lltrnnrr ^eütsdjr Guwrmit Dagelijks verschijne nd Nieuwsblad voor L eiden sn Omstreken EERSTE BLAD Organische groei BINNENLAND. P A L T H E Land- eD Tuinbouw. N.V. HOUTHANDEL V.H j. VAN SCHIJNDEL CO iBONNEttCNTl Per kwartaal In Ijlden en In plaat- cn A'snr n agentschap gevestigd Is f 2.35 Franco per post 2.35 portokosten. Per week 0-18 Vow het Rtiitenland bij wekelijk- iche tending '-50 Bu dageiijksche tending „5*50 Alles bi] vooruitbetaling Losse nummers 5 cent met Zondagsblad 7Va cent Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar Bureau: Breestr-jat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 ADVERTENTIEN Van 1 tot 6 regels.......... ?lke re vel meer0 22^ 'tgpz Mpdedppllngen van 1—5 regpls 2.30 Elke reepl meer1.43 Bil contract belangrijke korting. Voor tiet oevracen tan t bureau wordt berekend 0.10 No. 5081 ZATERDAG 27 JANUARI 1934 14e Jaargann Dit nummer bestaat uit VIER bladen waarbij inbegrepen bet Zondagsblad Maatschappelijke ordening en politieke reorganisatie ekje Dan „Toen eenmaal de neiging tot het zoeken van corporatief verband bij handel en nijverheid aan 't woord was gekomen, scheen 't wel alsof deze cor poratieve zin tot aaneensluiting aller geest had aangegrepen. Het was de zucht naar alzijdig verband. Mjj is althans geen tijd of periode bekend, waarin op een wijze als thans, clubverband, vakverband, bondsver- band, vereenigingsverband, en wat niet heel ons leven is gaan beheerschen. Een compleet register van alle corpora tien, sociale clubs, finantieele trusts, of hoe men 't noemen wil, gelijk die in ons kleine land, in alle stad en dorp, onder mannen en vrouwen, onder jongen en ouden, op alle gebied zich gevormd heb ben en steeds zich nog uitzetten, zou een bundel schier zonder sluitbladzijde vormen. Wel een bewijs, dat het corpo ratieve leven zich op het pseudo-indivi- dueele wreekt. Dit corporatieve leven bezat nu twee vormen: het officieele en het particu liere. De kerken, de hoogescholen enz. !stonden eenerzijds.als vaste instellingen van corporatief karakter, en daarnaast traden die eindelooze particuliere ge nootschappen, maatschappijen, vereeni- gingen, bonden en. kamers op, wier oor sprong in het vrije initiatief der bur gerij lag- Vooral op het gebied van handel, nij verheid en arbeid verkrijgt deze corpo ratieve actie al meer zoo bijna overwe- gende beteeken isdat organisatie ervan in; steeds meer noodig blijkt. Reeds schreed men door de arbeidswet hierin een aanmerkelijke schrede vooruit. Er valt dan ook niet aan te twijfelen, of dit organische element in het natio nale leven zal tenslotte vanzelf in de Volksvertegenwoordiging gaan mee spreken, doch dit vraagt tijd. Onge- bemoeiing met dit nieuw opko mende element men heeft het aan.de mislukte Kamers van Arbeid gezien doet meer kwaad dan goed. Het blijkt wel dat de organische gis ting nog tijd vraagt om door te werken en eerst als met name op het arbeids terrein patroon en arbeider, na elk op eigen erf voor eigen rechten te zijn op gekomen, zich federatief in 'n gemeene actie verbinden, zal de ure gekomen zijn om zich dit corporatieve leven te doen vertegenwoordigen in de Staten- Generaal, en dan wel in de Eerste Ka mer, die eerst hierdoor op zal houden slechts gradueel van de Tweede te ver- D A schillen en van de finantieele clausule, waar zij nog steeds door gedrukt wordt, afkomt." lag Ui. Het mag overbodig heeten om mee te deelen, dat het bovenstaande niet uit onze pen gevloeid is. De geoefende lezer uit onze kring proeft er onmiddellijk de stijl in van Dr. Kuyper. Het is dan ook II een citaat uit „Anti-Revolutionaire Staatkunde", de nadere toelichting op ,Ons Program", welke in 1917 bij Kok te Kampen verscheen. (Tweede deel, bid. 317.) Wie het citaat nauwlettend leest, vooral ook het door ons onderstreepte en wat daarop volgt, zal verstaan, [waarom wjj het als uitgangspunt van een nadere bespreking der corporaiieve ordening