l HET VOLKENBONDSSTATUUT ZATERDAG 20 JANUARI 1934 EERSTE BLAD PAG. 2 BUITENLAND DE KLOEKE NEDERLANDSCHE NOTA De nota door de Nederlandsche Re geering tot den Volkenbond gericht en welke de Minister van buitenlandsche zaken Jhr. Mr. A. C. D. de Graaff via de radio persoonlijk ter kennis heeft gebracht van het Nederlandsche volk, verdient ten volle onze aandacht. In zijn slotwoord heeft de Minister namens de regeering gezegd, dat zV overtuigd is, zich gedragen te mogen achten door de instemming en den mo- reelen steun van het Nederlandsche volk, in haar streven om overeenkom stig Nederlands traditie den internati onalen vrede en de internationale rechtszekerheid te blijven bevorderen, Wij gelooven, dat onze Regeering met het uitspreken van deze overtuiging niet mistast. In ons volk leeft sinds den oorlog geen gedachte zóó sterk als de opvatting, dat al het mensch-mogelijke behoort gedaan te worden om interna tionale geschillen door overleg en, zoo noodig, door rechtspraak volgens vaste regelen uit den weg te ruimen. Den oorlog met zijn gruwelen en zyn ellen - digen nasleep erkent ons volk als het meest ondeugdelijke middel om onrecht goed te maken en recht te herstellen. Machtstoepassing in de internationale sfeer is geen waarborg voor recht maar leidt zeer gemakkelijk tot onrecht. Ook al heeft de Volkenbond in de veertien jaren van zijn bestaan niet in alle opzichten aan idealistische ver wachtingen beantwoord en al is hij daardoor in ons land nogal eens het onderwerp van schampere opmerkin gen, wij gelooven toch, dat de meeste onzer volksgenooten met onze Regee ring zullen instemmen als zij in haar nota inzake herziening van het Vol- kensbondsverdrag uitgaat van de ge dachte, dat de Volkenbond, welken zij terecht aanduidt als „een methode van internationale samenwerking volgens bepaalde vrijwillig door zijn leden aan vaarde beginselen", als een kostbaar internationaal goed dient te worden be houden. De gemakkelijkheid waarmee tegen woordig zekere regeeringen den Vol kenbond den rug toekeeren, heeft dus niet de bewondering of instemming van de Nederlandsche regeering. In haar nota, die te Geneve als een moedig initiatief van ons kleine land is begroet, geeft zy blijk van groote wer kelijkheidszin, gepaard aan liefde voor de ontwikkeling van de organisat c dei- sta ten, welke toch in de eerste plaats beoogt den vrede te handhaven. Die werkelijkheidszin behoedt haar voor het innemen van een standpunt, waarop zy zoo licht beschuldigd zou kunnen worden van een eenzijdigen aanval tegen de vage Italiaansche denk beelden tot herziening van het Volken bondsstatut Vóór de nota openbaar werd, heeft men van zekere Fransch- Poolsche zijde de Nederlandsche regee ring dezen opzet in de schoenen willen schuiven, maar de inhoud van de nota, die gelukkig onmiddellijk woordelijk is gepubliceerd, heeft eiken twijfel dien aangaande opgeheven. De Nederlandsche regeering erkent tot op zekere hoogte de juistheid van de cntiek, dat de Bond niet aan alle verwachtingen heeft voldaan, maar zij plaatst hier onmiddellijk de verdedigen de en cegelyk terechtwijzende opmer king bij, dat de critiek grootendeels naar oorsprong vindt in bezwaren waaraan door een wijziging van het Bondsverdrag niet zou kunnen worden tegemoet gekomen. Er zijn belangente genstellingen „van zóó ernstigen aard, dat geen Volkenbond, hoe ook georga niseerd, er in zou slagen, deze onmid dellijk tot oplossing te brengen." Onze regeering plaatst zich in haar beschouwing over de vraag of het Vol kenbondsstatuut dient gewijzigd te worden, natuurlijk op democratisch standpunt. En het spreekt vanzelf, dat zy dan principieel in conflict komt mei de autocratische gedachte, welke voor zit bij Mussolini en zijn Grooten Fas- cistischen Raad, om aan enkele groote mogendheden in den Volkenbond een afzonderlijke, bevoorrechte positie toe te kennen (men denke aan het beginsel dat school in het Viermogendhedenver- drag) en dus het beginsel der rechts gelijkheid te laten varen. Het is wel opmerkelijk hoe met dat beginsel der rechtsgelijkheid wordt ge goocheld. Men herinnere zich hoe de gealliëer- den tijdens