BINNENLAND. JIT DE HAAGSCHE RAADSZAAL DONDERDAG 18 JANU...J 1934 EERSTE BLAD PAG. 3 OFFICIEELE BERICHTEN CONSULAIRE DIENST Bil Kon. besluit ls aan den heer C S Lechner, consul-generaal der Nederlanden te Kobe, we gens opheffing van z(jn betrekking eervol ont- HANDELSVERKEER NEDERLAND-RUSLAND EEN VOORLOOPIGE OVEREENKOMST Tusschen de Russische vertegenwoordi gers en de commisie uit het Nederlandsche zakenleven is, naar het „Hdbl." verneemt, een voorloopige overeenkomst gesloten, ten einde het handelsverkeer tusschen Neder land en Rusland te bevorderen. Naar men weet, zijn daarover geruimen tijd onderhan delingen gevoerd. Deze overeenkomst, die reeds geteekend is, zal mede een einde ma ken aan de ongunstige behandeling van Nederlandsche zeeschepen in Russische havens. Tot nu toe betaalden Nederlandsche sche pen eenige malen zooveel aan havenrechten als schepen die een handelsverdrag mei Rusland hebben. DE INSTELLING VAN EEN VERKEERSFONDS De rol der Spoorwegen. Verschenen ls het voorlooplg verslag der Twee- g de Kamer inzake de instelling van een Verkeers- •e fonds. Wij ontleenen daaraan het volgende: 11 De commissie had gemeend een uiteenzetting te ,p mogen verwachten op welke wijze de Regeering t- in het verkeerswezen eenheid wil scheppen, n In plaats daarvan bevat het ontwerp slechts te een voorstel tot instelling van een ambtelijke com- ll missie, die zich met het vraagstuk der coördinatie zal bezighouden, en van wier onderzoekingen zal afhangen, welka maatregelen te zijner tijd geno men zullen worden. De commissie betreurt dan ook, dat als gevolg van den wensch van den minister om het wetsont werp tot wijziging van de Wet Openbare Ver voermiddelen te laten rusten, het onderwerp van die wetsvoordracht voorloopig niet meer aan de orde zal zijn. Zegt de regeering eenerzijds naar eenheid in net N verkeerswezen te willen streven, anderzijds wil zij voorloopig haar pogingen, om daar toe te gera ken, beperken tot het rail- en wegverkeer. Het li schijnt der commissie toe, dat een werkelijke een heid op die wijze niet wel te bereiken is; ook het water- en het luchtverkeer zal h.i. in een coördi natie moeten worden begrepen. De regeering wil een coördinatie van het verkeer bereiken met voorlichting door een Centrale Com- ■ig missie van advies. Tegen de instelling eener derge lijke commissie van advies met ambtelijk karakter 57 heeft de commissie echter zeer ernstige bezwaren. Ter aanvulling van haar vroeger weergegeven 'c] leschouwingen. welke de commissie leidden tot de pitonclusie dat het aanbeveling verdient een Ver- ,41voerraad in te stellen, moge thans worden vol- .Htitaan met mede te deelen, dat zij zich in geen •IWval kan vereenigen met een samenstelling, zooals 60^ minister zich die denkt. Opneming van een 'Vertegenwoordiger der Nederlandsche Spoorwegen zonder dat vertegenwoordigers van de exploitan- Sten van andere vervoermiddelen althans van het autobedrijf, een plaats in de Centrale Commissie krijgen, zal naar haar meening aan dit Col- zeer eenzijdig karakter geven. Mocht een ijdig samengestelde commissie worden ingesteld, rin het ambtelijk element niet behoeft te ont luiken, dan zou het naar de meening van enkele jeden aanbeveling verdienen, daarin ook een ver- 4 iwoordiger van den minister van economische a op te nemen, ten einde een goede samenwer- ig ook met diens departement te waarborgen. Verscheidene leden achtten de