Het einde van Stavisky DINSDAG 9 JANUARI 1534 Eh Sic. BLAD PAG. 2 D] HIJ SCHIET ZICH DOOR HET HOOFD DE REGEERING NEEMT KRACHTIGE MAATREGELEN De oplichter van Bayonne, Stavisky, heeft zich Maandag middag in een villa te Chamonix, toen de politie hem zou arrestee ren, door het hoofd geschoten. Hij werd doodelijk gewond. Het was de politie bekend geworden, dat dc door haar gezochte financier Stavisky naar Savoye was vertrokken. Uit de naspo ringen werd duidelijk, dat hij een villatje had gehuurd, genaamd „Le vieux Logis". Hij was in het gezelschap van een 27-jarige juffrouw, Lucette Alberas. De e genaar van de villa, zekere Henri Voir, voor de politie geen onbekende, zeide, dat het paar de sleu'el had gehaald, doch nog niet in de villa was. De politie zag echter een dun straaltje rook uit den schoorsteen komen. Men klom over den muur en toen na lang kloppen niet werd opengedaan, sloeg de eigenaar van de villa een ruitje in, waar door de deur kon worden opengemaakt. Toen de inspecteurs binnentraden, hoorden zij een schot en vonden in de kamer, waar het vuur was aangelegd, Stavisky in elkaar gezakt liggen, terwijl -het bloed uit twee wonden aan het hoofd stroomde. Onmiddellijk werd een dokter ontboden, die constateerde, dat Stavisky doodelijk was gewond en dat er geen hoop op redding was. Stavisky bleef buiten bewustzijn. D t einde van den groot-oplichter maakt te Parijs een geweldigen indruk. Enquete naar het schandaal Chautemps heeft gisteren een conferentie gehad met den minister van handel Eynac, die in overeenstemming met hem besloten heeft de algemeene inspectie der admini stratieve diensten te belasten met een en quete naar de werking der verschillende controle-instanties inzake de operaties van liet Crédit Municipal de Bayonne, ten einde vast te stellen wie verantwoordelijk is voor de tekortkomingen, welke de voortzetting der strafbare feiten hebben mogelijk ge maakt. Verklaring van Chiappc De Parijsche prefect van politie Chiappe, die te Bayonne een onderzoek heeft inge steld, is gistermiddag te Parijs aangekomen en heeft zich onmiddellijk naar den minister president begeven. Op het station verklaarde hij, dat de po litie Stavisky reeds meer dan 10 jaar in het oog houdt en dat deze controle soms zo<> strenge vormen aannam, dat Stavisky nog onlangs bij hem daarover had Dalimler afgetreden De Fransche minister van koloniën Dali- mder heeft zijn ontslag aangeboden. In een langen brief heeft minister Dali- mier zijn houding gemotiveerd, zooals hij dat ook in den ministerraad gedaan heeft, waar de ministers Lamoureux en Chautemps te kennen hebben gegeven, dat uit de over gelegde stukken is gebleken, dat naar hun meening Dat:mier volkomen rechtschapen gehandeld heeft. Besluiten van den ministerraad Voor Dalimier aftrad, heeft de minister raad een aantal besluiten van beteelcenis in verband met en naai- aanleiding van. hel bankschandaal genomen. 'Het communiqué daarover zegt: De raad heeft vanmiddag een uitvoerige uiteenzetting van Chautemps gehoord over de zaak van Bayonne, en van de getroffen of voorgenomen maatregelen. Chautemps ver kondigde het voornemen alles te doen om lioht te verschaffen en er voor te waken dat geen enkele overweging de taak der justitie belemmert. Chautemps, die in overleg met de betrok ken ministers aan de inspectie der admin - stratieve diensten en het parket de taak heeft opgedragen om de fouten op te spo ren, welke in verschilende administraties begaan zouden zijn en die met strenge sancties gestraft zullen worden, kondigde aan, dat hij binnenkort aan zijn collega's diverse voorstellen zou doen voor wet gevende hervormingen o.a. betreffende de reorganisatie der Fransche politie, •de controle der correctioneele recht banken, de bescherming der spaar ders, het toezicht op enkele beroepen, de bestrijding van schuldige tus- schenkomsten bij openbare diensten, enz. De raad keurde deze voorstellen eenparig goed en daarna verklaarde Chautemps zich bereid, Donderdag reeds de bespreking te aanvaarden van de interpellaties over Bayonne en zette de algemeene lijnen uit een der verklaringen, die hij in de Kamer zal afleggen. Dalimier zette vervolgens zijn rol uit een in de zaak en leverde opnieuw, aan