De K.L.M. in 1933 Zoo'n Migraine? MAANDAG 22 JANUARI 1934 TWEEDE BLAD PAG. 5 Zaterdagmiddag had op de begraafplaats Oud Eik en Duinen" te Den Haag de overdracht plaats van een' monument op het graf van wijlen Ds. M. Schuurman, in leven predikant bij de Geref. Kerk Den Haag-West De heer W. de Boer, uoofo der Eben-Haëzerschool te Rotterdam (Delfshaven) zal met 1 Mei a.s. zijn arbeid neerleggen, wegens hem om gezondheidsrede nen verleend eervol ontslag Rechts: Het bedrijf dei Ned. Hoogovens en Staai fabrieken te IJ muidei dat vandaag zijn 10-jarig bestaan herdenkt. De Italiaansche onderstaatssecretaris Suvich l dezer dagen Weenen. Tijdens dit bezoek hadden lieel wat i Overste tierrera. dié in Spanje voorbereidingen treft voor een stratosfeer- vlucht met een open D'e heer G. C. Nuy viert zijn zilveren jubilé als directeur van de N. V Nederl. Stoomsleepdienst v.h. P. Smit Jzn. Een garage in het plaatsje de Coksdorp is herschapen in een chapelle ardente, waar in een langs rij de tien lijkkisten onder bewaking van de veldwacht staan, die-het stoffelijk o vei'schot bevatten van de opvarenden der „Oakland" 's Werelds grootste schip de „Majestic", liep het grootste dok van de wereld het in Juli 1988 geopende dok van Southampton binnen. De aankomst van de Majestic" \"-r: WÊËBSÊi^të£Sïf' 1 affiSWl '>v'JÈ I Waar oude bussen al niet goed voor zijn. Bij een bouw werk aan de Soestdijksche kade te Den Haag dienen ze als voor een pomp-installatie en als schaftlokaal. EEN GUNSTIG JAAR 6 ton minder regeeringssteun noodig DE PLANNEN VOOR-1934 Het jaar 1933 Is voor de K.L.M. zoo gun- «tig geweest, er is zoo'n belangrijke sprong omhoog gedaan, dat het moeilijk zal zijn het in de toekomst te overtreffen. Zoo ongeveer sprak de energieke en be kwame K.L.M.-directeur, de heer Plesman, toen hij ons verleden week op een middag inlichtte over de gunstige resultaten van hét jaar 1933. Een prettig sluitstuk van dat jaar vormde de veel besproken succesvolle Pelikaan- vlucht. Niet alleen als prestatie maar ook als experiment in den goeden zin des vvoords. Immers vliegen is, aldus de heer Plesanan, zeer voorzichtig zoeken. We zoe ken voor de lange afstanden het vliegtuig, dat technisch en econom sch daarvoor noo dig is. Is eenmaal het goede vliegtuig met den lagen kostprijs er, dan is „de luchtvaart gemaakt" door de alsdan mogelijke lage ta rieven. We zijn op wég. Sprekende over de Pelikaan is het begrij pelijk, dat-eerst even bij de resultaten van de Indlë-route werd stilgestaan. Er is geen enkel ongeval geweest. De heen reis duurde gemiddeld 9.9 dag (in 1931: 11.79 en in 1932: 10.63), de terugre s vorderde 9.2 dag (in 1931 en 1932 resp. 10.50 en 9.93 dag). Safety first", veiligheid voor alles, staat bij dit vervoer op den voorgrond. Het post vervoer steeg van 9.227 Kg. tot 44.523 Kg. Verkocht werden 3.624.161 passagier-K.Nl. (1932: 1.899.317). Vooruitgang dus 110 Het goederenvervoer vermeerderde van 4.971 Kg. in 1932' tot 9.193 Kg. Zooals bekend zijn twee nieuwe groote vliegt u gtypem in aanbouw: één F 36en een F 22. De te houden proefvluchten zullen moeten uitwijzen hoe in de toekomst in het mate rieel op de Indië-route zal zijn te voorzien. Van de in aanbouw zijnde vliegtuigen zal de snelheid 30 KJ\1. grooter zijn' dan van de F 12- en.'F 8-typen, die nu den dienst op Batavia onderhouden. Ook zal het comfort voor de passagiers worden verbeterd. Men hoopt, indien de F 36 in 1935 voldoende zal rijn „ingereden" de vluchten Amsterdam- Batavia in 6 dagen te kunnen volbrengen. Het is de bedoeling op den duur meer dan eens per week een Indië-vlucht te maken. In samenwerking met de Engelsche en Fran- fiche