namen. Zeker, het is nog geen twintig jaar geleden, dat deze woorden geschreven werdenmaar men vergete niet, dat de nadere toelichting slechts de uitwer king bevat van de beginselenwelk se dert 1872 door Dr. Kuyper gepropa geerd waren en dat pas in 1918 de staatscommissie-Nolens benoemd werd om deze dingen nader te bezien. Wat er sindsdien gebeurd is, heeft de waarheid van het bovenstaande bijkans van woord tot woord bevestigd, al scheen het aanvankelijk, dat het in 1918 precies een andere richting uit zou gaan. In 't Voorloopig Verslag (algemeene beschouwingen) over de Rijksb^groo- ting voor dit jaar werd er onlangs aan herinnerd, dat in 1918, „toen in ver schillende landen het socialisme scheen te staan aan den vooravond van de overwinning v.n de socialisatiegedachte in breede kringen aanhangers had ge- vi i 'm", de Regeering een breed sa- uitgestelde Staatscommissie in het Volgende week hopen wij een aanvang te maken met een reeks artikelen over Nederland en het Fascisme Waar dit onderwerp veler belangstelling heelt, vesti gen wij er thans reeds de aandacht op. leven heeft geroepen, welke onder lei ding van dr. Nolens het geheele sociali satievraagstuk heeft onderzocht en haar bevindingen in een belangrijk, nog steeds bestudeerenswaard rapport heeft neergelegd. Het Marxisme stond aan de voor avond van zijn overwinning; feitelijk had het hier en daar, zoo men meende, gezegevierd. En de staatscommissie zou dus ongetwijfeld met een rapport moe ten komen, waarin weinig aansluiting gevonden werd aan de gedachte, een paar jaar eerder, door Dr. Kuyper ver dedigd. En toch als voornaamste en fei telijk éénige vrucht van deze belang rijke studie der commissie-Nolens noemt het bovenvermelde Voorloopige Verslag „de binnenkort in werking tre dende Bedrijfsradenwet". Deze is, zegt het Verslag, „het directe practische re sultaat" van dat rapport geweest. In aansluiting hieraan werd thans een nieuwe staatscommissie gevraagd, ten einde een onderzoek in te stellen naar de wijzigingen, welke wellicht met 't oog op nieuwe behoeften in onze staatsinstellingen zouden moeten wor den gébracht. Als onderwerpen, die in zulk een com missie b.v. aan de orde zouden kunnen worden gesteld, noemde het Voorloopig Verslag de samenstelling, verkiezing en werkwijze van de Tweede Kamer; de wijziging van het karakter der Eerste Kamer; de positie van den Minister- President; de persoonlijke of collectie ve ministerieele verantwoordelijkheid de staatsrechtelijke verhouding van ge meenten en provinciën tot het Ryk; in dividualistisch of organisch kiesrecht; de eischen voor het lidmaatschap der verschillende publiekrechtelijke licha men, enz. Zóó richt de historie. De groeiende overwinning van het Marxisme zou een streep halen door de beginselen, welke Dr. Kuyper verdedigde, en aanvanke lijk scheen dit streven ook te slagen. Met name op 't gebied van het kies recht scheen het uitgesloten, dat de re volutionaire strooming ingedamd zou kunnen worden. Het algerneene kies recht werd met vlag en wimpel inge haald en de overwinningsliederen wa ren bij de sociaal-democraten niet van de lucht. In onze tijd gaat echter alles in veel sneller tempo en het duurde niet lang of zelfs in het vrijzinnige kamp dron gen andere opvattingen naar vorenhet organisch kiesrecht werd ook daar ge propageerd. Ook bij de sociaal-democraten voelt men deze wijziging in de ideeën aan en er spreekt een zekere vrees uit, als de roode pers op 16 Januari een artikel geeft om duidelijk 'te maken, dat de rede van Dr. Colijn ter Deputatenver- idering tamelijk onduidelijk was. Wat, zoo vraagt de redactie, is toch de zin van zijn woorden, dat de crisis op staatsrechtelijk gebied niet in 1933 begonnen is, maar reeds in 1899 door Dr. Kuyper voorzien was? En zij ant woordt zichzelf „Wellicht houden deze woorden ver band met het voorafgaand besluit der Deputaten, om een commissie te doen onderzoeken