instelling van een 'erkeersfonds geen noodzakelijke voorwaarde het bereiken van een coördinatie in het ver- „wezen. Zij gevoelden daarom aan een derge lijk fonds geen behoefte. Voor het heffen eener dgiverhoogde belasting op motorrijtuigen scheen hun de oprichting Verkeersfonds Zij namen aan, dat het de bedoeling der Regee ring is, haar geheele verkeersbeleid te laten be- heerschen door de financieele uitkomsten van de begrooting van dit fonds. Tegen een dergelijk systeem, dat voor de behartiging van al onze ver- keersbelangen zeer Ingrijpende gevolgen zal heb ben, hadden deze leden ernstig bezwaar. Op die wijze worden immers, daar het evenwicht in de begrooting van het Verkeersfonds voor een groot deel zal afhangen van de resultaten der spoorweg exploitatie en de tekorten, die het rijk dientenge volge moet aanvullen, in de eerste plaats alle uit gaven voor andere vormen van verkeer vrijwel afhankelijk gemaakt van de grootte der spoorweg- tekorten. Op deze wijze krijgen de spoorwegen een over wegende beteekenis te midden der overige ver keersmiddelen, die niet gerechtvaardigd is. Hoogere belasting van motorrijtuigen Verscheidene leden waren van meening, dat er wel eenige aanleiding is tot een verhooging van de belasting op motofrijtuigen, speciaal op die, welke aan de moderne wegen zeer hooge eischen stellen door hun breedte cn zwaarte. Aan de totstandko ming van, een dergelijke verhoog'ng zouden zij echter hun medewerking niet kunnen verkenen, zoolang niet vaststaat, op welke wijze de coördi natie van het verkeer en in het bijzonder de reor ganisatie van de spoorwegen zal worden bereikt. Verscheidene leden achtten de voorgestelde hef fingen in het bijzonder voor de plaatselijke ver voerders, die in den laatsten tijd in verband met het kosteloos afhalen en bestellen van goederen door de concurrentie van de spoorwegen toch reeds veel van hun werk hebben verloren, te zwaar. Zij kwamen speciaal op voor de belangen van onze havensteden, die toch reeds een zwaren concurren tiestrijd te voeren hebben met bultenlandsche ha vens en die door dezen maatregel de plaatskosten in hun havengebied, waar een aanzienlijk vervoer met vrachtauto's plaats heeft, niet onbelangrijk zullen zien stijgen. Men drong er daarom op aan, althans voor de Rotterdamsche haven in verband met het toch reeds afnemend stukgoederenverkeer een uitzonderingsbepaling te maken. DE REGEERING EN DE N. S. B VRAGEN VAN DEN HEER DUYS. Door den heer Duys zijn aan den Minis ter van Koloniën, voorzitter van den Raad van Ministers, de volgende vragen gesteld: Is de Minister, die in zijn op 6 Januari j.l. ingezonden antwoord op de vragen van den heer Westerman verklaarde, dat het plaatsen van de Nationaal-Socialistische Be weging N.S.B). op de lijst der voor ambte naren verboden vereenigingen gevolg is van het feit dat de leiding dier beweging „instructies" heeft gegeven „in lijnrechten srijd met een door de Regeering uitgevaar digd voorschrift", bereid mede te deelen of met deze „instructies" bedoeld zijn de aan wijzingen die de leiding van de N.S.B. heeft gegeven aan haar leden die tevens lid wa ren van den Bijz. Vrijw. Landstorm of de Burgerwachten? Zoo ja, heeft de Minister dan kennisgeno men van de officieele mededeelingen van de leiding van den N.S.B., dat deze „instruc ties" alleen bestaan hebben hierin, dat men hun leden op desbetreffende vragen ant woordde: „Het uiterste