llfefttir? ïtór fjr SLUIT DE GELEDEREN! Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden sn Omstreken EERSTE BLAD abonnementsprijs: Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agenlschap gevestigd is 235 Franco per post 2.35 -F portokosten Per week0.18 Voor het Buitenland bij wekelijksche zending430 Bij dagelijksche zending530 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad 77» et Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar Bureau: Breestr-jat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 NO. 5092 VRIJDAG 9 FEBRUARI 1934 14e Jaargan" gbtotrtentitprijjen: tfan 1 tot 5 regels 1-177» Elke regel meer0.22'/* Ingezonden Mededeelingen van 1—5 regels2-30 Elke regel meer- 0.45 Handelsadvertentiën per regel 0.177» Bij contract belangrijke korting Voor het bevragen aan 't bureau wordt berekend0.10 Dit ntimmei bestaat uit DRIE bladen EEN ONEVENREDIGHEID De noodzakelijkheid om de uitkeeringer. uit de werkloozenkassen en de steunnormei te beschouwen in onderling verhand plaatst de gemeentebesturen herhaaldelijk voor moeilijkheden. De steunregeling toch zal altijd zoodanig moeten zijn, dat de aantrekkelijkheid om zich te organiseeren en lid te zijn van eer> door de publieke kassen gesubsidieerde werkloozenkas blijft bestaan. In de organisatie schuilt een te waardee- ren stuk zelf-hulp, en dit streven om zelf eenigermate bij te dragen in de gevolgen der crisis dient de Overheid naar vermoger. te steunen. Ook reeds hierom, wijl daarin een tego ^fJmoetkoming schuilt in de belangrijke uitga ven, die de publieke kassen in dezen tijd hebben te voteeren. Toch komt men soms voor het feit te staan (wij hebben er onlangs op gewezen), dat de uitkeeringen uit de werkloozenkas lager zijn dan de steunnormen voor enkela categorieën van crisiswerkloozen. Blijft deze onevenredigheid bestaan dan ligt het gevaar voor de hand, dat vel°n zich zullen losmaken van hun lidmaatschap der werkloozenkas, wijl hun streven om zich zelf voor een deel te helpen hun gezin helaas schade bezorgt, i Het zou niet verwonderen, wanneer hier jeo» een der oorzaken school van het verschijn- sel der laatste kwartalen, dat het aantal ge- j organiseerden niet onbelangrijk terugloopt h I Daarom is er veel aan gelegen, dat maat i regelen worden gevonden, die aan deze on evenredigheid een, einde maken. BELASTINGHEFFING VAN BE- "0 SLOTEN VENNOOTSCHAPPEN =5 TEGEN misbruik van de n.v. GEEN OVERMATIGE RESERVEERING VAN WINSTEN Ingediend is bij de Tweede Kamer een wetsontwerp houdende voorzieningen he treffende de heffing van belastingen van besloten vennootschappen en vereenigin- gen en haar aandeelhouders of leden en wijziging van enkele wettelijke bepalingen betreffende directe belastingen. Dit wetsontwerp heeft tot doel een over matige reserveering van winsten tegen te gaan in de zoogenaamd besloten naam- looze vennootschappen, waardoor de bedra gen welke bij een normale uitdeelingspoli- tiek zouden zijn getroffen door inkomsten belasting, gemeentefondsbelasting en divi dend- en tantièmebelasting, aan de verking van die belastingen worden onttrokken en dit, terwijl men veelal toch wegen weet te vinden om die winsten feitelijk naar de aan deelhouders te laten afvloeien. Zoo komt het dat men kan zeggen, dat in den lande een aantal, doorgaans welgestelde perso nen zijn, die naar eigen goeddunken bepa len hoevpel inkomstenbelasting en gemeen- tefondsbela.