Hitier herdenkt HONIG'S OSSESTAARTSOEP 6 borden voor 20 ets. Huidlijders MAANDAG 15 JANUARI 1934 Et.lSTE BLAD PAG. 2 M WIJ ZIJN WEER EEN DUITSCH VOLK .GEWORDEN Wij willen niemand overheerschen, maar de wereld moet ophouden ons te onderdrukken BODEMRIJKDOM, WERKWILLIGEN EN EEN WIL OM TE LEIDEN Rijkskanselier Hitier heeft te Lemgo ln Lippe, ter herdenking van den verkiezings strijd op 15 Januari 1933 een redevoering uitgesproken. Hij wees er op. dat hij het eerste jaar ge daan heeft wat hij beloofd heeft. Duitsch- land is verlost uit de ellende van de par tijen. De Duitsche natie heeft den weg naar een eenwording in wereldopvatting gevon den. Dit proces zal niet in 1934 of 1935 af gesloten worden. Ik reken met de eeuwige kwaliteit van ons volk. Of die vandaag tot uitwerking komt of morgen, of overmorgen, in tien, in twintig of mijnentwegen in vijf tig jaar, dat is onverschillig. Beslissend is, dat de wetgeving niet geschiedt om het be houd van een regeering te dienen, maar slechts om de gelding van een volk, zijn be staan en zijn behoud te dienen. Wij moeten ons opwerken tot de groote ge dachten en aan onze jeugd weer een groot ideaal geven. Want hoe zouden wij voor de toekomst kunnen werken, wanneer niet de ze groote doeleinden voor ons staan. Eu wanneer deze ook eerst voor de komende tientallen jaren en eeuwen succes heeft, moeten wij toe honze aandacht richten op de groote Duitsche toekomst. Niemand, van wien men zegt, dat hij reeds thans alles heeft bereikt zal het tot een toekomst bren gen. De menschen zullen verrotten en tol bederf overgaan, wanneer hun niets meer voor de toekomst te doen over blijft. Taak van een werkelijke volksleiding kan het slechts zijn een volk op den juisten weg te brengen, op den weg, waarop het dan door een eindeloozen vlijt, door zijn werkkracht, door zijn vasthoudendheid steeds m?er het doel van zijn grootste taak nabij komt. Op binnenlandsch politiek gebied staat ons volk anders voor ons dan voor een jaar. Het is bevrijd van een noodlot, dat slechts zelfzucht en eigenbaat kende. De Duitsche mensch beteekent weer iets in Duitschland. Een gemeenschap heeft zich weer gevormd, die haar zichtbare uitdruk king vond in een politieleen wil. Wij zijn weer een Duitsch volk geworden. Ook op buitenlandsch politiek gebied staan wij er thans anders voor 'dan op h«t tijdstip, waarop ik deze regee ring op mij genomen heb. Wanneer ik te rugkijk naar dit jaar, kan ik zegen: Lang zaam zijn wij weer bezig ons het inter nationaal respect te verwerven. Gewis, al te [veel liefde is daar wel niet bij, maar, in het mensqhelijke leven moet men vaak om der wille van de achting afzien van de liefde. Tenminste in het leven der volkeren is het zoo. Het is in ieder geval gelukkiger geacht te worden als krachtig volk, dan bemind te worden als zwakkeling. Wanneer wij ons Volk weer omhoog leiden willen, kunnen wij dit slechts door het rechtsgelijkheid te verzekeren in de wereld. Gelijk recht en gelijke eer, dat zijn beide punten, die ik sedert 30 Januari fanatiek heb nagestreefd. Ik ben overtuigd, dat slechts op deze basis een werkelijke volkenvrede kan ontstaan, niet door een deel der volken tot slaven tc stempelen en aan anderen rechten te geven 'die hun niet toekomen. Wij willen geen volk in zijn recht aantasten, geen volk beperken in zijn levensmogelijkheden, geen volk onderwerpen, of overheer schen. Maar de wereld moet ook ophouden ons te onderdrukken. Zij moge er kennis van nemen, dat de tijd voorbij is het Dut. sche volk te onderdrukken, te overheer schen en te onteeren en dat deze tijd ook nooit weerkeert. Daarmede komen wij een werkelijken Vrede ter wereld meer nabij, dan wanneer wij praten en onderhandelen, doch het daarbij laten ontbreken aan achting voor anderen. Ik heb de groote hoop, dat ook de andere volken langzamerhand zullen begrij pen, dat een werkelijke vriendschap slechts dan