DONDERDAG 11 JANUARI 1S24 EERSTE BLAD PAG. 2 C T!n mochten onder Gods zepen straks de donkere wolken, die ook over land hangen .weer afdrijven, zij er dan geen aarzeling in onze gelederen om in gehoo zaamheid aan Gods getuigenis, voort te gaan de goede beginselen onder ons vol.i te verspreiden. Na deze rede ging luid applaus op. De Voorzitter gaf onmiddelijk het woord aan Dr. H. Co lijn, den Minister-president, oud-voorzitter van het Centraal Comité. Oo-k hem begroette opnieuw een hartelijk ap plaus. REDE MINISTER COLIJN. Spr. ving aan met te zeggen, dat hij niet zou handelen over art. 19. Hij sprak er al fleen zijn oprechte blijdschap over uit, da! deze vergadering bijna unaniem na de uit- inentende verdediging door den heer Schou- Dr H. COLIJN ten het art. heeft aanvaard. Spr. ziet dat art als 'n kreet ook van ons volksdeel tot de vol keren om terug te keeren op den weg van waanzin waarop men nu al enkele jaren •wandelt en waardoor de welvaart van de ge heele wereld en ook van het Nederlandsche volk gevaar loopt Dat het art geen beletsel is, om maatre gelen te nemen in het belang van ons volk, bewijst het optreden van het huidig kabinet dn het afgeloopen jaar. Het jaar 1933 Spr wil na het uitstekende woord van Mr. De Wilde een terugblik werpen op het weg gestorven jaar 1933. Dat jaar is metterdaad in meer dan één opzicht een merkwaardig jaar geweest voor de wereld in haar geheel maar ook wel voor ons eigen land. In het begin van het jaar vielen er don ker schaduwen over ons volk als gevolg van wat er met een deel onzer weermacht in •den Indischen Archipel gebeurd was. In an der opzicht heeft dat jaar ons een eigen aardige bemoediging gebracht toen een vier tal mannen van ons volk blijk hebben ge geven, dat zelfs de beste krachten van ons volk, die in de 16e en 17e eeuw gezien wer den nog niet zijn uitgestorven. Spr. dacht hier aan de schitterende vlucht met een ge woon verkeersvliegtuig van Schiphol naar Indië en terug, (applaus). 1933 was in meer dan één opzicht 'n merk waardig jaar. Verkiezingen worden er elke vier jaar gehouden. Maar in de verkiezingen van 1933 was een element, dat we gemeen lijk niet aantreffen. Ze hadden meer van een geest van samenwerking en nationaal re veil in zich deen we gewoonlijk waarnemen. Daarop was de Kabinetsformatie van 1933 een terugslag. Spr. kan zich begrijpen, dat velen zich hebben afgevraagd of deze nu wel in overeenstemming was, met de gedrags lijn die jarenlang was uitgestippeld. Als we er au op terugzien en als we zien op de ont wikkeling van de omstandigheden sindsdien dan gelooft spr. dat slechts weinigen aiet voor zichzelven zullen getuigen wat Mr. de Wilde zoo juist zei, dat de wijze waarop het Kabinet in 1933 is gevormd bij de omstandig heden van dezen tijd past Oók in ander opzicht was het jaar 1933 van hijzonder beteekenis. Zeventig jaar lang heeft het Nederlandsche volk geleefd onder een stelsel dat een groote mate van wel vaart aan ons volk schonk. En nu hebben we daarmee moeten breken! 1933 zal in de geschiedenis bekend staan waarin de oorlog op economisch gebied van allen tegen allen is aangevangen. Hoe belangrijk ook het belangrijkste is dit toch niet. Boven alles gaat uit de crisis in liet staatswezen, die zich ook in 1933 in zoo sterke mate heeft geopenbaard. De crisis in het staatswezen Die crisis is niet begonnen ia 1933. Dat proces was al heel lang aan den gang. In 1933 is echter de vlam uitgeslagen. Dr. Kuy- per heeft deze crisis in 1899 reeds voorzien en toen hij schreef ia de Standaard van S Juli: „Het eertijds zoo vast geloof, dat het par lementaire stelsel tot den meest gewenschten regeeringsvorm leidt, wordt gaandeweg al meer verzwakt. „Schuld heeft hieraan het verbrokkelen der partijen in kleine groepen waardoor het tegenover elkander staan van twee groote constitutioneele partijen ondoenlijk wordt, en allerlei combinatiën moeten worden aan gegaan, die schier geen ander dan een ca binet d'affaires denkbaar maken. „Maar met minder ligt de oorzaak in bet terugtreden uit het parlementaire strijdperk van de staatrechtelijke beginselen en het domineeren van de sociale belangen, zonder dat de democratie bleek de zelfbeheersching en de bekwaamheid te bezitten om de be hartiging dier belangen met de zorgen voor bet. volksgeheel te vereenigen". Reeds toen waren dus de eerste teelcencn zichtbaar. Sindsdien is het voortdurend ip sneller tempo bergaf gegaan. Communisten en verwante socialistische groepen hebben het kwaad verergerd. Het zoogenaamd refor mistisch deel der sociaal democraten bleek te weinig