HONIG'S BOUILLONBLOKJES thans 6 voor IOcL ZATERDAG 27 JANUARI 1934 EERSTE BLAD PAG- 2 BUITENLAND STAAT EN KERK IN HET DERDE RIJK Uit do ontwikkeling der gebeurtenissen in bet Derde Rijk valt op bet oogrnblik niet veel opwekkends te concludeeren. Toen Hitler pas aan de macht was komen, kon mén uit en ter na hooren, dat er geen sprake van was, dat het nationaal- socialisme zich tegen de kerk keerde. Ver zekering wérd gegeven, dat het de waarde van den Christelijken godsdienst voor hei staatkundig leven inzag. Het liet echter tevens niet onduidelijk ten, dat kerk, en godsdienst dienstbaar moesten zijn aan den staat en zijn idealen. De een heeft, dit laatste met meer beden king opgevat dan de ander. Evenals schillend geoordeeld werd over het dreige ment der "„Duitsehe Christenen" om macht in de Evangelische Kerk te oreren. De pijnlijke verwarring waarin op het öogenhlik Staat en Kerk bij onze Oost er buren verwikkeld zijn, schijnt hun gelijk u geven, die minder waarde hebben gchccln aan de uiterlijke verschijnselen van een te rugkeer naar de kerk van velen, die haat in de vorige periode den rug hadden toege keerd en van een van hoogerhand geboden uiterlijke eenheid van do protestantse ivo kerken, onder leiding van een van staats wege aangestelden bisschop. Wij houden onze lezers voortdurend uit voerig op de hoogte van hetgeen zich in d; verhand in Duitschland afspeelt. Ook m verwijzen wij naar de berichten dienaan gaande. Wij willen er te dezer plaatse slechts op wijzen, dat er, wanneer wij op dat alles let ten, er den laatsten tijd wel iets begint t( haperen aan het idyllische beeld van de Duitsehe volkseenheid. Men krijgt den Indruk, dat Hitler en de zijnen de heteekenis van de kerk in he* volksleven wel ecnigsrins hebben onder schat en dat zij daardoor gevaar loopen het goede, dat zij tot dusver boreikt hebben, zooals hei scheppen van een nieuw toean t voor de jeugd, het onderdrukken/ van de ontbindende machten enz., zelf te bederven. liet nationaal-socialisme in Duitschland ontpopt zich meer en oieer als een levens- en wereldbeschouwing, die den naam ..Christelijk" in haar vaandel wil voeren, maar die niet do grondbeginselen van het Christendom in hotsing moet komen, Wij hébben gister nog een uitlating kun nen lezen van den Beierschen minister van onderwijs, Sehemm, die hot opnam voor den godsdienst der voorvaderen, en zeide, dat dn nationaai-socialisten niet kunnen dulden, dat men den godsdienst der Wo- dan-aanbidders als slecht en verderfelijk heidendom beschimpt. Do heer Sehemm voegde daar in één adem bij, dat het na tionaal-socialisme nochtans op het stand punt van oen positief Christendom staat Niet alleen met de Evangelischen Is de staat van Hitler in ernstig conflict maar ook ipct do roomsch-katholiekc kerk. Van de zonderlinge processen tegen en veroor- deeling van roomsche geestelijken, die gruwelverhalen" zouden hebben vei spreid of hun toevertrouwde leerlingen hebben ge wezen op do zegeningen van den gods dienst, zooals was gebleken uit de bekee ring van ter dood veroordeelde communis ten, heeft, men kunnen legen. Meer én meer komt do roomsoho geeste lijkheid ip openlijk verzet tegen de aanma tiging van Hitiers Staat ten opzichte van de vrijheid der Kerk. En ook lezen wij van een voortdurend scherper optreden van de overheid tegen de geestelijkheid. Te Stuttgart heeft een roomsche massa- betooging plaats gehad, waarin twee spre kers met krachtige termen opkwamen vooi het recht van Christus in de Kerk, vernr het karakter van do Kerk als wereldlichaam, zonder nationale beperking, gjch hl scherp-; bewoordingen uitlieten tegen de macht van oud-N'oorschc sagen en togen de mythe van het bloed en daartegenover stelden het ge- loof in Christus als de oorsprong en dfc krachtbron van het Duitsehe volk. Eén der beide sprekers, de professor en apologeet dr. Adam