Jliraurr ^riitsdjr (Courant IERT Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor L eiden 3n Omstreken EERSTE BLAD 50-35 20 ABONNEMENT» (Per kwartaal Id Lelden en In plant- Rn waar n agentschap gevestigd Is f2.35 Franco per post 2.35 portokosten. Per week 0-18 Voor hPt Buitenland bij wekelijk- •che tending a4.50 Bu dagenjksche zending 5.50 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 cent met Zondagsblad 7Va cent Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar CJQQQ Bureau: Breestriat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 VRIJDAG 26 JANUARI 1934 ADVERTENTIE?! Van 1 tot 6 regels...~.^.f Ll'M Elke regel meer0-22M Jrgez. Mededeellngen Van 1—5 regels 2.58 Elke regel meer Bij contract belangrijke korting. Voor het bevragen aan "t bureau wordt berekend f 8.'0 14e Jaargang Dit nuinmer bestaat uit DRIE bladen TRAGE VERSOBERING De Regeering heeft thans een reeds eer der toegezegd wetsontwerp ingediend om behalve door de reeds verlaagde traktemen ten op den Raad van State te bezuinigen door inkrimping van het aantal leden. Dit hooge Staatscollege telt behalve de leden van het Koninklijk Huis en den vice- president veertien leden en de bedoeling is om dit aantal geleidelijk terug te brengen tot tien. Deze vermindering zal zóó geleidelijk ge schieden, dat aan niemand der thans zit tende leden ontslag zal worden verleend (al wordt de mogelijkheid voor de Kroon wèl geopend), doch eventueele vacatures zullen niet worden vervuld en in de toekomst zal voor nieuw te benoemen leden een leeftijds grens gelden. Voor die geleidelijkheid brengt de Regee ring twee factoren in rekening. De eerste is, dat een overgangsmaatregel noodig is om gelegenheid te geven voor aanpassing. Deze factor is rationeel. De Raad van State heeft verschillende afdeelingen en aanpassing vordert dus tijd. Echter zien wij niet in. dat om die reden alle leden gehand haafd moeten worden. Een overgangster mijn van drie maanden of een half jaar ware ook voldoende. Dan kon men de reor ganisatie kalm voorbereiden en dat zou rationeeler zijn, dan te wachten op een va cature. Want dan weet men niet van te vo ren, welke afdeeling daardoor getroffen wordt, terwijl voorziening op stel en sprong moet geschieden. De andere factor, welke de Regeering laat gelden, is het handhaven der zittende leden voor heel hun leven. Ten eerste wordt de leeftijdsgrens op 75 jaar gesteld en ten twee de geldt deze niet voor hen, die nu reeds ouder zijn. Ambtenaren worden als regel op 65-jarige leeftijd ontslagen; rechters en professoren op 70-jarige; doch leden van den Raad van State kunnen het tot hun 75ste blijven want, zegt de Regeering, bij hen is een rijpr ervaring in een voorafgaande carrière ver kregen, een factor van meer dan gewone p» Dit argument heeft ongetwijfeld waarde; maar bij de benoemingen schijnt het toch niet altijd even sterk te wegen. Immers, wanneer men nagaat, hoe oud de tegen woordige leden waren, toen zij in het ambt traden, dan ziet men, dat één lid 43 jaar was, een ander 48, een derde 50 en vijf tus- schen 50 en 55 jaar. De anderen waren al len om en bij de 60, behalve Mr. Schokking, die pas op zijn 68ste jaar benoemd werd. In 't algemeen over bizondere gevallen kan men natuurlijk niet spreken lijkt ons de grens van 75 jaar rijkelijk hoog. Ech ter, meer bedenking hebben we tegen het feit, dat de Regeering tot elke prijs de posi tie der zittende leden veilig wil stellen. Zij zegt: al stellen we de grens op 75, dan kan hiermee nog niet worden volstaan, want dan zouden sommige leden toch moeten af treden, omdat ze die gTens