Dl WONDEREN WIN ©NS LICHAAM EEN VOLMAAKT WERKSTUK een materiaal, beter dan stalen veeren. De mensch is de kroon der Schepping genoemd, en in de mate, dat hij zichzelf heter leert kennen opent zich voor hem den weg om dieper door te dringen in de kennis van al het geschaner.e. Maar wat een mensch ook Kan, nimmer zal het hem ge lukken iets voor1 te brengen, dat zijn eigen lichaam in waarde overtreft. In het lichaam van den mensch toont zich Gods Almacht Wijsheid. Vei gelijken wij. het mensche lijk cuganiMiie met de meest ingenieuse vindingen der moderne techniek, dan springt dit duidelijk in het oog. Wanneer men echter deze vergelijking tteki levende wezens en machines, ,i,uu ne *ol welke ziekte in het leven speelt en *».omeut huiten beschouwing laten Het wel eens kunnen, dat. wan neer nu: dit niet deed, de gemiddelde machine **genover den gemiddelden mensch nog niet *uon slecht figuur zou slaan. Waar wij lii^r evenwel op neerkomen is dit: de mens» is in alle tijden een exempel voor leu technicus geweest en nimmer heelt een ig dood toestel datgene gepresteerd wat. de loimile gezonde mensch op lichamelijk g< -d vermag uit ie voeren. Geeu enkel verkooper zou (zonder on waarheid te spreken) van zijn product dit kunnen zeggen: „Deze machine heeft een levensduur van zeventig a tachtig jaar. De ■ediening is uiterst eenvoudig. Men moet ei' alleen regelmatig brandstof en water in Min. De motor behoeft nooit te worden vernieuwd. U heeft nooit nieuwe banden iiuudig ilij loopt niet aan. En bij hooge uit zondering zult U eens een onderdeel moeten aanschaffen". Ja tocll. liij zou 't mogen beweren als hij sla cerihandolaar was of zichzelf te koop aanbood. „Dal kan niemand namaken". Inderdaad niet We zullen ons door den ïjierigen aanprijzer de zaak eens wat uit voeriger laten uitleggen. „U ziet hier de wonderbaarlijkste con structie, die ooit op aarde werd geschapen on die al Uw Verwachtingen zal overtreffen. Het, geraamte van dit 'toestel is gemaakt van een materiaal dat beter is dan stalen vee'en en dat U een maximum aan elas ticiteit, weersiandsvermogen en soepelheid garandeert In plaats van hevels, wielen en raderen, bevat dit apparaat knoken, en de motoren zijn er in vervangen door spieren De geleidingsbuizen tussvhen stoomketels en cylinders zijn aanwezig in den vorm van bloedvaten. Met eet en drinkbare substan- lies houdt ge de machine op gang, zoodat Kolen, olie en benzine als brandstof hier g^en dierst doen. Een superieure perspomp: h»*t hart, niet greoter dan een vuist werkt djg en nacht door en verplaatst per uur ior honderd liter bloed De banden, waarop vele voertuigen loopen, zijn b*ar, gerempla ceerd door een veel beter procédé: voet- zoicn. Deze leggen 20 000 schreden per dag df. gaan bij oordeelkundige behandeling iiiet stuk eri blijven lucht- en waterdicht tot aan het einde van hun bestaan. De vingers v.-rslijten niet, in de radio-installatie van liet oor slaan geen lampen door. BovendiPii is dit organisme economisch in het gebruik. Het haalt n.l. uit de brandstof meer energie dan de beste stoommachine. V et en koolhydraten worden volkomen ver teerd, terwijl eiwit voor viervijfde, wordt \erbruikt. Welnu, de ingewikkeldste machi nes zijn nauwelijks in staat, om 75 pCl. van de brandstof in arbeid om te zetten Van daar dan ook. dat de levende machine, die wij U hebben aan te bieden, zoo regelmatig pii goed verwarmd Wordt. Met de lichaams warmte over epn etmaal zou men 30 Liter ijs aan het kookon kunnen brengen. Een beter centrale veiwarming is niet denkbaar. Uver de spieren zullen we U thans om standiger inlichten. De afzonderlijke spier vezels, die maar één centimeter lang zijn, bestaan uit kleine afdeelingen die, zoover we weten met een eiwitachtige stof zijn gevuld, welike net als het wit van een kip penei kan stollen en zich daarbij samen trekken om even later weer vloeibaar te worden en zich te ontspannen. Dat alles veronderstellen we tenminste, want