den oorlog voor de rechts gelijkheid der kleine volken opkwamen doch hoe zij bij de nieuwe indeelinj; der grenzen al dadelijk een groot getal ongelijkheden forceerden en bovendien by vredesverdrag de overwonnen staten hun rechtsgelijkheid ontroofden, prac- tisch met het oogmerk hun dai groote goed voor alle eeuwen te ont houden. Men vatte echter ook in het oog, hoe Duitschland, dat zelf thans, zeer begrij pelijk, rechtsgelijkheid eischt, zich niet onduidelijk schaart achter het verlan gen van het geestverwante Italië om aan de „kleine staten" hun rechts gelijkheid in de volkerenvergadering te ontnemen. Alle volken, die zich niet tot de „groote" kunnen rekenen, zullen onge twijfeld instemmen met de duidelijke en scherpbelynde verklaring in de Ne derlandsche nota „dat het beginsel der rechtsgelijkheid het eenige beginsel is, waarop een organisatie van souvereine staten kan worden gegrondvest". De Nederlandsche regeering ontkent niet, integendeel, ze stemt volmondig toe, dat bepaalde mogendheden binnen den Volkenbond bijzondere belangen met elkander kunnen hebben te bedis selen en zy juicht het in dat geval toe, wanneer die mogendheden dan samen onderhandelingen voeren. Dit ligt eigenlijk zóó voor de hand. dat het overbodig schijnt deze opmer king te maken. Maar er zijn „kleinere mogendheden" die bly'k hebben g ven daar anders over te denken en het met wantrouwen en jaloerschheid te zien, dat er nu en dan zulke afzonder lijke onderhandelingen plaats grijpen. De Nederlandsche regeering neemt hier een hoog en objectief standpunt in, dat de geheele strekking van haar be toog niet weinig ondersteunen zal. Zij sluit zich daarmee trouwens ge heel aan bij den oorspronkeljjken opzet van de Volkenbondsorganisatie, met een soort moderamen, in hoofdzaak ge vormd door de grooten onder de mo gendheden. Ze wyst er evenwel op, dat deze raad tegen haar zin telkens is uit gebreid met meer niet-permanente leden en zy waagt de niet zoo stoute veronderstelling, dat „in deze uitbrei ding van den Raad mede een verkla ring te vinden (is) voor de verzwak king van het gezag van den Raad en zijn invloed op den gang van zaken". „Echter moge worden opgemerkt" zegt zij „dat de herhaalde uitbrei ding van het aantal verkozen leden van den Raad steeds is geschied met mede werking en toestemming van de groote mogendheden". De Nederlandsche regeering komt hiermee dus dengenen, die streven naar meer concentratie van 't Volkenl onds- gezag in weinige handen, volgens den oorspronkelijken opzet van de Volken bondsorganisatie, weer tegemoet. Maat regelen om 't effect van de uitbreiding teniet te doen of te verminderen zal haar steun hebben, mits het beginsel der rechtsgelijkheid wordt geëerbiedigd. Zooals wy gemeld hebben, komt dt regeering eveneens krachtig op voor de handhaving van den regel der eenstem migheid. Ook geeft zy in haar nota een zeer belangrijke beschouwing over de vraag of 't Volkenbondsstatuut van de vredes verdragen dient losgemaakt te worden. Men weet, dat dit eveneens een Itali- aansch-Duitsch denkbeeld is, dat schijn baar veel vóór heeft. De Nederlandsche regeering merkt terecht op, dat de Vol kenbond reeds een zelfstandig statuut is voor de staten welke niet party zijn by de vredesverdragen. Loskoppeling zou h. i. psychologisch we! eenig voor deel kunnen medebrengen. Maar er be staat ernstig gevaar voor het nadeel van zulk een loskoppeling, daarin be staande, dat men den grondslag van het statuut zou verwerpen en dan wel licht niet meer tot overeenstemming zou kunnen komen over een nieuwen grondslag, met de kans, dat men dan den Volkenbond geheel zou verliezen of den bestaanden Volkenbond in zeer ver zwakten toestand zou overhouden. Wy zullen niet verder op de nota in gaan. Ons doel was, op de groote inter nationale beteekenis van dit rustige, logische betoog den vollen nadruk te leggen en onzerzijds uiting te geven aan de voldoening, die over dit kloeke optreden onzer regeering wordt gevoeld. HET BALKANPACT TEEKENING EIND JANUARI De gisteren te Genève aangekomen Grieksche minister van buitenlandsche zaken Maximos zal met den eveneens hier ver