wat te doen staat met be trekking tot de verwezenlijking van het organisch kiesrecht, „zoowel met het oog op de staatkundige als op de maat schappelijke vertegenwoordiging des volks bij de overheid". Dan zou dus het fascisme eigenlijk zijn voortgekomen uit het algemeen kiesrecht, waarvoor immers in 1899 de onweerstaanbare ac tie onzerzijds is ingezet en dat toen de eerste splitsing onder de liberalen bracht. Had men toen maar naar dr. Kuyper geluisterd en een organisch kiesrecht ingesteld, dan zou er van fas cisme nooit iets gekomen ziin. Heeft de heer Colijn het zoo bedoeld?" De laatste vraag is thans voor ons niet aan de orde, maar blijkt uit dit citaat niet een ongedefinieerde vrees' „Wij hebben de onweerstaanbare actie voor het algemeen kiesrecht ingezet"; en hoe zal het daarmee nu gaan? Welnu, dat is vrij duidelijk. Er mag tusschen de partijen ter rechterzijde verschil van meening zijn over de momenteele noodzakelijkheid eener staatscommissie, welke, volgens de woorden van Mr. Aalberse in de Tweede Kamer „tot taak zou moeten hebben te onderzoeken, welke wijzigin gen zouden zijn aan te brengen in onze Grondwet, waardoor de mogelijkheid zou worden geopend voor een geleide lijke ontwikkeling van ons staatkundig leven in den geest van dezen tijd"; dat deze dingen aan de orde van de dag zijn, ontkent niemand. En wanneer de parlementaire leider der R.K. Staatspartij zijn denkbeelden nader ontwikkelt, dan blijft hij daar mee aan eigen verleden getrouw, maar bevestigt hij tevens, wat Dr. Kuyper in het door ons aangehaalde citaat heeft betoogd. Deze wees er immers op, dat maatschappelijke ordening steeds meer noodig zal blijken; maar ook, dat dit organische element ten slotte van zelf in de volksvertegenwoordiging zal gaan meespreken. Welnu, Mr. Aalberse stelde de zaak niet anders. Hij teekende de grondtrek ken eener herziening aldus: „Wanneer er dus in deze dagen vah Katholieke zijde gesproken wordt over' corporatieve Staat of Maatschappij, dan bedoelt men daarmee niet een of andere fascistische idee, maar uitslui tend: de wederorganisatie van de Maat schappij, het herstel der maatschappe lijke ordening. Ongetwijfeld zal deze hei-stelde maat schappelijke orde ook invloed hebben op staatkundig terrein. De taak van den Staat zal veel minder dan thans rege lend zijn op sociaal en economisch ge bied, maar veel meer controleereud, de bewaking en bewaring van het alge meen belang. Ook zal dan mogelijk worden de ver vanging van het individualistisch kies recht door het organisch kiesrecht. Ecu vertegenwoordiging van de organische Maatschappij zal kunnen optreden naast en samen met een vertegenwoor diging van het Nederlandsche volk als geheel, een vertegenwoordiging geba seerd op de organische territoriale ver deeling van het Koninkrijk." Is er treffender overeenkomst denk baar dan deze? Men legge de twee cita ten slechts Wast elkaar en oordeele. Onzerzijds trekken wij uit het boven staande, dat meer documenteering dan redeneering is, voor heden slechts deze conclusie: In dagen van druk vonden de rechtsche groepen elkaar in de schoolstrijd. Toen deze principieel uit gevochten was, hief men ter linkerzijde slechts één krijgsgeschal aan: de coali tie is dood, morsdood. Nu, in dagen van groote beroering, blijkt opnieuw hoe dicht de rechtsche partijen elkander naderen wat maatschappelijke ordening en politieke reorganisatie betreftnieu we samenwerking kan niet uitblijven. En zooals het toen gegaan is, zal het ook nu gaan. Ter linkerzijde zullen er steeds meerderen gevonden worden, die met ons de oplossing van de moeilijke problemen zullen zoeken. Doch, zoo schreef Dr. Kuyper terecht, dit vraagt tijd! NIEUW GEBOUW OCTROOIRAAD. Tot de opdrachten, die de Minister van Onderwijs in 1933 aan beeldende kunste naars verleende, behoorde het vervaardigen van een wandkleed voor 't nieuwe gebouw van den Octrooiraad. Dit is inmiddels tot stand