-ting zij zuilen betalen. Het nieuwe stelsel nu zal hierin bestaan, dat di geheelp winst van de „besloten Ven nootschappen" geacht zal worden recht streeks aan de aandeelt.oude s t n goede te komen. Dit zal ten gevolge hebben, dat de geheele winst van die vennootschappen door de belastingen naar het inkomen zal u-or den getroffen en dat de heffing van divi dend- en tantiè.mebelasting ten a nzien van die vennootschappen zal ophouden, zoodra over de bestaande reserves die belasting is voldaan. De Minister wenscht aan de belasting administratie binnen zekere grenzen en onder rechterlijke controle de be voegdheid toe te kennen, Naamlooze Vennootschappen als besloten aan te wijzen Bultenlandsche aandeelhouders. De minister heeft het nuttig geacht voor huitenlandsche aandeelhouders in een hier te lande werkende besloten naamlooze ven- noots< hap een speciale regeling te treffen wat betreft de vermogensbelasting. Tevens heeft hij genieend het ontwerp dienstbaar mi te maken aan het brengen van enkele wij- :UI zigingen in de wet op de inkomstenbelas ting 1914 en in de wet tot bevordering van de richtige heffing der directe belastingen, houden. J Dé minister acht mogelijk dat deze wet telijke voorziening de opbrengst der inkom stenbelasting voor 1934/'33 zal verhoogen met ó'/a million (in hoofdsom en rijksop- certenfen de opbrengst der gemeentefonds- tielasting in hoofdsom en opcenten, voor zoover die aan het gemeentefonds ten goede komt, met 7 millioen. Hiervan zou 2;3 ten ril bate van het dienstjaar 1934 der Rljksbe- grootins komen. Tegenover deze baten staal eenig verlies aan dividend- en tantièmebP- lasting. dat echter door de werking van de overgangsbepaling ten aanzien van die be- ii?» lasting nog zeker ten volle zal worden op geheven. Aanwijzing als „besloten" lichaam. Behalve naamlooze vennootschappen en commanditaire vennootschappen op aan doelen zullen ook coöperatieve en an-Jere vereenigingen voor aanwijzing als „beslo ten" lichaam in aanmerking kunnen wor den gebracht Zulks is wonscheMjb om den weg naai nieuwe mogelijkheden van belasting ontwij king bij voorbaat te versperren. REDE Dr. H. COLIJN IN DE EERSTE KAMER Met groote kracht zal het gezag worden gehandhaafd Moet er worden toegeslagen, dan zal niemand worden ontzien Zestig millioen zal beschikbaar komen voor werkverschaffing De houding der Regeering tegenover S.D.A.P. en N.S.B. Dr Co lijn heeft gister in de Ferstp Kamer een rede gehouden, die we hieronder laten volgen: Dr. Cólijn dankte voor den toegezegde ruimen steun en hoopte voldoende sterkp beenen te kunnen hebben om de weelde daarvan te kunnen dragen. Het optreden en de samenstelling van hPt kabinet werd allereerst besproken, iluarna het karakter en ten slotte het beleid. Optreden en samenstelling De financieele toe-stand des lands was zoc ernstig, dat niet maar een paar partijen (Ir verantwoordelijkheid konden dragen van de noodzakelijke diep ingrijpende maalrrge len. Dat zou ook niet redelijk gewee>t zijn Ook de eeonomisehe omstandigheden wezen het gaan in de aangegeven richting al, noodzakelijk aan. Met de politieke omstandigheden is even eens rekening gehouden. De links-revolutio naire groepen traden steeds onbeschaamder op en ook de houding der soc.-dem. (Zevei: Provinciën) gaf aanleiding tot bezorgdheid. Daarom werd het optreden van een kabinet op zoo breed mogelijke basis noodig acht. Samenwerking met de Staten-Generaal Door deze gedachten en de daarop steu nende samenstelling van het kabinet, word! ook zijn karakter bepaald Het wil zijn taak volbrengen in hartelijke samenwerking met de Staten-Generaal. Het vertrouwt ook in 't slagen van die samenwerking, zulks in het belang van onze volksvrijheden, oprin» deze niet worden opgeofferd aan een waar van den dag. De anti-parlementaire stroomingen zouden krachtie worden bevorderd, indien de sa menwerking tussehen Kabinet en Kamr> niet zou slagen. Dan zou allicht met hei badwater ook het kind kunnen worden weggeworpen, gelijk de ervaring van df laatste dagen leert. Het parlement heeft te bedenken, dat regeeringsvoorstellen wel voor critiek vat baar zijn, maar dat er nauwgezetter over weging aan is voorafgegaan, dan in der regel met denkbeelden uit de