Spoorwegen gaan met hun tijd mee IDE-AL Onderwijs in 1933 ZATERDAG 13 JANUARI 1934 DERDE BLAD PAG. 9 EN IETS GEWELDIGS OP KOMST De Diesel electrische treinen in aanbouw HONDERDVEERTIG KILOMETER PER UUR Veiligheid, comfort en snelheid bieden de Ned. Spoorwegen den reiziger. Zij streven ernaar om in steeds grootere mate het publiek van dienst te zijn. Het personeel is welwillend, de verbindingen zijn schitterend, de treinenloop is geregeld, en de ta rieven werden verlaagd. Vanaf 15 Mei zullen de Diesel- electrische treinen loopen, welke kunnen worden genoemd een won der van vernuft en techniek. De Ned. Spoorwegen staan daar mee aan de spits van alle spoorweg ondernemingen in geheel Europa. Waarlijk er behoort moed toe, en onder nemingsgeest om in dezen tijd iets derge lijks, zooiets grootsch en geweldigs te gaan ondernemen als wat de Ned. Spoorwegen nu voorbereiden. Wat nu plaats vindt en wordt voorbereid in de werkplaatsen van Werkspoor te Utrecht, Beynes te Haarlem en Allan te Rotterdam beteekent een totale ommekeer op spoorweggebied, welke van zoo vérstrek kende. beteekenis zal kunnen zijn, als we ons thans nog nauwelijks kunnen inden ken. We zijn de gast geweest van de Ned. Spoorwegen, een ganschen dag en werden in staat gesteld om te zien den bouw vaji de nieuwe Diesel electrische treinen, welke de reizigers zooveel comfort zullen bieden, die zoodanige accomodatie zullen hebben als nergens in treinen gevonden zal worden, in de derde en tweede klasse als in ons land. Reeds vroeger gaven we omtrent deze treinen inlichtingen aan onze lezers, toen de plannen in ver-gevorderd stadium geko men waren en de aanbesteding kon plaats vinden. Thans is men zoover, dat een trein stel nagenoeg afgewerkt kon gezien worden en over enkele maanden zal men met den eersten Deisel electrischen trein kunnen proefrijden. Voorop gesteld zij, dat nagenoeg alles wat aan deze treinen geschiedt, door de Neder- landsche industrie vervaardigd wordt. Men kan begrijpen wat deze geweldige order van millioenen guldens beteekent voor de vaderlandsche industrie in deze tijden. De Ned. Spoorwegen wagen het er toch maar op, om zoodanig kapitaal in deze nieuwe treinen te steken, om daardoor het publiek te trekken. En daarmee bewijst dit reuzenbedrijf dat het met zijn tijd wil mee gaan, dat de spoor nog niet oud en af- tandsch is en dat er nog nieuwe mogelijk heden en een goede toekomst zijn voor de spoor. Snelheid is in dezen tijd een eerste vereischte, maar dit mocht niet wor den bereikt ten koste van de vei ligheid. Men is er in geslaagd om de snelheid met deze treinen ontzag lijk op te voeren, terwijl toch tenvolle wordt voldaan aan de voorwaarde safety first". De Diesel electrische treinen zullen honderd veertig kilo meter per uur kunnen rijden. Deze snelheid werd mogelijk door het lichte treingewicht, namelijk 1,2 ton per meter treinlengte (gewicht van een nor malen stoomtrein is 2.7 ton per meter trein lengte en van een electischen vijf wagen trein 2.4 ton per meter lengte). Uit deze cijfers ziet men hoezeer het gewicht per meter verminderd is. Dit werd verkregen door de gewijzigde constuctie, door elec- trisch lasschen van alle stalen deelen en het zoo groot moglijke gebruik van alumi nium voor die deelen welke geen verband met de constructie houden (deuren, lucht kokers, bagagenetten, enz.). Het electrisch lasschen verkeert thans in zoodanig stadium dat er zeer veel mee be reikt kan worden. Maar men is nog lang niet uitgestudeerd in die richting, zoo ver telden ons de ingenieurs op de excursie, in de toekomst zal er nog veel meer daar door kunnen worden verkregen. De treinstellen worden zoo soliede gebouwd, dat verbrijzeling bij ontspo ringen e.d. uitgesloten is. Wat men dus voor de Kerstdagen in Frankrijk te aanschouwen kreeg, toen een trein, bestaande uit houten wagons, vernield werd, is met de nieuwe treinen uitgesloten, evenals trouwens met alle stalen rijtuigen van de Ned. Spoorwegen. Maar hier wist men deze groote veiligheid te bereiken, ter wijl toch door sterk verminderd gewicht de treinsnelheid zeer kan worden opgevoerd. De snelheid van de nieuwe treinen kan direct tot het maximum worden opgevoerd. Bij een normalen stoomtrein die van Utrecht vertrekt wordt de maximum snel heid eerst bij Ede bereikt. Men kan nagaan dat daardoor bij het verkeer op korten af stand en bij treinen die vaak moeten stop pen, de topsnelheid zoo goed als nooit ge haald wordt. De nieuwe treinen zullen ech ter in tijd van twee minuten de maxi mum snelheid hebben bereikt Door deze snelle aanzetting wordt enorme tijdsbespa ring verkregen. De inrichting der treinen is subliem. In de treinen zijn slechts tweede en derde klasse compartimenten. In de derde klasse zijn de banken ingericht met een gummi V,': - .