llirumr geii&cije (tfourant De Roode Revolutie in Oostenrijk abonnementsprijs: Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agentschap gevestigd is 2.35 Franco per post 2.35 portokosten Per week0.18 Voor het Buitenland bij wekelijksche zending4.50 Bij dagelijksche zending5.50 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad 7'/j ct. iet afzonderlijk verkrijgbaar Dagelijks verschijne nd Nieuwsblad voor L elden sn Omstreken No. 5097 Bureau: Breestriat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 DONDERDAG 15 FEBRUARI 1934 14e Jaargan« &öbertentieprij?en: Van 1 tot 5 regels 1.17'/» Elke regel meer 0.227» Ingezonden Mededeelingen van 1—5 regels 2.30 Elke regel meer0.45 Handelsadvertentiên per regel 0.17'/» Bij contract belangrijke korting Voor het bevragen aan 't bureau wordt berekend0.10 DE TIENDE PENNING Minister Oud voert de tiende penning hl, Daar gaat niets van af. En het merkwaar dige is. dat hef hem beter vergaan zal, dan zeker historisch persoon, die het ook gepro beerd heeft. Ilij zal er zeker eerder orn geprezen dan gehoond worden. Zelfs door de slachtoffers. Immers, wie in d° laatste jaren zijn in komen niet of weinig zag dalen, zal eerlijk moeten toegeven, dat hij in beter conditie verkeprt dan de groote massa: van hen. die misschien neg „extra-winst" maakten, zwijgen we maar Het strookt daarom ook met het beginsel der „verdeelende rechtvaardigheid" dat van de bevoorrechten een extra-bijdrage voor d. schatkist gevraagd wordt Men kan het on prettig, maar niet onbillijk vinden. Nu zijn er verschillende kanten aan het voorstel van minister Oud en straks zal de bespreking wel loskomen. Er zullen ook wei bedenkingen aangevoerd worden en het zal ook wel blijken, dat deze belasting oneven redig drukt, omdat het nu eenmaal onmo geluk is met persoonlijke omstandigheden rekening tp houden. We laten dat voorshands rusten, omda: we op één punt thans alle aandacht willen samentrekken, in de hoop, dat het ernstig onder de oogen zal worden gezien. Het ontwerp beoogt min of meer een rechtvaardige financieele gelijkschakeling De bevoorrechten zullen extra lasten moe ten dragen; de sterken voor de zwakken; één volk, één nood; één nood, één plicht. Er zit veel bekoorlijks in. Maar nu woont gij in een rijke, wel varende gemeente; gij betaalt 30 40. hoog stens 50 opcenten op de Gemeentefonds belasting en een ander, op een uur afstand, betaalt 100; bovendien is uw gemeente in de perste klasse en die van uw landgenoot in de derde klasse gerangschikt. Eenzelfde en soortgelijke verschillen doen zich voor bij Personeele en Straatbelasting met als resultaat, dat gij veel en veel min der bij dnn fiscus behoeft te brengen dar die andere, die een gelijk inkomen heeft En zeg nu niet, zóó is het vroeger altijd geweesl Want de financieele verhoudings wet was een goedbedoelde, maar s'echtge- pTaaede poging om daarin verandering te brengen. Doch bovendien; in 'l algemeen kan men neggen, dat de pijnlijke tegenstellingen in verschillende gemeenten veroorzaakt zijn door de werkloosheid, een nationaal en tevens crisisverschijnsel Welnu, rijst dan niet onmiddellijk de Vraag of hef niet gewenscht is bij een speci fieke crisisbelasting rekening te houden met de crisisverschijnselen in onderscheiden gemeenten welke reeds tot ongelijke be lastingheffing geleid hebhen? Onze eerste indruk is, dat de ingewikkeld heid deze materie, reden, waarom minis ter de Geer indertijd van deze heffing afzag geen voldoende motief is om hij een poging om onbillijkheden weg te nemen andere onbillijkheden te begaan. UIT GEMEENTELIJK OOGPUNT TOELAATBAAR Tweeërlei middel dient zich aan om te be werken, dat voor dezelfde categorie van werkloozen de steunnorm niet hooger is dan de uitkeering uit de werkloozenkas. In de eerste plaats kan de uitkeering krachtens de steunregeling zoodanig wor den verlaagd, dat zij