gekomen en één dezer dagen aan den voorzitter van den Octrooiraad overhandigd. Het wandkleed van fijn kunst naaldwerk, op kunstzinnige wijze uitgevoerd door mevr. Brom-Fischer, is bestemd voor de groote vergaderzaal van den Octrooiraad. Het ver toont in het midden het Nederlandsche wa pen, in den rand zijn verschillende vormen der techniek uitgebeeld. Zooals bekend, hebben Ged. Staten van Zeeland zich met een uitvoerige nota tot den ministeraad gewend, waarin met kracht dc wenschelijkheid wordt betoogd van bestendiging van den steun aan de sui kerbietenteelt Ged. Staten van Noord-Brabant hebben zich ten deze bij hun ambtgenooten \an Zeeland aangesloten. Geheimzinnige Wapensmokkel Gepantserde auto met 3000 revolvers passeert onze grens Vruchtelooze achtervolging Een onzer redacteuren, die ""du rende de laatste dagen in het Brabantsche grensgebied vertoef de, ten einde een onderzoek in te stellen naar den omvang van den smokkelhandel in margarine en suiker, heeft daarbij de ervaring opgedaan, dat juist gedurende den laatst en tijd smokkelarij van veel ernstiger karakter is voorgeko men. Woensdagmorgen is een ge pantserde auto met een partij van 3000 Belgische revolvers bij Reusel de grens gepas seerd. De douane heeft de auto, die met zeer groote snelheid reed, geruimen tijd achtervolgd, doch zonder re sultaat. In dit geval had de douane van Belgische zijde een waarschuwing gekregen, zoodat ze wist wat er gesmokkeld werd. Gelijk onzen medewerker, die met de smokke laars zelf in contact trad, is ge bleken, worden echter grif aan biedingen gedaan voor de levering van groote partijen Belgische revolvers, te leveren af Breda of Tilburg. Het zal zaak zijn voor onze over heid met groote beslistheid dezen wapensmokkel te bestrijden en na te gaan waar de ingevoerde revol vers blijven. Hier is periculum in mora. (In het nummer van heden vindt men op pag. 5 het eerste artikel van onzen redacteur omtrent zijn ervaringen aan de grens.) REDEN VAN N.S.B.-VERBOD Minister Colijn antwoordt Mr. Duys. Op vpagen van het Kamerlid Duys, in zake het verbod voor ambtenaren van het lidmaatschap der N. S. B., heeft de voorzit ter van den Ministerraad., Dr H. Colijn. het volgende geantwoord: De Begeering heeft in Maart j.l. besloten, dat het lidmaatschap van de burgerwacht an den bijzonderen vrijwdligen land storm niet verecnigbaar is met het lidmaat schap van ondei meer, de Nationaal-Socia listische Beweging. Den .'eden van de bur gervvaoht en van den bijzonderen vrijwilli gen landstorm werd op straffe van verlies van dit lidmaatschap verboden, lid te zijn (eventueel te blijven) of te woéden van, dan wel deei te nemen aan een verboden ver een iging. Dit besluit hield in een goed geordenden Staat de verplichting in voor hen, die zoo wel van de burgerwacht of van den bijzon deren vrijwiiligen landstorm als van eon verboden vereemging lid waren een keus te doen en één van beide lidmaatschappen neer te leggen. De leiding van de N.S.B heeft echter op een vergadering van leden eener burger wacht, die tevens lid waren van de N.S.B. en waar over het doen van de keuze beraad slaagd werd, ten deze ingegrepen en het bevel gegeven niet om de bedoelde keus te doen' maar lid te blijven van de burger- acht, in afwachting van eventueel roye ment. De leiding van de N.S.B. heeft daarmede ingegrepen in de gestie der regeering en haar gezag gesteld tegenover dat van de overheid. ITet is duidelijk dat personen, in dicnsl van die zelfde overheid, niet langer lid van de genoemde vereenïging kunnen zijn. Op dien grond heeft de Regeering de N.S.B geplaatst op de lijst van voor ambtenaren verboden vereenigingen. OEFENRIT DER AMSTERDAMSCHE BURGERWACHT De Vrijwillige Burgerwacht te Amsterdam laat dit jaar haar jaarlijksche 24-uurs oefen it verrijden op Vrijdag 23 en Zaterdag 4 Maart. Deelneming is open voor alle leden van de Burgerwachten in Nederland ook da mesvoor alle