|lieuuir £Viftsrl)r (Courant Dagelijks verschijnt nd Nieuwsblad voor Leiden 5n Omstreken EERSTE BLAD IMMER WAAKZAAM! UIT DE HAAGSCHE RAADSZAA P A L T H E I.Ï, HOUTHANDEL V.HJ. VAN SCHIJNDEL C° kwnrtnn' In l-ehten en In plnat- IDS'2" W,,nr Is 12 35 Fraiirn pat pi«t f 2.35 portokosten P« wepk f 0.18 UAlVnni liat Buitenland bij wekelijk- iche tending .4 50 jBu dugeiijkM-he sending .5.50 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 cent mei Zondagsblad 71/a cent e Zondagsblad niel afzonderlijk verkrijgbaar dm Bureau: Breeslriat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 NO. 5069 ZATERDAG 13 JANUARI 1934 ADVERTENTIEN Vaa 1 tot 6 revels ÏTke reeel meer 'tgei Mededepllngeo van 15 regpis Elke regel meer belangriike knrtlng. Bil conlri ✓oor bel bevr wordt berekend f o.io 14e Jaargang waarbij inbegrepen het Zondagsblad kern zich NATIONALE SAMENWERKING EN BEGINSELHANDHAVING Wie zwijgt, stemt toe; zegt een spreek woord, dat, gelijk zoovele, wel een |van waarheid inhoudt, maar volstrekt op gaat. Veel eer geldt hèt wie toestemt, zwijgt, ke imers, het is een bekend feit en we lazen dezer dagen nog een sappig artikel kpjover in „Christendom en Cultuur", vj ontstemde lezers in de regel haastig i a vlde critische pen grijpen, maar dat uw"jj anderen zelden of nooit iets van laten hooren. Wel beginnen vele brie- ££°Jven met eenige waardeerende woorden, de rest laat zich denken. 10°] Nu is dit volstrekt geen uitnoodiging laan de zwijgende lezers om van taktiek n kj veranderen, of aan de critici om voortaan te zwijgen; integendeel, want op- en aan merkingen zijn noodig om tot nader iderzoek en bezinning te dwingen. „Uw artikel over „weldadige rust- pauze" had mijn volle instemming, aldus een zeer bevoegd beoordeelaar; maar hebt u wel voldoende aandacht geschon- ken aan het gevaar, dat de huidige poli tieke constellatie met zich meebrengt?" Ons antwoord luidt: Neen, dat hebben we nog niet gedaan; maar dat lag wel de bedoeling. Het thema voor een zoo danige beschouwing vond men reeds het artikel. Een nationaal kabinet is mo- *Ru gelijk, mits de leider en zijn ambtgenoo- ten, zoo schreven.wij nadrukkelijk, maar principieele mannen zijn met een beginsel vaste overtuiging. Dan pas, zoo werkten wij het nader uit, zullen zij het vertrouwen kunnen winnen rvan ons volk. Want dit weet men nu •eenmaal uit ervaring, dat „hoogstaande figuren", die zich als partijloos aandienen 'en laag op politiek gedoe neerzien, vaak n stillekens en ongemerkt zuivere politiek voeren. Deze zelfde gedachte heeft Dr. Colij: ter Deputatenvergadering ontwikkeld, toen hij betoogde, dat nationale samen werking mogelijk en in deze tijd nood- j zakelijk is. Het kan, zoo leest men in het verslag, „mits wordt voldaan aan de voorwaarde, dat een partij leeft uit ee diepgewortelde eigen levensovertuiging Hoe vaster die is, des te meer geschikt is men voor samenwerking. Dat is het wat Groen bedoelde met zijn. in ons isolement (d. i. in onze beginselvastheid) ligt onze kracht. Alleen beginselvaste partijen zijn •geschikt tot samenwerking met andere". Ook Dr. Colijn zei het dus zoo nadruk kelijk mogelijk: hoe vaster de eigen le- voj vensovertuiging is, des te gemakkelijker ling! valt de samenwerking. sva< De verklaring van deze oogen «chijnlijk ongerijmde opvatting, gaven een vorige week; over deconsekwi aa ties mogen we thans een enkel woord zeggen. Ongetwijfeld zal de nationale samen werking in het kabinet een mildere toon tusschen de partijen en haar persorganen met zich