luchtvaartmaatschappijen hoopt de K.L.M. te komen tot een dagelijkschen dienst op het Oosten. Vooral als men door de groote re vliegtuigen de tarieven ms- schien niet onbelangrijk zal kunnen laten dalen. Men begrijpt uit het bovenstaande, dat 1934 van onze nationale luchtvaart-maat schappij belangrijke financieele offers zal vragen, die niet dadelijk volop rendement afwerpen en dus de lasten voor. dat jaar in'bij zon deren zin verzwaren. Het blijft de bedoeling om de Indië-route, die. practisch met 6 vliegtuigen wordt on derhouden, van begin- tot eindpunt te doen vliegen. Het etappe-systeem dat bij Fran- schen en Engelschen veelal gevolgd wordt, verliest steeds meer aan aanhang. De Fran- scheri gaan méér en meer tot het K.L.M.-sy- steem over; ook onder de Engelschen wint het veld. Dat ook In Europa met succes gewerkt was voor de uitkomsten van '1933 even eens van groot belang. In het regelmatig luchtverkeer werden 40.082 passagiers vervoerd tegen 20.847 n 1932; 't goederenvervoer kwam van S65.04-8 Kg op 1.196.257 Kg., terwijl de post steeg van 134.525 Kg. ou 147.261 Kg. De oorzaak van deze laatste betrekkelijk geringe stijging is te wijten aan de verlegging van den naclit- positdienst uit Scandinavia via Brussel, in- plaats van zooals in 1932 via Amster dam. In het jaar 1933 werd de verbinding Lon- don-Amsterdam-Berlijn wederom door de K.L.M. in exploitatie genomen; deze verbin ding, bleek een succes te zijn, nu er een dienstregeling was getroffen, welke het pu bliek nog meer dan vroeger in de gelegen heid stelde van de voordeelen van het snelle luchtverkeer gebruik te maken. Zij zal in 1934 nog worden uitgebreid, mede doordut voor de nood ge aansluitingen zal worden gezorgd. Het zal mogelijk worden op één dag tusschen 7 uur vm. en 11 uur nam, heen en weer van Londen naar Berlijn te vliegen. In Berlijn heeft men dan ongeveer 4 uur óm zaken te doen. Van den zomer zullen er niet minder dan 5 diensten op Londen en 4 op Parijs zijn. Ook staat op het programa een dienst: Am- sterdam-Hull-Manchester. Verder is al ie aandacht gewijd aan de vluchten naar Ham burg met aansluiting naar Kopenhagen eji Malmö. (Gothenburg, Oslo en Stochholm kun oen per nachttrein worden bereikt). Stock holm zal men dan in 9 uur kunnen berei ken. Gehoopt wordit, echter, dat in 1935 de Zweedsche hoofdstad haar eigen vliegveld zal hebben. Met deuitbreiding der diensten zal uit breiding aan het nachtvliegen worden gege ven. Dat kan slechts geleidelijk geschieden in verband met de spec.alé accomodate, die er voor noodig is. Ook aan de opleiding daarvoor dient alle zorg te worden besteed. Een Amerikaan is bez g op dit gebied het vereischte onderwijs te geven. Het binnenlandsch verkeer Ook dit ontwikkelde zich krachtig. Tegen 2500 in 1932 werden in 1933 10.800 passagiers vervoerd. Vooral de lijn Rotterdam-Haam- stede-Vlissingen loopt heel goed. Van 1 Maart30 April vermeldt het pro gramma; gen v.v. Zomer: 1 Mei31 Augustus: Dubbeldaag- sche dienst Amsterdam-Twen te; Rotterdam- Amsterdanl-Groningen v. v.; Amsterdam- Roterdam-Haamstede-Vlissingen v.v. en Ara sterdam-Rotterdam-Eindhoven v.v Gedurende de maanden Juli en Augustus wordt bovendien een lijn Groningen-Borkum v.v. geëxploiteerd, terwijl de lijn Amster- dam-Vlissingen v.v wordt doorgetrokken naar Knocke/Zoute, met de bedoeling te doen aansluiten op Ostende-Antwerpen. Herfst: 1 September-31 October. Enkeldaag sche dienst Twente-Amsterdam-Rotterdain en enkeldaagsche, (waarschijnlijk dubbel daagsche) dienst Amsterdam-Rotterdam- Haamstede-Vl ssingën; en dubbeldaagsche dienst Amsterdam-Rotterdam-Eindhoven. De lagere tarieven zullen eerst kunnen worden ingevoerd, indien