VRIJDAG 2 FEBRUARI 1934 EERSTE BLAD PAG. 2 BUITENLAND FRANSCHE ORTHODOXIE Het tot dusver geheim gehouden Fran- sche memorandum van 1 Januari over de ontwapeningskwestie is thans publiek ge maakt Er is nu een vergelijkende studie moge lijk van de meeningen, welke in de Euro peesche hoofdsteden heerschen over dit dringende vraagstuk. Terwijl Engeland en Italië elk op eigen xvijze, maar tot op zekere hoogte met rlkan der in overeenstemming, trachten de afwij kende standpunten nader tot elkander brengen, blijft Frankrijk volharden bij eenmaal ingenomen houding. In officioele Fransche kringen is men heel ingenomen met het zoogenaamd „o thodoxe karakter'' van het Fransche mi morandum. De Italiaansphe voorstellen voorzien -I zoo merkt men op feitelijk in een gedeel telijke herbewapening van Duitschlann zon der dat de eisch gesteld wordt van ontvvi pening van de mogendheden, die niet door de verdragen ontwapend zijn. De Britsche voorstellen komeil neer een toeneming van de Duitsche strijdkracn- ten en een overcenkonistigo vermi van de strijdkrachten der landen, die niet door de verdragen onderworpen zijn aon be perkingen van militairen aard. Alleen het Fransche memorandum al dus het Fransche officieele bericht blijfi trouw aan de vooral in artikel 8 van het Volkenbondspact neergelegde principes er aa.n den oorspronkelijken opzet vau de al gemecno ontwapening. Wij zouden dezen lof, toegebracht aan „orthodoxie" en trouw aan een „oorsprenk. lijken opzet" niet graag overnemen. Want dat staat gelijk met de verheerlijking wetsartikelen, die gebleken zijn in te drui schen tegen het leven zelf. Het Fransche standpunt is niet te aan vaarden, zoomin door de vroegere vij.indeij van Frankrijk als door de stalen, die aar Frankrijks zijde hebben gestreden. Goed beschouwd houdt het Italiaansche memorandum nog het meest rekening met dè werkelijkheid. Te Berlijn redeneert men zoo, dat het ïtn liaansche stuk een plan der realiteiten is omdat het de illusie laat varen, dat Frank rijk aan werkelijke ontwapening denkt, ter wijl het Engelsche plan zich nog steeds In de illusie beweegt, dat de zwaarbewapende naburen van Duilschland bereid /.ijn eer beperking van hun bewapening ten uitvoer te leggen. Uit de voorloopige Fransche persstemmen blijkt, dat zoomin het Engelsche Ms her Italiaansche memorandum de Frauschen bevredigt. De herbewapening van Duitschland. ook al zou die nóg zoo matig en voorzichtig zijn. ts het spooksel waarvoor men te Pariis een kinderlijken angst aan den dag legt. Dat die herbewapening onder de tegen woordige omstandigheden onvermijdelijk is. belieft men niet in te zien. Zich vastklemmend aan zijn angstvoor stellingen, ziet men tc Parijs het groote ge vaar van een algemeenen wapeningswed strijd, die het gevolg moet zijn van oen de Jinitieve mislukking der Ontwapening:, conferentie, nog altijd over het hoofd. 'T FRANSCHE MEMORANDUM VAN I JANAUARI inzake de duitsche bewapeningseischen Uit Parijs: In het memorandum. dat den eersten Januari j.l. door den Franschen ge zant te Berlijn, Francois Poncet, aan Hitler werd overhandigd, geeft de Fransche r-'gee- ring, na de ncodige reserves gemaaikt te hebben mot be-trekk aig tot de Dmitsene eischen inzake herbewapening, haar voldoe ning te kennen over het voornemen der Duitsche regeering om met alle nabuursta- ten nonagressiepacten te sluiten. De Fran sche regeering wijst e.hter met nadruk er- op, dat het goed zou zijn, het sluiten van dergelijke verdragen slechts in zooverre te overwegen als zij geen afbreuk doen aan ie bestaande waarborgen voor de veiligheid. Na dan geconstateerd te hebben, dat d' Duitsche regeering in beginsel bereid iseci periodieke en automatische controle te aan vaarden, stelt de Fransche regeering de vraag, of Duitschland bereid is" de practi- sche maatregelen, welke bij de laatste be sprekingen op de ontwapeningsconferentie te Genève overwogen zijn, eveneons te aan vaarden. In het memorandum wordt verder erop gewezen, dat de Duitsche eischen rechtstreeks in strijd zijn met de doeleinden van de conferentie zelf zoo als deze tot dusver met de instemming van Duitschland zelf zijn voorgeschre ven, wijl Duitschland een substan- tieele herbewapening eischt Het rijk eischt een permanent leger va