NATIONALE BINNENLAND. Land- en Tuinbouw. OFFICIEELE BERICHTEN RIJKSVERZEKERINGSBANK DE PROVINCIALE SALARISSEN IN ZUID-HOLLAND De Minister van Binnenlandsche zaken heeft aan de Ged. Staten van Zuid-Holland aaar „Voorwaarts" verneemt geantwoord op het schrijven van dit college inzake de 1 verlaging van de salarissen van het provin ciaal personeel. In dezen brief deelt de minister mede, dat de regeering in het algemeen de conclusie van het rapport-Schouten aanvaardt. Het rijkspei 1 voor salarissen vormt dus in be langrijke mate een toetssteen. Echter niet in dien zin, dat deze wordt aanvaard ais een regel zonder u'tzonderingcn, waarbij de locale autonomie op dit punt zou teloor gaan. Geenszins is de bedoeling een de autonomie doodende eenheid te bewerkstel ligen. Richtsnoer zij uw college, aldus de minis ter, dat een in verband met alle omstandig heden redelijke verhouding tot de rijks- Balarissen wordt geschapen. Het l gt niet op mijn weg, in dit stadium andere normen dan die, welke in het rapport der commissie Bchou'en zijn genoemd, aan te geven. Op den grondslag van die normen zal te zijner lijd de herziene salarisregeling door mij gorden beoordeeld. Aan de andere zijde staat de erkenning van de noodzakelijkheid van krachtige in heriting van de overheidslasten en daad werkelijke verlaging van het algemeen sa larispeil. Ik meen goed te doen de aanvan kelijke heoordeeling in concreto aan de on derscheidene colleges over te la'en en de tigen verantwoordelijkheid en beschikkings Vrijheid zooveel doenlijk te sparen. Hier mede is m.i. niet vereenigbaar het reeds thans geven van algemeene normen van uit ring een centraal punt. ORANJEFEDERATIE BOVEN HET IJ Pleidooi voor krachtige activiteit Zaterdagmiddag 13 Jan. hield de Oranje federatie boven het IJ weder een goed ge slaagde Openbare Vergadering dit maal te Hoorn bij afwezigheid van den Voorzit ter Mr. F. L. J. E. Rnmbonnet, Bur gemeester van Velsen, onder lei ding van Ds. B. E. J. Bik te Enk huizen. De Voorz. con stateerde in zijn openingswoord een verblijdende vooruitgang der actie, zich open barende in een steeds meer groeien van het aantal aangesloten afdee- lingen. De heer M. J. Leendertse, secretaris der Federatie, hield een dringend pleidooi tot krachtige activiteit Spreker begun met de herinnering aan de Zwitsersche vrijheidsstrijd en de figuur van Willem Tel!, die dankbaar in het volk der hooge bergen voortleeft. Onder de vele volken welke als Zwitser land, hun vrijheidshelden hebben gekend, behoort wel v >oral ons land. Onze vrijheid en zelfstandigheid zijn geworden dooi strijd t groot lijden. Spr. schelste de beteekenis van Willem an Oranje voor onze onafhankelijkheid en al wat de. mannen, en niet minder de vrou- uit hei Huis van Oranje Nassau voor Nederland hebben gedaan en beteekend. Nederland en Oranje vormden in het ver leden een eenheid, bijna vier eeuwen lang. Nederland mag voor dat voorrecht dank baar zijn. net heeft onnoemelijk veel aan zijn Vorstenhuis te danken. Die dankbaar heid moet zich uiten niet slechts in woor den, maar ook in daden. Het is een gelukkig 'erscbiipsel, dat de ondergang van het na tionaal zelfbewustzijn waarvoor Bitter eens vreesde, verhoed is en het besef herleeft, dal Oranje, het Godsgeschenk aan Nederland, voor ons beteekent het licht voor de toe komst. De. oude geschiedenis heeft zich herhaald De anti stadhouderlijke Loevesteinsche factie in de 17e en het anti-stadhouderlijk Patriotisme in de 18e eeuw zijn geëindigd met een totale nederlaag. Is het met het anti-oranjegistisch socialisme anders? Doch de gevolgen der revolutionnaire actie zijn vooral in Noord-Hol land boven het IJ niet weggenomen met de draai, die Duys, Schaper en Kleerekooper hebhen ge nomen. Daarom moeten alle beslaande Oranjeverenigingen in dit gewest zich aan eensluiten en samen trachten allerwegen nieuwe vereenigingen te stichten, om de liefde tot ons Vorstenhuis te doen oplaaien. Mr. Leemnorst burgemeester van Hoorn, •iie plotseling verhinderd werd de vergade ring bij te wonen, deed schriftelijk blijken van zijn sympathie voor het werk der Fede ratie. In den breede werden besproken de plan nen, om in samenwerking met de vijf Vel- sensohe Oranjevereejiigingen omstreeks de laaVdeg der Prinses aldaar groote feestelijk heden <e organisceren. In een meer gunstig jaargetijde zal te Heilo een landdag worden