ZWITSERSCHE LOCAPA SCHOOL-EN KERKMEUBELEN HOLLANDSCH Kerknieuws. MUI. ROTHUIZEN [HM Schoolnieuws. IDE AL DE BEKENDE THANS wCt SCHAAKRUBRIEK 'ATERDAG 20 JANUARI 1934 EERSTE BLAD PAG. 3 GEREF. KERKEN. Tweetal: Te Amsterdam-Zuid (3de pred. iets), p- N. Kruyswyk te Hilversum en Dr. Sietsma te Eindhoven. NED. HERV. KERK. pedankt: Voor Leerbroek en Middelkoop piantinga te Harmeien. AFSCHEID. BEVES'ntiING. INTREDE. Jen bericht ons: A. W. T. N e n h u i s, met goed rolg door de Classis Den Bosch van Geref. :ken peremptoir geëxamineerd, hoopt Zon- I 11 Februari a.s. intrede te doen als dikant der Geref. Kerk van Lutterade (L r eerste predikant hij wordt. Als bevesti- hoopt op te treden Prof. Dr. F. W. acide, van Amsterdam. De. A. Wijngaarden, van Bedum rgekomen en reeds bevestigd als predikant Geref. Kerk van Groningen, heeft hier intrede gedaan met een predikatie over nb 3 20. Sprekende over „den klop van istiis op de deur van onze harten", wees 0p- 1 de werkzaamheid die Hij verricht; leneisch, dien Hij stelt; en 3. op het heil, [ij belooft. Aan het einde werd hij toe- uroken door Ds. D. van Dijk, Ds. J. Gispen Ds. G. H. A. van der Vegte. Toegezongen ■d Ps. 134 3. HULPPREDIKERS, 'e AnisSordam-W est Sloterdijk) is hulpprediker bij de Ned. Herv. Gemeente oemd de heer H. J. Pol, cand. tot den H. nst, te Winssen (G.). candidaten de pastorie in. [ijkens het zooeven verschenen Jaarboek de Geref. Kerken in Nederland zijn over van t aantal candidaten aan de Theol. jol te Kampen, dat zich bereid verklaard een e.v. beroep in overweging te nemen, Ie pastorie ingegaan, terwijl 4 nog op een ,ep wachten. Van het aantal Theol. candi- p aan de Vrije Universiteit, dat zrich id verklaarde een beroep in overweging emen, gingen 19 candidaten over dit jaar lestorie in- terwijl 12 nog op een roeping UB. itraal bureau voor candidaten OEREF. KERKEN IN NEDERLAND t bureau heeft in het afgeloopen jaar zijn aansrerht wel bewezen. Het doel van dit eau is de preek verzoeken van Kerkeraden voor een bepaalden Zondag een candi- [wenschen. door te zenden aan den can- ast die dien Zondag nog vrij heeft; ter men on verzoek ook opgave kan krijgen, ïe candidaten voor een bepaalden Zon- nog vrij zijn, opdat men daaruit eeu e kan doen. 1933 hebben 61 candidaten, zoowel van rije Universiteit als van de Theologische pschool van de bemiddeling van dit bu- 1 gebruik gemaakt. In den loop van dat ontvingen sommigen hiervan een be- i, zoodat op 1 Januari 1934, nog 42 can- ten stonden ingeschreven. >k de Kerkeraden hebben vaak de hulp het bureau ingeroepen. In 1933 kwamen auvragen binnen, die bijna allen konden den ingewilligd. Zelfs in verschillende dgevallen kon het bureau voor voorzie- in den Dienst des Woords zorg dragen. »r een geringe bijdrage van de candida- n vergoeding van Kerkeraden konden ir.kosten \an porti en drukwerk worden reden, terwijl de administratie geheel be doos wordt verricht. c aandacht van de Kerkeraden (met na- van vacante Kerken en Kerken die nog ir al te vaak lcesdienst nouden) wordt en voortciuur op dit bureau gevestigd, t zoovpel mogelijk alle candidaten des (lags do gemeenten kunnen dienen, it adres is: N. A. van Velzen, Charl. (singel 42b., Rotterdam. Giro no. 10316. Ds. J. H. lamping, f Naaldwijk is op 86-jarigen leeftijd dagmorgen overleden Ds. J. H. Lamping, ritus-predikant bij de Ned. Herv. Gem. ar, waaraan hij pl.m. dertig jaar ver- len is geweest. - Lamping stond te Scherpenzeel (Fr.), ahorn-Harmkarspel, Wierden en van -1920 te Naaldwijk. Hij maakte langen deel uit van het bestuur der Vereeni- van Vrijzinnig Hervormden dn Zuid and. GRAFSTEEN-Ds. G. GORI8. ar wjj vernemen, zal a s. Maandagmiddag e Oude Begraafplaats te Hardenberg perdracht plaats vinden van een grafsteen iet graf van wijlen Ds. G. Goris, em.