gezien heeft nog niemand 't De klein- s1e elcmentep van de spier zijn namelijk zoo nietig, dat men ze zelfs onder de mi croscoop niet meer kan waarnemen. Dit stollen en vloeibaar worden van de spieren staat gelijk met de cylinderwerkin- p»*n van een motor. En als men de zenuw- uiteinden. die de spieren prikkelen met de ontsteking van een benzinemotor zou willen vergelijken, zou dat niet onjuist zijn. Ken verschil is, dat we geen benzine, maar bloed gebruiken. Ongeveer vijf-en- i vintig maal per seconde wordt de werken de. spier gestimuleerd. De zuurstof uit het bloed wordt voortdurend gebruikt en er zijn natuurlijk ook verbrandingsproducten, voor namelijk koolzuur. De prestaties der spie ren moet men niet onderschatten: we zijn zoo gewend geraakt aan de samenwerking van allo verschillende onderdeelen, dat die ons niet meer imponeert. Weet echter dat de kauwkracht van den onderkaak 1*20 K.G. kan bedragen en sommige zoogenaamde tandaihleten bewezen zelfs, dat de kauw kracht 500 a 600 K.G. vermag te zijn. Bestudeeren we het skelet, dan zien we, dat allerlei soorten gewrichten daarin een taak hebben: scharniergesvrichten, die den uitvinder van de openslaande döur tot een voorbeeld zijn gewoect. Hoofd, knie en elleboog, vingers en tee- nen zijn er meei uitgerust. Schouder en heup bevatten een kogelgewrioht, terwijl de hals, die om zijn eigen as kan bewegen, van een draai gewricht is voorzien. Dage lijks worden de gewrichten duizenden malen gebruikt, en dat gaat zoo hef heele leven rloor, zonder dat in het normale geval bedrijfsstoornissen van eenige beteekenis optreden. Welke maohinebouwer doet dat na? En waar vindt men een toestel, waaraan alle deelen zoo uitstekend geolied zijn als aan dit? De spiegelgladde gewrichten worden zon der onderbreking vochtig gehouden, zoodat wrijving en slijtage niet voorkomen. Maar de beenderen dienen niet alleen tot beweging, zij zijn in de eerste plaats de dragers van het mensrhelijk lichaam. Daar toe zijn ze voortreffelijk ingericht. Ze zijn namelijk niet vast en massief, maar min of meer hol. De been wand is bij het midden gedeelte van de heup het dikst en gaat naar de uiteinden toe in een gestel \an been- staafjes over. Da? is doelmatiger dan mas siviteit LI moet weten, dat de Zwitserscho mathe maticus Eulman. de heenstaafjes onder zocht heeft en torn tot zijn groote verba- De druk in den ketel van den sneltreinloco motief verwoest de hart wand niet. Ten slotte is er nog hpf wonderlijke bind weefsel, dat onder de opperhuid begint en alle lichaamsdeelen doordringt. Het bindweefsel Is samengesteld als een eeil; men kan 't misschien middendoor scheuren, maar overlangs is het on verwoest- De verbinding tusschen de heup en de ledematen is zoo sterk dat men er een gondel met volledige bemanning aan zou kunnen ophangen, zonder haar W verbre ken. Zeven en een halve centenaar is deze in staat te dragen. Gestalte en gelaat van menschen uit zeer ver geleden tijden zijn ons bekend. Daaruit blijkt, dat het menschelijk lichaam in den loop der eeuwen aan een zeer geleidelijke verandering onderhevig is. Men zou kunnen denkon, dat er thans een einde gekomen is aan de ontwikkeling van het menschelijk ras. Dit zou echter in strijd zijn met alles, wat wij tot nu toe van de wetten der levende natuur hebben be grepen. Al is de verandering dan vaak een vorm- en niet een inhoudswijziging, het neemt niet weg, dat de uitspraak „alles stroomt niets blijft" hier zeer zeker kan worden toegepast Zoo krijgen b.v. de menschen (althans zekere menschensoorten) nieuwe lichame lijke kenmerken: do blindedarm i* aan liet verdwijnen; de zwezerik is reeds vrijwel verdwenen. In de natuur staat niets stil. Wanneer men vijfduizend jaar oude mummies verge lijkt met individuen van thans, dan kan mon coijstateeren, dat zelfs in deze betrekkelijke korte spanne tijds het uiterlijk van den mensch anders is geworden. Wij willen ons hejierken tot een eenvou dige opsomming van