\7- Hoe de Diesel electrische trein er uit zal zien. kussen, bekleed met leerdoek, de armleu ningen en de rugleuningen zijn gepolsterd, bekleed met leerdoek. De raambreedte is 120 centimeter (20 centimeter meer dan de breedte der ramen in de bestaande rijtui gen). In de tweede klasse hebben de zittin gen behalve het gummikussen nog een springveeren onderlaag. Hier is de beklee ding van gevlamd trijp, dat een warmen en fleurigen indruk maakt. De raambreed te is 140 centimeter (in de bestaande twee de klas compartimenten 120 centimeter). De vorm der ramen is ingenieus gevonden, door ronde hoeken te maken, waardoormen, leunende tegen de rugleuning kan uitzien, dus volkomen op zijn gemak. De verwarming der rijtuigen geschiedt door tot voeren van verwarmde buitenlucht, de toevoer van frissche lucht in de rijtuigen vindt in alle jaargetijden plaats, 's winters verwarmd, s zomers niet verwarmd, zoo dat steeds een goede ventilatie verzekerd is zonder dat men de ramen behoeft te openen. Deze wijze van ventileeren is zoo af, dat men in een rookcoupé, waar druk gerookt wordt, totaal niets zal bemerken van den rook. De Diesel electrische treinstellen kunnen niet in stoomtreinen worden vervoerd, wel kunnen twee treinstellen gecombineerd rij den. Om bij combineeren zoo min mogelijk tijd te verliezen is de koppeling geheel automatisch gemaakt; alleen door tegen elkaar rijden van 2 treinstellen zijn deze geheel bedrijfsklaar gekoppeld, zoowel me chanisch alsook de luchtleidingen en de electrische kabels; alles in één koppeling vereenigd. Ontkoppeling geschiedt van uit den bestuurdersstand door neerdrukken van een voetpedaal en achteruitrijden. Lucht- en electrische leidingen worden bij dit koppe len en ontkoppelen automatisch geopend en gesloten en in- en uitgeschakeld. Voor vandaag vermelden we niet meer van deze treinen; hetgeen we meedeelden geeft den lezer reeds een denkbeeld van wat hij kan genieten op eon reis met deze trei nen. Ze worden in gebruik genomen aller eerst op het traject AmsterdamUtrecht Arnhem. In een volgend artikel zullen we een uit eenzetting geven van de geweldige voorbe reidingen die noodig waren, van de werk zaamheden in de fabrieken, en van het sta dium waarin de bouw der treinen verkeert, a'simede omtrent de technische bijzonder heden. Ir. W. Hupkes, hoofdingenieur, chef van Dienst van materieel en werkplaatsen, be toonde zich namens de Ned. Spoorwegen 'n voortreffelijk gastheer, en gaf met Ir. E. Bol- leman Kijlstra, hoofdingenieur, chef van rijtuig en wagenboirw, Ir. J. E. v. d. Burg, afdeelingschef le klasse van de electro tech nische afdeeling, alle gewenschte inlichtin gen. In hotel Brinkman vond een noenmaal plaats, waaraan Ir. Hypkes vriendelijke woorden sprak tot de pers, welke door collega Kouwenaar beantwoord werden. De heer A. Pitters. directeur der Ned. Reisver- eeniging, hield mede een toespraak, waarin hij d Ned. Spoorwegen gelukwensohte met de prestatie welke getoond werd. Schoolnieuws. TECHNISCHE HOOGESCHOOL TE DELFT Dr. Ir. N. K o o m a n s, benoemd tot tijdelijk buitengewoon hoogleeraar In de Electrotechniek aan de Technische Hoogeschool, zal Woensdag 24 Januari a.s. zijn intree-rede houden. RIJKSUNIVERSITEIT TE LEIDEN Tot conservator is benoemd de heer Dr. J. W. G. ter Braak, arts. Prof. Dr. H. H. KUYPER Naar de „Stand." verneemt. Is Prof. Dr. H. H. Kuyper uit het Diaconessenhuis te Haarlem zijn woning te Blöemendaal teruggekeerd en is zijn toestand bevredigend. LEERAREN IN HET SCHOONSCHRIJVEN Te Utrecht heeft de Vereeniging van Leeraren in het Schoonschrijven M.O., onder lei ding van haar voorzitter. P. H. van Gestel, van Apeldoorn, haar jaarvergadering gehouden. De heer G. G. Kramer, 1ste secretaris, die om gezondheids redenen zich niet herkiesbaar stelde, werd tot eere lid benoemd. Overwogen zal worden de statuten zóó te wijzigen, dat ook met-bezitters der M.O.