- ikant vn de Geref. Kerk van Eergentheim ens de Geref. Kerk van Bergentheim zal f. Slomp, Geref. predikant te Heemso, onsulent van de Kerk van Bergentheim, nomenteel vacant is, by de plechtigheid Toord voeren. COLLECTEN-COLLECTIE i J. D. Wielinga, predikant der Geref. i te Franeker. somt in zijn Kerkbode op, (e collecten de Generale Synode der 'f. Kerken te Middelburg blijkens do verschenen Acta aan de Kerken op- ft en verzocht en komt dan. behalve de pne collecten voor Kerk en Diaconie, (insluiting van de gewone classicaal pengekomen collecten, tot een getal van «tra-collecten, behalve nog de collecten voortvloeien uit de verplichtingen der (■ten opzichte van Zending, van ementi, pvclke rubrieken ook in den regel nog Mal extra collecten vragen. „Mij dunkt, kan nog al", concludeert Ds. Wiolenga. herv. gemeente te amsterdam I Bijzondere Kerkeraad heeft, na een Ie discussie, het voorstel om officieele pen (in hoofdzaak jeugddiensten) in het jhuis te houden op de le, 3e en event, öe pgen van elke maand, verworpen. beginsel werd besloten tot splitsing van i 31 (benoorden het IJ) in twee gelijke p: a beoosten het N.-H. Kanaal met jorp Oostzaan; b. bewesten gemeld eenige bespreking werd verworpen een Bal om de Doopdiensten van de niet ver- Me Nieuwe Kerk naar de verwarmde jfilkerk (Amstelveld) over te brengen, pritegen werd aangenomen een voorstel F algemeene huwelijksbevestiging van de |we Kerk en de Oude Kerk over te bren- baar de .Westerkerk (Westermarkt). SCHOOLBIBLIOTHEKEN ten hun hoekenvooraad goedkoop aan- I» met het fonds van de N.V. W. D. pEMA, te Delft Daarin vindt ge posi- Christelijke jongens- en meisjesboeken. I het Christelijk element niet „op" r »in" ligt. Ze zijn alle royaal uitge- 9 en ongelooflijk goedkoop. Gaarne wor- |alle deelen (i 90) franco ter inzage Wen. HEELSUM BIJ ft RN HEM.TEL 492. STATISTIEK GEREF. KERKEN OVER 1933 III (Slot) Vacatures. Omdat het aantal emeriti predikanten in 1933 zoo buitengewoon groot was en dat der geinstituccide kerken ook n ongewoon cijfer vertoont is het aantal vacatures niet bijster afgenomen en bedraagt nog 108. Hierbij zijn ook gerekend de vac. kerken in O. Indië en Duitschland. Ze zijn als volgt verdeeld. Groningen 10, Friesland (N.) 7, Friesland (Z.) 9, Drente _4. Overijse) 10, Gelderland 9, Utrecht 11, N.- Holland 10 Z.-Holland (N) 8. Z.-HollanJ (Z) 11, Zeeland 10 en N.-Brabant en Lim burg 1. In 16 dezer vacante kerken wordt z.g. hulpdienst verrichL Van de ongeveer 90 overblijvende kerken.zijn er ruim 20 dis beroepen of o.i. kunnen beroepen, gezien het feit, dat ze een D.d.VV. gehad hebben, die óf emeritus, óf gestorven, óf vertrokken is. Voor deze 23 kerken zijn 65 candidaten beschikbaar; een getal dat steeds aangroeit, terwijl de vacatures verminderen. Verleden jaar waren er 57 candidaten en 40 kerken die beriepen of konden beroepen. De ver houding is ongunstiger geworden en wordt mettertijd nog slechter. In 1033 zijn 50 stu denten in de Theologie ingeschreven. Dc daling is nog zeer gering. Voor tal van jonge mannen is de toekomst somber. On derschcidene hunner ontvangen ook heel weinig verzoeken om „een stichtelijk woord' te spreken. Hier ligt een roeping voor de classes, om alleen aan vacante kerken beur ten af te staan waarin de sacramenten moeten bediend worden, opdat candidaten destemeer in de gelegenheid gesteld wor den, zich door uit te gaan in vacante Ge meenten te bekwamen en oefenen en ook hun inkomsten te vermeerderen, waardoor ze óf deels in hun onderhoud voorzien óf hun bibliotheek aanvullen kunnen. Vele vacante kerken zijn echter liever gediend van het bedienen des Woords door predi kanten uit de classis, vooral, wanneer er groote stadskerken in de classis gevonden worden, aan welke D.d.W. van naam ver bonden zijn. Op uitnemende wijze worden ze dan goedkoop reiskosten zijn er bijna niet geholpen. Maar voor candidaten en ook dienaren des Woords met gewone capa citeiten worden deze gemeenten totaal be dorven. De classes kunnen