de eigenschappen, die geleerdijn in toekomstige generaties veron derstellen. De gemiddelde lengte van het lichaam zal toenemen. De beenen zullen langer, do armen korter zijn. De kleine teen zal rudi mentair worden, evenals de blindedarm Wat het gelaat betreft: het voorhoofd wordl honger; de ooeen komen dieper te liegen en zullen'aan uitdrukking winnen. De nen= wordt smaller, maar zal in het algemeen scherper zijn dan nu. Technici bouwen de na tuur na. IJzeren en menschelijke ledematen. zing ontdekte, dat deze niet maar zoo orfle- loos dooreen lagen, maar volgens een be paald systeem gerangschikt waren en wel zoodanig, dal aan de druk goed weerstand kon worden geboden. Eulman was in die dingen expert, want hij is de grondlfjgger der zg. grafische statiek d.w.z. de leer der spanningen in een dragend toesiel (b.v. een brug. èbn dak, een toren) Bij het gemelde onderzoek was zijn landsman, de anatoom Meyer, hem behulp zaam. Eulman liet later zijn leerlingen een mo del van een kraan bouwen, dat ongeveer de vorm van een bovendijbeen had, en daarin moesten de scholieren de langs theoretrischen weg gevonden,' druklonen tee ltenen. Het resultaat vertoonde een ver bluffende overeenkomst met den bouw van het menschenbeen en zoo werd het heup gewricht een voorbeeld voor alfe hijsch- kraan-ontwerpers. Het hart, dat een heel leven laD(g 400 Liter vloeistof per uur verplaatst, zou nek in staal zijn de stoomdruk van een sneltrein-loco motief te trotsceren. Hetzelfde geldt voor de kin. De kauw spieren zullen minder sterk worden, hetgeen het gezicht smaller za| maken. Ook het sche deldak zal dunner worden. De kaalhoofdig heid zal toenemen Over 't geheel zal de toe- komstmensch minder behaard zijn dan wij. Ook de inwendige deelen zullen wijzigin gen ondergaan. Men beweert soms. dat dp invloed van een verfijnde voeding zich hier zou doen gelden. Waarschijnlijk is echter het tegenoverge stelde het geval; de lichamelijke verande ring oefent invloed uit op de voeding; schen met sterke magen worden nog altijd geboren en wanneer hun aantal percents gewijze afneemt is dat zeker niet te wijten aan een simpele uitwendige oorzaak. Wanneer de Hunnen hun leven voorna melijk te paard doorbrachten, kan dat nooit een erfelijke degeneratie der onderste lede maten tengevolge hebben gehad. En neer Hunnenkinderen, die van hun jeugd af in een andere omgeving werden gebracht en dan dus evenveel moesten loopen als ieder ander, zich tóch minder goed te voet konden voortbewegen (hetgeen overigens In Augustus waren wij. in. St. Gilles, in de nabijheid van Sables-ty Dlonne in de Ven dee. Wij wilden ook eehjS de zee op, niet met een heelc bende „eti promenade sur mer", en ook niet op da manier van Alain Gerbault, maar slechts om de gewaarwor- ding te leereu kennen van te zijn op een schommelende boot, in cjj? schaduw der zei len, kJein tusschen wajer en hemel. Zoo gingen wij er dan 's na/rhts om 12 uur met een echten sardinevissoJUer op uit, een e-t maal op de open zee. 'Jlet was een merk waardig gevoel, zoo ijn een stikdonkeren nacht in een slapende., haven op de onbc kende bemanning te wachten, om voor de eerste maal van je le/ven het verre onbe kende tegemoet te vajren. Hoe zou de reis uitvallen? De sterrenhemel fonkelde hoog boven oijs, en het water in de haven was pikzwart, door een rsnkele lantaren belicht. Zware schreden vaji klompenvoeten kwa men dichterbij. De Unmanning, zes mannen en de „patron", was spoedig bijeen. Ieder bracht zijn eten voor heel den dag in een platte korf mee: brood, sardines, kaas, een flesch wijn, en in een licht, schommelend roeibootje ging het naar de zeilboot, die spoedig als een groote, donkere massi onze buurt opdook. Korte bevelen, ruwe vuisten grijpen de boot en trekken haar op het dek, spookachtig bewegen zich de zwarte gestalten van de mannen ergens binnenin begint een motor te brommen. Dat alles was gloednieuw voor ons, het had een eigenaardige bekoring. Zoo