brengen. Immers, zij zijn dikwijls geroepen om dezelfde regeeringspolitiek te verdedigen en komen dus eenigszins □aast elkander te staan. Echter, wat de propaganda voor het eigen beginsel betreft, komt er geen wij ziging in de verhouding. Ja. het is mo gelijk. dat de tegenstellingen toegespitst worden, wanneer één der samenwerken de groepen de casus positie tracht uit te buiten ten eigen partij-bate of van de om standigheden en minder gepast gebruik wil maken. Wij zeggen niet. dat dit gevaar zich reeds scherp openbaart; wij manen wel T. aan tot waakzaamheid en wij zelf zullen ijdj ons benaarstigen onze post op de wacht- toren trouw te handhaven. Dit is noodzakelijk, want nog immer wordt de propaganda voor een ziellooze neutraliteit gevoerd, welke in de praktijk op godsdienstig gebied naar de vrijzinnige richting en politiek tot het liberalisme leidt. Een symptoom van het streven om uit de nationale samenwerking politieke munt te slaan, vond men dezer dagen in een nieuwe liberale strijdzang. Het heeft ons verbaasd, dat de hoofdredactie van D e I V r ij h e i d dit afschuwelijke, stuntelige en hortende kreupelrijm heeft opgenomen; maar twijfel over de bedoeling is uitge sloten. Dat geldt zelfs uit deze duistere en onwelluidende strofe: „Groot is wederom de macht der oude. somb're belagers Der moeizaam groeiende cultuur en van haar eelste dragers, Het étatisme wil opnieuw der burgers slavernij. Het clericalisme bedreigt wederom geloofsvrijheid. Vooruit, gij trouwe liberalen En uit het slot: „Aangrijpend, schrikwekkend is de nood van den tijd Vreest echter niets, gij dragers der dogmalooze waarheid Vooruit, gij trouwe liberalen Een politieke partij zonder pretentie presteert niets; maar deze lofzang zit vol holle hoovaardij. Het is namelijk zeer dui delijk, waar „de edelste dragers der moei- ~am groeiende cultuur" te vinden zijn ook de „dragers der dogmalooze waar heid": al blijven we over die waar i d wel een beetje in het onzekere. En is geen enkel bewijs, geleverd, dat „het clericalisme waarschijnlijk de aanhan gers van het waarheid-looze dogma! wederom de geloofsvrijheid bedreigt". Wij zeggen er niets meer van dan dat zulke „trouwe liberalen" ons gestolen kunnen worden. Dit is geen beginselvast heid of politieke belijdenis: maar eei. poging tot geestelijke annexatie en een bewijs van ongemotiveerde zelfingeno menheid. Zeer sterk komt dat ook uit in een artikel in„Nederlandsch Indi het orgaan der Vaderlandsche club. die de Banier, het Christelijk weekblad voor Indië „schotjesgeest" verwijt. Dit woord is kenmerkend. Het is het inbegrip van bekrompenheid en dompe- righeid; de liberaal ziet de dingen ruimer en breeder; zijn visie is dogma-loos en vrij; zijn oordeel is derhalve objectief en waardevol. Hoewel steeds meerderen van vrijzinnige opvattingen tot de overtuiging komen, dat geloof en wetenschap geen tegenstelling vormen en dat de geloovige wetenschap noch achterlijk, noch bekrompen is, blijft men in breede liberale kringen nog steeds op het verouderde standpunt staan, dat nationaal en neutraal mits op vrijzin nige wijze verklaard synoniemen zijn, Och, schrijft de man der Vader andsche Club (nomen est ói-en): „Wij gunnen hen, die hier in Indië ten strijde meenen te moeten trekken onder speciale (christelijke) „Banier", gaarne hun eigen verband, doch wij zouden het dan toch we] op prijs stel len, indien zij ons wilden toestaan, af keerig te zijn van dezen echt Neder- landschen ..schotjesgeest" en te blijven streven naar een nationale