drie-honderd-duizend man, waarbij men nog aanzienlijke politie-cffecticven zou moeten voegen, waarvan het militair karakter tegenzeggelijk door de conferentie is kend, alsook de quasi-militaire formaties, waarmede iedere conventie rekening zou moeten houden. Frankrijk plaatst daar een plan tegenover, dat rekening houdend met de politieke malaise van Europa en met de practische voorwaarden voor een verwezenlijking uitloopt op een étappegewijze belangrijke bewape ningsvermindering en een algeheele verwezenlijking van de rechtsgelijk heid. Frankrijk zou inderdaad van de eerste ja ren van de toepassing van de conventie af aan een vermindering van zijn effectieven aanvaarden overeenkomende met de omvor ming van de thans bestaande Duitsche strijdkrachten en een unificatie van beide legers volgens het type van legers met kor ten diensttijd en met beperkte effectieven zou geleidelijk tot een parUeit van de Fran sche en Duitsche effectieven voeren, d.vv.z. die welke bestemd zijn voor de verde diging van het moederland. Frankrijk zou eveneens zijn bewapening op het tegenwoordige niveau handhaven en iedere fabricage van materiaal van een hooger kaliber dan aan alle andere onder teekenaars van de conventie zou \vord;n toegestaan, verbieden. Gedurende dien tijd zou een controle worden uitgeoefend, toe passelijk op alle staten, betreffende de ef fectieven en de fabricage en invoer van ma- teriaal en vervolgens zou begonnen worden 'met een geleidelijke vernietiging van dat materiaal, dat de vastgestelde kwalitatieve grenzen zou overschrijden, alsook met de geleidelijke toekenning van dat materiaal, dat zou worden toegestaan aan de staten, welke thans aan de clausules van de vre desverdragen gebonden zijn. dollfuss gaat naar budapest GROOTE BELANGSTELLING IN HONGARIJE Het bezoek, dat Dollfuss op 7 Februari aan Boe dapest zal brengen, trekt in hooge mate belangstel ling in Hongaarsche kringen. Verklaard wordt, dat het geen hoffelijkheids- bezoek is, doch gelegenhe.d zal geven alle politieke en economische vraagstukken te bespreken, waarbij belde landen betrokken zijn. Wellicht zal dit bezoek een belangrijke stap zijn op den weg tot verwezenlijking van de Italiaansche Dönauplannen. Echter wordt er op gewezen, dat het bezoek van DolJfuss niet samenvalt met dat van den Itali- eanschen onderstaatssecretaris Suvich, die eerst op 15 Februari te Boedapest wordt verwacht. betooging tegen bisschop van mainz MENIGTE EISCHT AFZETTING VAN DEN PRELAAT Voor het bisschoppelijk paleis te Mainz hebben betoogingen plaats gehad, naar aanleiding va ctie van den bisschop om slechts dan de vlag- an de kerktorens uit te steken, als de kerke lijke overheid hiertoe haar goedkeuring had ge geven. De menigte ging luidruchtig te keer en verlangde zelfs, dat de bisschop afgezet zal worden. Enkele kwajongens bekladden zelfs de muren. De politie greep in en wist de menigte uiteen te drijven. het stavisky-schandaal OUD-MINISTER BONNET IN HET NAUW Procureur-generaal Pressard In hachelijke positie De Fransche pers houdt zich thans bezig met een aantal door zekeren Guiboud- Ribaud gepubliceerde documenten, due vol komen rle beweringen, door den pas afgetre den Bonnet in de Kamer geuit, logenstraffen Bonnet beweert, dat Guiboud-R'ibaud nim mer attaché van zijn kabinet is geweest, Guiboud-Ribaud echter laat de foto's afdruk ken van zijn aanstelling. Ook publiceert bij den brief van Bonnet aaD het vervolgde kamerlid Bonnaure. waarin hij dezen looft Guiboud-Ribaud als attaché te nemen Guiboud zegt, dat de in hechten-s verkee- remle directeur der „Voionté" Duharry het bij bet schandaal betrokken kameriid Bonnaure hem in kennis hebben gebracht met Bonnet. De zaak is daarom van zoo groot belang, omdat Guiboud-Ribaud als de tussebenper- soon tusschen den minister van financiën en de St^visky-maatschappijen wordt be schouwd en hij een groot aantal Stavisky ohèques hee't getrokken. Niet alleen echter de posit'e van Bonnet maar ook die van den procu reur generaal Pressard,, zwager van oud-mi nister-president Chautemps begint er, naar de Msb. meldt, hache lijk uit te zien. De dingen die aan het licht zijn gekomen bij het proces van een van de Stavisky- m.mtschappijcn, dat eergister begonnen verklaren heel veel in liet