wat gevraagd mag worden is: open en eerlijk belijden het lid maatschap van den N.S.B., en wanneer men dan zonder een woord van dank uit B.V.L. of Burgerwacht zijn ontslag krijgt, dit cor rect en waardig aanvaarden. Ontslag ne men kunt ge m.i. niet, want daardoor ver klaart gij u zelf onwaardig om in uw korps te blijven dienen"? Indien dit juist is, is de Minister dan van meening en, zoo ja, op welke gronden, dat zulk een advies genoemd kan worden een „instructie, lijnrecht in strijd met een door de Regeering uitgevaardigd voorschrift?" Zoo neen, is de Minister dan bereid zijn standpunt te bezien, of anders mede te deelen op welke andere „instructies" de Minister dan eventueel in zijn antwoord klaarblijkelijk doelde? Is de Minister in het algemeen bereid mede te deelen welke preciese feiten en om standigheden zich bij de N.S.B. hebben voorgedaan sedert de onlangs in de Twee de Kamer gehouden algemeene beschou wingen over de Rijksbegrooting, toen de Minister blijkbaar nog niet op het stand- Dunt stond, dat ook de N.S.B. op de lijst der voor ambtenaren verboden vereenigingen diende te worden geplaatst? DE REORGANISATIE VAN DEN VOLKENBOND DE NOTA VAN DE NEDERLANDSCHE REGEERING beide Nederlandsche radio-zenders een re- do gehouden over de inzichten der Ne derlandsche Regee ring, betreffende de reorganisatie van den Volkenbond. In de nota door de Regeering dien aangaande aan den Volkenbond inge diend, zegt zij o.a. geen bezwaar te ma ken tegen onder- Minister de Graeff handelingen in be perkten kring tus schen mogendheden met bijzondere belan gen tijdens een Volkenbondsconferentie, mits binnen het kader van den Bond en met vermijding van ook maar een schijn van dwang. Tegen aantasting van 't beginsel der rechtsgelijkheid tusschen de Leden zou zij zich met alle kracht moeten verzet ten. De feitelijke ongelijkheid in belan gen en verantwoordelijkheid is in de samenstelling van den Volkenbonds raad erkend: de Regeering meent, dat wellicht in de herhaalde uitbreiding van den Raad met niet-permanente Leden een verklaring voor de verzwakking van het Gezag van den Raad is te zoe ken. Ook ziet zii de oorzaak voor het in men-'g opzicht falen van den Volken bond niet in den regel der eenstemmig heid, doch veeleer in de meeningsver- schillen tusschen de groote mogend heden. Evenmin zoekt zij de fout in den hand tusschen den bond en de Vredesverdragen, overtuigd als zij is, dat, indien de Vredes conferentie niet de gelegenheid tot oprioh- ting van den Volkenbond had geboden, er thans noe geen Volkenbond zou bestaan. Zij erkent, dat in de loskoppeling van den Vol kenbond van de Vredesverdragen, psycholo gisch voordeel kan zijn gelegen, doch wijst op het risico, dat bij prijsgeving van den historischen grondslag van liet Volkenbond verdrag geen overeenstemming ten aanzien van een nieuwen grondslag zou worden verkregen. Wat betreft den materieelen band tus schen Volkenbond en Vredesverdragen, zich uitend in erkenning van den territorialen status quo, wijst de Regeering erop, dat geen Volkenbond denkbaar is, die zich niet zou plaatsen op de basis van den eerbied voor de gesloten verdragen, welke verdra gen evenwel volgens de methoden van het Volkenbondsstatuut veranderd kunnen wor den en verder betoogt zij dat de uitvoering van de Vredesverdragen op verschillende punten juist aan den Volkenbond is opge dragen, opdat deze zou geschieden in den geest van