VRIJDAG 19 JANUARI 1934 TWEEDE BLAD PAG. 5 Links: De trawler Chancellor uit Plymouth, die tijdens een storm op de rotsen van Comwallis werd gezet. De be manning van 9 personen kon worden gered. Het perceel Jacob Catsstraat 266 te De# Haagwaar een brutale roofoverval werd gepleegd op den SU-jarig en N. v. d. W Hoe de arbeiders aan de restauratie in den koepel der Sint Paulskathedraal den vloer-zien. De wherries zijn naar buiten gebracht en Oxford is hard aan 't trainen voor de gebeurtenis van het jaar: den wedstrijd tegen Cambridge, waarvan het team op de Cam oefent. Generaal Weygand houdt de lijkrede bij de baar van generaal Marchand, békend door zijn expedities in Soedan. OFFICIEELE BERICHTEN ONDERSCHEIDING. Btf Kon. besluit la toegekend de bronze] eremedaille der Ornaje-Nasaau Orde aan H HET VOOR-ONTWERP AUTOMATENWET Enkele bepalingen uit een voor-ontwerp Pan wet inzake den verkoop door middel Pan automaten werden door de Tel. gepu- i Een verkoop-automaat moet op zoodanige yijze geplaatst zijn, dat het publiek zich laarvan uitsluitend buiten den winkel en iet winkelhuis kan bedieneh. Deze laatste lepaling is niet van toepassing ten aanzien [an verkoopautomaten in hotels, restau- jfints, koffiehuizen en daarbij behoorende (pen ruimten. Van bijzonder gewicht voor den winkel- Itand zijn de artikelen 4 en 5 der ontwor- ien wettelijke bepalingen. Zij luiden: (Het is verboden door middel van een ver loop-automaat andere voorwerpen of stof fen aan het publiek te verkoopen dan zoo- fanige, als in den winkel, waarbij de auto baat behoort, aan het publiek in het klein Degen verkocht te worden. Het is verboden een verkoop-automaat lij te vullen gedurende den tijd dat de win- il, waarbij hij behoort, ingevolge de bepa- ïgen der Winkelsluitingswet of van een 'achtens die wet geldende vordering voor let publiek gesloten moet zijn. Alle verkoopautomaten, met uitzondering 'an die geplaatst in hotels, etc., moeten podanig zijn geplaatst, dat de bijvulling aarvan uitsluitend op van den openharen [eg af gemakkelijk zichtbare wijze kan ge- khieden. Ook voor de automaten in hotels, Istaurants, koffiehuizen en daarbii behoo rde open ruimten moet de bijvulling ge- la kkelijk te zien zijn. Bij de strafbepaling voor overtreding der jet spreekt het voorontwerp van een hech- jnis van ten hoogste zes dagen of geldhoe- j van ten hoogste f 285. Bij herhaling der pertreding binnen twee jaren sedert vroe- fere veroordeeling, kan hechtenis van ten pogsto twaalf dagen of geldboete van ten pngste f 50 worden opgelegd. De titel van de nieuwe wet zou luiden: erkoopautomaten-wet". INTWERPEN EN AMSTERDAM De heer Kamiel Huysmans, burgemeester In Antwerpen, heeft voor zijn vertrek uit fnsterdam de pers ontvangen en enkele pmerkingen over zijn bezoek gemaakt. Do prgemeester roomde de verschillende dien- pn en achtte het een groot voordeel, dat directeuren niet alleen knanne menschen Aar ook politiek onafhankelijke mannen |n. Hij hoopte het signalensysteem op ver keersgebied ook In Antwerpen in te voeren en over den woningbouw, aldus de heer Huysmans, heb ik maar één woord: buiten gewoon! Op het gebied van woningbouw- politiek zijn Amsterdam en Weenen wel het grootst! Het bouwen van huizen, bij heele blokken tegelijk, alle in denzelfden stijl, is verre to prefereeren boven den toestand, die ten onzent bestaat, waar desnoods ieder huis een eigen aparten stijl mag hebben, hetgeen leidt tot stedebouwkundige mon struositeiten. Antwerpen en Amsterdam lijken overi gens veel op