot getal zijn aan te wijzen in een wereld vol verwarring en vpl stuk geslagen geluk, en welke inderdaad voor zoover het menschelijk mogelijk is moeten aangevat worden, worden in donkere kleuren, geverfd en wekken den schijn op, alsof men het daar ipaar voor het zeggen heeft, en^ het verloren paradijs sta,at voor de .deur. Terwijl men zich echter kant tegen het overdreven internationalisme, heeft men direct al verzuimd een zuiver Nederlandsch cachet aan de beweging- te geven. Ook wij weten wel, dat Ne derland niet ontkomt aan de geestes- winden, welke over de wereld gaan, doch een eigen - karakter, een volmaakte nationale zelfstandigheid zullen de on misbare voorwaarden zijn voor een geestelijk en staatkundig onafhanke lijk Nederland. Hierdoor juist kan de geéstelijke en andere rijkdom, welke verscholen ligt in de onderscheiden paties, te beter worden ten toon gespreid. Dit is geen eigengerechtig nationalisme, doch een aansluiten aan de verscheidenheid, welke God ge- wenscht heeft in het leven der vol keren. Groote brokken uit de toelichting op het nationaal-socialistisch program van ons blad van Woens- Mussert zijn overgenomen uit Duitsche lectuur, en de methode om tot den ge- wenschten staatsvorm te komen, is dis van den wijsgeer Hegel. Wat is nu ons groote bezwaar tegen den door de Nederlandsche N. S. B.- beweging aanvaarden gedachtengang? Om het nu eens eenvoudig te zeggen, opdat de groote menigte der lezers, welke niet in staat is wijsgeerige be schouwingen te volgen, het zich duide lijk voor oogen kan stellenIn geen enkel opzicht rekent de N. S.'B. met de eeuwige bestemming van den mensch. Voor het aardsche leven zoekt met naar opruiming der misstanden, en di mag, ja moet, maar het verband, het welk ligt en zal blijven liggen tusschep. het leven beneden en Gods bedoeling met den mensch ontbreekt ten eenen male. God heeft alle dingen gemaakt om Zjjnzelfs wil en alles is Hem ver antwoording schuldig. De liefde tot Gods geboden wordt na deze erkenning begrijpelijk en deze geboden dienen den ganschen dag tot onderwijzing. Wanneer een Christen dit onder schrijft er zijn vele dwalende Chris tenen, aan wier Christendom wij niet twijfelen stelt hij God in het mid denpunt ook bij de regeling der dingen van het staatkundig en het maatschap pelijk leven. De N. S. B. stelt den mensch in het middenpunt. De reactie tegen het liberalistisch en socialistisch individualisme begrijpen wij volkomen, wijl daartegen ook altijd onze strijd is gegaan, maar wanneer men het stelsei van „den mensch los naast den mensch" omzet in een stelsel van staatsalmacht, verandert er in open baringsvorm iets, doch niet in wezen. Immers, ook dan blijft om den mensch, om het schepsel, alles draaien. De totaalstaat, welke de verworden democratie moet vervangen, plaatst zich boven de consciëntie en vraagt evenmin naar Goddelijke geboden, hoogstens naar algemeen menschelijke zedewetten. Het zoogenaamde huma nisme, waardoor men den mensch ver edelen wil volgens de wetten dei be schaving, is het hoogste geestelijke punt. hetwelk op deze wijze te bereiken valt. „Wat de rechte staat doet, zal vanzelf zedelijk en redelijk zijn", heet het in de toelichting van het N. S. B.