Staten-Gene raai opgekomen het geval is en ook moge lijk is. De homogeniteit van t Kabinet De homogeniteit van het Kabinet, dat uit 5 partijen is samengesteld, was alleen bp reikbaar wanneer in dezen noodtijd bijzon dere vraagstukken bleven rusten. Alle le den hebben daartoe meegewerkt, al hetee- kende dat voor sommigen een zwaar offer. Het Kabinet is een Crisis kabinet, dat is zijn officieele naam. Aan een andere kwalificatie heeft het vooralsnog geen be hoefte. Intusschen mag men het ook natio naai noemen. Het wil Nederlandsche, natn» nale politiek voeren, zooals die door den noöd der tijden geboden is. Het Kabinet staat tegenover geen enkel gedeelte van ons volk vijandig: het wenscht echter de belangen van het volksgeheel te dienen., De soc.-democratie is niet met opzet van de „burgerlijke concentratie" buitengeslo ten. Zij doet dat echter zich zelf, weiger achtig als zij zegt te zijn om eenige verant woordelijkheid te dragen, die in dezen tijd door een regeering gedragen moet worden. In een. tijd van hoogen nood weigerde de soc.-dèmocratïe mee te werken aan wat in het belang van het land noodig is. Over toekomstige kabinetsformaties valt profetisch niets te zeggen. Men zou de toe komstige omstandigheden dan vooruit mo» ten kennen. Het Kabinet zal zijn plicht doen in ver hand met de omstandigheden van dezen tijd, zijn uiterste kracht inspannen voor de taak die het op zich heeft genomen, cn cie toekomst in handen laten \an Hem, Die landen en volkeren bestuurt. Het beleid van het Kabinet Na de pauze behandelde de minister president het beleid van het Kabinet. Allereerst de kwestie van den gouden standaard Verwezen werd naar de be kende argumenten voor de handhaving er van. Ook 'n wettelijke devaluatie werd terug gewezen. Zij is gewild en daarom morepl nog afkeurenswaardiger dan een devalua tie, waartoe een land door overmacht ge dwongen kan worden. Loslaten van den gouden standaard door Nederland zou een niéuw element voor monetaire ontwrichting in de wereld bren gen. Want de beteekenis van. deze daad zou niet tot Nederland beperkt blijven, maar een monetalren chaos in hei leven roepen, waar voor de Regeering de verantwoordelijkheid niet zou willen dragen. Van elk monetair experiment houdt zij zich verre, omdat de gevolgen er van niet zijn te overzien. Natuur lijk zal nog veel moeten gebeuren om het aanpassingsproces, dat gaande is, zich te doen voltrekken. De Delensle Wat de Defensie betreft, denkt Je Regee ring niet aan het najagen van eenzijdige nationale ontwapening. Het loslaten er van is als offer door de vrijz dem gebracht. Ech- tei moet met behoud van de doelstelling onzer weermacht en van onze waerl pacht, gestreefd worden naar verlaging van uit gaven Voor bezuiniging komt 40b millioen onzer uitgaven in aanmerking; daarvan kan niet een vierde deel buiten beschouwinj worden gelaten. liet rapport-Idenburg zal dezpr dagen verschijnen. De Reeeering zal moeten na gaan wat zij er uit voor haar rekening kan nemen. Wal er uit bekend is geworden was ontijdig. De commissie Idenburg heeft voorstel len gedaan voor een gewijzigde vredes organisatie en ten aanzien, van het be roeps person eel, dat duur is. Persoonlijke diensten van de bevolking zullen moe ten vervangen, wat andere in geld zou moeien worden betaald. De autonomie der gemeenten De autonorn-p der g< meenten wordt niet aangetast door preventief toezicht te bren gen in de plaats var. repressief toezicht. De minister wie hem kennen weten, dat hij niet bruusk en barsrh is - geeft in zijr cirrulaïieé slechts nchrlijnen en waarschu wingen om niet te handelen in strijd met het algemeen belang van thans Voor de meeste gemeenten hebben dé circulai geen practigche beteekenis Slechts z-ii. dié zich niet aan Je ernst van don toestand van thans storen, kunnen last krijgen Men moet