althans niet hoo ger is dan hetgeen uit de werkloozenkas wordt getrokken. Deze weg zal men echter bij voorkeur niet inslaan, omdat de steunnormen op zich zelf beschouwd, hoezeer men waardeeren mag wat in dezen tijd in ons land op dit g'eb'ied wordt geboden, slechts tot een be scheiden voorziening in de meest noodzake lijke levensbehoeften in staat stellen. Voor wie tot de eerste maatregel niet wenscht over te gaan rest slechts de moge lijkheid, dat de gemeente een toeslag geeft op de uitkeeringen uit de werklozen kassen. Administratiefrechtelijk Destaat hiertegen geen bezwaar (al is het aan som mige gemeentebesturen positief verboden), maar vele gemeentebesturen stuiten op de onmogelijkheid der practische uitvoe ring, omdat zij over de voor deze maatregel benoodigde gelden niet beschikken. Thans heeft echter de Minister van Bin- nenlandsche Zaken bij rondschrijven van 17 Januari j.l. afdeeling B. B. No. 238*2 het vol gende aan de colleges van Gedeputeerd** Staten bericht; „Hierbij heb ik de eer Uw Collego tv berichten, dat bij den Minister van Fi nanciën en bij mij voorshands geen be zwaar bestaat, indien de in Uw gewe«t liggende noodlijdende gemeenten een toelage verstrekken op de uitkeeringen uit de werkloozenkassen, voorzoo ver de betrokken gemeentebesturen vooraf toe stemming hij mijn ambtgenoot van Soci ale Zaken hebben gevraagd en deze heb ben verkregen". Hieruit blijkt derhalve, dat de Ministers van Financiën en van Binnenlandsche Za ken er geen bezwaar tegen hebben, dat ook noodlijdende gemeenten een toeslag verlee- nen op uitkeeringen uit de werkJouzenkas- Opgemerkt dient echter, dat deze toesla gen niet voor een zeker percentage dooi het Rijk worden gedragen, maar geheel komen voor rekening der gemeente. En beschikt de gemeente momenteel niet over de noodige middelen, dan is het Bfjit wel bereid om, zooals we in een vorige drie star vermeldden; bij te springen, maar al- deze hulpverlecning geschiedt, ter bestrij ding van uitgaven, voortvloeiende uit dr crisis, worden de gevoteerde gelden al: voorschot beschouwd. Het resultaat zal dus zijn dat gemeenten, die reeds vast aan den grond zitten, nog meer bij het Rijk in t krijt komen te s-taan. Om de waarheid te zeggen: de motieven van dit schrijven verstaan wij niet al te best. Wat het zeggen wil: „noodlijdend te zijn" weten alleen die gemeentebesturen, die aan den lijve voelen, hoe de eene tak van sociale verzorging na de andere moet worden inge kort of afgebroken. En de noodzakelijkheid voor het Rijk om ocrgelijke ingrijpende eischen te stellen moet in het algemeen onomwonden worden erkend. Maar dan kunnen wij toch niet verstaan, hoe in casu uit een oogpunt van bestuurs beleid zou mogen worden goedgekeurd dat nieuwe uitgaven als deze op rekening wor den gesteld en dc terugbetaling naar een verre toekomst wordt verschoven Hoezeer wij ook het bestaande verschil hij de uitkeeringen betreuren, toch geluoven wij niet, dat noodlijdende gemeenten ge makkelijk voor dit doel zullen gaan „pof fen" bij het Rijk. En moesten niet Gedeputeerde Staten, dip nu al bij voorbaat verklaren geen bezwaren te hebben, in dit geval bedenkingen oppe ren, gelijk wel bij uitgaven van minder verre strekking pleegt te geschieden? „Op zien komen spelen" moet men vooral nu de gemeentebesturen niet le eren. BINNENLAND. HET WEGENFONDS IN 1934 Aan de memorie van antwoord op het oorloopig verslag over het wetsontwerp tot vaststelling van de begrooting van in komsten en uitgaven van het Wegenfonds voor het dienstjaar 1934 ontleenen wij het volgende- De minister acht in het belang van het verkeer tusschen Amsterdam, Den Haag en Rotterdam een verbinding noodig, welke gewoonlijk als de weg beoosten Leiden wordt aangeduid. Omtrent de urgentie van dezen wegaanleg is nog geen beslissing ge nomen, doch met de commissie van over leg voor de wegen is de minister