- program. Met geen woord wordt hier herinnerd aan het Goddelijk recht. De menschelijke Rede wordt gesteld boven de Openbaring Gods. Nog een aanhaling: „Het recht is niet iets buiten of boven den staat, maar de staat is het tot zelforganisatie gekomen recht, de hoogste vorm van recht, als welke organisatie de staat tevens boven het recht staat, dat is, dit vaststelt, verandert en opheft". Van de Goddelijke souvereiniteit blijft hier geen spoor over. Volgens deze leer staat de menschelijke souveremiteit boven alles, en is de Overheid ook niet Gods Dienaresse, op de wijze, als de Apostel Paulus het zoo schoon heeft beschreven. Vrijheid van overtuiging, vrijheid van geweten laat zich niet denken bij een strikte naleving der nationaal- socialistische beginselen in een staat, welke hiernaar bestuurd zal worden. Stel nu tegenover deze gedachte van den almachtigen Staat, welke niet te rekenen heeft met Goddelijke geboden artikel 2 en 3 van het Program der Beginselen der Anti-Revolutionaire Partij, waaruit de geniale greep van den opsteller, Dr. Kuyper, blijkt: „Noch in den volkswil, noch in de wet, maar alleen in God vindt zij de bron van het souvereine gezag", en: „Ook op staatkundig terrein belijdt de anti revolutionaire partij de eeuwige begin selen, die ons in Gods Woord geopen baard zijn; zóó evenwel, dat het Staats gezag ten onzent noch rechtstreeks, gelijk in Israël, noch door de uitspraak van eenige Kerk, maar in de consciën tie beide van Overheid en onderdanen aan de ordinantiën Gods gebonden zij". En ook, gelijk het heet in artikel 1 Van het Program der Beginselen der Christelïjk-Historische Unie: „De regel, waarnaar het gezag in den Staat moet worden uitgeoefend, is d,e in de Heilige Schrift geopenbaarde ordening Gods". Beide programs behandelen verder den rèchtmatigen volksinvloed, maar hier zullen wij nog nader op wijzen. Wanneer men zóó uitgangsbeginsel tegenover uitgangsbeginsel stelt, vraagt men zich wel met verbazing af, hoe het toch mogelijk is, dat blijkbaar enkele Nederlandsche Christenen onder de bekoring zijn gebracht van de N. S. B.- beweging. Men heeft niet te letten op enkele goede dingen, welke een partij wellicht nastreeft, doch op het drij- 3INNENLAND DE REGEERING EN DE N.S.B. WAT ..VOLK EN VADERLAND" HEEFT TE ANTWOORDEN In den loop van deze week ontvingen wij een communiqué van den regeeringspers dienst, waarin een nadere verklaring word gegeven van hetgeen minister Colijn de vo rige week in de Eerste Kamer over de N.S B. en haar leider heeft gezegd. In het gister avond verschenen nummer van Volk ei Vaderland, dat, zonals men weet. onder d< algemeene leiding van ir A. A. Mussert staat, wordt daarop het volgende geant Tn de Eerste Kamer was van „een" „uit lating" van de N.S.B. gesproken, die „onge veer" zoo en zoo „van inhoud" heette te zijn. Thans blijkt, dat daarbij niet geciteerd was, doch interpretatie was gegeven van epn lange reeks van brokstukken uit zin nen, waarin de geïnsinueerde „uitlating" omtrent het praevaleeren- van de trouw aan den leider boven de trouw aan een corrup te regeering naar de letter èn naar zien geest niet voorkomt! Mussert heeft de amb tenaren juist aangespoord hun plicht ie hliiven doen! Maar die aansporing wordt in het door den pprsdienst gegeven citaat op zettelijk weggelaten!! Het persminmunioué fabriceert de ge wenschte ..uitlating" met behulp van de vol gende methode: Primo: Citeer een reeks uit hun verhand gerukte citatpn uit verschillende artikelen. Secundo: laat er alles uit weg, wat zou bewijzen, dat Mussert iets anders bedoeld lieert dan men wenscht te insinueeren. Tertio: trek dan uit al die pasklaar ge mankte „citaten" een stel „conclusies". Quarto:' vat deze „conclusies" samen in één. en wel in den gewenschten zin. Deze methode is in strijd met de meest elementaire beginselen van fatsoen en rechtvaardigheid. Hoe de conclusies getrokken werden Wij zullen