zeide o.a.: Het valt on getwijfeld te begrijpen, als menschen, du- niet meer in Christus kunnen gelooven, zich een gemeenschap in den staat willen verzekeren. Maar wij moeten ons daar hartstochtelijk tegen verzetten. Want waar op moeten die dingen ten slotte uitloopen Slechts daarop, dat jonge menschen met sentimenteele gevoelens en stemmingen ver vuld worden, welke bij het eerste contact met de concrete werkelijkheid vervliegen". En verder: „Van biologisch standpunt go- zien is de z.g. Duitsehe geloofsheweging geen beweging naar het geloof, maar naar het bijgeloof naar het vergiftigende waangeioof in de Goddelijke natuur van den Duitsehe» 6 Prof. Adam is wegens bet houden van zijn moedige rede reeds van zijn professo raat ontheven en de „Völkische Beobach- ter" schrijft over het Katholieke ichan- daal" in Stuttgart. De botsing der geesten ie hij onze Ooster buren dus in vollen gang. De oude vraag, vóór of tegen den Christus? moet opnieuw beantwoord worden. Het zou te hopen zijn, dat Hitler er in slaagde om in zijn stelsel alsnog Christen dom en Kerk de plaats te geien waarvan zij onder geen beding afstand kunnen doen Het schijnt mogelijk te zijn, dat mnn de humanistische stelsels, als het communis tische, tijdelijk onderdrukt door den dragers van zulk oen stelsel de koppen af te slaan of hen op te sluiten en murw te maken. Het zou evenwel de perste keer tb de ge schiedenis zijn, dat de Christelijke Kerk bakzeil haalde voor onderdrukkingsmaat regelen van een overheid. Moge Hitier voldoende historisch heser hebben om dat in te zien en.„... de noodjge kracht om dit inzicht door te voeren, tegen den zin desnoods van zijn adjudanten. Of zou zelfs het Leiderschap door de ker kelijke crisis in de verdrukking komen? TIEN JAAR VREDE tusschen duitschland en polen ALLE GESCHILLEN ZULLEN GEREGELD WORDEN DOOR REGHTSTREEKSCHE ONDERHANDELINGEN Uit Berlijn: De Rijksminister van buiten- landsche zaken Fhr. von Nourath, en de Pooled) e gezant te Berlijn hebben gister middag op het Rijksdepartement van buiten landsche zaken een verklaring onderteekend waardoor tussohen Duitschland en Polion, ter handhaving van den vrede in Europa en in den zin van het Kellogg-pact, voor den duur van 10 jaar, een overeenkomst gesloten wordt, waarin beide staten zich verplichten allo kwesties, welke zich ooit tusschen hen zoudrin kunnen voordoen, te regelen door een mi rechts treekfiche ond erhan dei ingeci te treffen vergelijk. De overeenkomst heeft zoowel te War schau als te Berlijn groote voldoening ge wekt Qe verklaring is geldig voor den duur van tien jaar, gerekend van den dag van do uit wisseling der ratificatj-e-oorkond'on af. In dien zij niet door een van beide rege ringen zes maandjen vóór het af loopen van dezen te.itnijn wordt opgezegd, blijft zij ook verder van kracht, dooh kan dan door iedere gearing harerzijds met een termijn van maanden worden opgezegd. een complot tegen roemenie's premier? Tn een ministerieel en trein, in Roemenië, is Donderdag een jonge man gearresteerd, die vermoedelijk misdadige plannen had. De minister van oorlog had juist gisteren een definitieve beslissing van de militaire rechtbank onderteekend, volgens welke te gen alle i» verband met het complot tegen den vorigen premier, Duca, gearresteerde personen rechtsvervolging zal worden inge steld. De uitgever van de „Cuvantul", Mae Jo- nescu. zal eveneens vervolgd worde», wijl hij door zijn publicaties de openbare mee ning zóó geprikkeld had, dat dientengevol ge de voorbereiding van oen aanslag tegen de openbare orde mogelijk geworden is. UIT DEN ARBEIDSDIENST IN HET GEWONE BEDRIJFSLEVEN Uit Berlijn: BfijwiM U 'lat pwsonen die Mi don arbeidsdienst werkzaam zijn geweest ieder jaar zooveel mogelijk tegelijkertijd in het gewone bedrijfsleven op te nemen. Het bevoegde arbeidsbureau zal rekening hou den met de kennis