Dagelijks verschijne nd Nieuwsblad voor Leiden »n Omstreken EERSTE BLAD BINNENLAND. H0LLAND9A WATER abonnementsprijs: Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agentschap gevestigd is. 2.35 Franco per post 2.35 4- portokosten Per week0.18 Voor het Buitenland bij wekelijksche zending4.50 Bij dagelijksche zending5.50 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 cl. met Zondagsblad 7l/i c Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbar Bureau: Breestr-iat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 NO. 5089 DINSDAG 6 FEBRUARI 1934 14e Jaargan« Sbberttntirprij^n: Van I tot 5 regels1.171/» Elke regel meer0.22'h Ingezonden Mededeelingen van 1—5 regels2.30 Elke regel meer 0.45 Handelsadvertentiën per regel 0.17'/j Bij contract belangrijke korting Voor het bevragen aan 't bureau wordt berekend0.10 Dit nummei bestaat uit 1WEE bladen MOEILIJKE SCPIEIDING Door Gerl. Staten van Zuid-Holland i: belangrijk schrijven gericht tot die gemeen tebesturen, van wie mag worden verwacht, dat zij voor 1933 en/of voor 1934 er n>" zullen slagen om de gemeentelijke inkom sten en uitgaven met elkaar in evenwicht te houden. Blijkens het door Ged. Staten met de Mi nisters van Binnenla'ndsche Zaken en var Financiën gepleegd overleg is de Regeering bereid, om in de daarvoor in aanmerking komende gevallen en onder bepaalde voor waarden financieelen steun te verleenc ïioze 6teun kan bestaan in rentelooze fnorschotten, wanneer de tekorten door de crisisuitgaven zijn ve zaakt, en in bijdragen, voor zoove tekorten de gewone huishouding betreffen. Aangenomen mag worden, dat deze onder scheiding tusschen beide vormen van steurt verleening aldus is te verstaan, dat de b ij- d ragen worden verstrekt a fonds perdu, terwijl de voorschotten moeten wor den terugbetaald. In de eerste plaats rijst hier de vraag, of deze verschillende wijze van behandeling gemotiveerd is te achten. De gemeentebesturen, die in onevenredige .verhouding tot andere plaatsen onder de crisislasten gebukt gaan, gevoelen op ondub belzinnige wijze, dat ook deze uitgaven de eigen huishouding hunner gemeente betref- Vanwaar dan deze scheidslijn? Bovendien, wil men consekwent deze ver deeling doortrekken, dan zal men zich zien geplaatst voorproblemen, die niet gemak kelijk oplosbaar zijn. Welken maatstaf zal men aanleggen om uit te maken, welke uitgaven tot ds eene groep en welke tot de andere behooren? Zal voor de beoordeeling basis zijn de laatste begrooting, die een gemeentebestuur wist sluitend te krijgen zonder hulp van hei en zal, wanneer het bedrag, waarmee dè crisisujtgaven werden verhoogd sinds iet vorige jaar, blijft boven het cijfer, dat ongedekt bleef, dit totale „uitgestooten" be drag op rekening der crisisuitgaven worden gesteld en alleen voor een voorschot in'aan merking komen? Dit ,zou niet billijk zijn, wanneer nok de uitgaven, die de Regeering als „de gewone huishouding betreffende" aanmerkt, sind.> het laatste jaar zouden zijn gestegen. Trouwens, het zonder meer tot basis kie zen der laatste begrooting van vóór hei tijd stip waarop men noodlijdend werd leidt tot ernstige moeilijkheden. Dit zou namelijk meebrengen dat in een gemeente met groote werkloosheid, waar men echter de hoogste grens der werkloos heid bereikte vóór het tijdstip der nood lijdendheid, aanspraak mag worden ge maakt op een bijdrage, terwijl ineen andere gemeente, waar de crisis in de be drijven pas goed doorzette na het fatale tijdstip, voorschotten zullen worcjpi! ontvangen, die men te zijner tijd zal moeten terugbetalen aan het Rijk. Onze bedenkingen zijn derhalve van twee erlei aard. In de eerste