JUiPtttwe ^ciïtsdjc (üonraiit Dagelijks verschijne nd Nieuwsblad voor Leiden ïn Omstreken EERSTE BLAD De Minister inspecteert zelf iBONNEM EHTi >er kwnrtnai In lalden en In plant- Van wanr n agon tar hap gevestigd Is f233 Franco pei post f 2.35 portokosten. Pe; week f 0.18 Vikii iiei Huitenlnnd bij wekelijk- iche tending e 4.50 Bu dage.njksche zending O5.50 Alles bi] vooruitbetaling Losse nummers S cent met Zondagsblad 7Va cent Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar Bureau: Breestriat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 NO. 5073 Dit nummer :/u>j GEDOE DONDERDAG 18 JANUARI 1934 ADVERTENTIEN Van 1 tot 5 regelsI.I'M Slke regel meer0.22M r.ger Medpdeelingen van 1—5 regels 2.30 Elke regel meer3.45 Bil contract belangriikp korting. Voor Met tievragen aan 't bureau wordt berekend f (1 tO 14e Jaarganq In de N. R. C. van 23 December '33 deelde ftdde heer J. C. Ilensing, bekend door zijn i brochure Oranje, Uw volk roept! mede. dat ra4hij in Mei 1932 in bijzijn van twee andere ^Sheeren een onderhoud had met Ir. Mussert, leider der Nederlandsche Nationaal m|'Socialisten. In dit onderhoud zou de heer Mussert zich „zeer minachtend uitgelaten Jkebben over sommige leden van het Huis qvan Oranje en over ons Vorstenhuis in het mJ Bedoelde leider zou als zijn meening heb- a pen uitgesproken dat ons Vorstenhuis „zijn skmroem had overleefd en had afgedaan', ter- 'beijwijl hij „in het bizonder twijfel uitsprak heil er geschiktheid tot regeeren" van de jjgj Kroonprinses. ei Het kan niet verwonderen, dat de socialis- 'Idekjsche pers zich op deze „onthullingen" geworpen. Het socialisme verkeert in beetje wankele positie tegenwoordig. God] Want er mogen hier en daar nog plantjes '•'dij van Beatenberg gevonden worden, om met B. IC te spreken, het socialisme beleeft geen vroolijke tijd. Speciaal door het fas- nationaal-socialisme wordt het op niets ontziende wijze teruggeworpen. Doode- lijk is dan ook de haat van den socialist Profjegen al wat fascist is. En ten behoeve van zijn strijd tegen het fascisme verzamelt hij gaarne alle krachten. In zijn angst voor dat groot gevaar, dat in —..Buitschland de heele partij heeft weggebe- zemd, grijpt hij zich vast aan waarden, waarvoor hij vroeger de neus optrok. Bijv. het Koningschap. Om het volk op te zetten tegen het fas- jcisme wijst hij dan ook bijv. met groot ge- jbaar op de „huichelachtigheid der nazi's", (waar het betreft de monarchale regeerings- rvorm. Myssert zegt: „Ik ben Oranjegezind", em'maar roept de roode pers ons toe „Ge- N%ooft er niets van. Allemaal larie! De voor gewende Oranjeliefde van den fascist is niets dan demagogische misleiding; hij wil [ja^zèlf de macht en denkt er niet aan, die met [den monarch te deeJen. Zie, dèt en dat _eeft Mussert over het Huis van Oranj.e en ^:.lpver de Kroonprinses met een hoof dl et- jter! gezegd!" ede! Wij kunnen niet nalaten dit "alles te dis- jkwalificeeren als akelig gedoe. Indien het waar is, dat Ir. Mussert inderdaad de ge- incrimineerde woorden heeft gebezigd, dan heeft hij daarmee een klap gegeven in het jgezicht van het grootste deel van ons volk, dat God dankt voor het voorrecht, het Huis van Oranje z ij n Koningshuis te mogen 'noemen; voor het voorrecht een Koningin te mogen bezitten uit duizend. En wat de toe oen! komst betreft: deze stellen wij vol vertrou wen in Gods hand. Doch anderzijds hebben de sociaal-demo- "JJ era ten in ons land weinig recht op te tre- n eden als paladijnen van het Koningschap. Öee|Het heeft er te veel de schijn van, dat zij ^jde al of niet of niet geheel zóó plaat's- le Jgehad-hebbende verguizing van het