vastheid te bezitten om weerstand te bieden. Ook de burgerlijke partijen hebben hier sohuld door het b eden van onvoldoen de weerstand. Daarbij is gekomen de geeste lijke ontworteling in het etne na het andere land. Zoo is gekomen de beweging tegen het parlementaire stelsel, die nu, vooral ook door de ontwikkeling in Duitschland, in on land zijn terugslag heeft. De inspiratie voor de fascistische en natio naai socialistische groepen is gekomen uit het buitenland, Maar voor den voedingsbo dem heeft het Nederlandsche volk zelf ge zorgd! Met 53 partijen verscheen het Neder landsche volk in 1933 aan de stembus; 11 partijen zijn vertegenwoordigd in de Tweede Kamer. Is liet in het lioht daarvan aie1 verklaarbaar als er een begeerte naar meer eenheid openbaar wordt? Want zulk een ver splintering is in het eind een graf voor ieder volk, ze leidt tot een volkomen onmacht o te regeeren, ze voert tot ondermijning vi den volksgeest. Dat is het waartoe de mo derne democratie Nederland heeft gebracht. Daarom moet iedere ernstige volksgroep, die zioh mede verantwoordelijk voelt voor het volk, zicli op dit punt bezinnen. Doet ze dat niet, blijft ze ongevoelig, dan zal ook het Nederlandsche volk een willooze prooi wor den van geestelijke en politieke slavernij. In plaats van een burcht voor de vrijheid te zijn, zullen ook wij dan met 'n kluister aan de boenen ons moeizaam moeten voortslee- pen. Geen onnatnnrlijke eenheid Maar als men roept om eenheid en. bereid is daaraan 't oor te I nen. dan moeten wij zeggen, dat we niet wulen een onnatuurlijke eenheid door dwang van boven opgelegd maar dat wij door zelfherziening willen ko men tot een gezonde verhouding van een Regeering, volk en partij. Spr. werkt d t thans niet in den breede uit maar hij legt dat probleem aan de vergade ring voor omdat het is h e t probleem, omdat geen staatkundig vraagstuk van zoo groote be'eekenis is. Het gaat. er oen: hoe bevrijd*** we ons van de doodelijke gevaren waardoor ook het Nederlandsche volksleven wordt bedreigd? De gevaren komen van twee zijden. Van de communisten cn aanverwante socialisten die ontbinding van het volksleven najagen, èn van de zijde van hen, die een geestelijke en politieke gelijkschakeling najagen, als het hoogste goed. Tegen die beide gevaren moeten we front maken, als volk, en ook Ms A.R. partij. Eerste eisoh daarbij is, dat moet worden tegengegaan de verzwakking van het gezag, van de autoriteit \an de Overheid. Het is onze taak, om daaromtrent juiste gedach ten te verspreiden. Er is nog veel onjuist be grip in dezen. Dat bleek uit een brief, dien spr. ontving cn waarin stond, dat men in spr. teleurgesteld was omdat er nóg socia listen in Nederland zija. De man, die dat schreef, had voor oogen een gezag, dat geen andere gedachten duldt dan de zijne. Zoo verstaan wij het niet. De Regeering heeft echter wel de belang rijke taak, om de ontbindende krachten te gen te gaan en haar autoriteit daartegenover te laten gelden. Het zoeken van de juiste lijnen in dezen, is een vraag van de eerste orde. De tegenstelling van de democratie met den vroegeren tijd was, dat vroeger de zoon iets moest worden omdat de Vader iets was en dat de democratie daartegenover stelde, dat de besten uit de breede volksmassa naar n zouden komen. Maar wat ziet men ■nu? Dat die groep van de besten, die uit de volksmassa naar boven komt, al smaller en smaller wordt en zich toespitst in één per soon. Dat is ook een gevaar van de demo crat e evenals communisme en socialisme Wie nu op dit. gebied de juiste grenslijn weet te vinden, die heeft heel wat gedaan om het vraagstuk van de verhouding tusschen overheid en volk op te lossen. Maar daarmee zijn wij niet klaar. Dan komt nog de vraag naar voren, hoe wij hei volk moeten zien. Moeten we het zien in zijn geestelijke schakeering óf opgelost in een zeker aantal maatschappelijke corpora ties? Of moet het zoo zijn, dat wij aan be.de elementen recht doen wedervaren en zoowel de geestelijke als de maatschappelijke scha keering tot haar recht doen komen? Het gevaar der verbrokkeling Er zijn nog andere vragen. Moet de versnippering in ons politieke leven al maar blijven voortgaan en moeten straks vijf en twintig of dertig partijen de Kamer zijn, of moet daartegen iets worden gedaan? Als wij er niets tegen doen, dan ontstaat ongetwijfeld het gevaar, dat zij, die het ge- heele volk tot één partij willen zien ge maakt, ook in Nederland in belangrijke mate veld zullen winnen. Daarom is één van de vragen waarvoor we staan: wat zul len we hebben te doen om de automatische