reeds gepasseerd zijn. Ja, zoo is het inderdaad. Acht leden zijn ouder dan 70 jaar; van deze zijn er drie boven de 75 en één boven de 80 Hieruit kan men gemakkelijk aflei den, wat de gevolgen zouden zijn, wanneer de leeftijdsgrens van 70 of zelfs van 75 jaar onmiddellijk werd toegepast. Wij laten de feiten even zien en gaan er niet verder op in. Echter vragen wij wel, wat de indruk van dit voorstel onder ons Volk zal. zijn? De Regeering acht versobering ook ten deze noodzakelijk en mogelijk. Maar zij brengt deze op zóó trage wijze aan, dat er yoorshands op geen effect te rekenen valt. In andere gevallen, tegenover rijksperso neel, wordt een andere methode gevolgd; hoewel het daarbij vaak jonge menschen geldt en een carrière gebroken wordt. Zal deze maatregel de bereidwilligheid om offers te brengen, verhoogen? Wij vragen slechts en concludeeren nog niet. Want het is mogelijk, dat de Regee- ving gegronde reden heeft om te verwach ten, dat hieir een vrijwillige daad in na volging van hetgeen onlangs de oud-gouver neurs-generaal deden het gewenschte re sultaat brengt. In het stellen van de leef tijdsgrens op 75 kèn de uitnoodiging liggen om eigener beweging het getal van veertien op tien te brengen. ONGEWENSCHTE BESLISSING Minister Kalff heeft een slechte pers in 't Zuiden. De roomsch-katholieke bladen daér becritiseercn scherp een zijner jongste be slissingen. Een naamlooze vennootschap in Brabant tot exploitatie van buurtspoorwegen en auto diensten heeft aan haar college van dertien leden, aangewezen door de deelnemende onderneminsen behalve twee, die door Ge deputeerde Staten met het oog op het provinciaal verband worden benoemd. Gedeputeerde Staten hadden voor deze plaatsen het oog laten vallen op den pro vincialen hoofdingenieur, een uitstekende kracht, en op een gewezen ambtenaar der Spoorwegen. Gedeputeerde Staten meenden in den laatste een gelukkige keuze te hebben ge daan en teekenden bij de opzending van het lijstje der benoemden aan het departement van Waterstaat aan, dat de ex-ambtenaar genomen was met het oog op de personeels belangen. Tot hun verbazing en tot veler ergernis heeft de Minister van Waterstaat de benoe ming van den ex-spoorwegambtenaar ver nietigd. Dat de minister iets op den persoon tegen had, is ondenkbaar. De man staat te goeder naam en faam bekend en was een uitstekend ambtenaar op een verantwoorde lijke post. De Minister moet er dus über haupt bezwaar tegen hebben, dat een gewe zen ambtenaar, die in dienst van de spoorwegen heeft gestaan, als medebeheer der van een buurtspoorweg optreedt. Is dit zoo en heeft de Minister geen an dere argumenten, dan sluiten wij ons bij de critiek aan. Wij willen echter ons oordeel e\en opschorten. Het is mogelijk, dat de fout bij Gedeputeerde Staten ligt Was het juist dat zij den ex-ambtenaar speciaal en opzettelijk naar voren schoven met het oog op de personeelsbelangen? Worden daarmee andere leden niet eenigszins gedis kwalificeerd? Het lijkt ons in ieder geval gewenscht, dat er nadere mededeelingen komen, want bevredigen doet ons deze zaak niet. Wij zien niet in, dat de oud-directeur van de Spoorwegen wèl minister van Waterstaat mag worden en een rustend middelbaar ambtenaar geen medebeheerder van een buurtspoorweg en auto-dienst BINNENLAND. STEUN AAN DE GRIEND- CULTUUR VERBETERD BERICHT. De regeeringscommissaris voor de steun- verleening aan de griendcultuur maakt be kend, dat het voornemen bestaat te zijner tijd de volgende steunmaatregelen in uit voering to nemen: le. het verleenen van een bijdrage voor het maken van witte 6 voets en