MAGGI' VRIJDAG 19 JANUARI 1934 EERSTE BLAD PAG. 2 BUITENLAND SUVICH IN OOSTENRIJK „Geen land kwam Oostenrijk zóó tegemoet als Italië" Gistermorgen is de Italiaansche staatsse cretaris Suvich te Weenen aangekomen om besprekingen te houden met de Oostenrijk sche regeering. Bij de aankomst van Suvich zijn in nabijheid van het station twee donderbussen ontploft Een aantal personen is in verband daarmede gearresteerd. Wat Suvich te Weenen komt doen? De nat socialisten hebben in verschillen de deelen van Oostenrijk, vooral in TiroJ, een manifest doen uitdeclen, waarin gezegd wordt, dat de Italiaansche onderstaatssecre taris naar Weenen is gekomen om de regee ring te overtu gen van de nutteloosheid om Etrijd tegen het fascisme te voeren. Suvich zou Oostenrijk het sluiten van een viervoudig fascistisch verbond tusschen Duitschland, Italië, Oostenrijk en Hongarije willen voorstellen. Verscheiden personen, die dit manifest uitdeelden, zijn gearresteerd. Om te voorkomen dat zulke valsche ge ruchten ingang vinden, is de Oostenrijksche regeering heel openhartig met de mededee- lingen over het bezoek van Suvich. 7,oó heeft bondskanselier Dollfuss Donder dagavond in een plenaire zitting van de christelijke sociale vereeniging in het par lement een principieele verklaring afgege ven over de buitenlandsche en binnenland- sche politiek van Oostenrijk. Naar aanleiding van het bezoek van Su vich verklaarde Dollfuss, dat geen ander land Oostenrijk bij zijn economische zorgen zoo tegemoet gekomen is als Italië. Ook in politiek opzicht heeft Italië steeds wanneer dit noodig was, aan de zijde van Oostenrijk gestaan. De bondskanselier gaf uiting aan zijn bij zondere vreugde over het feit, dat in een tijd waarin de vrijheid en onafhankelijkheid van Oostenrijk bestreden worden, het bezoek plaats heeft van een officieelen vertegen woordiger van een groote mogendheid, het geen een uitdrukkelijke erkenning van de zelfstandigheid en vrijheid van Oostenrijk heteekenL Dollfuss sprak er zijn droefheid over uit, dat Oostenrijk, dat overal begrepen en er kend wordt, in zijn vrijheid en zelfstandig heid voortdurend wordt bedreigd door een lahd dat door een broedervolk wordt be woond en dat met Oostenrijk historisch ver bonden is. 'Over de besprekingen, welke Dollfuss met Suvich tot in de avonduren heeft voortge zet, wordt in officieuze persbeschouwingen gezegd, dat voor de verdere ontwikkelings mogelijkheden van Oostenrijk twee plan nen bestaan, nl. het Fransche Midden- Euro pe^plan betreffende een nauwe econo mische samenwerking tusschen Oostenrijk, Hongarije en de kleine entente en het plan van Mussolini, dat een Midden-Europeesche economische samenwerking met Duitschland en Italië voorziet Tijdens het bezoek van den Britschen mi nister van buitenlandsche zaken, Sir John Simon, aan Rome, heeft een toenadering van Engeland tot het plan van Mussolini paats gehad. Suvich zal de Oostenrijksche regeering thans inlichten omtrent het resultaat van de besprekingen tusschen Mussolini en Sir John. De economische toekomst van Oosten rijk wordt voorloopig gezien in een nauwe samenwerking met Hongarije, echter zonder een politieken band, waardóór een tegenwicht tegen de economische samen werking der Kleine Entente zou kunnpn ge schapen worden. Later zal dan een grooter program van sameijwerking tusschen Oostenrijk, Honga rij e, de Kleine Entente en Italië ten uitvoer worden gebracht. Suvich' heeft echter behalve het econo misch program ook een politiek program meegebracht, dat in de eerste "laats betrek king beeft op de veiligheidskwesties en voor al op de kwestie van de gelijkberech tiging van Oosten rijk, daar Oosten rijk ook in de toekomst niet meer als een tweederangsstaat behandeld mag worden. De veiligheid in Europa kan slechts door gelijkwaardige partners gewaarborgd worden. Op dit punt raken elkaar de eischen, welke Duitschland, gesteund door Italië, gesteld heeft, en de eischen inzake gelijkberechti ging van Oostenrijk. Het is niet uitgesloten, dat juist op dit ge