plaats achten wij de grenslijn kunstmatig getrokken. En ten tweede voorzien wij groote bezwa ren bij de toepassing. Wij zullen gaarne de practijk der nieuwe regeling afwachten, maar voorshands heb hen wé er een zwaar hoofd in. WAAROM NIET DWINGEND Met volle .waardeering voor het feit dat de Regeering wenscht te komen tot inper king van het aantal leden van den Raad van State, is onzerzijds toch aanstonds be denking geopperd tegen de wijze, waarop men zich voorstelt aan dezen maatregel voorloopig toepassing te geven. Geconstateerd kan thans worden, dat ver schillende bladen-de door ons geopperde be zwaren deelen. Het lijkt, ons voor de Regeering niet ge makkelijk ten aanzien van dit college af tc wijken van den in dezen tijd vrij algemeen aanvaarden stelregel dat op een bepaalden leeftijd dwingend ontslag wordt ver leend. Wanneer wij zulks billijk achten, wil dat allerminst zeggen, dat wij nu ook donzelf den leeftijdsgrens als voor andere ambtena ren in publieken dienst zouden willen zien aanvaard. Met de bijzondere eischen, die het lidmaat schap van den Raad van State stelt, mag alleszins rekening worden gehouden en het zou niet juist zijn, wanneer men weigerde zijn voordeel te doen met de rijke ervaring, die een der'factoren is, die bij benoeming in aanmerking komen. Maar om, wanneer het wetsontwerp zelfs den zeer hoogen grensleeftijd aanvaardl van 75 jaar, ten aanzien van de zittende leden, die ouder zijn, aan de Kroon enkel de bevoegdheid tot ontslag te verlee nen, lijkt toch wat al te soepel. Het komt ons voor, dat de uitzond"rings positie voor den Raad van State hier te ver gaat. Men mag toch ook het teit niet veroni zamen, dat het hier in het algemeen geldt personen, die vrij goed gesitueerd zijn, een factor, die zeker vyel iets zegt bij ontslag. Ook al zou de verwachting kunnen wo den uitgesproken,dat verschillende lede vrijwillig heengaan, dan nog zijn wij "an oordeel, dat liet juister ware geweest, w, neer het wetsontwerp zelf eenige bepali inzake verplicht ontslag inhield. De omstandigheid, dat de Regeering ten aanzien, van zoovele groepen pijnlijke dwingende maatregelen moet treffen, die veelal belangrijk verder gaan, maakt zulks gewenscht DE NEDERLANDSCH-BELGISCHE ONDERHANDELINGEN Op de in het voorloopig verslag concrete vraag, of dc Nederlandsche regoe- ring bij de aanvankelijk met België ge voerde onderhandelingen in 1919 geen bp zwaar heeft gemaakt tegen het vervallen van de bepalingen nopens de neutraliteit van dit land, heeft de Minister van Buiten- landsehe Zaken in de Memorie van Ant woord aan de Eerste Kamer geantwoord, dat inderdaad daartegen geen bezwaar is ingebracht. Ongetwijfeld heeft de toen even eens aanhangige oprichting van den Volken hond daarbij een belangrijke rol gespeeld De Minister is ,in verbandmet sindsdien ontstane nieuwe veiligheidswaarborgen, ook niet voornemens om. mocht net tot nieuwe onderhandelingen komen, te trachten, dat gene, wat formeel van de Belgische onzij digheid is overgebleven, nog als ruilobject te gebruiken ter verkrijging van nieuwe vei ligheidswaarborgen of ander voordeel. Tn de tweede plaats zou hij er zijn voldoe ning over te kennen willen geven, dat het prikkelende geschrijf, waartoe enkele orga nen van de Belgische openhare meening aanleiding zochten in de toch in zoo rusti; gen toon gehóuden bespreking,.welke in de Tweede Kamer over het ook-voor Nederland belangrijke vraagstuk van het statuut van België heeft plaats gehad, geen steun heeft gevonden bij de regeering. het parlement en het grootste deel der. openhare meening in België. Daarin 'moge een bewijs worden ge zien, dat aan heide zijden