versplintering in het politieke leven van ons volk tegen tc gaan en de alle vrijheid verpletterende moderne eenheidsbeweging te weren. Het zijn geen nieuwe dwalingen die hier optreden. Het zijn altijd nog dezelfde dwa lingen van het paradijs af. Het is het oude probleem van gezag en vrijheid, van indi vidu of gemeenschap, met daarachter als diepsten achtergrond: goddelijke openba ring of menschelijke rede. Dat zijn vragen van alle tijden, die in eiken tijd in nieuw gewaad verschijnen. Daarom moeten we in eiken tijd weer worstelen om de oplossing. Dat moeten we gezamenlijk doen als verwante geesten. Maar als men dat doet, is er een politieke partij en dan moet men weer zoeken naar de juiste verhouding van het volk als ge heel en de politieke partij. Nu wordt door hen, die dat tegen staan, aan het partij leven een tint gegeven die vol strekt onjuist is. Met ziet de partijen als be zield met de zucht om te heerschen over het volk. Het is juist andersom! Het partij leven draagt een dienend karakter. Het is factor om het geheele volk te schragen. Gezonde partijen moeten voortdurend bouw stoffen aandragen voor den bouw van het volksleven en vervullen dezelfde functie als de verscheidenheid van voedingsmidde len in het menschelijk lichaam. Er is geen gezond menschelijk leven mogelijk als het lichaam eenzijdig gevoed wordt met eiwit, Eiwit, vetten, koolhydraten enz. moeten si kaar afwisselen. En zoo kan een volk niet bloeien en groeien als het van boven af geestelijk gelijkgeschakeld wordt. Dat meent men wel, maar de practijk zal het anders loeren. Dan is het ook duidelijk, dat de partijen niet haar kracht behooren te zoeken in het elkaar verscheuren, maar dat zij hebben samen te werken tot heil van het volk. Nationale samenwerking mogelijk Is dat practisch mogelijk? Spr. antwoordt: dat kan. En in een tijd als deze zegt hij: dat moet. Dat kén, mits wordt voldaan aan de voor waarde, dat een partij leeft uit een diep gewortelde eigen levensovertuiging. Hoe vaster die is, des te meer geschikt is men voor samenwerking. Dat is het wat Groen bedoelde met zijn. in ons isolement (d. i. in onze beginselvastheid) ligt onze kracht. Alleen beginselvaste partijen zijn geschikt tot samenwerking met andere. Daarom is het zoo noodig, dat wij in dezen tijd vooral aandacht schenken aan de verdieping van de kennis onzer beginselen. Kiesverenigin gen, Propagandaclubs, Arjaclubs hebben zich ervan te doordringen, dat we alleen langs dien weg ons zelf kunnen behouden en voor het volk van Nederland van grooto beteekenis kunnen zijn. Als men dat doel, dan is men in staat een tijdlang het kleine te laten rusten om het grootere te zien. Want het is noodig, dat we ons stellen voor de vervulling van deze groote taak, dat weerstand wordt ge boden aan de vernielende krachten van links zoowel als van rechts. Communisme en aanverwante stroomingen, die ontbin ding, verdwijning van het gezag nastreven, moeten we tegenstaan. En evenzoo de stroo mingen, die wel een gezag kennen, maar die er den moreelen grond aan ontnemen en die met de vrijheid niet rekenen. Daarvoor behoort leiding uit te gaan van de Regeering. Maar die is machteloos, als zij zich niet weet gedragen door geestelijke krachten in het volksleven. En A.-R. Mi nisters zijn machteloos als zij niet weten, gedragen te worden door de zielesympa- thie van de volksgroep, waaruit ze zijn voortgekomen. Het spreekt vanzelf spr. zegt hiermee niets ten nadeele van andere partijen dat wij in u de hechtste steunpilaren zien voor de vervulling van de taak, die wij op ons hebben genomen, een taak, die niet eenvoudig is. Spr. zal niet treden in een beoordeeling van het optreden van de Regeering in een naburig land. Hij wil echter op een paar feiten wijzen. Toen ten vorige jare in een naburig rijk de macht in handen kwam van een bepaal de partij, waar bleef toen het communisme? Het verdween. Het socialisme wordt er niet langer gezien. Een partij als het Centrum die lange jaren een overwegende rol in de politiek van het groote Duitsche Rijk speel de. verdween. De eeuwenoude verdeeling van het Rijk in verschillende landen werd opgeheveni alles boogneen, niet alles, want spr. wees er op, dat het recente op treden van een paar duizend predikanten heeft doen blijken waar de waarachtige geestelijke kracht ligt tegen elke revolutio naire strooming. Welnu tot die groep behoort de anti revolutionaire partij. Aan U, zoo richtte spr. zich weer tot de Deputaten, om ons land in te gaan en daar tegenover allen te getuigen van die beginselen, die den hecht- sten waarborg