bied bij de tegenwoordige Weensche bespre kingen een groote uniformiteit van opvat ting verkregen kan worden. Niettemin moet men van deze besprekingen geen sensatio- neele resultaten verwachten. DE AARDBEVING IN BRITSCH-INDIE ONTZETTENDE VERWOESTINGEN Volgens te Calcutta ontvangen bericht, dat In- tusschen nog bevestiging behoeft, zouden te Adar bhangha twee ziekenhuizen zijn ingestort. Vier honderd zieken zouden 2ljn omgekomen, slechts één aan den dood ontsnapt Het palels van den Maharadja en dat van zijn broer zouden eveneens zijn ingestort dat van de moeder van den Maharadja werd beschadigd. Een aantal gebouwen waar honderden perso- sn verzameld waren in verband met de toebe reidselen van de Mohammedaansche feesten, moe- veneens zijn ingestort; de aanwezigen werden onder de puinen bedolven. Uit Calcutta wordt gemeld, dat de regeering van •ngalen vliegtuigen heeft uitgezonden, om ver kenningen boven het door de aardbevliig geteister de gebied uit te voeren. In talrijke centra waar de bronnen verwoest zijn, doet zich gebrek aan water gevoelen. Het telegrafische verkeer met de meeste plaatsen is hersteld. In de provincie Bihar vertoeft de bevolking onder den blooten hemel, daar zij voor nieuwe aardschokken bevreesd is. Volgens een officleele opgaaf zijn in de provincie Blhar 2500 menschen het leven gekomen en 4000 gewond. In de „Vossische Zeitung" van 31 Dec. jl. verscheen een novelle „Gefreiter Nottebohm spielt hoch" van Max René Hesse, schijver vga verschillende romans met litteraire kwaliteiten. Het was een verhaal van een soldaat, die door een sergeant tot het uiterste getergd werd en erover denkt zelfmoord te plegen. Hij vindt dan. echter zijn energie terug en begint een strijd tegen den sergeant, scheldt hèrh uit en insubordineert in den troep, doch ontkent alles en beweert, dat de sergeant aan gehoor-hallucinaties lijdt. Zijn optreden heeft tot resultaat, dat de sergeant inderdaad gaat gelooven, dat hij 'n afwijking heeft en zelfmoord pleegt. In het rijksweerministerie wekte deze no velle groote verontwaardiging. De „Börsen- Zeitung" van 3 Januari schreef een fel arti kel tegen de „Vossische Zeitung" en naar verluidt, eischte het rijksweerministerie ver bod van het blad voor den duur van drie maanden. Tenslotte nam men er echter genoegen Thee, dat de feuilleton-redacteur F. Gubler, die jarenlang aan de „Frankfurter Zeitung" had gewerkt en pas kort in de redactie van de „"ifössische Zeitung" zat, op staanden voet werd ontslagen. Gubler, die Zwitser is, heeft zich zoo snel mogelijk naar Zwitserland begeven. PAKHUIS INGESTORT Een uit zes verdiepingen bestaand pak huis te Huil stortte Donderdag uit onbe kende oorzaak plotseling in. Onder de pui iieri werden dertig personen bedplven. Negen arbeiders worden vermist. Men verrboédt, dat zij gedood zijn. Twaalf personen werden deel? ernstig, deels liCbt gewond. Een der slachtoffers moest, tertyijl hij vast $at 'in hèt puin een been afgezet woi den. De doktér moest zich daarbij ondei een hangend stuk muur begeven, met do kans, dat hij daardoor zelf verpletterd zou worden. HET EINDE VAN HET ITALIAANSCHE PARLEMENT Een vroolijke begrafenis Uit Rome: Donderdag heeft de Italiaansche Ka mer haar laatste zitting gehouden. Dc bijeenkomst droeg een buitengewoon plechtig karakter. Alle afgevaardigden droegen het zwarte hemd. De publieke tribunes waren tot in de uiterste hoeken met belangstellenden gevuld en een zaglijke menigte verdrong zich in de omgeving van het parlementsgebouw. Op het bureau van Mussolini was een prachtigi bouquet rozen neergelegd. Een oorverdoovend gejuich kondigde de komst van den Duce aan. Onmiddellijk daarna hieven de afgevaardigden de „Giovinezza" aan. Na een kort gebed ging de kamer over tot de orde van den dag, n.l. de behandeling var wet betreffende de corporaties. De afgevaardigde Razza wees o.a. erop, dat de corporatieve gedachte sinds 1920 deel uitmaakt van het program der fascistische partij. De rapporteur over deze kwestie, afgevaardigde Rocco, wees daarna