der grens ie wensch levendig is tot het onderhouden van goede betrekkingen van nabuurschap. Met betrekking tot de totstandkoming van n nieuw Nederlandsch-Belgisch verdrag merkt de minister op, dat, terwijl hij all"! zal doen, wat in ziin vermogen is om erttx mede te werken dat deze aangelegenheid geen twistarmel worde hinnon de natie, hij de wenseheli.ikheid voor Nederland en R"l- /an de totstandkoming van de zoolang nagestreefde herziening van de verdragen 1839 des te grnnter acht naarmate in Europa betreurenswaardige spanningen aanleiding geven, de toekomst niet zonder zorg tegemoet te zien Indien dan ook dp Nederlandsche regeering ten deze zondei overhaasing zal handelen, zal zij er tevens op hedacht-zijr), onnoodig uitstel te mijden. HET VERKEERSFONDS Openbare vergadering van A.N.W. B., B.B.N, en K.N.A.C. DE GEMEENTERAAD VAN VEEN EN DE REGEERING NOG ONOPGELOST CONFLICT „Het Volk" meldt over het conflict tus schen de ministers Oud en De Wilde en het gemeentebestuur van Veen (N.B.) het volgende: De ministers eischen. dat de ee- meente-ontvangei, de heer Schouten, zal worden ontslagen, terwijl de gemeenteraad hem juist in plaats van tijdelijk een vaste aanstelling gaf. Toen de raad weigeide op het ultimatum van Den Haag in te gaan, heeft de regpe- ring de uitbetaling van'alle rijkssubsidies stopgezet. De hser Schnuter was tot nu toe echter slechts ontvanger „voor spek en boonen". Hij teekende nl. alleen de stukken, die B. en W. hem vooi legden, en ,et eigenlijke beheer over de geldmiddelen werd hem onthouden. en W. hebben nu uit het raadsbesluit lar zij zelf zich tegen hadden verzet de consequentie getrokken. Op 1 Febr. jl. zijn don heer Schouten aile bescheiden, die tot het ontvangersambt behooren, overhan digd, terwijl hij ook in - het bezit van den sleutel der kluis is gesteld. n wacht than.4 met groote belangstelling af, hoe de regeering hierop zaJ reageeren. DE WEERBAARHE1DS- AFDEELINGEN DER N. S. B. HEBBEN ZIJ EEN MILITAIR KARAKTER? Het Kamerlid Van der Heide heeft aan den voorzitter van den raad van mi- ...sters verzocht een onderzoek in te stellen naar het karakter van de weerbaarheidsaf deel irtgen der N S B., speciaal wat betreft raag of zij militair georganiseerd p.n bewapend zijn. Dit laatste in verhand met het groote aantal revolvers, dat zeer onlangs ons land werd., binnengesmokkeld. INVOERVERBOD VOOR JÜTE GEVRAAGD Het Kamerlid Kersten heeft aan den Minister van" Econom sche Zaken om een jute-invoerverbod verzócht, aangezien door de moordende' Tsjechóslówaaksche en Bel gische concurrentie, aan de j'Utefabrieken te Rijssen dezer dagen reeds 30& arbeiders ont slagen zijn. De door den A.N.W.B.. Toeristenbond voor Nederland, den B.B.N. (Bond van Re drijfsautohouders in Nederland) en de 'K.N.A.C. (Kon. Ned Automobielcluh) geor ganiseerde openbare vergadering ter bespre king van. het wetsontwerp tot instelling van een verkeersfonds is onder zeer groote he- langstellihg gisternamiddag in het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen te 's-Gra- venhage gehouden. Aanwezig waren o.a. vele Kamerleden, vertegenwoordigers van Kamers van Koop handel en gemeentebesturen, het Wegen congres, het Kon. Instituut van Ingenieurs, Nevas, werkgevers- en werknemersvereeni gingen op het gebied van verkeer en trans port, land- en tuinbouworganisaties, veiling- veree.nigingen. watcrstaat'singenieurs. nij verheid en handel, de Centralp Commissie voor de Rijnvaart Rede Edo Bergsmo De besturen van de drie groote verkeer-®- organisaties hadden op bet tooneel plaats genomen, vanwaar de heer Edo J. Berg m a als voorzitter der vergadering een rede hield