- akte lid der Vereeniging kunnen zijn, nJ. zij, die zich op het gebied van het schriftwezen bewegen of er zich voor interesseeren. De exameneischen voor diploma B (reclameschrift) zullen eenigszins gewijzigd worden. ONDERWIJZERSBENOEMINGEN Ten Boer (Geref. School, hoofd W. Brons) T. van der Leest, aldaar. Als kw. met akte. CHR. SCHOOL EN FASCISME In het tweede artikel ven ons jaaroverzicht „Onderwijs in 1933" g^ven we een mededeeling, die in het weekblad „De £chool met den Bijbel" had gestaan, n.l. dat aan het hoofd eener flinke dorpsschool bij het Chr. Onderwijs iemand „die stiekum fascist speelt, omdat hij de intrekking van Art. 40 niet kan vergeten". Een welwillend lezer vestigt er onze aandacht op, dat gemeld blad van die mededeeling een ficatie heeft gegeven. Tot ons leedwezen was deze ons onbekend gebleven, anders hadden we eerste „Sch. m. d. B."-bericht natuurlijk nie herinnering gebracht. He-t verheugt ons thans te kunnen mededeelen, dat de berichtgever later het volgende gemeld heeft: „Eenige weken geleden schreef ik over een hoofd van een flinke dorps school, die stiekum fascist speelde. Het doet mij goed te kunnen verklaren, dat hier een ernstig mis- verstand in het spel is en dat deze voorbarige be wering mijnerzijds na een samen spreking met dezen heer gebleken is volkomen onjuist te zijn." Wij zijn onzen lezer voor zijn attentie dankbaar. TELEURSTELLING OVERTOLLIG HAAR "W >li)k3 kom door onkundige behandel slechte"" ,akt. mt dus vol vertrou werJ'bU >1IIKit. jtedlpl. specialiste. I •estljrd' vérwüdcrlnie >«ri overtollig haar met ege methode Vele aanbev. van H.H. Dok- •eds 30 j ïh. Dai iagd tarief. Cataloi kkels wUdei j 6 gratis BEWAAR SCHOOLTOEZICHT Bij minis t eri eel e beschikking is het toezicht op de bewaarscholen en inrichtingen in Noord- en Zuid- Holland. behalve in de inspecties Amserdam en "s-Gravenhage. waar het berust bij de inspecteurs dier inspecties, aan de schoolopziener mej. C. M. de Boer te Amsterdam, opgedragen; in Zeeland aan de schoolopziener mej. C. J. J- L. Op de Coul. te 's-Hertogenbosch en in Utrecht aan mej. J. H. van Omme. te Utrecht. Beide laaisten. benevens mej. A. Ketming. te Groningen, behouden daarbij haar vorig ambtsgebied. PROMOTIES. REÏKSUNTVERSITEIT TE L.EIDEN. Gepro- mo\eerd is tot Doctor in de Geneeskunde, op afschrift getitel ACADEMISCHE EXAMENS. RIJKSUNIVERSITEIT TE UTRECHT. Gesl.S Apothekersexamen: 2de ged.. mej. J. Hinrlchs. Kunst en Letteren. PORTRET VAN DANTE ONTDEKT. Op een fresco van Michel Angelo in dé Sixtijnsche kapel te Rome is een portret van Dante ontdekt. OVER ProL MAURITS SABBE'S WERK deed Dr. Rob. Roemans een grondige een vol ledige Analytische Bibliographic verschijnen bij Vanderpoorten en Lo. te Gent. UIT HET SOCIALE LEVEN DE TOESTAND VAN HET NEDERLANDSCHE BEDRIJFSLEVEN Het Ned. Verbood van vak vereeni gingen heeft a:io het Verbond van Nederlaodsehe Werk gevers. Centraal Ovc-rleg in Arbeidszaken voor Werkgevers, het R.K. Verbood van Werkgevers vakvereenigiogen, de Vexeenlging van Chr. Werkgevers en Groothandelaren, het R.K. Werkliedenverbond in Nederland en het Chris telijk Nationaal Vakverbond een uitnoodiging gezonden, om op Dinsdag 2: Jan. a-s. 's mor gens half 11, op het bureau van hert N.V.V.. AmsteJ 224226, Amsterdam-C, den L rln bedirijfsle' r de maatregelei de industrie rv«). (Slot) „GOED EN GOEDKOOP" Goed, dat staat ieder aan. Al loopen ^'j de mceningen over wat „goed" is, vaak mij len ver uiteen. Göedkoop. daar is bijna ieder voor stander van, uitgezonderd de enkelingen, die niets kunnen waardeeren. dat. niet duur is. Maar een combinatie van die twee: „goed èn goedkoop", daar staan de meesten wantrouwend tegenover. Goedkoop, vooral wanneer iets aangeprezen wordt als ..een koopje", is in de practijk dikwijls gebleken „rouwkoop" te zijn. En dan beteekent goed koop „duurkoop''. En toch, om „der tijden nood" zal het ook op het gebied van het Onderwijs den kant van „goed èn goedkoop" uit moeten. Niemand wil tot den tijd der analphabe- ten terugkeeren. Het onderwijs moet deug delijk en doelmatig zijn. We zullen wel nooit den tijd heieven. dat het éllen bevre digt Ook in 1933 is weer aan vele kanten over tekortkomingen van het onderwijs ge klaagd. Een „Interacademiale Commissie" zond een adres aan den betrokken Minister „ter zake van