op de absolute prioriteit der fascistische beweging in Italië. Hierna nam Mussolini zelf het woord en ver klaarde o.a., dat de afgevaardigden gedurende vijf jaar trouw de zaak der fascistische revolutie hadden gediend, waarvoor wij, aldus de Duce, ten allen tijde en overal bereid zijn met alle be schikbare wapenen te strijden. De rede van Mussolini werd met oorverdoovend applaus onderstreept. Wederom hieven de afge vaardigden fascistische liederen aan. waaronder voor de eerste maal een karakteristiek oud-Itali- aansch lied. dat ook door de fascistische militie wordt gezongen. Met groote begeestering ging men daarna over tot de stemming over de corporatieve wet welke met algemeene stemmen werd aangenomen. De uitslag van de stemming werd aanleiding tot nieu we grootsche manifestaties. Na de sluiting van de zitting begaven zich alle afgevaardigd-n, voorafgegaan door den secretaris der fascistische partij, naar de tentoonstelling der fascistische revolutie. DE CHAOS OP CUBA Uit New York: Te Havanna Is een algemeene staking uitgebroken. Kolonel Batista heeft In ver band hiermede de arrestatie van den vroegeren onderstaatssecretaris van het ministerie van oorlog gelast, dien hij verantwoordelijk stelt voor het uit breken van deze staking. Voor het huls van den nieuwen president Men net a Is een bom ontploft, waardoor echter slechts stoffelijke schade werd aangericht De afgetreden president Hevia heeft het presiden tleele paleis verlaten en is In het burgerlijk leven teruggekeerd. De studenten hebben tot een staking van 48 ir besloten om te protesteeren tegen de aanstel- ïg van Mendieta tot staatspresident Uit Havanna: Gisteravond om 6 u. was de stad zonder licht en zonder water. De trams reden niet. De werklieden verlieten de electriöteitsbedrijven. DE STAVISKY-ZAAK IN DE FRANSCHE KAMER HEFTIGE TOONGELEN Bij de debatten In de Fransche Kamer werd gis- ren ook de Stavisky-zaak ter sprake gebracht waarbij vooral Vincent Auriol een scherpe rede hield en de namen van talrijke politieke personen noemde, die volgens hem bij deze zaak betrokken zijn. Langzamerhand ontstond een dusdanig lawaai, dat de zitting om half acht voor drie kwartier werd geschorst Daarna is het tot heftige tooneelen in de wan delgangen gekomen tusschen den afgevaardigde Henriot en den minister vati onderwijs de Monzie. Henriot had verklaard, dat de vrouw van Stavisky vóór haar huwelijk in het jaar 1926 wegens bedrog gearresteerd en dat twee leden van de tegen- •dige regeering. n.L de Monzie en Boncour, verlof gekregen hadden, haar in haar cel te be- Toen de Monzie van deze verklaring hoorde, ijlde hij naar de Kamer, waar hij Henriot in de wandelgangen ontmoette. Er ontspon zich een uiterst heftige woordenwisseling, zoódat eenlge andere afgevaardigden tusschenbelde moesten ko- DIMITROFF Een Praagsche advocaat, die een onderzoek in Duitschland heeft ingesteld, is teruggekeerd met den indruk, dat Dimitroff wel niet spoedig zal vrij gelaten worden. Mogelijk zal men een nlèuw breed pro- s tegen hem aanhangig maken. In elk geval zal >n hem zoo lang mogelijk vasthouden. De bedoe ling zal in de eerste plaats zijn "Dimitrof zoolang mogelijk den mond te sluiten en de belangstelling de wereldmeening voor het om en bi] van den brand in den Rijksdag te laten verloopen. GOERING OP GOEBBELS' TERREIN Het Pruisische kabinet beeft een wet goedge keurd, welke de Pruisische staatsschouwburgen onder het beheer van den eersten minister Goering plaatst Het D. N. B. voegt aan dit bericht toe. dat het Goering's voornemeD is de reorganisatie der schouwburgen in datlonaal-soclalistischen geest ter hand te nemen, opdat ze, trouw aan de oude Prui sische traditie, voorbeeldige kunst te genieten zul len geven. WEER EEN ONTVOERING IN AMERIKA Uit St. Paul (Minnesota): De bankier Edward FRANKRIJK FN DF VDLKENBONDS- HERVORMING In den senaat sprekende pver de buitenland sche politiek, heeft de Fransche minister-pre sident Chautemps gezegd, dat Frankrijk al leen die hervormingen van den Volkenbond kan