toe vend en minister van buitenlandsche zaken van Roemenië Titulescu een bespreking hebben over de definitieve formulee ring van het Balkanpact. Het Is waarschijnlijk, dat het Balkanpact aan het einde van Januari te Athene door Jeftits] namens Joegoslavië. Titulescu namens Roemen Maximos namens Griekenland en Tewfik Roesjdi Bei namens Turkije geteekend zal worden. In de wandelgangen der Fransche Kamer kwam „jt weer tot een incident toen de socialistische af- gevaard-gde Lagrosilliers den afgevaardigde Dé- s.ré Ferry, hoofdredacteur van de nationalistische .Liberté" een oorvijg toediende wegens een giste- en in genoemd blad gepubliceerd beleedigend arti kel tegen LagrossilLers. Toen Ferry Lagrossilliers te lijf wilde gaan, werden de beide afgevaardigden door omstanders gescheiden. Ferry, die reserve-officier is, heeft Lagrossilliers een uitdaging voor een duel doen toekomen. Dit is het tweede incident in de wandelgangen i twee dagen, na het Incident tusschen den afge- aardigde Henriot en den minister van onderwijs. De^ Monzie. minister van buitenlandsche zaken. Paul Boncour. heeft uit Genève aan minister-president Chautemps een telegram gezonden, waarin hij pro testeert tegen een aantijging van Henriot en deelt mede, dat hij zich indertijd met de verdediging Arlette Simon, de la.-.e mevr. Stavisky, be last heeft enkel en alleen op aandringen van den voogd van de toenmalige beklaagde, die van mee ning was, dat zij het slachtoffer was geworden in de machinaties van een oplichter. KRASSE RECHTSPRAAK. De Berlijnsche buitengewone rechtbank heeft een Zuid-Slavisch architect, die te Berlijn woont, tot 1 jaar gevangenisstraf en 1500 Mk. boete \eroordeeld, omdat hij geen aangifte had gedaan van een storting, wel ke op zijn rekening bij een Zwitsersche bank heeft plaats gehad. DE VOLKENBOND EN DE SAARKWESTIE Door de „Matin" is het bericht verspreid, dat Frankrijk en Engeland al tot een ac- coord zijn gekomen over de kwestie van het Saargehicd. Dit bericht is nog niet bevestigd, maar het is vermoedelijk niet ver van de waar heid, want van verschillende kanten wordt bericht, dat Frankrijk toch niet wil streven naar uitstel van de volksstemming in het Saargebied tot na den door het Vredes verdrag vastgestelden datum. Frankrijk legt immers zegt de „Daily Teletrraph" te groot gewicht op de lega Ie zijde van het Verdrag van Versailles. En de Engelschen zullen het daarmee al licht tamelijk eons zijn. Actie tot uitstel van de volksstemming is er wel. De sociaal-democraten en commu nisten in het Saargebied stellen zich daar heel wat van voor. Zij brengen o.a. als ar' gument naar voren, dat, Indien het Saar gebied vijf of tien jaar langer onder het beheer van den Volkenbond blijft, het de kern zou kunnen vormen voor een demo cratisch Duitschland. Dit argument bevalt wel eenige socialis tische en radicale elementen in Volkeu- hondskringen en wellicht ook een of twee leden der regeering van het Saargebied, het vindt echter geen steun in de bepalingen van het Verdrag van Versailles, dat met de Duitsche hinncnlandsche poiltiek niets te doen heeft. Wanneer de socialisten en communisten een sterke groep in het Saargebied zouden vormen dan zou die overweging minsten? nog gewicht in de schaal kunnen leggen bij het debat in den Volkenbondsraad Dit schijnt echter niet zoozeer het gevat te zijn. Al kunnen we de woorden van Roechling. den voorzitter van de Saar- delegatie te Genève, misschien niet voor de volle honderd procent aanvaarden, het is toch nipt onwaarschijnlijk, dat zijn bewe ring, dat negentig procent van de bevol king van het Saargebied zich hij het Duit sche front schaart, niet al te sterk overdre ven is. Wij nemen daarbij dan zelfs aan, dat een zeker percentage daarvan moer uit vrees voor het nazibewind dan uit overtui ging die zijde gekozen heeft. Roechling verklaarde nog gister aan de pers, dat een uitstel van de volksstemming het ergste zou zijn, wat de Volkenbond den Europeeschcn en ook den wereldvrede zou kunnen aandoen. Het Duitsche en hfn Fransche volk, zoo vervolgde Roechling, verlangen vurig naar een oprechten vrede. Wij wenschen de