technisch de orga nisatie en exploitatie der luchtlijnen nog meer zullen zijn verbeterd, hetgeen waar schijnlijk zijn beslag zal krijgen bij de in voering van snellere vliegtuigen. Het aantal vlieguren was in 1933 21.500 (18.000 in 1932); het aantal motordraaiuren steeg van 48.000 op 60.000. Tot de beste „werkpaarden" behooren dë 8 F 12 toestellen met 8.718 vlieguren en de 5 F 8 machines met. 6.500 vlieguren. Alleen de Pelikaan had reeds 1424 vlieguren. Over het Atlantisch vliegen kan niet veel worden meegedeeld. Het is in studie. Ame rika beschikt over één vliegboot. Er raoet op dit geb ed nog veel worden bestudeerd eer het kernen kan tot een verbinding Ame rikaBermuda'sAzorenEuropa. De financieele resultaten zijn voor 1933 voor de K.L.M. van dien aard dat van de Regeering een bedrag van pl.in. 650.000 minder aan subsidie noodig is. D.w.z. de K.L.M. heeft ditmaal geen sub sidie nood.g. Hierbij is ter zijde gelaten de garantie voor de postvluchten, die door het Staatsbedrijf der Posterijen wordt versterkt. Gaarne besluiten we deze korte uiteenzet ting met een hartelijken gelukwensch aan de K.L.M. met het voor haar zoo succesvolle jaar 1933. Het was prachtig. En toch zeggen we: steeds hooger! KAZERNE-TAAL Van oudsher heeft de kazerne een kwaden naam omtrent de aldaar heerschende taal- m i s bruiken. Vloeken en zedelooze taal waren vroeger de gewoonten, die de militaire uniform ken merkten. Vloeken als een kanon of als een dragon der waren de bekende uitdrukkingen in den volsmond. Wat zijn de tijden in dit opzicht ten goo de veranderd schrijft „Onze Banier" van de Nat. Chr. O. O. Vereeniging. „O neen, wij willen niet beweren., dat de kazerne thans een voorbeeld is in kuische en Gode welgevallige taal. Geenszins.1 Doch bij vroeger vergeleken is de zaak zeer veel verbeterd. Vroeger hoorden bij het excerceeren de noodige „knoopen" en de manier waarop fouten werden rechtgezet, gaf vaak een bloemlezing van ongemanierdheden en er ger. Er werd gevloekt van hoog tot laag en Dus wéér een ellendige dag in hel vooruilzichl. Heusch niel noodig I Neem een "AKKERTJE" en binnen een kwartier voell Ge U weer frisch en opgewekt en zijl Ge Uw hoofd pijn kwijl. AKKER-CACHETS helpen verrassend snel bij Hoofdpijn, Kies- Sijn, Zenuwpijn, Rheumaliek, Griep, e koslen slechis 50 cenl per 12 stuks en zijn overal verkrijgbaar. laag tot hoog. En bijna niemand duidde dit euveL En dat kwaad is er thans zoo goed als geheel, uit Onze meer dan 39-jarige bestrijding, de aanduiding van dit kwaad als kwaad in de Volksvertegenwoordiging, de orders en bepalingen van hooperhand en de straf baarstelling van het kwaad als in strijd met de krijgstucht zijn niet onvruchtbaar ge weest". LEKKER TOCH! EMIGRATIE NAAR NIEUW-GUINEA. Tegen het idee der emigratie naar Nieuw- Guinea is èn in de kranten ook in ons blad èn van officieele zijde met klem ge waarschuwd De Emigratievereeniging Nieuw-Guinea, oorspronkelijk ontbonden na het „hopeloos" advies van minister Colijn. - begint zich zoo- Ondergeteekenden hebben een nieuwe ver eeniging onder dehzelfden naam opgericht, waarvan lid kunnen zijn zij, die de werk zaamheden kunnen verrichten, welke noo dig zullen zijn om de Nieuw Guinea-gedach- te in het Nerlerlandsche volk te verlevendi gen. Opden duur. misschien na een jaar, mogelijk nog langer kunnen wij wellicht be reiken, dat onhemiddelde Nederlanders wor den uitgezonden. Kost wat het kost, merkt de r.k. T ij d op, scl.ijnpn de heeren onze menschen te willen verbannen naar oorden, waar zij het al les tezamen genomen erger, veel erger zullen hebben dan hier. Wie heeft ook weer gezegd, dat er geen idee is zóó dwaas, of