BINNENLAND. 19TEKDAG 6 JANüAttl liü34 TWEEDE BLAD PAG. 5 5 lar de Scheldestad ZIGI, pstaanq1 flub-coaches van Van der Schuyt ip«w WONDER VAN ANTWERPEN •w Van der Schuyt zegt, denkt aan de Brij en wie reederij zegt, denkt aan wn. Nu ja, Van der Schuyt heeft schu'- ïooie gioote, comfortabele schuiten, 'EG [aar; maar dan toch dingen, welke o|> rt cnltf'r drijven; laten het dan „schuiten" je vliegers van hun „kist" ;ennen dezeschuiten en we weten aardeeren; bv. als ze zwalkpn over rplassen of daaromtrent. Maar op somberste dagen van deze wesk an der Schuvt van de schuit af en i ons: rij nu eens met onze nieuwe aches mee naar Antwerpen en zeg loe het was. i bezwaar natuurlijk. Wij, journalister j vrienden van het nieuwe, als... het Igoed is. ptapten in en gleden geruisdhloos met 5 zicht en veel genot naar nevelige enfin, dat komt straks; we keer- rug in motregen en triestig weer; en Van der Schuvt. zijn directeur, zwn i, zijn chauffeurs en zijn club- RS iet u, vraag eens een lecraar Engelsch dat rare woord moet uitspreken. Mat ietje fantasie kunt gij het verbasteren jooitjes" en de geleerde man wil er bien wel bij vertellen, dat de beteeke- het woord verband houdt met de tales of diligence. a, trekschuit en Jan Plezier waren 1 n tijd ook kostelijke vervoermiddelen is de coach nu ook, die precies even- j'kt op de kales als een luxe-raderboot der Schuyt op eenschuit. ïu, hopelijk, voldoende duidelük tohter moet ik er nog bij opmerken, o'n coach een..4... zielkundig dinz beetje reactionair, zoo ge wilt Maar e gezonde reactie, welke ons tegen ig telkens weer verrast hebben allemaal zoo'n beetje gedweept et groote en massple, met het imr>o- en... geïmporteerde; we worden weer ,aim aan ons zelf. We vinden in de weer het individupardon, de per- jkheid, het eigene en eigenaardige; we n weer de huiselijkheid en het in en daarom zoeken we weer de sfeer et vertrouwelijke boven die van het chtige en soms banale. .daarom liet Van der Sohuyt de club- es bouwen. inals in het stadsverkeer in de laatste ordt waargenomen, hoe het vroegere taxi's van groot formaat verdrongen door de zg. „klein-taxi's"', welke door benzine-en olieverbruik en gering ge- umiè: 0f ]age belasting zóó economisch ge- a J^teerd kunnen worden, dat een ingrij- MAA verlaging der vervoerstarieven bij in- >raref struik mogelijk werd, zoo mag het vaarschijnlijk geacht worden, dat de en in exploitatie kostbare autobussen industrie bezit. Nog al zakelijk, dachten we zoo, maar niet kwaad. Het stadhuis werd bezichtigd, de impo sante trouw- en receptiezalen en het pracht vertrek, dat. burgemeesterskamer heet met de onbetaalbare schouw uit de abdij van Tongerloo ja vrienden, Antwerpen is eer kunststad als weinig andere. WieJiet nooii zag. kent de hang naar dit middaleeuwsch mooie niet; wie het meermalen mocht be wonderen, verlangt er telkens weer naar terug Na zooveel inspanning begrijpt ieder, dat de eenvoudige lunch in Hotel de Londres ons en de vijftig andere aanzittenden goed smaakte, waarbij we andermaal een won dere beleving meemaakten. Reeds op het Stadhuis was mijn verbazing grootelijks eewekt door het feit, dat de di recteur van een reederij een rederijker van professie was. Aan tafel, waarvan de«e heer Vester president was, omdat Van der Schuyt de lunch aanbood, vielen we achterover van verwondering, toen we hoorden, dat hij marine-officier geweest was. Waf een wondermensch: marine-officieren reederij-directeur en dan ook nog rede naarhet is een ongewoon verschijnsel in onze samenleving Dat schepen Eerkelers, zoogezegd wethou der van Kunsten en Wetenschappen, als we ons niet vergissen, benevens volksvertegen woordiger, een vloeiend en vlot speechje hield over Antwerpsche dokken en Holland sche kaas, wekte natuurlijk minder verwon dering. En dat de heer Cnossen, die als be- stuuislid van de N.J.K., namens ons het woord voerde, tot driemaal toe in „welge kozen woorden" tot ieders genoegen op de toespraken reageerde vermelden we slechts orn niet al te onvolledig te zijn. Na de lunch werd met het motorschip „Flandria II" een korte rondvaart op de Schelde