beginnen met een voorbeeld te geven van de uitlegkunst van den pers dienst, omdat deze in, zij het ook in ver verwijderd, verband schijnt te moeten ge bracht met onze „illegaliteit". De eerste „conclusie" luidt: „De ambtenaren z:jn dienaren van hun volk" niet van de regeering". Hit welk „citaat" fabriceert de persdienst dit? Uit: „Gij gevoelt u nu règeèringsslaven, om dat de rogeering naar willekeur over u hé- schikt en zich aan uw consciëntie niets laat gplegen liggen" De persdienst laat nu de tusschenzinne- tjes. die juist de bedoeling van den slotzin aangeven, weg. namelijk: „Overwint dit gevoel Ziet er overheen", om allepn dien slotzin te laten volgen: „Redenkt, dat gij tenslotte niet een regee ring dient, maar uw volk". In die conclusie is de fabrikant dan een stapje verder gegaan, door „tenslotte" weg te laten, en nu is het gewenschte resultaat bereikt: Mussert zou van opinie zijn. dat de ambtenaren geen dienaren van de regee ring zijn. Mussert's bedoeling was duidelijk genoeg" als gij, ambtenaren, u wegens de knechting vrijheid door de regeering gekrenkt gevoelt, bedenkt dat gij tenslotte uw volk dient: waarop hij tot trouwe plichtsvervul- aanmaant. Wel is waar dienen de amb tenaren de regeering, maar de regeering dient het volk, dus gij als ambtenaar doet dit laatste „tenslotte" ook. Het illegale streven Wij zullen ons verder alleen bepalen tot den laatsten zin der door den persdienst getrokken zeven „conclusies", orrdat, ware zij juist, alleen déze laatste ls argument illegaal streven zou kunnen worden gebruikt. De overige conclusies hebben met illegaal handelen niets uit te staan. Bedoelde conclusie luidt: „De ambtenaar moet door Mussert van ijn lidmaatschap worden ontheven, zoodat. hij lid zou blijven, als deze ontheffing niet plaats vond. Daarin praevaleert het woord m Mussert boven dat der regeering". Dit is des poedels kern. Waar staat nu in „citaten" waaruit deze „conclusie" ge trokken is, te lezen, dat de leden der N.S.B. niet. mogen bedanken als lid, doch alleen maar door Mussert „ontheven" kunnen worden? Het staat nergens, nóch in de re glementen der N.S.B., nóch in eenige uitlcT- van onze pers, en het is ook absoluut onwaar. Telkens bedanken leden, omdat zij 'ch in de N.S.B. niet thuis voelen. Hoe komt de persdienst er dan toe, dit te beweren? Wel, toen het verhod voor de ambtenaren afkwam heeft Mussert, juist om geen aan leiding tot een nieuwe beschuldiging van illegaliteit te geven (want de regeering ziet aar nervositeit in de kleinste futiliteit illegale handeling) in ons blad aan de ambtenaren en bloc geschreven: „Ik onthef u hierbij van uw lidmaatschap der N.S.B". Mocht dus een ambtenaar niet direct uit eigen beweging bedanken, dan had de N.S.B. zelf hem reeds als lid afgevoerd. Mussert wilde ook hier, zooals steeds, volgens zijn fascistisch beginsel, minutieus legaal en loyaal zijn! Dat de persdienst hieruit het omgekeerde poogt, te lezen is zóó ver gezocht, dat geen •lijk, objectief oordeelend man deze lezing zal accepteeren. En op deze verdraaiing van Mussert's oorden en bedoeling berust nu de geheele tirade van het praevaleeren van de trouw in Mussert boven die aan de regeering!! Dat Mussert van corrupte regeering zon hebben gesproken is een „vergissing". Daar in blijkt letterlijk niets' Maar genoeg van deze weerzinwekkend heden Nieuwe conclusies le. alleen het citaat omtrent het openhouden der nummers is juist, doch heeft met een band met de amb tenaren, en dus met illegaal, revolu- tionnair handelen absoluut niets te maken. 