begint een rooversgeschiedenis, denk je bij jezelf. Alleen aan het geglim van een sigaret zien we, d it de kapitein aan het roer staat, de anderen zijn nog een uurtje in de kajuit gaan slapen. De lucht daarbeneden is niet te verdragen. Het geratel van den motor, de overal ingedrongen vischstank, de slechte olie, de gaslucht, en bovendien de geur het vischaas zou je ziek maken. Wij blij- liever aan dek. Steeds krachtiger slaat het water tegen den romp van het schip, i sterke bries drukt in de zeilen, wij zijn open zee. De nacht is koud en lang. Einde lijk wordt het morgen, de zon komt bov den horizon, en tegelijkertijd wordt deze doorsneden door een anderen zeiler, zoodnt het een onderwerp leek voor een goedkoope Japansche houtsnede. Meeuwen, kormora- nen, zeezwaluwen, en ook dolfijnen oi kelen het schip. Verschillende werkzaamheden moeten er rrimmer werd aangetoond), dan brengt ons dal tot deze conclusie: „het rijdende leven een uitvloeisel van de erfelijke degene ratie der onderste leden en niet een oo. ark". Zoo is het ook onjuist om aan te neme»; dat de blindedarm rudimentair wordt, door dat hij hij velt individuen (die later kinde ren krijgen) is weggenomen. Het is juist andersom: het feit, dat ge noemd lichaamsdeel verwijderd moet wor den is een gevolg van de ait :keling van he' orgaan als zoodanig; een ander gevolg hier van is: liet ontbreken van de blindedarm bij jonggeborenen uit onzen tijd. Wij komen thans terug op net spijsverte ringskanaal in het algemeen. De slank? mensen wordt in de toekomst liet overheei schende type. De hartslag zou snellei worden. In geestelijk opzicht zou de toekomst- mcnsch ons overtreffen. Overigens zal hij langer leven, maar vaker ziek zijn; spijsveitoiingsstooniissei: en slapeloosheid zullen onzen nakomeling sterker verontrusten. Suikei ziekte en huid aandoeningen zullen eveneens meer voor komen, evenals krankzinnigheid. Ook de kanker zal nog meer slachtoffers eischen dan hij reeds tegenwoordig doet feeri mogelijkheid om deze ziekte te genezen zou het aantal doodeJijke gevallen doen af nemen; de aanleg om kankerpatiënt te wor-deo zal zich echter in ieder geval sterker doen gelden). Er zullen ook moer hartlijders zijn; het toenemen hiervan is gedurende de laatste tientallen jaren reeds te constateoren. Het grootste gevaar, dat het ras bedreigt, wordt uitgedrukt door de daling van het geboortecijfer. De avondbladen van 17 April 1006 brach ten nog steeds berichten o\er de verwoes tende uitbarsting van dei< Vesuvius, die tal- looze slachtoffers had geêi.-cht Weliswaar was het den burgers van San Francisco eigenlijk onverschillig wat er in hot verre Europa gebeu. 'e, maar door een bijzondere omstandigheid best- ml er toch veel belang stelling voor het lot van de st.n! Napels, die dagenlang niet den indergang was be dreigd: in het Giand Opera House z-mg de bezitter van do srhoom4ii stem ter wereld, Enrico Caruso. Do tcgnrfgsprijzen waren waanzinnig hoog maar de mannen uit hot ..gouden W»stonverhouden genoeg om zich een verblijf van eenige weken in Sart Francisco te kunnen verooi loven. Zij ap plaudisseerden enthousiast, zij spraken in de pauze over Caruso's vaderstad, over de aardbeving in Italië, over de lavastroomen van den Vesuvius, zij prezen vol vvelbeha gen den rotsachtigen ondergrond van hun stad, waar iets dergelijks nooit zou kunnen In den vroegen ochtend van 18 April even na vijf uur begonnen de kamerwanden in de luxe-hotels te trillen. Het trillen groeide tot een schokken on stampen, de muren scheurden, buiten klonk het geraas van instortende tiuizen en bezwijkende schoorsteenen. Nog stonden de groote woon en hotelpaleizen overeind en het feit, dat de aardbeving zich in zoo langzaam tempo ont wikkelde, heeft tienduizenden het leven gered. Alles ijlde bezinningsloos de straat op, dromde samen op de pleinen en luistei- de met ontzetting naar het rommelen der aaide en het onophoude'ijk gedreun van'den grond. Zoo verliepen