de hand der documenten, het bewijs zijner goe de trouw. Lamoureux bevestigde deze uiteenzetting en Chautemps herinnerde eraan, dat hij zelf in het openbaar de goede trouw van Dalimier bevestigd heeft. De raad sloot zich algemeen bij deze ver klaringen aan. Tissier verraadt zijn medeplichtigen De verdediging van Tissier heeft aan den rechter van instructie een tweetal nota's ge zonden, die thans gepubliceerd zijn. In de eene wordt huiszoeking gevraagd bij Garat, Burgemeester van Bayonne, welke inmiddels reeds is geschied. In de andere wordt gevraagd licht te ontsteken omtrent de mededeelingen van Tissier betreffende de relaties van Garat en Stavisky, met hec Kamerlid Bonnaire cn den oud-minister 'Hulin en Frangois Albert Bovendien wordt gevraagd, de juistheid 1e onderzoeken van de mededeelingen van Tissier, dat dc prefect van politie en Sta visky in een speciaal daarvoor belegde ont moeting met elkaar in relatie zijn gebracht Aan manifestaties goen behoefte Uit Parijs: Een aantal manifestanten troK gister namiddag langs het paleis van justi tie met spandoeken, waarop verschillende opschriften aan het adres van de justitie, luide betoogend tegen Stavisky de oplichters van Bayonne. De politie joeg de manifestanten uiteen en bracht er drie naar een politie-post. De Hongaren en het schandaal Naar de Hongaarsche bladen berichten, zijn de Hongaarsche leden van de gemeng de rechtbanken voor do geschillen met dn successic-staten reeds in Juli 1933 opmerk zaam gemaakt op het feit, dat Fransche kapitalisten verdachte manipulaties door voerden in verband met de z.g.n. optanten obligaties, in verband waarmede-de Hon gaarsche politie, nadat een onderzoek in dp zaak was ingesteld, de Fransche autoriteiten op de hoogte bracht. Naar uit verklaringen der Hongaarsche deskundigen schijnt te blijken, lijden de Hongaren door de manipu laties in kwestie geen verlies, aangezien hel geld, dat zij ontvingen slechts voorschotten waren en volgens de gesloten verdragen de koopers der obligaties deze voorschot'en ver liezen, wanneer zij de rest van den koop prijs niet betalen. Omtrent Stavisky melden de Hongaarsche bladen, dat deze den 14en Oct. en den 23cn November in Boedapest vertoefde tezamen met Henri Hayotte en zijn advocaat, den af gevaardigde Gaston Bonnaire. Zij leefden in Boedapest op zeer grooten voet en gaven daar groo'e diners, waarbij de menu's eerst na lange besprekingen met het keukenper soneel van het hotel, waarbij zelfs de warm tegraad der spijzen werd besproken, werden vastgesteld. Tijdens hun verblijf in Boeda pest gaf o.a. graaf Jenö Karatsonyi, een der grootste optanten, te hunner eere een groot d ner. Volgens de gegevens, waarover men tot dusverre beschikt zouden zij in Boeda pest ongeveer 6 millioen francs voor de obli gaties hebben uitbetaald. Voor den oplichter aangezien Zaterdagmorgen kreeg de politie van Stock holm bericht, tfat de financier Stavisky, die in verband met de affaire-Bavonne gezocht ordt, met een valschen pas in een hotel aldaar was afgestapt. De pol-Mie toog er onmiddellijk heen en onderwierp den verdachte aan een verhoor an twee uren maar moest zich tevreden stellen met het vaststellen van zijn identi teit, welke echter niet die van Stavisky was. De man toonde zich heiig verontwaardigd en dreigde de zaak langs diplomatieken weg te zullen laten uitvechten. Hij verklaar de, dat iemand, die hem slecht gezind was, de politie verteld had, dat hij de gezochte financier was. De man bleek iemand te zijn, die voor za ken in Stockholm moest zijn. Het spreekt wel vanzelf, dat met de zelf moord van Stavisky de zaak niet veel ver andert. Het gaat er niet om één persoon te treffen aar een toestand uit te roeien waarin de laaghartigste corruptie hoogtij viert Boeven in gala-costuum, misdadigers die zich als groote heeren konden voordoen en die samen spanden om zich te verrijken ten koste van de nijvere spaarders, welke zulk een voor naam deel uitmaaken van het Fransche olk, werden in hun luguber handwerk ont zien door overheidspersonen, wier taak het het algemeen belang te behartigen. De besluiten gisteren door den minister raad genomen, toonen, dat het kabinet van Chautemps met alle voortvarendheid de rotte