2e. de uitdrukking „corrupte regee ring is door Mussert niet gebruikt. 3e. Mussert heeft nooit direct noch indirect, geschreven of gesnggereerd, dat de belofte aan de N.S.B. zou prae valeeren boven die aan de regeering. De verdediging door den officieelen regee- ringspersdienst is dus op geen enkel punt geslaagd, maar een droevig fiasco gebleken" REGEERING EN K.E.M.A. Aan de nota. door de Ministers van Watersfaaf en Onderwijs inz .de N.V. tot Keuring van Elec- tró-techriisché Materialen te Arnhem (K.E.M.A ï?n de Staten-Generaal gericht, ontleenen wij het volgende: Het kapitaal van de N.V. tot Keuring Electro-technische Materialen te. Arnhem bedi f 75.000, de obligatieschuld 125 000. Wat kaoi- taalen obligatieschuld betreft, wordt de NV gefinancierd door de aandeelhouders, dat zijn di publiekrechtelijke lichamen en de overheidscenira les in naamlcoze-vennootschapsvorm. Verdere in komsten trekt zij uit een merkentarief. Doordien de onmiddellijke belanghebbenden déelhouder zijn. berust de macht feitelijk in handen van de technische leiders, georganiseerd in de Ver- eenig:ng van Directeuren van Electriciteitsbe- drijven. Door de geweldige uitbreid'ng van de bedrijven heeft deze N.V. een hooge vlucht genomen. Zii heeft zelf begrepen, dat zij, uitgroeiende zeer groot bedrijf, op den duur behoefte ben aan steun van het Rijk Zij heeft zich daarom tot de regeering gericht met het verzoek, dat de Staat als aandeelhouder zou toetreden en haar steunen met een jaarlijksche subsidie. De regeering heeft de wenschelijkheid daarvan inoezien. Haar gronden daarvoor waren van twee- In de eerste plaats zag zij in de toekomst het instituut van de Kema, met haar bestuur, i groeien tot een lichaam van grooten omvang: h: werkzaamheid zou gaandeweg uitdijen; haar per nee! zou een staf eischen van zeer bekwame tech nische krachten: haar werk zou een band leggen tusschen de wetenschap en haar toepassing practijk. Maar dan moest, zoo meende de regeering, het nieuwe instituut niet worden gevestigd te Arnhen doch te Delft of in de omgeving van Delft. H( bestaande centrum voor werk als wat hier wordt daan, is de Technische Hoogeschool te Delft Het verwisselen van Arnhem voor Delft stelde de regeering daarom als eerste voorwaarde haar deelneming en steun. tweede grond voor regeéringsbemoeiinc, deze, dat deze zaak is van algemeen publiek belang. Jarenlang is in Nederland gegronde cri >men op de ondoelmatige' en on-èconomis organisatie van de electriciteitsvoorzienlng. De geering meent, dat verbetering zeer wel mogelijk zonder de voordeden van de autonomie di dêrdeelen te schaden. Zij zal dit werk ter hand Doch ook uit financieel oogpunt acht de regee- ip Jen toestand niet gunstig. En eindelijk acht de regeering niet juist, dat door een onafhankelijke naamlooze vennootschap als deze wordt beslist, van welke lever; n- en buitenland bepaalde materie alle stroomfabrikanten en stroomgebruikei •■orden betrokken. Hier is regeeri fwijsbaar. Daarom heeft de regeering als tweede /aarde gesteld voor haar medewerking, dat zij den noodigen invloed moet hebben op organisatie beheer van de Kema. BEPERKING VAN DE HARING- VISSCHERIJ IN 1934 DE DATA VAN UITVAREN Het bestuur van de stichting voor de Neder landsche haringvisscherij heeft den minister Economische Zaken geadviseerd de haringvis scherij in 1934 te beperken. Het betreft hier voo namelijk de vroege haringvisscherij en het is c bedoeling hiervoor data van uitvaren vast i stellen. Op 11 Mei 1934 mag een vierde deel van c vloot der haringvisscherij uitvaren, terwijl iedi schip met niet meer