geen kunstmatige tegenstelling maken tus schen het belang van her Rijk en dat der gemeenten. Onherstelbaar kwaad moet wor den voorkomen Ontstaat dat kwaad, dan ziet men in een naburig land. waar dat toe leidt: geen verkiezingen en de raden slechts adviseerende colleges. De heer Mendels wachte er zich voor bepaalde gemeente besturen aan le moedigen in een praktijk, die aanleiding heeft gegevan tot het uit vaardigen der circulaires. Ook is het onjuist, dat de ambtenaren aan <!o macht van één man zijn overgeg. ven De regelingen voor de amb'enaren zijn alleen onder het toezicht der Regeeiing ge bracht omdat zulks noodig was- Toezicht is er steeds geweest. Er is geen algemeene rijksregeling gemaakt x>m de autonomie niet noodelooB verder aan te tasten. De economische en sociale verhoudingen besprekende, wees de minister er op, dal de oude verhoudingen niet zullen terugkee- ren. Ingrijfiende verschuivingen vooral op het gebied der bodemcultuur, hebben in alle landen plaats gehad. Gevolg was. dat het algemeene goederenvervoer sterk is afge nomen. Onze scheepvaart heeft dat onder vonden. Ordening en regeling van het bedrijfs leven zijn noodzakelijk geworden. ZoekenJ tastend moet de aanpassing aan den nieuwen toestand worden gezocht We zijn daarbij in sterke mate afhankelijk van wat het buitenland doet. Daarom is ongegrond verwijt, dat niet naar een vast plan rdt gehandeld. We leven te midden van allerlei onzekerheden. Overeenkomsten, soms n korten duur, regelen de verhoudingen. Men houde daarmee rekening. Ech- tpr zit er in hetgeen de Regeering doet, wel lijn en geleidelijk wordt allerlei ingepast in eep groot geheel Reeds zijn in tal van be drijven ordeningen getroffen. De Regeering let allerminst alleen op de belangen van land- en tuinbouw. De vraag is, wat van de ordeningen van ui van blijvenden aard zal zijn. Dat is niet vooruit te voorspellen. Vast staat wel, dal ve moeten blijven uitvoeren, omdat we vee! moeten invoeren. Verder zal ons crisisstel sel soepel mo-aten blijven en geschikt voor aanpassing aan veranderde omstandigheden Bij onze economische politiek zal met de belangen van Indië rekening morden ge houden. Dank werd gebracht aan den mi nister voor Economische Zaken voor zijp medewerking in dit opzicht. Zouden we Ind:ë kunnen helpen met be dragen als in 1903, dan zou dat wel gaan. Maar de behoefte is vee| grooter. Reeds is s00 millioen van de Indische schuld door Nederland gegarandeerd. Bestrijding van de werkloosheid De bestrijding van de werkloosheid kan pas goed beginnen ra de financieele sanee- omdat het noodige geld moet worden geleend. Aan de letter van het woord „slui tende begrooting'- zal de Regeering daarbij niet olijven hangen Als de geldmarkt het erdragen kan. za! voor het aangegeven doel worden geleend. Binnenkort zal een eersten termijn van 60 mill, worden aangevraagd voor de bestrijding 'der werkloosheid. Tot de plannen behooren, behalve de werken in verband met de inpoldering van den N.O. polder,, de versnelling van Dr H. COLUh den aanleg der scheepvaartverbinding AmsterdamBovenrijn, de versnelling van de Maasverbetering, de haven van Terneuzen, de scheepvaartweg Gronin gen—Zuiderzee, de veerhaven te Hans- weert en te Walsoorden, de afwatering van de Geldersche Vallei en tal van vvegverheteringen. Bij deze laatste i« in het hijzondergedacht aan Amsterdam en Rotterdam met hun tienduizenden werkloozen, terwijl voorts ook bespoedi ging van den bruggenbouw over de groote rivieren op het program stnat Aan één voorwaarde zal daarbij vol daan moeten worden, n.L dat voor deze' werken een lager loon zal moeten kunnen gelden dan het normale contract loon. Gehoopt wordt, dat van de zijde der organisaties van ondernemers en van arbeiders daartoe de noodige mede werking zal worden verleend. Dan zul len enkele