gehouden. Krachtig werd door het Bestuur tenslotte erop aangedrongen, dat de Vereenigingen, vooral op herdenkingsdagen van groote his torische o-ebeurteuissen. bijeenkomsten zullen organisceren. De zeer geanimeerde vergadering werd be sloten met het zingen van het Wilhelmus. DE NIEUWE PERS REEDS TER ZIELE. Het weekblad „De Nieuwe Pers", dat on der redactie stond van Mr. Drs. A. Bor ger, blijkt als ee nachtkaars te zijn uitge gaan. Het nummer dat op 6 Januari moest uitkomen is niet meer verschenen. DE UITVOER VAN VARKENS DE BELGISCHE MAATREGELEN De verkoop aan Rusland Naar aanleiding van het bericht, dat Bel gië de invoer van varkens uit Nederland en Denemarken wegens het voorkomen van vlekziekte in deze landen met ingang van heden heeft verboden, hebben wij ons tot de; betreffende instanties gewend met het ver zoek over het voorkomen van deze ziekte nadere inlichtingen te willen verstrekken. Ons werd verzekerd, dat ter bevoegder plaatse niets bekend is van een in bijzon dere mate voorkomen van deze ziekte. Omtrent den verkoop van 10.000 Neder- landsche varkens aan Rusland vernemen wij nader, dat deze plaats heeft tegen contante betaling met levering op korten termijn. De varkens worden gedeeltelijk ingevroren en gedeeltelijk ingezouten. Het betreft hier var kens van een gewicht boven 100 K.G. In den laatsten tijd was er een dringend aanbod van zware varkens op onze markten, zoodai dit kwantum naar Rusland onze markt kan steunen. LANDBOUW AANGELEGENHEDEN LEVENSVERZEKERING-BANK ^otterdam a) een uitkeerlng betaalbaar in geval van overlijden t/m 1963 van Kost een 30-Jarlge I bovendien aiechts 294.- I Een polis volgens het Ideaal-tarief, in 1933 gesloten, verzekerende: ƒ1000.- rente 's-jaars b) een in elk geval in 1963 betaalbare som van lO.OOO.- ineens zig; is, werd bes'o- ten te antwoorden, oat uit een ter zake bij de aangesloten organisaties ingesteld onderzoek was gebleken dat van eenigen drang tot emi- greoren niet kan worden gesproken. Steun aardappelteelt Besloten werd een delegatie aan te wijzen om het geheel e aard- appelvraagstuk met den Minister van Economi sche Zaken te gaan bespreken. Tulnbouwteeltregellng Naar aanleiddig van de teeltregeling voor den tuinbouw werd beslo ten de aandacht van den desbetreffenden Re- geerlngscommissaris te vestigen op eenige on billijkheden. welke deze regeling kan opleveren en het verzoek te doen hierop eenige correotie Steun Roggebouw Besloten werd den Mi nister van Economische Zaken te verzoeken den steun aan de roggeverbouwers eenigermate te verhooge n in ver baud met het dalen van den roggeprijs. Tevens zal In het bijzonder worden gewezen op de nadeelen. welke de rogge-steun- regeling oplevert voor de veenkoloniale rogge- telers, voor welke aanvankelijk een afzonder lijke steunregeling gold. AMSTERDAM ZWERVER TE WATER GEVALLEN Een zwerver, die in den laten avond voor den nacht beschutting wilde zoeken op eei. onder stoom aan de de Ruiterkade gemeerd liggende sleepboot, is, toen hij zich op de loopplank bevond, mis gestapt en in hei water gevallen. De machinist, die zich aan boord te slapen had gelegd, schrok wakker en wist den drenkeling met groote moeite te redden Het slachtoffer is naar het Binnen gasthuis vervoerd. INBREKER AANGEHOUDEN Een verzoek van den burgemeester van Renkum aan de politie tot aanhouding van een in de Ortheliusstraat wonenden per soon. die zich in deze gemeente aan diefstal met inbraak heeft schuldig gemaakt, heeft tot een groot tumult geleid. Toen twee re chercheurs der Centraile Recherche, nadat men wist, in welk perceel de man woonde, zich topgang tot de woning verschaften, troffen zij daar inderdaad den gezochte aan. Deze, die in zijD onderkleeren was, weigerde, zich over te geven, en bedreigde de politie mannen met een groot mes. Een der recher cheurs trok daarop zijn revolver en loste uit noodweer een schot dat geen doel trof, met het gevolg, dat de man naar boven vluchtte. Door het lawaai van het schot en het tumult in dc woning waren inmiddels de buren gealarmeerd en deze, in de mee ning verkeerend, dat iemand was doodge stoken, liepen naar buiten en waarschuw den de politie. Het gevolg was, dat van het bureau Ackn. de Ruyterweg en het posthuis Willem Schoutenstraat een aantal man schappen zich in allerijl naar de woning in de Ortheliusstraat begaf en ook de overvai auto van het bureau