dan 40 netten mag worden uitgerust: op 5 Juni wederom een kwart deel v de vloot, terwijl ieder schip mag worden uitgeri '0 netten, op 26 Juni a.s. wederom een vier /an de vloot, terwijl ieder schip raag worden uitgerust met 80 netten en op 10 Juli a.s. hel teerende vierde gedeelte met medeneming va volle vleet. Uit Scheveningen mogen 11 Mei 32 schepen naar de haringvisscherij vertrekken .Een onderlinge verdeeling van deze 32 schepen za' plaatselijk worden geregeld. Mocht te dier zake niet tot een oplossing ge komen worden, dan zal het bestuur van de stich ting regelend optreden. Zooals bekend is heeft de minister van oeconomische zaken vorig jaar ook een datum vastgesteld, waarop de haringvisscherij beëindigd, moest worden. Op 5 December moesten alle schepen binnen zijn en na dien datum mocht geen gezouten haring worden aangevoerd. ONDERSTEUNINGSFONDS VOOR NAGELATEN BETREKKINGEN VAN IN NED. INDIE GEVALLEN MILITAIREN In de gister gehouden algemeene vergadering van de Vereeoiging „Nationaal fonds tot onder steuning van de nagelaten betrekkingen van in Ned.-Indië gevallen militairen", onder voorzitter schap van luitenant-generaal b.d. H. N. A. Swart, werd de rekening over 1933 goedgekeurd en het hestuur over het gevoerde beheer gedechargeerd, nadat de betreffende commissie alle bescheiden in perfecte orde had bevonden. In de plaats van den heer P. Wijers, die zich niet herkiesbaar had ge steld, werd tot bestuurslid gekozen de heer V. A. Doeve, oud-resident te 's-Gravenhage. Aan den heer Wijers werd dank gebracht voor de vele diensten, door hem aan de vereeniging bewezen. PRINS HENDRIK OP DE R. A. L Gistermiddag heeft Prins Hendrik een be zoek gebracht aan de groote automobiel tentoonstelling in het R. A. I.-gebouw te Amsterdam. De Prins, die vergezeld was door zijn adjudant jhr. Laman Trip, werd aan den ingang ontvangen door het bestuur van de R. A. I. Met veel belangstelling heeft de Prins een groot aantal stands bezichtigd, waarna in de bestuurskamer de thee werd gebruikt OE RIJKSMIDDELEN IN JANUARI 1934 RUIM f 6 MILLIOEN ONDER DE RAMING GEBLEVEN Omzetbelasting valt 50% tegen Over Januari hebben de Rijksmiddelen opgebracht f 25.554.075 of f 6.122.383 minder dan geraamd was en f 692.344 meer over Januari 1933. De omzetbelasting is belangrijk beneden de raming gebleven. Terwijl de raming f 6.791.666 bedraagt, luidt de opbrengst f 3.345.643. Omtrent de factoren, welke van invloed zijn geweest op deze mindere opbrengst wordt medegedeeld, dat de eerste maanden van 1934 den terugslag ondervinden van het afgeloopen jaar. De handel is nog in het bezit van groote oude voorraden, die zonder omzetbelasting kunnen worden at geleverd. Een belangrijk deel der belasting wordt voorts voldaan in den vorm van een aan slag, die per maand of per kwartaal achter af wordt vastgesteld. De gebruikte /.egels zijn vöor een deel op crediet ontvangen. Omtrent de directe belastingen (Grond-, Inkomsten-, Vermogens- en Verde digingsbelasting), die thans geheel afzon derlijk op den maandstaat worden verant woord, kan worden medegedeeld, dat op ui timo Januari van het dienstjaar 1934 een zuiver bedrag van f 30.327.598.22 was oinncn gekomen tegen f 35.705.781,in dezelfde periode van het vorige dienstjaar. De inkomsten ten bate van het meentefonds dienstjaar 1933193( droegen tot en met Jan. 1934 f 84.330.197.88 tegen f 72.684.171,63 over dezelfde periode i 1933, terwijl de opbrengst voor het Wegen fonds in Januari 1934 f 849.979.79 bedroeg tegen f 712.06S.93 in Januari 1933. Wij hopen in onze volgende editie