Leidsche Courant BINNENLAND. 4 MAANDAG 15 JANUARI 1934 TWEEDE BLAD PAG. 5 De huldiging van de Pelikaanrbemanning te Eindhoven, waar de vliegers een bezoek brachten om dr. Philips te bedanken voor de hun geschonken toestelleii. lie'op de rivier te Rotterdam in i met de Rhenania en daarna gezonken is, door twee bokken gelicht. ze~Töt öp heden nog misten I edig Uw kennissen aanl or wat hoort wat: U krijgt voor eiken jaarabonné een tonder mooi luxe gebruiksvoorwerp een verrassing, rder krijgt elke werver, op wiens naam de 25e, 50e, 75e, 0e, 125e nieuwe abonné valt, buiten de gewone premie n extra verrassing. Men kan daarvoor kiezen tusschen een onzen Dr. Kuyper-plaquete, ter waarde van 15.— of een ia! boek. Deze laatste premie wordt direct toegezonden. de overige premies worden direct na 1 Februari aanstaande trzonden. Onze keuze zal weer zeer in den smaak vallen, oe mee, help mee, Uw krant grooter te maken; stel ons in s gelegenheid U een steeds uitgebreider, steeds beter verzorgd sgblad te geven. /ie zich heden voor minstens één jaar abonneert, ntvangt de tot 1 Februari aanstaande verschijnende ummers gratis. il 123, Lalden. d voor minstons De Florasruine in de Amstelstraat te Amsterdam ijnlijk nog voor einde Mei verdwenen zijn DE NIEUWE TABAKSWET BANDEROLLEPRIJS EN UITVERKOOP Zooals bekend Is, wordt in de nieuwe Tabaks wet verboden tabaksartikelen beneden banderolle- prijs te verkoopen. In verband hiermede is de vraag gesteld, hoe het nu gaan moet met opruiming van zg. restanten. Naar ons ter oore kwam zou men er over denken de winkeliers in tabaksartike len op bepaalde dagen van het Jaar te machtigen tot het opruimen van zoodanige artikelen tegen I verlaagden prijs. De wet verleent immers den mi- nis:er de bevoegdheid in het algemeen of voor bij landere gevallen ontheffing van het verbod te verleenen. DE BEGROOTING VAN ALMELO ZWARE BELASTINGDRUK Ged. Staten van Overijssel hebben aan het Ge meentebestuur van Almelo een s -ijven gezonden waarin wordt medegedeeld dat he. jesluit door den Raad genomen tot heffing van 100200 opcenten op de hoofdsom der personeele belasting de Kon. goedkeuring niet zal ontvangen. De Raad zal moe ten besluiten tot een uniforme heffing van 150 opc. of zoo de progressie in het tarief wordt afgeschaft 200 opc. uniform. Voorts eisdien Ged. Staten plaatsing der ge meente in de 3e klasse voor de Gemeentefonds belasting. HET PELIKAAN-COMITE GIFT DER KONINGIN Naar aanleiding van den oproep aan het Neder- tandsche volk van het Pelikaan Comité, om te ko men tot stlahting van een Nationaal Luchtvaart Fonds, heeft H.M. de Koning;n aan het Comité een gift van 500 doen toekomen. Het secretariaat van het Comité is vanaf heden gevestigd: Anna Paulownastraat 6, Den Haag. NATIONALE VEREENIGING „PRO REGE". Prov. Verband Zoid-Holland. Onderpresidium van Ds. Jac. v. Nes Czn. kwam het bestuur van het Prov. Ver- band Zuid-Holland van de Nat. Vereeniging I „Pro Rege" Zaterdagmiddag in het Chr. Mil. Tehuis te 's-Gravenhag e in vergadering bijeen. Besloten werd dat de algemeene vergade ring van het Verhond Zaterdag 21 April a.s. te 's-Gravenhage zal worden gehouden Als referent zal optreden Ds. J a c. v. N e s Czn met het onderwerp: „Pro Rege en de Fas cistische stroomingen". Besloten werd aan