onpartijdigheid en wederzijdsch vertrouwen. De Nederlandsche Regeering ziet geen noodzakelijkheid voor wijziging van het Volkenbondsstatuut, doch indien van andere zijden het verlangen daartoe wordt geuit, is zij bereid om met de an dere I.edtn de wenschelijkheid daarvan te onderzoeken volgens de in art 2G van het statuut aangegeven procedure, mits geen inbieuk wordt gemaakt op de rechtsgelijkheid. Het zou daartoe ten zeerste gewenscht zijn, dat zij, die het denkbeeld van de her ziening bepleiten, de door hen gewenschte hervormingen vooraf in concreten vorm ken baar maken. VRAGEN VAN KAMERLEDEN De heer Van den Heuvel heeft tot den minister van oeconomische zaken de volgen de schriftelijke vragen gericht: 1. Is de minister bereid mede te deelen: of uit de omstandigheid, dat voor 1933 niet een iiooger bedrag dan 6,100.000 gulden wordt uitgetrokken veer steun aan den tuin bouw, mag worden afgeleid dat dit bedrag voldoende is om te vergoeden het verschil tusschen opbrengst van de producten en de vastgestelde garantie of richtprijzen voor deze producten? 2. Indien het an**.oord op vraag 1 ontken nend zou luiden, is de minister dan bereid mede te deelen: a. welk percentage van dit verschil ver goed zal worden met dit bedrag van 6,400,000 gulden? b. of zijn excellentie plannen heeft op andere wijze dit tekort te vergoeden? 3. Heeft de minister bij ontkennende be antwoording van vraag 1 en van vraag 2 sub b zich rekenschap gegeven van den toe stand die hierdoor in menigte van bedrijven zal ontstaan, o.a. de onmogelijkheid voor velen hun bedrijf voort te zetten? HET RAPPORT-IDENBURG Het rapport van de legerbezuinigingscom- missie-Idenburg, dat den minister van De fensie enkele dagen geleden werd overhan digd, zou, meldt de Vooruit, naast enkele besnoeiingen van meer beperkten aard, voornamelijk als bezuinigingsobjecten aan wijzen: het vooroefeningsinstituut en het beroepskader. Wat het vooroefeningsinstituut betreft, zou de commissie algeheele opheffing aan bevelen, teneinde een grootere concentratie van de oefengelegenheden te bereiken. Inzake het capitulantenst'elsel, zou de commissie xoorstcllen dienstplichtige onder officieren, die hun eersten oefeningstijd heb hen volbracht, de gelegenheid te schenken, een contract over langer tijdsduur te slui ten, waarna zij verder voor instructeur zou den worden opgeleid. Teaen opheffing van een der divisies, een maatregel, die in veel sterker mate dan de twee bovengenoemde tot directe bezuiniging zou leiden, schijnt van de zijde van den generalen staf een zóó krachtige opnosit'.e te zijn gevoerd.dat de commissie, die in haar boezem toch reeds groote verdeeldheid vertoonde over de voor te stellen maatrege len, hiervan definitief heeft afgezien. Ingewijde;! meenen intusschen, dat ook het voorstel tot opheffing van het vooroefe ningsinstituut politiek weinig kans van sla gen heeft, gezien de groote voorkeur, do van bepaalde zijde geloond wordt voor dii instituut, dat er op gericht is. het verblijf van de dienstplichtigen in de kazerne tot een minimum te beperken. DEPUTATENVERGADERING ELK JAAR NAAR TIVOLI? „Een deputaten-rede, dat was in de groo te dagen van Di Kuyper een evenement! Telken jare, aldus begint de schrijver der Haagschp Brieven in de r.k. T ij d zijn lagt- ste correspondentie, placht hij de steeds -spneer in omvang toenemende deputatenver gaderingen in de groote zaal van Tivoli te