beroeps- en reserve-mili tairen van land- en zeemacht, voor het per soneel van de politie, marechaussee en rijks veldwacht en voor de leden van het Vrijw. Landstorm korps Motordienst, per auto of motorrijwiel. WATERLEIDING IN DE VENEN In de Gron. Veenkoloniën is watervoorziening dringend noodig. Vaak moeten regenputten met ..eikwater helder gemaakt worden. In de Onnerpoldcr tusschen Haren en Zuidlaren wordt een nieuwe prise-d'-eau gebouwd. Op een diepte van 60-90 en van 120-150 M is het heerlijkste .kinkwater aangeboord. Buisleidirgen naar de gemeenten in O. en Z.O Groningen wordei. aangelegd, 't Wordt voor de streken een kostelijke, als is 't kos.bare, TWEE NIEUWE ONDERZEEBOOTEN ïl) K.B. is met een door den Minister van De fensie te bepalen datum het bevel over H. Ms. onderzeeboot K XV opgedragen aan den luitenanl ee der le klasse j. L. K. Hoeke en het bevel H. Ms. onderzeeboot K. IXV aan den luite nent ter zee 2e klasse C de Booij. DE KON. MILITAIRE ACADEMIE In hel rapport der commissie-Idcnhurg on. naar de N.R.C vernam, de opheffing an de Kon. Militaire Academie worde i- oorgpsteld. In bevoegde kringen acht men het niet waarschijnlijk, dat hiervan iets zal komen. EEN LEK BIJ DE HAAGSCHE POLITIE Onze Haagsche redacteur schrijft: Reeds maanden achtereen kwam hel, herhaaldelijk voor, dat drie Haagsche bladen, te weten Je Avondpost.de Nieuws bron en de Haagsche Courant, alle be- hoorende tot de Sijthoff-combinatie, van poiitiezaken allerlei bijzonderheden wis ten mede te deelen, terwijl de andere Haagsche kranten, met name het Vader land, de Residentiebode de Vooruit en de Nieuwe Haagsche Crt. in zulke gevallen haast strijk en zet achter het net vischten. Het meest recente geval, de zaak van een viertal ruiten-vernielersj vvaarovér de Sijthoff-bladen Maandagavond j.l. weder om uitvoerige verslagen gaven, heeft er toe geleid, dat er licht in deze duistere zaak is gekomen tJit de beste bron is ons namelijk bekend geworden, dat de com rpissaris der afdeeling C, de heer P. Kra mer, zich in deze aan een ernstige over treding heeft schuldig gemaakt. Een streng onderzoek za! worden ingesteld, in hoeverre meerdere politie-ambtenaren hei in hei. gestelde vertrouwen hebben mis bruikt Nadat er heel wat aan vooraf gegaan was, is dit schijnbaar hopelooze geval eindelijk tot aanvankelijke oplossing gel omen. De burgemeester, die in het begin van 193.) in verhand met ingekomen klachten, een rondschrijven zond aan verschillende p«« litie-ambtenaren om hen nog eens op hun plicht van zwijgen te wijzen, deed dat op nieuw in April d.a.v. In ronde woorden werd daarin gezegd, dat het nu .afgeJoopcn moest wezen met het clandestien verstrek ken van berichten aan dage Jaden. En m dien daarmee toch nop de hand zou worden gelicht, wenschte hij voor de gevolgen niet langer de verantwoordelijkheid te dragen. Er kwam echter geen verandering. Bij een bepaald geval, waai bij het er weer duimen dik bovenop lag. dat er geknoeid was, stel den we ons telefonisch in verbinding met den heer Van 't Sant, die opnieuw toezegde te doen wat in zijn vermogen lag en ons tevens adviseerde een aantal van de ge wraakte verslagen te verzamelen, teneinde allereerst te kunnen nagaan, onder welke afdeeling der Politie de betrokken zaken ressorteerden. We hebben dat advies niet in den wind geslagen en tijdens e?n mondeling onder houd. den heer Van 't Sant een h icveelheid knipsels uit de Sijthoff-hleden voorgelegd. Al aanstonds viej het den hoofdcom missaris op, dat het hier voor het meeren- deel zaken van de afdeeling C betrof, waarvan, gelijk opgemerkt, de heer Kra mer het hoofd is. Op onze pertinente vraag wat hij daaruit concludeerde, kregen wij een antwoord, dat ons met veel ve-dej bracht; totdathet verlossende woord werd gesproken door een inmiddels ontboden politie-ambtenaar, die wist mee te deelen dat de heer Kramer de ruitentikkers-af faire in geuren en kleuren aan een