oriëntee ring, die zich van elke kleinzielige ver deeldheid verre houdt" Met een vari; nt op een bekende uitdruk king zou men kunnen zeggen: Niets ge leerd en alles vergeten. Want zóó spra ken de oer-liberalen van drie kwart eeuw terug, ook: „de nationale oriënteering moet men bij ons zoeken." We komen op deze eigengereide in beelding nog wel terug; voor 't heden volstaan we met dit woord van waarschu wing: Nationale samenwerking, best; maar keer u tegen elke poging, welke be doelt uw beginsel te overwoekeren.' Zoek kracht in uw isolement, in uw hei lige overtuiging; en verzuim geen middel om deze beginselvastheid bij uw vrien den te bevestigen en te versterken. Denk er daarbij niet in de laatste plaats aan, dat de Atheners den apostel Paulus een Zaaiervan woorden noemden. Want als deze Evangelie-dienaar nog leefde, zou hij zeker de vurigste journa list zijn om het zaad van Gods Woord dagelijks en snel en zoo ver mogelijk uit te zaaien over de wereld. GEMEENTEBEGROOTING 1934 Vergadering van 12 Januari 1934, Vrijwel den geheelen middag heeft Raad gedebatteerd o\er het denkbeeld om van het openbaar bewaarschoolonderwijs bijzonder neutraal onderwijs te maken, •'ulks ter wille van de bezuiniging. Dat bezuiniging er het gevolg van zal zijn .iel moeilijk te betwisten; zelfs de wëtliou der van Onderwijs, die overigens de gedach te bestreed, kwam nog tot een besparing van meer dan f 200.000. De lieer de Jorrg had een berekening gegeven, die mee het dubbele aangaf. In het verzet tegen het particulier school- initiatief was de geheele linkerzijde één, Eén ook in de erkenning van geestelijke onmacht. Wij kunnen het niet. zoo luidde meer dan één uitspraak en we zouden ook niet toekomen met de vergoeding, die thans aan het bijzonder bewaarschoolonderwij wordt toegekend. Fntucschen kost deze toestand der gemeen tc enkele tonnen gouds. Dat staat \ast. Zelfs de zuinige liberalen kregen kfppevel bij de gedachte aan de toepassing van het particulier initiatief waarvan .ze niet moede worden te verzekeren, dat ze ke warme voorstanders van zijn op schoolgehied. De angst voor de bijzondere christelijke school drijft hen naar deze in- consekwentie en niet-noodzakelijke geldver spilling. De door den heer de Jong in tweeden ter mijn gestelde motie, waarin een principieele uitspraak van den Raad gevraagd werd kon dan ook geen meerderheid verwerven Zelfs verb eg ze zeer weinig stemmen. F waren maar 5 katholieken, 3 anti-rev. en chr.-hist. om er voor te stemmen; daartegen over stonden 25 tegenstanders, onder wie de wethouders Feber en Snoeck Henkemans en de heer Michon. Of we den uitslag anders verwacht had den? In geenen deele. In de eerste plaats was het moment voor indiening der motie niet gunstig gekozen, al werd zij in verband gehracht met de bezuiniging. Verder was deze zaak, hoewel niet nieuw, onvoldoende voorbereid. Een rustige weloverwogen be slissing kon dus niet plaats hebben over dit vraagstuk, waarin heel wat teere politieke puntjes zitten en dat o. i. slechts tot een op lossing zal zijn te brengen na grondige voorbereiding. We gaan er daarom ook niet verder op i in, noch op het adagium: gelijk recht voofvj openbaar en hijzonder bewaarschoolonder wijs. We kunnen daarvoor zijn, maar de modus van den heer de Jong is toch.