Oranje- alleen willen gebruiken voor hun Hef!'doel, n.l. de bestrijding van het nationaal- I socialisme. Tegen een dergelijk optreden wenschen i wij bij voorbaat protest aan te teek enen. Oranje, dat is nog altijd voor ons volk als het symbool zijner nationale éénheid c- vjen saamhoorigheid. Oranje staat boven de eorjP'irtijen en buiten de partijen. Oranje is te igoed voor twistappel tusschen -ismenl Van Oranje bl ij ven ze af' Til Wie Oranje verguist, maar evenzeer wie '■He|Oranje voor zijn politieke doeleinden tegen anderen denkt uit te spelen, hij vindt Rollederen waren Nederlander en Oranjeklant vrel tegenover zich. JUISTE OPMERKING 1 h®j In meer dan een roomsch-katholiek pers- 0J orgaan construeert men een tegenstelling Be^ tusschen het feit, dat onlangs in de Tweede PiJ bj Kamer een staatscommissie, zooals door Mr. ar j Aalberse werd bedoeld, door de Regeering I en de protestantsch-rechtsche groepen werd I afgewezen, eenerzijds; èn de benoeming ter Deputatenvergadering van eencommis- Jwei sie, die de Anti-rev. partij van voorlichting zal dienen, anderzijds. Het zou o. i. niet moeilijk vallen met za- UVI\ kelijke argumenten te betoogen, dat de j gélijking onjuist is; doch we gaan nu op de I kwestie zelf niet in. ,e,1J Wat dit betreft volstaan we met te con- ru! stateeren, dat er behoudens 'afwijkingen wij óp ondergeschikte punten ter rechterzijdo reeifl een communis opinio bestaat, zoodat het mogelijk moet zijn om te eeniger tijd tot nt,il een bevredigende opiossing te komen. Dei: Immers, algemeen heerscht onder de f hfi Christelijke groepen de opvatting, dat we ons niet hebben te bezinnen over de vraag, i op we altemet eens een nieuwe staatsinrich- üng of een nieuwe maatschappij zullen Minister Oud heeft zooals men weet dezer dagen een inspectietocht ge maakt langs een gedeelte der Neder- landsch-Duitsche en der Nederlandsch- Belgische grens, zulks mede in ver band met geruchten als zou de Neder landsche douane te spoedig van de vuurwapens gebruik maken. In een interview heeft de Minister verklaard, dat de daarover gehoorde opmerkingen sterk overdreven zijn. MINISTER OUD groot aantal grenskantoren bezocht, maar wij hebben ons ook op den weg en in het veld begeven om aan den lijve te ondervin den, hoe de kommiezen.optreden. Bij Wern- hout zijn wij België binnen getreden. Na korten tijd zijn wij omgekeerd en zijn toen, komende uit België, de Nederlandsche grens gepasseerd. Op de normale wijze werd ons bij het grensstation gevraagd of wij iets te dèclareeren hadden. Na ons .ontkennend antwoord werdén wij zonder» eenig verder oponthoud doorgelaten. Een aanhouding Op den grooten weg stonden echter kom miezen, die ons aanhielden. De teekenen daartoe waren zeer duidelijk. Een rood-wit- blauwe vlag met het woord Douane in de witte vaan werd door den ambtenaar ge toond, terwijl er met een lamp gezwaaiJ werd. Hoe iemand kan beweren, dat hij deze teekenen niet opmerkt, is mij een raad sel. aldus de minister. Rijdt men dezen post zonder stoppen voorbij, dan lost de ambte naar een schot in de lucht. Dit is voor een tweeden post, eenige honderden meters ver der. het teeken, dat de wagen niet wil stoppen hij dus de z.g. spijkerplanken uit moet leggen. Deze tweede post maakt even tueel van de vuurwapenen gebruik. Voor iemand, die voor de spijkerplank stopt, be staat echter geen,gevaar. Wie over de plank heen rijdt heeft de gevolgen aan zichzelf te wijten. Ik heb zelf de proef op de som ge nomen en den kommies opdracht gegeven, een schot te lossen alsof het hier een auto betrof, welke niet wenschte te stoppen. In derdaad zagen wij enkele honderden meter? verder de