eeuwenoude vijandschap te hegraven. De oorlogsgeneratie wil geen nieuwen oorlog. Het Saargebied wil naar Duitschland te rug, dat is de eenstemmige wensch der be volking. Tevens wil de bevolking van het Saargebied zich ook scharen onder de re- geering van Hitler, die zij alleen in staat acht. meester te worden van den ernstigen toestand, waarin Duitschland zich bevindt. Roechling besloot met do volgende woor den: Laten we hopen, dat de Volkenhond inziet, dat de spoedige terugkeer van de Saarhevolking naar Duitschland pen nood zakelijkheid is, die van beteekenis is voor de geheele wereld politiek, want slechts op deze wijze zal het Saargebied geen twist appel blijven. In den Volkenbondsraad is gister een paar uur lang achter gesloten deuren over het Saarvraagstuk gepraat en het slot is geweest, dat men nog niet tot overeenstem ming is gekomen. Gebleken is, dat de Franschen en de Tsjechen tuk waren op een groot openhaar debat over de nazi-stoutlgheden in het Saar gebied, maar dat de Engelschen en Italia nen zich daar heftig tegen verzet hebben, omdat dit debat noodzakelijk eenzijdig van karakter zou zijn, omdat de Duitschcrs ge weigerd hebben te komen. Engeland en Italië willen eenvoudig een commissie van vijf benoemen, die bij Ce Raadszitting van Mei a.s. preciese voorstel len over de organisatie der volksstemming zal moeten indienen. Als het werkelijk waar is. dat Frankrijk niet op uitstel aanstuurt, schijnt er veel kans te bestaan, dat men daartoe zal be sluiten. DE OPROERIGE NAZI'S IN OOSTENRIJK 2000 ARRESTATIES IN ENKELE DAGEN Uit Weenen: Bij betoogingen voor het Burgtheater schoolden op het nabije Frei- heitsplatz voor de Votivkerk ongeveer 100O menschcn samen. Het Horst Wessollied werd gezongen, waarop de politie met blan ke sabel en gummistok de menigte uiteen- joeg. De politie heeft geen mededeelinge- verstrekt over het aantal arrestaties. Ei zijn schattingen in omloop omtrent het aan tal der in den loop van de demonstraties sinds Donderdag gearresteerden, die het ge tal 2000 noemen. De arrestantenruimten dei politie waren gistermorgen in het Centrum der stad vol, zoodat de gearresteerden in do buitenwijken zijn opgesloten. Het aantal ge wonde personen is niet bekend, wel is de geneeskundige dienst 12 tot 15 keer uitge rukt, In verband met de arrestatie van graal Alberti is thans ook de zoon van prol Spann en de secretaresse van de landslel- ding van Neder-Oostenrijk van den Hei- matschutz, Annie Schoerg gearresteerd. Na verhoord te zijn zijn zij weer op vrije voeten gesteld. Er is een huiszoeking bij hen ge houden. Te Krieglach (Stiermarken) hebben na- tionaal-soeiallsten betoogd toen een natlo- naal-socialist naarhet concentratiekamp Woellersdorf zou wórden overgebracht. 400 personen bezetten de stationsstraat en pro- beerd ende toegang tot het station te ver sperren. Eenige betoogers gingen op de rails liggen om te trachten het vertrek van den trein te belemmeren. De gendarmerie was tegen de groote menigte niet opgewas sen en moest den arrestant loslaten. Latei werd versterking ontvangen. Twee betoo gers zijn gewond. FRANKRIJKS ECONOMISCHE BETREK KINGEN MET ITALIË. Van bevoegde Fransche zijde wordt ver klaard, dat in tegenstelling met de geruch ten over een a.s. opzeggen van het Fransch- Italiaansch economisch verdrag, de Fransch-Italiaansche economische betrek kingen sedert het opzeggen van het verdrag inzake de toltarieven geregeld zijn in ejn modus vivendi, die geen vaste douanetarie ven meer inhoudt. Beiden landen staat het dus volkomen vrij na voorafgaande opzeg ging hun douanetarieven te verhoogen of andere maatregelen te nemen, die zij nood zakelijk achten in het belang van een even wicht van hun handelsbalans. Men ver klaart bovendien, dat de Fransche regee ring waarschijnlijk vooreerst de uitwerkin gen van de door beide landen genomen maatregelen zal afwachten en haar defini tieve houding eerst zal bepalen wanneer na afloop van het eerste kwartaal nadeelen voor Frankrijk mochten blijken. BERLIJN ANTWOORDT PARIJS INZAKE DE ONTWAPENING. Strekking: verdieping der begonnen gedachtenwisseling. Gisternamiddag is het Duitsche