- mee nen we. niet zonder meer te aanvaarden. We laten ook rusten de vele misvattingen, die van linksche zijde werden gedebiteerd over den aard van het bewaarschoolonder wijs. dat nok nog wel iets anders is dan al leen sociale voorzorg en voor christenouders ongetwijfeld ook een principieele en paeda gogische zijde heeft. Als men van soc. dem kant meent, dat onze christelijke bewaar scholen door geestelijke dwangmiddelen vol komen, dan is dat even onjuist als de mee ning ais zou het alleen maar gaan om geld uit de gemeentekas zonder dat we zelf be reid zijn tot het brengen van offers. De fei ten wijzen het tegendeel uit. Te wijzen zou ook nog zijn op onge- ,/enschte verscheidenheid in behandeling .an verschillende bijzondere bewaarscholen. Te dezer zake ware een herziening onzei Verordening, die waarlijk iets heeft van een lappendeken, zeer gewenscht. Wethouder Marchant had daar ooren voor, maar de tegenwoordige gemeentelijke verzorger ,.het onderwiis" is vnn hoi n...io uk BINNENLAND. UITGEGROEID INTERVIEW WIE HEEFT NU GELIJK. Donderdagmorgen bracht de roode pers een uitvoerig interview, dat haai correspon dent gehad zou hebben met den Nederland- schen gezant te Berlijn. In de zwaarste van de vijf koppen heette het: „Men beeft zich vergist"; zegt onze gezant te Berlijn. Kn in de laatste onderkop wordt den gezant in de mond gelegd: „Om de Hollandsche mentali teit te begrijpen, moet men niet naar Mus- c-°rt luisteren". Vrijdagmorgen echter laat de gezant aan Nederlandsche pers meedeelen, dat hij ,den correspondent slechts heeft geant woord op twee gestelde vragen, n.l. te. of de Nederlandsche regeering alleen door een Reuter-telegram bericht had gekregen van terechtstelling van Van der Lubbe en 2e. een bericht in een Fransch blad, volgens hetwelk de Nederlandsche gezant een ge ruststellende verzekering omtrent he» lot van Van der Lubbe ontvangen had, juist vas. Van eeD persgesprek is geen sprake geweest." Ook de roode pers nam deze mededeeling maar voegt er aan toe, dat dit alles pre- klopt op het interview. Wij hebben het een en ander nog eens rustig nagelezen en moeten zeggen, dat het .g. interview dan wel kolossaal is uitge- roe id, dat het ongemeen is gerezen door de fantasie-gist van den correspondent. Wat er in de twee door ons geciteerde koppen staat, kan heel goed juist zijn en zullen volstrekt niet ontkennen, dal gezant, gelijk zoovelen in ons land, deze meening is toegedaan; maar het gaat er om. of de gezant die persoonlijke opvatting aan de sterk-gekleurde pers zou toevertrouwen. In elk geval is het weer een leerzame ge schiedenis: publieke personen mogen wol irzichtig zijn als een correspondent van roode pers om een praatje verlegen is. „het onderwijs" is van het oude liberale stempel en toont niet de ruimhartigheid van zijn voorganger. We koesteren dan ook niet de minste hoon. dat er zijnerzijds ook maar iets is te verwachten, dat op dit ge bied de zoo zeer gewenschte ordening en rechtvaardigheid zal bevorderen. In de avondvergadering werd het Onder wijsdebat voortgezet. De herziening van de salarieering van u« vakonderwijzers hij het L.O. werd afgedaan. Breedvoerig werd gesproken over de kor ting op de salarieering van het bewaar- schoolpersoneel. Twee afwijkende voorstel len kwamen ter tafel, het eene ingediend door de soc.