kan ontstaan, wanneer zij rechtsgelijke staten omvat, maar nooit ontstaan zal op de basis der onderdrukking. Het Duitsche .volk kan thans werkelijk met trots beken nen, dat het deze politiek begrepen heeft. Hitier vervolgde met oa. er op te wijzen, 'dat er dezen winter twee millioen werkloo- zen minder zijn dan een jaar geleden. Wan neer het ons, ondanks de karakterlooze, schaamtelooze hetze der emigranten gelukt is in dit eene jaar zoo ver vooruit te komen heb ik de vaste overtuiging, dat het ko mende jaar deze economische politiek met succes besluiten zal. Ik ben vol vertrouwen, dat wij dit pro gram ten einde zullen brengen. Wanneer aan den eenen kant millioenen werkwillige menschen voorhanden zijn en aan den an deren kant bodemrijkdommen en arbeids- mogelijkheid en de roep naar verbruik er. behoefte aan producten in ons Duitsche volk aanwezig zijn, zou het treurig zijn als het een ijzeren wil niet gelukken zou er zich doorheen te worstelen. Het is een kwestie van organisatie dit werk in ons Duitsche volk tot gelding te brengen. Eén voorwaarde is er echter: Als men tot mij zegt, dat ik mij vergis sen kan, antwoord ik: dat weet ik. Maar wanneer ik tien besluiten neem en negen daarvan zijn juist, dan kan men een ver keerd besluit wel op zijn rekening nemen. De anderen echter hebben heelemaal niets gedaan. Van tien besluiten niet één uitge voerd. Wij zullen daarom den strijd in dit jaar precies zoo verdor voeren als in het afgeloopen jaar, ons heel groote en een voudige doel voor oogen en ik geloof, dat, wanneer ik in 1935 voor het Duitsche volk treed, ik juist zoo als thans voor de natie kan staan. Hitier besloot met het volk van Lippe 'dank te zeggen, dat het door zijn stemming van 15 Januari 1933 mogelijk had gemaakt de macht te veroveren en verzocht het in de toekomst juist zoo te blijven strijden. DE NAZI-AGITATIE IN OOSTENRIJK Duitsch gezantschapsattaché in geheime vergadering gevonden OFFICIEEL PROTEST DER OOSTENRIJKSCHE REGEERING Uit We en en: De agitatie der nationaal- socialisten in Oostenrijk duurt voort, waar bij opnieuw is gebleken, dat de Duitsche nationaal-socialisten hun geestverwanten in Oostenrijk steunen en voorlichten In het huis van den gearresteerden natio- naal-socialistischen leider Frauenfeld .heeft de politie een geheime vergadering van na tionaal-socialisten overvallen. Onder de a a nw ezigen bevond zich de atta ché van het Duitsche geza n't- schap Graaf van Waldeck Pyr- mont. Om een arrestatie te ontkomen, beriep deze zich op zijn diploma tieke onschendbaarheid. De Oostenrijksche regeering heeft daarop officieel bij den Duitschen gezant gepro- t-stcerd tegen het optreden van Graaf van Waldeck Pyrmont. t verluidt, dat Graaf van Waldeck Pyrmont reeds het land heeft verlaten. In verband met de nationaal-socialistische agitatie hebben weer tal van arrestaties plaats gehad, waaronder, naar verluidt, van eenige vooraanstaande ambtenren van het ministerie vn defensie en van het mi nisterie van Binnenlandsche Zaken. Van dit laatste kon echter nog geen officieelo bevestiging worden verkregen. De pers eischt krachtiger optreden De aan de regeering verwante pers eischt een streng optreden tegen het nationaai- socialisme. De bladen verlangen ook, dat autoriteiten thans een speciaal onderzoek zullen instellen tegen bepaalde personen uit de groote industrie, die in verband staan met Duisch kapitaal. Aangekondigd wordt, dat de volgende 'eek 1000 Heimwehren en 400 leden van andere organisaties zullen worden opgeroe pen ter handhaving van de orde. Slechts personen, die als betrouwbaar bekend staan, zullen worden in dienst gesteld. Bondsleider Starhemberg heeft Zaterdag een bevel aan de „Heimwehren" uitgevaar digd, waarin den leden het verkeer of het spreken met nationaal-socialisten streng wordt verboden. Overtreding van dit verbod kan met uitsluiting worden gestraft. Nazi's naar