tienduizenden weer werk kunnen vinden. De jeugdige werkloozen Ook voor de jeugdige werkloozen zijn plannen in bewerking. Afdoende zal het groote kwaad echter slechts kunnen worden bestreden ais 1 bedrijfsleven weer normaal kan functioni ren. Daartoe zal nog veel aanpassing, ook van de loonen, noodig zijmaan de gewijzig de omstandigheden van draen tijd. Nederland kan niet voor .alle tijden blijven dragen den last; aan .1e steun- uitkeeringen verbonden, evenmin als ongelimiteerd jaar in jaar uit voor groote werken kan vvorjen geleend. De Regeering alleen is niet in staat, die aanpassing te bewerkstelligen. Zij zal die zooveel mogelijk bevorderen, doch moet overigens een beroep doen od ondernemers en arbeiders- De gehuwde ambtenares Het standpunt der Regeering ten aanziet- van de met een ambtenaar gehuwde amb tenares, blijft g_eban«lliaafd. Het is psycho logisch zeer onjuist zich daartegen te ver zetten Al zijn deze gevallen niet zoo talrijk zij wekken in een bepaald milieu toch ver bittering Gezag en S.D.A.P. Een goede gïzagshandhaving is het begin van alle politieke wijsheid. Men moet zich daarbij niet door uiterlijkheden laten lei-Ien. F.en ojienbaring is voor velen geweest het geen verleden jaar voorviel op de Indische vloot Diepere oorzaken mogen daarbij het hoofd worden gezien. Jarenlang werd het gezag ondermijnd. Er is in het verleden vrees geweest bij gezagsdragers oni hun gezag te handhaven. De onzalige leer van den klassenstrijd heeft op dat gelded veel kwaad gesticht. Daarvoor is de democratie verantwoordelijk Zij heeft krachtig meegedaan de verhoudingen scheef te trekken. Zoo in '918 als in 19(13. De soc-dem. schrikt van die uitbarstingen wel terug, maar komt er niet toe de oorzaak met wortel en tak uit eigen boezem te rukken. Dat komt omdat zij het begrip gehoor zaamheid eigenlijk niet kent. Zij hepft dat begrip in ons volksleven helpen ondermij nen. Daarom is zij een gevaar voor zich zei' voor anderen. Niet haar kracht, maar haar zwakheid is het gevaar. In critieke momenten kent zij haar plaats niet en vreest om te vallen Het ontbreekt haar echt verantwoordelijkheidsbesef en steeds aarzelt zij in het kiezen van haar plaats Is er iels mislukt, dan veroordeelt zij be paalde dadc-n. Nooit echter vooraf. Daarom zal de S.D.A.P. nooit een betrouw baar bondgenoot zijn in dagen van rumoe rige bewegingen. Nog gisteren bood de soc.- dem. partij in Frankrijk een bondgenoot- schap aan aan de communisten, die ir. openlijk verzet tegen de Regeering waren. Het waren de communisten, die dat een heidsfront afwezen. soc -democratie zal zich uit die houding moeten losmaken, wil zij politiek de positie ion innemen, die zij jarenlang cultu reel heeft ingenomen. De nat.-soc. beweging Deze beweging achtte Dr Colijn o.i voornamelijk, een gevolg van de geestelijke crisis onzer dagen. Zij is ook reactie op ver slapping van nationaal gevoel en op het meer dan dom gebral van de uiterste lin kerzijde. Ook komt er in tot uiting verzet tegen de uitwassen van ons politieke lev Deze beweging is gevaarlijk om haar beginselen en methoden. De houding der Regeering ten opzichte van de N.S.B. heeft men niet v o de begrepen. Die houding is met be paald d<"or een program en de toelichting van den een of anderen spreker er ovi Een objectief gegeven noodig Voor optreden achtte de Regeering een objectief gegeven noodig. Dat or-tbrak des tijds in voldoende mate. Later was 't er wel. In Maart vaardigde de Regeering haar verbod uit om tegelijk lid te zijn van Burgerwacht en N.S.B. Er moest geko zen worden. De Burgerwachten trokken zich aanvankelijk van dit ..bevel" niet veel aan. Op een bijeenkomst van 265 B.W-ers, tevens lid van den N.S.B. die ook haar militair geoefende Weer- baarheidsafdeehngen heeft werd door een B.W-commandant, die tevens com mandant van