donkere vraag stuk van de niet-ve-rvolging der groote op lichters. Chautemps had uit zelfverdediging in de kamerzitting van 23 Januari gezegd, dat reeds in 1929 en 1930 onder verschillende mi nisters van financien, dus onder Chéron Dummond, Reynaud on Germain Martin op vervolging was aangedrongen. Paul Rey naud heeft toen onmiddellijk verklaard, dat hij bij het parket herhaalde malen op ver volging had aangedrongen maar dat de pro cureur generaal Pressard steeds weigerde. Eergisteren nu heeft de advocaat van de civ eie partij aangetoond, dat terwijl hei parket weigerde Stavisky en zijn bende u achtervolgen onder voorwendsel dat zij ie goeder trouw waren, Pressard het rapport van den gerechtelijken commissaris in han den had, waarin Stavisky met zijn „SociétA i oncière" aan de kaak werd gesteld. Reeds den 22sten Maait 1930 vroeg de heer Pachot verlof, om een rechtsvervolging in te stellen doch kreeg dit noo L Pressard en Fontaine lieten dus be wust de gelegenheid voorbijgaan om aan de oplichterijen een einde te maken. Daladiers krachtig ingrijpen. PARIJS, 2 Februari. Onder de hooge amb tenaren tegen wie de regeering in verband met het Staviskyschanüual scherpe maat- egelen wil nemen, bevindt zich, volgens de socialistische „Populaire ook de Parijsche politieprefect Chiappe, de procureur-gene raal Douat-Guigue, de officier van Justitie, Pressard, een zwager van Chautemps en de directeur van de Sureté Generale, Thomè. De „Echo de Paris'" en andere bladen be- eren, dat Daladier bij zijn pogingen om het Stavisky-schandaal volkomen op ie helderen, ook een onderzoek naar den Hongaarschen Landbouwbond zal voorstellen. berlijn wijst oostenrijks protest af De Rijksminister van buitenlandsche za ken. baron von Neurath, heeft gistermiddag den Oostenrijkschen gezant, Tauschitz, bij zich verzocht en hem het antwoord over handigd der Rijksregeering op de op 17 Jan. j.l. overhandigde nota. waarin de Oosten- rijksche regeering protesteerde over kenne lijke inmenging van Duitschland in aange legenheden van Oostenrijkschen binnen- landschen aard. Het Duitsche antwoord stelt nog eens de principieele houding der rijksregeering no pens het Oostenrijksehe probleem vast en weerlegt, op grond van het ingestelde on derzoek, de verschillende Oostenrijksehe be zwaren. Tegelijkertijd wordt in het antwoord tot uiting gebracht, dan naar de meening der Rijksregeering het probleem niet geschikt ls voor een internationale behandeling en langs dien weg niet kan worden opgelost. De nazi-woelingen Ui! Weenen: Te Villach. Klagenfurt *n Êpital zijn de laatste dagen weder taltijke zware voetzoekers tot ontploffing gebracht, in verhand waarmede 59 nationaal-socialis- ten aangehouden en naar het concentratie kamp van Wollersdorf overgebracht zijn. De regeering zet haai krachtige maatrege len ter beteugeling van het natinnnal-sona- ïisme voort. Aan de gemeenteraden zullen commissarissen worden toegevoegd om alle hesluiten en hetongineen in nationaal-socia- listischen zin te verhinderen Voor de kosten van de mobilisatie van de Heimwehr zH'en de nation»"i-soclcalisten vernntwoorileliik worden gesteld Te \Veon"i wordt Vriidng r».-i Inndhou- wersdag gebonden, waaraan 1* 000 perso nen uit het f»e»i~»i« 'and z""nn deelnemen. Bondskanselier Bolffuss zal de deelnorners fan deze betooging toespreken. HOE AMERIKA DEN VEESTAPEL VERMINDERT Duizenden biggen geëlectrocnteerd Uit Chicago: Ten einde de prijzen tegen verdere daling te beschermen moisten in den laatsten tijd in de Ver. Staten vijf mil- iioen jonge biggen worden afgemaakt. Ondanks de geheel gemachaniseerde in stallaties der groote slachthuizen te Chica go, waren deze bedrijven niet op dergelijke aantallen te verwerken biggen berekend, zoodat duizenden biggen door electrocutic zijn gedood. Een moeilijk probleem was de vraag, wat men met de afgemaakte biggen kon doen. Nadat het vet aan zeepfabrieken was ver kocht, hoopte men de rest tot kunstmest te kunnen verwerken, maar de prijzen van kunstmest zijn zóó sterk gedaald, dat deze verwerking nauwelijks loenend is. In sommige kringen ontstaat groote ont stemming over het feit, dat op geen enkele wijze getracht is, ook maar een gedeelte van het vleesch der afgemaakte biggen ten goede te doen komen aan de