witte 5% voets hoepels, van resp. f 2 en f 1.50 per 1000 stuks, gemaakt uit stokken van den oogst 1933/1934; 2e. het verleenen van de volgende bijdra gen voor het schoonhouden van éénjarige griend- en teengewassen, die in den winter 1933/1934 blootstruik zijn geweest; a. f 30 per Hectare indien gehakt, geschof feld of geploegd is; b. f 15 per Hectare indien gewied is en geplant op een afstand van 50 x 20 cm. of minder; c. f 10 per Hectare indien gewied is voor alle andere cultures. Formulieren in verband met de sub 2e bedoelde maatregel, moeten vóór 1 Maart 1934 worden aangevraagd aan het Regee- ringsbureau, Hoogstraat 141 te Werkendam. Voorts worden belanghebbenden er op ge wezen, dat vijfjarige griendgewassen van den oogst 1934/1935 (hetgeen dus momenteel vierjarig gewas is) voor steunverlening per Hectare niet in aanmerking zullen ko men. Telers van vier- en vijfjarig griendgewas, die tot heden verzuimden op te geven naam adres van den kooper van het gewas of te vermelden, dat dit door henzelf wordt be- erkt, worden nog tot 15 Februari 1934 in de gelegenheid gesteld het hun toegezonden desbetreffend formulier in te dienen. Koo- pers van deze gewassen worden herinnerd aan art. 11 van het reglement en moeten een opgave verstrekken van de door hen gekochte perceelen. DE RADIO-UITZENDING OP ZATERDAG A.S. GEEN EIGEN MUZIEK VAN DISTRIBUTIE- CENTRALES. De minister van binnenlandsche zaken, Mr. J. A. de Wilde, heeft van de zijde der radio-distributies het verzoek gekregen goed te willen keuren, dat deze centrales a.s. Zaterdag in de plaats van de uitgeval len uitzending van de V.A.R.A eigen uit zending mogen verzorgen. De minister heeft, naar wij vernemen, bepaald, dat de distributies geen eigen mu ziek mogen doorzenden. Zij mogen geen gramofoonplaten draaien, maar wel buiten- landsche muziek distribueeren, mits zij zich bepalen tot muziek en zich onthouden van het doorgeven van redevoeringen en in zulk een programma plaats inruimen voor het wijdingsuurtje van de V.P.R.O. EERSTE KAMER De Eerste Kamer komt bijeen Dinsdag 6 Februari des avonds half negen. Woensdag 7 Febr. zal een aanvang wor den gemaakt met de algemeene heschou- wingen over de Rijksbegrooting voor 1934. AMBTENARENGERECHTEN. Bij beschikking van den Minister van Justitie is benoemd tot lid van het ambte narengerecht te 's-Hertogenbosch Mr. F. A. J. M a r r e s te Breda; en is aan Mr. C v. d. Poel Hiddingh op zijn verzoek eer vol ontslag verleend uit zijn ambt als lid van het ambtenarengerecht te Rotterdam en is benoemd tot lid van dit ambtenarenge recht Mr. A. Huygen te Rotterdam. Minister Deckers DE ZEEREIS VAN MINISTER DECKERS INDRUKKEN OP DE ..HERTOG HENDRIK" DE GEEST AAN BOOED De Minister van Defensie, mr dr L. N. Deckers, die Woensdagavond van zijn bui- tenlandsche reis in Den Haag is terugge keerd, heeft gisterochtend zijn werkzaam heden op 'tDepar tement hervat. Naar men weet heeft de Minister een gedeejte van de oefenreis vari Hr. Ms. pantser schip Hertog Hen drik, meegemaakt met het doel de oefeningen der be manning te kun nen volgen. De Minister is aan boord geble ven tot Valencia en is vandaar via Madrid en Parijs naar Nederland teruggekeerd. De „Hertog Hendrik" heeft de reis voortgezet naar Palermo, Venetië en Tripolis en keert vandaar terug naar Nieu we Diep. Daar zal bet schip 29 Maart aan komen. De oefeningen, welke ditmaal gemaakt worden, hadden nog een merkwaardigheid en wel deze, dat voor het eerst adelborsten van het eerste studiejaar er aan deelnamen. Vroeeer begon men daarmee in het derde studiojaar. Thans heeft men echter besloten