Utrecht met een redevoering te openen, waarnaar geheel het land luisterde. Zoo stippelde hij van jaar tot jaar den politic ken e-ang van de Anti-Revolutionaire Partij uit. Én nadat de coalitie der rechterzijde was tot stand gekomen, kon men aan die redevopringen een nog breeder beteekenis toekennen'. Elk jaar naar Tivoli? Is de schrijver, die gaarne voor een oud en bedaagd man me! veel politieke levenservaring doorgaat, hier niet een beetje in de war? ONZE MARINE. De „Hertog Hendrik" is gisteren te Va lencia aangekomen. De torpedojagers „Banc- kert" en „Van Nes" arriveerden te Colombo. GEMEENTEBEGROOTING 1934 DE BEGROOTING GOEDGEKEURD. Een politiek slot. Oef! Na 27 vergaderingen is de Raad door de begrooting heengekropen. We zijn ein- delijlt aan het eind! De laatste middag bracht de beslissing voor het bewaarschool- personeel. Nog slechts enkele opmerkingen er over. De Katholieke fractie was financieel nog vrij hongerig en nam geen genoegen met de door B. en W. betoonde tegemoetkoming. Voor de onderwijzeressen en hoofden wilde de heer de Jong de minima van B. en W. wel aanvaarden, maar d9 maxima wenschte hij f 100 hooger te stellen. Dat beteekende één periodieke verhooging meer. Voor de kweekelingen bleef hij vasthouden aan f 500 voor degenen, die zonder hoofdacte zijn en f 700 voor de kweekelingen in het bezit van een hoofdacte. Hij had het voor het zeggen, de soc.-dem. stonden gereed hem aan de overwinning te helpen. Zoo geschiedde het ook. Met vrij groote meerderheid werden de amendemen ten van den heer de Jong aangenomen. Het zonderlinge verschijnsel deed zich voor, dat de beide Katholieke wethouders tegen het voorstel van B. en W. stemden. We noemen dat politiek onbehoorlijk en ge tuigend van weinig ernst en verantwoorde lijkheidsbesef tegenover den financieelen toestand der gemeente. Tandverzorging en beroepskeuze waren, na het aanvankelijk voornemen om beide op te heffen, weer veilig gesteld. Alleen zal de gemeente niet alle kosten betalen, maar van degenen, die van deze instellingen pro- fiteeren, zal een bijdrage worden gevraagd, in de hoop, dat daardoor beide zich zelf zul len bedruipen. Een malle vertooning haalden vervolgens de soc.-dem. uit. Zij stemden n.l., met den communist, tegen de begrooting voor de Ziekenhuizen. Dat was toch wel de opposi tie tot het absurde drijven. Immers wat had er moeten gebeuren indien anderen deze vertooning zouden hebben nagevolgd? Dan waren de gelden voor de Ziekenhuizen niet toegestaan. Hadden in dat geval alle ziekenhuizen moeten zijn gesloten? Deze eene vraag is voldoende om de dwaasheid van het gebaar der s^.-dpm. fractie te doen uitkomen. Bewogen slotdisenssie. Het slot van deze vergadering was poli tiek min of meer bewogen. Bij ontstentenis van den heer v. Beresteyn en diens plaatsvervanger, Mr. Varenkamp, werd n.l. door Mej. Blaauw een verklaring voorgelezen, die culmineerde in een motie van wantrouwen tegen den wethouder van Financiën. De wijze, waarop de lezeres blijkbaar gedrukt door het gewicht van de taak zich van haar opdracht kweet, wekte al eenigszins den lachlust. Bovendien werd de zaak niet heel serieus genomen, omdat zij geëntameerd werd door iemand, van wien vermoed wordt, dat hij niet geheel politiek onbevangen staat tegenover de samenstel ling van het College van B. en W. Vooral daardoor was de motie bij voor baat veroordeeld. Intusschen uit de verschillende afge