RUBRIEK Een ieder zijn eiqentelter De pede belijdenis ptrouw DONDERDAG 18 JANUARI 1934 DERDE BLAD PAG. 9 Neder!. Prot. Cbr. Schippersbond DE EVENREDIGE VRACHT- VERDEELING Het Verkeersfonds Concurrentie Spoorwegen Gistel-middag vergaderde in Krasnapolsky te Amsterdam de Ned. Prot. Chr. Schippers- Jjónd. i Deze vergadering werd voorgezeten door den heer 1. F. Duymaer van Twist, lid van de Tweede Kamer, leider van de or ganisatie. Een flink aantal leden woonde de vergadering bij. Bovendien waren aan wezig vertegenwoordigers van den Algem. Rijnschippersbond en van „Schuttevaéi:". De voorzitter opende deze druk bezochte bijeenkomst met gebed, verwelkomde alle aanwezigen en memoreerde in zijn openingsrede de ongunstige economische omstandigheden die ook in het afgeloopen jaar ^waar op de binnenschipperij drukten. Wel is waar heeft de wet op de Evenredige Veachtverdeeling I de zg. Schipperswet, eenige verlichting ge geven en toonde de Regeering meer belang- stelling in den toestand van de schippers. peze wet. die vier maanden geleden werd ingevoerd, opent betere econofnische voor uitzichten voor de schippers, die Minister Verschuur hiervoor dan ook dankbaar zijn. Ten spijt van dc bezwaren., door cle Ka- mers van Koophandel tegen de wet inge bracht, kan nu reeds worden getuigd, dat zij goed werkt, ai lijden de schippers nog onder lange wachttijden, drukkende con currentie en hooge scheepvaartrechten. On- I geveer 12.000 schippers hebben zich bij de Bevrachtingscommissies aangemeldmen heeft cijfers gekregen, die voorheen onge kend waren. Spr. wees er op, dat de wet hier en daar zal moeten worden verbeterd en de schip pers dus waakzaam moeten blijven, mede in verband met de plannen tot stichting .van een Verkeersfonds, waarbij de Regee ring tot zijn verwondering de scheepvaart niet heeft betrokken. Spr. betoogde ten slotte de noodzakelijk heid van een permanente Commissie tot Voorlichting van de Regeering en wekte de schippers op ook bij tegenwind te bedenken, dat de Heiland aan boord is. Jaarverslagen Nu kwamen de jaarverslagen van den secretaris en van den penningmeester aan de orde. De secretaris de heer H. Booy Tli.zn, ,van Alphen aan den Rijn, memoreerde het streven van den Boncl om de drukkende lasten der schippers te verminderen, het welk meermalen met succes werd bekroond. Veel werk gaf de Evenredige Vrachtverdee- ling. Tegen het wetsontwerp, dat deze aan gelegenheid bij de Kamer aanhangig maak te, is met unfaire middelen gewerkt. Toch is de wet er doorheen gekomen, dank zij p.m. cle bemoeiingen van het hoofdbestuur, dat aan Kamerleden de noodige inlichtingen .'Verschafte. Het hoofdbestuur was verder doeiidé de luiste toepassing der-wet te bevorderen. Zoo kwam te Rotterdam een contact-commi.1""'" tot stand, die evenwel niet volledig is, dat een vertegenwoordiger van de bevrach- tings-commissie nog ontbreekt In de plaats van den penningmeester, den lieer W. A. de Ridder, van Amsterdam, wegens ongesteldheid afwezig, werd het fi nancieel verslag uitgebracht door den heer R. T h ij s, van Hoogeveen. De rekening sloot in ontvangst en uitgaaf met eer drag van f26()9.35. Een klein nadeeli,g saldo levert weinig bezwaar op. Bestuursverkiezing Als bestuursleden werden herkozen cle heeron L. F. D u y in a e r v. T vv i s t, van Den Haag. on W. Klein e, van Amsterdam. In cle plaats van den heer R. Thijs, van Hoogeveen, wercl gekozen de lieer Ziel- s t r a Voorstellen I-Iicina kwam een gToot aantal voorstellen m de orde, van het Hoofdbestuur, zoowel