van oor deel, dat in afwachting van het totstand komen van dien weg een verbinding van den in uitvoering zijnden weg door de Haarlemmermeer met Sassenheim moei worden aangelegd. Deze weg zal voorloopig in de behoefte van het geheele verkeer kunnpn voorzien en zal ook in de toekomst, d.i. wanneer de weg beoosten Leiden zal zijn tot stand gekomen, van beteekenis blijven als verbinding tusschen Amsterdam eener- en het Westelijk gedeelte van Den Haag anderzijds. Wegbedekking De klacht, dat hij den aanleg en de ver betering \an wegen door het rijk niet vol doende gebruik zou worden gemaakt van straatklinkers, kan de minister niet als juist erkennen. De mniister vestigt er nog eens de aan dacht op, dat de keuze van de wegbedek king voor eiken weg afzonderlijk naar de omstandigheden moet worden bepaald en dat niet kan worden gezegd, dat aan ecni- ge soort verharding onder alle omstandig heden de voorkeur moet worden gegeven. Bij deze keuze heeft de overweging, dat hij den aanleg van klinkerwegen de bestrijding an de werkloosheid wordt gediend, be langrijken invloed. Verlichting van rijkswegen kan naar het oordeel van den minister met het oog op de kosten niet algemeen toepassing vinden. In hoeverre het mogelijk zal zijn bepaal de wegvakken, waar daaraan in verband met het drukke verkeer of plaatselijke om standigheden bijzondere behoefte wordt ge- neld, te verlichten, is nog in overweging. Van rijkswege zijn geen proeven genomen. Bruggenbouw De minister is van oordeel, dat de houw ran de bruggen over de groote rivieren in icn zoo kort mogelijk tijdsbestek moet wor den voltooid. De indiening van een wets ontwerp betreffende den versnelden brug genbouw zal spoedig mogen worden tege moet gezien. Voor den bouw van deze bruggen zijn haksteenen, mede met het oog op de kos ten, minder geschikt dan beton. Dat 7ak- steenen een Nederlandsch fabrikaat zijn, behoeft hier in verband met de betrekkelijk geringe hoeveelheid die voor den bruggen bouw zal kunnen worden gebruikt, geen gewicht in de schaal te leggen. Het verzet nog niet gebroken Schatting van meer dan 1000 dooden Vijftig leiders gearresteerd Twee doodvonnissen voltrokken Dollfuss en het Vaderlandsche Front vaardigen proclamaties uit DE GEVECHTEN VAN GISTER Het is gisteren in Weenen en andere Oostenrijksche plaatsen nog hard tegen hard gegaan. Het heet, dat de roode opstand thans vrij wel onderdrukt is. Te wenschen is, dat dit laatste heden door betrouwbare mededeelin gen bevest gd wordt. Schatting van 1000 1500 dooden Het aantal personen, dat tot gisteravond hij de onderdrukking der roode revolutie om het leven is gekomen wordt geschat tus schen de duizend en vijftienhonderd.. Gisteravond laat bombardeerde de artille rie een der grootste arbeiderswoning-com plexen in Flor dsdorf. Het gebouwenconiplex is in brand gevlogen en geen enkele poging werd aangewend om het te blusschen. In Meidling (een der Weensche wijken) gingen de regeeringstroepen gistermiddag over tot een aanval op een omvangrijk ge houwencomplex, waarin de leden van den socialist schen Schutzibund zich verschanst hadden. Gedurende twee uur hebben ite troepen het gebouw met mitrailleurs bescho ten. Ten slotte werd gebruik gemaakt van een pantserauto. Voordat het vuur geopend werd, had men vrouwen en kinderen in dc gelegenheid gesteld met hun have en goed het gebouw te verlaten. Vanuit alle vensters werd het vuur der troepen door Schutz- buendler beantwoord. Te Floridsdorf, dat zich gistermorgen heeft overgegeven, werden alle gebouwen doorzocht, terwijl de gevangen genomen Schutzbundleden voorloopig in winkels werden opgesloten. Regeeringsvliegtuigen hebben Woens dag pamfletten boven Weenen uitge worpen, waarin de arbeiders worden opgewekt de rust te bewaren en zich aan te sluiten bij den algemeenen op- bouwarbeid der regeering. De roode leiders niet gevlacht Volgens een