bieden tegen een revolutio naire stroming, van welke zijde zij komen moge. Aan U de taak, het A. R. beginsel door woord en geschrift aan het volk be kend te maken en aldus een zoutend zou' te zijn in den moeilijken tijd, waarin wi; leven, (luid applaus.) Slotwoord van den Voorzitter De Voorzitter zegde nu allen dank. die hadden medegewerkt aan de vlotte af werking der agenda. Voorts richtte hij worden van dank tot de heide Ministers. Wij wisten reeds, dat zij rasechte A. R. zijn. (krachtig applaus). En dat de kracht van hun arbeid ontleend wordt aan die geloofsovertuiging, die in het A. R. beginsel voor politiek gebied haar for muleering vindt. Spr. dankte hen ook voor hetgeen zij, als Ministers der Kroon heb ben mogen doen en wenschte hun toe, dat hun gezondheid, kracht, wijsheid, beleid en moed rijkelijk geschonken worde opdat zij hun wei'k mogen doen in trouw aan God, aan de A. R. beginselen en aan de roeping onzer natie. Dr. Colijn dankte spr. bijzonder, omdat hij ons opnieuw een taak heeft aangewezen. Hij voegde daaraan nog toe den wensch, dat hij de gelegenheid hebbe zich in de eerstvolgende weken zoo te isoleeren, dat hij de toelichting op het program der A. R. partij persklaar kan maken, (applaus.) Wij hebben die toelichting hard noodig „U moet ik bedoel dit, het is een moreel moe ten er voor zorgen. En ik weet. U doet dat heel graag. Spr. zeide dan ook namens Dr. Colijn toe, dat er zoo hard mogelijk zal worden gewerkt, opdat dit boek zoo spoedig mogelijk verschijne. Het zal worden uitge geven door De Standaard. Spr. nep aller medewerking in, om dit werk zoo vrucht baar mogelijk te maken. In het eerste artikel van ons Program is reeds aangegeven, wat noodig is voor de op lossing van de moeilijkheden van dezen tijd. Daarin pretendeeren wij. dat de A. R. rich ting vertegenwoordigt den grondtoon van ons volkskarakter en dat wij in staat zijn, op dien grondslag, naar de behoeften van eiken tijd asn te geven, wat noodig is, opdat 't Nederlandsche volk zijn roeping vervulle. vervulle. Laat de waarheid daarvan zien. Laat zien, dat we geen kongsi zijn, maar een richting, die georganiseerd is tot partij en die wel bewust uitspreekt, dat haar vereenigings- punt ligt in het Calvinisme in den grond toon van ons volkskarakter gelegd onder lei ding van Oranje. Wat we behoeven aan een heid is te verkrijgen als we dat aanvaarden. Belijdt, zoo riep spr. op, Uw beginsel, ver diep U er in, laat het leven voor U-zelf en anderen opdat God de eer ontvange. Spr. deed zijn slotwoord overgaan in Psalm 72 11, dat staande gezongen werd. Ds. van Grieken ging voor in dankgebed, waarna de vergadering werd gesloten. A.R.J.A. Uit het laatste dubbel nummer van A.R.J.A., orgaan van de Anti-Rev. Jongeren Actie, knippen we een enkel citaat. Het han de!t over staatsbesef in Friesland en het slot van het korte artikel luidt: „Een staatseenheid groeit historisch. Dooi de leidingen Gods in onze vaderlandsche geschiedenis zijn Friesland, Groningen, Zee land, Holland, Gelderland, enz. tot één staatsgemecnschap gegroeid. Wij golooven niet, dat aangetoond kan worden, dat die historische samengroej een fout bleek te zijn. Men moet dan ook die historie, aanvaarden, eerlijk aanvaarden. Daarnaast kan men tegelijk, ook uit histo rische motieven, de eigen aard en variatie in het staatsgeheel wakker en levend hou den: in taal, gebruiken, zeden, enz. Mits men zich een eigen lid in het staats geheel voelt en niet de historie ten deele aanvaardt, nl. alleen voor het eigen type van variatie met een gelijktijdige verwer ping van de historie ten aanzien van de staatspemcenschap met de andere typen van don Nederlandschen staat. Een gezonde Friesche beweging zorgt voor bewaring van het typische Friesche binnen het Nederlandsche staatsgeheel, omdat men ook in de historie-aanvaarding consekwent wil zijn". HEBT GIJ REEDS EEN NIEUWE ABONNE OP ONS BLAD AAN GEBRACHT? ZOO NEEN, DOE HET DAN NU NOG! BUITENLAND DE INDRUK VAN DE EXECUTIE TE LEIPZIG DE DOODSTRAF MET TERUG WERKENDE KRACHT WEKT VERONTWAARDIGING Voorbereidingen te Moskou voor de ontvangst van Dimitroff c.s. Bij navraag ter bevoegder plaatse ver nam het Haagsch Correspondentiebureau, dat hei aan Van der Lubbe voltrokken doodvonnis de Nederlandsche regeering, die alles gedaan heeft wat mogelijk was om de straf veranderd te krijgen, zeer heeft teleurgesteld. Onze regeering heeft uit oen rechts- oogpunt gemeend tusschenbeide te moeten komen, afgezien van de politieke gezind heid van Van der Lubbe. Zij achtte. not verieeiieii van terugwerkende kracht aan de wet