llietttuc £riïtsfljr (üourant Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden 5n Omstreken EERSTE BLAD BINNENLAND. Utrechts nieuwe Burgemeester Gemengd Nieuws ABONNEMENT» Per kwnrtnfti In lalden en In plant- on wnn» n ag-mtxt Imp gevestigd is f2.33 j Franco per p««st f 2-35 portokosten. Pe: wepk 0.18 Voor tiei Buitenland bij wekelijk- iche tending .4 50 Bu dagciijksche zending 5.50 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 cent mei Zondagsblad 7Vj cent j Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar Bureau: Breestr-iat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 N°. 5070 MAANDAG 15 JANUARI 1934 ADVERTENTIEN Van 1 tot 5 regelsut Elke rvgel meerm Itgez. Mededeellngen traD 15 regels 2.3f Elke regel meer -_JIX Bil contract helangriike korting. Voor bet nevrngen aan "t bureau wordt berekend f o.fi 14e Jaargang Dit nummer bestaat uit TWEE bladen OPMERKELIJK Van bevriende zijde werd ons reed- I eenige dagen geleden een nummer van D Leerdammer toegezonden; één der ver- I schijningsvormen van de „Gecombineerde Geldersche en Zuid-Hollandsche bladen" neutraal van uit- en liberaal van in-zicht. Het bewuste nummer bracht een ingezon den stuk van het liberale kamerlid, de hoe1 H D. Louwes van Ulrum en handelde over „de openbare school en de kerk". Het is niet in een paar woorden te zeg gen, wat de schrijver eigenlijk wil. Iets, wat niet behoeft te verwonderen, omdat de schrijver zelf moeilijk onder woorden weel te brengen, waarheen hij hoopt te sturen j Wat ook al weer niet verbanst, omdat hij i poogt het onmogelijke te beredeneeren. De heer Louwes wenscht een openbare, maar geen neutrale school. Zij behoort op te komen voor Christendom, Vaderland, orde en gezag. Maardat Christendom behoeft niet gebonden te zijn aan een zelfs ruime geloofsbelijdenis; al veroordeelt de geestesgesteldheid van onze tijd „terecht een dood, koud leerinstituut, dat met het woord neutraal zou zijn te kenschetsen". De schrijver wil „niet van iedere leer kracht eischen, dat hij of zij in den één of anderen vorm het Christendom belijdt, maar wèl dat er ook door hen, die het inièt belijden met eerbied over wordt ge sproken". Slechts wanneer de groote meer derheid der onderwijzers positief deel heeft aan het evangelie; wanneer velen het hart maar openstellen voor die boodschap, dan alleen zullen zij in staat zijn, „een groei) van zwak- en ongeloovigen in hun midden mee te dragen". Dit schijnt ons wel een ietwat zonderlinge opvatting, waarover iedereen maar eens moet nadenken; doch wij leeren er uit, «lat naar de overtuiging van den schrijver, „het ilgemeene karakter der openbare school op de duur staat of valt met het religieuse be zit harer leerkrachten". Daarom, en nu komt o. i. de clou van het betoog, spoort de schrijver de onderwijzers aan om toch vooral kerkelijk mee te leven „In de praktijk des levens gezien het feit, dat de katholieken en de orthodox protestanten zich meest in het bizonder on derwijs hebben teruggetrokken beteekent dit: leven onze leerkrachten het kerkelijk leven der Ned. Herv. Kerk en dèr kleinere Vrijzinnige Kerkgenootschappen mede?" We hebben deze zin eenige keeren over- i gelezen. We weten niet, of de heer Louwes j bedoelt, dat zich in de Hervormde Kerk i slechts enkele orthodox-protestanten bevin den; de tusschenzin zou hel doen vermoe den; maar dan is dit kamerlid al heel slecht op de hoogte met de dingen waarover hij schrijft Want tot „de orthodox-protestanten, die zich in het bizonder onderwijs hebben teruggetrokken, behooren zoowel leden der Hervormde als van andere kerken. Echter begrijpen we wel heel goed, wat de schrijver wil. Hij wenscht „de goeds oude tijd" terug, toen de openbare onder wijzer