bericht uit Praag staat de zaak evenwel anders. De Pravo Li- doe, het orgaan der Tsjechische sociaal-democraten deelt n.l. in een extra-editie mede, dat uit vliegtuigen der opstandelingen boven Weenen pamfletten zijn uitgeworpen, waarin de arbeiders worden opgewekt stand te houden onder belofte dat spoedig hulp zal worden geboden. Dit bericht vervolgt: „Onze berichtgever ver klaart, dat de leiders van den opstand dr. Deutsch en dr. Bauer in Oosten rijk zijn en dat dr. Deutsch de mili taire actie der arbeiders leidt Om be grijpelijke redenen kunnen wij deze verblijfplaats niet mededeelen". Het station Heiligenstadt is geheel in puin geschoten. Vandaar dat ook het verkeer over de hoofdlijn van den Frans Josephspoorweg, welke naar Tsjecho Slowakije voert, geheel stil ligt. Het in de nabijheid van het station gele gen woningocomplex Karl Marx Hof is voor het grootste gedeelte een ruïne. De door de leden van don Schutzbund op de Laerberg aangelegde loopgraven werden na een hevig artillerievuur door de troepen ingenomen. Opvallend is dat in het hoofdzakelijk door Joden en arbeiders bewoonde district Leo- poldtstadt totdus ver nog geen gevechten hebben plaats gehad. In de binnenstad van Weenen verloop» het leven weer tamelijk normaal. Alleen is het centrum met prikkeldraad van Je bui tenwijken afgesloten en zijn 's avonds dc winkels en bioscopen zeer vroeg gesloten. Land- en Tuinbouw. INTERNATIONALE TUINBOUWMAKKTEN Engeland: Inheemsche appelen worden duurder in verband met den geringen voor raad. Amerikaansche appelen liepen echter niet op. Wel werden Amerikaansche peren duurder. Zuid-Afrikaansche pruimen ook ge deeltelijk duurder. Voor groenten weinig ver andering. Prima kwaliteit is nog steeds goed te plaatsen. Spruiten tendeeren iets zwakker. Rhabarber wordt dringend aangeboden, even als selderie. Inheemsche en Hollandsche uien zwakker. Frankrijk: Nog weinig toevoer. Spinazie brengt nu f 1» per 50 kg. op. PeterseLie ligt vast met f 1 per pond. De kwaliteit van bloem kool laat veel te wenschen over. Zwitserland: De prijzen voor de Hol landsche contingenten liggen vast. De Zwitsersche Groente-Unie voert een krachtige propaganda tot uitbreiding van de Zwitsersche groenteteelt. Spanje: Alleen oede kwaliteit sinaas appelen zijn nog te verkoopen. Italië: Bloemkool tendeert zwakker. Op de verschillende ministeries heerscht een koortsachtige bedrijvigheid, welke op het politepresidium haar hoogtepunt be Alle banken en regeeringsgebouwen wor den door troepen bewaakt. Zestien beambten van den „Reichsverein der BankLeamten" zijn in hechtenis geno men onder verdenking dat zij gelden van dp dejrosito's van den Reichsverein hebben ge nomen en aan den Schutzbund hebben uit betaald. Buiten Weenen In de Stad Stevr in Opper-Oostenrijk wa lton gistercr de opstandelingen nog steeds meester van den toestand. Slechts een ge deelte van de stad hebben zij na een hevig artillerievuur moeten ontruimen. De stad is van de buitenwereld afgesneden, daar de Marxisten do spoorlijn naar St. Valentin hebben opgeblazen. Een gendarmer e-afdee- ling werd door de socialisten overvallen en moest elf dooden achterlaten. In het station van Salzburg werd Woens dag een locomotief op de draaischijf omge worpen, zoodat de andere locomotieven niet konden vertrekken. Het station weid later door een afdeeling van het Schutz- corps bezet. In de nabijheid van Puch hebben de Marxisten een electriciteitsmast op het be langrijke traject Salzburg—Bishofen met 'dynamiet opgeblazen, zoodat het verkeer over één spoor moest worden geleid. Te Zeil am See weigerden Heimvvehr- marinen tegen het Schutzcorps op te puik kén. Zij begonnen te weenen, toen zij hiertoe ge dwongen werden. In Hallstein vreesde men een nieuwen opstand. Negentig man van het garnizoen van Salzburg werden daarom hierheen ge zonden. De stad Graz was D nsdagavond zonder