Raampoort alsmede een ambulance-wagen van den Geneeskundigen Dienst uitrukten. Toen de rechercheurs, die nog altijd in de woning waren, hadden medegedeeld, wat er gaande was, werd op den inbreker jacht ge maakt en spoedig bevond deze zich dan ook in handen der politie. In zijn onderkleeren is hij per politieauto naar het hoofdbureau overgebracht. Een talrijk publiek dat in de Ortheliusstraat te hoop was geloopen, en een dreigende houding aannam, is door de poli tie, die daarbij assitentie kreeg van man schaopen der hondenbrigade, uiteen ge slagen. BRUTALE INBRAAK AAN DE PRINS HENDRIKKADE Een zeer brutale inbraak, waarvan de re sultaten echter allerminst beantwoord heb hen aan de moeite, die de inbrekers zich hebben moeten getroosten, is in den nacht gepleegd in perceel Prins Hendrikkade 15. Van het gelijkstraatsche gedeelte, waarin een zaak in tapijten en linoleum is geves tigd, hebben de onbekende bezoekers want aangenomen wordt dat er meer dan één aan den slag is geweest de sloten van de deur uitgeboord en toen zij hier weinig of niets van hun gading vonden, hebben zij een gat in den muur gemaakt, waarna zij via de trap achtereenvolgens een bezoek hebben afgelegd bij drie andere firma's, welke op de eerste, tweede en derde étage gevestigd zijn. Op de eerste étage hebben zij gepoogd, een brandkast te forceeren. doch ofschoon daat- in twee gaten werden geboord, slaagden zij er niet in. dit meubel te openen, weshalve zij zich getroostten met het medenemen van een dertigtal sigaren. Het bezoek aan de tweede verdiening is genaard getra^n met het openbreken van twee ijzeren geldkistjes, die echter een miniem bedrag aan contanten bevatten. Op de derde étage mochten zij het genoegen smaken de daar staande brand kast te kunnen forceeren, welk genorgen ech ter danig getemperd werd toen bleek, dat dit meubel slechts een bedrag van f 7.80 bevatte. De politie van het bureau Warmoesstraat stelt een uitgebreid onderzoek in. ROFFELRIJMEN. De Hoofdprijs Kees kiende graag een 'prijsvraag uit Kees puzzelde altijd mee Of 't poetscrem gold of pruimtabak Of olie van Calvé. Hij rekende en teekende, Gebruikte schaar en lijm, Hij kruiswoordde en loste op Zoo mogelijk op rijm. Hij liep er wel es in, dat spreekt, Als hij een „hoofdprijs" won Die hij eerst dik betalen moest Eer hij 'em krijgen kon Maar met een „eenmaal zéker" wierp Hij zich weer in de strijd En speelde in de loterij Der puzzelvaardigheid Nóu stond er toch wat in de krant Zoo uitgelezen fijn! Het leek wel of een hoofdprijs vast Beslist voor Kees móést zijn! Tien mooie prijzen waren er Van vijf en twintig pop; Kees haalde echt z'n puzzélhart Aan deze prijsvraag op. Het kon niet missen! En... 't was raakl Een hoofdprijs werd zijn deel! Een prijs van vijf en twintig piek! Noem dat niet fijn, niet veel! Wel zette de „gelukwenschbrief" Een domper op 't succes: 't Bedrag zou worden uitgekeerd Inschriftelijke les Maar ja, je bent nooit wijs genoeg, Kees pakte het dus aan En schreef, met dank, dat hij er graag Heel graag op in zou gaan. Toen meldde hem een tweede brief In duidelijke taal Dat hij zes gulden storten moest Voor studiematriaal En toen heeft Kees, zoo boos hij was Een wijze daad gedaan: Hij schreef: „Loop heen!" en is opnieuv). Aan 't puzzelen gegaan (Nadruk verboden.) LEO LENS LJINSDAG 16 JANUARI 1934 TWEEDE BLAD PAG. 5 Een groote file werkloozen op 't Stadhuisplein van New-York, waar ze wachten om ingeschre ven te worden voor het baantje van sneeuwruimer. In Berlijn is een y,uote jeuyaaemonstratie en een jeugd-zangwedstiijd gehouden. Recnts: de degen- parade, links: een paar trommelaars met hun kolossale instrumenten. bokken Lichten den aak, die bij het laadbrug-ongeluk bij het Havenbedrijf te Vlaardingen-Oost doorknikte en zonk toen er een groot deel van het ijzerwerk op terecht kwam. Twee veldmaarschalken, Generaal von Macken- sen en President von Hindenburg op het feest ter herdenking van de stichting van het Rijk. Gisterenmiddag is de nieuwe burgemeester van Utrecht, Mr. Dr. G. A. W. ter Pelkwijk, plechtig geïnstalleerd in een buitengewone raadsvergade ring, welke gehouden werd in de Statenzaal van de Provinciale Griffie. Weth. A. H. Smul ders hield de instal latierede, de heer G. Serton sprak als oud ste raadslid. Daarna hield Mr. ter Pelk wijk zijn eerste rede-

Nieuwe Leidsche Courant | 1934 | | pagina 5