hierin den can didaten een grooten dienst bewijzen. Alleen classisbeurten toestaan voor het bedienen van de sacramenten, dat moet het parool zijn. UITGEBRACHTE BEROEPEN Hoeveel? In 1933 zijn uitgebracht 10S beroepen ('32: 115; 11: 214; '30: 240; '29 - 279 en '28: 202) Wel een bewijs dat èn het aantal vacante kerken sterk gedund is en dat de crisis een hartig woordje meespreekt Onderscheiden kerken zijn dankbaar, dat ze eens vacant worden, opdat groote tekor ten, gevolg van het bezit van een D.d.W., kunnen worden weggewerkt. Het is in- droevig, dit to moeten constateeren. Daar zijn kerken bij van ruim 400 zielen. Door wie? Twee en zeventig kerken hebben beroe pen ('32': 73: '30: 111; '28: 169). Hiervan be riepen 65 voor den eersten keer, waarvan 48 het eerste beroep met gunstigen uitslag bekroond zagen; zeer waarschijnlijk dank zij het groote aantal candidaten en de gedachte van een flink aantal (nl. 16) predikanten die, gezien het geringe getal vacatures, van oordeel waren, dat hun een weg geopend werd, waarlangs ze van stand plaats konden verwisselen, welke verwisse ling hun niet onwelgevallig was. Vroeg onlangs niet een D.d.W., die jaren zijn Gemeente gediend had, aan ds. van Dijk, den bekenden Kronieker van het Gere formeerd Theologisch Tijdschrift of hij niet een weg kon aanwijzen, waarlangs het mo gelijk zou zijn dat predikanten, die veertig jaar gekomen zijn, nog Gemeente konden veranderen. De kronieker vermocht dien weg niet aan te wijzen. Hij zou wel te vinden zijn onder een hiërar chisch kerkbestuur gelijk Rome bezit, waar door 't hoogste kerkbestuur de dienaren der kerk worden benoemd. 49 kerken beriepen één, 14 kerken twee, 7 kerken drie en 2 kerken vijf maaL Op wie? Op 47 D.d.W. weren 55 beroepen en op 43 candidaten 53 beroepen uitgebracht Van de 47 predikanten ontvingen 37 één beroep, dat door 12 hunner aangenomen werd en 10 vereenigden op zich twee be roepen. Van deze 10 namen vier het tweede beroep aan. In 1930, drie jaren terug ontvingen nog 24 twee, 8 drie, 2 vier, 1 vijf en 1 zes be roepen. Het k2n verkeeren. Van de 43 candidaten ontvingen 34 éér, beroep, 8 twee en 1 drie beroepen. Het gou den tijdperk van cand., van wie sommigen yijf tot tien beroepen op zich vereenigden is voorbij, zeer zeker voor langen tijd, het zij met dankbaarheid geconstateerd. Toch baart't groote getal candidaten, zegge 65, bange zorg. Jaren geleden hebben som migen praap. ex. gedaan en ze hebben nog geen standplaats. Velen hunner ontvangen bijna niet een preokverzoek en raken bij de kerken in het vergeet/boek. Een zeer droevig gevolg van den overvloed van hen, die staan naar vervulling van het wondere en voor treffelijkste ambt, is, dat sommige zeer zwakke kerken voor een bespottelijk laag traktement in het bezit van een D.d.W. ge raken. Het spreekt vanzelf dat slechts cand., die over middelen beschikken, voor een z.g. noodtraktement een Gemeente kunnen die nen. Over zulke diensten zijn de meeningen in de Kerken verschillend; een algemeen gevestigde opinie ontbreekt hier. De eene classis verzet er zich niet tegen, terwijl de andere met hiand en tand zulke misstanden tracht te voorkomen, door haar medewer king te weigeren, in de overtuiging, dat het geld niet zulk 'n macht op de heilige erve mag uitoefenen. DE GEREF. BELIJDENIS IN DUITSCHLAND De „verklaring", opgesteld door prof. dr. Karl Barth en als officieele confessie der overtuiging van Geref. Duitschland op de Synode te Barmen en in de vergadering van den Geref. Bond 3, 4 en 5 Jan. jl. aanvaard, is voor het kerkelijk en godsdienstig leven ook buiten Duitschland de kennisneming rijkelijk waard. Ze bestaat uit 5 artikelen over de kerk en luidt, eenigszins verkort, als volgt: I. De kerk In dezen tijd. a. Ten aanzien van de kerkelijke gebeur tenissen van het jaar 1933 geb eat ons het Woord Gods, boete te doen en keer te ma ken. Want ln deze gebeurtenissen