duizend tallen noodlijdende werkloozen. EEN OUDE TAFEL MET INHOUD Uit Barcelona: Een schooljongen moest dezer dagen een tafel naar een kerk te Llobregat, een plaatsje in de nabijheid van Barcelona, brongen. De tafel was heel zwaar en toen de jongen in de nabijheid van hei dorp kwam, zette hij haar op den grond neer om even uit te rusten. De tafel viel echter uil zijn handen en kwam met een smak neer. Op hetzelfde oogenblik rolde uit een geheime lade een stroom van gouden dubloenen. De jongen grabbelde opgewonden do gouo stukken bij elkaar op de tafel en dro g deze naar de pastorie. Toen hij de tafel voor de tweede maal neerzette, vielen er nog meer goudstukken uit. De schooljongen overhandigde zijn vondst aan den reetor, die de waarde van de goudstukken schatte op ongeveer 100.000 gulden. De ducaten da teerden uit het regeeringstijdperk van Phi lips II (1598—1621), Karei HI (1759—1788) en Karei IV (1788—1S0S). De eerlijke jongen kreeg als beiooning 16 dubloenen. De tafel was meermalen door den eige naar bij verschillende gelegenheden aan de plaatselijke Katholieke vereeniging in bruikleen afgestaan. Bovendien had de ta fel in een der scholen gestaan en hij rit laatste verkiezingen was ze gebruikt door den voorzitter van het plaatselijke stom bureau. WERKGEVERS EN WERKNEMERS OM ééN DISCH De werkgevers en werknemers in het Wuppertal in Duitschland hebben besloten om den eerstvolgenden één-gerecht-Zondag te Eiberfeld en te Barmen samen aan één disch. aan te zitten, ten einde alzoo saam- hoorigheid te demonstreeren. WERELDPOSTVEREENIGING. Uit Cairo: De tiende bijeenkomst van de wercidpostvereeniging is gistermorgen ge opend door den Egyptische» kroonprins, in plaats van den koning, die ziek is. 115-JARIGE BASOETO OVERLEDEN Uit Lyden'burg in Transvaal wordt de dood gemeld van Hendrik Masholo, een Ba- soeto, die 115 jaar oud is geworden, terwijl hij zelf beweerde 125 jaar te zijn. Hij i trouwd op den rijperen leeftijd van 75 jaar ■en werd vader van een drietal kinderen. Een daarvan, zekere mr. Thea Masholo, is een bekend koopman te Langa. Hendrik Masholo is een strijder geweest onder het oppei'iioofd Sekoikoeni, voordat de blanken in dat deel van noordelijk Trans vaal binnendrongen. Hij vocht tegen Cha ka, den blocddorstigen Zoeloe, en hij be waarde zorgvuldig 4 assegaaien, een strijd bijl en een knots, welke instrumenten hij in zijn oorlogsdagen gebruikte. In de laatste jaren van zijn leven was hij doof, stom, hulpbehoevend en niet meer in staat te loopen. Voor dat hij ziekelijk werd kon hij vele verhalen vertellen van de oorlogen, die de Basoeto's en de Zoeloes tegen elkaar heb ben uitgevochten. ONNOODIGE OPERATIES Uit Pretoria: Een merkwaardig protest is door zekeren Dr. T. VVoolridge uitgesproken in een adres, dat hij zond aan de afdeeling van de „British Medical Association" in Oost-Transvaal. In dit adres verzet hij zich tegen het al te veelvuldig voorkomen van operaties, voornamelijk bij blindedarmont steking. Hij verklaart nl., dat verschillende leden van genoemde organisatie in de prac- tijk methoden toepassen, die schrikbarend dicht bij de methoden staan van de kwak zalvers, die zoo grondig door de doktoren veracht worden. Vaak gebeurde het dat een kind met niets anders mankeerend dan een bedorven maag naar het ziekenhuis vervoerd werd en daar geopereerd werd ter wille van twintig guineas honorarium. D- dokter verklaarde ten slotte „dat het publiek het vertrouwen in ons heeft ver loren en dat hebben wij uitsluitend aan ons zelf te danken". De Pruisische minister van binnenland sche zaken -heeft in Pruisen de vereenigin- gen, welke tegen vaccinatie of vaccinatie- dwang zijn. ontbonden en verboden. NA DEN DOOD VAN DEN DALAI LAMA Te Delhi is bericht ontvangen uit Tibet dat sinds den dood van den Dalai Lama het bewind in Tibet wordt uitgeoefend door den minister-president en het kabinet. Inmid dels worden overal in Tibet gebeden ge daan voor een spoedige reïncarnatie van den Dalai I.nma, (Er is reeds een bericht vewpcst. dat de nieuwe Dalai Lama rei ds was aangetroffen.) Voorts verlu'dt. dat de boofd-lama van het klooster te Retinp, dat gelegen is ten noorden van Tibet, in het hart van het gebergte, spoedig tot Regent zou worden benoemd. HEUP-RHEUMATIEK