elkaar: in hun historische ont wikkeling zijn weinig verschillen te consta teeren. Maar Antwerpen zit helaas vast aan haar militaire gordels, die, ofschoon zij uit een oogpunt van verdediging geen waarde meer hebben, niet geslecht mogen worden, tenzij er geld is en dat is er niet! vooi de bouw van betere verdedigingswerken, en die de stad als het ware in een wurgende greep bekneld houden. Een nadere vergelijking tusschen*mijn en Uw stad levert ook een interessante tegen stelling op. Beide hebben een linkeroever doch bij de Uwe is de bebouwing daarvan feitelijk voorafgegaan aan de kwestie van de verwezenlijking van een goede verbin ding. Antwerpen kreeg eerst haar tunnel en zal als gevolg daarvan haar aandacht wijden aan het bebouwingsvraagstuk „van den overkant". Ik ben er van overtuigd, dat in LTw stad de bouw van een tunnel onder het IJ gemakkelijk te verwezenlijken is; toen wij in Antwerpen eenmaal met dit groot- sche werk begonnen, is het in een geweldig tempo en met gi-oote geestdrift afgemaakt! Ten slotte roemde de Burgemeester zeer het pompstation voor de rioleering. Antwer pen is nog veel te afhankelijk van het getij in de Schelde. DE SCHEEPVAARTVERBETERING AMSTERDAM-BOVEN RIJN De Provinciale Staten van Gelderland hebben goedgekeurd een voorste) van Ged. Staten om een bedrag van f 300.000 beschik baar te stellen als bijdrage in de verbete ring van de scheepvaartverbinding Amster dam—;Boven Rijn. Zooals men weet, beoogt deze verbetering de aanleg van een kanaal van Amsterdam naar Tiel, een project dat 45 millioen zal kosten. Het Rijk draagt hiertoe 2/3 bij. Het overige deel wordt gedragen door Amster dam en de provincies Noord-Holland, Utrecht en Gelderland. Ilet. kanaal doorsnijdt de provincie Gelderland langs de gemeenten Maurik, Zoelen, Tiel en Echteld. Het zal van veel belang voor Nijmegen zijn en een gunstige factor vormen voor de afwatering van de Boven Linge. Dr. F. E. POSTHUMA. Dr. F. E. Posthuma heeft in verbant! met de infectie, waaraan hij lijdt, een ope ratie ondergaan, welke een gunstig verloop heeft gehad. De patiënt heeft daarna een rustigen nacht gehad, de pijnen zijn afgeno men, terwijl de koorts verminderd is. Gedurende Januari krijgt IEDERE 25ste K00PER een MAATC0STUUM CADEAU De namen worden bekend gemaakt. Ons RECLAME-Costuum: naar maat, 2 X gepast 28.50 dito met 2 pantalons 33.50 SCHöMBERG's Maatkleeding alléén: ROTTERDAM NOORDBLAAK 65 NED. GROSSIERSBOND VOOR DEN VLEESCHHANDEL Te Utrecht hield de Ned. Grossiersbond voor den Vleeschhandel Donderdag zijn a'- gemeene vergadering. De voorzitter, de heer S. Cohen Iz. te Rotterdam, opende de verga dering en heette allen welkom, inzonder heid de afgevaardigden van bevriende or ganisaties. 1933 gaf geen reden tot roemen maar de grossiers hebben zich toch kunnen staande houden ondanks de moeilijkheden, o. a. door de crisiswetten veroorzaakt. Spr. hoopte dat het vertrouwen internationaal moge hersteld worden en de handel daar door zal mogen herleven. Het jaarverslag van den secretaris, den heer I. van Crefeld Jr., maakte melding van drie nieuwe nfdeelingen, n.l. Groningen, Nij megen en Hilversum. Het ledental bedraagt thans 367. Het verslag behandelde de moei lijkheden door de regeeringsmaatregelen veroorzaakt Betreurd werd, dat het vleesch der afgeslachte koeien niet in verschen vorm gedistribueerd wordt. Gelukkig werd door de regeering overgenomen de wijze van distributie en de bepaling, dat het vleesch alleen onder werkloozen gedistri bueerd wordt. De