antwoord op de Fransche nota van 1 Januari inzake de ontwapening aan den gezant te Berlijn. Poncet, overhandigd. Tevens is een ant woord gegeven aan de Engelsche regeoring op de nota van 20 December. Naar gemeld wordt, omvat het aan Franschen gezant overhandigde document 14 zijden machineschrift. Het is in tegemoetkomende^ toon gehou den cn komt tegemoet aan het van beide zi'den geuite verlangen tot overeenstem ming. Zijn tendenz is voortzetting en verdiepine der begonnen gedachtenwisseling. Naar Havas verneemt, oppert Berlijn principieele bedenking tegen de omstandigheid, dat Frankrijk vasthoudt aan de idee van „proeft ij d". Alles, wat op zulk een „proeftijd" lijkt, is een discriminatie van Duitschland en een schending van zijn eer. Duitschland is van meening, dat do ont wapening niet In twee etappen kan worden doorgevoerd. Een andere Duitsche bedenking betreft de sterkte der effectieven van het toekomstige Duitsche leger. Men wijst er op dat 200.000 man niet voldoende is om de veiligheid van Duitschland te waarborgen. Onder deze omstandigheden is het tegen woordige beroepsleger met zijn geringe ef fectief-sterkte nog meer waard. Het nieuwe Duitsche leger zou bovendien over alle wapenen moeten beschikken, welke als verdedigingswapenen er kend z ij n. Het schijnt, dat de rijkskanselier zijn toe stemming heeft gegeven tot de contrölf over de z.g. militair uitziende organisaties op voorwaarde dat zich deze contróle ook tot soortgelijke organisaties in het bui tenland zal uitstrekken. Wat ten slotte de kwestie van de lucht strijdkrachten betreft, acht men van Duit sche zijde de vermindering dei Fransche luchtst-rijdkrachter met vijftig procent onvoldoende respectievelijk, van geen beteekenis, a 1 s Duitschland over geenerlei luchtvloot zou mogen beschik ken. Bovendien wenscht men van Duitsche zijde opheldering van de vraag, wat met de vijftig procent vliegtuigen, welke mer schaffen wil, zou moeten gebeuren. DIMITROFF C.S. Gemeld wordt, dat het bericht, uit Berlijn afkomstig, dat Dimitroff te Moskou 'uister- rijk zou worden ontvangen, in de Russische pers geen bevestiging heeft gevonden en dat die pers Juist $fer terughoudend over de kwestie van de in vrijheidstelling van Dimitroff c.s. heeft geschreven, evenals ook over de terechtstelling van Van der Lubbe. Misschien is echter over de Russische radio in dien zin gesproken of in een of ander plaatselijk blad zoo geschreven. Volgens T\r. Teichert, den verdediger de,i Bulgaren in het Rijksdogbrandproces, ma ken de Bulgaren het heel goed en worden zij uitstekend behandeld. Hij zeide dit in tegenspraak van de geruchten, dat Dimitroff zoo ongeveer op sterven zou liggen. De tolk Danovs en de Amerikaansche advocaat Leo Callagher. d e zich hebben in gespannen om de moeder van Dimitroff in haar pogingen bij te staan, hebben daar persoonlijk list door gekregen. De tolk, die „ongeoorloofde critiek op interne Duitsche aangelegenheden" heeft geoefend, wordt uit Duitschland gebannen en Callagher moet binnen drie dagen zorgen dat hij buiten Pruisen is. JAPAN BERISPT MÜSSOLINL De Japansche minister van buitenland sche zaken, Hirota, heeft den Japanschen ambassadeur te Rome Matsoesiima, op dracht gegeven de aandacht van Mussolini te vestigen op de „mogelijke nadeelige ge volgen voor de Italiaansch-Japansche vriend schappelijke betrekkingen" van het artikel, dat op 14 dezer in Hearstbladen in Ameri ka is verschenen, volgons hetwelk deDuce „Japan het gele gevaar noemt en de vereeni- ging der blanke naties noodzakelijk noemt". Mussolini zou hebben gezegd, „dat het Japansche volk doof is voor de openbare meening. De Japanners zijn vervuld van een oorlogszuchtiger geest". De woordvoerder van het ministerie van buitenlandsche zaken zeide, dat de verkla ringen van Mussolini de Japansche gevoe lens in het bijzonder hebben gekwetst, om dat de Japanners Mussolini beschouwen als een vriend van Japan en hem als ene groot dictator bewonderen. De politiek van den duce kan gemakkelijk worden begrepen. Verhooging van den wederzijdschen uitvoer. Bij de voortgezette besprekingen tusschen den Oostenrykschen