en bekvvaamhed der ar- Iwidsdlrnstvrijwilligers, terwijl adviezen zul len worden gegeven bij de beroepskeuze De taak dezer adviseurs is ook de djenstwilli gen er van te overtuigen, dat hun to koms' niet in de groote siteden en de dichtbevolkte industriegebieden ligt, doch in die streken, waar zij als kolonisten en handarbeiders een bestaan voor zich en luun familie kunnen opbouw ii. Een terugkeer naar de grooto steden moet zooveel mogelijk achterwege blijven. duitsche ..strafmaatregel- tegen litauen De Litausche gezant heeft bij het Dudtsohe iqisterie van buitenlanclsohe zaken gepro testeerd tegen het beperken van derr Litau- sehen invoer van landbouwproducten mot 70 procent Dc gezant verklaarde dat deze maatregel een schending is van de tusschen beide lan den bestaande handelsovereenkomst. De Duitsehe regeering hee.'t geantwoord, dat de beperking van den inve r van Li tanen een strafmaatregel is, in verband met hel ontslag van Duitsohe ambtenaren in het Momei-gehied. Litara.e.n verklaart echter, dat dit een zui ver binn-enlandsche aangelegenheid is, welke bui. ten Duits oh! and omgaat. ONEENIGHHEID IN HET OOSTEN* RIJKSCHE KABINET? In het Oostenrijksche kabinet zijn plan ten aanhangig om het ambtenarencorps ap alle staatsvijandigo elementen te zui veren. Oneenigheid zon nu ontstaan zijn over verscherpt optreden tegen rechters, die in processen tegen nationaal-sncialisten vrijsprekende vonnissen geveld hebben. In verband hiermee zou er zelfs sprake zijn van wijzigingen in den boezem der regee ring. Bedrijfsorganische hiërarchie Do leider van het Duitsehe Arbeidsfront heeft veroidienin-gen uitgevaardigd betref fende organisatorische veranderingen in liet Duitsohe Arbeidsfront. Do tot dusverre bestaande hiërarchie der- bonden wordt opgeheven en veranderd in een bedrijfsorganische. Als langste eenheid wordt het Bedrijf be schouwet leder bedrijf bestaat uit de nat soc. be drijfscel en de nat. soc. gemeen.schap. Nat, soc, bedrijfscel en nat, soc. bedrijfcgem&en- sohap vormen dus een geheel. In de bedrijfscellen bevinden zich partij- geoooten, Zij z'in lid van d© NSBO. Do overige personeelsleden van het bedrijf en de ondernemers zijn leden van het Du Lschc Arbeidsfront en vormen zonder onderscheid van beroep de bedrijfsgeineenachap. Het Duitsehe Arbeidsfront stelt de noodi- ;o vertrouwensmannen en deskiucidige ad- iseurs aan. Alle bedrijfsgemeenschappen van eenzelf de economische branche vormen tezamen een rijksbedrijfsgroep. De bedrijfsgroepen van het Duitsohe rijk zijn verdeeld in: De rijksbedrijfsgroep, d' districtsibedrijfsgroep en waar noodig gouw kring-, evt plaatselijke bedrijfsgroep. Het gehee-le rijk wordt ingedeeld in 19 rijksbe drijfsgroepen. Deza zijn: 1. Voed'ngs- en ge notmidd-elen; 2. Textiel; 3. Kleeding; 4. Bouwbedrijf; 5. Hout; 0. IJzer en metaal, verder: Drukkerij, Papier, Ven-keer en Open bare bedrijven. Mijnbouw, Bank- en verzeke ringen, Vrije beroepen, Landbouw, Leer, Kunstnijverheid, Steen an Aardewerk. Han del. Handwerk en Vakwerk. GOERING RUIMT DE LOGES OP Do Pruisische minister-president Goering heeft aa.n de. drie groote Pruisische vrijmet selaarsloges latMi weten, dat „bij de tegen woordige door de nationale beweging go- schapen eenheid van het Duitsohe volk gee nerlei behoefte meer bestaat aan de instand houding der loges". EEN BETOOGING TEGEN OOSTENRIJK TE BERLIJN De Weensohe „Reiohspost" vestigt do aandacht op een betooging welke heden te Berlijn door de strijdorgm saties der natio naal socialistische Oostenrijkers in Duitsch land zal worden gehouden en waaraan ook de Pruisische minister-president Goering zal deelnemen. Hel blad merkt op, dat doze be- tooging, die gehouden wordt 8 dagen na den stap, welken Oostenrijk te Berlijn heeft laten doen, beschouwd moet worden als oen betooging van d« Duitsohe «peering tegen Oostenrijk, AFTREDEN