voorlezer was in de kerk en toen de geloovige ouders hun kinderen met gerust heid naar de openbare school zonden, om dot de meester toch ook in de kerk kwam; zonder dat ze wisten, wat die meester op school loeide. D i e tijd verlangen w ij niet terug. D* schrijver zelf heeft ondanks zich zelf - erkend: „wanneer er in deze tijd iets goeds is, dan is het wel een zucht naar waarhein, een afkeer van het halfslachtige, een ver- langen naar het positieve".. Door een „Christendom boven geloofsver deeldheid" wordt dat verlangen niet bevre digd. blanke onschuld en gerechtigheid. Ook toen groote schandalen. De geldgierigheid mers altijd een woftel geweest van alle kwaad. Maar wel is door de gebeurtenissen van de oorlog over het algemeen het gew ten ruimer geworden en de zucht van ego isme versterkt. De vele noodmaatregelen, vergroeide maatschappelijke toestanden, enz. zij hebben bovendien de gelegenheden voor corruptie angstwekkend doen vermeer deren. Ons past dank aan God, dat dergelijke grootscheepsche omkoop- en zwendelachan dalen in Nederland tot nog toe niet voor kwamen. Niet, alsof 't minder erg zou zijn, omdat ze elders plaats vonden Maar jmdai het ons opnieuw duidelijk wordt, dat Nederland tot nog toe veel Intact mocht blijven van wat de oorlog in andere volken heeft verwoest Echter, ook hier is het Schriftwoord van toepassing: Wie meent te staan, zie toe dat hij niet valle. Steeds ligt de zonde aan deur. De gelegenheid heeft zoo menigeen tot zwendelaar, omkooper, bedrieger, woe keraar gemaakt! En dat ten slotte ten diepste gronde geen verschil is, blijkt wel uit gevallen van veel kleiner formaat, welke ook hier te lan de voorkwamen. Maakte de pers nog niet pas melding van een burgemeester, die zich i'oor de rechtbank wegens duistere prak tijken te verantwoorden had? Krachtig, met onverbiddelijke hand moet tegen èlle zwendel, maar met name tegen élke oneerlijkheid bij overheidspersonen worden opgetreden. Het is ontoelaatbaar, wel zeker bij de al- gemeene groote nood die thans heerscht, dat enkelen zich vet mesten van de armoe de der lijdende massa. Maar het is zoo mo gelijk nog meer ontoelaatbaar, dat over heidspersonen in deze tijd van crisis voor het gezag, het vertrouwen in en de eerbied voor het ambt, door oneerlijkheid zouden ondermijnen. Nogmaals, bij het zien van wat in Brus sel en BÉJyonne is gebeurd, past ons geen Farizeërshouding, maar naast de ootmoe dige erkentenis, dat ten principale ook wij aan de zonde der geldgierigheid zijn onder worpen, de vastberaden wil, tegen alle ruptie, doch vooral die van overheidsperso nen met de meest krachtige gestrengheid op te treden en door nauwkeurige contröle deze trachten te voorkomen. Volken zijn aan corruptie ten ondergegaan CHR. HISTORISCHE UNIE. De algemeene vergadering van de Chr. Hist Unie zal op Woensdag 4 April a.s. in Tivoli te Utrecht worden gehouden. CURASAO 300 JAAR NEDERLANDSCH. De herinneringspenning De commissie voor de viering van de 300-jarige verbondenheid van Curagao met Nederland' bericht, dat een herinnerings penning ter gelegenheid van dit historische feit zal verschijnen, welke ontworpen is en geslagen wordt door de Koninklijke Begeer te voorschoten. De penning vertoont op de voorrijde het portret van de Koningin, gemodelleerd naar een der laatst verschenen foto's, terwijl de keerzijde een West-Indiëvaarder laat zien uit den begintijd der W.