licht. Het spoorwegverkeer en ook het tramverkeer was daar gestaakt. De tele foonverbindingen zijn voor het grootste ge deelte verbroken. De stemming in regeeringskringen was uiterst gedrukt. De commandant van de be reden politie is in den strijd gevallen. De Heimwehr werd tot dusver in Weenen slechts gebruikt voor het bewaken van par keerterreinen. In Eggenberg bij Graz is het Dinsdagmid dag opnieuw tot hevige gevechten gekomen De kazernes der gendarmerie en der politie werden door de rooden bestormd. Wie zich verzette, werd neergeslagen. Toen later Alpenjagers naar Eggenberg werden gezonden, trokken de socialisten zich terug in de richting van Goetung. Aan de zijde der Marxisten werden hier bij de straatgevechten ook mijnwerpers gebruikt, welke onder de regeeringstroepen groote vernieling moeten hebben aangericht Ten slotte werd artillerie in stelling gebracht, waarmede de Marxisten den geheelen nach' door onder vuur werden genomen. De glas fabriek Goesting is nog slechts één groo-e puinhoop. Tot dusver werden zestig dooden geteld. In Bruck in de Mur hadden de leden van den Schutzbund nog steeds de belangrijkste ouinten in handen. Het spoorwegverkeei daar was gedeeltelijk stilgelegd Run op de gemeentespaarbank De Weensche arbeidersbank is door de militairen bezet en gesloten. Bij de centrale spaarbank der gemeente Weenen zijn vele ingelegde gelden teruggehaald. Het publiek maakte queue voor de deuren der spaar bank er de regeering, die korten tijd gele den alle uitbetalingen had laten staken, stond gisteren de uitbetaling van zeer ge ringe bedragen in uiterst dringende gevat len toe De zerste terechtstellingen Het standgerecht te Weenen heeft gisteren den 43-jarigen zwaargewonden werklooze Münich tot den dood door den strop ver oordeeld. Tegen 5 uur is de veroordeelde op het binnenplein van het Landsgerecht op gehangen. Dit is de eerste terechtstelling in Weenen na den oorlog. Voorts is ter dood veroordeeld de stede lijke brandweercommandant in het 21ste district ir. Weissel omdat hij in Floridsdorf de vuuraanvallen van de opstandelingen heeft geleid, waarbij tien personen, o.a. de kapitein van den staf Friedrich, werden ge- Uit Weenen: De standrechtelijk ter dood veroordeelde commandant van de brann wacht in Floridsdorf, ir Weissel, is in den afgeloopen nacht om 0 uur 42 teiechtgesteld. Arrestaties Behalve den burgemeester van Weenen, Seitz. zijn thans ruim vijftig sociaal-demo- ratische le ders in hechtenis genomen o.a de bekende sociaal-democraat dr. Karl Ren ner, de vroegere generaal en Schutzbund- leider Theodor Koerner. twee leden van den bondsraad, vijf wethouders, tal van ge meenteraadsleden, burgemeesters en ,Magi itratsdirektoren", verder de leider van de sociaal-democratische partijorganisatie Frev de hoofdinspecteur van de electrische een trale en de hoofdredacteur van het socialis- De regeering is Woensdag met de meest verschillende maatregelen gekomen om de positie der sociaal-democratie i.i den staa: en in het bijzonder te Weenen te vernieti gen. In deze richting wijst de ontbinding der vatëVereenigingen, die der overige soci alistische organisaties, de sluiting van de arheidershank, de buitengewoon talrijke ar restaties van socialistische leiders, terwijl het vermogen van eenige sociaal democrati sche leiders is in beslag genomen. Groote hoeveelheden geweren en 60 machinegewe ren zijn de regeeringstroepen eveneens in nanden gevallen. Te Leopoldeau, dat even eens in den sector Floridsdorf ligt, is een wagonlading munitie van den Schutzbund buitgemaakt. Een Illegale zender Uit Neurenberg: De „Frankische Tages- zeitung" bericht, dat gesprekken gehoord zijn van een illegalen Oostenrijkschen zen der, die zich don hoofdzender van hel Oos- tenrijksche marxistische front of wel den zender van dé vakvereenigingen der twee de internationale te Steyr noemt. De zen der