onvoldoende voor-opleiding". Naar het zeggen van Prof. D r. J. G. Rut- gers in zijn Diesrede te Delft, bracht dit v."j weer „ruimor in casa". Al oritiseerde het inlI4 Middelbaar Onderwijs het adres sterk, toch voo» wenj jjqJj jn zijn kringen geklaagd, vooral e1 over daling van het onderwijspeil op de V1» Hoogore Burgerschool. Een Commissie, in i gesteld door den Minister, rapporteorde om- Scei trent de inrichting van het Midd. Tech nisch Onderwijs en stelde verbeteringen voor. Op hot terrein van het Lager Onder wijs vormden zich „comité's van ouders" :M die onbevredigd zijn, terwijl de Vereen, van Hoofden van Scholen via een Commissie -i een Rapport publiceerde, waarin op verbete ring van de geheele onderwijs-organisatie aangedrongen werd. ihet Wat de vorige Minister van Onderwijs, Mr. J. Terpstra, van alle kanten ge 3 g4 waardeerd om zijn „buitengewone deskun- 11 hj digheid en groote werkkracht" en om zijn >n"fl speciale gaven „voor het werken met de tco'r uiterst ingewikkelde wettelijke machinerie' iM door een ingediend wetsontwerp voor de «J reorganisatie had willen tot stand brengen 'nJfl werd verijdeld door de gebeurtenissen, dio 'in«s met het geheele Kabinet ook hem van zijn o zetel drongen. Aan het hoofd van zijn De- *",*j partement kwam daarop M r. H. P. Mar 1 o„ chant, als Tweede-Kamerlid en Wethou- u v der van Den Haag op onderwijsgebied lang geen onbekende. Ook hij is in de pers „met MIJ waardeering en met vertrouwen tevens'' li (ij tegemoet getreden. 1 Goed onderwijs werd en wordt verlangd n Dp nieuwe Minister was en is er voor te I vinden. Goedkoop onderwijs !s noodig geworden. Gelukkig wil nog een meerderheid, nnar het orgaan van „Chr. Midd. Onderwijs" het Uitdrukte, „de wacht betrekken aan de pom- r<i3 P*11» welke het zinkende schip van staai moeten opheffen". „Nationaal reddingswerk zal er moeten geschieden" Dat is wel de groote taak van het opgetreden Ministerie- Co 1 ii n. En Ministei Mar chant wil op os het terrein van het Onderwijs daaraan idjo krachtig medewerken. Jokt Hus: ..goed en goedkoop"! ,indi Eerst willen we nog een en ander in her in nering brengen in verhand met het feit. dat voor de eerste maal sinds de instelling „3 van een Departement van Onderwijs een uv« voorstander van Openhaar Onderwijs als 1 Minister is opgetreden. Het Tweede-Ka mer- '"I lid D s. C A. L i n g b e e k, bekend om zijn (J wonderlijke houding en opvattingen ten mij aanzien van het Onderwijsvraagstuk, (zelfs «cl» na herhaald verzoek van den Minister dezer III stond in ons blad van 12 Januari. dagen, weigerde hij die uiteen te zetten, blijkbaar zélf niet wetend wat hij wil!) zei in de Kamer, dat de rechterzijde vrees dat de Minister „zou blijken te zijn een vos in het hoenderhok. Maar hoe viel dat mee' Het was geen vos. Het was veeleer een zeer fraaie haan, die al de bijzondere kippen deed kakelen van vreugde''. Deze zoet-zur bejegening was vrucht van onzuivere „poli tiek". Minister Marchan t, vrijzinnig-demo craat, allerminst een ij veraar voor Bijzon der Onderwijs, heeft in zijn verleden als Wethouder van Den Haag getoond, een man van recht en orde te willen zijn. Op 14 Dec. 1931 sprak hij: „Mijn taak is, te zorgen, dat de Wet wordt nageleefd: het Bijz. Onderwijs zal krijgen, waarop het aanspraak heeft". Op 15 Dec. '31: „Wanneer men, op welke wijze dan ook, de school gaat gebruiken als propaganda-middel voor een actie, gericht op het ondermijnen van het gezag van de Wet en van de Overheid, in wier dienst men is, dan wordt dit verhinderd. Zij, die aldus optreden, zijn veel gevaarlijker vijan den van de Openbare School dan wie ook Zoolang ik zal staan op deze plaats, zullen de onderwijzers aan de O.S. er op hebben te rekenen, dat ik geen middel, dat de Wet mij geeft, ongebruikt zal laten om zulke handelingen te onderdrukken. Op rigou reuze wijze. Baat een waarschuwing niet, dan zullen andere maatregelen volgen". En op 19 Jan. '33 tot het soc.