van 28 Februari in strijd met een alom erkend rechtsbeginsel. In juridische kringen in ons land denkt men daar natuurlijk precies zoo over. Een bekend strafpleiter van de Amsterdamsche balie zeide tot een redacteur van het pers bureau Vas Diaz, dat de rechtmatigheid van de toepassing van de doodstraf op Van der Lubbe volgens de geldende moderne rechtsprincipes zeer twijfelachtig is. En voorts: „In deze zaak komt wel sterk naar voren de onherroepelijkheid van de straf, waar onze landgenoot Van der Lubbe de hoofd getuige zou kunnen zijn geweest bij een eventueel nader onderzoek. Het staat n.t. vast deze meening hoorden wij van ver schillende verdedigers dat Van der Lubbe niet alleen den brand heeft ge sticht De medewerking van de vier ver dachte communisten is in geen enkel op zicht bewezen. Wat zou nu logischer zijn, dan dat de justitie al het mogelijke in het werk stelde om de werkelijke mededaders in handen te krijgen en te doen vernordee- len? Hierdoor zou het aanzien van de Duit sche politie en justitie belangrijk stijgen. Voor een nieuw proces is echter de getuige Van der Lubbe onmisbaar". Algemeen was men in het Amsterdam sche Paleis van Justitie van oordeel, dat ons bestaande strafstelsel voldoende waar borgen biedt, om misgrepen, als in het pro ces v. d. Lubbe zijn gebeurd, te voorkomen. Afkeuring van de executie te Leipzig vin den wij in vele Nederlandsche bladen, alle op dezelfde gronden, die we reeds noemden en ook die welke we vermeldden als het oordeel van den oud-vice-president en oud- kinderrechter van de Arrondissements rechtbank te Amsterdam, die een belangrijk deel van het proces als toehoorder heeft bijgewoond en dus geacht kan worden een onbevangen kijk op de zaak te hebben. Het Rijksgerecht te Leipzig heeft onzen consul aldaar meegedeeld, dat, indien de familie van Van der Lubbe prijs stelt op hét stoffelijk overschot van den terechtge stelde/dit te harer beschikking zal worden gesteld. i Door tusschenkomst van de burgemees ters der gemeenten, waa)r de familie van tV'an der Lubbe verblijf houdt, wordt deze mededeeling aan haar overgebracht. Men weet, dat de familie van Marinus in de nabijheid van Leiden woont Deze was zeer ontdaan over het bericht van de terechtstelling, dat ze eerst omstreeks half- elf vernam. In Dordrecht had een correspondent van de „Voorwaarts" een onderhoud met den vader. Hij schrijft: Hij was nog onkundig van het lot, dat zijn zoon Marinus getroffen had en wij vertelden het hem voorzichtig. Tusschen den ouden "an der Lubbe en zijn zoon is in den loop der jaren een verwijde ring ontstaan, doordat Marinus niet thuis was. Hij reageerde op de ontzettende mare niet merkbaar. „Er is niets aan te doen", zeide hij. Marinus' broer Cor, die bij den vader in woont en samen met den halfbroer Peute alles had gedaan wat in zijn vermogen lag om Marinus van den dood te redden, was niet thuis. Hij was stempelen, eveneens waarschijnlijk nog onkundig van het lot van zijn broer. In den loop van den morgen hadden wij nog een onderhoud met den halfbroer van Marinus van der Lubbe, Peute. Peute was nog zeer onder den indruk van de onver wachte terechtstelling. Hij had steeds alle hoop gehad, dat dc verzoeken om gratie- verleening, die uit Nederland en andere landen in Duitschland waren binnengeko men, hun uitwerking niet zouden missen. Dit had Peute niet durven verwachten. Gistermiddag zou Peute zich naar Leiden begeven om met de familie aldaar te over leggen, wat er nu gedaan moest worden. Hij zou Marinus graag in Nederland lhten be graven: „Maarwe hebben geen geld..." Verontwaardiging ook in België Ook te Brussel is met groote verontwaar diging kennis genomen van het bericht van de onthoofding van Van der Lubbe. Men is van oordeel, dat Von Hindenburg door het weigeren van gratie voor eeuwig een vlek heeft geworpen op een overigens groot en roemrijk leven, ook al voelt men wel, dat hij verplicht is geweest, onder dwang van de nazis, het doodvonnis te doen voltrekken. Het Duitsche gerpcht zal zich aldus redeneert men daar, evenmin ooit van deze smet kunnen schoon wasschen. Dit is, aldus vervolgt men, weer een van die zware psychologische fouten, waarvan de Duitschers de specialiteit schijnen te hebben en waardoor zij zich vooral tijdens den oorlog herhaaldelijk den haat van de geheele wereld op den hals hebben gehaald. Volgens een Berlijnsch correspondent, hoorde men over de wijze waarop de exe cutie van Van der Lubbe zou moeten plaats vinden, nog zeer verschillende meeningen. Tot op den laatsten dag dachten velen dat v. d. Lubbe in het