penningmeester, de heer Gaus, deed rekening en verantwoording. Hij kon een batig saldo van f 586.25 vermelden en werd onder dankzegging gedéchargeerd. De be grooting voor 1934 werd vastgesteld in ont vang en uitgaaf op f 345.000. De rapporten der markteommissies wer den behandeld. Uit Rotterdam kwam do mededeeling, dat onder den nieuwen direc teur de toestanden veel verbeterd zijn. In Leiden is de toestand goed, alleen klaagt men dat daar het marktgeld te hoog is. Besloten werd om aan de Slagersvak school te LUrecht weer een subsidie van f 25.— te verleenen. De voorstellen der afdeelingen kwamen daarna in behandeling. Den Haag had voor gesteld dat de bond zou trachten te berei ken, dat de benaderde koeien, welke thans aan de markt verkocht worden, door de Crisis Rundveecentrale zouden worden ge nomen Met hoofdbestuur had afwijzend ge- praeadviseerd, omdat de regeling welke nu bestaat juist op verzoek van den bond werd getroffen. De vergadering ging accoord mei het advies van het hoofdbestuur. Besloten erd, dat naar aanleiding van een voorstel Nijmegen een onderzoek zal worden inge- rtelJ naar de mogelijkheid eener collectieve transportrisicoverzekering voor vee en var kens. Klachten werden geuit over het feit, dat de Crisis Rundveecentrale vette kalveren doet aankoopen bij den aanvang der markt De C. R. C. doet dit om de vette kalver markt te steunen, maar het gevolg is, dat naar het buitenland België en Italië vette kalveren gaan, waarop soms f 30.a t 40.moet worden toegelegd, terwijl hier tret inferieure blijft Aangehaald werd een voorbeeld, dat een Belgische handelaar met iemand van de Rundvee Centrale langs de markt ging om uit te zoeken, wat hij wilde ilebben. Besloten werd om aan de C. R. C met klem te verzoeken geen vette kalveren bij den aanvang der markt te doen aankoo pen, maar te wachten tot het einde der tuarkt, opdat het goede vee hier blijft Getracht zal worden een principieele uit spraak uit te lokken, tot den Hoogen Raad toe, over de vraag of bij z.g. finnenkoeien de accijns of gedeelten daarvan, al naar de kturing uitvalt, niet moet worden betaald door de veeverzekeringen. Besloten werd, dat de volgende vergade ring tevens viering van 't tweede lustrum in Den Haag zal plaats vinden. Bij de rondvraag kwam ter sprake de vraag of bij den verkoop van vleesch aan slagers tien procent zal worden afgetrokken :n verband met de omzetbelasting, of niet Een voorstel, dat zou worden beslist, dat niet afgetrokken zou worden, kon geen meerderheid verwerven. Besloten werd, dat elke afdeelmg dat zelf zal moeten regelen. LUCHTVAARTOPLEIDING EEN VOORSTEL VAN DE COMMISSIE- IDENBURG. Naar het Hdbl. verneemt, zal in het rap port van de commissie-Idenburg aangedron gen worden op een nauwere samenwerking tusschen militaire, luchtvaartopleiding en de Nationale Luchtvaartschool. De practijk is op het oogenblik zoo, dat velen die dingen naar een plaats bij de mi litaire luchtvaart, zich bij de N. L. S. laten inschrijven als leerling, om daar voor bre vet A opgeleid te worden. In het rapport-Idenburg nu zal voorge steld worden aan deze opleiding van toe komstige militaire vliegers bij een zuiver burgerlijke instelling een meer officieel ka rakter te verleenen. De bezuiniging in dezen ligt voor de hand. De lichte machines van de N. L. S. zijn veel oeconomischer in het gebruik dan de van zware motoren voor- ene militaire tweedekkers. Mocht het plan van de commissie-Iden burg ingang vinden, dan zal daarmede aan de Nationale Luchtvaartschool een semi- officieel karakter worden gegeven. Het Zaandamsche raadslid Poppe, lid der O.S.P. en tevens ambtenaar bij de in spectie der Rijksbelastingen, is tegen 1 Mei uit den Rijksdienst ontslagen, daar hi' ge weigerd heeft oor zijn lidmaatschap Ter O.SP. te bedanken. 