plekken wil trachten uit te snijden en ■herhaling te voorkomen. Het is te hopen, dat „de politiek" der rechtsche partijen deze noodzakelijke schoon maak niet zal verhinderen. Do opruiming te Bayonne Verschillende gemeenteraadsleden van Bayonne zijn afgetreden. Men verwacht dat nog meer zullen volgen. Uit Parijs: De rechter van instructie heeft doen arresteeren den directeur van het sa tyr! ek-politieke tijdschrift „Bec et Ongles", Pierre Darius. STAVISKY GESTORVEN Is hij door de politie doodgeschoten? PARIJS, 9 Januari. In den afgeloo- pen nacht is Stavisky aan de gevolgen van de ernstige verwondingen welke hij zich zeli heeft toegebracht, over leden. Toen de gearresteerde directeur van de Crédit Municipal de Bayonne in de gevan genis van de zelfmoord-poging van Stavisky hoorde zou hij uitgeroepen hebben: Dat is onmogelijk. Een man als Stavisky brengt zich niet om. Ook de advocaat van den directeur gelooft het niet en wacht het j ustitioneel-geneeskun dig onderzoek af. Het bericht van de zelfmoordpoging wordt lang niet overal geloofd. In vele kringen spreekt men heimelijk doch ook openlijk over een manoeuvre van de politie, die, naar men beweert, een voor vele personen ccmpromitteerend man heeft willen laten verdwijnen. Vooral de socialistische „Populaire" en de communistische „Humanité" spreken zich openlijk in dien zin uit Deze bladen be- eren o.a.: dat Stavisky ook als politie-spion heeft gewerkt en dientengevolge van zeer veel op de hoogte was. Thans nu hij gevaarlijk werd walde men hem echter uit den weg ruimen. Er wordt zelfs beweerd dat twee politie beambten een geheime opdracht zouden heb ben gehad Stavisky onschadelijk te maken. De Populaire schrijft: „Zooals de zelfmoord van Baron Reinac het Panamaschandaal niet heeft verhindert en evenals de zelfmoord van overste Henry de Dreyffus-affaire niet kon verbergen, even min mag ook de zoogenaamde zelfmoord van Stavisky -het schandaal van Bayonne ver hullen". DE STRJD IN DEN GRAN CHACO De vijandelijkheden hervat In den nacht van Zaterdag op Zondag zijn de Paraguaansche troepen aan het Cran Chaco-front, nadat Paraguay had ge weigerd den wapenstilstand met Bolivia te verlengen, opnieuw tot vijandelijkheden overgegaan. De Paraguecsche troepen rukten verder het Gran Chaco-gebied bin nen, zonder echter op Boliviaansche troepen te stuiten. De Volkenbondscommissie overweegt haar bemiddelingspogingen thans definitief op te geven. 71 DOODEN BIJ PANIEK OP EEN STATION Uit Tokio: De menigte, die aanwezig was bij het vertrek van de vlootrecruten op het station van Kyoto was zoo ontzaglijk groot en het gedrang zoo ontzettend, dat niet min der dan 71 personen onder den voet geloo- pen en gedood werden, 56 werden er gewond. Volgens een nader bericht was de instor ting van een perron dc oorzaak van de pa niek. DE RAMP IN DE NELSON-MIJN ROUW IN TSJECHO SLOWAKIJE. Gisteren heeft de plechtige begrafenis plaats gehad van de gehorgen slachtoffers van de ramp in de Nelson-mijn te Oseg in Tsjeclio Slowakije. De kisten stonden op het marktplein op gebaard. Vandaar trok de stoet naar het kerkhof. F.r was een aantal extra-treinen ingelegd, welke duizenden personen aanbrachten, die aan de begrafenis wenschten deel te nemen.. Ten teeken van rouw waren alle zaken gesloten. Toen de lange begrafenisstoet zich in be weging zette, begonnen overal de sirenen der fabrieken te loeien. De kisten zijn niet in een massa-graf, doch in acht afzonderlijke graven bijgezet. Te Praag werd, eveneens ten teeken van rouw, gedurende een uur de straatverlich ting ontstoken en het verkeer om drie uur des middags voor een minuut stopgezet De voetgangers bleven met ontbloot hoofd staan. In de mijnen in het Noord-Weston van Bohemen is gister niet gewerkt De nagelatenen. Het aantal der nagelaten betiVJkkingen der 142 verongelukte mijnwerkers bedraagt 126 weduwen en 194 kinderen. Het jongste slachtoffer was 21, het oudste 55 jaren oud. Van hen waren er 13 ongehuwd, 3 weduw naar en 126 getrouwd. Een der slachtoffers hneft zes, een ander zeven kinderen achter gelaten. Tot nu toe is een bedrag van 2 millioen kronen binnengekomen voor de familiele den der slachtoffers. De nagelatenen Op instigatie van het openbaar