s van de aldeelingen Amsterdam, Fries land, Hoogeveen, Rotterdam, Zwolle en van ;rspreide leden. Van de voornaamste ma en wij hier melding. Rijkscommissie Schipperij De Voorzitter bepleitte de noodzake lijkheid van inschakeling in het Regeerings apparaat van een permanente Commissie, door cle Regeering te benoemen, die h.aar kan voorlichten, omtrent alle belangen van de schipperij. De Regeering is niet voldoen de op de hoogte en daarom moet er een Rijkscommissie komen als schakel tusschen de Regeering en cle schipperij, zooals dit bijv. het géval is met clcn landbouw en den Hoogen Raar) van Arbeid. Deze Rijkscom- ic moet advies aan de Regeering uit brengen telkens als dit noodig is, eveneens ?n nieuwe maatregelen voor de schip- in voorbereiding zijn. Zij kan ook cle nood en van de 12.000 schippers aan de Re- eering overbrengen. Dit voorstel ontmoette algemeenen bijval n claarom wercl besloten zich eerst te rich ten tot de overige sohippersorganisaties en laarna tot cle Regeering. Uniformiteit bevrachting De wet. regelende de evenredige vracht- .erdeeling. laat allerlei methoden van be- .rarhting toe. Hier worden schippers afge roepen, elders weer aangewezen. Voorts klaagde men over willekeur van sommige Kamers van Koophandel. Daarom besloot de vergadering aan de Regeering te verzoeken een uniforme rege ling vast te stellen. „Vaste relatie" Een tweede zaak van belang voor schippers bij de toewijzing van vrachten. vaste relatie". R o tte r d a m wilde die geheel afscbalfen. Neen, zeide de voorzitter, dat gaat niet, want dat zou in strijd zijn met cle wet, die cle vaste relaties erkent. Maar deze moeten niet worden uitgebreid, integendeel worden beperkt. Dat had het hoofdbestuur voorge steld cn daarom besloot men, dit aan. dc Regeering te verzoeken. Goede contröle Een volgend punt betrof de contröle op de naleving van genoemde wet. Er mag niet worden gesmokkeld, betoogde men. Frie land wees er op, dat, indien politie of mare chau.ssee niet voldoende hierop letten, cl' gemeentebesturen op hun plicht behooren te worden gewezen. Zoo gaat het evenwel niet overal en derhalve vond de vergadering aanleiding clit punt onder de aandacht der Regêering te bréngen. Stemmen door schippers Amsterdam wilde cle Regeering ver zoeken, de schippers te laten stemmei cle plaats, waar zij met hun schip op den stemdag vertoeven. Dat gaat niet, zei de voorzitter, want dan komen de visschprs, reizigers en vacantie- gangers ook. We hebben daarvoor de wet telijke regeling van de machtiging. De secretaris wilde evenwel de Regeering verzoeken, deze machtiging' geldig te w klaren, totdat ze door den betrokkene op gezegd wordt. jV<z de catastrofe van de „Eméraude", De Fmnsche luchtvaartminister Pierre Cot op 'Ae plaats van de ramp. Hiertoe werd besloten. Meer Zondagsrust Amsterdam en Hoogeveen dron- en aan op meer Zondagsrust Hoogeveen •enschte weltelijke regeling, niet alleen an Zondagstilst, maar ook van nachtrust an 's avonds tien tot 's morgens zes uur Dit laatste ontmoette bezwaar, waarom alleen besloten werd met betrekking tot het eerste punt bij cle Regeering te adresseeren. Zuiver water n.sterdam klaagde over het duur en onhygiënisch ..water halen" in open water, hit de afdeeling vervangen wilde zien door het gratis verstrekken van zuiver water per waterboot van de Gemeente Amsterdam. Aan het voorstel van deze afdeeling zal door het hoofdbestuur worden voldaan. Rotterdam (dat betere voorziening m drinkwater wensebte voor binnensche- ;n in de Waalhaven