bondskanselier Dollfuss den Italiaanchen staatssecretaris Suvich is, ir verluidt, ter sprake gekomen de uitbrei ding der handelsbetrekkingen tusschen Italië, Oostenijk en Hongarye. De besprekingen zou den zyn uitgegaan van de ter conferentie van Stresa genomen besluiten over de economische betrekkingen van Midden Europa op de basis preferentieele rechten en contingenten. In het bijzonder zou besproken zyn op welke wijze binnen het kader van het Italiaansch- Oostenrijksche handelsverdrag een uitbreiding der tot nu toe bestaande contingenteering zou kunnen worden bereikt. De bedoeling zou zijn de tot nu toe bestaande weder zyasche uit- voercontingcnten in de verschillende groepen artikelen aanzienlijk te vergrooten, daarmede te komen tot een vergrooting den wederzijdschen uitvoer. Van Italiaansche zy'de zou voorts het plan zijn uiteengezet voor een enge samenwerking op economisch gebied tusschen Oostenrijk en Hongarije. DE VLIEGRAMP BIJ CORBIGNY Men neemt veiligheidsmaatregelen PARIJS, 20 Januari. Het Ministerie van Luchtvaart publiceert de eerste conclusies van de commissie, wel toe klaar is met het onderzoek naar de vliegramp bij Corbigny. In het rapport wordt verklaard, dat het vliegtuig óf tengevolge van het, ontbreken van uitzicht dwars heeft gelegen, óf tenge volge van het slechte weer beschadigd moet zijn geweest. In beide gevallen zijn de draagvlakken te veel bezwaard, waardoor zij tijdens de vlucht afbraken. De Minister voor do Luchtvaart heeft, ter voorkoming van gelijksoortige ongevallen, een aantal veiligheidsmaatregelen bevolen, w.o. de oprichting van een meteorologisch station met radiostation in do streek waar het ongeluk geschiedde, verscherping der start voorwaarden voor nachtvluchten, we tenschappelijke bestudeering der luchtstroo- mingen en tenslotte nieuwe constructievoor schriften waarmede bij de hongere belas ting van moderne verkeersvliegtuigen reke ning moet worden gehouden. MprupilC en overspannen, onrustig ■vvIfuUw en slapeloos. Men gebruike hiertegen de zenuwstillende en zenuwstel kende Mijnhardt's Zenuwtabletten Glazen Buisje 75 et Bij Apoth. en Drogisten BELGISCHE OUDSTRIJDERS- BETOOGINGEN VERBODEN. Van anti-Vlaamsche, liberale zijde zou morgen (Zondag) te Brussel een demonstra tie worden gehouden tegen de amnestie aan Vlaamsche activisten en tegen het opne men van Van Cauwe'aert in de regeering. In antwoord op dat plan, waren de Vlaamsche oud-strijders van zins eveneens naar Brus sel te komen om het franskiljonsche gestook te keeren. Burgemeester Max, die terecht voor hot singen vreesde, heeft nu alle betoogingen tegen Zondag a.s. verboden. DE AARDBEVING IN BRITSCH-INDIE. CALCUTTA, 20 Januari. De onderkoning van Indië heeft een steunfonds ingesteld voor de slachtoffers van de aardbevings ramp Nog steeds is een volledig overzicht van de veroorzaakte verwoestingen onmo gelijk. aangezien de verbindingen grooten deels nog verbroken zijn. Het opruimingswerk kan nog dagen zelfs weken duren Te Monghyr hoort men nog steeds onder de pulnbooppn het gekerm der gewonden, en men is er in geslaagd nog verscheidene gewonden levend uit de puinhoopon te brengen. De rentmeester van den maharadja van Darchanga meldt dat het aantal dooden al daar en in de omgeving ongeveer 1000 be draagt. Uit Katmanda, de hoofdstad van Nepal, is nog steeds geen bericht ontvangen, aan gezien alle verbindingen met deze stad zijn verbroken, wanrdoor men het ergste vreest Waarschijnlijk zal de aardhevinesramp ingrijpende wijzigingen op de Indische be grooting van dit jaar tengevolge hebben, aangezien de herstelwerkzaamheden reus achtige bedragen zullen eischen. De hoop op belastingverlaging welke men in Indië aan vankelijk koesterde, is thans zoo goed als geheel verdwenen. De Socialisten worden onbetrouwbaar LONDEN, 20 Januari. In de „Daily Te legraph" schrijft Pertinax, dat men in Fransche parlementaire kringen gelooft dat het kabinet-Chautemps waarschijnlijk Dinsdag a.s. zal vallen, wanneer de afge vaardigde Ybarnegaray opnieuw het voor stel indient tot benoeming van een parle mentaire commissie van onderzoek naar de Staviskv-affaire. Pertinax