aannemen, welke de internationale samen werking bevorderen, nooit echter een soort directorium. GROOT EN KLEIN smult van Maggi's Soepen. Deze zijn in een oogwenk gereed, smakelijk en voed zaam. De Fabriek van Maggi's Voedingsmiddelen te Amster dam verwerkt in haar soepen de beste Hollandsche groen ten en andere grondstoffen. SOEPEN HET MERK VAN KWALITEIT DE CHINEESCHE ZEEROOVERS Uit Shanghai: De zeeroovers. die dezer dagen het stoomschip „Poona" hebben ge plunderd, vragen een losprijs van een mil- lioen vijf honderd duizend dollar voor de negen gijzelaars. DE GROOTE DIAMANT De onlangs bij Elandsfontein gevonden diamant van 726 karaat, op drie na de grootste ter wereld, is verkocht aan den juwelier Ernest Oppenheimer voor bijna 70.000 pond sterling. KONING BORIS NAAR KONING CAROL Uit Sofia, de hoofdstad van Bulgarije, wordt gemeld: Koning Boris en zijn gema lin zullen op 26 Januari een bezoek aan Boekarest brengen. Zij zullen te Si nay a twee dagen gast van koning Carol zijn. Naar verluidt is het doel van het bezoek onderhandelingen te voeren over een toe treden van Bulgarije tot het Balkanpact. ALBERTI UIT DE HEIMATSCHUTZ GESTOOTEN Vorst Starhemberg hee/t den vroegeren landsleider van de Heimatschutz in Neder- Oostenrijk, graaf Alberti, en andere „Unter- fuehrer" uit de Neder-Oostenrijksche Hei matschutz gestooten. Graaf Alberti zal thans naar het concen tratiekamp Woellersdorf gebracht worden. (Gelijk bekend, heeft Alberti verbindin gen met de nationaal-socialisten onderhou den, naar hij zelf bewgprd heeft, met goed vinden van Starhemberg). AMERIKA EN DE DUITSCHE JODEN De senaatscommissie voor buitenlandsche zaken heeft een motie aangenomen, waarby de Amerikaansche regeering uitgenoodigd wordt stappen te doen bij de Duitsche regee ring, om deze te bewegen de 600.000 Duitsche Joden zoo spoedig mogelijk weer in het bezit hun burgerlijke en politiêke rechten te stellen. LISSABON, 19 Jan. De Portugeesche Minister in Binnenlandsche 2Jaken heeft mededeelingen :daan over een pas ontdekte communistisch- anarchlstische samenzwering. Bij het' ontbinden van een extremistische vergadering, welke het uit roepen van de algemeene staking zou voorbereiden, zou men uitgewerkte plannen hebben gevonden over de voorgenomen omwenteling. Aan deze vergadering werd deelgenomen door communisten, anarchisten en vakvéreenlgingsleden. Een aantal hunner werd gearresteerd. Bij de voorbereiding der algemeene staking speelde eveneens een belangrijke rol dè voormalige kapitein Carlos Vllhené. dië reeds vroeger uit igal was verbaönen en van dé jongste am nestie was uitgesloten. Ook hij werd gearresteerd. In verscheidene deelen van het land is het, vol gens mèdedeeiingen yan' d m Minister van binnen landsche zaken, tot onlusten gekomen. De telefoon verbinding 'tusschen Oporto en Coimbra Is ver- brökeü.' Op vele plaatsen werden bómmen op de rails gevonden. Te Parinha Grande wierpen stakers een bom lar een politiebureau. Er ontstond een handge- een, waarbij verscheidene personen zwaar wer den gewond. Zeventien stakers werden gearres teerd. Te Lissabon nam de politie 100 en te Setubal 80 zware bommen in beslag. WEER EEN GEESTELIJKE IN ARREST Monsterachtige belastering van Baldnr von Schirach Naar het officieuse „Deutsches Nachrich- tenbureau" uit Breslau meldt, is de Wol- denburger geestelijke Weichenheim Dinsdag j.l. wegens een „ganz ungeheuerliche" be lastering van den rijksjeugdleider, Raldur von Schirach, iil „Schützhaft" gesteld. „Deze geestelijke", aldus hei D.N.B.