bij steiger 5) was iater op den middag niet zoo gelukkig. Klaarblijkelijk was het verband tusschen beide voorstellen den toch zoo monteren oorzitter ontgaan, want Rotterdam kreeg den raad eerst zelf Dij het Gemeentebestuur moeite te doen en als dit niet hielp, zou de „groote broer" (liet hoofdbestuur) zich er voor spannen. Te veel schippers en scheepsruimte Het een staat met het ander in verband t daarom droeg de vergadering het hoofd bestuur op, te willen bevorderen, dat schip perszoons niet vergeten worden bij het ver geven van betrekkingen, waarvoor zij dik wijls meer geschikt zijn dan jongens van wal. De voorz. noemde als voorbeeld electri- sche lasschers, voor het aanhechten van platen van metalen spoorwagens, waarnaar veel vraag is en die er toch lang niet vol doende zijn. Maar schippersjongens zijn.met hun onderwijs achterop en daarom moet 't aantal schippers op natuurlijke wijze af vloeien door beter onderwijs. Het te veel aan scheepsruimte kan boven dien worden ingeperkt door aan oude schip pers eenigen steun te verleenen onder ver plichting hun schip alleen als woning te ge bruiken. Dan verdwijnen de oude schepen geleidelijk uit de vaart. Ook hieraan zal 't hoofdbestuur aandacht geven. De concurrenten van den schipper Friesland drong aan op afschaffing in watertollen, evenals Zwolle. Het hoofdbestuur wil komen tot af schaffing van scheepvaartrechten, die onder allerlei benamingen door provincies, ge meenten en waterschappen worden geheven. t er een Verkeersfonds op komst is, wil het hoofdbestuur bij de Regeering aandrin gen op billijker belasting der scheepvaart (vaargeld), waardoor deze eerlijke kans krijgt in de concurrentie met het vervoer te land. Vooral van de spoorwegen, legde de voor zitter uit, dreigde gevaar van oneerlijke urrentie. De aanhangige wijziging van de Spoorwegwet opent voor de Spoorwegen de mogelijkheid om door vervoer beneden kostprijs de massa der goederen tot zich te trekken. Komen de Spoorwegen met hun exploitatie dan niet uit,het Rijk past uit liet Verkeersfonds wel bij. Zoo'n suikeroom of rijke neef hezitten de schippers niet. Zij zien zich op deze wijze érnstig in hun bestaan bedrèigrL Daarom besloot de vergadering-Zich tot dé Regeering en tot de kamerleden te wenden. Brutale steuntrekkende schippers Ten einde dezen te weren besloot dé ver gadering de Regeering te verzoeken het heen en weer" trekken naar bepaalde plaatsen met het oog op „den steun" tegen te gaan. Gewenscht wordt een uniforme Rijksrege ling, waarbij het bevrachtingsboekje, dat de inkomsten van den schipper vermeldt, goede diensten kan bewijzen. Contact schippers-organisaties. In afwachting van de eventueel in te stel len Rijkscommissie voor de schipperij! be sloot de vergadering stappen te doen tot het verkrijgen van meer contact tusschen de derscheidene schippersorganisaties om zoo doende tot federatief verband te geraken; Hiermede was de vergadering gekomen aan liet einde harer vele werkzaamheden, die onder de prettige, zaakkundige leiding van den voorzitter toch een vlot verloop hadden. Te 5 uur werd de zeer geslaagde bijeen komst meet dankzegging gesloten. NAT. CHR. ONDERWIJSVEREEN. CHRISTELIJK ONDERWIJS AAN SCHIPPERSKINDEREN Aan de vergadering van de Ned. Prot. Chr Schippersbond was voorafgegaan een verga dering van de Nationaal Christelijke Onder- wijsvereeniging, wrelke organisatie zich ten doel stelt zorg te dragen voor Christelijk on derwijs aar schipperskinderen. Bij verhindering van den voorzitter, D J. L. Schouten, van