douanen staan, die de spijkerplank op den weg gooiden. Wanneer wij dezen post hadden gepasseerd zonder te stoppen, zouden de kommiezen ongetwijfeld met hun karabijnen hebben geschoten. Wie als normaal toerist onze gren zen passeert, en behoorlijk acht geeft op den weg, kan zooiets echter niet overkomen. Het, is mijn overtuiging, dat slechts diegene gevaar loopt, die, hetzij uit onverschilligheid hetzij uit andere motieven,niet stopt voor de tweede barrière. De smokkelaars rukken uit! Een groote categorie van smokkelaars brengt de smokkelwaar de grens over in zakken, welke over den schouder gedragen worden en ongeveer 20 a 30 Kg. goederen kunnen bevatten. Op bepaalde tijden trekken de smokkelaars erop uit', met de leege -ak- construeeren; want die revolutie-bouw be geert niemand. Het gaat er slechts over, welke, beteekenis de gewijzigde omstandigheden voor de toe passing van het oude beginsel hebben. Doch daarom is het dan ook noodig, zoo als de roode pers terecht opmerkt, dat „eerst iedere groep in eigen kring eenige vastigheid moet hebben verkregen vóórdat het instellen van een staatscommissie zin kan hebben". Daartegen valt o. i. niets in te 'brengen. Een staatscommissie kan pas dan vrucht baar werk doen, als de partijen het trcede terrein hebben verkend en stellingen heli- ben opgetrokken. Het initiatief moet uit het volk zelf opkomen en niet van boven af worden opgelegd. De juiste weg is daarom, dat eerst de nar tijen zich beraden en dat daarna de Regee ring zich met de zaak gaat bemoeien. MINISTER OUD STELT ZICH PERSOONLIJK OP DE HOOGTE VAN WAT ER AAN DE GRENS GEBEURT De Minister is tevreden over het optreden der ambte naren, die een moeilijke en gevaarlijke taak hebben OVERDREVEN BERICHTEN OVER HET OEVAARLIJKE VAN DE GRENSZONE WORDEN WEERSPROKEN ken over den rug en wandelen zoo in volle openbaarheid België binnen. Geen kommies' die hen kan aanhouden. Toen wij op een avond per auto langs de grens reden, -ei een der mij vergezellende hoofdambtenaren: Kijk, we tref'en het, de smokkelaars rukken ju'st uit! En inderdaad zagen wij de mannen in troepen over de grens trekken. De moei lijkheden komen natuurlijk echter pas bij den terugkeer. Dan gaan zij langs allerlei onbekende paadjes, kruipen door greppels, verschuilen zich achter boschjes en trachten op allerlei manieren de belastingambtenaren te verschalken;' zij worden daarbij geholpen door de merkwaardige bochten en kronkelin gen van onze grens. De wonderlijke grens Bij Kerkrade doet zich bijvoorbeeld de situatie voor, dat de weg Duitsch grondgebied is, terwijl de huizen, wel ke aan dien weg staan, Nederlandsch zijn. Men voelt zelf, dat bij dergelijke wonderlijke toestanden, de smokkelarij zeer moeilijk te. bestrijden is. Voor de Duitschers is dit probleem niet zoo moeilijk, daar zij de beschikking heb ben over veel personeel, waarbij zij de S.S. en S.A.-mannen hebben inge schakeld. Wij hebben echter absoluut onvoldoende perso neel om deze wegen grondig af te zettca en er op die wijze voor te zorgen, dat daarlangs niets passeert. In Putten doet zich ook een zonderling geval voor. Daar treft u winkels aan op Nederlandsch grond gebied, terwijl de bijbehoorende tuinen in België liggen. Kinderen smokkelen ook! De oeconomische maatregelen, welke de regeering gedwongen was te hemen, geven; als het ware een premie op het smokkelen. Afgezien van de fiscale zijde is er ook nog een moreele kant. O.m. zou ik hierbij de aandacht willen vestigen op"de smokkelarr door kinderen. Het volgend geval is mij daaromtrent bekend geworden. Het vervoer van suiker, wanneer men althans niet aan gehouden wordt bij bet