Daarin constateerde hij-allereerst, dat ter wijl bij vrijwel alle posten van de rijksmid delen de laatste jaren een voortdurende te ruggang merkbaar was. de inkomsten van het Wegenfonds klommen, van 12.6 millioen in 1927 tot niet minder dan 20.7 in 1933, een stijging dus-in de 6 jaren van rond S millioen. waarvan 7 millioen alleen voor re kening komt van het motorverkeer. Juist de crisis noodzaakt tot rationalisa tie in alle richtingen enjals gevolg daarvan tot toepassing van het middel van vervoer, dat het meest economisch, het meest doel matig pn doeltreffend is. In 1933, toen de opbrengst der wegenbJ lasting f 13,428,900 bedroeg, ontvingen :1e overheidskassen bovendien nog: aan invoe»- rechten op autos' en banden f 4 mill., aan in- voerrechten op benzine f 28 mill., aan perso- neele belasting f 7.000.000 en aan andere be lastingen, zooals opbrengst tollen, veergsl den, parkeergelden f 4.500.000, in totaal f 43.500.000, v. aarbij in het vervolg nog het aandeel in de omzetbelasting komt. Rond 34 mihoen komt van die 431A millioen di recht ten voordeele van "s Rijks kas. Op die „kip met de gouden eieren" wordt i een openlijke en bedekte aanval gedaan, Spr. behandelde achtereenvolgens: le. do gevolgen van de voorgestelde instelling van een verkeersfonds en in verband daarmee de instelling van een centrale commiss'p des; 2e. de opheffing van het we genfonds en in verhand daarmedé de tem poriseering van de wpgenverbetering; 3e. de voorgestelde verhooging van de wegen belasting e'n rijwielbelasting. Dit wetsontwerp, zoo concludeerde spr.. brengt geen oplossing, het ziet de oplossing van het "vraagstuk uitsluitend in het één potie doen" van alle inkomsten uit het verkeer, het geeft alleen iets negatiefs, hef geeft in de plaats van let oude. dat goed is, niet alleen niets beters, maar iets dat minder juist, minder doelmatig, minder rechtvaardig is, dat bnzerzijds gevoeld wordt als onrechJ Een motie Na deze rede, welke 'n algemeen applaus ontketende, heeft een bespreking plaatsge had van de door de gezamenlijke besturen voorgestelde motie, waarin de vergadering als haar oordeel uitsprak: dat het wetsontwerp, hetwelk officieel ten doel heeft: „voorzieningen te treffen, ten einde het onderling verhand tusschen de vervoermiddelen te land, te water en door de lucht te versterken", zich uitslui tend bepaalt tot: lo. een hergroepeering van de onderdee len van het JXe hoofdstuk der Rijksbegroo- ♦ing op zoodanige, wijze, dat de inkomsten "n uitgaven "van elke verkeerssoort afzon der lijk daarin niet meer tot uiting komen- 2o. de opheffing van het .wegenfonds; 3o. de instelling van een_-commissie var> advies, welke, -behalve uit een vertegenwoor diger van de-spoorwegen uitsluitend' uit Rijksambtenaren bestaat: 4o. een drastische verhooging van de we genbelasting en van de rijwielhelasting ter gedeeltelijke dekking van de tekorten op de Nederlandsche Spoorwegen en, wat de eer ste betreft, tevens met het uitgesproken doel den groei van iet motorverkeer te belem- dat ad 1o. voor de beoordeeling van de economische waarde van elke verkeers soort in de eerste plaats noodig is, dat een juist inzicht wordt verkregen welke daar van de baten en de lasten zijn voor de ge meenschap en in het bijzonder voor 's Rijks schatkist; dat ad 2o. opheffing van het Wegen fonds hoogst ongewenscht is, omdat dit fonds den grondslag vormt voor een syste matische wegenverbetering,-géhaseerd op de Wegenbelastingwet, waarbij tot dit doel e.en bestemmingsbelasting in het leven is ge roepen; dat ad 3o. zoowel het algemeen belang als de prominente belangen van elke ver keerssoort in het hijzonder, heter