Amsterdam, werd de vergadering gepresideerd door den twee den voorzitter, burgemeester J. T j a 1 m a, van Hoogeveen, die te elf uur de vergade ring met gebed opende. De penningmeester, de heer W. A. d o Ri d d e r, van Amsterdam, was van zijn Dimitroffs moeder is te Berlijn gearriveerd, om aan te dringen op vrijlating van haar zoon. ziekte nog niet geheel hersteld, weshalve de secretaris, de heer H. Booy Thzn, varx Alfen a, d. Rijn, het financieel verslag uit bracht. De rekening sloot met een bedrag van f 41.715.56. Het bestuur worstelt met een groot tekort en heeft derhalve steeds veel moeite de benoodigde gelden bijeen te krij gen, teneinde het groeiend aantal schippers kinderen, wier ouders meestal in benarde omstandigheden venkeeren, op de Christe lijke schippersscholen geplaatst te krijgen daar ook te houden. Momenteel zijn 384 kinderen in ondersteuning. Nadat het financieel verslag was goedge keurd, gaf de secretaris nog eenige mede deelingen over de werkzaamheden in het af geloopen jaar. Wij ontleenen hieraan, dat wederom be sprekingen werden gevoerd met den Minis- er van Onderwijs, ten aanzien van Regee- ingssteun voor ouders van schoolgaande kinderen, die een gunstig verloop hadden. Wel zal de controle van Regeeringswege op dezen steun worden verscherpt. Aanvragen van een collecte in de Ned. Herv. Kerk en in de Geref. Kerken gaven geen resultaat. Wel besloot de Synode van de Goref. Kerken moreelen steun te verlee nen door de Kerken op te wekken bij het huisbezoek aan schippers zoo noodig ae gen hun kinderen Christelijk onderwijs te doen geven. De secretaris werd bij acclamatie herko zen. Hem werd een woord van wai dank gebracht, alsook aan den penning meester. ori ACTIEVE POLITIEK CORPORATIE IN DE PRACTIJK De gezondmaking van de maatschappij is een uiterst moeilijk probleem. En niet zoo maar in een handomdraai tot oplossing te brengen; aldus schrijft de rk. Gelder lander, en het blad vervolgt: „Sedert het verschijnen van de Rerum Novarum vooral hebben ook wij katholie ken ons krachtig doen gelden in den strijd tegen liberalisme en socialisme. En zeker .nieL zonder succes, om het slechts beschei den te zeggen. Thans gaat het om de afweer van stroo mingen, welkt in eeh ander uiterste ver vallen en ons in meer of minder verzwak ten of gewijzigden vorm met een totaalstaat willen opknappen, welke ingaat tegen de leer der Kerk en de wezenlijke belangen van gezin en maatschappij. Het constateeren van die feiten, het plaat sen daartegenover van de beginselen, voort vloeiende uit de leer van den Christus, is piet voldoende om wat er leeft aan velan- gen naar hervorming der maatschappij de juiste bedding te leiden. Daarvoor is ook een actieve politiek, een politiek van dc daad onmisbaar. We staan voor eenzelfde problvm als een vorig geslacht, toen het stelling moest ne men tegen socialisme en liberalisme. Thans hebben wij en allen, die met op don bodem van de christelijke levensbe- scouwing staan, er voor te zorgen, dat door aanpakken en doorzetten werken aan oen ordening van he sociale en economische leven. Op de wel overwogen en principieel afge stemde daad komt het aan". DIENSTPLICHTIGEN LICHTINGEN 1924 en 1925. Behoudens onvoorziene omstandigheden zal in Juni a.s. het jaarlijksch onderzoek plaats hebben van de gewone dienstplich tigen der landmacht van de lichtingen 1922 en 1925. VRIJDAG 19 JANUARI HUIZEN 301.5 M. NED. CHR. RADIO-VEREENIGING 8.00—8.15 Schriftlezing en meditatie. 8.15—9.30 Gramofoonmuziek. 