JHcutue £Viïtöiift(Eaunuit Dagelijks verschijne nd Nieuwsblad voor L eiden 2n Omstreken EERSTE BLAD WELDADIGE RUSTPAUZE Begrooting Landbouw-crisisfonds 4B0NNCMCRT» per kwnrtnai In l^>ld**n en In plant- ran wanr n agentschap gevestigd Is f 2.35 Franco per pust I 2^5 portokosten Per week t 0 18 Vimii hei Buitenland bij wekelijk- \rhe zending ,4 50 du dagetijksrhe zending ,5.50 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 cent mei Zondagsblad 7Va cent Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar Bureau: Breestriat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 NO. 5063 ZATERDAG 6 JANUARI 1934 ADVERTENTIEN Van 1 tot 6 regels Elke regel meer 'ngez Mededeellngen ran 1—5 regels Elke regel meer Bij contract helangriike korting. Voor het bevragen aan t bureau word! berekend f 0.19 14e Jaargana Dit nummer bestaat uit VIER bladan w.arbij inbegrepen bet Zondagsblad De nationale samenwerking vordert Langzamerhand dringt het tot ons volk door welk een rijke zegen ons ge werd in het nationale kabinet, dat in de maand Mei van het vorig jaar het bewind in handen nam. Niet, omdat de man, die op de brug staat en de scheepsofficieren, die mee de verantwoordelijkheid dragen, hoofd voor hoofd zooveel voortreffelijker zyn dan hun voorgangers. Zij hebben het gelukkig niet noodig om ten koste van anderen geprezen te worden; voor ons is er niet de minste reden om te spre ken van het afgeleefde kabinet-Ruyp en vergeten mag niet worden, dat twee der meest aangevochten departementen on der dezelfde, men mag wel zeggen, be proefde leiding bleven staan. Goede wjjn behoeft geen krans, hetzü dat ze belegen, dan wel dubbel belegen is. In dit verband kunnen de personen der ministers dan ook geheel onbespro ken blijven. Immers, zoodra Dr. Colijn eerst als partijleider, daarna als kabi netsformateur het bezielend devies op geheven had, dat de nood der tijden een nationale samenwerking eischte, welke van de partijen misschien ongewone offers zou vragen, was persoonswisse ling in het kabinet onmisbaar gewor den. Wel vordert een bewindvoering in deze zin van den kabinetsleider groote bekwaamheid en voorzichtig beleid maar afgezien hiervan mag gezegd, dat ieder principieel staatsman deze taak kan aanvaarden. Van die zijde bezien zou het evengoed Cort van der Linden, Ruys de Beerenbrouck of de Geer, dan wel Colijn kunnen z\jn. Mits, dit herhalen we, het maar een man met een beginselvaste, principiêelê overtuiging is. Het moge tot op zekere hoogte in een burgemeester te waardeeren zijn dat hij bij geen enkele politieke partij is aangesloten; neem de beste van de besten uit dit milieu, hij zou onaan vaardbaar zijn als leider van een natio naal kabinet, zooals wij dit thans noo dig hebben. De verklaring van dit, oogenschfln- lijk ongerijmde verschijnsel, is niet zoo moeilijk. Wanneer iemand zich aandient als partijloos en wars van de politiek, trekt ons volk, dat op dit terrein een leer school heeft doorgemaakt, dit al spoe dig in twijfel. Wij weten nu eenmaal uit ervaring, dat dergelijke „hoog staande figuren, die laag op het politiek gedoe neerzagen, stillekens en onge merkt zuivere politiek dreven. Om een bepaalde politieke partij niet noodeloos onaangenaam te zijn, zullen we hierop niet dieper ingaan. Maar een feit is het, dat een beweging in ons land vooral gewantrouwd wordt, wan neer zij zich aandient als nationaal zon der meer, godsdienstig en politiek neu traal. Radio, vakbeweging, school en politiek leveren daarvan ook nu nog de voorbeelden. Anders staat het echter, als mannen van overtuiging, maar beh oorend tot verschillende ernstige politieke partijen elkander de hand reiken, wijl het ge- meene vaderland in nood verkeert en overigens belangrijke vragen even op de achtergrond raken omdat andere tijdelijk de voorrang hebben. Van beginselverzaking mag daarbij geen sprake zijn en beginsel verlooche ning mag van niemand gevergd wor den. - Om een paar praktische voorbeelden te kiezen: niemand van rechts vordere van minister Marchant, dat hij het openbaar onderwijs er aan zou wagen en 't bizondere veilig stellen; niemand van links begeere, dat minister Slote- maker de Bruine zijn beginsel ten aan zien van kerkelijke