de practische oefeningen voor adelborsten reeds vroeger te doen aanvangen. De „Hertog Hendrik" is geen modern schip. Het is reeds ruim dertig jaar geleden dat het schip te water gelaten werd en het spreekt wel van zelf, dat de snelheid dan ook niet bijzonder groot is. ,Dit hebben wij ondervonden in de Golf van Biscaje", zoo vertelde de Minister, „toen we slecht weer hadden en bijna niet op konden schieten Dat de elementen niet met ons waren, was zeer le betreuren, want daarom kwam er van de oefeningen ook niet veel terecht. Toch ben ik blij, dat ik dezen tocht heb meegemaakt, want als Minister van Defensie is het noodzakelijk, dat men in aanraking blijft met den geest van de bemanning. En' daartoe heeft men bij een verblijf aan boord een mooie gelegenheid. Als ik mijn indrukken aan boord samenvat, zou ik zeggen: Wat den geest der bemanning betreft, is er veel gewon nen. Ook de toewijding van de officie ren en kader is goed. Daarbij is het mij opgevallen met hoeveel sympathie en ijver allen aan boord zich aan hun taak geven. Er is bij de bemanning minder schroomvalligheid om het vertrouwen van hun chef te winnen en hun supe rieuren op hun beurt in vertrouwen te nemen. Er worden weer zaken tusschen kader en bemanning besproken, welke niet onmiddellijk met den dienst ver band houden. Dit is niet alleen mijn persoonlijke indruk, doch deze werd be vestigd door gesprekken met verschil lende officieren en onderofficieren". In Valencia is Minister Deckers van boord gegaan. Hij heeft daar eenige beleefdheids bezoeken afgelegd en is vervolgens naar Madrid gereisd. Voor zijn verblijf in Spanje had de Spaansche regeering de attentie ge had den Minister een officier der marine als adjudant toe te voegen. In Madrid heeft hij zijn opwachting gemaakt bij den Presi dent der Republiek en heeft aangezeten aan een dejeuner met den Minister van Buiten- landscho Zaken en Marine. Onze Minister heeft den volgenden dag een aantal Spaan sche autoriteiten aan een diner genoodigd. Nadat dr Deckers in Madrid nog verschil lende inrichtingen der Marine had bezich tigd, is hij per auto naar de Spaansch-Fran- sche grens gereisd. Vandaar ging hij naar Parijs, waar hij begroet werd door onzen gezant Eenige uren heeft de Minister in de Nederlandsche legatie vertoefd en is toen doorgereisd naar Den Haag. Het gesprek besluitende, zeide de Minister: „Deze reis heeft mij opnieuw bewezen, da' onze Marine een waardevol instrument is, waarvan de samenstellende deelen elk ten volle voor hun taak zijn berekend." NIEUW-GUINEA-COMITE VOOR OPHEFFING VAN LAND EN VOLK Het Nederlandsche gedeelte van Nieuw- Guinea, ter grootte van ruim twaalf maai het rijk in Europa, is totdusver in ontwik keling achter gebleven bij andere deelen van Ned.-Indië. Een aantal belangstellenden, van oordeel, dat ook in dit deel van zijn overzoesche ge bieden Nederland een groote nationale taak te volbrengen heeft, heeft zich vereenigd tot een comité, het Nieuw-Guinea-Comité, dat zich ten doel stelt het bevorderen van de ontwikkeling van Ned. Nieuw-Guinea en le geraken tot een ontginning van de natuur lijke hulpbronnen en de opheffing van land en volk tot een hooger economisch peil. Voorzitter van het Comité is Mr. D. Fock. oud-gouverneur-generaal van Ned.