ministerie zijn Maandagmiddag, behalve de directeur- generaal van de mijnen Loeckcr, de bedrijfs- ingenieur Karlik, zoomede drie ingenieurs, een hoofdopzichter en een opzichter gear resteerd. DE DRIE BULGAREN IN LEVENS GEVAAR? Prof. Prenant, die namens een groep pro fessoren van de Parijsdie Sorbonne een reis naar Leipzig heeft gemaakt om, zoo mogelijk, iets te doen voor de vrijgespro ken Bulgaren, heeft Dimitroff niet te zien kunnen krijgen. De politiepresident had hem geantwoord, dat hij zijn bevelen slechts uit Berlijn kreeg en verder van niets wist. Zijn antwoorden waren zeer be leefd, doch zeer vaag. Professor Prenant gaf in een interview als zijn overtuiging te kennen, dat naar zijn meening in het Kabinet geen eenstemmig heid bestond en dat de Hitler-regeering nog steeds naar middelen zocht om zich op een of andere wijze op de vrijgesprokenen te wreken. Hij nas er zelfs van overtuigd, dat er in zeker opzicht levensgevaar voor de drie Bulgaren bestond. Elke openbare con trole ontbreekt, wat er in de gevangenis gebeurt weet niemand en de publieke opinie krijgt in Duitschland geen informa ties. Dagelijks kan men lezen dat tegen standers van het régime ,.op de vlucht" zijn doodgeschoten. Wie garandeert ons, dat de vrijgesproken Dimitrof niet plotseling even eens „vlucht"? Bovendien is liet mogelijk, dat de regoering voornemens is de drie' Bul garen in een nieuw proces te wikkelen, en oorts zou men hen kunnen uitleveren aan Bulgarije, wat eveneens op een doodvonnis zou neerkomen. De publieke opinie moet volgens prof. Prenant voortdurend mobiel worden gehouden en steeds weer alarm maken, omdat Dimitroff en zijn vrienden pas gered zullen zijn wanneer zij de Duit- sche grens hebben overschreden. Uit Sofia: Vijf en zeventig advocaten en tachtig Bulgaarsche schrijvers hebben een telegram gezonden aan Hitier waarin zij protesteeren tegen de onwettige vrijheids berooving van de vrijgesprpkenen in het Rijksdagproces en hun onmiddellijke invrij heidstelling eischten alsmede vergunning,, te vertrekken naar het land dat zijzelf be palen. DE „AKRON" WORDT VERVANGEN Uit New York: Er worden plannen ge maakt, om het vergane luchtschip Akron" door een nieuw luchtschip te vervangen. Voorts heeft het departement van marine 21 vliegbooten besteld ten behoeve van de kustwacht Verleden jaar zijn reeds 20 vliegbooten van hetzelfde type voor dc marine geleverd. EVANGELISCH PREDIKANT GEARRESTEERD Uit Dortmund: Op bevel van de geheime staatspolitie is de Evangelische predikant Buelteme er in Dortmund-Marten in„Schutz- haft" genomen. Ds. Bueltemeier was reeds in den zomer van het vorig jaar door beleedigende uit latingen jegens den minister van eeredienst Rust onaangenaam opgevallen. Toentertijd ontliep hij slechts een gevoelige bestraffing aangezien de minister geen strafeisch in diende. Een ingrijpen der overheid kon ech ter niet meer vermeden worden, toen de pre dikant de hem toevertrouwde jeugd verbood den Duitschen groet te brengen bij het bin nentreden van de onderwijslokalea en trachtte door circulaires het tusschcn den rijksbisschop en den Leider der Hitlerjeugd overeengekomen fusie-werk te saboteeren. Do NAZI TERREUR IN OOSTENRIJK Uit Weenen: Naar eerst thans bekend wordt was Vrijdagmiddag dr. Dolfuss met zijn gezin in Gaming in Neder'Oosienrijk aan gekomen. Tijdens zijn verblijf aldaar werd de lichtleiding onbruikbaar gemaakt en werd een aanslag gjpleegd op de waterlei ding, die in de lucht vloog. Terzelfder tijd ontploften verscheidene papieren bommen. Toen het eindelijk na verscheidene uren gelukt was een noodverlichting tot stand tv brengen, bleek, dat in alle straten metalen hakenkruisen waren ges.rooid. De bondskanselier verliet spoedig daarop het plaatsje. HET HERSTEL IN AMERIKA Uit Washington: Sedert den aanvang van Roosevelts wederopbouwveldtocht hebben volgens een rapport van de Amerikaansche vakvereenigingen 1.800.000 werkloozen weer werk gevonden. 