-dem. Raadslid Stokvis: „De oudervvetsche vrienden van de O S. zijn tot het besef gekomen, dat ook de kinderen van de Bijz. School deel uit maken van het Nederlandsche volk, en dat de stelling, als zou de O. S. te aanvaarden zijn voor ouders van elke gezindte, een fic tie is en een illusie is gebleken''. Tenslotte bij de opening van een Roomsch-Kath School te Den Haag: „De waarde van den mensch is afhankejijk. niet van hetgeen hij weet, doch van hetgeen hij doet, en van de erkenning en de naleving van Gods gebod" Niemand kan zeggen, dat het Kabinet Co 1 ij n in Minister Marchant een groot vraagteeken op het Onderwijs-Departement heeft gebracht. Rechts en Links hebben ter stond kunnen weten, dat de Kabinetsforma teur in dezen tijd van wanorde en malaise ook voor bestuur en wetgeving op Onder wijsgebied een man van beslistheid in wil- 'en en handelen verkreeg. Als de Minister van Onderwijs bij zijn optreden een devies gekozen heeft, dan zou dit zeker geweest kunnen zijn: „goed én goedkoop"! Gekozen als Wethouder van Den Haag. zei hij: „Het is geen genoegen, dat deze taak moet worden vervuld onder omstan digheden, waarin men gedwongen is met minder goed toe te komen, zich van uitbrei ding te onthouden, te maken, dat het on derwijs zoo min mogelijk schade zal lijden Deze taak hoop ik op mijn ouden dag te vervullen". Opgetreden als Minister ver klaarde hij in een interview te zullen stre ven naar „beperking van uitgaven, zonder aantasting van het eigenlijke onderwijs" en rtie te zoeken door „verandering van bouw en constructie van liet onderwijssysteem en al hetgeen daar organisatorisch en admini stratief toe behoort'". Bij de opening van de Ambachtsschool te Jubbega op 30 Septem ber, over den economischen toestand sprp kend, concludeerde hij. dat alle krachten moeten worden ingespannen „om althans elke bepaling, welke mogelijk is zonder be paald onheil te brengen, te verwezenlijken wie draalt, schaadt het landsbelang; wh in ede werking weigert, vergeet zijn plicht", en hij oordeelde, „dat het Openbaar Onder wijs na de invoering van de bezuiniging in zijn geheel er beter op zal worden". En bij de jongste Begrootingsdebatten in de Twee de Kamer kwamen „goed en goedkoop" we derom raar voren in zijn betoog: „Er moet bezuinigd worden en eerste eisch is: mmk liét onderwijs doelmatiger en practischer. De reorganisatie van het onderwijs is niet opgezet om te bezuinigen, maar zij wil hei onderwijs doelmatiger maken, waardoor Spr. een 15 millioen hoopt te bezuinigen". Het aller-allermeest viel en valt bij het Openbaar Onderwijs te bezuinigen. Reeds 17 Maart 1932 bevatte het „Schoolblad", orgaan van het Ned. Onderwijzers-Genootschap, van een voorstander van Openbaar Onderwiis de uitspraak: „De hoofdoorzaak der kosten stijging kort vóór en na 1920 moet gezocht worden bij het Openbaar Onderwijs der ste den. Onweersprekelijk staat vast, dat niet „de luxe der gewetensvrijheid" (Bijz. Scho len), maar wel de luxe der Bondsficties de hoofdoorzaak is der ondragelijke kostenver meerdering zonder onderwijsverbetering" In zijn prae-advies over de bezuiniging bij het Lager Onderwijs schreef de Inspecteur A Fcberwee: „Voor het Openbaar On derwijs heeft men maar raak gebouwd in onze groote steden. Overal waar nieuwe wijken groeiden, werden scholen neergezet: drie, vier tegelijk soms, om de kinderen toch maar te lokken. Die opzet is mislukt De kinderen zijn niet gekomen. Zij hebben het Openbaar Onderwijs den rug toege draaid". Ten bewijze van deze conclusie, deden de officeele gegevens zien, dat in Amster dam het aantal O. S. in 15 jaar tijds (1914 —1929) van 189 klom tot 381, terwijl het aantal leerlingen gelijk bleef. In Rotterdam steeg in dien tijd het aantal O. S. van 158 tot 319, terwijl het aantal leerlingen met 6000 dóólde. In Den Haag kwamen voor 1000 leerlingen minder 73 O. S. meer, en in Utrecht voor 500 leerlingen minder 14 O.S. meer. (Spotte het soc.-dem. dagblad „Voor waarts" vorig jaar niet met de Bijz. Scho len: „hecht als een kaartenhuis", en praal de het blad niet met de Openbare School als „sterk en stevig"?!). In 1931 latere georevens, die officieel en secuur zijn, bezitten we nog niet, had het Bijz. Onderwijs gemiddeld per School 159 leerlingen. Het tofaai aantal leerlingen bij het Openbaar Onderwijs in heel ons land bedroeg toen 441.150. Naar den maat staf van 159 leerlingen per School gere kend, zouden er (441150 gedeeld door 159) dus 2775 Op. Scholen kunnen zijn. Doch er waren er 3284. Dat is ruim 500 meer dan de rekening. Natuurlijk vanwege de talrij ke „dwergschooltjes" bij het Openbaar On derwijs. Zelfs op hel platteland leert men dat „maar raak bouwen" van Openbare Scholen. Het Gemeentebestuur van Maartensdijk (U.) liet vorig jaar een tweede Openbare School bouwen, ditmaal voor het Tuindorp. In een brief aan zijn gemeentenaren schreef de Burgemeester: „Het was zeer teleurstellend dat bij de inschrijving van leerlingen slechts een vijftal (niet 50, maar 5) zich heeft ge meld", en d-at nog wel terwijl het gebouw „naar ik durf zeggen, voldoet aan de hoog ste eischen, die men aan een moderne school stellen mag"! „Die mooie O. School"! Burgemeester C. van der Voort van Zijp belegde een propaganda-vergadering waar hij-zelf als spreker zou optreden. Hel soc.