-Indië; secretaris is Dr. Ir. W. C. Klein, bestuurs lid van het Molukken-instituut te Den Haag. NOG EEN NATIONALE HERDENKING. Prins Willems sterfdag. In verband met het feit, dat het den lOden Juli 1934 350 jaar geleden zal zijn, dat Prins Willem van Oranje te Delft overleed, heeft zich 'n nationaal herdenkingscomité gevormd- dat bereids een oproep aan het Nederlandsche volk heeft gericht betreffende een op ge noemden datum te Delft te houden herden kingsplechtigheid. ZANDVOORT DOOR DE REGEERING GESTRAFT WERKLOOZENSUBSIDIE INGEHOUDEN Het gemeentebestuur van Zandvoort heeft bericht van de regeering gekregen, dat het rijk over het tijdvak van 23 November 1932 tot en met 16 September 1933 geen subsidie zal geven voor de steunregeling. Dit betee ken t een schade voor de gemeentekas die op om en nabij de f 16 000 kan worden ge raamd. De Tel. meldt hieromtrent: „De aanleiding tot dezen ingrijpenden maatregel zou, naar wij vernemen, gelegen zijn in de verregaande slordigheid, waar mede de wethouder voor sociale aangelegen heden de rijksregeling in de steunveriee ning heeft uitgevoerd. De regeering heeft gemeend dit eens duidelijk bekend te moe ten maken. Do onregelmatigheden zouden ontdekt zijn nadat de gemeenteraad eenigen tijd ge leden een nieuwen ambtenaar aan de be trokken afdeeling had benoemd. Deze kwam geheel frisch voor de zaak te staan en ont dekte al spoedig, dat er iets niet in orde moest zijn. De hoofdzaak zou echter zijn, dat de wet houder onjuiste opgaven heeft gedaan van de salarissen die de voor steun in aanmer king komende werkloozen zouden ontvan gen. Het staat niet vast, dat dit opzettelijk is gedaan. De mogelijkheid is niet uitgeslo ten, dat men te goeder trouw is. Sommige personen zouden evenwel niet onbelangrijk door den wethoudeir zijn bevoordeeld. Rela ties moeten hier een rol bij hebben gespeeld. De staten, waarop die notities moeten voor komen, zijn echter spoorloos verdwenen. Destijds is in den raad een motie aange nomen, waarbij den wethouder gevraagd werd af te treden. De wethouder heeft hier aan geen ge\olg gegeven. De commissie van onderzoek, zoo verne men wij nog, zal een klacht bij de regee ring tegen den wethouder indienen". DE RECORD-MAIL VAN DE ..PELIKAAN" HOE DE INDISCHE POSTKANTOREN BESTORMD WERDEN Iedereeen zal zich de cijfers nog herinne ren: met 508 Kg. post, ruim 100.000 Nieuw jaarsbrieven, kwam de Pelikaan uit de Oost naar „de lauwe We6terstranden" gevlogen. Welk een record-drukte hij daarmee den Indischen postkantoren bezorgde, heeft de K. L. M. eerst thans vernomen uit een brief, "afkomstig van de K. N. I. L. M. te Welte vreden. Wij citeeren daaruit: „De 15.000 vel briefpapier en enveloppen die wij voor de Pelikaan lieten dirukken, wa ren binnen 48 uur uitgegeven. Het l'iep let terlek storm en het regende mondelinge, telefonische, schriftelijke en zelfs telegrafi sche aanvragen van overal vandaan. Het hoofdpostkantoor opende drie extra loketten en wij konden slechts met behulp van ons geheele personeel het papier distribueeren en de speciale zegels verkoopen. In den nacht van 22 op 23 December hebben wij toen inderhaast nog 5000 vel en enveloppen laten bijdrukken en 3500 vel Zilvermeeuw- papier, dat wij nog hadden, laten overdruk ken. Ook deze voorraad was in één morgen uitgeput Zaterdag 23 December konden wij op sommige momenten het publiek nauwe lijks in ons hoofdkantoor bergen. Wij heb ben honderden aanvragers moeten teleur stellen, niet alleen in Batavia, doch ook in andere plaatsen. Als wij de enorme belang stelling hadden kunnen voorzien en meer van het speciale papier hadden gehad, had de Pelikaan stellig nog een 10.000 brieven meer ten vervoer gekregen. Zelfs tot eenige uren voor het vertrek bleef de stroom van aanvragen om papier en postzegels aanhou den. Het zal U tenslotte interesseeren te verne men dat bij de post in Bandoeng tenslotte de voorraad driehoekige zegels uitgeput wa.