een paar minuten, steeds nieuwe massa s ontvluchtten de wan kelende huizen en zochten bescherming op de openbare pleinen S'echts weinigen gi er ile voorkeur aan in hun huizen te blij-, ven in de meyning, dat het gevaar voorbij Toen werd plotseling de straat openge scheurd door aardgassen, die zich een uit weg zochten. De doffe kna| van den scheu rende n h'ulem werd gevolgd door een schel gefluit 0)1 gesis vat: de ontsnappende gas sen. H'-t was alsof een geweldige vuist het hinnerste van di aarde naar hoven stootte en de menschen 'oor elkander schudde. Met een onbeschrijfelijk lawaai stortten de wol kenkrabbers in; honderdon en honderden werden onder de puinhoojien hegraven. Met ent-etting aanschouwden de geredden op st:aten en pleinen, hce hun stad lang zamerhand een ruïne werd. Want altijd nog duurden-de aardschokken voort; kort na acht uui deed een zeer heftige schok alle gehouwen instorten, die reeds door de vorige stooten aan het wankelen waren gebracht. De verschrikking scheen geen einde te ne men. Enorme mensrhenmas-sa's drongen d° stad uit om zich in het open veld in veilig heid te stellen Allen hadden het hoofd ver Inren, niemand bekommerde zich om de dooden en gewonden, die onder de puin- hoopen lagen. Het was 'ieht geworden, en angstig staar den dc vluchtelingen naar het silhouet der op hot liciK nog in orde worden gemaakt waaraan wij meehelpen. De motor wordl gecontroleerd, de zeilen worden ingehaald, de netten gereed gelegd en van aas voor zien. Een uitkijk op de boeg houdt steeds zijn blik op het water. Plotseling een glin steren aan de oppervlakte der golven, dat zijn ze de sardientjes, een groote school' De boot stopt, roeibootjes, ieder met twee man erin, worden te water gelaten, en met het aas aan de netten, die 10 M. breed en ongeveer 4 M. diep zijn, begint de eigenlijke vangst De mazen van het net, waarin de visschen met hun kieuwen vastzwemmen, zijn van een bepaalde grootte, zoodat men zich niet om het sorteeren der sardines behoeft te bekommeren. Zoo'n net kan dik wijls in een minuut of tien vol zitten, wat ongeveer 100 K.G. visrh beteekent Vaak ook kan men drie uur wachten, en nog niets vangen. De zeilboot vaart intusschen lang zaam om de visschers heen, en verwijdert zich daarbij soms ook zoover, dat men nauwlijks de bootjes nog onderscheiden kan. Aan boord is maar één m3n achter gebleven, en die neemt het er wat van. Hij laat het roer gaan en zet den meter af. Dat HET EILAND NOIRMOUTIER. Het verste punt dat door de sardine-visschers bereikt werd is het oogenblik, waarop wij het ergste door elkaar geschommeld worden. Ik zou glad overboord geworpen zijn, als ik me niet hier en daar had kunnen vastklemmen. Ik wist niet, hoe mooi dat was, die rust, waarin niets is dan het bruisen van de golven en het zoemen van de zeilen. Heel vooraan, stad. Daar verrees plotseling op tien, twin tig, honderd plaatsen een vuurschtynset boven het bizarre geraamte van ingestorte huizen en nog overeind staande wolkenkrab bers. Vlammen laai len op, de wind dreef als het ware. stukken vuur os er de straten: San Francisco-stond in brand. Voor de aard beving waren de menschen gevlucht. Maat het vuur, dat nu voorwaarts drong was een wroedere vijand dan de donkere marlden dei narde. Te negen uur was de city één haard van vlanunei. en rook Waarschijn lijk waren bij de aardlrevinp de gasbuizen gesprongen en had zich het gas met do lucht gemengd, zoodat het knalgas was ge ëxplodeerd. En dat op vele plaatsen tegelijk. San Francisco werd door het vuur vets alonden. Troepen nikten nan en lieten geheele straten jn de lucht vliegen, om hel vuur te beperken. Tevergee's, de vlammen sprun- gen over en maakten zich langzamerhand van de stad meester. Toen de zon op h< t hoogst stond, was meer dan de helft van San Francisco één-enkele vuurzee Olievoor raden' uit pakhuizen en fabrieken voedden het vuur; een dikke, adembelemmerendè oliewalnt daalde nper over de meer dan