is een de evangelische kerk reeds eeuwen verwoesten de dwaling rijp en zichtbaar geworden. Deze bestaat in de meening, dat naast Gods open baring, Gods genade en Gods eer ook een rechte autoriteit van den mensch over de boodschap en den vorm der kerk, dat is, over den tijdelijken weg tot het eeuwige heil te beslissen zou hebben. b. Deze dwaling is dezelfde als die der pauselijke kerk en die der dwepers, tegen wie de reformatorische belijdenis zich richt. Tegenover de oude dwaling moet de oude belijdenis met nieuwen moed en nieuwe be slistheid worden gesteld en gehandhaafd. c. Tegenover de eenheid, waarmee deze dwaling heden optreedt, zijn de in de ééne Duitsche Evangelische kerk verbonden ge meenten geroepen, afgezien van haar Lu- thersche, Geref. of geünieerde herkomst, op nieuw de hoogheid van den éénen Heere der ééne kerk en daarmee de wezenlijke eenheid van haar geloof, haar liefde en haar hoop, van haar prediking door Woord en Sacra ment, van haar belijdenis en haar taak, te betuigen. II. De kerkonderde H. Schrift. a. De kerk ontleent haar oorsprong en haar bestaan uitsluitend aan de openbaring, aan de volmacht, den troost en de leiding van het Woord van God, dat de eeuwige Vader door Jezus Christus zijn eeuwigen Zoon in de kracht des eeuwigen Geestes, toen de tijd vervuld werd, eens voor altijd gesproken heeft, b. De kerk ontvangt het eens voor altijd gosproken Woord Gods door de vrije ge nade van den H. Geest in het dubbele maar saambehoorende en in zijn beide bestand- deelen zich wederzijds onderstellende getui genis van het Oude en het Nieuwe Testa ment, dat is, in het getuigenis dat Mozes en de profeten van den komenden, en in het getuigenis dat de evangelieschrijvers en de apostelen van den gekomen Jezus Christus gegeven hebben. c. De kerk leeft door de vrije genade van den H. Geest daarvan en daarin, dat zij, ter wijl zij het getuigenis van de H. Schrift in het geloof aanneemt en in gehoorzaam heid verkondigt, het recht en de barmhartig heid. de eere en de menschenliefde van den drieëenigen God erkent en verkondigt III. De kerk in de wereld. a. De kerk is in de wereld. Zij geeft zich in navolging van het vleeschgeworden Woord geheel en al aan den geheelen nood van den door God goed geschapen maar in zonde gevallen en met den goddelijken vloek beladen mensch. Zij laat zich alleen leiden door de juist dezen mensch in Jezus Chris tus geschonken barmhartigheid. Zij ver wacht naar Gods belofte een nieuwen hemel en een nieuwe aarde, op welke gerechtigheid woont b. De kerk erkent naar luid van Gods Woord dankbaar, dat de gang der mensch- heids- en volkerengeschiedenis, de politieke, philosophische en cultureelc pogingen der menschen, onder het bestier van het godde lijk bevel en het goddelijk geduld staan. Zij begeleidt ze daarom met de ernstige er kenning van hun tijdelijk, beperkt en be grensd recht met haar voorbede, maar ook met de herinnering aan Gods rijk, wet en gericht, met de hoop op Hem, die alles be stuurt om alles nieuw te maken. c. De kerk is in de wereld onder de Heilige Schrift. Zij dient den mensch, en het volk, den staat en de cultuur, terwijl zij ten aan zien van haar verkondiging en haar optre den zoekt aan het haar voorgeschreven Woord Gods en zijn H. Geest gehoorzaam te zijn. IV. De verkondiging der kerk. a. De taak der kerk bestaat hierin, dat zij het profetisch-apostolisch getuigenis in Christus' plaats en alzoo zijn eigen Woord en werk dienend uitlegt en alzoo d<«r pre diking en sacrament de boodschap van het nabij gekomen Rijk Gods brengt. b. De vrije genade, waarmee God ons aanneemt, is de in de kracht des H. Geestes zich vervullende belofte der tegenwoordig heid van Jezus Christus als de Heere, die voor ons dienstknecht is geworden, om onzer aller oude leven in den dood over te geven en ons nieuwe leven aan den dag te brengen. c. De genadegift is ons