-L Compagnie. DE CORRUPTE WERELD Het eene schandaal is nog niet goed en wel voo bij, of de bladen brengen «veer be richten omtrent het volgende. Een diépe blik doen zij ons slaan in de wonden van deze tijd. Op gruwelijke wijze heeft de wereldoorlog de zeden doen verwilderen, het verantwoor delijkheidsbesef der menschen teg-mover hun medemenschen ondermijnd. Niets en niemand wordt door velen meer ontzien. Het eenige, dat nog voor hen bestaat, dat is het eigen ik, het eigen belang, het geld. Aan de di«jnst van het eigen ik, van liet L eigen belang wordt ieder en alles opgeofferd. Vier jaar lang hebben de volkeren dit in het groot gedaan. Recht en menschel ij kheid waren waarden, welke in de oorlogvoerende landen hun beteekenis hadden verloren Luchtaanvallen op onschuldige vrouwen en kinderen, uithongering van weerlooze bur gerbevolking, afpersing enz. enz. Meenen wij toch niet, dat alle daden van ongerech tigheid en bestaliteit, in de wereldoorlog bedreven, geen onberekenbare schade heb ben toegebracht aan het moreel der vol keren! j O zeker, ook' vóór 1914 was niet a1,"s NED. BOND VAN J. V. OP G. G. Belangrijke besluiten Het bondsbestuur van den Ned. Bond van Jongelingsvereenigingen op Geref. Grondslag heeft een verzoek van Dr. J. A. de Koning te Utrecht, voorzitter van dc Vrijz. Chr. Jongerenbond, om mee te doen aan een .demonstratie met andere Jeugd organisaties ten bate van de nationale een heid, gehoord het rapport van een van zijn leden, die een vergadering terzake bijwoon de, afgewezen, aangezien de meeningen over een begrip als de geestelijke vrijheid bij de verschillende uitgenoodigde organi saties zoozeer uiteenloopt dat het ontwikke len van eenige actie van beteekenis z.i. niet mogelijk is. Het bondsbestuur zal pogen in '34 een werkkamp te organiseeren voor uitsluitend Geref. jongelui. Ook besloot* het bondsbestuur Ds. W. v. 't Sant, Geref. predikant te Den Haag-West, uit te noodigen tot het schrijven van een negental schetsen over de artikelen tegen de Remonstranten. Voorts zullen de heeren A. Zijlstra, lid der Tweede Kamer en Dr. K. Dijk, Geref. predikant te Den Haag- West, resp. Ie en 2e voorzitter van den Bond, schetsen schrijven resp. over de A.-R. beginselen en Ethiek. Vanwege den Bond zal ook dit jaar bij genoegzame deelname een Zomerconferen- tie worden gehouden. De Bondsdag, die op Hemelvaartsdag a.s. te Zwolle zal worden gehouden, zal in de mnrgenvergadering zich bezig houden met het onderwerp: „Wat is principieele staat kunde naar Calvinistische beschouwing?" en in de middagvergadering handelen over: „De geestelijke vrijheid". In een volgende vergadering zal het bondsbestuur zich na der bezighouden met de vraag hoe het mo gelijk is om de eenheid van den Bondsdag beter tot uiting te doen komen. Het gereedgekomen rapport inzake bet Groote Stedenvraagstuk zal in het orgaan worden gepubliceerd. GROOT-EMAUS EN DE CRISIS Op de stichting Groot-Emaus te Ermelo moest ---- ege de bezuiniging een paviljoen worden De installatie-plechtigheid Hedenmiddag is de nieuwe burgemeester van Utrecht, Mr D r G. A. W. ter P e 1 k- wij k, plechtig geïnstalleerd in een buiten gewone raadsvergadering, welke gehouden werd in de Statenzaal van de Provincial Griffie. De zaal was geheel gevuld met raads leden en hun dames en vele andere belang stellenden. Onder ben bevonden zich da. Commissaris der Koningin in de provincie Utrecht, de burgemeester van Den Haag I Ridder Bosch van Rosenthal, burge meesters uit den omtrek van Utrecht, hoofd ambtonaren der gemeente en vertegemv digers van vereenigingen. Zoowel iri de zaal als op de pub'ieke tribune was geen plaats onbezet gebleven, terwijl ook de perstribune geheel gevuld was. Nadat de nieuwe burgemeester was bin nengeleid en zijn zetel had ingenomen, opende de loco-burgemeester van Utrecht, wefhouder A. H Smulders, de vergade ring. waarna de gemeente-secretaris, D r J. de Lange, voorlezing deed van het Kon. besluit, waarbij Mr Dr ter Pelkwijk benoemd is tot burgemeester van Utrecht Na de voorlezing van