een Weerbaarheidsafdee- ling was gezegd, dat men maar voor de Burgerwacht moest bedanken. Deze situatie was op zich zelf al typeerend. Ter vergadering werd echter meege deeld dat1 Mussert bevolen had, dat niet mocht worden bedankt, maar dat men royement maar moest af w a c h t e n. Hiermede werd een overheidsvoor schrift miskend in zijn karakter. Het cischte gehoorzaamheid, maar de leider van een particuliere organisatie spoorde aan tol illegaal handelen. Vandaar het verbod van den N.S.B. Ei was echter nog meer. Van N.S B zijde werd meegedeeld, dal ambtenaren,die bedankten, als nummer op de ledenlijst bleven gehandhaafd. D e leider verklaarde: uw belofte aan mij gaat boven de eed van trouw aan een corrupte Regee ring. Dc heer de Savornin Lobman (c.h.) loopt naar de ministerstafel en zegt: I k ben volmaakt overtuigd. Minister Colijn: Wat sindsdien heeft plaats gehad, bevestigt de juistheid van het optreden der Regeering. Herinnerd werd aan den oproep om juristen, wanrhij ge sproken werd van Staviskv- en Dreyf fu s-af fai res in Nederland; da hij worden' namen geflulst. die, als men ze hier zou ver men, den leden mét stomheid 5 den slaan. Verbod van de S.D.A.P. kan eveneens slechts geschieden op grond van objectieve gege\ens. De minister wil geen fascistische methoden toepassen. Wij moeten In een rechtsstaat blijven leven. Voor alles moet de Re geering zich aan de wet houden. Daar aan ontleent de N.S.B. de vrijheid, dat zij nog ongestraft kan optreden, een voorrecht, dat zij met de linksche extre mistische partijen deelt. Dit beteekent echter geen passiviteit. Met groote kracht zal het gezeg worden gehandhaafd en met sterker middelen als de kracht der aanvallen zal toene men. De Regeering is behoorlijk op de hoogte van wat er in het land gebeurt en zal toeslaan Indien dat noodzake lijk blijkt. Zij heeft den vinger wel voortdurend aan de pols. Moet er worden toegeslagen, dan zal niemand worden ontzien. Er zal dan raak worden geslagen. De Regeering hoopt echter, dat het niet noodig zal zijn en dat met normale middelen zal kun nen worden volstaan. De heer v. Lanschot heeft herinnerd aaj den titel van een brochure van den minister uit 1918* Sluit de gelederen. Deze roep geldt ook nu. De Regeering is waakzaam, wil al haar krachten inspannen om haar taak tot wel zijn van het Nederlandsche volk te vol brengen. Zij zal niet terugschrikken, zot nocKhg, voor ingrijpende maatregelen de medewerking der Staten-Generaal te vragen. In eendracht hebben Regeering, Staten Generaal en Nederlandsche volk samen te werken en de minister roept hun allen toe: 01- it de gelederen! HEFFING CR'SIS-INKOMSTEN- BELASTING VOOR BILLIJKE VERDEELING DER CRISISLASTEN Bij de Tweede Kamer is oen wetsontwerp ingediend tot heffing van een crisisinkom sten-belasting. De hoofdinhoud van het ontwerp is, dat een belasting wordt geheven van de binnen het Rijk wonende perso nen, wier inkomen vergeleken met dat over het belastingjaar 1931''32 niet of met minder dan 10 pet. is gedaald. Daarbij worden echter de Toodige correr ties toegepast voor een „antai gévallen, waarin een enkele vergelijking der latere inkomsten van een belastingplichtige met die over het gemelde belastingjaar n et tot een billijk resultaat zou voeren. Met inacht neming van deze correcties bedraagt de be lading 10 t. ven het bedrag, waarmede Voornaamste Nieuws* BB. 1 Dr. COLIJN HEEFT IN DE EERSTE KAMER EEN GROOTE REDE GEHOUDEN. WAARiN HIJ O.M. HET STANDPUNT DER REGEE RING TEGENOVER N.S.B. EN SDAJ». UIT EENZETTE. Het gisteren door minister Oud in de Eerste Kamer aangekondigde wetsontwerp, houdende v or zieningen betreffende de beffing van belastingen van besloten vennootschappen en vereenigingen Blz. 2 Doumergue's onderhandelingen en kansen. Parijs is uiterlijk kalm, in afwachting van het ministerie