toebehooren tot Jezus Christus. In Hem zijn wij gerecht vaardigd door het wonder van het geloot, dat steeds opnieuw de in Hem geschiede vergeving onzer zonden aanneemt. En in Hem zijn wij geheiligd door het wonder der gehoorzaamheid, welke zich steeds opnieuw onder het oordeel en onder de leiding van het van Hem komende gebod stelt. V. De vorm der kerk. a. De kerk van Jezus Christus is de zicht bare en tijdelijk gevormde werkelijkheid van de door den diest der verkondiging des Hee- ren geroepene, verzamelde en gedragene, vertrooste en geregeerde gemeente en de evneeens zichtbaar en tijdelijk gevormde wer kelijkheid der eenheid van deze gemeenten. b. De vorm der kerk wordt daardoor be paald, dat haar uitwendige ordening even zeer als haar inwendig leven onder de be loften en onder het bevel van Jezus Christus als den eenigen Heere der kerk staat. De gemeenten dragen ieder voor zich en ook in haar kerkverband voor Hem de verantwoor delijkheid daarvoor, dat de dienst der pre diking, de dienst van het opzicht en de deze diensten begeleidende diensten van onder wijzing en liefde in haar midden haar ge roepen dragers vinden en door hen op de rechte wijze worden uitgeoefend. c. De kerk van Jezus Christus is, wat haar prediking en haar vorm betreft, een en de zelfde in de verschillende tijden en voor de verschillende rassen, volkeren, staten en cul turen. Het recht van kerkelijke onderschei dingen hier of elders staat m valt daarmee, of zij met de eenheid der prediking en der kerkopenbaring vereenigbaar zijn. d. De kerk erkent in den staat op grond van de uitspraken van het Woord Gods de ordening van het goddelijk bevel en het god delijk geduld, krachtens welke de mensch probceren mag en moet om binnen de per ken van zijn inzicht in rede en geschiedenis en in verantwoordelijkheid jegens den Heere aller heeren, recht te vinden en krachtdadig te ordenen en te handhaven. De kerk kan den staat deze zijn bijzondere roeping niet ontzeggen. Maar zij kan zich ook haar eigen roeping niet door den staat laten afnemen; zij kan haar prediking en haar optreden niet vanwege den staat laten bepalen. Zij is, gebonden aan haar roeping, naar haar grondslag een vrije kerk in den bij zijn gebondenheid aan zijn roeping principieel eveneens vrijen staat VI. S 1 o L De beteekenis dezer verklaring ls, dat zij in de aan haar toegevoegde nadere uitleg ging successievelijk uitdrukkelijk verwerpt: de idee (der geloofsbeweging van de Duit sche Christenen) als ware de natlonaal- socialistische opvatting van de religie een normale ontwikkeling van de leer der kerk hervormers, de idee als had de kerk buiten de openbaring Gods in zijn Woord eveneens rekening te houden met een daarnaast ,(en niet daaronder) staande openbaring Gods in natuur en geschiedenis, de fdee als alleen het Nieuwe Testament norma tief voor de Christelijke vroomheid en als ou het Oude Testament als „Joodsche" roemheid minderwaardig wezen, de idee als had de kerk eenig nationaal-socialistisch totalitiltsprincipe te aanvaarden en te die- ïen, de idee als kon op eenigerlei wijze een .Führerprincipe" in de kerk 'oègelaten worden, de idee als zou de kerk rassenver- schil tusschen Duitschers en Joden in haar ordening en laak mogen toelaten en de idee als ware de kerk een dienares van den staak In al deze punten stelt de Geref. verkla ring zich beslist en duidelijk en tegelijk rnstig en waardig tegenover de nationaal- socialistische ideeën en eischt van deze de rijheid der kerk om naar haar eigen wezen te leven. (Zie verder Kerknieuws blz. 5) THEOLOGISCHE STUDENTEN Het getal Theologische studenten voor de Ned. Herv. Kerk is de laatste jaren sterk ge stegen. Dit jaar vertoont een record. Te Groningen zijn in het kerkelijk al bum ingeschreven 63, waarvan 15 voor den eersten keer. Bij de ouderen is één meisje. Dus 62 aanstaande predikanten. Te Leiden zijn in het kerkelijk album