het Kon. besluit hield wethouder Smulders de installatie rede, waarin hij zeiie, dat in het feit, dat de Minister van Binnenlandsche Zaken, die den nieuwen burgemeester persoonlijk in zijn werk heeft kunnen gadeslaan, het Kon besluit der benoeming heeft gecontrasig neerd, een waarborg ligt, dat de nieuwe burgemeester ten volle voor zijn taak be rekend is. De herinnering aan de wijze, waar op de gemeenteraad op de meest eervolle wijze Mr Dr ter Pelkwijk ontslag verleen de als gemeente-secretaris dier gemeente, is eveneens een hart onder den riem voor de Utrechtsche burgerij. Spr. karakteriseerde naar aanleiding van het boekje „Uit Hol lands verleden" den Utrechter als deftiger en achterdochtiger en met meer hoofsch heid dan de Hollander en zeide, dat de nieuwe burgemeester een rustige goedwil lende bevolking vindt, een staf van be kwame ambtenaren. Spr. zegde volle mede werking toe van de zijde der wethouders, prees don secretaris, die van al zijn afdee- lingon op de hoogte is, roemde Utrecht en noemde de problemen op, welke om oplos sing roepen: de uitleg der grenzen en de wegneming der obstakels veroorzaakt door de spoorlijnen. Nadat spr. den nieuwen bur gemeester den ambtsketen had omgehan gen. waarbij hij een kenschetsing gaf van dezen keten, eindigde hij met den wensch dat het Mr Dr ter Pelkwijk gegeven moge zijn dezen keten met waardigheid te dra gen. Moge Gods zegen rusten op de arbeid. (Applaus) De heer G. Se rton sprak als oudste raadslid den nieuwen burgervader namens den Raad toe. en zeide, dat, toen op kond schap werd uitgegaan over de vraag of het heden voor Utrecht een dag van blijdschap mocht genoemd worden, de meest gunstige getuigenissen over den nieuwen burge meester verkregen werden. Het is ons be kend, aldus spr. dat ge dit ambt niet hebt gezocht, doch, dat het u met den meesten aandrang is aangeboden. Spr. zegde steun toe. waar zulks noodig is, en zeide dat van af dit oogenblik de Utrechtsche burgerij den nieuwen burgemeester als een der hunnen zal beschouwen. Wanneer ge eenmaal den weg naar de harten der burgers hebt gevon den, dan zult ge ongetwijfeld kunnen gen: „ik heb niot alleen sympathie Utrecht maar ik heb het lief." Wij twijfe len er niet aan. of gij zult erin slagen u spoedig den eerenaam van burgervader te verwerven. Vrn harte roepen we u toe: wel kom in Utrecht Leve onze burgemeester. (Applaus) NAT. LUCHTVAARTFONDS DE BATAAFSCHE SCHENKT 10.00C Het Pelikaancomité dat zich bezig houdt met het organiseeren van de inzameling voor een Nat. Luchtvaartfonds werd dezer dagen verblijd met de mededeeling dat de Ba taafsche Petroleum Maatschappij voor he'. fonds een bedrag van tien duizend gulden had gezonden. VAN DIJK WEER BIJ DE Ki.M.? De Nederlandsche oceaanvlieger Evert van D ij k, die destijds ontslag heeft geno men als K.L.M.-vlieger, als protest tegen het feit dat deze nationale instelling eon Duitschen piloot in dienst genomen had. heeft, naar mij vernemen, in December j.l een verzoek ingediend bij de K.L.M.-direct'ie, om weer als verkeersvlieger te worden aan genomen. Door den Raad van Beheer zal op dit verzoek binnenkort een beslissing worden genomen. AMSTERDAM COMMUNISTEN EN N.S.B.-ERS. Zaterdagavond omstreeks halfelf hebben op de Ceintuurbaan ei in de Noorder Am- stel laan de leden van den N.S.B. gecoljior- teerd zeer tot misnoegen van een aantal communisten en O.S.P.