openbaar, b.v. op de Königsplatz tegenover den Rijksdag of op de Potsdamerplatz zou worden en ook zou behooren te worden opgehangen. Men her innerde daarhij aan vroegere uitlatingen in dien geest van hooggeplaatste zijde. Ande ren daarentegen waren van meening, dat v. d. Lubbe geen gemeen misdadiger, maar een misdadiger uit overtuiging was en der halve een om zoo te zeggen fatsoenlijker wijze van ter doodbrenging verdiende dar door den strop. Zooals we gemeld hebben, is de Duitsche regeering aan die laatste gevoelens tege moetgekomen en is de executie met de val bijl bedoeld als een vorm van verzachting van het vonnis. Uit Leiden wordt gemeld, dat onze Mi nister van Buiten.andsche Zaken de fami lie de toezegging heeft gedaan, dat van Re- geeringswege de volle medewerking zal worden verleend om te bewerken, dat de Duitsche Regeering het lijk vrijgeeft en dat het dan naar ons land zal kunnen worden overgebracht. Omtrent de plaats waar Van der Lubbe zou worden begraven kon men nog geen definitieve mededeeling verstrekken. Het ligt echter in de bedoeling nat het lijk ter aarde zal worden gesteld te Oegstgecst of anders te Voorhout, waar eveneens een broer en een lialf-broer van Van der Lubbe DIMITROFF C.S. TE MOSKOU VERWACHT. Feestelijke inhaling. Men verwacht te Moskou, Zaterdag op zijn laatst Zondag Dimitroff en de andere Bulgaren terug. Ter eere van de aankomst zal gedurende drie uren het werk in alle fabrieken met inbegrip van de electrici- teitsfabrieken, rusten. Alle arbeiders zullen in brigade naar het station trekken om Dimitroff te ontvangen. Deze zal het ver zamelde publiek toespreken. Dimitroff is bij voorbaat tot eere-professor aan de revo lutionaire universiteit te Moskou benoemd en is uitgenoodigd om, nadat hij uitgerust is, zeven lezingen voor de Russische radio over het proces te Leipzig te houden. REORGANISATIE BELGISCH KABINET De minister van binnenlandsche zaken, Poullet, en de minister van maatschappelijke voorzorg en volksgezondheid, Carton de Wiart, zijn afgetreden. De Koning heeft F. van Cauwelaert, voorzitter van de Vlaamsche rechterzijde cn oud-burgemeester van Antwerpen, benoemd tot minister van nationale economie, een nieuw departement, terwijl de katho lieke senator voor Luxemburg, Pierlot, benoemd is tot minister van binnenlandsche zaken en volksge zondheid. Sociale voorzorg wordt met het departement van arbeid, dat onder leiding staat van Isacer, ver- eenigd, terwijl nijverheid van dat departement wordt afgescheiden. De dienst van den middenstand wordt afgescheiden vód het ministerie van landbouw. Nij- verhe-'/ dienst van den middenstand en binnenland sche handel, vormen tezamen het nieuwe departe ment van nationale economie. De nie worden morgen beëedigd. ERNSTIGE INCIDENTEN IN OOSTENRIJK TWEE DOODEN Volgens een gister tegen middernacht gepubli ceerd officieel communiqué is het tengevolge van een van nationaal-sotialistische zijde gegeven in structie tot, deels ernstige, incidenten gekomen van den kant van de léden van verscheidene werkkam pen van de Vereenigingen Oostenrijksche Arbeids dienst en van den Studentenarbcidsdienst. Tot bij zonder ernstige lincidenten is het gekomen in Kla- genfurt, waar 70 tot 80 personen uit het kamp Hollenburg voor het gebouw van de drukkerij van het Christelijk-sociale ,,Kaern:ener Tageblatt" be toogingen hebben gehouden. Verscheidene venster ruiten zijn ingeslagen en een bom is geworpen op de binnenplaats van het gebounw. De demonstran ten hebben een voor het gebouw staand lid van de hulppolitie aangevallen, waarop deze uit noodweer drie schoten heeft gelost, waardoor twee demon stranten gedood en een derde gewond werd. Tal van demonstranten zijn gearresteerd. Dollfuss leider der stormscharen Bondskanselier Dollfuss heeft het opperbevel over de stormscharen op zich genomen en minister Dr. Schuschnigg met zijn vertegenwoordiging belast Een oproep van Starhemberg. De bondslelder van de Oostenrijksche Heim- wehren vorst Starhemberg, heeft een oproep uit gevaardigd aan de geheele Heimwehr, waarin hij zegt, dat hij hen oproept om de discipline te hand haven en te volharden in taaie vastbeslotenheid, dan zullen zij overwinnen. „Ik beloof U, aldus de bondslelder, voor geen enkele consequentie terug te schrikken, wanneer ik tot de overtuiging zou moeten komen, dat gij misbruikt wordt en dat wil rr'sleid worden ter zake van onze doeleinden. Het doel van onzen strijd is de onoeperkte uitvoe ring der fascistische ideeënwereld op een met ons vaderland in overeenstemming zijnde wijze. Het doel van onzen strijd is