4.600.000 worden voorloopig met openbare werken en in de bossehen te werk gesteld. De werkweek is gemiddeld met 4Yi uur verminderd. De looncn zijn mot 5y2 gestegen. Dit vakvereenigingsrapport beoordeelt de zakelijke perspectieven gun stiger dan bet vorig jaar. Het rapport wijst er echter op, dat de tot tot dusverre behaalde vooruitgang door een inflatie weer te niet zou worden gedaan. MOEST STAANDE ETEN Weken lang ischias Met zijn ervaring helpt hij nu anderen. Hier volgt een ongewoon sterke aanbeve ling van een middel tegen ischias van iemand die zélf in hevige mate aan deze kwaal geleden heeft. Indien U ooit de pijnen van ischias gevoeld hebt, moet U het stellig lezen. En als U iemand kent, die aan ischias lijdt, zoudt U hem hiervan moeten vertellen. De aanbeveling komt van Mr. T. P. R. Hij schrijft: „Ik leed ongeveer zes weken lang aan ischias. Er waren tijden, dat ik niet meer kon zitten of liggen, maar steeds moest blijven doorloopen. Ik kon zelfs niet gaan zitten om te eten. Een buurman zei me Kruschen Salts te probeeren, wat ik ook deed: ik nam eiken morgen een theelepel vol in een glas warm water. Toen ik anderhal- ven flacon gebruikt had, verdween de ischias en nadien heb ik het nooit meer gevoeld. Ik blijf doorgaan met eiken ochtend wat Kruschen te nemen, omdat ik last heb van constipatie cn ik er van overtuigd ben, dat Kruschen Salts het beste middel ter wereld is tegen ischias en rheumatiek. Iedereen, die aan deze kwalen lijdt, raad ik het dringend aan. Ik ben Kruschen Salts veel dank ver schuldigd". T. P. R. De pijnen van ischias zijn een symptoom van dieper kwaad hetzelfde euvel dat rheumatiek, spit en jicht kan veroorzaken. Zij zijn het teeken, dat er iets aan Uw stof wisseling hapert en onzuiverheden in het bloed gekomen zijn. Kruschen Salts is een combinatie van zes natuurlijke zouten, welke Uw inwendige organen tot geregelde werking aansporen. Kruschen verschaft U daarom een inwen dige schoonheid en gezonden bloedsomloop. En wanneer de „kleine dagclijksche dosis" Uw stofwisseling in orde blijft houden, dan zullen ischias en rheumatiek voortaan Uw deur voorbijgaan. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijgbaar bij alle apothekers en drogisten a 0.90 en 1.60 per flacon, omzetbelasting inbegrepen. Stralende gezondheid voor één cent per dag. Let op dat op het etiket op de flesch, zoowel als op de buitenverpakking, de naam Rowntree Handels Mij., Amsterdam, voor komt. (Adv.) „WILT HEDEN NU TREDEN" EN DE „LORELEY Men meldt ons uit Berlijn: De strijd om het „Wilt heden nu treden", hier als het „Niederlandisohe Dankgebet" bekend, is weer in een nieuw stadium ge komen. Thans is n!. gebleken, dat de heer Joseph Weyl te Weenen, die voor een ook o.i. wei wat te vrije vertaling van den Neder landschen tekst zorgde, geen Jood is, zooals eerst algemeen aangenomen werd. De naam Weyl zou in Oostenrijk ook in Arische krin gen voortkomen. Het Duitsche volk wil het „Dankgebet". dat in Duitschland waarschijnlijk meer be kend is dan het „Wilt heden nu treden" in Nederland, gaarne behouden, vooral uit tra ditie; enkele bekende Hohenzollem hebben iiet lied nl. gaarne laten zingen, en ook Wil helm II was er zeer op gesteld. In verband hiermee verzoekt de Saksische Evangelisch- Luthersche „kertiregeering" betere vertalin gen van den Nederiandschen tekst bij haar te leveren. Heine's „Lorel'ey" schijnt er slechter af te zullen komen. Tegen dit onschuldig liedje wordt opnieuw storm geloopen, thans ech ter, omdat het geschreven is in een stijl, die inderdaad van "het spraakkundig Duitsch sterk afwijkt. Vooral het begin „ioh wciss nicht, was soil es bedeuten, dass ich so trau- rig bin", is een constructie, dieeen Duit sche Jood gaarne gebruikt, maar een Duit- ichen doctor in de letteren biiv. een gruwel moet zijn. Men vraagt zich alleen af, waar- het zoo lang duurde, voor de Duitsohe taalgeleerden dit ontdekten. In ieder geval geloovcn wij niet, dat het nondig is, dat het bekende Nederlendsche leerboek der Duit sche taal, hetwelk met de „Lorelei" begint, hieron) behoeft tc worden herzien. Radioredo van Trojanowski Bij zijn aankomst te New-York heeft de Russische ambassadeur Trojanowski in aan wezigheid der journalisten een verklaring afgelegd, die over geheel Amerika uitge zonden. Trojanowski zeide o.m.: Twee oceanen scheiden onze groote lan den. Zij scheiden hen, maar vereenigen hen tegelijkertijd. Wij zijn vereenigd, niet alleen door goede verkeersmogclijkhcden. Wanneer liet waar is, dat