Italië gevlucht Een-en-twlntig nationaal-socialisten uit 't arbeidskamp Steinfeld, die deel hadden genomen aan de betooging te Villach in Karinthië, hebben in den nacht van Vrijdag op Zaterdag de Italiaansche grens over schreden en zich ter beschikking gesteld van de Italiaansche politie. Zij spraken den wensch uit naar Duitschland te worden ge transporteerd. Onder verdenking van nat.»soc. actie zijn de leider van het juridische bureau van 't ministerie van oorlog, Ilz, alsmede drie an dere personen in hechtenis genomen. VOLKENBONDSRAAD BIJEEN De 78ste zitting van den Volkenbonds raad is vandaag te Genève aangevangen. De raad zal zich o.m. moeten bezig hou- dsn met de voorbereiding van de volksstem ming in h-et Saarqebied over de vragen of het huidig regeeringsstelsel (Volkenbonds commissie) zal gehandhaafd blijven of dat het hetzij met Frankrijk of met Duitsch land vereenigd zal worden. Vermoedelijk zal het bureau der Ontwa peningsconferentie onmiddellijk na de zitting van den Volkenbondsraad bijeenko- WET OP DE CORPORATIES Uit Rome: De senaat heeft na debatten, die twee dagen duurden, de wet op de cor poraties eenstemmig aangenomen. Mussolini opende het debat met een knopt overzicht over den oorsprong en de legislatieve ontwikkeling van het corpora tieve economische systeem in Italië, noch het particuliere initiatief onderdrukt, noch het staatssocialisme invoert of een bureaucratiseering van het economische le ven veroorzaakt, hetgeen immers, aldus de Duce, het verstarren van het economische leven zou bewerken. Tenslotte deed hij mededeelingen over de volgende etappes naar de wijzigipg van de constitutie: allereerst vorming der corpora ties, daarna nauwkeurige controle over haar practische werking en arbeid. Eerst 1 neer zij haar doelmatigheid hebben bewe zen, kan de beslissing over het lot v$n de Kamer van Afgevaardigden vallen. Ook de wijziging van de constitutie zal met groote voorzichtigheid worden behandeld. WERKLOOZE BINNENSCHIPPERS BEZETTEN EEN RAADHUIS PARIJS, 15 Januari. Werklooze binnen schippers van Longue Annel Compiègne heb ben het Raadhuis aldaar bezet. De burge meester heeft geweigerd de politie tegen de schippers ter assistentie te roepen, aangezien de werkloozen zich rustig gedragen. Hij gaf zelfs opdracht brandhout ter beschikking te stellen, opdat zij de door hen in gebruik ge nomen kamers op het stadhuis zouden kun nen verwarmen. De woordvoerders van de werkloozen verklaarden, dat zij en hun col lega's het Raadhuis zouden verlaten wan neer hun eischen zouden worden ingewil ligd. Longue Annel telt slechts 2100 inwo ners. De inwilliging van de steuneischen der werkloozen zouden de uitgaven van het plaatsje met 10.000 francs per jaar doen stijgen. DE „NELSON" Het groote Engelsche vlaggeschip „Nel son", dat op een kiezelplaat heeft gezeten, blijkt onbeschadigd te zijn. „Thans strijden wij de eerste 14 jaar om Duitschland en voor Duitschland. En wan neer ons de hemel bijstaat in dezen strijd dan willen wij zien of wij niet juist zóó Duitschland in deze 14 jaar kunnen opdrij ven tot een beteekenis, waartoe wij ih de afgeloopen 14 jaar deze partij hebben opge dreven. Van de andere volkeren willen wij slechts venvachten, dat zij ons op onze wijze zalig laten worden". VAN DER LUBBE HEDENMORGEN BEGRAVEN IN ALLE STILTE LEIPZIG, 15 Jan. Hedenmorgen 10 uur is op het Zuider-kerkhof te Leipzig het stoffe lijk overschot van den Woensdag terecht- gestelden Marinus van der Lubbe begra- en. De begrafenis geschiedde in all«j stilte n geheel onopvallend. Aanwezig was slechts een halfbroer van den terechtge stelde, zijn zwager Peute, een vertegen woordiger van het Nederlandsche consulaat te Leipzig en eenige vertegenwoordigers der Duitsche autoriteiten. Er werden geen journalisten bij de ter aardebestelling toegelaten. POE Yl HEDEN TOT KEIZER GEKROOND Naar uit Hsinking vernomen wordt, zou Poe Yi