het hoofdbestuur te i Verzoeken het contra-rapport inzake de ver houding van Pro Rege tot het Fascisme door het afd. bestuur ingediend alsnog ten spoedigste in het orgaan te willen opnemen. Na bespreking van de propaganda werd de vergadering door den heer Scheps met gebed gesloten. DE 75ste VERJAARDAG VAN DEN EX-KEIZER. Op 27 Januari a.s. zal ex-keizer Wilhelm in Huize Doom zijn 75sten verjaardag her denken. DE BETEEKENIS VAN VERSCHILLENDE DOODSTRAFFEN Dr. M. H. A. van der Valk te Hillegers- berg schrijft ons: Toen i.l. Dinsdag v. d. Lubbe was geëxe cuteerd, kwam uit Duitschland een eigen aardige commentaar over de keu-*e van de wijze der doodstraf. Velen hadden tot het laatste oogenblik gedacht, dat de terechtstelling in het open baar zou hebben plaatsgegrepen, b.v. vlak tegenover het gebouw van den Rijksdag, en wel door ophanging, wat in Duitschland de meest onteerende manier van executie is Onder den invloed van Hitier echter die ook in dit .opzicht wel het laatste oordeel zal hebben geveld, meent men, dat, indien niet uit overweging van tact, zeker uit een gevoel van maat, de terechtstelling niet door den strop, maar door onthoofding met den valbijl is gekozen. De veroordeelde was immers geen gemeen misdadiger, maar zou uit politieke overtuiging (wat ik persoon lijk betwijfel) hebben gehandeld. Nu is het merkwaardig dat bij de oudi- volken, als nu nog bij de Chineezen, de doodstraf door onthoofding juist oneervoller was dan die door ophanging. De Romeinen b.v., die de doodstraf toe pasten door verbranding, ophanging, afstoo ting van de Tarpejische rots (voleens de „Wet der twaalf tafelen" 451 v. C.), ont hoofding (eerst door den hjjl, offerbijl, wijl de strafoefening den goden aanging als handhavers van het recht), het werpen voor de wilde dieren, en later door kruisi ging (eerst na de Punische oorlogen) von den de terdoodbrenging door verbranding, na geese'ing, de zwaarste straf, waarom de kerkvaders, ais Tertullianus, haar, als zij aan de christenen werd toegepast zoo door en door onrechtvaardig vonden. Bij de Joden, waar de doodstraf was ge steld op: moord (niet op doodslag, hoewel in Gen. 9 G gecombineerd). Godslastering, sab- bathssohennis, verleiding tut afgoderij, ver wonding van een zwangere bloedschande, echtbreuk, onnatuurlijke ontucht en men- schenroof. maar uiterst zelden werd toege past. wijl het indiciën-bewijs (gronden van vermoeden) niet werd tdegepast, en er min stens twee getuigpn moesten zijn, die het misdrijf terdege goed gezien hadden be stond vierderlei doodstraf: steeniging, ver branding, venvorging (ophanging) en ont hoofding. Deze laatste straf werd als de zwaarste gerekend Mattheus 141 v.v. (vol gens de Mischna op Esther zou het hoofd van Koningin Vasti aan haar man Ahasve- ros ook op een schotel zijn aangeboden) en (Hand. 12:1), en werd voltrokken, niet als bij andere volken door het afslaan van het hoofd, terwijl de gevonnisten bukten of knielden maar terwijl zij op een blok lagen vVan zekeren Jaqim wordt verhaald, dat hij, uit wroeging, omdat hij zijn oom bespot had, toen deze naar de strafplaats geleid weid, de geheele vierderlei executie op zich zelf toepaste: hij hing zich op aan een paal, nadat hij er een vuur onder had aangelegd, en een zwaard er onder