zendt vooral oproepen aan het Oosten- rijksche volk uit en spoort de arbeiders aan, de stnaat op te gaan, hetoogingen te houden en de openhare gebouwen te be zetten. Voorts worden aanwijzingen gege ven, hoe men bij de stakingen te werk moet gaan enz. De leider der Belgische socialisten, staats minister Van der Velde, heeft een telegram gezonden aan den Volkenbond, waarin hij onmiddellijke interventie van dit lichaam hij de Oostenrijksche regcering verzoekt. Hij zegt dezen oproep te doen uit solidari teit met de Oostenrijksche arbeiders „die met heldenmoed voor hun vrijheid strijden" en van oordeel te zijn, dat de gebeurt sen in dat land een bedreiging voor den vrede vormen en ernstige internationale verwikkelingen kunnen tengevolge hebben, Het. Vaderlandsche front van bondskanse lier Dr. Dollfuss heeft in Weenen en in de Oostenrijksche bondslanden een manifest laten verspreiden, dat gericht is aan de ar bei ders van Oostenrijk. Het luidt als volgt: „Op de barricaden sturen u uw lei ders, die zelf in auto's de wijk namen. Dooden en gewonden zijn het droeve resultaat van deze zware stonde. Gij werdt smadelijk in den steek gelaten. Arbeiders van Oostenrijk, denkt aan uw vermoorde broeders in het Derde Rijk. Denkt aan de vernietiging der maatschappelijke rechten door het na tionaal socialisme. Wat uw misdadige leiders gepro beerd hebben, is schandelijk verraad tegenover u en uw dierbaren, tegen over uw vaderland Oostenrijk. Thans komt het erop aan een duidelijke be slissing te nemen. De eenige die helpt is Dollfuss. Arbeiders van Oostenrijk, vereenigt u met alle goede Oostenrijkers in de ure van het gevaar. Oostenrijk heeft u noodig, gij hebt Oostenrijk noodig". ULTIMATUM VAN DOLLFUSS Bondskanselier dr. Dollfuss heeft Woens dagavond voor de radio namens de regee ring de volgende mededeeling gedaan, wel ke hij tweemaal langzaam voorlas. „Wie zich van nu af aan, Woensdag avond elf uur, onthoudt van iedere illegale of vijandige houding en zich morgen, den 15en Februari, tusschen 7 en 12 uur onder het bevel plaatst van de executieve organen, kan, met uitzondering van de verantwoordelijke leiders, op pardon rekenen. Van twaalf uur af zal met niemand en onder geen voorwaarde clementie meer worden gebruikt" Uit Weenen: Bondskanselier dr Dollfuss heeft Woensdagavond voor de radio een rede gehouden, waarin hij allereerst vast stelde dat do burgeroorlog van links is uit gegaan. De regeering, zoo ging hij voort, heeft zich genoodzaakt gezien de wettelijke bepalingen van het standsrecht met de grootste strengheid toe te passen. In den loop van den dag zijn twee doodvonnissen voltrokken. De bondskanselier schilderde daarna de persoonlijke indrukken welke hij bij 'n be zichtiging van de fronten had oj>gedaan. Hij verklaarde dat hij persoonlijk het voogdij schap op zich nam over alle kinderen, wel ke thans wees geworden zijn Met nadruk zeide hij daarna, dat hij hoopte dat het op gehitste deel der bevolking nu eindelijk zou inz en, da. er genoeg bloed vergoten is Ieder arbeider, zoo besloot de bondskanse lier. moet dit thans begrijpen. Uit Weenen: De in zijn radio-redevoering van door Dollfuss aangekondigde voogdij over de door de opstand vaderloop gewor den kinderen, had alleen betrekking op de kinderen van in den strijd gevallen mili tairen en politie. Oproep van Kardinaal Innitzer De aartsbisschop van Weenen. kardinaal Innitzer. heeft Woensdagavond een oproep uitgevaardigd, waarin hij als opperherder' Voornaamste Nieuws. Dit nummer bestaat uit DRIE bladen BIz.1 Verschenen is de Memorie van Antwoord ov*r de begrooting van het Wegenfonds. De onderdrukking van de socialistische revolutie maakt vorderingen. Het aantal dooden wordt ge* schat tusschen 1000 en 1500. Twee doodvonnissen zijn voltrokken. Dollfuss biedt per radio pardon aan voor hen, die zich vóór heden 12 uur over- Blz. 2 Het Fransche