zijn ge waarborgd bij een Vervoerraad, waarin ook het particuliere element in voldoende mate is vertegenwoordigd; dat ad 4o. de voorgestelde belastingvcr- hoogingen naar alle waarschijnlijkheid lig gen hoven de grens, waarbij' zij voor de schatkist voordeel opleveren en een zwaren terugslag zullen geven op het economische herstelproces van ons land, terwijl het prin cipieel onjuist moet worden geacht, dat het 'ij wiel- en motorverkeer extra zouden wor den heiast om de verliezen van- de Neder landsche Spoorwegen te helpen dekken, te meer, omdat nog niet is gebleken, dat deze vervoersonderneming zich heeft aangepast aan gewijzigde omstandigheden; en dat naar de overtuiging der vergade ring de voorgestelde maatregelen niet be vorderlijk zullen zijn aan de in de consi derans van de wet gestelde doelstelling: het onderling.verhand tusschen de vervoers middelen te land. té water en in de lucht versterken en dat aanneming van dit •etsontwerp niet zal zijn in 's lands welbe grepen belang. Deze motie, welke ter kennis van regee ring en Staten-Generaal zal- worden ge bracht, werd. met algemeene stemmen aan genomen. WIJZIGING DER PENSIOENWET Bij de Tweede Kamer is een wetsont werp ingediend, waarbij wordt voorgesteld met ingang van 1 Juli 1934.het verhaal voor bijdragen voor eigen :pensioen te' verhoogrn van 3 tot 4x/2 Pet. Deze 'verruiming van het verhaal zal niet worden toegepast over hot verschil van den pensioensgrondslag ex art. 159 en dien ex art. 33 der Pensioenwet. Voorts wordt voorgesteld het verhaal i eigen- en voor gez nspensioen imperatief te stollen. Verder is bepaald, dat voor een ambtenaar in dienst op 31 December 1933,. die op dezen datum den 58-jarigen leeftijd heeft bereikt, liet hem als oud-ambtenaar toekomende to tale pensioen voor zoover het recht daarop is verkregen na 1 Januari 1934. niet mindpr bedraagt dan het uitgestelde pensioen zou bedragen, ind en hij uit alle op 31 December 1933 bekleede betrekkingen met ingang van 1 Januari 1934 eervok niet op eigen verzoek, ware ontslagen en geen herplaatsing ware gevolgd DE BOYCOT DER DUITSCHE WAREN GEEN INGRIJPEN DER REGEERING? De Eerste Kamerleden, die van oordeel zijn, dat de overheid .den door h&t N:V.V. en de S.D.A.P. bevorderde boycot van Dtrihwhe waren behoort te bestrijden, wijst de Minis ter van Bui ten landsehe Zaken er in zijn memorie van antwoord op, dat men hier met ingrijpen voorzichtig meet zijn. Hoewel de regeering een zoodanigen boycot afkeurt, en dit standpunt nog onverzwakt inneemt, kan zij toch bij de huidige haar ten dienste staande middelen niet verder gaan dan nauwlettend toezien, dat die actie niet hui ten het particulier ^terrein treedt Het treffen an een wettelijke regeling, die bestrijding van zoodanigen boycot onmo gelijk zou maken, is buitengewoon moeilijk; terzake is intusschen overleg geopend met den Minister vanJustitie, tot wiens depar tement de materie meer speciaal behoort. DE FRAUDULEUZE BAC0N-INV0ER IN BELGIë IN ERNSTIG ONDERZOEK In verband met de publicatie van het „Daghl. v. N.Br." over knoeierijen met con senten bij den bacon-uitvoer naar België heeft Ir S. J. E. Rood a in opdracht van den regeeringseommissaris Ir Lou w es een onderzoek ingesteld.'Over den uitslag daar van kunnen we nog: geen' mededeelingen verstrekken. Minister Verschuur, door „De Tijd" naar zijn meëning gevraagd, dealde mede, dat hij de kwestie ernstig in onderar-ek heeft genomen, doch nog niet tot een definitief oordeel is gekomen. Z.Exc.'ziet echter geen enkele reden, om, wanneer er werkelijk fou ten zijn begaan, deze te verbloemen of te De minister wees er voorts nog op, dat