heden tot keizer van Mandsjoekwo gekroond worden. Keizer Poe Yi, de laatste van de Mandsjoe- dynast e moest als kind van vijf jaar uit Peking vluchten en heeft zijn jeugd verder doorgebracht in de Japansche concessie te Tientsin. Men denkt met de troonsbestijging van Poe Yi de eenheid tusschen de verschillende stammen in Mandsjoekwo te dienen en zelfs verwacht men ervan, dat Mandsjoekwo en Mongolië nu weldra in een personeele unie onder Poe Yi zullen vereenigd worden. In naam bestaat deze aaneensluiting reeds, doch wanneer beide staten onder Poe Yi's keizerschap vereenigd zijn, vormen ze een sterk front tegen de Chineezen, die zich nog altijd niet met de afscheiding vei'zoend heu- ben. FOEKIENREGEERING AFGETREDEN? Uit Sjanghai: De Chineesche officieele instanties verklaren, dat volgens een me- dedeeling uit Foetsjau de regeering van Foekien, welker troepen onlangs door het leger van Tsjang-Kai-Sjek zijn verslagen, vrijwillig is afgetreden. Uit Sjanghai: Volgens een bericht uit Pe king is generaal Loekweitung, die kort ge leden Peking bedreigde, in de provincie Sjan toeng binnengedrongen. Naar verluidt heeft zijn leger 33 dorpen uitgeplunderd. Vele be woners zouden zijn gedood of gewond. Daar in deze provincie Japansche belangen, op het spel staan, verwacht men, dat de Japan sche militaire en marine-autoriteiten zullen ingrijpen. Zaterdag zijn bijna 300 Japansche matrozen te Foetsjau aan land gezet door Japansche schepen, welke op de reede lagen ter be scherming der levens en eigendommen vaji Japansche onderdanen, in verband met de dreigende crisis na de debacle der seperatis tische beweging in Foekien. Uit Kanton: In een aantal disticten van Kwantoeng heeft men een nieuwe methode voor de bestrijding van het opiumschuiven bedacht Degenen, die aan opium verslaafd zijn, moeten er voor zorgen dat zij deze ge woonte binnen drie maanden hebben afge leerd, daar zij anders in een huis zonder dak zullen moeten wonen. Wanneer over drie maanden nog iemand wordt ontdekt, die thuis opium schuift, zal zonder verdere waarschuwing het dak van zijn huis wor den afgebroken. De opiumkitten zullen in deze districten geheel worden vernietigd. STAKINGSBEWEGING OP CUBA ZELFS DE DOKTERS STAKEN De regeering treedt op tegen de leiders Havanna werd gisteravond in duister ge dompeld en van water verstoken doordat de gemeentewerklieden er den brui aan gaven. Tal van organisaties hebben zich bij do stakingsbeweging aangesloten, o.a. de advo- vaten en zelfs de doctoren. Dit laatste had tot gevolg, dat de ziekenhuizen moesten wor den ontruimd, daar de patiënten zonder me dische verzorging lagen. De regeering heeft roode Kruis-soldaten beschikbaar gesteld om de zieken naar huis te brengen. Te Santiago werd de staking in de electri- sche centrales voor gisternacht afgekondigl Tegen 11 uur gaf de overheid bevel tot het bezetten van alle electrische centrales op het geheele eiland. Aan de politie werd bevel gegeven alle stakingsleiders in rest te stellen. Ter verklaring van deze stakingsbeweging diene, dat de vijandige stemming jegens de exploiteerende electriciteitsmaatschappij van verschillende jaren her dateert, en in ver band staat met een samenwerking tusschen den vroegeren president Machado en Catlin, die alle electriciteitszaken controleert. Door deze samenwerking zijn alle pogingen om te komen tot een verlaging van de electrici- teitstarieven steeds mislukt. Bevestigd wordt intusschen, dat de regee ring tijdelijk alle fabrieken van de „Light and Power Compony" heeft geconfisqueerd. Een voorloopig directeur is benoemd. Dien tengevolge hebben een 200-tal arbeiders het werk hervat in verschillende fabrieken "n de stad. Men vreest echter dat een groot aantal arbeiders de beweging een politiek karakter zullen geven en de staking zullen voortzetten. DE DRANKINVOER IN DE V. ST. De Amerikaansche regeering deelt mede, dat de eerste