1/ Toch fit voor Uw werk Gisieravond zoo laai, zoo gezellig, zooveel gerookt, zooveelmaar vanmorgen zoo "melig" zoo Neem dan dadelijk een "AKKERTJE" Binnen 'n kwartier: wèg Uw hoofd pijn, frisch, helder en vol energie kunl Ge loch Uw dagtaak beginnen. Heb dus steeds "AKKERTJES bij U. Ongeëvenaard tegen Hoofd- pijn, Kiespijn, Rheumalische pijnen. Zenuwpijn, Vrouwen- I pijnen. Per 12 si. slechts 50 ct AKKER.CACHETS Apoth*kt> Dvmont WELKOM VREEMDELING! In verband met de beschikking van den Minister van Justitie, waarin o. a. bepaald is, dat vreemde werknemers voor toelating hier te lande in het bezit moeten zijn van een verklaring van den werkgever, voorzien van een onderschrift door het betrokken hoofd van politie ter plaatse, waaruit blijkt, dat de daarin genoemde werkgever inder daad als zoodanig bij hem hekend is, maakt de Minister van Justitie .thans in het Alg. Politieblad bekend, dat het hoofd der politie zulk een onderschrift niet mag weigeren op grond van het feit, dat de betrokken arbeid evengoed door een werkloos Nederlander kan worden verricht.. Wetenschap. PLANNEN VOOR EEN NIEUWE STRATOSFEERVLUCET De U.S. Army A r Group, een militaire luchtvaartclub te Washington, en het Natio naai Geografisch Genootschap, zijn bezig mei de uitwerking van plannen tot het ma ken \an en r^coid-ettrtosfeervlucht in een havon. dir. grooXr zal zijn dan de tot nog ROFFELRIJMEN. De Vluggert Van Kouter stond voor én verlof... Je weet niet wat dat zegt Als je -nooit zelf daar in de Oost Zes jaar was vastgelegd! Van Kouter brandde, popelde: Z'n vrouw was al vooruit; Nu, 'n half jaar later was 't zijn beurt. Wat langzaam voer zoo'n schuit! Traag ging de dag, traag ging de nacht, Traag ging de week voorbij Nee, zei Van Kouter, zóó een reis Is nou net niks voor mij! Hij stak én licht op hier en daar Bij Jan en alleman, Hij informeerde hoe je 't vlugst In Holland komen kan. Per trein ging vlugger dan per boot. 't. Was nog niet vlug genoeg! Neem dan een vliegtuig! zei er één Die hij er ook naar vroeg. Dat was nou net es iets voor hem! Dat was sensatie-rijk, Iets nieuws, exquis, apart, en snel En lollig tegelijk! Ze leiden bij Marseille aan. Van Kouter zei: Goê reis! En pikte net een Franschman die Juist wegvloog naar Parijs. Z'n vreugd om de verrassing van Z'n hunkerende vrouw Leed sterk in de poreuse kist; Hij kleumde van de keu. Daar kwam nog pech bij onderweg En dat beklemde hem. Maar in Parijs kwam hij weer bij: Daar stond de K.L.M.! En weldra hing hij in de lucht De grapjas van weleer: Hij zei: Da's vaderlandsche grond! Dat doet je goed, meneer! Na Brussel kwam de Waalhaven, Daar lei de vlieger aan van Kouter had nog net de tijd Naar 't Maasstation te gaan De boottrein was juist binnen, en Daar vond de man z'n vrouw, De man, die weer es voor een keer De vlugste wezen wou (Nadruk verboden.) LEO LÉNS. toe gebruikte stratosfeerballons en die een hoogte zal kunnen bereiken van 24 K.M., teneinde daar luchtmonsters te kunnen ne men. De reusachtige ballon zal onder commando staan van den bekenden luchtschepen- en ballondeskunditre van het Atnerikaansche leger, majoor WJIiam Kapner, terwijl ais wetenschappelijk waarnemer zal meegaan cant-in A. W. «"evens.

Nieuwe Leidsche Courant | 1934 | | pagina 5