ingeschreven 105, waarvan 29 voor den eer sten keer. Hiervan zijn 7 meisjes, waarvan 2 voor den eersten keer. Dus 98 a.s. predi kanten. Te Utrecht zijn in het kerkelijk album ingeschreven "237, waarvan 51 voor den eer sten keer. Hieronder zijn 4 meisjes, waar van geen voor den eersten keer. Dus 233 a.». predikanten. Het hoogste cijfer is geweest 212. Men zegt, dat in Utrecht ongeveer 50 studenten voor den Gereformeerden Bond i opleiding zijn. Samen zijn er dus thans 393 Theologische studenten in opleid ng. Rekent men op een gemiddelden studietijd van 5 jaren wat wel wat te hoog is dAn komen er in de eerste jaren 80 proponenten per jaar be schikbaar, terwijl er door emeritaat, overlij den enz. jaarlijks tusschen de 40 en 50 plaat sen open komen. Handwerkdoozen speciale constructie 90. Onverwoestbaar. JDH. IDDIMK w. de boer Naar wij vernemen, hoopt de heer W. de Boer, hoofd der Eben-Haëzerschool, Noze- manstraat 16 te Rot'erdam (Delfshaven), met 1 Mei aa. zijn arbeid als zoodan g neer te leggen, wegens hem om gezondheidsre denen (gezichtsvermogen) verleend eervol ontslag. De heer De Boer, die opgeleid werd aan de Chr. Normaallessen te Bergum (Fr.) waar toen de latere Inspecteur J. D. de Vries di recteur was, ving zijn onderwijzersloopbaan aan 1 Mei 1898 te Wolvega (hoofd J. ter Borg). In 1901 volgde hij een benoeming op naar Dedemsvaart (hoofd K. Boolj) en ia 1907 naar Rotterdam Zuid (Katendrecht, hoofd J. van der -aan). Op 1 Juni 1908 werd de heer De Boer hoofd der Chr. School te Lopik en op 1 Febr. 1913 werd hij geïnstal leerd als hoofd der Eben-Haëzerschool, dt tweede School der Vereen, voor Gewoon L. O. op Geref. Grondslag te Rotterdam (voor malig Delfshaven). Tegen den tijd,-dat de heer De Boer zijn ontslag verkrijgt, zal hij gedurende 36 jaren het Chr. Onderwijs met lust en toewijding hebben gediend. Zijn arbeid is rijk gezegend geworden. Het onderwijs aan zijn school heeft een goeden naam. Op zijn arbeid ook op ander terrein hopen we bij een latere gelegenheid nog te rug te komen. BUSTE-Dr. J. TH. DE VISSER. Naar wy vernemen, heeft de heer J. Frans Tilling, beeldhouwer te Rotterdam, een buste vervaardigd van wy'len Dr. J. Th, de Visser. Het beeld zal in een gips-afgietsel op een eenvoudig draagstuk van hout worden uitge voerd. Het ligt in de bedoeling, dat met name de Chr. Scholen- die by Ohr. Volksonderwijs zijn aangesloten en in het bijzonder die Scholen die den naam dragen van den over ledene, zich zulk een buste zullen aanschaffen DE NOOD DER JONGEREN. Het Hoofdbestuur van de Vereeniging van Chr. Onderwijzers enz. heeft in zijn jongste vergadering zich uitvoerig bezig gehouden met den nood der jongeren. Het besloot aan het Hoofdbestuur van de Vereen, voor Ohr. Volksonderwijs en aan het Moderamen van den Schoolraad voor de Scholen met den Bijbel te verzoeken zich tot de Schoolbesturen te wenden om deze op te wekken onderwijzers zooveel mogelijk in dienst te houden of kwee- kelingen met acte aan te stellen tegen een behoorlijke vergoeding. Het Hoofdbestuur dringt er op aan, dat geen kweekeiing met akte benoemd worde wanneer een volle leerkracht vereischt is. VEREEN. VAN CHR. ONDERWIJZERS. Naar wy vernemen zal de algemeene ver gadering van de Vereeniging van Chr. Onder wijzers enz. Dinsdag en Woensdag na Pink steren a-s. te Haarlem worden gehouden opheffing van openb. scholen. Te Ambt-Delden (O.) besloot de Gemeenteraad, op aanwijzing van Gedep. Staten, tot opheffing der Openbare School te Bentelo. Oorspronkelijk was de ophzffmg gevraagd van drie Scholen in deze gemeente. Thans bezit Ambt-Delden nog vyf Scholen. DE UNIECOLLECTE VIJF EN VIJFTIGSTE JAARCOLLECTE VOOR DE SCHOLEN MET DEN BIJBEL Lijst 24 port vaa lijst 23 S 74.875 ?8 Borger (a&grlfteo) Woimer (n&glften) HeUtgerlee (Gr.) Balkbrug rgentbelm DaJfseo •tpiuis lü""! Gefde (Gr.) Bedel Neede Haastrecht Nleuw-L/oosd recht Bodegraven Groot-Ammera we Wetering Groede (Z.) Kloetlngo (Z.) 81 86 109.75 6 SS 185.90 74.25 100.