10.30—11.00 Morgendienst door Ds. B. C. Koolhaas. 11.00—12.00 Cello-recital door Willem Sas- bach. A. d. vleugel: Jo van Praag. 12.00—12.15 n.m. Politieberichten. 12.15—12.30 n.m. Gramofoonmuziek. 12.30—1.30 n.m. Bespeling van het studio- orgel door L. Blaauw. I.30—2.30 n.m. Ensemble van der Horst. (Viool, klarinet, cello en piano). 2.30—3.00 n.m. Lezen van Chr. lectuur. „De Machten in het Dorp" van J. A. Visscher. 3.00—3.45 n.m. Vervolg concert door het Ensemble van der Horst. 3.45—4.00 n.m. Verzorging zender. 4.00—5.00 nun. Liederen-recital door Anne Marie Boezaardt, sopraan. A. d. vleugel: André Vermeeren. 5.00—630 n.m. Kwartet o.l.v. Ferd. Kloek (2 violen, altviool en orgel). 6.30—7.00 n.m. A. J. Herwig: „Winterbe- spuitingen in den tuin". 7.00—7.15 n.m. Politieberichten. 7.157.30 n.m. Ned. Chr. Persbureau. 7.30—8.00 n.m. Literair halfuurtje. „A. den Doolaard, de zwerver-auteur, in zijn laatste boeken", door B. van Noort. 8.00—1130 n.m. Nationale avond in de Stads gehoorzaal, te Leiden, belegd door de Ver- eeniging van het Vrijwillig Landstormcorps „Motordienst", Leiden. Uitzending van ver schillende historische tafereelen, opgevoerd door dames en heeren (landstormers) van de Rudolph-Stichting (bij Barneveld), eenige landstormers uit de afdeeling Barneveld van den B.V.L., enkele officieren uit Ede met hun dames en leden van het V.L.S.K. Mo tordienst, sectie Leiden, o.l.v. den samen steller d'er tafereelen, den Reserve le Luit Art. D. G. Sanders. De tafereelen zullen af gewisseld worden door een Muziek-Ensem- ble, o.l.v. J. P. Mulder Jr. en gramofoonpla- ten. Openingswoord zal worden gesproken door E. Raams. In de pauze: Vaz Dias. HILVERSUM 1875 M. V.A.«<.A. 8.00 Tijdsein. 8.01 Gramofoonmuziek. V.P.R.O. 10.00 Morgenwijding. V.A.R.A. 10.15 Dvorak-programma, II.00 Orgelspel door Joh. Jong. 11.45 Gramofoonmuziek. 12.00 Einde programma. A.V.R.O. 12.01—2.30 n.m. Lunchconcert door Ilja Liv- schakoff en zijn orkest. Tusschenspelen van gramofoonmuziek. 230—3.00 n.m. Causerie door P. J. Schenk. „Kamerplanten in den winter". 3.004.00 n.m. Gramofoonmuziek. 4.00 n.m. Sluiting. V.A.R.A. 4.00 n.m. Tijdsein. 4.01 n.m. Overschakelen naar den Kootwijk- 4.05 n.m. Populaire gramofoonplaten. 5.00 n.m. Orkest o.l.v. Hugo de Groot 6.00 n.m. Gramofoonmuziek. 6.15 n.m. Orgelspel door Cor Steljn. 6.40 njn. „Socialisme en wereldbeschou wing". „Wat kapitalisme en socialisme zijn", door Drs. S. Kleerekooper. 7.00 n.m. Orkest o.l.v. Hugo de Groot. 8.00 n.m. Einde van het programma. VJP.R.O. 8.00 mm. Avonduitzending. Groningsdie avond. Gehouden in de Remonstrantsche Kerk te Groningen. Sprekers: Prof. Dr. J. Lindeboom, Groningen: H. D. Louwes, Ui- rum; Ds. A. C. de Regt, Groningen: Ds. O. v .d. Veen, Groningen. Muzikale medewer king: Jacoba Repelaer van Driel, alt; H. L. Evenhuis, orgel. 10.00 n-m. Persberichten van het Vrijzinnig Godsd. Persbureau. 10.05 n.m. Persberichten van het Persbureau Vaz Dias te Amsterdam. 10.15 n.m. Zang en dedamatie van Qaudine Witsen Elias. Zang. V.A.R.A. 11.00 njn. Orgelspel door Joh. Jong. (11.15 n.m. Morse-tijdsein). 1130 n.m. Gramofoonmuziek. 12.00 Tijdsein en sluiting. MüNCHEN 405.4 M. 5.10 n.m. Karl Erb zingt liederen van Schu bert en Schumann. HEILSBERG 291 M. 6.20 n.m. Dansen van Reger, Grieg, Moszkowsky en Brahms. BOEDAPEST 550 M. 6.50 n.m. Opera-uitzendinJI MOT ALA 1389 M. 6.50 n.m. Piano-recital door Lubka Kolessa. PRAAG 470.2 M. 7.20 n.m. „Oberon". Opera van Pavel Vranicky. OSLO 1186 M. 7.20 n.m. Conce van Brahms. WARSCHAU 1411 M. 7.35 n.m. Symphonie-concert. LEIPZIG 382.2 M. 8.2 On.m. Vijfde symphonie van Beethoven o.l.v. Hans Weisbach. MILAAN 368.8 M. 8.20 n.m. Ernest Bloch-concert o.l.v. den componist. PARITS (POSTE PARISIEN) 382.2 M. 830 n.m. Symphonie-concert o.l.v. Théodore Mathieu. (Mozart-Fl. Schmitt-Salnt-Saëns). BRUSSEL 321.9 M. (VLAAMSCH PROGRAMMA) 830 n.m. „Kolonel Chabert". Luisterspel naar den roman van de Balzac. 