BIJ elke weersverandering Nu reeds Jaren vrij van pijn „Ongeveer v er jaar geleden", schrijft otis iemand, „had ik een lef lijken aanval van rheumatiek in de heupgewrichten. Vier weken lang; lag ik in bet ziekenhuis. Nadat ik er uit was, kreeg ik het slced6 weer terug als een verandering van weer op komst was. Toen probeerde ik Kruschen Salts; eiken ochtend niets anders dan de kleine dosis. Het hielp mij zco goed, dat ik er mee door ging en na ongeveer zes mn.mden merkte ik, dat de rheumatische pijnen verdwenen waren. Dat was drie en een half jaar geleden en nadien heb ik nooit meer een gen last van de oude kwaal gehad. Ik neom allijd 's mor gens de kleine dosis en hoewel ik 71 jaar oud ben, voel ik me als toen ik 40 was. C. M. G." Geen middel kan blijvende verbet' ring brengen van rheumatiek, tenzij het drie ver schillende werkngen verricht. Deze zijn: a. neutraliseering" van tut kwaadaardige urinezuur, dat de pijn veroorzaakt: b. drijving van het urinezuur uit het lichaam: c. voorkoming van verdere ophooping urinezuur. De zes verschillende zouten in Kruschen nu verrichten alle drie genoemde functies. Twee der ingrediënten in Kruschen voicnoi het meest werkzame oplossingsmiddel vai urinezuur, dat de medische wetenschap kent Andere zouten in Kruschen hebben een aan sporenden invloed op de afvoerorgancn er helpen zoodoende om het opgeloste urne- zuur langs den natuurlijken weg to verwijl deren. Weer andere zouten voorkomen, dut voedselresten in de ingewanden zouden gispen en maken daardoor onmogelijk, dat er weer een teveel aan kwaadaardig urinezuur kan ontstaan. Dat is de oorzaak van de blijvende verbetering door „de kleine, dage- lijksche dosis". Kuschen Salts is uitsluitend verkrijgbaar bij alle apothekers en drogisten A 0.90 en 1.60 per flacon, omzetbelast ng inbegrepen. Stralende gezondheid voor é^n cent per dag. Let op dat np het etiket op .3o fleseh zoowel als op de buitenverpakking de naam Rowntree Handels Maatschappij Am sterdam voorkomt. (Adv.) df paus over den wereld vrede De Paus heeft in een interview, verleend aan een vertegenwoordiger van de „Int sigeant", gezegd, dat de bestaande gevaren voor conflicten aljj ze werkelijkheid wo den. Europa en de hecle wereld lot groot ellende zouden brengen en misschien tot de ineenstorting van de heele Christelijke cul tuur zouden leiden. Er is geen ander geneesmiddel tegen al deze ellenden dan een spoedige terugkeer der menschelijke maatschappij tot Jezus Christus. Dat is het eerste en ernstigste probleem, dat de regeeringen hebben op te lossen. Van de oplossing van deze kwpstie hangt de wereld af. ai de huidige rampen zijn een gevolg van den wereldoorlog. De talrijke ccdachtenwis selingen ter overwinning van de crisis heb hen onvoldoende resultaten gehad. De span ning neemt toe. zonder dat men weet wat geschieden moet. Plechtige pacten helpen niet als de vrede des harten daar niet aan ten grondslag ligt. Van alle excessen, die zich thans in de wereld manifesteeren, is één der meest ver ontrustende dat, hetwelk onder den schijn van ware vaderlandsliefde, die op zichzelf te prijzen is, de natie verheff tot een hoogte, waarop ze boven al het andere wordt ge plaatst Dit nationalisme is evenzeer een vijand van don waren vrede en de welvaart van allen als het vol overdrijving en valsch- heid is. engelschman in duitschland veroordeeld Van welingelichte zijde wordt medege deeld. dat op 29 Januari voor de rechtbank te Offenbach bij Frankfort zekere Walter Spielmann vcioordeeld is tot 2VI; jaar ge vangenisstraf wegens het heleedigen van het mtionaal-social'stisehe Duitschland. Spielmann, die Engelschman van geboor te is. zou verleden jaar tijdens een bezoek aan Offenbach in 'n kapnerssalon hebben gezegd dat het noodzakelijk was Engel sche bladen te lezen om dp waarheid over Duitschland to vernemen, dat de Winter hulp-campagne der nntionaal-socialisten in de Engelsche bladen bluf werd genoemd en dat dc Joden het Hitlerrégime zouden over leven. De beschuldiging, dat hij ook zou hehbmi gesproken ever ,.de bruine pest" kon niet bewezen worden. HET RIJK EN DE SAARKWESTIE Geen inmenging in de volksstemming. Van offideele zijde te Berlijn Is een publicatie verschenen waarin in scherpe bewoordingen de be schuldiging