periode waarin onder controle der autoriteiten alcoholische dranken in de Vereenigde Staten mochten worden inge voerd, thans is geëindigd. Tot 1 Maart a.s. zullen geen nieuwe of aanvullende invoer vergunningen worden verstrekt, tenzij als gevolg van onderhandelingen de quota'" mochten worden verhoogd. Het stopzetten van den invoer heeft geen betrekking op whisky van Amerikaansch type, waarvan naar men weet, de invoer ge durende een maand in onbeperkte hoeveel heden is toegestaan. SCHEEPSRAMP IN CHINA Een Chineesch stoomschip, dat op 10 dezer uit Sjanghai was vertrokken, met bestem ming naar Hongkong, is ten gevolge van een ketel-explosie gezonken. Aan boord van hot schip bevonden zich behalve de bemanning ruim 490 passagiers. Voor zoover tot dusver bekend, zijn 120 opvarenden bij de ramp om het leven gekomen. DE ZWENDELZAAK VAN BAYONNE Afgevaardigd Bonnaure gearresteerd De afgevaardigde Bonnaure, wiens immu niteit Vrijdag door de Kamer is opgeheven, is gister door twee beambten van de veilig heidspolitie in zijn woning gearresteerd en voorloopig ondergebracht in de politiegevan- genis. Botsingen te Nantes verband met de zaak-Stavisky hebben te Nantes ernstige botsingen tusschen link- sche en rechtsche pol.tieke elementen plaats gehad. De politie moest met kracht optrc den en heeft tal van personen gearresteerd. De meesten van hen zijn weer op vrije voeten gesteld. ANTENNETOREN TE LEIPZIG IN BRAND In den houten antennetoren van den Leip- ziger zender brak gisteravond tegen tien uur op ongeveer 90 meter hoogte brand uit, vermoedelijk door kortsluiting. Een nachtwaker merkte het vuur op en 'aarschuwde onmiddellijk het zenderper- soneel. Postinspecteur Rabe en postconduc- teur Schaffner aarzelden geen oogenblik ondanks het nachtelijk donker de wankele ladders van den toren te beklimmen en mei handbluschapparaten de brand te bestrijden. Zij wisten tot 90 meter hoogte te komen en stelden daar vast, dat de balken van een hoekpeiler over ongeveer 2 meter fel brand den. Het gelukte hun het vuur te blus- schen, zoodat de brandweer van Leipzig nauwelijks meer behoefde in te grijpen. De president van de Opperpostdirectie en de referendaris voor radiowezen waren spoed ij ter plaatse. Eerstgenoemde sprak den beiden mannen zijn bijzondere waardeering uit. Want slechts door hun snelle ingrijpen het mogelijk geweest een grootere uitbrei ding van de brand te verhinderen. Hij deel- lede, dat de rijkspost hen een bijzondere belooning ten deel zal doen vallen. De oorzaak van de brand kon nog niet absoluut worden vastgesteld. Men vermoedt dat een technische storing het vuur heeft doen ontstaan. Men zal echter tot daglicht moeten wachten alvorens een nauwkeurig onderzoek zal kunnen worden ingesteld. Het terrein van den zendertoren is afgezet. Men hoopt den toren zonder onderbreking an het bedrijf te kunnen herstellen. BLOEDIGE BETOOGING IN BRUSSEL Een groQt aantal fascistische betoogers te Brussel is Zaterdagavond door socialisten en communisten aangevallen. De politie had de handen vol om de orde te herstellen. Dertig betoogers en tegenbetoogers zijn ge arresteerd. Twaalf betoogers zijn met kwet suren in de ziekenhuizen opgenomen, STORM OVER ZUIDENGELAND. Het Zuidelijk deel van Engeland is Zater- lagnacht geteisterd door een storm, die, ge- jaard gaande met hevigen regenval, een snelheid bereikte als slechts weinig komt. De Koninklijke familie is nog aan een ongeluk ontsnapt, toen tijdens den storm een groote tak met geweldige vaart neersloeg, vlak achter de auto. waarin za ten de Koning, de Hertog en hertogin van York, benevens de eerste minister Mac- donald, toen zij gistermorgen terugkeerden van de kerk te Sandringham. STORM IN HET KANAAL Windsterkte meer dan 120 K.M. LONDEN, 15 Januari. In het Kanaal hee't Zondag een hevige storm gewoed. De wind sterkte was meer dan 120 K.M. per uur. Het Fransche s.s. Lafyette