9.30 n.m. Kamermuziek door het trio Gul denberg, Hlndemith en Feuennann. KALUNDBORG 1261 M. 9.45 n.m. Moderne muziek. (Hindemith- Krenek). BRESLAU 315.8 M. 9.55 n.m. Sonates van Beethoven. BELANGRIJKE NIEUWE VORDERINGEN OP RADIO-GEBIED Naar uit New-York gemeld wordt, heeft de president der Radio-Compagny de spoedige in voering aangekondigd van goedkoope ..beeld telegrammen". alsmede het gelijktijdig draadloos verzenden van drie berichten op gelijke golf lengte. Bij aankoop van Itube Odol-tandpasta a 60 ct. of 2tuben Odol-tandpasta a 35 ct. jj Oflflacon Odol-mondwater ONS BAKEN BEWIJS VAN MEELEVEN Het laatste nummer van Ons Baken, het Chr. Marineblad, geeft de financieele laaroverzichten van 1932 en 1933. Hoe zui nig het beheer gevoerd wordt, blijkt duide lijk uit het feit. dal er 1932 nog een saldo was van ruim f 100 en in 1933 van bijna 400; terwijl toch de contributies slechts 1160 en 1270 opbrachten. Nu had 1933 een meevaller: uit de op brengst der vlaggetjesdagen, welke het Chr. Mil. Verband elk jaar organiseert, kreeg de vereeniging voor de laatste twee jaar ƒ520. Een monie meevaller dus. Als bewijs van hartelijk meeleven wordt er terecht opk aparte mededeeling van ge daan, dat de Ned. Herv. Gemeente in Der, I-Iaag elk jaar een donatie schonk van 25. De ontwikkeling der dingen kan zóó zijn, dat over eenige tijd ook op de kerken een beroep moet worden gedaan om de geeste lijke arbeid onder het marine-personeel mo gelijk te maken Laat men zich dan aan dit mooie Haag- sche voorbeeld spiegelen. FEUILLETON Een verhaal uit bange dagen Door AGNES GIBERNE <6 „Och, dacht gij van niet nu, gij zult wel Van meening veranderen, Githa". riep Mar garet vol vuur uit. „Wacht, tot gij onze prachtige kathedraal van St. Paul beklom- n en het fraaie uitzicht gezien hebt, dat 'daar te genieten is, op de daken en straten, pn op de ridders en de pages en de dames ien de burgers, die daar rondwandelen in de fraaiste kleedij, en op de boomgaarden in ^Paternoster Row c'.i Ivy Lane en de tuinen, !die tusschen de huizen erscholen liggen in de verte op de bosschen en weiden. O, dc rivier, Githa onze prachtige rivier de j Theems, met zijn helder, helde:- water en I zijn booten, en zijn duizenden, sneeuwwitte I statige zwanen. O Githa, gij kent Londen j dog niet." „Gij kunt Londen goed verdedigen, Mar I garet", zeide Lord Cobham. „Maar hi ei houden wij stil, want zie, wij hebben mijn i Londensch tehuis bereikt. Het is al laat en I gij zult wel zeer vermoeid zijn; maar morgen moogt gij meer overtuigende argumenten dan woorden gebruiken, want wij zullen éérst overmorgen naar het Kasteel v trekken" „Ligt Rochester ver van Londen, V garet?" vroeg Githa, terwijl zij het groote voorplein opreden van een huis, dat er eenigszins verlaten uitzag, terwijl Sir John terugreed om bevelen te geven aan zijn gevolg. „Een gansche dag reizens antwoordde Margaret, terwijl zij haar paard op den nek klopte, „en Canterbury ligt nog een dag reizens verder weg." Thans kwam Sir John terug, en hielp zelf met groote hoffelijkheid, de beide jon ze dames afstijgen, en leidde haar het huis binnen. Het