-ers. dat de colpor- tpurs volgde toen deze hun café op 1en hoek van Scheldestraat en Noorder Am- stellaan binnen gingen. Al spoedig kwam het in het café tot een hevige vechtpartij, met het gevolg dat de eigenaar de hulp van de politie inriep en een overvalauto aan nik te. waarna de vechtenden door de agenten met straffe hand van elkander werden gescheiden. De vechtpartij werd echter op straat voortgezet en hierbij sprak de politie een woordje mee, door er met de gummistok op in te ranselen. Het duurde nog geruimen tijd eer rust in deze anders zoo rustige buurt was teruggekeerd. DE STORM. De storm, die, met zwaren regenval ge paard gaande. Zondag danig in de hoofd stad huishield, heeft de brandweer een drukken dag bezorgd, aangezien zij niet minder dan dertig maal is moeten uitruk ken voor alarmceringen tegen stormschade en lekkages. Persoonlijke ongelukken zijt gelukkig achterwege gebleven. POGING TOT BEROOVING VAN EEN KASLOOPER DE DADERS GEVLUCHT. Zaterdagmorgen tusschen acht uur half negen is een kaslooper. die een bedrag van ongeveer f 5000 bij zich droeg, in d> Stadionbuurt te Amsterdam op het kantji af ontsnapt aan een brutalen roofover\al, die door drie tot nu toe onbekend gebleve personen op touw was gezet. Toen de ma zich ter hoogte van de Discusstraat bevond, sprong er plotseling een kerel op hem toe, die hem zijn tasch met geld trachtte te ont rukken. De kaslooper begon echter zoo hard te schreeuwen, dat de aanrander bevreesd werd en het op een ioopen zette. 0> twee medeplichtigen, die zich met een auto in de nabijheid geposteerd hadden, namen de vlucht. De kaslooper heeft van het gebeurde aan gifte gedaan bij de politie van het bureau Overtoom. Een man is gearresteerd, doch weer vrijgelaten, daar uit niets zijn schuld zou kunnen blijken. INBREKERS. DIE HET NOODIGE LUSTTEN In den nacht van Zaterdag op Zondag hebben aan weerskanten van de Usscnsche- straat te Oss ongenoode gasten zich toe gang tot een tweetal huizen verschaft, na melijk van den landbouwer M. en van den arbeider V. Bij den boer kwam men door middel van een raam in de kelder, alwaar men een emmer reuzel buit maakte. Een pas ge slacht varken, dat men ook wilde mee nemen, moest men bij het vernemen van onraad ingepakt laten liggen. Bij de arbei der V., waar de voorkamer werd overhoop gehaald, werden de dieven eveneens ge stoord. Hier bestond de buit uit een bedrag van 10, een blik crisis-rundvleesch en krentenbrood. DEN HAAG ONTSLAG BIJ HUWELIJK sloten. Nu het zwaarlijk wordt i psychopathen bije< [.pleegden gestadig verschillende gemeenten te be de verp!eeggelden voor de :e brengen is het aantal ver- het verminderen. De nieuwe Burgemeester sprak hierop zijn rede uit, waarin hij dank bracht aan H.M. de Koningin. Hare Majesteits re geering pn Hare raadslieden, voor het in hem gestelde vertrouwen; een schets gaf van zijn levensgang en te kennen gaf, dat hij, het voetspoor volgend van zijn ambts voorganger. ook te Utrecht in zijn nieuwe functie in voortdurende aanraking hoopt te zijn met de burgerij. Spr. uitte hoogachting en bewondering voor de wijze, waarop Dr Fockema Andreae gedurende een reeks van iaren in Utrecht heeft gewerkt, uitte ver heuging over de blijken van instemming, welke hij mocht ontvangen met zijn benoe ming, van het College van B. en W„ van leden van den Raad, van ambtenaren en uit verschillende kringen der burgerij. Spr. noemde het een voorrecht niet wet houder Smulders, wiens stoere werkkracht hij kende, en met de andere wethouders, die ook voor hun taak staan, geregeld saam te werken, hoopte, dat er tusschen den Raad en hem weldra een andere band zal zijn dan een formeele, dankte den gemeente-secreta ris en de ambtenaren en gaf als ziiu over tuiging te kennen dat Utrecht met rijn rijke verleden nog in het volle leven staat als een belangrijke industriestad en centraal punt van der. handel. Utrecht is een stad ■an hooge wetenschap en van kunst Het is :en voorrecht van een dergelijke stad bur gemeester te zijn. Een kleine verbetering is te constateeren in de