tweehonderdduizend vluchtelingen, die hui- ten da stad moesten aanschouwen, hoe hun bézittingen vernield werden. De dooden werden toen reeds bij duizen den geteld. Bij den eersten schok was het weeshuis ingestort; tweehonderd kinderen gingen over van den slaap in den dood. Een huurkazerne van tien verdiepingen stortte in: geen enkele bewoner werd gered. De ge houwen de»- groote hladcn hadden het per soneel, dat dc zorg voor het ochtendblad had, onder hun puinhoopen bedolven. Ca ruso kon zich nog juist in veiligheid stellen vóór het hotel waar hij zijn intrek had ge nomen, instortte. Het heldhaftige optreden van de brand weer was vergeefsch. De commandant vond onder de puinhoopen van het Union Trust Building den dcod Drie regim. soldaten zwoegden, bijna naakt met 't oog op de hitte, om den brand te overmeesteren. In den na middag was ook de Chineezenwijk door het vuur aangetast Als hongerige wolven en begeprige hyena's kroop de onderwereld van San Francisco uit haar schuilhoeken en begon te plunderen. Uit een krankzinnigen gesticht waren zeshonderd gevaarlijke krankzinnigen losgebroken, die onder liet plegen van de afgrijselijkste misdaden door de vei laten straten raasden. De nacht werd huiveringwekkend. Op een afstand van iO kilometer was de eigan- tisciie brand te zien. Onophoude»:jx u. -. klonken de explosies \an het dynamiet met behulp waarvan men het vuur wilde over winnen. Op het veld was niet genoeg water om de dorst der honderdduizenden te tus schen, de levensmiddelenvoorraden waren slechts gering. In dezen ontzettenden nacht werden 150 kinderen geboren; de dokters waren in koortsachtige haast bezig met ojie- reeren en verbinden. De minister v. oorlogjfl Taft, kondigde den verscherpten staat van beleg af, en dirigeerde 20.000 soldaten n&ara San Francisco. De opkomende zon zag o\cr" alle liniën een verbitterden strijd tegen vuur, honger, dorst en plunderaars ont branden. Op den avond van den 20st> n April hadden brandweer en militairen over wonnen. De schade bedroeg ongeveer 1200 millioen gulden. Slechts de helft was door verzeke ring gedokt. En nauwelijks waren de laatste vlammen gobluscht of de wederopbouw aam een aanvang. Een grootsch opgezette collecte bracht reeds in de eerste dagen 75 millioen gulden op. Geheel Amerika wed ijverde in bereidwilligheid en gulheid. Bux- tenlandsche hulp werd van de hand gewe zen. De Amerikaansche nationale trots duldde niet dat de wederopbouw van San Francisco zou worden mogelijk gemaakt met behulp van buitenlandse!) geld. Som mige Amerikaansche bladen zochten de oor zaak van de ramp bij de uitbarsting van «Ion Vesuvius, een bewering, die wetenschappe lijk volkomen onjuist is. Intusschen wekt het de bewondering op, dat het herstelwerk met zooveel energie werd opgevat Vijf jaar later was San Fran cisco herrezen, schooner en imponeerender dan tevoren. op den boeg sta ik, waar ik me vasthoud aan sidderend touwwerk. Hoog boven de golven uit gaat het, zeven of acht mete»- en dan zwaar naar beneden, alsof de steven zich in de diepte zou willen boren. Schuim spat om me heen, en ik voel mij al haast een oude zeerob. Zoo zou ik wel wekenlang verder willen zeilen. Maar spoedig moeten wij aan terugkeer denken, want we zijn een heel eind buitengaats, voor het eiland Noirmoutier. Een groot schip uit Bretagne, mei trotschr, donkerbruine zeilen, ging zeer dicht aan ons voorbij. Rustig, haast onwer kelijk, als een spookschip. De visschers hadden succes, want met een 800 K.G. sardines, een reusachtige hoop glinsterende, spartelende vischjes aan boord, ging het huistoe. De namiddag was verschrikkelijk heet, slaperig lagen wij aan dek. Glinsterend ligt de kust in de verte, cn 't is prettig, je voor te stellpn. dat daar een gelukkig Zuidzce-eiland ligt Zoo leer je Alain Gerbault begrijpen! Nog denzelfden avond zitten we al weer in de haven, en tracteeren er (lp zeeiui op een flcsch goeden wijn.

Nieuwe Leidsche Courant | 1934 | | pagina 8