dat Zondag met 24 passagiers uit New York te Plymouth aankomen, kon niet aanleggen en heeft de reis naar Havre voortgezet. Het Duitsche s.s. Magdalene heeft in het Kanaal groote moeilijkheden gehad tenge volge van den storm. De visschers vloot moest, toen de storm opstak, onmiddellijk zonder vangst naar de havens terugkeeren. Het slagschip Nelson kon tengevolge den storm de haven van Portsmouth niet verlaten. Uit Madrid: Als gevolg een een vloedgolf zijn in het plaatsje La Rabita in de pro vincie Granada 250 boeren en visschers dak loos geworden. Vijftig gezinnen hebben al wat zij bezaten verloren. Twitig huizen zijn door het water wegge vaagd, terwijl 29 huizen zoodanig zijn on dermijnd, dat zij elk oogenblik dreigen te storten. De visschers, wier huizen door de vloedgolf zijn meegesleurd, hebben hun schepen naar de straten van het dorp ge- pt en huizen er thans in. Aan tal van anderen is in een pakhuis onderdak ver leed. Aan de regeering zal bm steun voor de getroffen gezinnen worden verzocht. Huizen ondermijnd Heele stadsgedeelten van Napels worden met verwoesting bedreigd, tengevolge van slecht geconstrueerde waterleidingbuizen. Deze buizen, die zoo groot zijn, dat een mau er rechtop in kan staan, zijn aangelegd on der den weeken bodem van de stad en de verschillende deelen van deze buizen zijn zoo onsolide aan elkaar bevestigd, dat op verschillende plaatsen het water naar bui ten dringt, waardoor de fundeeringen der woonhuizen worden ondermijnd. De autori teiten hebben thans besloten maatregelen nemen, hetgeen vooral te danken is aan e krachtige perscampagne. In de stadsgedeelten, waar het gevaar het grootst is, zijn de huizen ontruimd en wordt een onderzoek ingesteld naar den toestand van de fundeeringen. Verscheiden huizen zullen worden gesloopt en het geheele watei leidingsysteem zal grondig worden herzien. Verscheidene dooden Met betrekking tot de overstroomingscata- strofe in Argentinië wordt uit Mcndoza vernomen, dat een twintigtal arbeiders van de electrische centrale te Cacheuta, welke, naar gemeld, geheel is verwoest, spoorloos is verdwenen. Voorts is ee?t gezin van vijf personen verdronken. Verscheidene lijken zijn opgevischt, die nog niet konden worden geïdentificeerd. De verbindingen over land tusschen Argentinië en Chili zijn verbroken. BINNENLAND STORM IN DE ETHER DE GOLFLENGTE-VERANDERING BRENGT STORING Met ingang van h'ec'en hebben, vol gens het op de radio-conferentie te Lu- zern opgestelde plan, verschillende sta tions een nieuwe golflengte gekregen. Gelijk bekend heeft ons land gewei gerd de 1875 M. golf, waarop het de oudste rechten had, af te staan, maar de 298 M. golf is veranderd in een 301 M. golf. Gisteravond te elf uur sloot de zen der te Hilversum het normale pro gramma af en om 11.20 volgde Huizen. De afspraak was, dat, gerekend van dat tijdstip, alle Europeesche stations op hun nieuwe golf zouden gaan zen den en om de 2 minuten hun roeptee- ken zouden opgeven. Voor zoover kon worden nagegaan zijn de proefnemingen weinig bevre digend. De verschillende stations gierden als stormvlagen door elkaar heen. Nu de betrekkelijke rust, die men na jaren van zoeken voor de honderden stations had gevonden werd verbroken was ook niet direct te overzien hoe het met de nieuwe golflengte-regeling zou gaan. In ons land was de 1875 M. golf nog betrekkelijk gaaf gebleven. Het station dat ons het meest bedreigt is Roemenië, maar die komt met z'n sterke zender pas later. Ook vanmorgen werden op de ver schillende buitenlandsche stations sto ringen gemeld. Een cacophonle Wij hebben ons nog in verbindiing gesteld met de N.C.R.V., om iets naders te verne men over de bevindingen van de deskun digen. De heer Tolk, de N.C.R.V.