VAN CHAUTEMPS ONVERMIJDELIJK GEACHT hopelogze verwarring Steads ernstiger manifestaties te Parijs Opnieuw is een minister in het kabinet- Chautemps betrokken geworden in een der financieelc schandalen, die Frankrijk in rep en roer gebracht hebben. Het is de minister van Justitie Raynaldy. Vijf andere ministers hebben zijn aftre den geöiseht- Raynaldy heeft zijn ontslag inderdaad aangeboden, doch op voorwaarde, dat. het heelc kabinet mee zou aftreden. Chautemps zou daartoe bereid zijn in diende President, der Republiek aan Herriot do opdracht, der kabinetsformatie zou geven. Deze eisch is natuurlijk een no vum, dat door het staatshoofd niet kan wor den aanvaard. Gisteravond bij het verlaten der Kamer verklaarde de minister-president: Ik ben nog steeds niet in het bezit van het offi- cieele demissie-verzoek van den minister van Justitie. Ik heb een wetsontwerp ingediend (be doeld is inze.ke een extraparlementaire en- auête-commtssje), dat door de bevoegde Kamer-commissie is aangenomen en dat Dinsdag in behandeling zal komen. Naar het verloop van die Kamerzitting zal ik dan mijn besjuit nemen. Chautemps beeft een langdurig onder houd gehad met Herriot, die hem verzeker de. dat hij bet unanieme vertrouwen bezat van de grop der radicaal socialisten. Her riot uitte verder den wensch, dat Chau temps aan het bewind zou blijven. Ernstige manifestaties te te Parijs De toestand wordt intusschen steeds ern stiger. Gisteravond hebben te Parijs op twaalf verschillende plaatsen zeer ernstige manifestaties en botsingen met de politie plaats gehad. Dit is des te merkwaardiger, daar de royalisten aan hun gedisciplineerde troepen volstrekt bevel hebben gegeven zich tot Dinsdag a.s. buiten alle manifestaties te houden. Een aantal dezer manifestaties waren bij zonder hevig. Een colonne van 1000 man, bij de gare du Nord gevormd, kon zelfs, ondanks het feit, dat hij herhaaldelijk dooi de politie uiteengedreven was, do Madeleine bereiken. Een even groote troep hetoogers vocht hevig bij het bekende kruispunt-Bai'bès, waar eenige agenten zwaar gewónd werden. Op do Place de la Concorde voor de Ka mer en op den boulevard St Germain moes ten drie verschillende groepen uiteen ge dreven worden. Toch slaagde een groot deel van deze hetoogers erin, het ministerie van oorlog te bereiken, om daar de Marseil laise te zingen. Over de geheele stad is de politie zeer Versterkt. De houding van bet publiek wordt meer en meer sympathiek jegens de manifestan ten, wat er wel op wijst, hoe ernstig de toe stand is. WILHELM II Eens keizer aller Duitschers, thans balling van Doorn BIJ ZIJN 75ste VERJAARDAG Vandaag herdenkt ex-Keizer Wilhelm zijn 75ste jaardag. In kleinen kring, zonder feestbetoon, zal dit feit worden herdacht En het groote publiek, noch in Duitsch land, noch in ons land, zal van dit feit zich maar heel weinig aantrekken. Hoe geheel anders was 't vroeger, een twintig jaar geleden. Toen placht Wilhelm, vergezeld van zijn zonen, voor 't front zij ner troepen te verschijnen, en heel Berlijn groette met geestdrift zijn jarigcu Keizer. Dat alles is onherroepelijk vporbij. Do glanstijd van het Duitsehe keizerrijk ligt zeer verre achter ons en Wilhelm II zal wel als ambteloos burger sterven. We schrijven dit neer of 't de gewoonste dingen ter wereld waren maar welk een LEGIOEN VAN EER EN JUSTITIE Uit Parijs: De Kamer heeft Donderdag de paragrafen over de rt'afgevangenissen der begrooting voor justitie behandeld on is crvolgens overgegaan tot de beraadslaging ver de begrooting van het Legioen van Eer. De rerhts-g-eoriënteerde afgevaardigde Marin protesteerde togen misbruiken bij do verleen*ng van het Legioen van Eer. Deze onderscheiding r»ag'evenwel de rechtsple ging niet vertragen, zooals dat geschied is een recente schandaal-affaire. De Minister van Justitie was het met Marin eens en deelde mede, dat