-dem. om niet verder dan f 390 te gaan, het andere van R.K. zijde, om niet meer dan f 400 te korten voor de onderwij zeressen en f 300 voor de kweekelingen. Dit laatste voorstel had groote kans te worden aangenomen, hoewel het niet veel meer dan schijn was. Want door de overgangsbepalin gen van het voorstel van B. en W. was hel •oorstel-de Jong voor de betrokkenen on gunstiger. Bovendien liet het volkomen vrij om volgend jaar opnieuw te beginnen, ter wijl het voorstel van B. en W. een regeling inhield, die over 5 jaar liep. Het bleek in het debat, dat men in leder geval voelde voor een verhooging der mi nima en voor iets beter cijfers voor de kwee kelingen met acte. De wethouder kwam daarom met de sug gestie de minima met f 200 te verhongen. De burgemeester deed een nog krachtiger poging om tot overeenstemming te komen Hii betrok daarin nok- Ho Hij betrok daarin ook de kweekelingen Zijn aansporing tot nader overleg vond gehoor. De Raad besloot er toe en schorste de be handeling van het voorstel tot a.s. Dinsdag. Heden gaan we weer verder. NIEUWE STOOMPONTEN VOOR HET NOORDZEE-KANAAL Door den Rijkswaterstaat zal volgende week worden aanbesteed de bouw en leve ring van drie stoom ponten, bestemd vooi de Rijksveren over het Noordzeekanaal te Velsen, Buitenhuizen en bij de Mcmbrug Deze ponten, welke grooter zu'len zijn dan de tot heden bij genoemde veren in ge bruik zijnde vaartuigen, zullen lang zijn 3G VIbreed 13.5 M. en hol 4.30 M. De stoommachines zullen een capaciteit hebben van 350 I.P.K. Elke pont zal twee stoomketels hphhen van 100 vierk. M. ver warmd oppervlak. DE FINANCIEN DER GEMEENTEN BLIJVEND OVERLEG TUSSCHEN REGEERING EN GED. STATEN Naar wij gister reeds mededeelden, heefl op het ministerie van Binnenlandscho Za ken een bespreking plaats gehad met ver tegenwoordigers van Gedeputeerde Staten der onderscheidene provincies ter bespre king van den algemeenen financieels toe stand, met name wat betreft de beo.udee 1934 Van ^emeente,je8rootinKen voor Naar wij vernemen is besproken h«t leg gen van een basis voor een blijvend nader overleg tusschen de departementen van Fi nanciën, Binnenlandsche Zaken en Sociale Zaken en de Colleges van Gedeputeerde Staten. Daartoe is een commissie ingesteld var hoofdambtenaren der genoemde departe menten, die zal samenwerken met vertegen woordigers van Gedeputeerde Staten, wan neer de begrooting van Gemeenten uit eb betrokken provincie wordt bezien. Omtrcni deze basis van samenwerking is overeen stemming verkregen. UIT DE ANTIREV. PARTIJ DEPUTATENVERGADERING De Voorzitter van het C G verzoekt ons „p een enkel punt een correctie aan te bren gen in het verslag van de Deputatenverga dering. In het verslag staat met betrekking tot art. 3 van Ons Program: „Dut is het geval want als art. 3 op de helling zou komen dan zou nog wel meer herzien moeten wor den"'. Daaarvoor moet in de plaats worden gestold: „Dal is het geval want als art .1 op de helling zou komen, dan zouden in verband met verschillende dwalingen van dezen tijrl mper punten moeten worden her zien dan thans in de vooropstelde wijzigin gen aan de orde zijn gpsteld". RUWE HUtD 1 Schrale Lippen f Gesprongen Handen Kerknieuws. Bed: NED. HERV. KERK n k t: Voor De Cocksdorp (toez.) cand n der Meene, huJppred. te lJmu.den-Oost. Gemengd Nieuws. KUIPERIJ IN VLAMMEN EEN PARTIJ VATEN VERBRAND Men meldt ons uit Vlaardingen: Gisteravond 8 uur bemerkten voorbijgan gers brand in de kuiperij van de firma VV. Kwakkelstein, aan de Weothavenkade. Bene den In dit pand is de droge kuiperij gevestigd, waar het vuur gretig voedsel vond. Op de eerste verdieping waren ongeveer 200 halve en kwartvaten nieuw fust geborgen, terwijl de tweede verdieping leeg was. De brand greep snel om zicb heen en de vlammen sloegen naar buiten. De brandweer was spoedig ter plaatse, onder leiding van den opperbrandmeester I van den Berg, werd het vuur met twee motor spuiten en den „vuurvreter" aangetast. D« ontzaglijke hoeveelheid water die met 6 stra- len in het brandende pand werd gespoten, Ideed het vuur zienderoogen verminderen. De voorraad materiaal en tonnen ging echter ver loren. Het pand brandde geheel uit. Ware de brand in den nacht uitgebroken en niet zoo spoedig opgemerkt, dan zouden de rondom lig gende kantoorgebouwen en kuiperijen, even eens groot gevaar hebben geloopen. Van den brand was aan de zijde der W esthavenkade niet veel te zien. De grootste belangstelling was op den Parallelweg aan de zijde van het Handelsgebouw, waar men een goed overzicht van den brand had. Het Handelsgebouw stond ver genoeg van de brandhaard verwijderd, om geen oogenblik gevaar te loopen. Om 9 uur was men het vuur meester. De vermoedelijke oorzaak is het wegspringen van een vonk in een partij krullen, die is gaan I smeulen. Pand en inventaris waren op beurs- polis verzekerd. ij. W. AFSCHEID. BEVESTIGING. INTREDE Ds. P. H. Borgcrs, Herst. Ev. Luth. predi kant te Deuttelder, hoopt op Zondag 4 Februari 'des avonds 7 uur. van zijn Gemeente afscheid ?men en op Zondag 18 Februari d.a.v.. des vo. _iddags 10 uur. intrede te doen bij de Ev. Luth. Gemeente te Rotterdam, na in dezelfde godsdienst oefening bevestigd te zijn door Ds. C. Visser. Ev. Luth. predikant te Ro.terdam. Ds. H. B. Spijkerboer te Gaast (Fr.) hoopt Zondag 11 Maart a.s. afscheid te nemen van de Ned. Herv. Gemeente te Gaast en Fer- woude en Zondag 18 Maan d.a.v. zijn intrede doen te Woudsend (Fr.), na bevestigd te zijn )door Ds. H. C. Brlët, van Utrecht. Ds. J. R. van OORDT Morgen viert Ds. J. R. van Oordt, pred. uC Geref. Gemeen.e te Zeist, zijn 75sten verjaardag. 3e jarige werd 14 Jan. 1859 geboren te Charlois bekwaamde zie! eerst op la teren leeftijd tot het predikambt. Daartoe ontving hij onderwijs van wijlen Ds. Maliepaard te Den Haag, en arbeidde eerst als oefenaar in zijn geboorteplaats. Op 22 Sept. 1897 bevestigde wijlen Ds. A. Makkenze. van Nieuw-Beljcrland. hem aldaar als predikant, sprekende over 1 '1 ness. 524. In 1904 vertrok Ds. van Oordt naar Terneuzen, welke standplaats in 1907 met M ddelburg verwisseld werd. in 1918 werd Ds. van Oordt predikant te Ridderkerk en ui 1923 te Opheusden. Op bijkans 70-jarigen ieeftljd nam hij de roeping aan naar zijn tegenwoordige Gemeente, waar hij in 1928 zijn intrede deed en in 1932 onder groote belangstelling den dag herden- keu mocht, waarop hij vóór 35 jaar in het predik ambt bevest'gd werd. Ds. van Oordt. die ook In de week nog In tal an vacante j.laatsen godsdienstoefeningen leidt, kan zijn dienstwerk nog in ongebroken kracht doen en zal ook morgen tweemaal voor zijn gemeente optreden. GEEN KERKDIENST IN HET PAEDOLOGISCH INSTITUUT De „Vereeniging tot opvoeding en ver pleging van idioten en achterlijke kinderen ('s-Heerenloo)", waarvan o. m. uitgaat het Paedologisch Instituut te Amsterdam, heeft eenigen tijd geleden tot den Kerkeraad der Geref. Kerk van Amsterdam het verzoek gericht in genoemd Instituut een Dienst des Woords in te stellen, waarvan de kosten voor rekening van de Vereeniging zouden komen. Naar aanleiding hiervan heeft de Kerke raad een Commissie benoemd, die in de Donderdagavond gehouden Kerkeraadsver- gadering rapporteerde. Na ampele bespreking besloot de Kerke raad aan het verzoek niet te voldoen. CAMENS KOLENHANDEL DE WALES-SPECIALIST VDVERFSTR A IEL.2697 Voornaamste Nieuws. KERK EN ANTIMILIT AIRISME ONTPLOFFING TE DEN HAAG DRIE GEWONDEN In het flatgebouw Willemspark aan de Zeestraat, is gistermiddag te ongeveer half drie een stalen flesch met zwavelwaterstof, welke door een monteur in een emmer met warm water was geplaatst, gescheurd en ontploft. Drie personen, nl. de 21-jarige J. de G. uit de Doornstraat, de 29 jarige J. J. M., wonende aan het Valkenbosch.