wij op het oogenblik een pan-pacifiekc periode ingaan in de wereld geschiedenis, is het evenzeer waar, dat het Atlantische tijdperk nog niet geëindigd is. Rondom de beide oceanen ontwikkelen zich zeer ernstige gebeurtenissen. Onzo beide landen zijn zeer geïnteresseerd bij alles wat geschiedt op de uitgestrekte oevers van de Atlantischen Oceaan en Stille Zuidzee, en de daarmee samenhangende zeecn. Op het oogenblik zijn wij vereenigd door tal van gemeenschappelijke gevoelens en gemeen schappelijke doeleinden. Wij moeten do handen ineenslaan cn samenwerken om deze doeleinden te bereiken tot welzijn van onze volken en tot voorspoed van da ge- heele rrtenschhéid. DE BRAND OP DE GEORGES PHIIJPPAR Dood door schuld Uit Parijs: De rechter van instructie Benon heeft gister, na bestudeering van het technisch rapport van de daartoe aangewe zen commissie een beschuldiging van man slag door nalatigheid en niet in acht nemen van de reglementen ingediend tegen den chef-ingenieur Falcoz, de ingenieurs Dran- cey en Prouteau en Georgelin-inspecteur- mecanicien, all envan de Mcssageries Mari- mes, verder tegen den directeur-generaal te Parijs en den directeur te St. Nazaire van de Chantiers de la Loire. Andere aanklachten zullen volgen. BRIEVEN VAN WIJLEN TSAAR NICOLAAS AAN ZIJN MOEDER Uit Helsingfors: Tijdens reparatie werk zaam heden aan het zgn. Engelsche paleis te Peterhof nabij Leningrad, een vroegere resi dentie van du keizerlijke familie, is, naar gemeld wordt, een vondst gedaan van groo te historische beteekenis, nl. een pak brie ven van wijlen tsaar Nicolaas aan zijn moe der, de tsarin-weduwe Maria Fedorowna. Deze brieven zouden een inzicht geven in de belangen van don tsaar, zijn familie leven en persoonlijke meeningen. Sommige der brieven hindeion over den politioken toestand in 1909—1910 Uit de brieven blijkt, welk een afkeer de tsaar had voor graaf Leo Tolstoy. Schrijven de over den dood van den grooten Russi- schen schrijver eindigt hij bijv. met de woor den: „Gelukkig hebben ze hem gauw begra ven". SPOORWEG-AANLEG IN PERZIE Door Italianen De Perzische regeering heeft een contract aangegaan met een belangrijke Italiaaasche firma voor den aanleg van een spoorlijn, welke de verbinding zal tot stand brengen tusschen de Persische Golf en de Caspische Zee. Tal van ingenieurs en honderden Italiaan- sche werklieden zullen binnenkort naar Perzië vertrekken voor de uitvoering dezer werken. GOEDE ZAKEN VOOR DE WAPEN FABRIEKEN Uit Sjanghai: China Weekly Revue be spreekt in een artikel de afzetmogelijkheden voor wapens in het Verre Oosten en schrijft, dat het geharrewar in China een goede zaak is voor Engeland, Amerika, Frankrijk en Tsjecho Slowakije. Van Augustus 1932 tot Augustus 1933 heeft Engeland 46 millioen patronen, ontelbare machinege.weren en tankwagens geleverd. In den laatsten tijd heeft Nanking in do Ver. Staten voor 200.000 pond sterling machinegeweren en munitie besteld. Men verwacht, alles althans vol gens het blad, de levering van 36 tanks en twee vliegtuigen, ieder met 2 machinege weren. Ook Japan is goed voorzien van Chi- neesche orders en voert jaarlijks voor onge veer 400 millioen yen aan wapens en mu nitie in China in. WERELDSNELHEIDSRECORD IN DE LUCHTVAART VERBETERD Uit Parijs: Do Fransche vlieger Masotte heeft het weroldsnclheidsrecord op dc 1000 K.M. verbeterd met oen gemiddelde uursnel heid van 358.158 K.M. Zijn vliegtuig legde den totalen afstand van 1000 K.M. af in 2 uur 47 min. 31 sec. De beste tijd voor 100 K.M. bereikte hij met 16 min. 40 sec., d.w z met een uursnelhoid van 360 K M. Het vo rige 1000 K.M.