van nationale eenheid. De staking op Maandag bo. wordt systematisch voorbereid. BB. 3. De kasvereeniging N.V. te A'dam zal over 1933 dividend uitkeeren (v.j. 5}^). BB. 5 De Eerste Kamer heeft in drie zittingen ?n twee dagen de algemeene beschouwingen over de Rijks- begrooting tot een eind gebracht. Er is defnitieve overeenkomst bereikt tussehen Nederland en Duitschland betreffende de transport- regeling voor het eerste halfjaar van 1931. Te Utrecht is een vergadering gehouden van de Veilingvereenig-'ngen vereenigd in de Nederland sche Tuinbouw raad. Aan de heer A. H. Slrks zal opdracht worden verstrekt een coördinatie tot stand te brengen tus sehen de opsporingsdiensten der crisiscentrales. het actueel inkomen 90 pet van het verge lijkingsinkomen overtreft. Een belasting plichtige, die over 193V32 was aangeslagen naar een inkomen \an 10.000 en die dat inkomen thans nog geniet, betaalt derhalve aan crisisinkomstcnbelasting 10 pet. over 1000. Was zijn inkomen tot 12.000 geste gen, dan zou hij 10 pet. over 3000 betalen. De heffing van de crisisinkomstenhelas- ting i§ gebaseerd op vergelijking van het inkomen over 193K32 met dat over het be lastingjaar. Daarom moeten verliezen, die op geen dezer beide jaren betrekking heb ben, buiten aanmerking blijven. Het is voorts noodig geacht van de ho- lasting vrij te stellen dengene, wiens totaal inkomen beneden een zekere grens blijft. In \erband hiermede is een minimum van 3000 vastgesteld voor het vergelijkingsin komen. hetgeen overeenstemt met f 2700 voor het inkomen over het belastingjaar. Verder is een bepaling opgenomen, die zal voorkomen, dat het doel der wet wordt voorbijgestreefd door belasting te heffen van dengene, wiens inkomen alleen door een erfenis of een legaat is vermeerderd of voor achteruitgang met meer dan een tien de is behoed. Tenslotte wordt voorgesteld, de crisis- nkomstenbelasting te heffen over vijf ach tereenvolgende belastingjaren, voor het eerst over het belastingjaar 1934/'35. MUSSERT GEDAGVAARD A. A. Mussert is, naai het Alg. Handelsbl. bericht, op 27 Febr. a.s. gedag vaard voor de Utrechtsche Arrondissements- Rechthank in verband met een Joor den heer Duymaer van Twist ingediende aan klacht wegens laster. STAATHUISHOUDKUNDE EN STATISTIEK Verslag der algemeene vergadering Bij Mart. Nijho'f te 's Gravenhage is ver schellen het verslag der algetneene vergade ring van de vereenig ng voor de Staathuis houdkunde en de Statistiek, gehouden op 28 Oct. 1933. Het erslag geeft de statuten en de leden lijst der Vereeniging doch is vooral belang rijk om de behandeling der praead\iezeu over de vraag: „Leidt het streven naar ar beidsbesparing in het huid ge productie proces tot een rl -urzame of een tijdelijke ver meerdering der Werkloosheid?" Zoo ja, is het dan binnen het kader van de huidige economische orde mogelijk en wensche'ijk dit gevolg te voorkomen. Inleiders waren Prof. Cobbenhagen, Ir. Th. v. d. W a ei tien en C J P Zaalberg UIT DE ANTIREV. PARTIJ GOES. In de jaarvergadering der Centrale A R- Kiesvereeniging in den Statenkieskring Goes werden door den voorzitter. Os. A. bcheele te Kapelle waardeerende woorden gewijd uan den arbeid van den vertrokken voorzitter, den heer Mr. P. A. Schwartz. Ook .verd gereleveerd de in verhand met de er- kiezingen gevoerde actie. Spr. wekte op tot bestudeering van onze beginselen, wat, ge zien de actie der nat.-socialisten wel drin gend noodig is. Uit het jaarverslag van den secretaris «len heer J. Hommes te Nieuwdorp, bleek, dat verschillende kiesvereenigingen in ledental waren toegenomen. De penningmeester, do heer R. Buiten huis te Kloetinge, boekte een batig saldo -an f 908.—. De aftredende bestuursleden werden her kozen. Verschillende zaken van internen aard werden nog besproken.

Nieuwe Leidsche Courant | 1934 | | pagina 1