het vindt wel enkele fanatieke aanhangers?! GEEN ZWAAR BAANTJE RAADSLID VAN BEERTA TE ZLJN. Wie het weet bij ondervinding, sjot, niet met het werk, da' epri raadslid heeft ie dti-n, \ooral niet' als u; VöU'lr.s rv?. volgt en beieeft: V/niuev t gemeen u roept, be- sorglu het als l1 eigen! Maar in Reerta.hebben de raadsleden een „makje". De: er dagen heeft ie burge meester nog een tweetal nieuwe ambtsdra gers henoen.d Dal is dus nog ercer dan een bestuur, dat zich zelf aanvult. Maar de heeren hebben dan .ook niets an ders te doen, dan het ambt te aragen. In functie treden ze niet Want art. 1 van het noodwetje voor Beerta luidt, dat de wethouders van hun functie ontheven zijn en dat de raad niet in vergadering bijeen komt. Zóó kan iedereen raadslid zijn! 't Is net een bestuurder van een vakorganisatie zon der leden. En zondor honorarium natuur lijk 1 Wat een rare tijd DE 23e R.A.I-TENTOONSTELLING. De komende tentoonstelling van automo bielen in het R.A.I.-gobouw te Amsterdam, vraagt over een kleine maand al weer de aandacht: duizenden zullen zich dan opma ken om de verfijnde producten van huidige auto-fabricage te gaan bezichtigen. Van 9 tot en met 18 Februari staat het spmi-perma- nente gebouw op het Cornelis Troostplein weer in de volle belangstel ling zeker van heel autorijdend Nederland. Wij zijn er van overtuigd, dat er zeker niet minder men sehen zullen komen dan er verléden jaar ge weest zijn: en toen waren het er meer dan honderd duizend. Als dntzno is. dan is de moed en de ener gie van de werkers in dezen door de crisis zoo zwaar getroffen handel niet onbeloond En in dat vooruitzicht hebben zij ook het besluit tot het houden van deze show, on jdanks den crisistijd, genomen. ROFFELRIJMEN, Niet boos worden J Daar krijg ik van een Scheveninger Een brief, zoo bitter en zoo boos, Dat ik die door de wol geverfd ben Hier in mijn open hoekje bloos. Die beste vriend, die lange jaren j Ons blad zelfs graag gelezen heeft, Is zóó ontstemd op mijn geroffel Dat hij er nu de brui aan geeft. En dat om een onnoozel rijmpje, Zoo'n roffeüiedeke van mij, Zoo'n versje met de zacht ges'.emde, De lieve titel: „Trouwpartij" Dat spijt me. Maar het spijt me erger. Dat hij zich ergert aan het feit Dat feitelijk geen feit mag heeten, Zijn vaste wetenschap ten spijt Dat ik op onze Scheveningers Een pik heb; dat hun dialect Bij mij en vele Nederlanders Een graag gevierde spotlust wekt. Mijn booze opponent kan weten Dit is een feit, en dit staat uast.' Dat ik juist bij ons visschersvolkje Zoo graag een reisje ga te gast; Dat juist het dialect mij aantrekt, Waar ik het op mijn weg ontmoet, En dat juist de gezonde humor Van 't zeevolk mij weldadig doet! Daar komt nog bij: het trouwtooneeltje Speelt juist in een vermaardestad, Terwijl de bruid waarschijnlijk nimmer. De echte zee geroken had Kom, beste brave Scheveninger! Heb je de humor niet gevoeld Daf hier dat „uit de pekel halen" Op blufferige armoe, doelt? Je zult toch vast niet van mij eischen Dat ik bij ieder liedje zeg Dat ik aan Katwijk, Scheveningen Of Spakenburg geen lak opleg: En morgen: dat ik Jan of Gerrit Of Sjaan of Gerrie niet bedoel? Daar zal je me de hand op geven, Dat zegt me mijn gezond gevoel! (Nadruk verboden.) LEO IjENS. NEDERLAND EN ORANJE Het joneste nummer van Nederland en Oranje" het officieel oreaan van het Ver hand van anti-rev. prooaenndaeluhs is voor- al hoiansxijk. omdif daarin zijn oneennmen hef "rncram vnn Rneinsplnn 'onnls Hit laat stelijk is gewiizicd; en een onrlemeutai»' over zicht van de laatste manndpn. dat, een coed beeld geeft van de financieele toestand des rijks.

Nieuwe Leidsche Courant | 1934 | | pagina 5