-dem. dagblad „Het Volk" beval bezoek aan de vergadering aan. En dan te weten, dat voor de stichting van een School i.iet den Bijbel en van een Roomsch-Kath. School, waan oor de bij de Wet geêischte handteekeningen van de ouders aanwezig waren, het Gemeentebestuur van Maartens dijk zijn medewerking weigerde! Zóó wordt er, met handenvol, geld wegge gooid voor de Openbare School, die kwijnt of op sterven na dood is. Bij de vanwege de Regeering gedwongen opheffing van over bodige Openbare Scholen noteerden we die van Noorden (een School die door gezamen lijk drie gemeenten in het leven we-d ge houden?) met 11 leerlineen; Oldebroek en Ooster-Nijkerk elk met. 8, en Nieuw-Vos meer met 7 leerlingen! En wat zal er nog meer aan den dag gokomen zijn, dat ons onbekend is gebleven! In Amsterdam namen tal van Openbare Scholen geen nieuwe leerlingen meer op en bestond de heele School uit één klas. lu Rotterdam, zoo deelde de „Klasse-onderwij zer" zelf aldaar in October mee. bestonden toen 62 „defecte" Openb. Scholen (met een incompleet aantal klassen). Het blad voeg de er aan toe: „Deze 62 vormen een stevig getuigenis voor het feit, dat in onze stad er met ons Openbaar Onderwijs een en an der niet in den haak is." Al bedoelt het blad zeker er iets anders mee dan opvatting is, we zeggen: Dat zal wel wdar zijn! In Augustus bleek uit de laatste officieels Regeerings-gegevens, dat volgenp haar in ons land waren 102 Openbare' eenmans- scholen, d.w.z. 102 O.S., heelemaal door één man „gedreven". (Bij het Bijz. Onderwijs waren er zoo 3 Christelijke schooltjes en 2 Roomsch-Kath. schooltjes. Nog al eenig ver schil!). Behalve die 102 Openbare eenmans- schooltjes zijn er nog een onnoemelijk aan tal O.S. zonder reden van bestaan en du? overbodig. Volgens een mededeeling in „He' Volk" zouden de Inspecteurs den Minister bijna 600 O.S. als overbodig hebben aange- Blijkens dezelfde gegevens kost een leer ling van een O.S. aan de publieke kassen gemiddeld f 128.60 en een van de Bijz. School gemiddeld f 100.40. Burgemeester K. ter Laan (soc.-dem.) erkende, dat in ons land de leerlingenschaal (d.i. het aantal leerlin gen per klas) nergens lager is dan in zijn gemeente Zaandam. De onderwijskosten stonden er dus op het hoogtepunt, en dat terwijl de begrootingspositie tot op het dieptepunt was gedaald. En wat de ge meentekassen betreft, wordt in ons land per leerling eener O.S. gemiddeld f 16.50 en per leerling eener B.S. gemiddeld f 5.10 uitg geven. Ten opzichte van de Bewaarscholen zijn de cijfers resp. gemiddeld f 117.80 en f 20.70. Tg Voorburg werd door een tweetal Chr. Scholen resp. f 2261 en f 2030, waarop z rechtens aanspraak konden maken, door di. Scholen niet verbruikt Elders stortte een Schoolbestuur f 25.000 in de gemeentekas terug voor te veel ontvangen exploitatie kosten en een ander Schoolbestuur (met 12 Scholen) zelfs f 41.000. En van Amsterdam hebben wij indertijd evenzeer groote cijfers, die ons thans ontschoten zijn, gepubliceerd Als de rollen eens werden omgekeerd en bij de vaststelling der exploitatie-kosten als maatstaf werd genomen, wat de Bijz. Scho len gebruiken, dan zou voor de groote ste den door-elkaar-gerekend een millioen be zuinigd worden. Ja, de Bijzondere School blijft de goed koopste en de beste in 't gebruik! Minister Marchant is na zijn optreden met verschillende bezuinigingsmaatregelen deels door zijn ambtsvoorganger M r Terpstra voorbereid, voor Parlement en Nederlandsche Volk verschenen. We noe men: handhaving van den bepaalden mini mum-leeftijd voor toelating van leerlingen tot de scholen; geen vorming van parallel klassen aan M.O. en V.H.O.