-dein en de 25-jarige A. O., wonende aan de van Mieris- straat. bekwamen daardoor verwondingen aan het gelaat en aan de handen. Zij werden overgebracht naar het zieken huis Zuidwal, doch de beide laatstgenoem den konden zich spoedig vandaar naar hei ooglijdersgesticht aan de Laan van Meei- dervoort begeven, waar zij yerder werden behandeld, daar zij last hadden van „tra nende" oogen. De G. is in het ziekenhuis Zuidwal gebleven; hij had eenige brand wonden bekomen. FRAUDULEUS SLACHTEN Sedert eenigen tyd bestond bij de politie an 's-Gravenzande, het vermoeden, dat door verschillende bewoners aan den Maasdijk, on- der die gemeente frauduleus werd geslacht, waarna Maandagmorgen by vele daarvoor in 'aanmerking komende personen een inval werd gedaan. Vyf personen werden verbaliseerd, wegens het dachten van varkens, zonder deze by den Keuringsdienst te hebben aangegeven en '-onder de heffing ingevolge de crisis-varkens- -et te hebben betaald. Thans blykt wel, dat dit bedryf te riskant i, want niet alleen werd het nog aanwezige vleesch in beslag genomen en zullen de over treders zich voor den rechter hebben te ver antwoorden, doch ook werd by keuring hot 'vleesch voor de gezondheid schadelyk bevon- onmiddellyk vernietigd. Te Amsterdam richtte de vorige maand een tweetal leden van de Ned. Hervormde Gemeente, de hceren G. en J. C. Stephan, tot den Kerkeraad aldaar een bezwaarschrift over een artikel in het „Kerkbeurtenblad" van Ds. A. G. H. van Hoogenhuyze. In ge noemd artikel wraakte de schrijver o.m. het ijveren van Christelijken kant voor na tionale ontwapening en dienstweigering en bepleitte hij daartegenover versterking van het nationaal bewustzijn. De Kerkeraad heeft dit stuk in handen van Ds. van Hoogenhuyze gesteld, en deze heeft nu in het „Kerkbeurtenblad" van gisteren zijn standpunt nader toegelicht Schrijver betreurt het, dat belijdende Christenen in bondgenootschap optrekken met hen die het evenzeer op den onder gang van de Kerk als van den Staat heb ben gemunt citeert daartoe door hem van communisten ontvangen brieven, alsmede een oproep tot hulp voor dienstweigeraars vanwege „Kerk cn Vrede" en besluit ziji. uitvoerig lezenswaardig artikel als volgt: „Ik meen wel te mogen zeggen dat de overgroote meerderheid der belijdende Christenen zoowel in onze Hervormde Kerk als in andere Kerken het met mij eens zullen zijn. Zoolang wij in een zondige wereld leven, zoolang zondige mensrhen deze aarde be wonen. zal er altijd noodig zijn: politie om de levens en bezittingen mensrhen te beschermen, justitie om de misdaad te straaffen, een leger en vloot om het land te ver dedigen. Slechts In een wereld van zondelooze mensrhen zou men het zonder dat alles kunnen doen." ONZE VOORTREKKERS, maar nu niet degenen, die in Zuid-Afrika den strijd tegen de Kaffers en Zoeloe's, doch die in Noord-Nederland, dien tegen de oe- staande schooltoestanden aanbonden, be schrijft Dr. J. C Rullmann in zijn gelijk namig boek. Zeventien levensbeschrijvingen vindt ge daarin van hen, die op de bros gestaan hebben voor het Christelijk onder wijs en wier moedig volhouden eindelijk tot de pacificatie op dat gebied geleid heeft „Onze Voortrekkers" is verkrijgbaar hij -Ie uitgeefster, de N.V. W. D. MEINEMA te