-be- rieht, „heeft de ongelooflijke bewering ge lanceerd, dat de rijksleider een Jood is en eigenlijk Barauch Meijer heet". Havas doet de volgende mededeeling: In tegenstelling met de in bepaalde bla den verschenen Berlijnsche berichten heeft de Fransche regeering het Duitsch-Fran- sche handelsverdrag van 1927 nog niet op gezegd. Zij zal zich echter gedwongen zien, dit verdrag op te zeggen, wanneer heden, 19 Januari, de Duitsche regeering, zooals aangekondigd, de bepalingen van do ver ordening van 13 Jan. In werking zal doen treden, waardoor de Fransche invoer langs den weg van contingentèerlng met 160 mil- lioen francs zal worden verminderd. In dat geval zal de notificatie der opzegging waar schijnlijk reéds heden aan de Duitsche re geering ter hand worden gesteld. De stap, diè de Fransche ambassadeur te Berlijn heeft gedaan, beteekent niets anders dan de Duitsche regeering op deze voornemens opmerkzaam te maken, Gemengd Nieuws. DE BRANDSTICHTINGSAFFAIRE NOG MEER ARRESTATIES VERWACHT Naar wij vernemen, is de politie van het bureau Stadhouderskade te Amsterdam, Donderdagavond overgegaan tot arrestatie van een vrouw, die ervan verdacht wordt, betrokken te zijn bij de brandstichtingsaf faire, welke ook de bureaux Warmoesstraat en Raampoort bozig houdt; vast staat, dat deze niet meer jonge vrouw gewoond heeft in het perceel in de Noorderstraat, waarin ongeveer een jaar geleden brand heeft ge woed. Zij woonde toen op de tweede étage, terwijl de eerste étage in gebruik genomen was door den gearresteerden verzekerings agent De Bakker, die daar met een dochter van de aangehoudene huisde. I-Iet onderzoek wordt met kracht voortge zet De Bakker, van wiens verklaringen uiteraard veel afhangt en die aan het bu reau-Raampoort is opgesloten, blijft echter hardnekkig zwijgen. Naar gemeld, bevinden zich aan dit bu reau ook de gearresteerde vrouw, die ge woond heeft in perceel Anjeliersstraat 40, toen daar brand uitbrak. Haar vriend, een der twee personen die te Haarlem onder verdenking van brandstichting in die ge meente in voorarrest zit, woonde toentertijd bij haar in. Nader kunnen wij nog mededeelen, dal het betreft een vijftal branden en wel in de Anjelierstraat in de Bethaniënstraat, in de Vrouwensteeg, alsmede op den Nieuwen- dijk en in de Noorderstraat. In de Anjelierstraat woonde in het per ceelsgedeelte, waar de brand ontstond, een vriendin van een zekeren Hin, die thans in Haarlem in arrest is Deze vrouw heeft de brandweer in kennis gesteld van het uit breken van den brand maar om de brand wéér vermoedelijk wat langer op te houden een verkeerd adres opgegeven. Deze 35- iarige gescheiden vrouw zit thans in arrest aan het bureau Raampoort In de Noorderstraat woonde de Bakker, de man d'"e de assuranties afsloot en de moeder van oen vriendin van dezen laat ste. In de Bethaniënstraat woonden de va der en moeder, benevens een broer van De Bakker. Op den Nieuwendijk woonden op het bo venhuis kennissen van Hin. In het café in de L. G Vrouwesteeg bij het Damrak, woonde een vriendin van ze keren Brummer, den tweeden persoon, die in Haarlem in arrest is gesteld. Uit dpze gegevens mag men aannemen,; dat in het uitbreken van deze verschillen de branden verband zit en men kan veron derstellen dat brandstichting hier in het spel is geweest De verzekeringsmaatschappijen, bij welke het reeds opgevallen was dat eenigen tijd. nadat door de Bakker een post was aange bracht. brand in een perceel uitbrak, had den reeds te kennen gegeven, dat zij op zijn bemiddeling weinig gesteld waren. Er zijn nog eerdge arrestaties in verband met deze zaak te wachten. HET DRAMA TE WEERT De justitie is gister het onderzoek begon nen naar den moord, welke Woensdag ioor den 15-jarigen Lambert Kampers op zijn oom is gepleegd. Dr. Hulst uit Leiden heeft de sectie op het lijk verricht Gebleken is, dat het slacht offer achter het linkeroor en in de hart streek door een kogel is getroffen. Na confrontatie met het stoffelijk over schot van den verslagene heeft de iongen bekend niet uit zelfverdediging, maar in drift te hebben gehandeld. Toen zijn moe der hem van den twist met zijn oom had verteld, Is de jongen naar boven gegaan en heeft den man, die op bed lag te rusten, met twee revolverschoten van het leven beroofd. De moeder van den knaap is daar op naar boven gesneld, waarop de jongen een laken over het ontzielde lichaam hce't gespreid en een mes naast het bed heeft neergelegd. De dader toont weinig berouw over het gebeurde. De volle portee van zijn daad is niet tot hem