denkelijke min of meer „s: nsationeele ont hullingen"" zeker niet het vertrouwen i algemeene werking der wet mogen onder mijnen. NEDERLAND EN DE VOLKENBOND GEEN POLITIEK VAN ZELF- GENOEGZAAMHEID De moeilijkheden, tot dusver door den Volkenbond ondervonden, leiden er wel toe, de verwachtingen ten aanzien van de spoe dige verwezenlijking van de bij de oprich ting van den hond beoogde doeleinden niet te hoog te spannen, aldus de Minister van Buitcnlandsche Zaken in zijn memorie van antwoord aan de-Eerste Kamer. Deze moei lijkheden echter vermogen geen wijziging te brengen in het feit, dat men hier te doen heeft met een in de lijn der historie liggen de, zich geleidelijk voltrekkende ontwikke ling van een ongeordende statensamenlev" naar een georganiseerde internation rechtsgemeenschap. Uit dit oogpunt bezien <can het dan ook slechts betreurd worden, dat enkele staten aanleiding hebbpn gevon den, zich aan de verdpre samenwerking te onttrekken. Nederland behoort dit voorbeeld niet te volgen. Het zou zich ook zijn histori-, sche tradities al zeer weinig getrouw betoe nen. als het ter vermijding van de finan- cieele offers, welke hot lidmaatschap mede brengt, don band met den Volkenhond we der verbrak cn zijn heil ging zooken in een politiek van nationale zelfgenoegzaamheid. Al dwingen de huidige abnormale omstan digheden ook de Ned er' an ds-oh? regeering om op economisch gebied verder en verdc- haar eigen weg. te gaan, zij'is overtuigd, dat juist de ervaringen, in deze crisistijden opgedaan, ertoe zullen leiden, dat men eer lang algemeen weer zal streven naar inter nationale samenwerking op.breeden grond slag, alsdoor" den Volkenbond beoogd. PROV. STATEN VAN LIMBURG De vacatnre-Poels. Bij Kon besluit van 2 Februari is commissaris der Koningin in L:mhurg mach tiging verleend .tot het bijeenroepen van de Staten dier provincie in buitengewone zit ting vóór 21 Maart, teneinde alsdan aan de orde te stellen de voorz'ening in de vaca ture van lid van Ged. Staten, ontstaan door het overlijden van den heer J. A. Poels, lid van dat college. Gemengd Nieuws BRUGGELDHEFFING OP DE GROOTE RIVIEROVERGANGEN NOG GEEN BESLISSING GENOMEN. Door het lid der Frov. Staten van Gelder land, dén heer Smeenk, zijn e enigen tijd geleden vragen gesteld aan Gedep. Staten over voornemen der regeering om op de ^aste bruggen, welke in versneld tempo worden uit gevoerd, bruggelden te heffen. De heer Smeenk drong bij Gedep. Staten op vrijstelling an bruggeldheffing voor de bruggen bij Arn hem en Nijmegen aan, subs, partit'icatie van provincie en gemeente, in de opbrengst, aan gezien deze instanties zich eveneens belang rijke offers voor de totstandkoming hebben getroost. Gedep. Staten hebben thans meegedeeld, dat de Minister van. Waterstaat heef f geant woord, dat de vraag van-deze-bruggeldheffing nog in onderzoek is, DE BRAND IN DE TELEFOON CENTRALE De heer Al barda heeft aan den Mi nister van Justitie gevraagd of het hem hekend is, dat de ITaarlemsche kringleider van de N S.B., de heer Van der Weyde n, op Donderdag 1 Februari in een openbare vergadering te Haarlem heeft 'gezegd, dat dc politie reeds in December dooi. de N.S.B. gewaarschuwd was dat er een brand zou uitbreken in de .telefooncentrale te Amster dam .en dat er behalve in het gebouw der telefooncentrale ook: in het huis daarnaast en eveneens in de kelders; van het' oude postkantoor een begin van brand was ont dekt, waaraan echter om politieke redenen geen ruchtbaarheid zou zijn gegeven. DE ARNHEMSCHE GEMEENTE- BEGROOTING De gemeenteraad-van Arnhem heeft de be grooting voor 1934; goedgekeurd, welke slui tend is.gekregen. Door 'n aantal maatregelen heeft men het tetort van 500.000 weten te rbruggen. B. en \V. hadden aanvankelijk voorgesteld bet aantal opcenten'van 75, ge heven op de gemeentefondsbelasting, te ve?