geplaatst, waarin hij bij het afbranden van het touw neer stortte, terwijl dan tegelijk een hoop steenen op hem neerviel). De onthoofding werd bij de Joden alleen toegepast in geval moord met voorbedachten rade volkomen bewezen was, en ook in geval mannen (geen vrouwen en minder jarigen) een stad tot afgoderij hadden ver leid. Met het oog od het humanistisch streven .van dezen tijd, ook in zake de toepassing der doodstraf mag ik zeer wei aanhalen wat de wijageeren Kant (Rechtslehre V, 168 v.) „er is geen gelijksoortigheid tusschen een leven, hoe ellendig ook, en den dood"- en Hegel (Philos. des Rechts p. 345): „om dat het leven den geheelen omvang van het bestaan is, kan de straf niet bestaan in het doen betalen van een - waarde, welke niet gevonden kan worden, maar alleen in het ontnemen van het leven zelf', gezegd heb ben, wat ook Schleiermacher onderschreef DE ..BLANCCT-PUZZLE EN DE ONDERWIJZERSSALARISSEN Het gaat ons thans als vader ën zoon met den ezel in 't verhaaltje: we laten ons heen en weer duwen. Op 10 Jan. 1.1. schreven we op gezag van anderen: Het departement van Onderwijs heeft de onderwiizers meegedeeld, hoe de blij vende salarisverlaging van tien procent in plaats van de bestaande kortingen, zal werken. Dit geschiedde in een brief aan de duizenden besturen der gesubsi dieerde bijzondere scholen en aan de ruim duizend gemeentebesturen; welke brief bestond uit 'n groot kwarto formaat vel van vier bladzijden, waarvan er drie onbedrukt waren. Op 11 Jan. herstelden we dit op gezag van het hoofd van een Christelijke School, die ons meedeelde, dat hij het bericht op een eenvoudig stukje papier had ontvangen. Toen dit reeds geplaatst was. schreef, ons een ander hoofd, dat noch hij, noch zijn colleeas, noch het bestuur een circulaire met drie blanco bladzijden hadden ontvan gen: 't was allemaal enkel groot meridiaan We waren dus aanvankelijk wel verkeerd ingelicht, zeiden we tegen ons zelf en we voelden ons diep-schuldig, dat we zonder nader onderzoek het departement van roya- iiteit beschuldigd hadden. Maar achdaar bereikt ons Zaterdag een brief van het hoofd eener school en die schrijft er onbeschroomd boven: Papierver spilling. En dan voigt er: „Wij werken met 4 scholen onder hetzelfde bestuur en ont vingen iedpr 3 blanco bladzijden en 1 be drukt. Het corpus delicti deponeer ik hierbij. U kunt hel bewaren ten redactie^ bureele. 't Heeft mij al ergernis genoeg ge geven". De circulaire, waarover we op 10 Jan. schreven No 17221111, afd. L.O.F., Betreflende salarisverlaging 1934, ligt hier naast ons: alle twijfel is uitgesloten. Hebben anderen een eenvoudiger circu laire ontvangen? Zoo ia, dan weten we maar één verklaring. Zooals we reeds schre ven: er moeten duizenden verzonden zijn. De „royale" circulaire is uit plaats A; de eenvoudige uit R: missehen is tijdens de expeditie opgemerkt dat het goedkooper kon De salarisverlaging zelf. Nu we toch over dit onderwerp schrijveu. kunnen we de on'gehuwden geruststellen, wat de mededeeling betreft in ons nummer van lü Jan. '1., 2e blad, 3de kolom. Daar staat: „de onsrehu w-ier.aftrek blijft op 30% bepaald'"; en dit moet natuurlijk zijn 3%. Over de inhoud van dat artikel, overge nomen uit de r.k. Gelderlander schrijft ons net hoofd eener school nog het