komt tot zijn pessimistische voor spel linz, omdat hij aanneemt dat de socia listen Dinsdag a.s. hij de stemming de Re geering waarschijnlijk niet meer zullen steunen. Gemengd Nieuws NEDERLANDSCHE CHAUFFEURS IN BESCHONKEN TOESTAND NA WILDE JAOHT DOOR DE POLITIE AANGEHOUDEN Donderdagavond hebben twee Nederlandsche chauffeurs, Engbesse en Koevoet geheeten, die elk een tractor met aanhangwagen van een transportfirma uit Tilburg bestuurden en die onder den invloed van sterken drank verkeer den, tifschen Sempst en Mechelen (België) een aantal aanrijdingen veroorzaakt. De eerste had plaats onder Sempst. De beide wagens kwamen in woeste vaart van een helling af rijden. De achterste reed een luxe-auto aan. De bestuurders bekommerden zich niet on ongeluk en reden met groote snelheid door. De politie van Sempst heeft toen die Mechelen gewaarschuwd met verzoek tot houding. Intusschen passeerden de zware voertuigen het gehucht Halfgnlg, waar nu de voorste wagen in botsing kwam met een vrachtauto van een firma uit Vilvoorde. Ook daarna reden zij met onverminderde snelheid door. Zoo «stoven ze Mechelen binnen, waar de voorste wagen opnieuw in botsing kwam, thans met een luxe-auto, op een gevaarlyk keerspunt bij de Brusselsche Poort De automobilisten gaven geen gevolg aan het bevel van de politie tot stoppen. Deze ging toen per auto tot een achtervolging over. Het werd een wilde jacht langs de smalle straten der dichtbevolkte stad. Eindelijk ren de chauffeurs door een verkeersopstopping genoodzaakt stil te houden. Zij werden onmid dellijk gearresteerd en naar het politiebureau overgebracht. Men rtelde daar vast, dat bei den stomdronken waren. Het parket werd een en ander in kennis gesteld en de beide wagens in beslag genomen. Alle aangereden auto's werden ernstig be schadigd. Persoonlyke ongelukken zyn geluk kig niet voorgekomen. DOODELIJKE AUTO-ONGELUKKEN Op den Velserweg te Beverwijk, is de 78- Jarige S. Duinker, inwoner van het Tehuis „Pc Westerburcht" en afkomstig uit Den Heldor, aangereden door een auto. D. liep zware hoofdwonden en inwendige kneuzingen op. In zorgwekkénden toestand werd hij overgebracht naar het Roode Kruis- ziekenhuis, waar hij Donderdag is overleden Te Soest is een vierjarig zoontje van Beuken, aan de Steenhofstraat, onder een auto geraakt en aan de gevolgen overleden. Een bal rolde over den weg, die door het ventje werd gevolgd. Juist naderde een auto die niet snel reed. De chauffeur kon niet voorkomen, dat het jongetje werd aange reden, met het bekende gevolg. BRUTALE AANRANDING Toen Donderdagavond eenige meisjes-leden van den R.-K. Boerinnenbond van een verga dering te Dongen huiswaarts keerden, werden zy door een man achtervolgd. Nadat eenige reeds by huis aangekomen waren, bleef ten slotte één alleen over. Toen zij geheel alleen was, werd zy plotseling door den achtervolger aangegrepen en in een tuin geduwd. De man wilde daar waarschynlyk niet nader te noe men handelingen met haar plegen. Toen het meisje om hulp riesp, ging de aanrander op de ■ducht en wist hy te ontkomen. De politie stelt een uitgebreid onderzoek in. Dit heeft echter tot nu toe nog geen resultaat opgeleverd. HET SMOKKELEN VAN SUIKER In het nabij Bude] gelegen Belgische grens- plaatsje Hamont, zyn enkele groote opslag plaatsen gebouwd, waar Belgische suiker wordt opgeslagen, om dan vandaar uit frauduleus in ons land te worden ingevoerd. In Budel wordt de suiker uit België afkomstig, als het ware huis aan huis te koop aangeboden voor 32 cert per K.U. De winkeliers in Budel verkoo- pen den ook vrijwel geen Holiandsche suiker. Weerbericht- Hoogste stand te Scilly 777.6. Laagste stand te Bereneiland 730.1. Stand vanmorgen half twaalf 7ji.8. WEERVERWACHTINO Meest matige later afnemende wind uit N. H N. richtingen, gedeeltelijk bewolkt, mogelijk nog enkele lichte sneeuw- of hagelbuities, lichte vorst dee nachts, overdag om het vriespunt tot lichte dooi. BUITENLANDSCH WEERERICHT Het centrum der N.O. depressie ligt nog met een minimum van 730 uiM. bij Beren eiland in de Poolzee, tusschen Spitsbergen en de Noordkaap. De luchtstijging in het N.W. zette krachtig