de doortastende vernieu wing van Oostenrijk in ieder opzicht, de volkomen overwinning van den currupten partljenstaat, de volkomen nederlaag van het Austro-bolsjewisme de volslagen zuivering van het openbare leven v iedere corruptie. De oproep keert zich scherp tegen de nationaal-socialisten en besluit met de woorden: „derhalve, op tot den strijd, kameraden, tegen dc curruptie en tegen hen die daar profijt van trek ken, op tot den strijd tegen de saboteurs ei vijanden van de vernieuwing van Oostenrijk, op tot den strijd tegen moedeloosheid en landerigheid, op tot den strijd voor het nieuwe, het fascistische DE GRONDWETSWÏIZIGING IN OOSTENRIJK De met de uitwerking der nieuwe Oostenrijksche grondwet belaste democratische minister Dr. Ender, tevens districtsleider van Vorarlberg, heeft zijn ontwerp voltooid en den Bondskanselier heden rapport uitgebracht over de beginselen van de door hem uitgewerkte constitutie. Volgens de tot nog toe geschiede publicaties wordt de Nationale Raad door de tegenwoordige parlementaire organen afge schaft. In plaats daarvan komt een Kamer, waarin de vertegenwoordigers der vrije beroepen en in den een of anderen vorm ook de gezlnsvertcgenwoordi- gers zitting en stem zullen hebben. De rechten van Bondspresident en regeering wor den zóó bepaald, dat de grondslag van een sterk staatsgezag verzekerd is. Daarbij blijft echter de federalistische opbouw van den staat behouden. WOLVEN IN SCHAAPSKLEEDING? Een bevel van Goering Naar de officieele Pruisische persdienst mede deelt, heeft de Pruisische minister van Binnenland sche Zaken, Goering, draadloos aan de bevoegde instanties meegedeeld: Verscheidene gevallen nopen mij er op te wijzen dat de politie niet alleen het recht, doch ook den plicht heeft, volgens de bekende politievoorschrif- ten ieder Hd van S.A.. S.S., S.T. enz over te bren gen naar een politiebureau om daar de indentiteit vast te stellen, voor zoover zulks niet ter plaatse mogelijk is. Aan de sommatie der politie mede te gaan naar de politiewacht moet onvoorwaardeliik gevolg worden gegeven. Ieder verzet hiertegen wordt vervolgd als verzet tegen de staatsmacht. Deze maatregel van de politie beteekent niet de arrestatie, aanhouding of voorgeleiding in den geest der bepalingen ten aanzien van S.A., S.S. enz. ONRUSTIG SPANJE 300 dooden door onlusten In 1933 Uit Madrid: Het avondblad La Nacion meldt, dat in den politieken strijd in 1933 in Spanje 300 personen zijn gedood en 500 zwaar gewond. 753 hommen werden tot ont ploffing gebracht, 1282 bommen werden dooi de politie in beslag genomen. HET BANKSCHANDAAL VAN BAYCNNE HAYOTTE GEEFT ZICHZELF AAN De directeur van het Empire-theater, Hayotte, tegen wien in verband met de Stavisky-affaire een bevel tot inhechtenisneming was uitgevaardigd, heeft zich, vergezeld van zijn verdediger, bij de politie aangemeld. „Ik ben gelukkig voor de rechtbank te kunnen verschijnen", aldus verklaarde Hayotte, „want ik openhartig te spreken, aangezii mijn onschuld". zeker ben v Rechters in staat 1 i beschuldiging De minister van justitie heeft besloten de rech ters. die door nalatighe'd verscheidene malen pro cessen in een der oplichtingszaken van Stavisky hebben verdaagd, te dagen voor den hoogsten ma- gistratuur-raad. Tevens deelt de minister mede, dat sancties zullen worden toegepas; nadat een onder zoek zal zijn ingesteld, tegen die mnisters, dieniet geprotesteerd hebben tegen die verdagingen. PARIJS, 11 Januari. De confrontatie van den gearresteerden directeur dor Credit Mu nicipal de Bayonne, Tissier, met den e eens gearresteerden burgemeester Bayonne, het Kamerlid Garat, in aanwezig heid van den rechter van instructie, hee't weinig opheldering gebracht. Tissier blijft bij zijn bewering slechts in opdracht van. Garat te hebben gehandeld, die met Staviskv| één lijn trok. Beiden hadden ook gedeeld de winsten der financeele transacties, wel ker bedriegelijk karakter hij niet had ge kend. Garat bestreed deze verklaring van Tissier, doch moest toegeven nauw met Tissier bevriend te zijn geweest. Hij had indertijd echter kennis met hem gemaakt door bemiddeling van zeer hoogstaande per sonen, wier namen hij echter weigerde te noemen. Na langdurig aandringen van de bij het verhoor aanwezigen, deelde hij ten slotte mede, dat Stavisky tegen iedereen had ver klaard, dat hij bij den Parijschen prefect van politie Chiappe uit en thuis was. Garat zelf had Chiappe en Stavisky echter nog nooit samen gezien. Het dagelijksch bestuur der radicale partij heeft gisteren den politieken toestand be sproken in verband met