overschrijden van de grens, is vrij tot 1 K.G.. Deze hoeveelheid kan men dus zonder risico in de grensstre ken vervoeren. Met Kerstmis zijn 500 kin deren uit een klein grensplaatsje in een winkeltje even over de Belgische grens ieder een K.G. suiker gaan halen. Zonder veel moeite kwamen deze kinderen over de gren» en op deze wijze was 500 K.G. suiker clan destien ingevoerd. Ook de werkloosheid werkt de smok kelarij in de hand. Hoewel ik mijn standpunt daaromtrent nog niet de finitief vastgesteld heb, ben ik voor nemens met mijn ambtgenoot van Sociale Zaken in overleg te treden om de mogelijkheid te overwegen van een regeling, waarbij personen - van wie bewezen is, dat zij smokkelen voor een bepaalden tijd van steun worden uitgesloten. Het gevaarlijke bewakingswerk Ik wil, zoo vervolgde de minister, deze gelegenheid tevens aangrijpen om eens tot het publiek te zeggen, dat niet vergeten moet wórden, onder welke buitengewoon moeilijke om standigheden de kommiezen dikwijls hun werk moeten doen. Daarbij mag het publiek bij de beoordeeling van het optreden van de belastingambtena ren ook wel eens bedenken, aan welke gevaren deze menschen doorloopend blootstaan. Zoo is het kort geleden te Valkenswaard gebeurd, dat eenige vrachtauto's met smok kelwaar door kommiezen werden aangehou den. De smokkelaars sprongen toen onder het rijden van de wagens, welke doorreden in de richting der ambtenaren, die zich hals- l overkop moesten bergen voor deze auto's zonder chauffeur. Een wagen botste tegen een boom en de ander tegen een paal van het electrisch licht Zoo zijn er meer ge vallen en het is niet te verwonderen dat de douanebeambten langzamerhand met alle mogelijkheden rekening gaan houden. Ik ben echter zeer tevreden over de prestaties van mijn ambtenaren, die allen van hoog tot laag het uiterste doen om de smokkelaars te grijpen en toch de gewone reizigers zoo min mo gelijk overlast te veroorzaken. Voor zoover er verbeteringen kunnen wor den aangebracht, zal dit zoo spoedig mogejijk gebeuren. Daarbij -is het per soneel er nog eens nadrukkelijk op gewezen met schieten uiterst voorzich tig te zijn. Gedresseerde honden In de buurt van Tilburg heb ik nog een demonstratie meegemaakt van hondendres- suur. Daar ter plaatse heeft men eenige hon den afgericht om bij den grensbewaking^- dienst te assisteeren. Het merkwaard ge van deze dressuur is dat de hond den sjnokke- laar tot staan brengt, maar zich verder ni>'t met hem inlaat, zoolang deze blijft staan Maakt hij echter 'een beweging oin er van door te gaan, dan grijpt de hond hem on- GEMENGD NIEUWS ENGELSCH STOOMSCHIP GESTRAND 0P DE EIERLANDSCHE GRONDEN BIJ TEXEL De bemanning waarschijnlijk omgekomen Gisteravond is op de Eierlandsche Gron den, ten N.-W. van den vuurtoren, een tot nu toe onbekend stoomschip gestrand. Het schip zit zeer gevaarlijk. De mötorreddingboot „De Eierland" is om half acht ter assistentie uitgevaren. Er kon echter geen hulp-verleend worden, daar het schip zeer gevaarllijk zit en er een hooge zee stond'. Het schip heeft vuurpijlen afgestoken en op een vraag van den vuur toren heeft 't schip geseind dat 't de „Oak- ford" was. Omtrent de nationaliteit en 1e herkomst van het schip kon men nog niets te weten komen. De reddingboot blijft m de nabij h éi d. Nader - wordt ons uit De Cocksdorp ge- ilnd; Het gestrande schip is gebleken te zijn het Eng. s.s. Oakford, gebouwd in 1900, tende- (569 bruto reg. ton en toebehoorende aan Charles Stubin Co. te Londen. Het schip was op weg van Gent naar Delfzijl. De reddingboot „Eierland" is tweemaal bij het Engelsche schip geweest, doch de be manning durfde het niet