Delft en bij iederen boekhandelaar. Priis' 2.90 ing., 3.75 gebonden. De Gemeenteraad van Den Haag heeft de behandeling van de begrooting voortgezet. De Fransche Kamer neemt een motie a-.n inzake het Sti.visky-schandaal. De regeering in de meerderheid. Nieuwe vorm van de vaderlandsche be«' weging in Oostenrijk te vachten. Nazi-lei ders gearresteerd. Bloedig treffen tusschen royalisten en ra- dicaaI-60cialisVn te Versailles. De executie var. Van der Lubbe. Geruchten over wat het rapport-Idenburg zou bevatten. De Dicsel-electrische tractie bij de Spoor wegen zal met ingang van 15 Mei voorloopig op het traject Amsterdam-Utrecht-Arnhoin ingevoerd worden. Onderwijs in 1933 IV (slot). Verschenen is het Voorloopig Verslag der Eerste Kamer omtrent de beschouwingen over de Begrooting voor 1934. Het ijs uit het IJselmeer is over de Afsluit dijk geschoven. De dijk is niet beschadigd. Maandag worden de golflengten van ve^ schillende Europeesche Radiostations gewij zigd. Het Zondagsblad van heden bevat o.m.: Meditatie: De tiende ure. Gij badt o-> eenen berg alleen, vers var Guido Gezeile. Man Boeken en Schrijvers, door P, j; Risseeuw en Jan Ietswaart. Het oproer der Begijntjes II, door Jaa H. Eekhout. Van honte dingen: Een roode neust door G. K. A. Nonhebei. Uit het leven *n den arbeid van J. G, Scheurer. door Gré van Ast Dagboek van Pit Vervolgverhaal van S. Williams: Jaap Hofman (Mijnwerker Limburg). Jeugdrubriek met o.m. een vervolgver haal van C. Gilhuis: Toen we nog in Lnomdorv woonden. Kleuterkrantje met een vervolgverhaal Duimelot. 20 Korting op alle wasch- en verfprijzen Land- en Tuinbouw. DRUIVENFEEST IN HET WESTLAND. Behalve het druiven eten op den tuin, eeft men in het Westland ook het plan geopperd om in navolging van het buiten land, druivenkuren in te voeren. Hieromtrent heeft de Vereeniging voor Vreemdelingenverkeer te Naaldwijk onlangs een bespreking gevoerd met den voorzitter der afd. West'and van de Maatschappij tot bevordering der Geneeskunde, Dr. J. van Oven te Honselersdyk. Deze was evenwel van oordeel, dat het Westland voor dit doel niet de meest ge schikte gelegenheid biedt. Het druiven-kuren als geneesmiddel zou beter tot zyn recht komen indien de badplaats Scheveningen zich hierop instelde, in weik geval het West land de druiven zou kunnen leveren. Indien voldoende medewerking in die rich ting zou worden verkregen, zal het dus niet onmogelijk zyn dat ook in ons land een ge legenheid voor druiven-kuur wordt geopend. Naar we voorts vernemen worden er plan nen ontworpen in het Westland een druiven- feest te organiseeren. Men kent deze feesten in Spanje, waar het druivenfeest een groot- sche reclame beteekent voor het product, ter- wyl duizenden kilo's in die dagen worden gebruikt. Waarom zou een dergelijk feest ook niet in het Westland georganiseerd kunnen wor den?" zoo vraagt men zich af. De Vereen, voor Vreemdelingenverkeer te Naaldwijk zal nu dezer dagen in een verga dering de plannen tot het houden van een druivenfeest nader bespreken. Ook de middenstand in het West'and sym pathiseert met deze plannen, omdat het vreemdelingenverkeer er enorm door zal worden bevorderd. Voor het organiseeren van zulk een feest is het Westland ongetwijfeld uitstekend ge legen vlak by de groote steden Rotterdam, Den Haag en Delft. En het afzetgebied in eigen land zal et zeker door uitgebreid worden. HOOFDKANTOOR OPST-AGPLAAT^PV OOSTZEEDIJK No. 288 RTDAM ZAGERIJ EN SCHAVERU NASSAUHAVEN BOEREGAI

Nieuwe Leidsche Courant | 1934 | | pagina 1