huis was van binnen somber en statig, maar Githa was zóó vermoeid, dat zij bijna niet in staat was iets op te merken., en Margaret, die medelijden met haar had, verzocht of zij beiden haar avondmaal in l».ar kamer niooh.ten gebruiken, en nadat zij eenig voedsel had genoten, vergat GPha weldra haar vermoeienis, en alles wat zij in den laatsten tijd had doorleefd, in een ge- rusten slaap. Sinds zij haar tehuis verlaten had, was het ontwaken liet treurigste uur van den dag voor Githa, want zij was altijd gewoon geweest op te staan met de zon, en naar de kamer harer moeder te gaan om een hoofd stuk uit den Bijbel te lezen, gevolgd eerst door een licht ontbijt, clan door uren van werken of spinnen, dicht aan de zijde dier zelfde moeder. Zij placht in haar hart e°n tegenzin te hebben tegen deze laatste bezig heid en daarom bedroefde het haar nu te meer, dat zij het nooit meer in haar eigen thuis, aan de zijde harer teerbeminde moeder zou kunnen verrichten. Het hoofdkussen der arme Githa was iederen morgen nat geworden van vele tranen bij de gedaciite aan de verandering in haar leven niet tegenstaande zij haar broeder liefhad, Mar garet gaarne lijden mocht, en Sir John 01J- castle met echt meisjesachtige geestdrift bewonderde. Dezen morgen sliep zij echter lang en toen zij wakker werd was Margaret in zulle een spraakzame stemming, dat zij werkelijk geen tijd had voor treurige overdenkingen. Gewoonlijk had zij haar Evangeliën voor den dag gehaald en haar hoofdstuk gelezen eer iemand in de kamer wakker was; niet uit lafhartigheid, maar omdat het dan rustig om haar heen was. Heden echte- was zij de laatste, die opstond; zij kleedde zich dus be daard aan, en nam toen als gewoonlijk haar dierbaar boek uit de doos, waaiïn het ge borgen was. Margaret volgde nieuwsgierig Githa's be wegingen, en terwijl zij haar ravenzwarte lokken in orde bracht, sloeg zij het ernstige jonge gelaat tegenover haar gade, dat ge bogen zat over het zware boekdeel met zijn zilveren sloten. „Hoor eens, Githa zeide zij ten laatste en Githa hief haar oogen van het bock op. „Githa zeg eens zijt gij een geleerde?" „Vrouwen kunnen nooit geleerden zijn", zeide Githa ernstig, een gevoel van ongeduld bedwingende bij cle stoornis. „Ik houd veel van lezen, Margaret." „Lezen! Maar wat lezen? Dat boek met zijn zware sloten bevat zeker geen fabliaux." „Mijn moeder heeft liever niet, dat ik fabliaux lees", zeide Githa bedaard. „Gij weet. toch zeker, dat ik een Gospeller ben, Mar garet." „Gij! Een Lollard!" „Zeker Margaret, waarom niet? Lord Cobham zelfs ig het ook," „Lord Cobham, o hij", zeide Margaret, met iets van minachting in haar stem. „Lcr.l Cobham heeft Prins Henry tot vriend en beschermer, en mag zeggen en denken, wat hij wil, hoewel zelfs hij zorg moet dragen dat hij niet te ver gaat. Maar gij een kind als gij wat hebt gij met de zaak te maken?" „Zijt gij Katholiek, Margaret?" was Githa's eenvoudige wedervraag. Margaret haalde even de schouders op. „Neen, ik heb een geloof, dat mij volkomen voldoet. In het huishouden van Lord Cobham kan ik zeei goed mijn afkeuring te kennen geven over de liefde der geestelijkheid voor rijkdom en een goed leven, en in een Katholiek huis houden kan ik ter biecht gaan, en mijn wan daden even vlot opsommen als eenig ander lid der Roomsche kerk." „Uw geloof moge u thans voldoen! Hoe zal het u in een andere wereld voldoen?" „Githa! Als ik nu kwalijknemcnd was Margaret zweeg en glimlachte toen. ,,'t Werd gezegd met zulk een plechtigen ernst, dat