aan het schip te verlaten. De reddingboot van de Cocksdorp is daar op hedenmorgen half vier teruggekeerd. Hedenmorgen bleek uit de radioberichten dat de reddingboot „Brandaris" zich bij het Engelsche schip bevond. Er was evei niémand meer aan boord van het Engel sche schip. Daar men tot dusver nergens een spoor van de bemanning heeft gezien, :r ook geen berichten zijn binnengeko men, neemt men op Texel aan dat de be manning in eigen booten het schip heeft verlaten en aat zij verongelukt is. Hoewel niets met zekerheid daaromtrent vast staat, neemt men aan dat er ongeveer 10 man aan boord waren. De „Brandaris", welke zich nog steeds bij het Engelsche schip bevindt, vraagt nog steeds'-inlichtingen omtrent de bemanning. Volgens later ontvangen berichten schijnt hét wel vast te staan, dat de bemanning van het op de Eierlandsche Gronden ge strande Eng. ss: Oakford, bestaande uit 15 op 16 man, is verdronken. Hedenmorgen tegen 10. uur is de redding boot Brandaris naar Terschelling terugge keerd. De hoop dat de bemanning zich nog aan boord zou bevinden, heeft men moeten loslaten. Het is nl. gebleken dat één van de reddingbooten van de Oakford uit de davits is verdwenen. De leden van de bemanning van de Bran daris verklaarden met stelligheid te weten dat deze reddingboot gisteravond en ook in het begin van den nacht nog op haar plaats was. Op Texel neemt men eveneens met stel ligheid aan, dat de bemanning niet meer in leven is. Een kleine mogelijkheid kan nog bestaan, dat het böotje op de Vliehorst zou zijn aangekomen. Deze kans is echter klein, temeer daar er zich op het eilandje een ijzeren huisje op palen bevindt, waar in een telefoontoestel is aangebracht In dit huisje is een kaart waarop in verschillende talen wordt verzocht wanneer schepelingen op het eilandje aankomen, hiervan onmid dellijk telefonische mededeeling te willlen doen. De Yliehorst 'i&t °P korten afstand van het eiland Texel. Het moet vrijwel uitgesloten worden ge acht dat de bemanning van de Oakford zich in den afgeloopen nacht tijdens den hevigen storm in eigen boot heeft kunnen redden. Zelfs de Brandaris, welk schip speciaal is gebouwd voor het moeilijke reddingswerk bij de Noord-Hollandsche eilanden en wel ker bemanning voor geen klein geruchtje vei-vaard, is, heeft een zeer moeilijke nacht gehad. De bemanning van de Oakford heeft gis teravond geen medewerking willen of kun nen verleenen voor haar eigen redding. Volgens mededeeling van de kustwacht is de Brandaris hedenochtend driemaal langszij van de Oakford geweest, doch heeft niemand meer aan boord van het gestrande schip kunnen ontdekken. middellijk vast. Wanneer deze proeven met honden voldoen, zal aan dit systeem onge twijfeld uitbreiding worden gegeven. Ik wil nog even terugkomen op de vele moeilijkheden, waarvoor de belastingamb tenaren bij de grezen in deze tijden zich geplaatst zien. Stel u voor een grenskan- toortje van bescheiden omvang, waar een beheerder is, die alle zaken moet afwikke ien. Heeft het publiek wel eenig idee met hoeveel lijsten en tabellen deze man moei werken, alvorens hij een bepaald invoerrecht kan vaststellen? Hij moet letten op de ta- riefwet en alle uitvoeringsbepalingen, welke daarmede verband houden, op de statistiek, op het spec ale invoerrecht van 30 opcenten op enkele goederen; dan mag hij lijst A van de omzetbelasting, de z.g. weeldegoederen niet vergeten, evenmin als lijst B. die d- vrijstellingen bevat Voorts moet hij ietten, of de ingevoerde goederen al of niet vallen onder het compenseerend invoerrecht krach tens de omzetbelasting, terw:'l h'j dan ten slotte nog dient te letten op de