de rogee- ring een wetsontwerp heeft ingediend, dal too ra let in ëen bekorting der buitengewone rechtspleging voor hoogwaardigheidsbeklee dors. Vervolgens werd de begroeting voor Elzas Lotharingen behandeld. Uit Saai fel d: Een groote brand, die gewoed heeft in het. uit de vijftiende eeuw datec- rende kasteel Friedensbirg bij Leutcnberg is gistermiddag tot staan gebracht. Het ge heele N.O. deel met tal van Be-demieier- maubelen, schilderijen en een bibliotheek an ongeveer 300 banden ie uitgebrand. ZES DAGEN ZONDER WATER EN VOEDSEL IN OPEN BOOT Ongeveer 1000 K.M. van Rangoon verwij derd heeft een stoomschip een met zes Ben- galeezen bemande boot aangetroffen. De op- arenden waren volkomen u'tg&put. Men vermoedt dat hel gevangenen zijn, die a:i die Anderman-eilanden ontkomen ?ijrt. Zij hebben zes dagen en zes nachten in hun boot zonder water en zopder voedsel door gebracht, DE ONTVOERDE BANKIER BREMER. Uit St. Paul wordt gemold; Terwijl de millionalr, Adolf Bremer, nog steeds opti mistisch is ten aanzler van het lot van zijn ontvoerden zoon, Edward Bramer, maakt diens vrouw zich meer en meer ongerust en reost zij, dat haar man gedood is, o.a. om dat men bloedvlekken heeft gevonden in de auto, waaruit de bandieten den bankier hebben ontvoerd. Aangezien de familie Bremen alle inlioh-. tingen weigert, doen allerlei geruchten de. rondo, o.a. dat het geöischte losgeld van '200.000 dollar reeds betaald zou zijn, doch tint volgens de overeenkomst met de ban dieten Edward Bremer pas drie dagen na betaling zou worden losgelaten, omdat er te veel politie in de buurt rondzwierf. De familie heeft de politie nogmaals ver zocht haar ongestoord met cle ontvoerders te laten onderhandelen, onrtat den ontvoer de geen leed zou geschieden. DE TOESTAND VAN LORD BADEN POWELL De toestand van Lord Baden Powell, den oprichter van de wereld-padvlndersbeweg'ng. /oor de tweedi? maal geopereerd moest len, is iets verbeterd, doch baart in ver band met dein hoogen leeftijd van den .pa tiënt die 77 jaar oud is neg zorg. OOSTENRIJKS STRIJD TEGEN DE NAZI'S Do professor in de katholieke. theologie aan de universiteit van Graz, Dr. Theodor Pirchcgge-r, is gearresteerd. Ilij zou zich hebben ui tgelaten over do ervolging van nationaal socialisten, 'hetgeen en verboden critiek op de maatregelen dor regeling zou zijn. Het verluidt dat de pro fessor naar een concent rat iok am p is over gebracht. De prdeikant der Evangelische Kerk te Innsbruck in Tirol, de bekende Dr. Ludwig Malmert, 's tot ©di geldboete van niet min der dan 1100 Schilling veroordeeld, omdat hij in de keTk ter gelegenheid van de her denking van de Stichting van het rijk in de godsdienstoefening de poli tieke omstandig heden lp Oostenrijk In voor de natioaal-so- ciaJiston eympathieken zin besproken had. ontzaglijk stuk levenstragiek ligt in dit le ven besloten. Vooral vandaag zal Wilhelm terugblikken in het verleden, vooral vandaag zal dat verleden met luide stem voor hem spreken. In Juni 1S?S op 29-jarigen leeftijd volgde hij zijn vader Frederik III in de regeering pp. Hij zocht in 't begin vooral 't vertrou wen der arbeiders te winnen, doch die gen in hem een geboren autocraat. In 1890 nam Bismarck ontslag en kwam de leiding toer Duitsehe politiek in Welhelms handen te liggen. Zijn - .zelfoverschatting »en ijdelheid, tre paan! aan loslippigheid en neiging om plot selinge Opwellingen in daden om te zetten, veroorzaakten voor Duitschland vaak on aangename incidenten. De oorlogsjaren zijn ook voor Wilhelm ongetwijfeld zware jaren geweest, vooral toen steeds meer duidelijk werd, dat Duitschland 't onderspit zou moeten delven. Het huiselijk leven van den ex-keizer stond steeds op hoog peil; zijn eerste ge malin Victoria Augusta was een echte moe^ der voor haar kinderen en trouw 9tond zij ook haar keizerlijken echtgenoot terzijde bij 't