- hoogen tot 80, en de ge: Jente te plaatsen in de tweede klasse. Er is échte'- een 'voór>»tel aangenomen, om wel voorloopig 80 opcenten te heffen, doch de-g :nc ,e te laten in de eerste klasse. Als compensatie is de pest „Onvoorzien" verminderd met f 40.000. In de komende maanden zullen B-.-en W. een aan- voorgeste'de b- 7 Ti nl «rin gsm n' at refcelep onder rle oogen zien. Omstreeks 9 April zul- ten deze voorstellen in'den raad'worden "^e- hanrte'd. Men zat dan. ook definitief best'®-, sen over het al of niét plaatsen in de-tweede klasse. AUTO IN VLAMMEN INZITTENDE LEVEND VERBRAND Te St. Oedenrodé reed een luxe auto tegen een boom. De auto vloog in braftd en de eenige inzittende, kon niet meer uit den wagen komen en verbrandde levend. Het lijk is geheel verkoold. Wij vernemen nader, dat het slacht offer de ongeveer dertigjarige v. d. Vorstenhosch is, chauffeur van de Meierijsche Tramweg Maatschappij, die een vrije dag had. De auto kwam te circa vijf uur 's middags vermoede lijk met groote snelheid udt de rich ting Schijndel, raakte tusschen de tramrails en slipte, waardoor v- d. V. het stuur niét méér meester bleef en tegen 'een boom reed. De auto werd geheel vernield en kwam omgekeerd in een sloot terecht, waarna de wagen in brand vloog. Door den hevigen schok moet de bestuurder reeds bu ten bewustzijn zijn geweest en verbrandde dan ook 'levend. Het slachtoffer was gehuwd en laat een vrouw en drie kinderen achter. EEN DIEVENBENDE IN DE RIJN STREEK OP HET SPOOR Men meldt ons uit Alphen ad. Rijn: Tengevolge van de arrestatie van zekeren van E. uit Alphen a,d. Rijn, die verdacht werd van een één dezer dagen in deGeref. kerk te Ter Aar gepleegde inbraak, is de politie een inbrekersbende op het spoor ge komen,. die reeds sinds, eenige jaren de Rijnstreek onveilig heeft gemaakt en die tal van inbraken, w.o. ook in verschillende kerken, op haar geweten heeft Drie leden van deze bende, allen uit Alphen a. .d. Rijn afkomstig, zijn reeds in het Huis van Bewaring te Den Haag opge Men vermoedt dat men hiermee nog niet alia leden in handen heeft zoodat het onder zoek wordt voortgezet 1 Door een en ander is thans opheldering gekomen in de inbraak in de Geref. kerk te Zwammerdam, waar men in-April van het vorig jaar zijn slag sloeg en een brand kast, die men ter plaatse niet open kon krijgen, eenvoudig op een schuit werd ge laden. om op deze wijze naar de won n'-r van E. te worden overgebracht. Daar is de brandkast geopend, om vervolgens in den Ouden Rijn te worden gedeponeerd, waaruit de politie haar heeft opgevischt Een aantal kerkelijke papieren, welke >or de irihrekers geen waarde hadden, wa tt er nog in aanwezig. Naar is komen vast te staan moeten ook verschillende inbraken te Ter Aar, w.o. die het gebouw van dc Centrale Veiling en de Chr. Nat School, door de thans gear resteerden zijn gepleegd. IEDER RECHTGEAARD NEDERLANOEP DRINKT het Kalk- en Jodiumhoudend HET BESTE TAFELWATER Voornaamste Nieuws. Minister de Graeff heeft In de Memorie van Antwoord aan de Eerste Kamer de wenschelijkheid van de herziening van het verdrag met België van 1839 uiteengezet De A.N.W.B., de K.NA.C. en de B,B-N. hebben te Den Haag een vergadering gehouden over het voorgestelde verkeersfonds. In de Rijnstreek ls men een dievenbende op het spoor gekomen, waardoor tal van inbraken aan het licht zijn Gekomen. luto in brand gevlo» B!z. 2 De toestand te Parijs is heden weer bijzonder gespannen. Een