- en toegestaan werd met gewone postzegel- te frankeeren. U ault wel begrijpen welk een voldoening het ons gaf, dat de post uit Nederlandsch Indië, die de Pelikaan medenam, de 500 Kg. overschreed". DE SPIERINGHENGELAARS EN DE DRUK DER VISSCHERIJWET De Kantonrechter te Rotterdam heeft gis ter uitspraak gedaan in de zaak aanhangig gemaakt door het Centraal Nederlandsen Hengelaarsverbond, afd. Rotterdam, met hei doel de spieringhengelaars te bevrijden van den druk, hun door de Visscherijwet, art. 16, opgelegd. Het O. M. had ontslag van rechtsvervol ging geëischt en de Kantonrechter heelt conform den eisch vonnis gewezen. Aange zien het hengelen op spiering vrij algemeen wordt toegepast in de havens langs onze zeekusten, Noord?eekanaal en de Amsto.r- damsche havens inbegrepen, is het niet uit gesloten dat deze zaak via hooger beroep bij de Rechtbank in cassatie door den Hoo- gen Raad zal worden beoordeeld. Op Initiatief van het gemeentebestuur van Almelo heeft in het raadhuis te Amersfoort een vergadering plaats gevonden van tegenwoordigers van gemeenten van 25.000 tot 40.000 inwoners, zulks ter bespreking van de vraag of het mogelijk is voor die ge meenten een gemeenschappelijke regeling te treffen ten aanzien van de rechtspositie van het gemeentepersoneel. De vergadering stond onder leiding Mr. N. Sigtema, burgemeester van Almelo. Besloten werd om zich ten aanzien van het voormelde onderwerp in den meest rui zin te laten voorlichten door de comm van voorbereiding, welke commissie zal be staan uit vertegenwoordigers van de ge meenten Almelo, Bussum. Ede, Zaandam en Helmond, die alsnog door de besturen dezer gemeenten moeten worden aange- LAND- EN TUINBOUW ONZE ZWAKKE BOTERPOSITIE Bereiding van prima kaas heeft 'n toekomst In de laatste weken hebben wij een enkele maal gewezen op de catastrophale duikeling de boterprijs, die thans het laagste punt bereikte in de laatste honderd jaar en slechts 47 cent bedraagt. Als oorzaken, die geleid hebben tot ver slechtering van de internationale boter- positie wijst het „Officieel Orgaan" van de F.N.Z. op het feit, dat tijdens en na den oorlog vele landen zich op de boterproductie zijn gaan toeleggen en voornamelijk van Australië, Nieuw Zeeland en Argentinië is de boterexport in sterke mate toegenomen, terwijl ook Denemarken, aangetrokken door het vettekort van de na-oorlogsche jaren in West-Europa zijn boterproductie in sterke mate opvoerde. Er werden hooge prijzen gemaakt wat de productie nog meer deed toenemen. Ook het feit, dat de crisis ia de aikkerbouwproduc ten zich eenige jaren eerder aankondigde dan in de veeteelt producten deed een om zetting van bouw- in weiland plaats vinden. De gevolgen waren, dat de wereldexport van Denemarken van 1909/13 tot 1932 steeg van 88.700 ton tot 157.800 ton, van Engeland (met Ierland) van 500 tot tot bijna 33.000 ton Argentinië van 3.100 tot 25.300 ton, van Austral.van 35.200 tot 104.000 ton, van Nw. Zeeland van i7.600 ton tot 111.000 ton. Daarentegen daalde de wereldexport van Nederland van 3-4.000 op 20.300 ton van Zwe den van 20.800 op 13.500 ton. van Frankrijk •an 20.700 op 3.600 ton. Wanneer we de verschillende exportcijfers tezamen tellen, dan zien we dat in de jaren 19091913 de jaar-export bedroeg bijna 325.000 ton en in 1932 ruim 564.000 ton. Maar in de boter importeerende landen begon zich spoedig een streven te openba ren om eigen productie te vergrooten. En waar door de hooge boterprijzen de marga rineindustrie ook floreerde en de productie steeds meer opvoerde, daar maakt de periode van vettekort plaats voor een