legde verklaringen bleek heel duidelijk van den sterken tegenzin bij het overgroote deel van den Raad tegen de huidige, politiek hoogst onbevredigende samenstelling van het college. Maar aan het steunen van een motie van wantrouwen uitgaande van de liberalen dacht niemand. Dat de heer de Jong in deze discussie de motieven achter de motie veronderstelde niet 18 karaats to zijn we willen dat op zichzelf thans niet beoordeelen ging naar onzen smaak wel wat ver van een zijde, die bij de wethou dersverkiezingen toch ook een wat scherpe schaats gereden heeft en de beschuldiging van wanprestatie daarbij nog steeds niet heeft kunnen weerleggen. We kunnen ons begrijpen, dat de heer Varenkamp daarop in het bijzonder vuur vatte. Hij doelde in dat verband op een nader van R.K. zijde ontvangen schrijven over zekere onbehoor lijkheden, die alsnog zouden zijn gebleken. Nadere omschrijving werd niet gegeven, r naar verluidt moet in dien R.K. brief een en ander te lezen zijn over de houding van den tegenwoordigen wethouder Feber toen tusschen liberalen en Katholieken on derhandeld werd over den tweeden, voor den heer v. Beresteyn bestemden wethou derszetel. Die houding moet niet onberispe lijk zijn geweest; het gerucht wil zelfs, dat destijds de heer v. Beresteyn door den heer Feber bewust onjuist is ingelicht geworden omtrent het aantal stemmen, waarop van R.K. zijde viel te rekenen. De wethouder van Financiën reageerde op de reeds kansloos gebleken motie zake lijk slechts met de mededeeling, dat in po- liticis zijn arbeid steeds meer sociaal ge oriënteerd is geweest, dan dat hij zich met financieele vraagstukken heeft bezig gehou den. De motie werd ingetrokken. Z. h. s. werd ten slotte de begrooting voor 1934 goedgekeurd. Alleen de communisten handhaafden hun verzet er tegen. Het College van B. en W. kan nu weer volop aan het werk. Bij de vele zorgen zal het toch een zucht van verlichting hebben geslaakt, dat voorloopig van de Javastrcrt afscheid kon worden genomen. UIT HET SOCIALE LEVEN Hier en daar ls In het bakkersbedrijf een oontractloose periode. Te Groningen ls de collectieve arbeddsovereon komst echter voor een half Jaar verlengd. Te Den Haag la door de Chr. en de R.K. banden van bakkersgezellen een loonsverlaging aan vaard en te Rotterdam is dit eveneens geschied Een verlaging van 6% tot 31 Maart a.s. ls ge accepteerd. Vrijgesteld van deze verlaging zijn personen in gedeeltelijken dienst, die minder dan 20 verdienen. Te Utrecht worde» de ioo- nen met 1 verlaagd en wordt het contract met een half Jaar verlengd. Te Amsterdam en te Haarlem heensdht nog een contractloos tijdperk. UIT HET TEXTIELBEDRIJF De heer C. J. Postmus, secretaris-pen ningmeester der Landelijke Federatie van Textielarbeiders, heeft met ingang van 1 Maart a.s. als zoodanig ontslag genomen. NED. CHR. BOND VAN WERKMEESTERS 4 Juml e.k. z De Bond had 1 Jan. leden. Op 1 Jan. 1934 Ingezonden Stukken. riten verantwoordelijkheid van de Redactie)] DE „BLANCO"-PUZZLE Een schoolhoofd beweert, dat de circulaire an Minister Marchant gedrukt was op „enkel root meridiaan 4o", Dit ia natuurlijk fout. Iet schoolhoofd weet wel, dat „meridiaan" ïiddagcirkel beteekent Waarschijnlijk - - - - - de Regeering zichzelf en hsu dergelijke stukken iaat A 4 is i wordt niet te doen drukken op Eenhei plm. 20% bij 29% c.M„ en d: licht afgeweken. Ik hoop de groote ergernis van vele (school)- hoofden te