-inrichlingen zonder 's Ministers verlof; stopzetting van scholenbouw gedurende 2y2 jaar; begrenzing der exploitatiekosten; vervroegde invoering van de verhoogde leerlingenschaal; concen tratie van scholen; korting der salarissen van onderwijzers en leeraren met 10 net.; opheffing van vervolgonderwijs in noodlij dende gemeenten. Daar zijn pijnlijke, zeer pijnlijke maat regelen bij. Mr. Marchant sprak van „biltere noodzaak". En na zijn verdediging heeft de Staten-Generaal, voorzoover hij deze noodig had, den Minister de noodige goedkeuring en machtiging verleend. Wat de invoering van de verhoogde leer lmgenschaal met 1 Jan. 1934 aangaat, daar door komen over het volle jaar 2396 onder- wijzere bij het L.O. en 129 bij het U.L.O. minder voor rekening van het Rijk, .i naar begrooting een besparing van f5.17.")0 oplevert. In Amsterdam wordt, als bij het L.O. het aantal leerlingen per klas van 30 op 32 en bij het U.L.O. van 20 op 22 komt, bijna 5 ton bezuinigd! In den loop van het vorige jaar konden, ee door verhooging van de leerlingen schaal, in tal van Gemeenten Openbare Scholen worden opgeheven. Indien onze aanteekeninen juist zijn. werden er te Am sterdam 36, te Rotterdam 18 en te Den Haag 10 gesloten. En er volgen nog meer dien weg. Op 20 Juli zond Minister Marcha n aan 200 burgemeesters een circulaire inzake opheffing in hun gemeenten van bestaande kleine Openbare Scholen. Hij verzocht „te bevorderen dat zoodanige opheffing van gemeentewege geschiedt, omdat anders de noodzaak daarvan door Ged. Staten of de Kroon zal worden overwogen''. De aan schrijving netrof niet het getal van 600 O.S.. door de Inspecteurs als „overbodig" aan gewezen, doch 235 O.S., waarvan alleen ip de provincies Groningen 41, Noord-Holland 50 en Friesland 58. De sluiting van de „dwergschooltjes" be teekent niet alleen besparing van groote kapitalen, maar houdt voorts verbetering van het onderwijs in. Vroeger jaren, toen de „frontmakers" van de O.S. enkele zeei kleine Bi;z. Scholen ontdekten, spraken zc van „snertschooltjes" en „paedagogische jammergestalten". Thans worden door de Vereen. „Volksonderwijs" in een circulaire de op te heffen kleine Openbare schooltjes betiteld als „cultureel middelpunt" of „be schavingscentrum"! 't Lijken wel blanke nederzettingen in de donkere rimboe! Minis ter Marchant verdedigde reeds in Maart als Haagsch Wethouder de opheffing van 7 kleine Scholen „om economische redenen" niet alleen, maar ook om „daardoor de noodzakelijke rust en stabiliteit in het on derwijs het snelst te kunnen bereiken". En in September te Jubbega verklaarde hij als Minister: „Voor mij is die School de beste, waar leven is en dooretrooming, wanr vol bezette klassen zijn en voor elke klasse een leerkracht, die er zich geheel aan geven kan. Vroeger werd dit algemeen als he: ideaal beschouwd". Alzoo: „goed èn goed koop!" Het is zeker te betreuren, dat door deze maatregelen zooveel onderwijzers op wacht geld kwamen en komen. De organisaties bij het Chr. Onderwijs trachtten allerlei mid delen en wegen te zoeken, om vooral de jonge werklooze onderwijzers op een of andere wijze (weer) voor de klas te bren gen. Bij het Openbaar Onderwijs verneemt daar weinig of niets van. In de onder wijzersorganisaties aldaar schijnen meer de egoïstische belangen gewicht in de schaal te leggen. Denk aan de gehuwde onder wijzeressen. In Rotterdam pleitte daarvoor de Op. Onderwi'zer B. Valk (soc.-dem.) en schreef als zijn meening, „dat het beter is, waar ontslagen onafwendbaar zijn, hen te ontslaan die dubbel hebben, en hen aan broodje te helpen, die niets hebben oi met niets op de keien komen". Zeer juist. Maar collega P. C. den Ouden (comm.) antwoordde in de „Klasse-onderwijzer" dal de gehuwde onderwijzeres gewoonlijk in d' school bleef „om mede door haar salaris te komen tot cog maar een eenigerraate be hoorlijk gezinsinkomen". Dat „eeniger- mate" werd door Valk toegelicht met een geval van f 6000! De affl. Rotterdam van den B.N.O. stemde evenwel een voorstei- V a 1 k met 175 tegen 22 stemmen af! En het 60ste Congres van den B.N.O. verklaar de „onder daverend enthousiasme" zich te gen ontslag van de gehuwde onderwijzeres. Of de socialistische onderwijzers ook vee' meegevoel voor hun werklooze collega's heb bent De Rand van Rotterdam heeft nu geluk kig in tegenovergestelden zin een besluit geno men. B. en W. van Amsterdam stellen even eens ontslag voor. En na een voorstel van het Tweede-Kamerlid A. Zij