door en houdt nog met groot« intensiteit aan voor de Noordzeekust. De stroomina van polaire lucht uit de Pool zee brengt storm uit N.W. met temperatuur onder het vriespunt langs het Noordelijke deel van <k Noordzeekust Zij zal de vorst in Zweden weer ste.k doen toenemen, wan neer de storm aldaar bedaard. Tot dJep in centraal Europa is de atmosfeer weer koud geworden. Op het geheele vasteland is het boven 400 a 500 Meter onder bet vriespunt. Dc stations van de Alpen melden 5 a 6 gr. lagere temperaturen dan gister, met sneeuw tot op 3500 M. hoogte. Bij IJsland nadert een nieuwe depressie, wplke aldaar de tem peratuur sterk deed stijgen. Het doordringen van de koude gaf zware neerslag in Zuid-Frankrijk. Zwitserland en Oost-Duitschland. De luchtdrukverdeeling wijs top iets toenemende koude met vonst, vcorloopig i.og slechts in den nacht. TEMPERATUUR Stand vanmorgen halftwaalf 5.6 C. 21 JANUARI. Zonsopgang 7-59 uur, zonsondergang 4.24 uuï VOERTUIGEN MOETEN HUN LICHTEN OP HERBEN 21 JANUARI. Van 's avonds 4.54 uur tot 's morgens 7.29 uur WATERSTANDEN RIVIEREN Heden Vorte Heden Vorig Wnrtzhnrtr 0.00 0 00 Caub IJW 2.18 Strantshurg 0.00 OOO Km» 2.1 203 Prelsarh 1.72 1.72 Coblen» 2.90 "oef Rhein Telden 2.36 2.17 Trier "-*0 K-hl - 3.01 2.?9 Kenien 3.33 2.«2 Mnxau 4.08 3.85 Rnhrort 2/21 1.18 Diedesheim 2 63 1.93 Wesel 1.88 0.77 Mannheim 3.25 2.55 Emmerik 2.70 174 Lohr 2.17 2.05 Duseeldorf 2.74 1.82 Malnz 0.73 0.79 Maastricht 42.90 4285 Bingen 1.80 1.97 Venlo 1245 12.06 HOOGWATER NED. ZEEHAVENS Delfzfjl Terschelling Har mgen Den Helder 0.19 12.46 1.10 I3J0 11.25 24.20 7. 2 19.31 634 18.35 Willemstad Brouwers h. Zierikzee Wemeldinge Vlissingen H. vHolland Sehev. nlngen Rotterdam 8.13 2U.53 Hansweert 65 Terr i 1H.27 i 17.44 18 16 5 18A7 Terschelling 0 66 13.26 Harlingen 1145 14.05 Den Helder 11.65 IJraulden 7.57 20.20 H. v Koll. 7.06 la.24 Rotterdam 8.65 21.36 HellevoetaL 7.43 20.05 Vlissingen 6.59 18.33 BRUTALE DIEFSTAL In den loop van de vorige week werd in Uitgeest (N.-H.) een opzienbarende diefstal gepleegd, waarbij ten nadeele van de firma J. Visser, uit een opslagplaats van gedistil leerd, elf vaten onversneden jenever werden gestolen. De vaten werden eenvoudig ever de straat gerold. Omwonenden, die dit gade sloegen, verkeerden in de meening, dat per soneel der firma de jenever op deze wijze vervoerde. De nasporingen, welke de ge meentepolitie in samenwerknig met de rijks- veldwacht verrichtte, hieven aanvankelijk zonder resultaat, maar thans mocht de po litie er in slagen drie personen aan te hou den, die van het geval vermoedelijk wel meer zullen weten. Ze werden in arrest ge nomen en hebben bekend. De elf vaten jene ver waren even buiten de kom van het dorp in den grond begraven. De politie heeft den buit opgespoord en in beslag genomen. De inhoud der vaten vertegenwoordigde een bo- drag van pl.m. f 6000. De dieven hadden 't plan de vaten af te tappen. VERDRONKEN jaagweg op weg van cchool naar huis, niet |&e thuis gekomen. De ouders, die zeer ongerust waren, stelden de politie te Edam in kènnis I 3i van het uitblyven van hun zoontje J. Onmid- P: dellyk werden pogingen tot opsporing ge- P01 daan en o.m. werd gedregd in den Monniker- r1- dammer trekvaart. Na middernacht werd het J.e5 knaapje levenloos uit deze vaart opgehaald. f,°' Vermoed wordt, dat het kind op weg naar r,* huis tengevolge van den hevigen storm van r den weg is gewaaid. fnti Te Keimpetille bij Dronrijp (Fr.) was het We 9-jarig dochtertje van Hoekstra met kindc- P3* ren der buren aan het spelen. Toen het kind wat lang uit bleef, gingen de ouders j informeeren, doch het meisje was niet meer ten huize van haar speelmakkertjes. Na zoeken werd liet kind levenloos uit een sloot opgehaald. Vermoed wordt dat het kind door een rukwind is te water geraakt. |en DE MOORD TE WEERT CF- Naar wy vernemen, zal voor den 16-jarigen Fj W. J. Kampers, de dader ran den moord op l i zijn oom, L. Kampers, te Weert, als verdedi- k pr ger optreden Mr. P. Trienels, te Roermond. Ll( De verdachte is in het huis van bewaring Lipi te Roermond opgesloten.

Nieuwe Leidsche Courant | 1934 | | pagina 2