werkloosheid. Een lichtpunt is, dat het aantal deelnemers aan de Jaarbeurzen, dat steeds stijgende was, een lichte daling vertoonde over 1933. Een gelukkig verschijnsel is, dat de finan- c.ieele toestand, dank zij een voorzichtig ge voerd beleid, althans in vergelijking met andere gemeenten niet onbevredigend is. Het gemeentebestuur zal in dezen tijd van economisrhen teruggang en stilstand zichtig moeten ziin hij het opleggen nieuwe lasten. Voor alles is er in deze da gen behoefte aan werkelijkheidszin. God geve mij de kracht, aldus besloot spr., en de wijsheid om voor Utrecht een toegewijd burgemeester te zijn, die aan de terecht hooggestelde eischen zal voldoen, die werk zaam zal kunnen zijn tot heil van de ge meente en van haar bevolking. (Applaus!. Na de raadsvergadering vond een recep tie plaats voor de raadsleden met hun da mes. de belanpste'ienden en de vertegen woordigers der Pers. Ten Stadhuize recipieerde de nieuwe hur- :emen?ter vervolgens om de hoofdambtena •en der gemeente gelegenheid te geven hun opwachting bij hem te maken. 1f AAN VROUWELIJK GEMEENTE- PERSONEEL B. en W. hebben prae-advies uitge bracht over de motie-Moonen c.s., waar bij zij werden uitgenoodigd, zoo spoedig mogelijk een voorstel in te dienen, om te bepalen, dat: le. de ambtenaressen en de onderwij zeressen op den dag van haar huwelijk eervol uit den gemeentedienst worden ontslagen; 2e. bij afvloeiing van personeel de ge huwde ambtenaressen en onderwijzeres sen, geen kostwinster zijnde, den voor rang hebben, en 3e. gehuwde vrouwen, geen kostwin ster zijnde, niet in gemeentedienst mo gen worden genomen. B. en W. zullen nu na het georgani seerd overleg en de in aanmerking komen de commissies van bijstand te hebben hoord. den Raad een voorstel doen tot v ging van de personeelsreglementen, welke wijzigingen de strekking zullen hebben om: a. de ongehuwde vrouwelijke ambtenaren, onderwijzeressen en werkiedent die in ten gemeentedienst zijn, met ingang van den dag van haar huwelijk te ontslaan: b. gehuwde vrouwen met uitzondering van haar, die als kostwinster van het gezin kunnen worden beschouwd uit te s'uite can een aanstelling in gemeentedienst; c. de in gemeentedienst zijnde gehuwJe ambtenaressen, onderwijzeressen en wer! vrouwen geen kostwinsters zijnde bij afvloeiing van personeel bij voorrang te ont slaan, met dien verstande, dat de vaste amb tenaressen, onderwijzeressen en werkvrou wen, na de tijdelijk aangestelden in aan merking komen; d. voor de toepassing van dit besluit met gehuwde vrouwen en met vrouwen, die in het huwelijk treden, gelijk te stellen dege nen, die in concubinaat leven, respectieve lijk gaan leven. In deze gevallen zal het ontslag ook zonder het praedicaat „eervol' kunnen worden verleend; °n W. de bevoegdheid te verieenen om in bijzondere gevallen, de daarvoor in aanmerking komendo commissie van bij stand gehoord, van deze regelen af te wijken UIT HET SOCIALE LEVEN NED. CHR BOUWARBEIDERSBOND Op 1 Jan. 1933 had de Ned. Chr. Bouwarbel- derbond 13.757 leden. Op 1 Jan. 1934 wat ledental 13 831. Rotterdai de helft HET IJS OP HET IJSSELMEER. Alle motorbooten die Zaterdagmorgen zijn uitgevaren om te trachten over het IJs- selmeer Harderwijk, Amersfoort, IJmuiden te bereiken, zijn erin geslaagd door het ijs, waarmede zij zeer te kampen hebben gehad, heen te komen. Een 5-tal motorbooten van Amersfoort is er eveneens in geslaagd Am- sterdam te bereiken. VERAART WIL MIST OPLOSSEN. Wij vernemen, dat de heer A. Veraart dezen winter verschillende proefnemingen zal houden voor het verdrijven van mist. Met medewerking van de brandweer zal in verschillende gemeenten getracht wor den de laag boven de aarde hangende wol ken door krachtige waterstralen