rumoerige Kamerzitting werd ver wacht en tegen den avond rekent men op zeer. groote straatbetoogingen zoowel van rechts als van links. De regeeriug heeft haar maatregelen getroffen niet alleen door versterking van de politie maar ook door garnizoenen gereed te houden. Dollfuss heeft machtiging gekregen om den Vol- kenb'-nd te betrekken in het geschil tusschen Oos tenrijk en Duitschland. De gespannen binnen]andsche toestand in Oos> tenrjjk. De eischen en dreigementen van Starhein» berg, Japan en de rede van WorosjÜoL Ernstig lawine-ongeluk op Corsica, KASSIER GEARRESTEERD VERDACHT VAN VERDUISTERING VAN 18.000. Te Eindhoven is een kassier van de N.V. Coöperatieve Boeren Leenbank gearresteerd, die verdacht wordt van verduistering van f 18.000. Nader vernemen wij, dat hij kassier der Boerenleenbank te Beugen was. De man, de 32-jarige E. G. H., heeft de verduisteringen gepleegd in het tijdvak van de laatste drie jaar. Hij is op last van den Officier van Justitie te 's-Hertogenbosch naar Boxmeer overgebracht en ter beschikking ge steld van den brigade-commandant der marechaussee, die een onderzoek in deze zaak instelt. DE POSTDIEFSTALLEN TE WOERDEN In verband met den diefstal van een post zak t<y Woerden, meent het Hbld. te weten, dat de postbeambte, diie kort na het mis drijf gearresteerd is. Zaterdagavond wegens gebrek' aan béwijs op vrije voeten 'is'gesteui. Nog steeds tast de politie in deze ingewik kelde zaak in het du'ster. Het. is haar niet gelukt uit te maken, of ie bewuste postzak reeds te Montfoort gestolen .is, of dat deze in-het lok; J der posterijen in het stat on rvnrf vrp-rnd. ERNSTIG AÜTO-ONGELUK Twee jongens ernstig gewond. Maanndagmiddag is een auto op de tram rails in de Leidschestraat, te Hillegom, geslipt. Twee ter plaatse fietsende jongens eenaamd Opstal en Koozen, uit Hillegom, werden door de auto aangereden en ernstig gewond. Opstal kreeg een ernstige schedelbreuk terwijl Roo- zen beide beenen brak. Nadat geneeskundige hulp was verleend, zyn de beide jon-ens naar een ziekenhuis te Haarlem overgebracht. De toestand van Opstal is zeer ernstig. De beide fietsen werden vernield. De auto werd licht beschadigd. De politie, die de zaak onderzoekt, heeft de auto in beslag genomen. ONDER EEN BOOM VERPLETTERD. Maandagmorgen was te Vriezenveen (Ov.) de 43-jarige ongehuwde H. Meulenbelt met zyn broer bezig een boom om te hakken. Op het oogenblik dat de boom viel kwam H. M. te struikelen en kreeg den boom op zijn lichaam. Tengevolge van de ernstige verwon dingen, vooral aan het hoofd, is M. even daar na reeds overleden. DOODGEDRUKT. Maandagavond wilde de 47-jarige rangeer der P. van V. te Weesp achter een wagon omloopen- om aan den anderen kant te laden. Juist op dat oogenblik kreeg de rangeerenda trein een stoot, zoodat V. tusschen wagon en stootblok werd doodgedrukt. V. laat een vrouw en vyf kinderen achter. BOERDERIJ AFGEBRAND Uit Zuidbroek wordt gemeld: In den afgeloopen nacht is vermoedelijk door kortsluiting brand ontstaan btf den vee houder S. de Vricn. De behuizing behoort in eigendom toe aan de familie Hekman, te Zeist. Eenige paarden, koeien en honden werden ge red. De behuizing brandde evenwel totaal af. De schade wordt door verzekering gedekt. TWEE BOERDERIJEN EN LANDBOUW. SCHUUR IN DE 4SCH OELESD In hel RPhucht Ussen onder Oss «in Uveo boerderijen, en een lanboinvsclmtir gelie°l loor brand verwoen De .brandweer, die spoedig aanwezig was. kon door gebrek aau water met? uitrichten. Hot vee kon nog tijdig uit de stallen \yord.-n gehaald. De ®chade welke aanzien- wordt «feitelijk door verzekering

Nieuwe Leidsche Courant | 1934 | | pagina 1