ls tra (anti verzekerde Minister Marchant zelf met een wetsvoorstel in dien geest te zul len komen. Reeds eerder genomen en aangekondigde bezumigincsmaatregelen van den Mirvstei en van sommige Gemeentebesturen ontmoet ten allerlei verzet van agressieve ouder enderwijzersorganisnties propagandisten ven «.Volksonderwijs", Kamerleden en de roode pers. Toen in het begin des jaare twee Openb. onderwijzers in Indië om de bezuiniging in een nachtelijke redevoering dreigden te „saboteeren zóó dat alleen de Regeering et onder lijdt" en opruiende taal spraken, werden zij gevangen genomen. Op een pro testvergadering te Rotterdam dreigde toea de B.N.O.-woord voerder S. N. Posthumus: „De organisatie van die opstandige school meesters zou men zoo graag aan bande-i leggen. Laat de Regeering voorzichtig zijn. Met al haar maatregelen bereikt ze slechts, dat het aantal dergenen, wier hart ei>:i hooger aantal toeren maakt bij het zingen van de Internationale dan bij het aanhoo- ren van het Wilhelmus, steeds grnotec wordt". De „Klasse-onderwijzer" (B.N.O. te Rotterdam) schreef een paar weken later al van „de vuisten gebald, de tanden gewa pend". De stemming is er later nog slechter op geworden. Maar gelukkig kan de koorts- temperatuur soms ook spoedig dalen. Hetzelf de blad kondigt thans voor de collega's „ecu Dracht van een kaharet-avond" aan: „van, 8 tot 2 uur genieten van een puik program- na, dansen, tal van aardige attractLs enz." Vooral de opheffing van de Openbare .dwergschooltjes" heeft veel verzet ontmoet. De Vereeniging „Volksonderwijs", ont stemd dat men midden in de vacantie >n „afweer" moest organiseeren om te „zorgen voor terugkeer der bezinning", verzond niet minder dan 66 adressen „tot behouj van de O.S." en op haar algemeene vergadering sprak de vice-voorzitter N. Kropveld: Ons verzet mag en moet zoo krachtig mo gelijk zijn. De Voorzitter, R. van Gaas beek, Inspecteur bij het L.O., die eerst do erzet-actie in het openbaar in woord en geschrift leidde denk aan zijn: „Wij zijn paraaf'-circulaire! kreeg van den Minis ter te verstaan, dat hij moest ophouden met stoken: „Een ambtenaar is niet vrij". Toen is hij uit het Hoofdbestuur van „Volks onderwijs" getreden. Na mededeeling hiei* van door den bekenden Klaas de Vries, is de alg.-vergadering op verzoek 30 secon den stil geweest. Onze Min ster van Onder wijs, die een Franschen naam draagt, hoeft in de Tweede Kamer in zuiver Hollandsch daarvan gezegd: „Apenkooi, onwaarachtig aanstellerig gedoe, de man is toch niet dood!" .Jatuurlijk werd een protest-motie aangenomen. ,,een zakelijke, maar makke", hoewel in de vergadering ook gesproken werd over „de beulen van "ns onderwi's". Het blad „Vooruit" (soc.-dem.) te Den Haag schreef zelfs: „De moordenaar is rechter" en vroeg: „Laten burgemeesters zich als kruier gebruiken?'" In de Kamer sprak David W ij n k o o p (comm.) van een „schrikbewind" en Ds. C. A. Lingbeek (Herv. Geref. Staatspartij) noemde het „niet ridderlijk om een ster- venden leeuw (de O. S.) nog een schop te geven". En Ds. G. W e s t m ij s e, de voorganger van de Vrijzinnig Hervormden te Rotterdam, heeft in een volksvergadering aldaar ten aanzien van den Minister van Onderwijs de vraag durven stellen: „Zou 't dan toch waar zijn, dat de politiek de karakters ver laagt? Er bestaat een Genootschap voor Zedelijke VolkspoliLek. Misschien is er voor dat Genootschap een taak"! We besluiten met een tegenovergestelde uitspraak van den liberalen „Prov. Groninger Courant"-redacteur, zich „warme vooretan- der der Op. School'" noemend, die schreef: „Wij weten, dat Minister Marchant steeds een kampioen van het O. O. is ge weest en nochtans zullen wij hem niet het verwijl maken van verloochening van zijn politiek verleden. Waar ijzeren noodzaak hecrecht. is iedere poging tot verzet uit den booze. Hier houdt alle argumentatie, ieder zich-laten-gaan op overwegingen van tra ditie, sentiment of verstandelijk betoog op". ?n wie anders denken „hebben nog niets van de teekenen des tijds verstaan". Moeren deze beschouwingen van den libe ralen collega uit Groningen meer ingang "inden. De leuze op Onderwijsgebied blijve, vooi> al ook in onzen tijd: degelijk en doelmatig, zonder geldvermoreing. of. zakelijk in de taal van heden: „goed èn goedkoop!''

Nieuwe Leidsche Courant | 1934 | | pagina 7