doorgedrongen. De jongen stond gunstig bekend, evenals het gezin. Het onderzoek wordt geleid door den Of ficier van Justitie te Roermond, Mr. Rieter, die met de andere leden van het parket ter plaatse is geweest. Nog is komen vast te staan, dat er Dins dagnacht tijdens een feestje in een café twist tusschen de beide broers is ontstaan. Het is toen tót een handgemeen gekomen, dat echter nog goed is afgeloopen. K. heeft toen tegen zijn broer gezegd, dat hij hem niet langer in huis wilde hebben en dat hij a.s. Zaterdag zijn hu;s moest verlaten. Waarschijnlijk zal de jeugdige dader ter beschikking van de rëgeering worden ge steld. AUTO- EN MOTORONGELUKKEN Te Beverwijk is een 80-jarige man op den Velserweg doör een taxi aangereden, ten gevolge van onvoorzichtig oversteken. Het slachtoffer werd niet ëeri zware hersenschud ding opgenomen. Te Heemskerk werd, eveneens bij het oversteken van den weg, de 55-jarige G B. door een personenauto aangereden. Het slachtoffer werd in ernstigen toestand naar het ziekenhuis te IJmuiden -Oost overge bracht ONDER EEN PAAL VERPLETTERD Bij het afbreken van palen van het elec- trisch net te St. Oedenrode, kreeg de 54-ja rige arbeider W. v. Gerwen een paal op het hoofd en schouder, tengevolge waarvan hij zeer zwaar gewond werd aan beide lichaamsdeelen. De getroffene is aaa de ge volgen bezweken. MAST OP HET HOOFD GEKREGEN Te Roermond heeft de 21-jange J. v. H. uit Lith, stuutman op de boot „Herman" bij het strijken van den mast deze op zijn hoofd gekregen. In bewusteloozen toestand werd hij in het ziekenhuis ter verpleging opgeno men. Zijn toestand is ernstig. VERDRONKEN De petroleumventer H. L. is tusschen Vree land en Uiterrneer door de duisternis misleid te water geraakt en verdronken. DOOR EEN PAARD GEBETEN Te Wijnjeterp ii5 een knecht van den vee houder J. de Jong in het land door een paard aangevallen. Het dier beel hein zóó ernstig In het hoofd, dat de dokter onmid dellijke o"erbrenging naar het ziekenhuis noöd'g oordeelde. DOOR EEN MOLENWIEK DOODGESLAGEN Woensdagmiddag omstreeks 5 uur wilde de 25-jarige landbouwer W. Beükelman te Röckanje zijn watermolen stilzetten. Hij werd daarbij dort «en van de wieken zoo danig getroffen rtat njn schedel Werd ge spleten. De ongelukkige was op slag dood. DAGEN LANG HOOFDPIJN Een middel dat verbetering bracht Een onverwachte gewichtsafname Uit dankbaarheid voor het succes dat zij met Kruschen Salts had, schrijft een vrouw ons den volgenden brief: „Vóórdat ik Kruschen nam had ik voel last van rheumatiek en hoofdpijn, soms dagen achtereen. Gewoonlijk liep ik rond met eon verband om mijn hoofd, omdat dit de pijn iets verlichtte, 's Ochtends waren mijn lede maten meestal zóó stijf, dat ik nauwelijks kon opstaan. Nu heb ik zeer zelden hoofd pijn en s morgens voel ik me frisch en uit gerust Tevens wil ik nog vermelden, dat mijn gewicht verminderd is van ruim 76 kilo tot 57 kilo. Zes' maanden nam ik Kruschen Salts vóór ik voelde, dat ik inderdaad beter werd. Nu zou ik het nooit meer willen missen." Mevr. W. H. G Meestal beginnen de hoofdpijnen wanneer Uw inwendige machine iet goed function- neert wanneer Uw afvoerorganen onvol doende werken en Uw organisme niet meer vrij houden van afvalstoffen. Het gevolg is, dat onzuiverheden in Uw bloed komen. Laat daarom de zes zouten van Kruschen Uw afvoerorganen nieren en ingewanden aansporen tot regelmatige werking, zooals dit voor een gezond lichaam noodig is. De „kleine, dagelijksche dosis" Kruschen Salts zorgt dat alle afvalstoffen geregeld en vol komen uit het lichaam verwijderd worden.. Het gevolg van deze inwendige schoonheid is, dat verfrischt en vernieuwd bloed door Uw aderen stroomt U voelt zich gezonder en energieker, vrij van hoofdpijnen, ver moeidheid. zwaarlijvigheid en dergelijke hinderlijke kwaaltjes. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijgbaar bij alle apothekers en drogisten 0.90 en 1.60 per flacon, omzetbelasting inbegrepen. Stralende gezondheid voor één cent per dag. Let op dat op het etiket op de flesch, zoowel als op de buitenverpakking de naam Rowntree Handels Mij., Amsterdam, voor komt (Adv.) GEVOLGEN VAN DEN STORM Het van Gent op weg naar Terneuzen zijnde Letlandsche s.s. „Consul P. Danno- berg" is tengevolge van den Zuidwester storm in botsing gekomen met een meer- stoel, nabij het gehucht Driekwart. De meer- stoel werd hierbij vrij ernstig beschadigd, terwijl ook aan een gedeelte van de be schoeiing averij werd gemaakt. De „Consul P. Danneberg" bekwam zelf geen schade en heeft de reis naar Terneuzen voortgezet Het tankschip „Goeben", thuisbehoorende te Amsterdam, is op de Plaat voor Terneu zen aan den grond geloopen. De „Goeben", geladen met zwavelzuur en op weg van Ertvelden, nabij Gent, naar Ruhrort, is 's middags weer op eigen kracht vlotgekomen en heeft de reis voortgezet Tengevolge van den Zuidwester storm brak nabij den Margarethapolder de sleep tros, waarmede het van Antwerpen komen de Belgische binnenschip „Margherite" aan de sleepboot „Theresia" verbonden was. De „Margherite" kwam hierdoor in een moeilijke positie. Een tweetal te Terneuzen gestationeerde sleepbooten, n.l. de „Baltic" en de „Woelwater" voeren onmiddellijk ter assistentie uit, doch de eigen sleepboot slaagde erin een andere draad van de „Margherite" te nemen, waarna de reis werd voortgezet Voor de haven van Ter neuzen gekomen, brak andermaal de sleep- draad, doch wederom gelukte het aan de „Theresia" een andere draad van de „Mar gherite" aan boord te krijgen. Even daarna zijn beide schepen behouden in de Middenhaven van Terneuzen binnen- geloopen. Men meldt* ons uit H a n s w e e r t: Het motorschip „Dina", geladen met zand en bestemd voor Goes heeft 's nachts ten gevolge van den hevigen storm op de Ooster- Schelde het roer verloren en is van anker losgeslagen en gaan drijven. Later is het schip op de Neeltje Jans Roggeplaat om hoog gevaren en blijven zitten. De redding boot van Burgsluis welke was uitgevaren om de uit 3 personen bestaande bemanning te redden moest onverrichter zake terugkee ren, daar deze het schip niet wilde verla ten. De motorboot „Zeehond", kapitein Rreen, welke van Wemeldinge was uitge varen om te trachten de „Dina" te bergen, mocht het met veel moeite gelukken het schip vlot te sleepen en te Coliinsplaat in de haven binnen tc brengen. Daar zal het schip leeggepompt worden. Donderdagmorgen is de stoomboot „Veree niging I" van de Enkhuizer Stoombootdienst er in geslaagd door de ysversperring bij de hoek van Leek heen te breken. De vaart voor stoomschepen tusschen Amsterdam en Enk huizen is hiermede heropend. GEEN FRAUDE TE HOOGCARSFEL. Men meldt ons uit Hoogkarspel (N.-H.): De wethouder van Hoogkarspel, de heer C. Reus, verdacht van fraude met steun regeeringsaardappelen, is uit de preventieve hechtenis te Alkmaar ontslagen. Reeds den volgenden morgen nam hij weer deel als wèthouder aan de besprekingen met den heelën gemeenteraad inzake de werkver schaffing. BRANDEN. Te Obdam (N.-H.) brak door tot nu toe onbekende oorzaak brand uit in de bakkerij van den heer J. Swagerraan, welk perceel, een oude boerdery, werd bewoond door twee gezinnen. Door den hevigen wind was de boerdery ii zeer korten tijd tot den grond toe afgebrand. Door het overwaaien van vonken geraakte de 400 meter verder gelegen boerderij van den heer Feld oók ih brand. Ook dit huis, woond door drie gezinnen, brandde tot den grond toe af. De Obdammer brandweer kon het naast de bakkerij gelegen perceel met veel moeite behouden. De toestand werd echter dreigend, dat het noodig werd geoordeeld assistentie in te roepen van de brandweer uit Spanbröek en Hensbroek. De autospuit van Wogmim arrjveerde op eigen gelegenheid er bewaakte de verder gelegen perceelen var den heer Wjjnker, welke konden worden be houden- Uit geen der verbrande perceelen kon ook maar i<?ts worden gered. De bewoners zelf moesten zich in allerijl in veiligheid stellen. De schade wordt door verzekering gedekt. MEER DAN EEN TON VERDUISTERD De rijkspolitie heeft ontdekt dat de in 1932 