vervullen van zijn zware plichtpn. Onvergetelijk moet voor Wilhelm (Je dag zijn, toen hij als vluchteling aan de Ncdcr- landsche grens verscheen en toen hij angstige spanning moest wachten op de be slissing uit Den Haag. Kort daarna deed hij officieel afstand van de Duitsehe troon. Sinds 1918 woont hü als balling op huize Doorn. Het overlijden zijner echtgenoote is voor hem een zeer zware slag geweest, 't Werd steeds eenzamer rondom den man- die ja renlang bet middelDunt was der Duitsehe bplangstelling. Zijn tweede huwelijk met ITermine von Reuss wekte in monarchale Duitsohe krin gen groote ontstemming en maakte de af stand nog grooter tusschen Wilhelm en dat deel ziiner vroegere onderdanen, dat hem trouw bleef. Zon is de levensavond van dezen man vol aangrijpende tragiek. Meer dan eens hoeft Wilhelm getuigenis gegeven van zijn geloof in Gods bestuur en vaderlijke zorg. Moge het licht van Zijn genade don voels- zins somberen levensavond van ex-keizar Wilhelm verlichten. TINTVnRWprT.TyTHMG VOOR DE WERKENDE VROUW IN DUITSCHLAND De le der van het organisat'e-b"reau van het Duitsehe Arbeidsfront, bet Riiksdaglid Selzner. beeft thans in oen besluit de kwes tie van de vernlichte uniformdraebt voor van het Duitsehe Arbeidsfront deel uitma kende vrouwen, ook in bun vrijen tijd d^s avonds, gerégeld. Voor de in bet Arbeids front georganiseerde werkende vrouwen, wordt een on het uniform der mannen ge lijkende kleeding vonrgesebreven ..die ook uiterliik de innerlijke verbondenheid dei werkende vrouwe» met de orannisatje van het scbenpende Duitsehe volk tot uiting moet brengen". Hierbij wordt geen onder scheid gemaakt tusechen arbeidsters en kan Loonbediende», De uniforme kleeclng zal bestaan uit een donkerblauw fhjweeleu vest, waarbij een lonk ere rok en een lichte sport.blouse kan worde» gel ragen. Nadere voorschriften wor den opzettelijk niet gegeven, om niet te ko men tot een volledig uniform, dooh wel tot een kleeding, die een uniform karakter draagt. Bovendien zou veelledige uniformee ring volgens de leiding van het. Arbeids front niet in overeenstemming zijn met het karakter van de vrouw. NAZI-ONDERWIJZERS EN DE SCHOOL De Pruisische minister van Onderwijs heeft een decreet uitgevaardigd volgens het welk hij eisclit, dat de werkzaamheden der onderwijzers buiten de school niet on.mogc- k maakt, dat zij al hun krachten geven aan de school. NIEUW KABINET IN JOEGO SLAVIE De regeerirbgeepsis in Joego Slavië is op gelost. Het nieuwe kabinet zal onder leiding ytaan van den chef der regvevingapartij, KTico]as Oezoenowitsj, die lunchen 1920 en 1929 zes keer minister-president is geweest. BINNENLAND. DE BEZUINIGINGEN IN INDIE rapport der commissie-idenburg BANDOENG, 26 Jan. (Aneta). Het ,,A.IJ). de Preangerbode" verneemt dat de commissic-Idenburg in haar rapport de meening uitspreekt dat het op het Indische leger te bezuinigen bedrag ad f 6.500.000 met ongeveer i 1.300.000 moet worden verhoogd, om zoodoende gelden beschikbaar te krijgen voor allerlei nood zakelijke maatregelen, welke tot dus- verre achterwege moesten blijven. Achtereenvolgens beschouwde de com missie: Ten eerste de invoering van het capi- tulantsnsteisel; ten tweede de vervanging der veld politie op Java door infanterie-afdeelin- gen; ten derde de inkrimping van de leger organisatie; ten vierde verdere bezuiniging. Ten eerste. Het capitulantenstelsel werd door de commissie mogelijk geacht, behalve voor Tnheemsche militairen, doch wei Europeesche onderofficieren en minderen die in Europa zijn aangenomen, waarbij de laatsten de mogelijkheid dien't te den geopend om na een eerste verbintenis van vijf jaar voor hen in Nederland een aantal openbare betrekkingen beschikbaar te stellen. De totale bezuiniging die de in voering van het capitulantenstelsel kan op leveren, wordt door de commissie becijferd op f 1.373.000. Ten