Sir John Beverley het u niet zou hebben kunnen verbeteren. Ik zal mijn neef, Lord Cobham, aanraden u al preekende op zijn goederen te laten rondgaan. Neen, dat is gekheid. Githa, houd u maar liever bij uw zingen, dat is verrukkelijk. Ook hebt gij het liefste gelaat, dat ik ooit gezien heb, met die groote, diepe oogen, waarmede gij menig hart zult winnen en breken. Houd nu op met lezen, Githa, en wees niet langer zoo somber." „Neen, ik ben niet somber. Ik ben geluk kiger dan gij", zeide Githa. „Want mijn geloof is een sterke staf, waarop ik steunen kan, waar ik mij ook bevinden moge, terwijl het uwe slechts een armzalig gewaad is, dat gij gedwongen zijt te dragen, maar dat u steun noch warmte geeft." „Waarlijk, Githa, gij zijt een geboren preekstertje", zeide Margaret, een weinig ongeduldig. „Maar kom, lees nu maar gauw, of gij zult nooit gereed komen. Alleen waar schuw ik u, dat, wat gij ook denken moogt. gij er voor moet waken, te veel over deze onderwerpen te spreken." Githa was voor 't oogenblik tenminste niet gestemd om veel te spreken, en las haar hoofdstuk zonder een woord meer. En zóó laat waren zij dien mogen opgestaan, dat zij niet veel tijd meer over hadden, eer zij door trompetgeschal tot het ochtendmaal dat om negen uur in de zaal werd voorge- diend, geroepen werden. „Githa, wilt gij heden met mij gaan wan delen en de stad zien?" vroeg Alfgar, toen het maal geëindigd was. „Maar Alfgar, zal Sir John uw diensten niet van noode hebben?" „Neen, hij gaf mij verlof, anders zou ik hét u niet vragen. Wilt gij medegaan, Gitlia? Sir John heeft veel te doen in de stad, en wij zullen hem waarschijnlijk niet terug zien vóór den avondmaaltijd." Githa was volstrekt niet afkeerig van een wandeling en vertrouwelijk gesprek met Alfgar, dien zij tot dusver nauwelijks alleen gezien had. Maar ditmaal zou zij 'n haar wensch teleurgesteld worden. Toon zij de zaal binnentrad, geheel gereed voor haar wandeling, kwam Margaret Cob ham van de andere zijde binnen, eveneens ïkleed om uit te gaan. „Wat! Githa, en uw broeder ook, ik zou niets beters kunnen wenschcn. Arnold Sa- vage en ik zullen u beiden vergezellen, als wij mogen." Githa wierp een wanhopigen blik op haar broeder, terwijl zij in een .Ier diepe vensternissen aan zijn zijde stond. „O Margaret als gij slechts wist, welk een afkeer ik heb van Arnold Savage", eide zij onwillekeurig. „Die afkeer komt geheel van één kant. Nog geen vijf minuten geleden wijdde hij met groote welsprekendheid over uw be koorlijkheden uit." ..Ik wilde, dat hij een ander onderwerp voor zijn welsprekendheid uitkoos", zeide Githa, haar hoofd opheffende, met een onbewuste uitdrukking van kinderlijke waardigheid, die Margaret ter zeerste ver maakte. „Dan moet gij hem dat maar eens ver tellen. Wij zullen u de gelegenheid geven." En eer Githa de beteekenis der woorden nog goed had gevat, wandelde zij reeds het huis uit aan de zijde van Arnold Savage, terwijl Margaret en haar broeder vooruit lienen. Alfgar. wat hij ook wenschte, had nie> in de zaak te zeggen. Hem was geleerd itlin- delings te gehoorzamen aan elk bevel uit den mond cener dame. Githa's makker wia de eenige zoon en erfgenaam van een zeke ren Sir Arnold Savage van Bobbing, eige naar van het kasteel Sherne in Kent. Even als andere jongelieden van dien tijd was hij naar het kasteel Coulygne gezonden om tot een deugdzaam ridder te worden opge voed, en hij was een van Lord Cobhams eigen ridderknapen. Wordt vervolgd

Nieuwe Leidsche Courant | 1934 | | pagina 9