continnontee- rin" '«epalingen. Het zal ieder duidelijk zijn dat de taak van dien beheerder verre van eenvoudig is. BRANDSTICHTING OM DE VERZEKERINGSSOM DE POLITIE VERMOEDT EEN COMPLOT Twee verdachten gearresteerd, een derde wordt gezocht De Centrale Recherche en de po litie van drie bureaux in Amster dam houden zich sedert eenigen tijd bezig met het onderzoek naar de oorzaak van een aantal bran den, dat het vorige jaar in Am- sterdamsche perceel en heeft ge woed. Het vermoeden bestaat n.l. dat deze branden gesticht zijn ten einde de verzekeringsmaatschap pijen tot uitbetaling van de ver zekeringssommen te noodzaken. In dit verband wordt door de politie gezocht naar de verblijf plaats van een verzekeringsagent, die voor de bewoners -familie leden of vrienden van hem van eenige dier perceelen, welke nader hand zwaar door brand werden geteisterd, de verzekering zou heb ben bezorgd. Óok in Haarlem hebben zich dergelijke feiten voorgedaan en naar thans is bekend geworden, zijn als gevolg daarvan op verzoek der Haarlemsche politie te Amster dam ongeveer 14 dagen geleden twee personen gearresteerd. De Tel. meent te weten, dat dit een zekere Hin en Brumme zijn. Een brand in huis aan den Spaarndammerweg te Haar lem, waarvan vermoed wordt dat hij door Hiri en Brumme is gesticht, ontstond ondei zeer merkwaardige omstandigheden. Toen de brandweer op 22 November om twaalf uur des avonds werd gealarmeerd door een telefoontje uit de aan de Overzijde van het Spaarne gelegen Droste-fabriek, stond van onder tol boven een dikke rook. in het huis. Na het forceeren van de ramen bleek, dat het huis wel onbewoond was, doch dat de verhuizing van den aanstaanden huurder reeds was gearriveerd. De vrij nette inboe del stond schots en scheef door*elkaar. Het zware zinken bad was stijf tegen de voor deur geplaatst,, zoadatdezejnpejlijk geopend kon worden. Smeulende crapauds, een di van en kleeden werden direct op straat ge worpen, waarnade recherche constateerde, dat de brand was ontstaan nabij de muur kast in de achterkamer, waar de groofste hoeveelheid was geplaatst Bij navraag bleek dat de inboedel des morgens was bin nengebracht in opdracht van den huurder, die op het moment van den brand in Am sterdam zou zijn. Deze huurder was F. Bumme, die zich denzelfden nacht om streeks vier uur bij de Haarlemsche politie aanmeldde en een uitlegging gaf, die de recherche niet geloofwaardig kon vinden', Hij vertelde n.l. des avonds omstreeks zes uur met een taxi naar zijn toekomstige wo ning te zijn gereden om nog een én ander in orde te maken. Daar er geen lichtpunten in het huis waren aangeslotén, had hij luci fers gebruikt en een hiervan achteloos weg geworpen. Na de verschillende arrestaties van de laatste dagen zou het niet onmogelijk zijn dat de bewoner van perceel Spaarndammi weg op den avond van den brand de eer heeft gehad kennis te maken met de tueele brandstichters. Hij verklaarde ten minste onmiddellijk, dat hij uit den voor tuin van het brandende huis, voordat d- brandweer verscheen, zes personen had zien komen, dié snel in een auto waren wegge reden. Hij vond dit vreemd, doch lette er verder niet op, totdat de komst van de brandweer even later hem zeer frappeerde. Bovengenoemd blad weet ook mee te dee- len, dat te Haarlem in verband met deze zaak de aïsurantiebezorger De Bakker is gearresteerd. Eenige uren later werd de vriendin van Hin, die van medeplichtigheid verdacht wordt, in een café in de nabijheid van di Nassaukade te Amsterdam gearresteerd. Vermoedelijk wachtte zij daar op De Bak ker, die uit Haarlem verwacht werd. Het is deze vrouw, die vroeger de zaak dreef in