vol gende: „De redeneering van de R.K. Gelderlander is éénzijdig. Alleen een hoofdaktebezitter ontvangt, ongehuwd zijnde, na 16 dj., geen verhoogingen meer. Men komt daarmee in de lijn van de salarisregeling van 1925, toen een ongehuwde na 15 dj. geen verhooging meer kreeg. De ongehuwde, niet hoofdaktebezitter, ontvangt na 18 dj. nog een minieme ver hooging van pl.m. f 4 per jaar en daarna ook niets meer. Die mist dus 2 verhoogin gen. Die is dus beter af dan onder de sala- risregsling van 1925. Op onze school moeten de gehuwden met kinderen, die ongeveer 20 en meer dienstjaren hebben de zwaarste offers brengen, niet percentsgewijze, maar in bedragen. En ze zitten juist in de zorg volle jaren." In opdracht van de Nederlandsche Ver- eeniging voor Armenzorg en Weldadigheid heeft Mr. J. Everts, secretaris van den Ar menraad te Amsterdam, bovengenoemden Gids samengesteld. Dar.k zij de medewerking van een aantal deskundigen op dit gebied is een lijvig, practisch handhoek tot stand gekomen, dat voor de vereeniging wordt uitgegeven door den uitgever J. P'oegsma te Zeist In 25 hoofdstukken, alle voorzien van een orienleerende inleiding, wordt gehandeld over de volgende onderwerpen: Algemeen overzicht van het maatschap pelijk hulpbetoon: Ondersteunende instellin gen van algemeenen aard; Werkloozen- steun; Geldelijke ondersteuning van behoef tige Nederlanders in het buitenland; Ourie- liedenzorg; Arbeidszorg voor onvohvaardi- gen; Zorg voor lichamelijk gebrekkigen; Zorg voor slechthoorenden; Zorg voor doof stommen: Zorg voor blinden; Zorg voor zenuw- en toevallijders, psychopathen, krankzinnigen, imbecillen en idioten; Zorg voor en onderwijs aan zwakzinnigen; Hulp verleening bij ongelukken en rampen; Tuber culosebest rij ding en zorg voor tuberculose lijders: Kindeniitzending: Zorg voor wee zen en halfweezen; Zorg voor de verwaar loosde jeugd; Zorg voor de ongehuwde moe der en haar kind; Bescherming van vrou wen en meisjes; Reclasseering van volwas senen; Hulp aan onbehuisden, zwervers, landloopers en bedelaars; Drankbestrijding en zorg voor drankzuchtigen; Landverhui zing; Voorschotverleening en woekerbestrij ding; Opleiding tot maatschappelijk werk Het naslaan van hel werk is door een doelmatige indeeling van de stof zeer ver- gemaKkelijkt terwijl een uitvoerig alfabe tisch register aan het geheel is toegevoegd. AFDEELING OVERIJSSEL VAN J.V. OP G.G. 40-jarig Jubileum Op den 2en Paaschdag hoopt de Afd. Overijssel van den Ned. Bond van J.V. op G.G., haar 40-ja- rig bestaan te gedenken. In het gebouw der Socië teit tot Nut en Vermaak. Een 3-tal vergaderingen rullen er dien dag worden gehouden: een morgen- vergadering. die een huishoudelijk karakter zal dragen, een middagvergadering, waar enkele oud leden zullen spreken, terwijl de avondvergadering als een gezellige vergadering Is bedoeld. Naar we vernemen, ligt het voorts in de bedoe ling, de geschiedenis der Afdeeling te doen vast leggen ia een uit te geven Gedenkschrift rheumatische pijnen die U hel leven vergallen, daarvoor helpen nu "AKKERTJES" zoo bui tengewoon. Niet alleen dal de pijnen verdwijnen, maar AKKER-C ACHETS verdrijven bovendien uil 't lichaam de stoffen, die de pijnen veroor zaken. Neem daarom "AKKERTJES" bij aandoeningen als gevalle