van de hand gewezen wordt, dat van de zijde van het Rijk een soort terreur zou worden uitgeoefend op de bevolking van het Saargebied. He: bericht eindigt aldus: Om de actie der bekende lands- en volksverra ders ook het geringste voorwendsel te ontnemen, wordt er opnieuw op gewezen, dat het voeren van den stemmingsstrijd binnen het Saargeb ed alleen taak en recht van de Saarbevoiking zelve is. Iedere inmenging van „onbevoegden", hetzij officieele of partij-instanties of particulieren, in den volksstera- mingsstrljd heeft derhalve achterwege te blijven. In het vervolg zal streng worden opgetreden tegen allen, die zich in het Saargebied mengen in dc politieke aangelegenheden van de Saarbevoiking. in het bijzonder, wanneer zij, zooals reeds is voor gekomen. ten onrechte eenigerlel betrekking tot officieele of partij-instanties simuleeren." DE ONTEVREDEN TAXI-CHAUFFEURS TE PARIJS. PARIJS, 2 Februari. Van de 7500 Parijsche axi's zyn hedenmorgen slechts 800 uitge reden. Een nieuwe prote:Lvergadering der hauffeurs tegen de verhoogde benzine belasting had een zeer stormachtig verloop. Verscheidene dee'nemers aan de vergaderine werden gearresteerd. Besh^en werd heden niet te ry'den en overal posten te paatsen. de radiomast te grimsby verbrand LONDEN. 2 Februari. De 165 meter hooge antennemast van het marine-radio station bij imsby, waarin Woensdagavond brand uit brak, is thans geheel vernield. Het vuur woed de eister den geheelen dag door en tegen den iddng brak het bovenste gedeelte van den mast af, 's Avonds tastte de vlammen ook het on derste gedeelte aan. dat weldra instortte. Door een aantal steunkabels tijdig Ins te maken, slaagde men er in te voorkomen dat het instortende gedeelte op de on der de mast liggende gebouwen terecht kwam. Kerknieuws. NED. HERV. KERK. Te Sliedrecht (vac.-G. J. G. CHR. GEREF. KERK. pen: Te 's-Gravenzande, C. Bmits candidaten tot den H. dienst. Cand. H. W. Kroeze te Kampen, beroepen predikant der Geref. Kerk van Den Haag- West voor den arbeid onder de verstrooiden op Curasao, is door de Classis Den Haag peremptoir geëxamineerd en toegelaten tot den tLenst des cords en der Sacramenten. Cand. H. J. Riphagen te Apeldoorn, beroepen predikant te Schoonebeek (Dr.), is door de Classis Coevorrien der Geref Kerken na peremptoir examen toegelaten tot den dienst des Woords en der Sacramenten. jubilea D s. P. N e i d e c k, Herst. Evang. Luth. predikant te Amsterdam, herdenkt 7 Febr. den dag, waarop hij voor een kwart eeuw de Evangeliebediening in de Luth. Gem. van De Rijp (N.-H.) aanvaardde. In 1913 vertrok hij naar Enkhuizen, om in 1922 het beroep naar Amsterdam te volgen. Ds. Neideck organiseerde hier rondom de Lutherkapel een bloeiend wykwerk. De Ned. Luth, Jongelingsbond en de Luth. Zending hebben zijn krachtigen steun. Van eerstgenoemden bond was hij jaren voorzitter. Ds. b. oosthoek. De toestand van Ds. B. Oosthoek, pred. der Chr. Geref. Kerk te Kampen, is, wat de pleu ris betreft, vooruitgaande. De rheumatische pijnen zijn evenwel nog hevig. grafsteen-Ds. h. l. boerlijst Op het graf van wijlen E». H. L. Boerlyst, in leven Evang. Luth. predikant te Amster dam, op „Rustoord", onder Diemen, is een ge denksteen geplaatst. De voorzitter van de Wykvereeniging in Wjjk 1, de heer J. Donker, droeg het monu ment aan de familie over, dat bestaat uit een eenvoudig grijzen steen met een opengeslagen bijbel van wit marmer, waarop de woorden uit Galaten 6 14. Namens de familie dankte Ds. J. P. van Heest HAAST; GEEN HAAST; OVERHAAST? De lezer, die ons het artikeltje „Haast geen haast" toezond, verzoekt ons nog het volgende op te nemen: Mijn dank aan dien Theol. candidaat, die zoo spot dig in de vorm van een rhetorische vraag antwoordde. Heb ik hem goed begre pen, dan moeten ik en velen inel mij, indien ze het met zijn kennis (die ook Theol. can didaat is of was) eens zijn, onze zienswijze veranderen. Ik weet toöli, dat de menschen over het algemeen meer respect iiobben voor die can- didaten, die spoedig (ik sprak van binnen twee weken; de candidaat noemde „per om gaande") een besluit namen, dan voor hen. die een Gemeente vier, vijf of zes weken lieten wachten en zoo jneteen weer de ge legenheid gaven aan die Gemeente, die blijk baar gaarne een