kunnen wegnemen door nog mee te deelen dat het blanco vel, dus pagina 3 en 4 niet meer dan 1/10 cent per olrculalre gekost kan hebben. Misschien dacht Minister Mer chant zich voor dit luttel bedrag te vrijwaren. ,Zoo*a belangrijke maatregel Haag T. D. 3e. Welk formaat het feitelijk we niet zeggen. Dubbelgevouwen 23 c.M. breed 33 c.M. hoog. 4e. De ergernis blijft bestaan, ook al kost het overtollig papier slechts 1/10 cent per cir culaire. Wamt het gaart; om het „voorbeeld" in de circulaires tellen, dat van alle dei uitgaat? En dan do dikke, zware envelopp waarin vaak eon eenvoudig berichtje van regeenngsbureau of -Instelling KRUISWOORDRAADSEL :k- De oplossingen van de raadsels uit onze [rubriek van 20 December .1. zijn als volgt: 1=3 Denksport op gave De laagstaande zonneschijf wierp heel lange schaduwen, ook van de vlaggemist jdus. Daar de zon aan de overzijde van het water stond, liep die schaduw landwaarts. iHet zonnelicht drong natuurlijk min of O- taeer door de blinddoek heen en onze vriend ea bepaal de nu, waar het zonnelicht plotseling 3r-6ven minder sterk wasdaar viel clc ?n schaduw van de vlaggemost op den grond in cn nu kon hij rechtdoor loopen, mits hij inaar zorgde, dat het licht, dat door de 'orblinddoek kwam, niet plotseling sterker iverd. Dan zou dat een teelten zijn, dat hij (jghiet meer de schaduw van de mast volgde en|Goed uitgevonden? Kruiswoordraadsel Horizontaal: 2 Vochtig 5 Deel v. e. vloot 7 Ongehinderd 8 Niet moedig 10 Muntaanduiding 12 Geestigheid 14 Doorweekt 15 Familielid 17 HU 19 Opening ,20 Bestuurders 24 Plomp 26 Kans 27 Op dien tij'd 28 Doodelijk middel 30 Dwaas 32 Pad 33 Gevuld 34 Abeel 35 Levensvocht C6 Uitkomst van op telling Verticaal: 1 Grillig 3 Toevluchtsoord 4 Rijwiel 5 Ernstig 6 Vlug 9 Afdeeling 11 Razend 12 Uitgeput 13 Oorkonde 14 Vlechtwerk 16 Grap, klucht 18 Hoofdkerk 19 Gebruikt de zee- Twee stukken 0ronds Het cene is 90 M. lang en 20 M. breed. Het andere stuk grond is 60 bij 30 M. Carré-raadsel Karei de Groote: Adagio; Barbarossa; Hijschen; Blind; Tunnel; Cacao; Vest, is Eskader-Oceaanvlucht Balbo, Rijksdagbrand stichting. De Oranjeboom Leveren; Renpaarden; Denneboom; Boom klever; Verzuren; Rendiervleesch; Vleesch- eter; Tertio; Oranje; Jenever; Verladen: Venezuela. NIEUWE RAADSELS Ster-raadsel Vul op de horizontale rijen de openstaan de vakjes in, zoodat de volgende woorden ontstaan: Horizontaal: 103 La 202 Droog 8? Som 1 Echo 105 Fs 87 Nirvana 5 Dupe 107 Menner Verticaal: 89 Ahorn 9 Park 113 opa 1 Erratum 91 Gast 13 Trailer 110 Li 2 Ca 102 Epe 20 Illegaal 121 N.V 3 Hiaat 106 Schappen 28 Ur 123 Brevet 4 Olaf 109 Niigata 30 Aal 129 Hor 7 Pipet 115 Avond 33 Piano 133 Aden 8 Elite 123 Befaamd 33 Zo 137 Os 9 Penn 131 Ripsen 40 Latafel. 139 Babi 10 Agosta 134 De 47 Etensuur 143 Gannef 11 Ra 138 Snedig 139 Beek 55 Etat 149 Anna 12 Kazuifel 59 Gisten 153 Epiphania 13 Tule 152 Anne "1 Tiel 162 Aarden 18 Elegie 157 Hals 76 Aai 170 Satan 22 Laennec 159 Naar 79 Amuseeren 175 Ada 27 Lord 160 Inri E.a. 180 Kevelaar 46 Lieren 163 Adur 90 Fg 188 Emulsie 61 Slepen 182 Va l>3 Do x 195 Nans 71 Texel 192 So 36 Fpischo 199 Rio 79 Ader 20 Nokje 21 Binnen 22 Landbouwwerk tuig. 23 Holte 25 Luchtvormig stof 26 Fr. lidwoord 27 Dito (afgek.) 