jour nalist van ae Sijtholf-rombinatie had ver teldDe heer Kramer had zich dus, on danks de herhaalde waarschuwing van het Hoofd der Politie, heiast met een taak die uitsluitend en in veej beperkter mate. behoort aan den z.g.n. Inspecteur voor de Pers. Deze verstrekt namelijk iedereen dag aan alle bladen een gelijkluidend beknopt rap port waarin van de verschalende voorval 20 Korting op alle wasch- en verfprijzen Voornaamste Nieuws, (Biz. I.) Minister Colijn heelt geantwoord op de vragen van Mr Duys inzake het verbod van de N.S.B. voor ambtenaren. (bli 2) Staat en Kerk in het Derde Rijk. (Over zicht). Duitschland en Polen sluiten een overeen komst van tien jaai voor onderlinge regeling van alle kwesties. Het kabinet-Chautemps in gevaar. Het rapport der commissie-Idenburg en de bezuinigingen m Indië. Vandaag is de ex-keizer van Duitschland 75 jaar geworden. (biz. 3) Het schijnt dat me1 op weg was naar een compromis in de Duitse! Evangelische Kerk, maar dat dit dooi het optreden van minister Goering verijdeld is. fhlz. 5) Een onzer redacteuren heeft een bezoek aan hei Brabantsche grensgebied gebracht en verhaalt van zün ervaringen. (Blz. 9) Minister Oud heeft eemi it eenzetting ge geven over de omzetbelasting. len. welke voor publicatie geschikt worden geacht, melding wordt gemaakt Was onze verbazing na bovengenoemde mededeelingen groot. zoo mogelijk nóg grootei was die van den heer Van t Sant, die onomwonden toegaf, dat de daad van den heer Kramer hoogst bedenkelijk is. en er onverbiddelijk dient te worden ingegre pen. Volgens de voorloopige cijfers zijn van de Wehladigheidszegels 1933-31 de volgende aantallen verkocht: Frankecrwaarde. verkoopprijs, aantal, v. jaar 1% cent 3 cent 1.539 193 15.Ti 070 5 8 cer.t 991.141 948 895 6 10 cent 1.523.492 1 59) 852 12VA 16 cent 395.931 399.40S De opbrengst boven de frank eerwaarde bedroeg derhalve rond f127.700. is afgetreden- De Federatie van Christelijke Vereenigin gen van en voor Vrouwen en Meisjes orga niseert een Ontwik keiingsvveek voor Boe rendochters van 19 tot 23 Februari a s in het Clubhuis te Leusden. In Februari 1932 werd een dergelijke week gehouden, die alle deelneemsters zich nog goed herinne ren en een succes was. Er worden cursussen gegeven in zieken- verzoiging thuis, handenarbeid en voedings leer en hygiëne. Voorts worden Bijbelkrin gen gehouden. De heer Chr. van den Heuvel zal spieken over de boerendochters in dezen tijd. de heer Drew es over een opvoedkun dig onderwerp en Prof. Haitjema over volksontwikkeling en wat hij daarvan in Denemarken heeft gezien. Het adres van de Federatie van Christe lijke Vereenigingen van en voor Vrouwen en Meisjes is te Utrecht, Heerenstraat 40. Afdeeling Fruitteelt Op Donderdag 8 Februari 1934 zal de Ned. Pomolngische Vereeniging. Hoofdafdeeling Fruitfeelt der Nederlandsche Heidemaat schappij in Hotel de l'Europe te Utrecht een Buitengewone Algemeene Vergadering hou den. waar worden ingel.: Grasbedekking in fruitaanplantingen en waarnemingen betref fende de ziektebestrijding in de Fruitteelt. HULDIGING J. TH. VERHEGGEN In een speciaal voo rdit doel belegde ver gadering van den Limburgschen Land- en Tuinbonv I-oud heeft gister te Roermond de huldiging plaats gehad van den voorzitter van den Bond den heer J. Th. Verheggen, die zijn zilveren jubileum als zoodanig vierde Namens den Minister van Ec Za ken werd hij door den departementschef Mr Dr A A. van Rhijn gehuldigd en werd hem zijn bevordering meegedeeld tot com mandeur in de Orde van Oranje Nassau Op initiatief vau de heeren De Haas van Doisser, v. Doorn en Wisman directeuren van Maatschappelijk Hulpbetoon resp. te Haarlem, Dordrecht en Utrecht, is te Am sterdam opgericht een vereeniging van Di- i'octeuren van Maatschappelijk Hulpbetoon, HOOFDKANTOOR OPSLAGPLAATSEN OOSTZEEDIJK No. 288, R'DAM ZAGEFT? EN SCHAVERIJ NASSAUHAYEN BOEREGAT i

Nieuwe Leidsche Courant | 1934 | | pagina 1