geschorste en daarna ontslagen kas sier van do hoeren'eenbank te Dalmsholte (gem. Dalfsen) dc landbouwer H. R., sedert jaren verduisteringen zou hebben gepleegd, mede mogelijk gemaakt dpor het opmaken en voor controle'overleggen van valsche schuldbekentenissen en valsche boekingen ter bedrage van ongeveer f 119.000. Een deel der vervalsingen zou reeds ver jaard 'zijn. De te Raalte wonende inan is Donderdag naar het huis vah bewaring te Zutphen gebracht. Vermoedelijk zullén de spaarders geringe schade lijden. De borgen echter des te meer. Weerbericht. korneji predik Bjeisw Hoogste stand te Laboruna 768.6. Laagste stand te Nordöyan 730.3. Stand vanmorgen half twaalf 757.5 WEERVERWACHTING Matige W.N.W. wind, half tot zwaar be wolkt, regenbuien met natte sneeuw, kouJo? vooral 's nachts. BUITENLANDSCH WEERERICHT De luchtdrukstijging in het N. W. hield aan zoodat thans het weer wordt bebperscht door de wegtrekkende depressie r Scan- dinavië. met minima beneden 730 m.m. en een rug vqn hoogen druk van de Azoren tot nabij IJsland. IJsland zelf is geheel --n- der invloed van een archisch gebied vaa hooge luchtdruk, met zeer lage temperatuur "n het Poolgebied. Terwijl over Zwitserland en O. Duitschland nog warme luchtma naar O. Europa komen naderen van Schot land en de Noorsche kust veel koudereden luchtmassa's, die in onze omgeving 1 \g guur weer zullen brengen, wellicht ook latta sneeuw. In de Alpen is het. beneden 2000 M nog wanner geworden met veel regen; opiDs, groote hoogte werd het kouder en hielden/fa-, c de sneeuwstormen op. In Fmland komt geen.üihe in Scandinavië slechts lichte vorst voor. Inbond Schotland daalde de temperatuur tot onderfédero het vriespunt. esteli jeraai lergsc redik; iet a event :hille? ieben ibileu eref. STORMW AARSCH UWIN GSDIENST Geseind van De Bilt 18 Jan. 8.20 nam. aadj alle posten: Weest op uw hoede. TEMPERATUUR Stand vanmorgen half twaalf 6.6 G VOERTUIGEN MOETEN HUN LICHTE! OP HEBBEN 20 JANUARI. Van 's avonds 4.51 uur tot 's morgens 7.30 u WATERSTANDEN RIVIEREN lrel Heden Vorig Wurtzhurg 0.00 0 00 Strflatsbnrg 0.00 0 00 Breisach a00 0.71 Bhelnfelden 0.00 1.76 K"bl 2.39 1.96 3.85 3.79 1.48 HOOGWATER NED. ZEEHAVENS 20 annarl Delfzijl 2.29 15.03 Terschelling 12.09 Har Ingen 0.35 12.55 Den Helder 10.55 2 '.45 Ijmnl' en 6.30 18.46 H-vHolland 5.41 17.52 Schev' n Ingen .- .- Rotterdam 7.31 20.09 Helievoetsl. 626 lJUefc hii Willemstad 7.14 19.' ari Broawersh. .38 176? Zleribzee 6.00 18.9 Wemeldinge 6.29 18.4! VlisSlngen 4 30 166! )e Ternenzen 5 8 173 >mif Hanswernert 5.48 1*.9 pra. ding DOODELIJKE VAL btgn Bij het schoonmaken van een electrischi31 straatlamp had de arbeider H. Damen vantu het gemeentelijk lichtbedrijf te Kaatsheuvel het ongeluk te vallen. Hij werd bewusteloos®1-^ en bloedend uit neus en mond opgenomen)11 De dokter constateerde inwendige borstkneu zing met bloeduitstorting in de longen mefIvi:i gecombineerde schedelfractuur. De man is 1 aan de gevolgen overleden. Kunst en Letteren. ARCHITECT OUD NAAR AMERIKA? De architect J. Oud heeft een uitnoodiging gekregen van het Museum of modern art id* Nleuw-York en de Columbia Universiteit, omjij£n daar en aan andere Universiteiten in dêj^i Ver. Staten college te komen geven tegenk - een hoog honorarium met de vrij groot^ zekerheid om er groot te gaan bouwen oókj) LICHAMELIJKE OEFENING VOETBAL DE C.N.VB.-COMrETinE Programma voor morgen District Ztvollei Kiusse 1: Blburg: Bib. Boys IVolharding I Kampen: "Go Ahead ISportclub X Hasselt: Olympla I—ZSV I Kampen: DOS 1—Quick I Zwolle: Be Quick I—CSV Genemulden: Sportclub TIDOS II Oldobroek: OVVBe Quick II Nunspeet: Stormvogels—HVV Amsterdam: DVV IISlmsori Amsterdam: De Standaard—DVV I We esp: ADO—SOS :apha rraSparta niMtrlct Friesland: 'ranekgr: Vitesse I-HW I (Ct-uWtiieen: Zwaluwen IISparta I Glang'rbrug: Spyrtluet IAohllle-s I H- elo: Jtiliarta I—Sp.i-ts. i Bnsohed'V. Achilles II— BCSV I Almelo: (.ia.ije Nassau ISparta li ie: BCSV II—Julia,ia 11 District Veluwe-Westi

Nieuwe Leidsche Courant | 1934 | | pagina 2