de maandstaat over Januari 1934 aan nadere bespreking te onderwerpen. HEFFING ÓP OLIËN EN VETTEN Naar aanleiding van een bericht door ver schillende bladen dezer dagen overgenomen uit het Nederlandsch Weekblad voor Krui denierswaren, dedt de Crisis-Zuivel-Cen- trale ons mede, dat tijdens de besprekingen gehouden tusschen den Regeeringscommis- saris den heer Büëkmann en belanghebben den in de Olie- en Vetindustrie, meerdere '/.eer verschillend luidende adviezen zijn ge geven. De voorstelling, als zou slechts één ad vies aan den Minister zijn uitgebracht, is geheel onjuist. De vraag, welk standpunt de Minister terzake zal innemen, is nog volstrekt on zeker, daar de betreffende afdeelingen hem nog niet hebben geadviseerd. BEGINSEL EN POSITIE De liberale „Prov. Gron. Courant" stelt naast elkaar de gevallen van twee burge meesters: de graaf d'Ansembourg, die zijn burgemeesterschap opgeeft en de heer Van der Voort van Zijp die burgemeester bly't oor de N.S.B. bedankt. De heer Van der Voort van Zijp was één der meest op deu voorgrond tredende N.S.B-propagandisten; het is ra!et aan te netnen dat zijn opvattin gen zich plotseling hebben gewijzigd.. Het verschil zal wel zijn dat de Limburg- sche graaf over voldoende middelen be schikt. terwijl de heer Van der Voort van Voornaamste Nieuws. Dit nummer bestaat uit VIER bladen waarbij inbegrepen het Zondagsblad Het Balkanpact. Het Fransche antwoord i.z. de ontwapening. De rust in Oostenrijk hersteld. Rome, Londen en Parijs zouden overwegen ge meenschappelijk hun wil tot uiting te brengen, dat Oostenrijk onafhankelijk zal blijven. Ingesteld is een staatscommissie tot onderzoek naar noodzakelijkheid en doelmatigheid van voor' zieningen met betrekking tot het lidmaatschap van revolutionnairen in vertegenwoordigende lichamen. De suikerbietenprijs zal voor 1934 van f 11 op f 10 per 100 K.G. gebracht worden. Het bieten- areaal zal met 10 pCt. ingekrompen worden. De Eerste Kamer heeft de begrooting van Justitie z. h. st. aangenomen en vervolgens de Defensie- begrooting afgehandeld. Doordat de gisteren nog ondernomen bemidde- lingspr-ging zonder resultaat bleef, gaat heden de uitsluiting in het maatklcedingbedrijf in. Het Zondagsblad van heden bevat o.m.: Meditatie: Staat vast! Van Boeken en Schrijvers: P. J. Risseeuw bespreekt „De Kunst in Nood". Het evangelie in Japan ,J)c oudere gods diensten en het christendom" door Dr. Ir. H. G. van Beusekom. „De zalige dood der jonge kinderen der ge- loovigen" vers van Hieronymus van Alphen. met een Aanteekening van P. v. R. „Wclfgang Amadeus Mozart". Fotospionnage. Dagboek van Pit Dit en Dat. Bonte Vragen. Vervolgverhaal van S. Williams: Jaap Hofman (Mijnwerker in Limburg). Jeugdrubriek met o.m. een vervolgverhaal van C. Gilhuis: „Toen ze nog in Loorndorp woonden". Klenterkrantje met een vervolgverhaal „Duimelot". 20°/o KORTING NOG TOT 24 FEBRUARI Zijp zijn betrekking niet kan missen. Het gevolg is dus, zoo merkt het liiberale blad op het aanleggen van materieele maatstaven die met het beginsel niet het minste verband houd-en." We twijfelen of de z a k e 1 ij k e mededee lingen juist zijn; en overigens mag ge vraagd: wie weet een betere methode, dan de Regeering nu volgt? GENERAAL HIGGINS IN ONS LAND Gisteravond is generaal Higqins, de bekende leider van het Leger des Heils, te Den Haag geamveerd, voor een tournee door ons land. Mevr. Higgins werden bloemen aangeboden. HOOFDKANTOOR OPSLAGPLAATSEN OOSTZEEDIJK No. 288, R'DAM ZAGE^T.' SCHAVERIJ NASSAUHAVEN BOEREGAT

Nieuwe Leidsche Courant | 1934 | | pagina 1