-cimroeper, had el v\ 'nomen, dat het omstreeks midder nacht een cacophonie van geluiden in de luoht was, toen de -'enschillende stations met een muziekje of een fluittoontje naar hun niouwe lengte" zochten. Parijs was het eerste op de juiste golf, maar vele andere stations zijn nog steeds „zoekende". In Brussel wordt alles gecontroleerd en uitgezocht, maar te Hilversum had men geen enkel officieel rapport ontvangen. Hilversum is met. 301*4 M. op een zgn „universeele" golf gekomen en kon dus niet gestoord worden. Van Charkow zullen weinig last meer hebben, omdat dit station, waarvoor bij enengievergrooting gevaar vreesd werd voor onze 1875 M. golf ook naar 13^ i6 verwezen. /ij hebben, aiklus de heer Tolk, geweigerd onze 1875 M. goüf te verlaten. Het ernstigste gevaar hebben we te duchten voor het Roe- meensche station Bnasov, dat op precies dezelfde golflengte staat. Het ligt in de be doeling daar een nieuw station met een ca paciteit van 150 K.W te vestigen. Het schijnt echW dat de Roemeensche regeering niet het contante geld daarvoor had en met de Marconi maatschappij een soort a'betalings regeling heeft getroffen. Voorloopig werkt men met een huüp-an- stallatie met een capaciteit van 20 K.W. en daarvan hebben we gister en vandaag nog weinig gemerkt. Het zal nog wel 1 y2 jaar aanloopen voor het sterkere station gereed is. Tot zoolang hebben we dus den tijd. Waarom zoudt U heele nachten wakker liggen, ter wijl het D.D.D.-Recept tegen Huidaandoeningen de ondragelijkste jeuk in enkele secon- den doet bedaren? „Bij de eerste be vochtiging verdween de jeuk" schrijft de Heer J. W. M. te Haarlem. „Ik heb veel zalf en smeersels gebruikt, maar eerst nu Ik D.D.D. heb Is mijn ekzeem na vijf jaar lijden sterk aan het verbeteren." D. D. D. is geen vet tige zalf doch een heldere vloeistof, die onmiddellijk diep in de huid- Eoriën doordringt en daar de ziekte- iemen doodt bij Ekzeem, Dauw- worm, Open Beenen, Zweren, enz. Flacons f 0.75 en f 2 50 bil Apothekers en Drogls'en. A U D D D Geneesmiddel -tegen HUIDAANDOENINGEN Gemengd Nieuws. MOTORRIJDER GESLIPT Bewustelo- opgenomen Zaterdagmiddag om half een is de 29-jarige rijkscommies Hn W. Albers wonende te Rucphen, hij met zijn motor over den Moergestelschen weg onder de gemeente Berkel bij Tilburg reed door de gladheid geslipt en komen te vallen. Be wusteloos werd hij in he> nabije Trappistenklooster binnengedragen. Daar bleek, dat de man zware hersenschudding alsmede eenige hoofdwon den had opgeloopen. Per auto van den G.G i G.D. werd hij naar het ziekenhuis overgebracht MOEILIJKE REIS VAN as. „WILLEMSPLEIN' Eli opvarenden ziek achtergebleven Naar wij vernemen, Is het Ned. s.s. Wiilems- plein, op reis van Buenos-Aires naar Amster-i-im, te St. Vincent binnengeloopen met ziektegevallen aanboord. Elf der opvarenden, waaronder de ka pitein, zijn aldaar ter observatie achtergebli Het schip heeft onder leiding van den 2en stuur man de reis voortgezet. Uit Oost-lndie DE ZAAK-KAPITEIN v. d. VINNE BATAVIA. 13 Jan (Aneta). De krijgsraad deed uitspraak in de zaak tegen den kapi tein v. d. Vinne en veroordeelde hem tot 1 jaar gev. straf, tc vervangen door militaire deseritic van gelijken duur. Rechtzaken. VEHDUISTERING DOOR EEN EX-KOSTER Slachtoffer van de woekerspin dam dulsterini rechtbank te n de Nieuwe 'antwoorden, srdacht laste gelegd, dat h(j zich koster gelden had toegeëigend, behoorond de Ned. Herv. Kerk. Op verschillende data 1933 had hü zich collectegelden toegeëlgi H;1 was reeds 25 jaar in dienst van de kerk. Als eerste getuige werd gehoord Dr M. J. A de VrUer. Deze verklaarde, dat in Augustus Ds K Dijkstra h(j hem was gekomen en hem had gezegd, dat hU nog steeds wachtte op het af dragen van een collecte. Verd. was tegenover Weerbericht. Hoogste stand te La Coruna 765.6. Laagste stand 732.8. Stand vanmorgen halftwaalf 743.9. Pre WEERVERWACHTING p Meest matige W. tot Z.W. wind, half tot red zwaar bewolkt, regenbuitjes met hagel ol natte sneeuw, tijdelijk ooklarend, weinig ver andering in temperatuur. K BUITENLANDSCH WEBBERICHT j[™ Zaterdagmiddag begon de barometer weei oog te dalen. Er vormt zich een diep minimum, liec dat gisteren over Engeland lag en over heel is het W. storm gaf, terwijl het zich naar de;gel Noordzee verplaatste. De hoofdkern der de-vor pressi i ligt in het hooge N.; een nieuw een- aar trum bevindt zich >n W. van IJsland. Inital. het Z.W. en N.O. blijft de luchtdruk hoog, Ion De krachtige winden rondom het Scandina-de visch minimum brachten warme luchtmas^ond tot diep in Europa en brachten dooi ingev Z.