-record stond op naam van den Fransehen vlieger Dclmotte met een snelheid van 334 K.M. per uur. Gemengd Nieuws KRANIG WERK VAN DEN IJSBREKER „IJSBEER" HET STOOMSCHIP „FRIESLAND" BIJ URK BEVRIJD De sterke ijebreker „Ijsbeer" van de Ver- ecniging voor Soheepvaartbelangen te Am sterdam, die erin geslaagd is het passagio: vrachtschip „IJ6sel" na oen moeizamen tocht van Amsterdam naar Kampen te brengen, welke tocht twee dagen en een nacht heeft geduurd, is Maandagmiddag in de hoofdstad aangekomen met het passa giers-vrachtschip „Fri-cciland" van de Hol- land-Fries!and'lijn. Dit schip, dat de vc week van Lemmer was vertrokken, met cle bedoeling, Amsterdam te bereiken, is bij Urk in de schier ondoordringbare ijemass an het IJsselmeer vastgeraakt. Na daar en-kefle dagen t<* hebben gezeten is de „Ijs beer" er na een buitengewoon zwaren strijd met het ijs in geslaagd, de „Friesland" uit VALSCHE RIJKSDAALDERS Als verdacht van het vervaardigen en in omloop brengen van valsche rijksdaalders is door de rijks- en gemeentepolitie te Ter Apel aangehouden zekere T. te Vlagtwedde (Gr.). Verschillende voorwerpen, die ver moedelijk gediend hebben bij de vervaagd) ging, zijn in beslag genomen. T. is naar het huis van bewaring te Groningen over gebracht. EEN JEUGDIGE DIEVENBENDE Te Enschedé heeft de politie een bende an acht jongens van 14 tot 17 jaar gear resteerd. De jonge schurken hadden tal van kleine inbraken, diefstallen en ook straat roof gepleegd. Vier van hen zijn door de politie te Brammen aangehouden, waar zij zich ook schuldig hebben gemaakt aan diei stallen. Deze vier waren aan de politie te Apeldoorn ontkomen, waar zij gekomen wa ren met de aan den accountant De Roos U Enschedé ontvreemde auto en waar toen twee der daders werden gevat. HET IJS EN DE VORST In Groningen zijn de kanalen voor groot deel opengebroken en bij Hasselt (Ov.) zijn het Meppelerdiep en het Zwarte- water van ijs bevrijd. Met de verscheping van kunstmest uit de haven van Hasselt 1: men reeds' druk bezig. In den Wieringermeerpolder zijn de a' daar werkzame ongehuwde arbeiders weer aan het werk gegaan. De centrale werkverschaffing, die even eens wegens de vorst stillag, is ook weer geopend. BRANDEN Te Brunssum (L.) heeft een zwart- brand gewoed in een perceel in de Kerk straat, waarin gevestigd is het café-restau rant „De vier Jaargetijden". De bewoners konden zich nog juist in veiligheid stellen. De brandweer wist uitbreiding te voorko men. Alleen de muren bleven over. Te Den Burg op Texel is de woning van Dros afgebrand. De bewoonster kon zich ternauwernood redden. Verzekering dekt de schade. Te St. Pancras (N.-H.ï brak brand uit in de woning van M. Deutekom door het te fel stoken van de kachel. Drie rijwie len, verschillende muziekinstrumenten, een partij pootaardappelen en bloembollen enz werden een prooi der vlammen. Verzekering dekt de schade. KERKDIEF GESNAPT De politie is er in geslaagd een der da ders van de te Doetinihem gepleegde kerk diefstallen aan te houden. De man heeft volledig bekend en is naar Arnhem overge bracht DOODELIJK AUTO ONGELUK Op den Rijksstraatweg tusschen Maas tricht en Sittard is Zondagavond een vracht auto, bestuurd door J. van Rooy, komende uit Hoenshroe' tegen een langs den staand huis opgereden. Van R. was onder den invloed van sterken drank. Hij bekw een ernstige schedelfractuur en is eenige uren later overleden. DE FAMILIETWIST TE SOMEREN Dc dader van den moord meldt zich De 30-jarige L. Zeegers, die Zondagmiddag de 40-jarige H. Bollen doodschoot, heeft zich bij zeke ren van Diepen in de Vaarselstraat te Someren, die van verre nog famlie van Zeegers is, gemeld. Van Diepen heeft de politie gcwaarschwd. Deze heeft Zeegers op het pol.tiebureau tc Someren op gesloten. Z. is naar Roermond op transport ge steld. VERDRONKEN De 26-jarige bakkersknecht J. Krol uit Nieuwe- brug bij Heerenveen is met zijn fiets te water ge raakt en, daar het ongeluk niet werd opgemerkt, verdronken. De 28-jarige ongehuwde juffrouw K. M. te Zwartsluis is te water geraakt en ver dronken. Weerberic1^. Het dunne ptjUJe geeft den vorlgcn stand aan Hoogste stand te Münchcn 773.7. Laagste stand te Vestmanör 729.2. Stand vanmorgen halftwaalf 771.9. WEERVERWACHTING Meest matige, wellicht toenemende Z. tot Z.W. wind, zwaar bewolkt, tot betrokken, waarschijnlijk eenige regen, iets kouder, vooral 's nachts. BU1TENL. WEEROVERZICHT Op IJsland ontstond een drukdaling, die •zich ver naar het Z. doet gevoelen. Al ligt de kern dezer depressie ten Z. van IJsland, tot in de Golf va nBiscaye daalt cle baro meter. De temperatuur is in Scandinavië door de verhoogde uitstrailng, sterk gedaald. Ook in het gebied van hoog druk over het aste land nam her en daar de vorst toe, terwijl ook in Z.