— 90.o0 62.50 214.S0 80.16 - 114.25 104.54 125.— 123.65 185— 221.85 rolté'a 77.360.95 Mr J. J. HANGELBROEK, secretarie van de Unie „Een School met den Bijbel" EXAMENS PROMOTIES. RIJKSUNIVERSITEIT TE LEIDEN. Gepro moveerd le tot Doctor ln de Rechtswetenschap, op proefschrift getiteld: „L'organlsatlon d'hy- giène de la socióté des nations", de heor H. van Blankenstein. geb. te Berlijn. ACADEMISCHE EXAMENS J. D. F. Staohouw RIJKSUNIVERSITEIT TE UTRECHT. Gesll Godgeleerdheid: cand.ex.. de heeren E. van Wie- ringen. J J H van der Re^ P ZijLstra, R van der Mast en G den Duyn. Rechtswetenschap: cand. ex, de heer J A Kijlstra. Soclale Aardrijkskunde: cand.ex., mej. J B \Z Duyl en H Meuwiseen. R.-K. UNIVERSITEIT TE NIJMEGEN. Gesl.f Rechtswetenschap: doot. ex. de heer L B J Leeuwenberg te Nijmegen VOLLE MELK EN PUUR PEEPEN C HET TOURNOOI TE HASTINGS Hoe er gespeeld ls. Wanneer wij de eindstand van het Pre- mier-tournooi te Hastings bezien, treft het ons, dat Aljechin er niet in geslaagd is do eerste plaats te bezetten. Hij moest die aan Flohr laten. Zelfs de tweede plaats bezet hij niet alleen, doch deelt die met de jeug dige Hongaar Lilienthal. Het is voor 't eerst sinds hij wereldkampioen is, dat Alje chin niet als eerste uit den strijd te voor schijn komt. Dr. Euwe schrijft in de N. R. Ct, dat naar zijn meening zich momen teel een verandering voltrekt in den stijl van Aljechin. Hij streeft er naar de stel ling steeds zoo min mogelijk ingewikkeld te maken en de eenvoudigste weg naar de winst te zoeken. Een nadeel van doze me thode is, dat er veel meer reniisemogelijk- heden worden opgelaten. Niet minder dan 5 maal moest Aljechin een half punt af staan. Desniettemin behoeft men uit het feit, dat Aljechin nu eens niet de eerste is, nog niet af te leiden, dat zijn speelsterkte vermindert. Hoogstens zou men kunnen zeggen, dat. Flohr en Lilienthal nog weer vooruit zijn gegaan. Beide spelers hebben inderdaad keurig gespeeld. Dank zij zijn groote eindspelkonnis heeft Flohr menige schijnbaar remise-partij nog weten te win nen. Lilienthal heeft de roep, welke van hem uitgaat, bevestigd. Van de buiten landers heeft hij tegen de 5 Engelschen het beste resultaat gehad en 4V2 punt be haald. Slechts aan de omstandigheid, dat hij in zijn partij tegen Aljechin een remise- voortzetting overzag en daardoor verloor, is het te wijten, dat hij niet. met Flohr den eersten prijs deelde. Èliskases is niet tegengevallen, doch blijkt voorloopig nog niet het peil van de drie hoogst-geklas^ seerden bereikt te hebben. Van de Engel schen had Thomas het beste resultaat; hij heeft dit echter hoofdzakelijk aan zijn goede srore tegen de buitenlanders, tegen wie hij 2% uit 5 behaalde, te danken. Een prachtige prestatie was zijn remise tegen Aljechin, terwijl zijn partij tegen Milnar Barry een van de fraaiste van het tournooi was. De Jeugdige Alexander had tegen zijn landgenooten het meeste succes (2V2 uit 4), doch eindigde door zijn minder gun stig resultaat tegen de buitenlanders on der Thomas, Van de overige deelnemers valt niet veel te vermelden. Treffend is echter, dat Miss Menchlk haar 3 winstpunten alleen aan de Engelsche deel nemers wist te ontfutselen. Tegen de bui tenlanders kon zij zelfs geen remise be reiken. Hieronder volgt'de fraaie partij: Mil nar Barrv-Thoma6. 1. e4 eó. 2. Pc3 Leo. 3. f4 d6. 4. Pf3 Pf6. 3. Lc4 Pc6. 6. d3 Pd4. 7. f X e5 (tot dus alles volgens de theorie; thans begint zwart een geweldige aanval, waarbij de offers niet van de lucht zijn) 7Pg4! 8. P X h LXd4. 9. e6 Dh4f. 10. g3 Lf2t. 11. Ke2 (Kfl? dan LXg3!) Dh5. (dreigt damewinst door het aftrekschaak Pe3). 12. h3 Pe3t. 13. gi Deo! 14 eXf7t Kf8. 15. LXe3 DXeSt 16. Kfl Lh4 (dreigt mat op f2) 17. Do2 Df4+ 18. Kgl Dg3f 19. Dg2 De3+. 