het Staviskyschan- daal. De partijvoorzitter Herriot verklaarde o.a., dat de eerlijke elementen er genoeg van hadden steeds weer op de voorpagina de bladen te lezen van misdaden, diefstal len en schandalen. Na een poging tot recht vaardiging van den afgevaardigde minister van koloniën Dalimier werd een resolutie aangenomen, waarin volledige opheldering van het jongste schandaal zonder verschoo ning van welke hoogstaande personen ook, wordt geëischt, en wordt aangekondigd, dat de partij zelf onverbiddellijk zal op treden tegen alle leden die niet waardig zijn er deel van uit te maken. De Ligue de la Jeunesse Pafriote publi ceert een oproep van de hedenmiddag *e houden groote openbare protestdemonstra tie tegen de verrassing van het regiem. Aan hangers van de royalistische Action Fran- C-aise hebben gisteravond gedemonstreerd voor het Ministerie van Financiën en voor het Ministerie van Buitenlandsche Zaken aan den Quay d'Orsay. Verscheidene hun ner werden daarbij gearresteerd. HET MEISJE IN DEN FASQSTISCHEN STAAT Uit Rome: Voor de physieke en geestelijke op voeding van jonge Italiaanslhe meisjes, die behoo ren tot de fascistische jeugdgroepen zijn onlangs L nieuwe richtlijnen uitgegeven. De lichamelijke opvoe ding moet tot doel hebben de weerstandskracht to vergrooten en de aesthetische lilnen der ]unge" ~7 meisjes te verbeteren, maar tegelijkertijd za! iedere p* neiging tot kampioenschappen, welke ongunstig is voor het karakter en het organisme van de vi geweerd worden. Jonge meisjes moeten op waardige wijze worden opgevoed voor hun taak als echtgenoote eu moeder en in het huishouden, en in geval van ziekte kun nen optreden. ERNSTIGE INFLUFNZA-EPIDEMIE TE TOKIO 593 Personen zijn deze week te Tokio direct of indirect aan influenza gestorven. Dit is bijna hei dubbele aantal van verleden jaar in denzelfden tijd. Het algemeene ste-ftecijfer vertoont eveneens een vermeerdering met 2121 in de eerste week van het jaar, tegenover 471 verleden jaar. Gisteren is In geheel Italië de inschrijving open gesteld op de 4 milliard nieuwe schatkistbiljetten. Vooral de kleine spaarders hebben druk inge- teekend. DE FRANSCH-RUSS1SCHE HANDELS OVEREENKOMST De Fransch-Russische handelsovereenkomst, welke Woensdagmiddag in het ministerie van han del is geparapheerd en Donderdagochtend om 11 uur op het ministerie van Buitenlandsche Zaken zal worden onderteekend is voorloopig. De Fran- sche regeering staat bij deze overeenkomst toe, dat alle Russische producten, die niet in concurrent! zijn met Fransche artikelen, aan het minimum doi anetarief zijn gebonden. Indien gevaar voor cor currentie optreedt, zullen contingenten worden vast gesteld. De Sovjetregeering verplicht zdch in den loop van een jaar in Frankrijk orders te plaatsen tot een bedrag van 250 millioen franken. Frankrijk zal de Sovjetregeering credieten verleenen en toestaan, dat een officieele handelsvertcgenwoordiging te Parijs gevestigd wordt. De Fransche regeering zal een handelsattachc benoemen te Moskou. Het verdrag bevat voorts een aantal clausules op het gebied van de scheep vaart. Uit Rome: De Koninklijke Italiaansche Academie heeft het voorzitterschap van het Voltacongres, dat te Rome in September a.$, zal worden gehouden en dat tooneelprobl'emen behandelen zal, opgedra gen aan Luigi Pirandello. DE BURGEMEESTER VAN POTSDAM TREEDT AF „Uit eerbied voor de beteekenis der stad Na een bespreking met den regeerings- president is de oberbuergemaster van Pots dam, Rauscher voar geruimen tijd met ver lof gegaan en zal hij aan het einde van deze verlofperiode aftreden. Omtrent de aanleiding hiertoe wordt van officieele zijde medegedeeld, dat per 1 Jan. jj. de gemeentewet van 5 December 1933 in werking is getreden, die berust op het natiö-- naal-soc alistische onbeperkte leidersprin cipe, óók voor de leiding van Potsdam. De stad, waar op den historischen 21s'en Maart, in de garnizoenskerk, de mannen van het nieuwe Duitschland, na de overwinning der nationaal-socialistische revolutie, voor de eerste maal plechtig bijeenkwamen aldua de officieele lezing is begrijpelijkerwijze oor het nationaal-socialisme van hizondere beteekenis. Uit eerbied voor deze beteekenis en in ver band met den nieuwen wettclijken torstand heeft de burgemeester Rauscher zijn func tie ter beschikking gesteld, hoewel zija ambtsperiode pas in 1936 afloopt. De regeering deelt mede, dat zijn aftreden door haar op loyale wijze zal worden be handeld. Het is nog niet bekend, wie htm zal opvolgen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1934 | | pagina 2