candidaat beroepen, die reeds een of twee beroepen heeft, hoewel ze de keus hebben uit meer dan 50 andere. „U is mis", zal die gewezen candidaat zeg gen. „De eerste zijn „generaal genomen en bijzondere omstandigheden buiten beschou wing gelaten", de menschen van den eigen- willigen godsdienst. De laatsten, die „alle mogelijkheden uit putten" en zoodoende een der vele wachten de candidatcn weer een kansje minder ge ven, althans hom weer langer laten wach ten, zijn de mannen, die „generaal genomen voor meer serieus moeten worden genomen"! GEREF. OEKRAÏNE Het Comité voor Geref. Oekraïne Mr. a. J. L. van Beock Cal koen. Den Haag, voorz., Ds. F. Dressclh"is, pred. der Geref. Kerk Ie Oldehoorn, secr.; B. Meilink, accountant te Zwolle, penn.; J. Pleiter, ieeraar Marnix- Gymnasium te Rafterdam. en W J. Voogs- geerd, hoofd eener Chr. School te Nieuw- Loosdrecht) zendt ons een schrijven, waarin dankhaar gememoreerd wordt, dat de circu laire om steun bij de Kerke-aden der Geref. Kerken een gunstig onthaal vond. I'.rhfer blijft voortdurend steun geboden Wc; lezen verJ-v Op een conferentie te Praag, in Juli gehou den ter behartiging van de Evanec.'ische be weging in Poo'sch Oekraïne fGalic.ë), werd onder meer een steunregeling ontworpen. Van het „Comité voor Geref. Oekraïne" werd verwacht, dat het de studie aan de Vrije Universiteit zou bekostigen van den Oekrain- schen -de .t B. t -sk (Jie ook den Catechismu' heeft vertaald), terw'U de Praagsche con'erentie bovendien nog gaa ne zag dat wii een f500 bijeendroegen voor de tractementen van de predikanten en evan gelisten in Galicië. (Opm.: over 1932 bedroe gen de gezamelijke tractementen van vier predikanten en zes evangells'en f8500). Vanuit Hervormde kringen in ons land hoopt men r.og een duizend gulden te ont vangen, waarmee Nederland zijn aandeel zal hebben opge ■werd. Waar.oor onze steun ginds noodig is? Van de 25 georeanisecde Gereformeerde gemeen ten zijn er nog maar wee in het bezit van een eigen kerkgehouvvlje. Gaarne zou men in dit jaar in drie plaatsen een eenvoudig Iwde- huis (kosten pl.m. f3000) doen verrijzen, zoodat men - E boerenschuur of gehuurde zaal naar een eigen kerkje kan verhuizen. Daarnaast moeten wij blijven helpen hij de opleiding van Gereft ..teerde predikanten. De beweging in Galicië is nog jong: eerst in 1925 ontstaan, in 1933 geconsolideerd tot een Oekraïnsch ^van.celiseh Gereformeerde Kerk. In bijzondere mate geldt echter hiervan: Ec clesia re'ormata 6emper reformanda esl, d.w.z.: Een gereformeerde kerk moet steeds weer en steeds meer geteforniierd worden. Nu kwam bij ons comiU het verzoek bin nen van pen iwpedrn 'Vkraïnsrhen student, om zijn studign in Nederland te mogen vol tooien. Gaarne will wL de jeugdige kerk aan goedonderlegd-, herders en leeraa-s hel pen, alleendan moeten wij op geregel- >ndersteuning van merken en narticulie- kunnen rekenen. Helpt gij mede? in is in Galicië de Schoolstrijd ont brand. Krachtens de vigeerende fOud-Oostenrijk sche) wet mogen schoolkinderen r.ie't van religie veranderen. Al zijn de oudo-s van de Katholieke kerk overgegaan naar de Lnther- sche of Gerefc "•meerd-- (Harv.), de kinderen behooren Katholiek te blijven, zoodat hot voorkomt, dat de dorpspastoor verhinder!, d: I de evangelische kir deren van hun eigpn predikant of ev ngelia. godsdienstonderwijs I leaal is dus: een eigen Vrije Christelijke School! Nu is bet vorige :°ar een katholiek school- hon'd ovrge rasn fof de Gereformeerde Kerk (Ce-v), pn deze ijver' er in de gemeenten oor dat op 21 L u^. J98-1 de eersia vtjje Weerbericht. PtHtJe geeft den vnrtcen stand i Hoogste stand ta valentia 782.2. Laagste stand te Vardö 736.3. Stand vanmorgen halftvvaalf 778.1. WEERVERWACHTINO In het N.: zwakke tot matige N.O.