20. Kh2 Dflt. 21. £gl De3t. 22. Kfl (Wit speelt blijkbaar op winst, anders had hij naar h2 moeten teruggaan en remise door herhaling van zetten toelaten) 22c6! (de inleiding tot een nieuwe actie van zwart; deze wil met zijn pionnen wits damevleugel blok- keeren en Ta8 via a7 en f7 in den striji brengen) 23. Pe2 b5. 24. Lb3 a5. 25. a4 Ta7. 26. aXb5 d5! (zeer fraai; de dreiging TXf7 is doodelijk.) 27. Pd4 (gedwongen, er is niets anders) DXd4. 28. Ke2 TXf7. 29.Thfl TXfl. 30. TXflt Ke8. 31. Df3 De5. 32. bXc6 Le6. 33. e7 DVc7. 34. eXd5 Ld7. 35. d6 Dc6 (niet dXdfi, want dan krijgt wit door DaSf weer goede kansen). 36. DXc6. LXc6. 37. Tf7 Ld7. 38. Tf4 Lg3. 39. Td4 TfS. 40. La4 Tf2f. 41. Kc3 LXal 42. TXa4 TXc2 43. TXa5 LXd6. 44. Th5 h6. 45. Td5 Le7. 46. Ke4 (pion b2 is niet meer te verdedi gen). TXb2. 47. Kf5 Kf7 48. Te5 Tf2+ 49. Ke4 Te2+. Wit gaf het op; na torenruil wint zwart gemakkelijk. Een fraaie en leerzame partij, zooals men er zelden een ontmoet. Jaarboek 1933. Wij hebben in ons blad een en andermaal gewezen op het belangrijke work, dat door den Bond van Nederl. Probleemvrienden in het belang van de schaak-problematiek wordt verricht. Thans ligt het jaarboek 1933 van dezen bond voor ons. Het getuigt weer van veel goeds, dat in het afgeloopen jaar verricht kon worden. Het ledental is stijgende en bedraagt thans ruim 180. De bibliotheek van den bond breidde zich weer uit. Een indrukwekkende rij problemen (32!) toont hoa da Nederleoriscke com* misten zich in binnen- en buitenland geweerd hebben: wij vonden er 2 eerste en 4 tweede prijzen on der. Eenige belangwekkende artikelen o a. „Matverandering na blokkeering" en „Witte en zwarte terugkeer" maken dit boek mede tot een waardevol bezit Voor hen, die met den Bond nog niet be kend zijn, is het wellicht nuttig iets over de inrichting mede te deelen. De contributie bedraagt minimaal f 1.25 per jaar. Wie meer kan geven wordt daartoe opgewekt, omdat het publicatiefonds alleen met krachtigen financieelen steun belangrijk werk kan verrichten. De Bond van Nederl. Probleemvrienden tracht zijn doel te bereiken, door het or- ganiseeren van nationale oplossingswed- strijden. voordrachten over probleem-onder werpen, bijeenkomsten voor gedachtenwisso ling over problemen, leesportefeuilles voor hen. die tenminste f 2.50 contributie beta len. door steun aan publicaties op pro bleemgebied, vertegenwoordiging van Ne- derlandsche problemisten in het buiten land en organisatie van Internationale op lossingswedstrijden. Tenslotte geeft zij jaar liiks een jaarboek (prijs f 1.25) uit. Boven dien kunnen de leden zich abonneerpn op het Tijdschrift van den Nederlandschen Schaakbond tegen belangrijk gereduccoerde prijs (f 2.50 per jaar) en zoodoende met do composities van de lecen op de hooete blij- van, nog afgezien van het feit, dat ge noemd tijdschrift veel meer dan een pro bleem-rubriek bevat Het secretariaat van den Bond, Gerardus- laan 15 te Eindhoven, neemt gaarne be stellingen van het jaarboek in ontvangst Tevens kunnen daar alle gewenschte inlich tingen verkregen worden. Wij raden hen die zich voor de problema tiek inteiesseoren en geen tlid zijn. zich snoe dip bij het secretariaat aan te melden. Voor weinig geld kunnen zij dan heel wat moois genieten. VIERKAMP TH AMSTERDAM Dezer dagen vond te Amsterdam een vier kamp plaats. De deelnemers waren de Oos tenrijker H. Kmoch en de Amsterdammers Speijer, Mulder en van Hoorn. Dat Kmocl« de eerste plaats bezette met 3 winstpunten baart geen verwondering, doch wel dat Mul der ln verrazsend goeden vorm bleek te ziin. Hij versloeg zoowel Speijer als van Hoorn, die op hun beurt beide van Kmoch verloren. Mulder behield ln zijn partij tegen Kmoch een tijdlang het beste spel, doch vergiste zich toen en verloor. De partij Speijer—van Hoorn zal later gespeeld worden, doch is niet van belang voor den uitslag van dea vierkamp.

Nieuwe Leidsche Courant | 1934 | | pagina 3