huishoudelijke artikelen aan de Anjelier straat 40, waar de brandweer een brand in den winkel bijtijds wist te stuiten. In de Noorderstraat, de O. L. Vrouwc- steeg, de Nieuwendijk en de Bethaniëstraat te Amsterdam waren het vorig jaar ver dachte branden geconstateerd. reden waarom de Mussert-beweging ambtenaren verboden is, zou liggen in de vorming van weerbaarheidscorpsen. Vermoed wordt dat verschillende branden in Haarlem en Amsterdam zijn gesticht om verzekeringssommen uitbetaald te krijgen. Het Engelsche stoomschip Oakford is bij Texel gestrand. De bemanning is waarschijn lijk omgekomen. Duitschlands weigering om in den Vol kenbondsraad over het Saargehied te komen spreken. De aardbeving in Britsch-Indië blijkt een der grootste rampen uit de geschiecleriis an Indië te zijn. Een schatting van 10.000 dooden. KAPITEIN EYKELBOOM mor het huis van mr Rolandus Hagendoorn, die hem in band met de muiterij op de Zeven Provin ciënzal verdedigen. Voornaamste Nieuws. Verschenen is het Voorloopig Verslag over het wetsontwerp tot instelling vaa een Ver- keersfonds. Gister hebben de nieuwbenoemde profes soren aan de Theol. School te Kampen, Prof Schilder en Prof. den Hartogh, hun inaugu- reele oraties gehouden. Te Amsterdam is een algemeene vergade ring gehouden van de Prot. Chr. Schippers^ bond. Cblz. 10) 32/33 Scholtens Aardappel- WAAROM IS DE MUSSERT- BEWEGING VERBODEN? VORMDE MEN WEERBAARHEIDS CORPSEN Klare uiteenzetting gewenscht De heer Duys heeft thans nadere vragen gesteld over de „instructies, in lijnrechten strijd met een door de regeering uitgevaar digd voorschrift", welke door de N.S.B. aan zijn leden zouden zijn gegeven Die instruc ties zouden dan bedoelen, dat Mussertianen niet zelf na het regeeringsverbod ontslag nemen uit Burgerwacht of B.V.L., maar zich er uit zullen laten zetten. Zijn we wel ingelicht, dan is er met de Mussert-beweging nog wel iets meer aan de hand, dan boven bedoelde instructies der leiding. Het schijnt, dat de N.S.B.naar buitenlandsch model, bezig is zeer in het geheim zijn leden in z.g. „weerbaarheidsafdeelingen" te or- ganiseeren. Is dit zoo, dan wordt daarmee een particuliere organisa tie geschapen, die ontoelaatbaar is. Te dezer zake van het bestuur van den N.S.B. uitgegane circulaires zouden niet den minsten twijfel la ten omtrent bedoelde actie. Het komt ons dan ook niet onwaar schijnlijk voor, dat de Regeering daarin aanleiding heeft gevonden om den N.S.B. te plaatsen op de lijst van voor ambtenaren verbo den vereenigingen. Nu hopen wij maar, dat er voldoende dui delijkheid in deze zaak komj- Het Neder landsche volk heeft, naar onze meening„ recht op klare uiteenzetting. Zijn onze gege vens juist, dan is het voor duizenden niet moeilijk meer zonder voorbehoud het Regee- ringsbesluit te verdedigen. Is het in dezen vorm niet juist, ook dan is opheldering dringend gewenschr en mag met verlangen uitgezien worden naar wat dan wel de pre- cicse reden is. HET RAPPORT DER COMMISSIE HELDRING. Inzake gemeentelijke girodiensten en spaarbanken. De commissie-Heldring, welke belast was met een onderzoek betreffende de gemeen telijke girodiensten en spaarbanken heeft thans haar rapport uitgebracht Aan de vraag of en in hoeverre ten opzichte van den van Rijkswegeingestel- den Postcheque- en Girodienst de werk zaamheid van de gemeentelijke girodien sten voor een goede verzorging van het be talingsverkeer noodig of wenschelijk is, is het grootste deel van liet rapport gewijd. Tri een afzonderlijk hoofdstuk wordt hot twee de deel van de opdracht, het betalingsver keer der spaarbanken, behandeld.

Nieuwe Leidsche Courant | 1934 | | pagina 1