-Engeland, ons land en N. Frankrijk de temperatuur lager is dan giste ren. De nieuwe drukdaling doet een stijging der temperatuur bij toenemende wind ver wachten, waarbij de nevel, die heden ons land bracht, wei zal verdwijnen, terwijl eenige regen waarschijnlijk is. STORMWAARSCHUWINGSDIENST TEMPERATUUR Stand vanmorgen halftwaalf 0.6 C. VOERTUIGEN MOETEN HUN LICHTEN OP HERBEN 10 JANUARI. Van 's avonds 4.36 uur tot 's morgens 7.3S uur IND WATERSTANDEN RIVIEREN Heden Vorig Heden Vorig Wurtzbnrg 0.00 000 Canb 0>2 0.70 Straatshurg 0.00 000 1-ms 1.10 0.09 Rreisach 0.35 0.39 Coblens 0.97 0 95 Rheinfelden 1.50 1.54 Trier 0.41 0.35 K-hl l.fiG 1.64 Keulen 0.14 0.3* Maxflu 3.11 3.15 Rührort 1.12 1.14 Diede^helm 044 0.51 Wesël -1.50 1.4- Mannheim 1.03 1.05 Emmerik -0. 4 012 Li.hr 1.05 1.15 Dusseldorf -0.20 0.20 Mainz 0.44 0.42 Maastricht 40.55 40.55 Bingen 0.78 0.81 Veulo 10.75 10.75 HOOGWATER NED. ZEEHAVENS 10 anuari Deirzfjl 4.52 17.37 Hellevoetsl. 9 01 21.30 Terschelling 2.10 11.50 Willemstad 9.53 22.3L Har ragen 1.55 14.30 Brouwerah. H.i3 20 48 Den Helder 0.25 14.20 Zierikzee 8.28 21.11 H vHoiland 9.21 21.57 Wemeldingo 8.56 21 30 IJinui en 8 25 20.50 Vlissingen 7 24 20.05 Scbeveningen - Terneuzen 7 54 20.'-6 Rotterdam 10.10 23. 2 Hanswernert 8 23 2 i 09 BOEKEN EN GESCHRIFTEN DOODELIJKE VAL Te Amsterdam is een bewoonster van een Derceel in de Benkoelenstraat, doordat zij uitgleed, van de trap gevallen. Zij werd dood aangetroffen. DE FRAUDE TE HOOGKARSPEL Inzake de arrestatie van den wethouder van Hoogkarspel en den gemeente-ontvanger van We- vershoef in verband met gepleegde fraude, verne men wij nader, dat aan den heer C. R. machtiging was verleend de aardappelen, die op de veiling te Hoogkarspel de minimum-prijs niet konden opbren gen, voor veevoeder te verkoopen, waarna de heer A. B. te Wervershcof, die betaalmeester van de veiling te Hoogkarspel is, de desbetreffende staten invulde en de gelden opzond naar het Rijks In- en Verkoopbureau te Den Haag. Het blijkt nu, dat door C .R. voor een hoogcr bedrag aan aardappelen verkocht is dan het be drag, hetwelk naar Den Haag gezonden is. In Wervershoof vindt men het onbegrijpelijk, hoe de Justitie op grond van overdreven geruchten tot in hechtenisneming van A. B. is overgegaan. Men acht B. volkomen onschuldig, indien hier wer kelijk van fraude sprake mocht zijn. B. is gemeente ontvanger te Wervershoof. doch als zoodanig rust op hem geen enkele verdenking. De boeken zijn in de beste orde bevonden. A. B. is Maandag van Alkmaar op vrije voeten gesteld. De andere ver dachte in deze affaire, R. de Hoogkarspel, is in voorloopige hechtenis gehouden. AUTO- EN MOTORONGELUKKEN Te Hekelingen ontstond op den Vierland- scheweg tusschen twee auto's een botsing, doordat zij in den rook. onstaan door 't branden van stroo van aardappelput:en. elkaar ontmoetten. De groote vrachtauto van de firma Overhagen uit Oud- Beijerland drukte de luxe-auto, bestuurd door den gem. architect A. Dekker te Spljkenisse, aan den voorkant zoodanig in, dat de radiateur, lampen en spatschermen geheel vernield werden en het stuur rad brak. De heer Dekker werd licht aan de knie gewond. Het stuur drukte in zijn borst. De vracht auto was weinig beschadigd. De luxe-auto is door een garagehouder uit Spijkenisse weggehaald. Bij Tilburg reed een tractor met aanhang wagen, beladen met zakken aardappelen, bij het uitwijken voor een tegenligger tegen de leuning van de brug over het Wilhelminakanaal. De leuning werd vernield en de tractor bleef met de voorwie len boven het water hangen. Doordat de aanhang wagen dwars over den weg kwam te staan, was het verkeer Tilburg-Moergestel enkele uren ge stremd en moest het verkeer voor Eindhoven over Oosterwijk worden qeleid. De zwaarbeschadigde tractor moest worden weggesleept. Van het twaalfde deel tannde serio leesboeken len Ti libel, H thans de Schol ei Druk verse mdor redactie vi Tjecrd Bottcma. In dit twaalTdo deeltje z(|n hoofdstukken bUeenffeffaard 14 ervan v. poëzie, de andere proza. Onder do dichtst» ken komen o.a. voor van Revius. Oezelle. j berdlncrk Thlim. Totius, Jan Cellier-';. Bü h proza zien we o.m de namen van O. Schrüv Mevr. Bosboom-Tolssalnt, Hildebrand, Mar; zooals men ziet, 0 Bot. Het Afrika)

Nieuwe Leidsche Courant | 1934 | | pagina 2