van vetover- De invoerrechten werden verhoogd; er werd om eigen productie te beschermen te gen invoeren van buiten gecontigenteerd de gevolgen waren, dat de prijzen van boter van ongeveer 2 gld. per Kg. daalde tot beneden 50 oen>L Volgens genoemd blad zijn er twee dingen noodig om binnen afzieabaren tijd weer eenigszins loonende prijzen te krijgen. -Ten eerste al de margarine-industrie op eenigerlei wijze internationaal aan beper kende bepalingen gebonden moeten worden En ten tweede zullen de landen, die eiken winter de West-Euroeesche markten en met name de Engelsche markt met goedkoope boter overstroomen, hetzij uit zich zelf, hetzij door internationaal overleg tot eenige be perking moeten overgaan. De sterk ontwikkelde margarine-industrie en de zeer goedkoope boterproductie ia de landen van het Zuidelijk halfrond hebben volgens den schrijver, G(ulik), medegehol- pen aan den deplorabelen toestand, waarin onze botermarkt zich bevindt en hij ver wacht voorloopig nog zeer weinig resultaat van de internationale besprekingen inzake de wereldboter-positie gezien het geringe ces dat internationale besprekingen op de productieregeling van suiker en tarwe bv. hadden en de groote verwarring en tegen stelling van belangen welke er thans op algemeen internationaal gebied bestaan. De politie in ons land kan schr. dan ook onmogelijk gunstig beoordeelen en we hou den er rekening mede, dat deze bedrijfstak voorloopig nog onrendabel blijft. Dit dient onze zuivelbereiding zich wel bewust te zijn en men moet trachten langs anderen weg tot betere bedrijfsresultaten te komen. Dat er toekomst ligt in het bereiden van condens en melkpoeder moet betwijfeld als men ziet wat zich daaromtrent in an dere landen voordoet Meer perspectief moet gezien worden in kaasbereiding en meer in het bijzonder van prima kwaliteit vette kaassoorten. Onze prima kaassoorten kan men, hoeveel moeite men ook doet in het buitenland nog maar zeer matig namaken. Kleur en vorm lijken veel op onze kaas, doch van binnen is hel altijd anders, vooral de smaak verschilt Hier ligt voor een belangrijk deel dc rich ting waarheen gezien moet worden. Aan de kaasberieding moet de uiterste zorg besteed worden, wij moeten uitsluitend kwaliteits producten maken en ernstig dient ov< gen te worden, de lagere vetgehaltes in onze kaas af te schaffen of althans in anderen vorm te maken dan de vettere soorten. Dit laatste voor streken waar men nog wel onze kaas wil hebben, doch daarvoor een lageren prijs wil betalen dan voor de vette soorten. Met de vette kaassoorten te fabriceeren gaat een groot deel van ons botervet heen. Ook is de concurrentie op het gebied va kaas geringer naarmate men een beter pro duct levert, terwijl de buitenlandsohe belem merende bepalingen minder zwaar drukken, naarmate de eenheidswaarde grooter is. Het is goed, dat regeering, organisatie en producenten zich bij hun overwegingen omtrent de toekomst de Nederlandsche vel bereiding allen goed dit vraagstuk oogen stellen en nauwkeurig nagaan op welke wijze zij het best en het meest syste matisch de bereiding van prima kaas kun nen bevorderen. VERBETERD VEEVERVOER PER AUTO Door de commissie voor verbeterd veever- voer, Coveve, is de voorbereidende arbeid die ze deed, neergelegd in een keurig uit gevoerde brochure, welke gratis voor belang hebbenden te verkrijgen is bij het secretari aat, Groot Herioginnelaan 16 te Den Haag. Uit deze brochure blijkt, dat vereenigin gen met zeer uiteenloopcnde doelstellingen op maatschappelijk gebied tot overeenstem ming gekomen zijn op het vraagstuk van veevervoer. In die