in neer slag te doen overgaan. Geschiedt zulks op den dag dan zal het mogelijk zijn dat de zonnestralen, zoodra deze op een bepaalde plaats onder het wolkendek kunnen door dringen in vele gevallen is de dikte van den mistlaag niet meer dan 50 k 100 M. door verwarming van den bodem en van onderste luchtlagen ook de mist in de c geving verdrijven. Daarnaast venvacht heer Veraart dat de luchtbeweging, welke ontstaat doordat de met groote waterdrup pels gevulde lucht zwaarde wordt dan de omgevende lucht, in belangrijke mate .zal bijdragen tot oplossing van den mist. EEN KIPPENDIEF GESNAPT Te Woerden is door de politie aangehou den de 19 jarige landhouwersknecht A. T. v. d. W.. verdacht op verschillende plaatsen in de gemeente Kamerik bij Woerden kippen te hebben gestolen. Verschillende kippenhouders werden de dupe. Hij heeft reeds bekend :-ngeveer 100 kippen te hebben gestolen, altijd 's nachts, v. d. W. is in ver zekerde bewaring gesteld. EEN SMOKKFLGESCHIEDENIS Een boertje aan Overijssels Oostgrens onder de gemeente Losser zat het smokke len in het bloed; eerst Duitsche margarine naar Holland; -ater rookartikelen in om gekeerde rich'-ing. En het was altijd goed gegaan. Ook vóór de Kerstdagen wou hij nog een extmtje verdienen. Hij ging, naar de N.R.C. vertelt, in opdracht van een col lega-smokkelaar met een vrachtje de grens over naar pen nabijgelegen schuur, waar alles dankbaar door drie hem onbekende personen in ontvangst werd genomen. Een tweede en noe- een derde- vrachtje volgde; alles tezamen had hij een «r.ooien buit aan tabak, sigaren en sigaretten een „veilige haven'' binnengeloodst De smokkelaar bleek echter Leiand te zijn in het hol van den leeuw! Toen hij zijn taak als volbracht beschouwde, ontpopten zich de drie onbe kenden als Duitsche grensbeambten, die hem sommeerden mee te gaan. Het boertje meende nog door een overhaaste vlucht te kunnen ontsnappen, doch een welgemikte kogel uit een karabijn trof hem in den voet. Hij werd op transport gesteld naar Bent- heim ter voorloopige ops'uiting en heelkun dige behandeling. Thans is de wonde ge nezen e,n de smokkelaar naar de strafge- angenis te l.ingen overgebracht Het ge heim van deze smc kkelaffaire moet ver klapt zijn door een Duitschen grensbewoner. de ledenwinst ONTSLAG DOMANIALE MIJNEN Op de Domaniale mUnen zullen weder eenls ^„e'd*rI ontslapen worden. Tegelükertöd wol en op de andere mtinen werklooze Nederland ene mijnwerkers uil Dultschland aangenomei lun getal bedraagt ruim 200. PBOT. CHR. BOND VAN SPOOB- EN TRAMWEGPERSONEEL |vsrsrjo*a^r„"s«or!rsaeTrSw;i eC nr!i!' ^eJmSter^arn. worden pehouden^Aa U. Graaff te Amen v a 1 u w e (N.Br.) is het d. W. in de Zestigcrstraai BRANDEN Te Hooge woonhuis van geheel afgebrand. Te Oss (N.Br.) ontstond een felle brand in de kapitale boerderij, bewoonu door L. Brands in de Spaandentrnat. In een oogwenk stond de gehcele boerderij, waarin nu mand aanwezig was, in lichter laaiu. To^n een der huren den brand ontdekte waarschuwde deze onmiddellijk de gom s.ijke Ocscoe brandweer welke spoedig ter lantse was, doch wegpns gebrek aan waie, slochts zeer weimg hulp kon bieden. De he Jlendende perceelen, welke groot gevaar Als 't even kan Rookt „EDELMAN" Voornaamste Nieuws. fhlr 1) De nieuwe burgemeester van Utrecht, Mr. Dr. G. A. W. ter Felkwijk is heden ge- Het Fransche Kamerlid Bonnaure gearres teerd in verband met de zwendelzaak-Sta- visky. Japan landt troepen te Foetsjau. fblz. 3) Jaarvergadering van de Bond van Ned. Herv. Mannenvereen. op Geref. grondslag. liepen, werden met behulp van brandblusch apparaten gespaard. Boerderij, inboedei, landbouwgereedschap pen en een groot aantal kippen werden een prooi der vlammen. Verzekering dekt de