antwoord i.z. ontwapening aan Duitschland overhandigd. Heden afsüiaffing van den Duitschen Rijksraad. Blz. 5 De Belgische minister Sap komt Zaterdag in den Haag voor de onderhandelingen Nederland-België. Blz. 7 Engeland overweegt grootere invoer van Java- suiker in ruil voor concessies bij den invoer van katoenen goederen in Ned. Indië. In de Eerste Kamer is de Postbegroothig behan deld. Daarbij is de straf van de Vara ter sprak* gekomen. De Tweede Kamer heeft het voorstel-Aalbersc tot wijziging van het Reglement van Orde met 67 tegen 4 stemmen aangenomen. Daarna is de be handeling van de Surinaamsche begrooting voort gezet. alle Oostenrijkers met aandrang smeekt den strijd te staken en elkaar de hand tot den vrede te reiken. Grensbewaking versterkt Ten einde te voorkomen, dat leden van den Schutzbund naar Tsjecho-Slowakije vluchten is de grensbewaking versterkt. Omtrent het uitbreken van den opstand wordt van regeeringszijde medegedeeld, dat de huiszoeking in het partijhuis der sociaal-democraten te Linz, niet de aanlei ding is geweest De directeur van den vei ligheidsdienst in Opper-Oostenrijk had een dergelijke huiszoeking nog niet gelast. In den nacht van Zondag op Maandag werd evenwel een telegram onderschept, dat ge richt was aan den leider van den Schutz bund, Bernaschek. Dit telegram luidde als volgt: „F.rnst en Anna ziek geworden, onderneming uitge steld". Dit telegram verwekte argwaan en er werd besloten het partijhuis der sociaal democraten te Linz nauwkeurig in het oog te houden. Men merkte daar een koorts achtige activiteit, waarop besloten werd eenige politie-agenten naar binnen te stu ren, om eens poolshoogte te nemen. De agenten werden met geweervuur ontvan gen. Daarop besloot de commandant van de regeeringstroepen het gebouw onder vuur te nemen. Toen kanonnen tegen het huis in stelling werden gebracht, gaven de ar beiders in het partijhuis zich over. Een groot aantal van hen werd daarop in ar rest gesteld. Onder de gearresteerden bevond zich ook de leider van den Schutzbund, Bernaschek. Alvorens hij gearresteerd werd, slaagde Bernaschek er nog in het bevel tot den aan val te geven. Daarna gingen de Schutz bundleden er toe over een groot aantal punten in de stad te bezetten, o.a. een zie kenhuis en enkele openbare gehouwen. De sociaal-democraten waren van plan stelsel matig tot den algemeenen aanval in Oos tenrijk over te gaan. Door het onderschep ten telegram is de opstand echter eenige dagen te vroeg uitgebroken. De veiligheidsdirecteur van Opper-Oos tenrijk heeft een nieuwe verordening uitge vaardigd, waarin allen bezitters van wape nen en munitie, die deze vrijwillig binnen 24 uur na publicatie dezer verordening af leveren, straffeloosheid wordt toegezegd. De executie\e krijgt opdracht iedere actie ve of passieve tegenstand, ook van den kant der huiseigenaren en huisheheerders onder alle omstandigheden te breken, of in geval van gewapenden tegenstand de be woners onschadelijk te maken en zoo noo dig de huizen in de lucht te laten vliegen. WEENEN, 15 Februari. Volgens de laat ste berichten hedenmorgen vroeg, hebben de regeeringstroepen alleen te Weenen 2000 personen gearresteerd. Tevens zou men ontdekt hebben, dat de socialisten plannen hadden om een aanval inet chloorgas te doen. Onder de dooden bevinden zich vele vrouwen. Dit zouden niet uitsluitend on schuldige slachtoffer® zijn, doch het schijnt herhaaldelijk te zijn voorgevallen, dat vrou wen actief aan de gevechten hebben deel genomen# Nog gisteravond zou een vrouw bij de gevechten ma het Behelhof een be- angrijke rol hebben gespeeld. De Weensche werkgeversorganisatie heeft bekend gemaakt, dat gisteren in alle bedrijven die niet in één der gebieden van den strijd liggen, het werk is hervat. Vol gens hen zou liet algemeen stakings|iarooi (Zie vervolg blz. 2)

Nieuwe Leidsche Courant | 1934 | | pagina 1