Coveve zijn vereenigd: de Bond van Bedijfsautohouders in Nederland; het Comité uit de Centrale Landbouworgani saties; de Commissie van Overleg, beslaande uit den Ned. Slagershond, den Ned. R.K. Hanzebond van Slagerspatrooc.s en den Ned. Of de rede instaat en geestdrift wekt, hangt heel veel af van het beheerschen der stem. De hedendaagsche redenaar neemt instinctmatig Wybert. Eenige tabletten vóór eenige tijdens het optreden en de sten» klinkt helder, zonder tnoe- of heeschheid. Verlaagde prijzen Voornaamste Nieuws* (hli. Ij Minister Deckers heeft verteld van zijn «reis naa- Spanje. De regcering houdt de werkloosheidssub sidie van Zandvoort in. (blz. 2) Redevoeringen van twee Duitsche minis ters tegen de reactie van kerkelijke zijde. Onderteekening van het Balkanpact uit- (biz. 3) De telefoonstoring te Amsterdam: het werk schiet flink op. Schaakrubriek. De transferbesprekingen te Berlijn hebben nog geen resultaat opgeleverd. De onderhan delingen zouden heden worden voortgezet. Grossiersbond voor dien Vleeschhandel; de Vereeniging van Nederlandsche Exporteurs van Vleesch en Vleeschproducten; de Ned. Bond van Paardemhandelaren; van Paarden slagens en Paardenvleeschhouwers; van Vee exporteurs; van Veehandelaren; de Ned. Huiden- en Lederbeurzen; de Ned. Vereeni ging tot Bescherming van Dieren. Dat in Coveve bovendien zitting hebben vertegenwoordigers van het Departement van Waterstaat en van het Veeartsenijkun- dig Staatstoezicht, is voor haar aanzien en het resultaat van haar arbeid uiteraard van niet geringe beteeikeais. Na een overzicht te hebben gegeven van hetgeen op het stuk van veevervoer geluk kig reeds bereikt is, constateert Coveve, dat er nog veel te verbeteren is, maar dat men hoopvolle verwachtingen mag koesteren, om dat de Nederlandsche carrosseriebouwers een goeden naam hebben als vaklieden en dat het er maar op aankomt, hun de noodige aanwijzingen te geven voor dit speciale doel. De brochure beoogt, deze aanwijzingen to verat rekken. Ook het laden en lossen kan nog veel verbeterd, zooals deze brochure in woord en beeld duidelijk maakt. De auto's die door de Coveve goedgekeurd zijn ontvangen een geëmailleerde plaat „Goed voor veevervoer" om op den wagen te bevestigen. Deze wagens verdienen de voor keur van hen, die vee hebben te vervoeren. Boter veevervoer geeft meer handelswaar de aan het vee, meer verkeersveiligheid op den weg en beteekent dierenbescherming. Coveve heeft met haar arbeid een groo- ten dienst aan de gemeenschap bewezen. Wij twijfelen niet aan het succes van haar streven en gelooven stellig, dat het resul taat reeds spoediig merkbaar zal zijn. CHR. BOEREN- EN TUINDERS- BOND Een praatdag Vanwege den Chr. 'Boeren- en Tuinders- bond zal Maandag 5 Maart a.s. te Utrecht in hotel „Noord-Brabant" onder leiding van Prof. Mr. P. A. Diepenhorst, een praatdag worden gehouden. Holl.-Brabantsche afd. CJ3.T.B. De jaarvergadering van de Holl.-Brabant- sche afd. van den Chr. Boeren- en Tuinders- bond zal Woensdag 31 Jan. a.s. in „Amici- tia" te 's-Gravenhage, onder leiding van den heer J. Biemond, van Bleiswijk, worden gehouden. In de morgenvergadering komen verschillende huishoudelijke zaken aan de orde. Aan de orde komt o.m. de verkiezing van een lid van het hoofdbestuur wegens periodieke aftreding van burgemeester A. D. v. d. Schans te Andel. In den middag zullen verschillende sec tie-vergaderingen worden gehouden, waarna om 4 uur de jaarvergadering weer aan vangt, waarin het Tweede Kamerlid Chr. v. d. Heuvel, van Heemstede, een rede houden zal.

Nieuwe Leidsche Courant | 1934 | | pagina 1