tweede- De commissie wil 3700 mai, veldpolitie op Java vervangen door 3200 infanterie, ondergebracht in twaalf compag nieën met als uitsluitende taak de uitoefo ping van poütie-dienst fer handhaving van orde en rust. De hierdoor te verkrijgen be zuiniging wordt door d© commissie g© raamd op f 2.8ÓO.OOO. Ten derde. De inkrimping van de leger organisatie moest 'n bedrag van f 3.025.00t opleveren. Hiertoe stelt de commissie het volgende voor: Inkrimping van het Depa' tement van Oorlog (bezuiniging f 300.000.) opheffing va» het wapen der cavalerie van het remonte-depot, mot gedeeltelijke ver vanging der cavalerie door de indienststel- ling van pantserauto's en de verdubbeling der afdeeling wielrijders (bezuiniging f 700 000). Opheffing van een afdeeling berg artillerie, met motoriseering van de blijvende afdeeling bergartillerie (bezuini ging f 300.000), terugbrenging der genie troepen van twee tot één bataljon met Re liiktüdige opheffing van een compagn: pioniers, alsmede halveering van de sterk te der automobirl-compagnie (bezuiniging f 650 000), opheffing van den rrolitair-dioy geneesk. dienst (beziriniging f 100.000), ve» mindering van de drie bataljons Barisans op Madoera. elk met een compagnie, ver mindering der sterkte van bet legioen van den Mang.koenegara tot een batQünn v? compagnieën (bezuiniging f 300.000). Al deze bezuinigingen ziin per jaar rgkend. Van bet doorwerken dezer maat rege'e» óp de andere begrootingsposten wordt, gerek-end op een besparing f 675.000, tcrwiil de vermindering van nensinpnslast donr de vermindering d'er geraterkte on f 300.000 wodt geraamd. Ten vierde- Do verdere bezuinigingen, dlo de commis'dp m oogenscbouw nam, r ten nog f 100.000 opleveren. Hiertoe denkt de commissie aan het niet-versfrekkm ge durwde de eerste drfo ia ren van geldelijki vom*<iepien am gehuwden. Met bnvericteande maatregelen is het to- taa te bezuinigen bedrag gevonden. Weerbericht. HET RAPPORT-IDENUURG KOMT HALF FEBRUARI PUBLIEK Publicatie van het rapport-Iden- burg kan teiren medio Februari tegemoet worden gezien. Het zal worden aangeboden aan de Staten- Generaal, de verschillende officieele instanties en aan de pers. Het wordt in den handel verkrijgbaar SCHEEPSRAMP BIJ DE IJSLANDSCHE KUST LONDEN, 27 Januari. Uit Reykjavik wordt gemeld dat hij zware zee gistere» tn Dyrafjo'-d aan de Westkust s'-a» IJsland, de Engelsche trawlers „Sabik" en „Euthamia" met elkaar in aanvaring kwamen. De „Sabik" werd zoo zwaar beschadigd dat jiet schip onmiddellijk zonk. Va» de H- koppige bemanning zijn twaalf zeelieden er dronk en. De „Euthamia" welke zelf een groot lek opliep, slaagde er gistermiddag in de ha ven van Dyrafjord binnen te loopen. DE CONFERENTIES DER BALKAN KONINGEN Uit Boekarest: Gistermorgen heeft een te lefonisch onderhoud plaats gehad tusschen de op het sjot te Sinaia aanwezige koningen van Roemenië ei» Bulgarije en koning Alexander te Belgrado. Er zijn gewichtige vraagstukken, de Bal kan-po|itiek betreffende, besproken, alsook het plan eener gemeenschappelijke samen komst (tor drie koningen. Deze samenkomst zal waarschijnlijk in Maart a.s plaats vinden, TIEN DAGEN IN EEN MIJN Eet verzet eindelijk opgegeven Do mijnarbeiders, di-e iq de Hellenenmijn bii Sosnowite pdurende 10 dagen onder den grond zijn gebleven, als protest togen de niet uitbetaling va» Joon, hebben thans de mijn verlaten. Hun was de verzekering gegeven, dat de stakjng geen nadeelige gevolgen voor hen zou hebben en over het loon onderhandeld zou worden. Daarop verlieten de 120 mijn- weikers, die volkomen uitgeput waren, hun «xi'd eraardsch e ve r b I ij f» 1 aat s. EXTRA-PARLEMENTAILE COMMISSIE VAN ONDERZOEK De agenda-commiseie van de Kamer heefl niet H tegen 11 stemmen en 2 stemme» blanco principieel de instelling van een ex tra-parlementaire commissie van onderzoek voor de met liet