gemaakt, waar in schemerdonker heel wat getoeter en heel wat vertier was. waarna we door de voetgangers tunnel van binnen naar buiten onder de Schelde door liepen, terwijl we per onafscheidelijke club- coach door de groote tunnel terugkeerden. De verlichtingsinstallaties werden even be keken; we namen afscheid van autoriteiten en collega's en te midden van een vriende lijk motregentje zochten we de weg naar 't vaderland weer op. Op een eenzame plaats tusschen Zundert en Breda hielden een paar marechaussees onze vier wagens aan, maar alles liep goed af en om ven de schrik te bekomen, hebben we toen in Breda een versterking genomen We kwamen geen seconde te laat en ook niet te vroeg om de pont bij de Moerdijk te pakken; bij Dordt ging het al even voor spoedig en we waren ten slotte niet al te laat thuis. De proefrit met de club-coaches was kos telijk geslaagd, ondanks het trieste en som bere weer. fior/iief Dfuwitk nuvip/iH OFFICIEELE BERICHTEN DE „GELRIA" ALS TENTOONSTELLINGS SCHIP VOOR ARGENTINIË. Naar wij vernemen, zal, wind en weder dienende, het door dc Argentijnsche regee ring gecharterde mailschip „Gelria", van den Kon. Holl. Lloyd, heden de lange naar Buenos Aires aanvaarden. Zooals indertijd is medegedeeld, wordt de „Gelria", die gedurende enkele jaren het lot heeft gedeeld van zoovele andere zee schepen, welke bij gebrek aan voldoende emplooi moesten worden opgelegd, door de regeering van Argentinië ingericht als ten toonstellingsschip. DE STEUN AAN DE RIETCULTUUR. In verband met de genomen beslissingen inzake steun aan de rietcultuur hebben de werkgevers en werknemers in dat bednjf bespreking met elkaar gehouden, waar hij zij tot de conclusie zijn gekomen, dat het systeem van steunverleening thans tot ge volg heeft, dat de -bedrijven in Friesland Overijssel vrijwel van dezen steun zijn uitgesloten. De Chr. Landarbeidersbond heeft thans contact gezocht met de gemeen tebesturen in de betrokken streek, teneindo te trachten alsnog wijziging in den toe stand te verkrijgen. ROFFELRIJitEN. Begeerlijk goed Czaar. In een tijd van jachtend jagen Naar genoegen en genot, Van verdwazing en verbreking Van de band die bindt aan God, ln een tijd van sterke mannen En verbluffende techniek, Van verstarde stofvergoding En verscherpte Schriftcritiek Is het waarlijk een verkwikkend En voor ons verheugend feit Dat men aan één oude Bijbel Zooveel geld en moeite wijdt Ik bedoel de veelbesproken „Codex Sinaiticus" Die men voor het Britsch Museum Af wil koopen van den Rus. Dat de Engélsche regeering Zich daar sterk voor intresseert En het volk zijn deel zal vergen Eer de groote koop passeert Is een feit dat zonder twijfel Ieder Christen goed zal doen, Want het gaat hier om een som van Ongeveer een half miljoen. Heeft die ééne oude Bijbel Zooveel waardevraag je licht; Blijkbaar geeft hij op veel teksten Nieuw en helderder gezicht, En het stemt ons tot verheuging Dat men niet het geld ontziet Nu de Sovjet deze goudmijn Onze Christen-denkers biedt. Méér dan goud wordt hier geboden En dat lokt ons machtig aan, Want het hoogste voor Gods kindren Is: den Vader recht verstaan. (Nadruk verboden.) LEO LENS. VERKOOP UIT AUTOMATEN. Naar wij vernemen, heeft de minister van Econ. Zaken een wetsontwerp tot regfr» ling van het automaatwezen doen voorberei den, dat aan verschillende adviescolleges ter beoordeeling is toegezonden. In het ontwerp wordt o.m. voorgesteld het bijvullen van automaten na het sluitings uur der winkels te verbieden, overeenkom stig het verlangen der middenstands-orga* nisaties. en touringcars, in menie geval vervangen zu'len worden door kleiner materieel. Met het toeristenverkeer staat het niet anders. Hoewel het reizen in kudden, aan gevoerd door een karavaandrijver geen straf expeditie is, heeft menigeen er toch bezwaar tegen Velen geven de voorkeur aan het rei zen in kleine groepen en daarom besloot Van der Schuvt een nieuw type reiswagen met een aecomodatie voor hoogstens veer tien personen in het verkeer te brengen en dat nieuwe ding heet nu een club-coach. De firma heeft daarbij gestreefd naar de grootst