29 Vierde noot 31 Afk. voor een on- derwijs-soort Ruimte, waar meestal een plechtige stilte heerscht. Weligbloeiend knolgewas. Opeonhooping van eetbare zeedieren. Liefkoozend, verzorgend. Schitteren. Tegenovergestelde van „enorm zwak". Ster, die in de ochtenduren nog goed zichtbaar is. KORT VERHAAL 1) Toen men den Amerikaan Willett de hotelrekening der tweede veertien dagen bracht en hem beleefd eraan herinnerde, dat ook de eerste rekening nog niet betaald was, duwde hij de kellner ongeduldig uit de kamer, sloeg de deur dicht, opende zijn koffer en 2) „De heer Willett heeft reeds in zes we ken niet betaald". De stem van den ober- kellner is vol bezorgdheid. „Bagage?" vraagt de bedrijfsleider. „Een groote koffer". „Vol?" „Wij hebben getracht die op te tillen, maar hij is héél erg zwaar". „We zullen nog 14 dagen wachten". 3) Veertien dagen later staat de directeur op de kamer. „Is deze kamer van den heer Willett?" „Jawel, meneer!" „Met volledig pension?" „Jawel, sedert twee maanden, meneer". De directeur bekijkt en besnuffelt zenuwachtig de groote koffer, die in een hoekje staat. Hij wenkt de beide huisknech ten om die op te tillen, maar de mannen hoewel aan zware vrachten gewend, krij gen die niet van den grond! „Zullen wij niet liever de hotelsmidzegt de bedrijfs leider. „Onzin, u ziet zelf hoe zwaar die koffer is! Wij kunnen dien Willett gerust nog veertien dagen crediet geven". Veer tien dagen later was de koffer weg en mèt de koffer ook Willett! Hij had de koffer *8 nachts aan een dun touw uit het raam laten zakken. Het touw werd den volgen den morgen gevonden. Het was érg dun!... 4) Toen men veertien dagen later den Amerikaan Willett in het beste hotel van een andere stad de hotelrekening der eerste 14 dagen bracht en hem beleefd eraan her innerde, dat ook de eerste rekening nog niet betaald was, duwde hij de kellner on geduldig uit de kamer, sloeg de deur dicht, opende zijn groote koffer ensloeg drie gróóte spijkers door den bodem in de vloer van de kamer. De koffer was namelijk to taal leeg.. Che-Che-Che-Che-Che-Che-Che- RAADSEL Vul de onderstaande woorden aan, zooda nig, dat van boven, naar beneden gaande, de volgende horizontale woorden te lezen staan. 1 Beroemd Fransah cabaretier. 2 Ontwijding 3 Rookafvoer in kamer 4 Een schip betreden om mee te varen. 5 Een deel van het levensonderhoud van een volk, welks land aan zee ligt, 6 Hoofd van een afdeeling, die in één zaal of kamer is ondergebracht. 7 Dame uit Groot-Brittannië. RAADSEL-RECHTHOEK Plaats in ieder der horizontale rijen vart 5 een woord, van de navolgende beteeke- nis. Onderstreep in ieder woord twee let* ters (die verticaal onder elkaar komen te staan). Van links naar rechts en van bo ven naar beneden gelezen vormen deze let ters de naam van een attribuut, dat ook te genwoordig nog de waardigheid aangeeft van den commandant der tamboers- en hoorn blazersgroep van een Nederl. legerregi- ment 1. Gehard ijzer; 2. Harsachtige, welrieken de stof; 3. IJzeroer, 4 Staat van onvermo gendheid; 5. Eskimo-boot; 6. Monumentaio ingang; 7. Tuighuis (afgekort); a Bloem van knolgewas; 9. Groote voorhamer. INZENDING VAN OPLOSSINGEN Oplossingen adresseere men aan de redac tie. In den linker bovenhoek vermelden: GEDACHTF.NKRACHT. Men zende alleen de oplossing van het Kruiswoordraadsel en plaatse de gevraagde woorden, zonder verdere toevoeging duide lijk onder elkander. PREMIES De premies vielen ten deel aan: W. H. MAARSE, Burg. Schoonheytstraaf o5, Roosendaal (N.-Br.). Drift!" C VISSCHE^ Buitenwatersloot)

Nieuwe Leidsche Courant | 1934 | | pagina 3