schandaal-SLav\sky verb- nil houdende vraagstukken aangemtneii. De commissie zal over de bijzonderheden be raadslagen Hoogste stand te Weonen 775.9. Laagste stand te Ingö 7-40.7. Stand vanmorgen halftwaalf 763.3. WEERVERWACHTING Meest matige N.W. wind, zwaar tot half bewolkt, waarschijnlijk weinig of geen neer slag, kouder des nachts. BUITENLANDSCH WEERERICHT Het hooge drukgebied in het Z.O. naa» weiswaar in de kern iets af, doch hield nog stand i» Centraal Europa. De depressiekern die gister nabij IJsland was gelegen, trok Oostwaarts; een secunda're strekt zjch tot onze omgeving uit en bracht eenige neer slag in ons land. Over de Britsche eilanden is de ba ometer fünk stijgende, op IJsland daalt de luchtdruk een weinig. De vochtige en betrekkelijk wa--me luchtstroom uit het Z.W. hoeft in Scandinavië en Duitschland de temperaturen flink doen stijgen. Ook over ons land is het wat warmer geworden. Op de Shetland en de T aroër is de temperatuur gedaald, echter schijnt de koude-inval aan de achterzijde van de depressie van weinig beteekenis te zijn, daar over IJsland sinds gister de ternreraturen weer belangrijk zijn gestegen. Het is niet uitgesloten, dat het In de e.v. twee uur nog tot lichte regenbuitjes komt, doch dat de boeveelheid neerslag 1 mM. zal overtreffen lijkt niet waarschijnlijk. Do nacht zal wat kouder zijn. Over bet ge heele waarnemingsgob'ed viel meer regen, echter niet in groote hoeveelheden. TEMPERATUUR Stand, vanmorgen halftwaalf 4.2 C. VOERTUIGEN MOETEN HUN LICHTEN OP HERBEN 28 JANUARI. Van 's avonds 5 06 uur tot 's morgens 7.20 uur waterstanden rivieren Rreiaa Rhein telden K- hl i)io(1et.heim Mnnoheim Jen Vorig 0.00 0.00 000 0.00 8.75 H.-0 Riihrort 0.02 0 24 Wesel 2.H7 2.19 Emmerik I/O 3/9 Dussel.lo; hoogwater ned. zeehavens Delfzijl Terschelling Har mgen Den Heidei 10.00 22.23 7.15 19.8:1 8.05 20195 5.4Ó ls.10 1.53 14.09 H.vUolland Schev ningon Kottorc(niu 3.02 15.15 Delfzöl 10.50 23.06 .'heil 8 08 2(|.<! i mger 8.50 21.10 Heldor 6-35 rS.An IJnmlden 2.36 14.48 Hoek- v. H. 1,46 13 a/ Brouwersh. 0.53 3 J2 Zierikzee 1.21 13 43 Wemtildingo 1.46 14.05 Vliasingen 0 01 12.22 Teriuuizen 0 36 iy.53 Hansweert 0.10 13 29 Willemsdorp 3.30 15 3» a.4i Hellevoelsl. 2.2 Gemengd Nieuws- ZESTIG JAAR GETROUWD. De heer en mevrouw J. Wiggors-Zweak» horst te Apeldoorn zullen op 31 Januari a.s. zestig jaar getrouwd zijn. Beiden genieten nog een goede gezondheid, De heer Wiggors werd tien jaar geleden gepensioneerd als chef van den Koninklij- DE RAMP BIJ TEXEL. Men meldt ons uit Amsterdam: De motorboot uit Texel, rnet de tien slachtoffers van het Eng. s.s Oak ford, is in den Joop van den nacht hier ter stede aun- gekomen. De kisten die aan dek staan, zijn gedekt dopr de Engelsche vlag. Van de mast waait de Hol landsche vlag halfstok. Ook de schepen in den omtrek hebben do vlaggen halfstok gehcschen. Jn den loop van den middag zij» vijfkis- irt overgebracht naar het s.s. Vechtstroom vijf haar het s.s. Maves, welke respl naar Huil en Londen zij» vertrokken. DE ,LADO" In liet Algemeen Politieblad geeft de com missaris van politie te Apeldoorn hun, die i» relatie vvenschon te treden met de N V. Bouw- en Exploitatie Mij „Lado" te Apel doorn, Brinkhui» 61, directeur O. Hoekstra, in overweging zich om inlichtingen tot hem. te wenden. MOORDAANSLAG OP ZIJN OOM. -'0 21-jarige zeeman W. J. van' G., uit Amsterdam, hooft een moordaanslag ge pleegd op zijn beiaarden oom te Haarlem, terwijl zijn tante even in do keuken was De dader poogde geld van den ouden man os te krijgen en toen hem dit niet lukte, heeft hij hoi» niet een ijzeren voorwerp jd het hoofd geslagen. De oude man raakte even buiten bewustzijn, doch was spoedig weer bij kennis. Onderwijl had de datier va» den aanslag de vlucht genomen, waar* ©m pe politie zijn opsporing verzoekt.

Nieuwe Leidsche Courant | 1934 | | pagina 2