-N.W. wind, nevelig tot zwaa bewolkt, waarschijn lijk eenige neerslag, aanvankelijk nog lichte vorst, later lichte dooi. In het Z.: zwakke tot matige O.N. wind, nevelig tot half of zwaar bewolkt, wellicht eenige reerslag, matige tot lichte vorst des nachts, overdag lichte vorst tot temperatuur om het vriespunt. BU1TENL. WEEROVERZICHT Over Ierland en Engeland bleef de hooge druk stand houden, doch de tong over Z. Scandinavië maakte plaats voor een depres sie. Over heel Scandinavië daalt de lucht druk en het is waarschijn lij dat deze ver andering ee.i tijdelij' afnemen van de vorst in onze omgeving beteekent. Over Zweden en Noorwegen steeg de temperatuur sterk, terwijl aan de Noorsche kust hier en daar zware neerslag viel. Intusschen trok de de pressie, die ons gisteren N.O. storm bracht, Zuidwaarts en geeft zwaar weer hij de Mid- deliandsche Zee. De O. wind bracht ons gis teren ko' dc uit Duitschland. zoodat de tem peratuur in den nacht tot 5 gr. C. daalde. Ook over Ierland, Engeland, Frankrijk en Duitschland werd het kouder; over Polen werd het warmer. In de eerstvolgende 24 uur kan bij ons wat somberder weer verwacht worden. VOERTUIGEN MOETN HUN LICHTEN OP HEBBEN 3 FEBRUARI. Van 's avonds 5.17 uur tot 's morgens 7.10 uur waterstanden rivieren Heden Vorig Heden Vor Wnrtzhorg 0.00 0.00 Canb 1.14 i Straatsburg 0 00 o.00 Itrelsach 0.69 O.fiK Itheinfelden K-hl 9.' 0 1.9? 3.r-4 8.57 0.89 0 99 2.2-2 9.28 15.» 1.41 Trier Keulen Rnhrort Weael Emmerik Dusseldorf Maastricht Venlo 1-80 188 0.90 0.95 157 1.68 l .26 a J0 1.00 1.1! 41.75 41 65 it.ri 11.33 hoogwater ned. zeehavens Delfzijl Terschelling 10.56 23.(14 Har mgen 11.35 23.50 Den Helder 9.30 21.21) Uinui en 5.21 17.31 H. vllolland 4.13 16.38 Sehev.ningen .- Rotterdam 6.17 18.49 3 Februari 1.(6 13.46 Hellevoetel. 515 16.26 Willemstad 6.05 18.24 Brouwerslt. 4.27 38 Zlerikzee 4.51 17 19 Wemeldinge 5.-2 17.38 Vlissingen 3 24 15.17 Terneuzen 357 ih.iV Hansweert 4.41 17 07 Oekraïnsche Gereformee-4? (Herv.) School te Kolomea kan ge< nend worden. Aan onze Gereformeerde Nederlanders is gevruag.1. met raad en daad te willen bij staan. Dat loen we toch?! Het gironummer van den penningmeester is: 227926. de crisis in de duitsche kerk. In eén vergadering van het bestuur van den Universeelen Christelijken Raad voor Leven en Werken te Chichester, waar vertegenwoor digers van verschillende Europeesche Kerken aanwezig waren, kwam o.a. het Kerkconflict in Duitschland ter sprake, waarbjj de verga» dering zich uitsprak, dat de dwang die m Duitschland werd uitgeoefend, in strijd was met den Christelijken geest en met de leer der Kerk. Met groote instemming werd kennis genomen van een brief, die de Voorzitter der Conferentie, de bisschop van Chichester, d.d. IS Januari j.l. had gezonden aan den Duit» schen Rijksbisschop Dr. Miiller en o.a. had geschreven: •,Ik waardeer uw vriendelijke erkenning van het feit, dat de twee kwesties, waarover ik u heb geschreven, inderdaad problemen betreffen die de andere Cbristelyke KeiKen in de geheele wereld aangaan, en daarom de algemeene aandacht vereischen. ik heb daar om niet weer geschreven omdat bet antwoord op deze kwesties my de hoop gaf dat u inderdaad £';appen zou doen waardoor de angst die door de leden van ons bestuur wordt gekoesterd, zou worden weggeno.-ien. Ik kan u echter niet het ernstige leedwe- Zjn verheen waarmee ik en andere leden van Christelijke Kerken in het buitenland de jongste ontwikkeling hebben gevolgd. De twee voornaamste punten waarop ik uw aan dacht vestigde en waaromtrent u mij posi- verzekeringen heb gegeven, zijn gewij zigd. In antwoord op mijn eerste vraag over de Ariërparagraf hebt u gezegd, dat de toe- pissing van de Ariërparagraaf op kerkelijke dienaren gewijzigd was. Inmiddels is deze wyziging zelf gewijzigd. In antwoord op myn tweede vraag, over de onderdrukking en het tot stilzwijgen doemen tevenstanders, verklaarde U dat U al het mogelijke zou doen om volledige overeenstem ming van alle ecclassi-rtische en theologische krachten in de Duitsche Evangelische Kerk te bereiken. Thans zyn echter alle tevenstan ders geschorst, alle oppositie en critiek is verboden en nov strengere dwangmethoden worden klaarblijkelijk voorbereid. Hoe kan dit vereenstemming worden gebracht met de bevinselen van de Christelijke Kerk?" Ds brief eindivt met een verklaring van den Bisschop Dr. Bell, dat hij zich namens alle Christenen buiten Du'Vchland gedronven oelde aan zijn ongerustheid op deze wyze li ting te geven. MARANATHA-CONFERENTIE Te D e n H a a g in de kerk der Baptisten- Gemeente vindt, onder leiding van Ds. c. T. Hoekendijk, Vrij-Ev. predikant te Bus- sum, van 6—8 Februari a.s. een Maranatha- Conferentie plaats.

Nieuwe Leidsche Courant | 1934 | | pagina 2