mogelijke comfort: de wagens wer den voorzien van hijzonder soepele veeren van speciale constructie, inwendige verwar ming (dat is wel het nieuwste op dit ge bied!) open-dakconstructie, ingebouwde kof- ferbergplaots en ook overigens met bijzon dere zorg gecarrosseerd. Dat dit opgesomde comfort werkelijk aan wezig was, hebben we geconstateerd op de tocht naar Antwerpen. Be-zoeken aan de Scheldestad zullen onge twijfeld een vast punt op het program wor den, als de twaalf bestelde wagens werke lijk ,.in de vaart" worden gebracht; voor deze proefrit was er bijzonder aanleiding met het oog op de tunnels, welke de Schelde-oevers verbinden. En het plan werd niet weinig in de hand gewerkt door het actieve optreden van den heer E. van Marcke, directeur van de vloot N.V. „Flandria", (met welke maatschappij Van der Schuvt „vriendschappelijke rela ties" onderhoudt) en die gansch Antwerpen in rep en roer bracht door algemeen bekend te maken: Van der Schuyt brengt oen dikke veertig Hollandsche journalisten naar onze stad. Het gevolg daarvan was, dat de tocht als volgt verliep: Van den Haag en Rotterdam via het Moerdijkveei naar Breda. Dat ging niet vlot met dit vlot; we hadden nog al vertraging, welke aan het restaurant van Willeinsdorp ten goede kwam, waar men goede koffie schonk. Zonder oponthoud ging het in matige vaart (de coaches willen geen snelheids record slaan) naar Zundert en vandaar over de glons. De douane maaikte het ons niet zoo lastig als een verhuiswagen uit Amster dam, welke in nevel en mist heelemaal leeg- gegraaid moest worden; blijkbaar geloof de men van ons zonder meer wel, dat de burgemeester van Antwerpen geen smokke laars zou uitnoodigen En eerlijk gezegd, we zijn met een gerust geweten gegaan en teruggekomen. Weldra reden we nu door de voorsteden heen en recht op het „Hotel de Lon dres'" aan, waar de Antwerpsche Persbond ons met een glaasje, een koekje en een rede voering verwelkomde. De heer De Roy deed er zijn best op, en vertelde meer gneds van ons dan ik ooit heb ontdekt Enfin, dat hoort er zoo bij. Vandaar gingen we naar 't Stadhuis, waar Burgemeester en Schepenen der stad Ant werpen vriendelijk met en tegen ons spra ken en eerstgenoemde, de heer (de roode pers zou schrijven: p.g.) C. Huvsmans op droog-komische wijze ons vertelde, dat hij nu eens burgemeester en dan weer journa list is ('s morgens van half negen tot half tien) en dat Antwerpen zoo'n voortreffelijke De Seheldetunnel te Antwerpen, die in 't najaar in gebruik werd genomen. Deze tunnel ligt 27 meter onder de waterspiegel en is 2200 meter lang. De ,JJsel" van de Amsterdam-Zwolle-Kampenlijn en de ,J)aniël Goed koop" deden een poging om van Amsterdam naar Kampen te komen. Bij Marken moest men omkeeren, wegens roerdefect bij de ,JJsel". De Amhemsche schipbrug, die het slachtoffer is geworden van den lagen waterstand. De oprit i& 2 M. gezakt De School met den Bijbel te Hoogvliet herdacht dezer dagen haar 25-jarig jubileum. Een foto van het bestuur, zittend v. I. n. r. mej. A. M. A. Boodt, de heeren J. v. d. Graaf, oud-Hoofd, C. v. d. Ende Pzn., J. J. Hordijk, W. Voogt, J. v. d. Star, L. Noordtzij Czn., B. Kok, K. Spruit, Ds. v. d. Ende. Staande: de heer J. A. Beversluis, Mej. A. Hajer, de heer J. Fennekes, Hoofd, Mevr. Fennekes. Een snapshot, genomen tijdens Trein-deraillementen overal, 'n Ruine van dertien wagens een parade te Boekarest. Con- en een locomotief bij het station Yamazaki in Japan. 8tantinescu (r.) de moordenaar van Duca. Dr. P. J. Krom- sigt, de bekende Amsterdamsche Herv. predikant is voornemens tegen het a.s. voorjaar emeri taat aan te De ,Moaenymph"die in het ijs van de Oude Maas had vastgezeten, is losgeraakt en liep_ toen op de basoiltglooiing van een dijk. De mijnramp van de Bruhex. Aan de schacht van de mijn Nelson III in Osek, toen de eerste reddingsbrigade na een mislukte poging om tot de ingeslolenen door te breken, weer boven de aarde kwam. Rechts: De heer J. H. J. Vis- schers, gemeente-secretaris van Ulestraten, die benoemd is tot burgemeester van Spaubeek.

Nieuwe Leidsche Courant | 1934 | | pagina 5