koude, Griep, Spierpijn, Zenuwpijn. Slachls 50 cl. p. 12 stuks. Overal verkrijgbaar. Zaterdag heeft Mr W. C. W e n d e 1 a a r in een buitengewone raadsvergadering Hf- soheid genomen va,n de raadsleden, wethou ders secretaris enz. van de gemeente Alk maar. Wethouder J. Westerhof heeft er daar bij a^.n herinnerd, wet de scheidende burge meester in Alkmaar heeft tot stand gebracht In de burgemeesterskamer werd vervol- gene een zeer druk bezochte receptie gehou den. De burgemeester van Schoorl sprak burgem. Wendelaar toe namens de bur gemeesters van de 18 omliggende gemeen ten, waarna hij een schilderij aanbood van den Alkmaansohen schilder Koos Stikvoort. BIJ DE GROEVE VAN WIJLEN Dr. VELDHOEN' De heer C. E. Klink te Voorburg begint een artikel over wijlen den hoofdredacteur van het „Chr. Hist. Weekblad" voor Zuid Hol land met de dichtregels waarin de Geneste; zijn smart u tte bij het graf van den predi kant-dichter Abraham des Amorie van der Hoeven in 1855 overleden. Hij heeft een vollen dag gewerkt, (geleefd, geleden Gelouterd door zijn God,, den goeden (strijd gesi In rijken geestesbloei, in groote reed' (naarskrach Ten einde toe zijn eed'le taak volbracht Zijn plaats is ledig: zacht heeft God (hem weggenomen: Ontzettend klonk de mare in 't rond. Elk voelt, eea plaats is leeg op Vader- landschen grond, ROFFELRIJMEN Precies! Ik krijg van m'n beminde lezers En lezeressen vaak een feit Dat waardig is ontrukt te worden, Met haast, aan de vergetelheid Het nuchtre dagelijksche leven Is rijk aan humor en genie, Het is voor mij een bron van klare Van roffelende poëzie. Dit is een liedje voor den meester (Lees, als je wilt: de schooljuffrouw) Dis mogelijk op zijn volmaaktheid Van in- en doorzicht pochen zou. Dis meent in vrijheid te beschikken Over het lichaam van het kind Dat zich, gedioongen door de leerplicht, Moet voegen onder zijn bewind. Er stond een meester voor een klasse (Hier volgt een stuk geschiedenis!) Hij had een jeugdigen discipel, Die jongen rook niet al te frisch, (Ik durf geen sterker woord gebruiken Toen zei de meester op een keer: Piet! moeder moet j'es lekker wasschenl 'k Zal 't zeggen! zei de jongenheer. De nacht verstreek; de nieuwe schooltijd Brak aan; de meester keek naar Piet; Piet veerde op en bracht een briefje; Van moeder! zei-die, anders niet. De meester maakte 't schielijk open, En las het volgende relaas: „Mijn jongen is om an te leer en Maar niet om an te ruiken, baas!".., LEO LENS. (Nadruk verboden.) Een eere-plaats in de rij der wijzen (en der vromenf „Wie, hem gelijk, wie zal ons leeren (en vermanen?'1 Klaagt zijn gemeente, een schaar van (duizenden, alom, Zijn plaats is ledig in 't heiligdom! En „leeg" weergal t ons hart, vol (hulde, liefde, tranen... Uw woord, uw beeld, uw geest leeft (diep in ons gemoed, O gij beweende man, in 't koninkrijk (des Heeren, Zoo groot, zoo liefd'rijk en zoo goed! Het is de laatste tien jaren opvallend, dat het niveau van de wellen gestadig aan het dalen is. Bij het slaan \a» pompen moet men steeds dieper gaan. Deels schijnt dit te wijten te zijn aan vermindering van den neerslag maar aan de andere zijde ook aan de onttrekking van geweldige water massa's door de waterpompstations voor de watertorens.

Nieuwe Leidsche Courant | 1934 | | pagina 5