-Duitschland en Zwitserland. In de Alpen Gei bleef het koud. In Zwitserland en de Duit eer sche middelgebergten viel zeer veel sneeuw, vei De luchtdrukwijziging wijst niet op verande zijr ring van het weerstype. Des 'wel STORMWAARSCHUWINGSDIENST pei, Ontvangen 13 Jan. 8.12 u. nam. Attentie-Mi sein 0, d.i. Weest op uw hoede. eer 14 Jan. S.20 u. v.m. Stormsein 1 d.i. Storm inn uit het Zuidwesten. 8.20 u. nam. Attentiesein 0, cLi. Weest opis* tv hoede. M TEMPERATUUR nor Stand vanmorgen halftwaalf 5.4 C. 16 JANUARI. vol Zonsopgang S.04 uur, zonsondergang 4.16 uuiRjjj VOERTUIGEN MOETEN HUN LICHTENz»! OP HEBBEN het 18 JANUARI. Van 's avonds 4.46 uur tot 's morgens 7.33 uuc.n ie WATERSTANDEN RIVIEREN Wnrtzbnrg Straatsburg Breisach Rheinfelden K«hl Maxau Diedeshetm Mannheim Mainz Bingen 0.00 0 00 0.00 0 00 0.25 0.32 1.61 1.55 1.75 1.54 3.26 3.01 0 74 0.42 1.75 1.58 1.12 1.05 0.00 0.00 0.80 0.79 Caub Fms Coblena Trier Keulen Rührort Wesel Emmerik Dusseldorf Maastricht Venlo Heden Vorlf ï"1 0.80 0.7 le 1.36 1.0 1.08 0.24 0.9 0.57 0.4 0.85 -1. -1.25 1.4 -0.01 01 -0.05 0.16 42.50 40.60 11.32 10.70 HOOGWATER NED. ZEEHAVENS Delfzijl Terschelling Helder H-vHolland IJmuiileu Schewningen .- Rotterdam 9.06 21.26 1 .05 22.25 7.55 20.05 3.23 15.40 2.30 14.47 16 annari HellevoetsL 3.18 15.39 Willemstad 4.07 16.23 Brouwersh. Z e ik zee 3.03 15.3!r Wemeldinge 3.25 15.511 Vlissingen 1.21 13 5C Terneuzen 1 f'8 13. 429 17.05 Hanswernert 2.51 15.S i Dijkstra steeds met uitvluchten gekomen. bij zich ontboden i leggen. HU had toen - - hebben. Aanvankelijk had de man de houdini aangenomen, dat er verder geen tekorten v •rh uitvoeriger onderzoek bleek echt verschillende collectegelden hunt niet bereikt hadden. to .ndere verklaring bleek, dat ook doj, rd. niet in orde was. De officier van justitie had de hal vi ;rvolgd en hU beg zaak ambts-ga hü tot zijn daad was gekv handen van een woekeraar bad zee kinderen en door hll groote uitgaven gehad. niet, J -ion 1 lclaa omdat hö in»® was gevallen. ziektegevallen door Iemand i quite met den woeke; In zjjn requisitoir uitgebracht door Ds. aldus de president, erkte de officier •apport over verda Hoogenhuyzen, w rd. gezegd; zoo w plichtsbetrachti"ng'° genoemd. Dit komt me wel erg vreemd voor, aldus de officier, heeft een geheel anderen Indruk gekregen verd. Hü heeft alle mogelijke verduisteringen* gepleegd, collectegelden tot een totaal v f 26.000 zün niet afgedragen, giften bü aann ming niet verantwoord, huren van wlnke behoorend aan de kerk zijn niet geboekt... Deze man Is door en door onbetrouwbaar^ Wel is het juist, dat hü in handen van woekeraar was gevallen. Voor n bedrag j f 3500 betaalde hü ln een jaa« f 4200 rer ïchtbank gebracht. ildus de officier,. dit onmogelijk. Tegen ve f geëlscht. ied. dat het rapport t irs zou hebben geluld, t ngsvereenlglng dit rapp- ■acht. Ds. van H. bracht het rapport uit alap jrzltter van de Prot. Chr. Reclasseerlngsvc irlg schetste pl. het 1 weinig noodlgf slecht. Mei Vonnis 26 Januari gekleed als pleeg- ister, had in een damesconfectiezaak twe» lantels op zicht gevraagd. De manteli „ZEG HET MET BLOEMEN" had ieman< ïeslagen werd J. J. M., to I Haagschen politierechter ver MISHANDELING ling van een polltie-agerit, ji atrjjken van der. proeftüd. De oordeelde van G. overeenkom i de HTM op den hoek enlngschenl

Nieuwe Leidsche Courant | 1934 | | pagina 2