schade. De oorzaak' van den brand is niet bekend. Te Haanrade in de gemeente Kerk- rade (Lbrandde door onbekende oorzaak de concertzaal Heuts uit De zaal met meubileering van stoelen, tooneel- requisieten, enzbrandde geheel uit Men schat de schade op f 12.000, die echter door verzekering gedekt wordt EEN MAZE LEN-EPEDEMIE IN EEN BRABANTSCH DORP Reeds twee sterfgevallen In het ongeveer 400 zielen tellende dorpje Alem (N.Br.) heerscht een mazelenepidemie. Bijna huis aan huis zijn patiëntjes, die lijden aaj deze ziekte. De ziekte draagt een vrij kwaadaardig ka rakter. Reeds een week geleden werd de school gesloten. Sindsdien breidt het aantal ziek.egeval- len zich nog voortdarend uit, zoodat er thans ge- zijn waar vijf kinderen door de mazelen zijn aangetast. De laatste dagen hebben zich bij eenige patiënten complicaties voorgedaan in den a van longontsteking. Twee broertjes vjd 6 en ar uit een gezin zijn reeds het slachtoffer hier- geworden. Op het oogenblik zijn er nog eenige ernstige gevallen. De inspecteur der volksgezondheid in Noord- Brabant heeft zich met den toestand te Alem oj* de hoogte gesteld. INBRAKEN Na de inbraken in kantoren van gemeentebedrij- m en in kerken blijkt thans een andere groep in openbare gebouwen in het Gooi aan de beurt In eenige nach.en tijds is in vijf openbare en chr. scholen te Bussum en te Hilversum ingebro ken. De inbrekers hebben gebruik gemaakt van valsche sleutels om de hoofddeuren binnen te ko- Men meent te Hi'versum en Bussum met dezelfde bezoekers te doen te hebben. OP EEN VELDWACHTER GESCHOTEN Toen de veldwachter S. uit Made (N.Br.) Za terdag-nacht in gezelschap van een tweetal nacht wakers zijn ronde deed, werd in de Zandstraat plotseling een revolver chot op hem gelost, dat i in een der beenen trof. Onmiddellijk stelden hem vergezellende wakers een onderzoek in in richting van waar het schot was gexomen. Zij slaagden er echter niet in een spoor van den da- De veldwachter is. na door een a-ts verbonden Ijn, naar zijn huis gebracht. Zijn toestand is ernstig. WIELRIJDER DOOR AUTO GEGREPEN. Zondagmiddag is de 28-jarige B., die langs den rijksweg Roermond-Sittard fietste, door een automobilist, die hem geheel rechts van den weg achterop reed, tegen een boom ge slingerd. De chauffeur reed door, zonder zich van het ongeval iets aan te trekken. De bestuurder van een volgenden wagen, 3 heer S. uit Roermond, heeft den man in bewusteloozen toestand langs den weg ge vonden. Hij riep de hulp in van den ge meentelijken geneeskundigen dienst en waarschuwde de politie. Dr. W„ die spoe dig ter plaatse was, verleende de eerste hulp en gelastte overbrenging naar het Laurentiusziekenhuis te Roermond. Het slachtoffer is ernstig aan het hoofd erwond. Zijn borstkas bleek ingedrukt. ACHTERVOLGING VAN SMOKKELAUTO. Partij suiker achterhaald. Zaterdagmorgen omstreeks 7 uur werd door rijksveldwachter Vogel te Nispen, komen- uit de richting Esschen, een vrachtauto ignaleerd. komende van over de Belgische grens, welke hy door seinen sommeerde te stoppen. Wy'I aan deze sommatie niet werd voldaan werden enkele schoten op de auto af gevuurd, welke waarschuwingsschoten ook zonder uitwerking bleven. Daarop ving de politie-agent Van Meer per motor, met een belastingambtenaar in den zyspanwagen, een achtervolging aan met het resultaat dat op den Rietgoorschenweg, in de richting van Wouw de auto werd ingehaald. De smokkelaar was echter reeds verdwenen .doch uit de in de cabine aanwezige papieren bleek, dat de auto toebehoorde aan een bekend smokkelaar ze keren v. 1. H., uit Oud-Beyerland. De auto met een lading van 1500 kg. suiker werd in naar Rosendaal vervoerd. beslag genomen

Nieuwe Leidsche Courant | 1934 | | pagina 1