en burgerlijke ar menzorg verloochene of dat minister de Wilde zijn liefde voor Christelijke actie in 't belang van pers en radio zou ver bergen. En al viel het aanvankelijk niet mee, evenmin ter rechter- als ter lin kerzijde, om vrede te hebben met de gant van zaken; langzamerhand groei de o overtuiging, dat der tijden nood dit c ffer van ons vraagt. Wèl mogen wii er met dankbaarheid op wijzen, dat de m nisters, die politiek gesproken tot de i achterzijde behooren, heel wat schappelijker door hun partijgenooten zijn bejegend dan zulks b.v. bij de vrij zinnig-democraten het geval was, waar enkele drijvers en zeloten zelfs de gren zen van het behoorlijke en fatsoenlijke overschreden. In 't algemeen mag echter gezegd, dat in het beleid van het kabinet een groeiend vertrouwen wordt gesteld, niet ondanks het feit, dat het mannen zijn van een bepaalde politieke richting, maar juist omdat men weet, dat zij hun beginsel-vaste overtuiging niet zullen verloochenen. Het niet genoeg te waardeeren ge volg hiervan is, dat ons volk zijn kalm te bewaart of terugwint, en vertrou wen in de Regeering stelt, wetende, dat alleen langs moeilijke paden van depressie een nieuwe heuvel van wel vaart weer bereikt kan worden. Het moge noodig zijn dat de sociaal democratische leiders hun volgelingen vermanen om toch niet te doen alsof er geen crisis, doch wel een kwaadaatdige regeering is, of die de leiding verwij ten, dat zij aldus gehandeld heeft; in 't algemeen dringt de overtuiging door, dat allen een offer zullen moeten brengen. Men kan toch waarlijk niet beweren dat de onderwijzers en lagere ambtena ren of handarbeiders in overheids bedrijven weinig van de malaise mer ken; en juist uit die kringen ontvan gen we onophoudelijk brieven, welkt beginnen met de verklaringtegen sala risverlaging zullen we ons niet verzet ten, want het is billijk, dat ook wij een deel van de last dragenmaar, vindt u het niet onjuist, daten dan volgt er een aanmerking op een onderdeel der korting, welke de schrijver öf voor zich zelf öf even vaak voor anderen onbillijk acht. Deze veranderde of mogelijk ook ver sterkte mentaliteit geeft hoop voor de toekomst. Zoover moet het komen, dat van hoog tot laag en niet in de laat ste plaats van hoog tot laag de overtuiging doordringt: het gaat om de redding en het behoud van ons volk. Dan pas kunnen we in Gods kracht kloeke daden doen. Want we zijn vooral niet in deze dagen tot lijde lijkheid en fataal berusten, maar tot arbeid geroepen. De Staten-Generaal en de Tweede Kamer met name, hebben dit in de laatste parlementaire periode getoond. Nog iéts vroeger dan andere jaren is de Tweede Kamer met Kerstvacantie gegaan, om half Februari de Kamer- werkzaapiheden te hervatten. Het heeft wel eens gehokt en gestoo- ten; van een zwijgzaam en altijd ja- knikkend parlement was geen sprake en niet het minst op politiek terrein moeten wü er rekening mee houden, dat menschen, kleine menschen vaak met allerlei aspiraties en gevoeligheden, daar 'n rol spelen, waarbij men voor niemand een uitzondering maken mag, omdat wij allen zondige menschen zijn. Des te grooter is daarom onze erken telijkheid, dat in weinige maanden van einde Mei tot Oudejaar zoo ont zaglijk veel kon gebeuren en dat bij de ernstige partijen zooveel bereidwillig heid gevonden werd, dat het kabinet ook voor de onaangenaamste maatrege len immer een krachtige meerderheid vond. Zelfs de sociaal-democraten mogen we daarbij niet geheel uitzonderen. Van partijstandpunt gezien heeft de Regee ring menigmaal maatregelen en beslis singen genomen, welke zij onaange naam moesten vinden. Ondanks dat, was er somtijds mede werking bij het vaststellen van ontwer pen, welke ons allen onsympathiek zijn, zooals b.v. de omzetbelasting en ook. als men weigerde zijn stem aan een voorstel te geven, was er toch niet? van de obstructioneele oppositie, het hin derlijke tegenwerken, waarmee een sterke partij de moeilijkheden zoo enorm zou kunnen verzwaren. Ook de S.D.A.P. ontkomt, vaak on danks zichzelf, niet aan de nationale heroriënteering ten aanzien van ver schillende praktische vraagstukken, welke de crisis met onverbiddelijke con- sekwentie aan de orde stelt. En wanneer we ons ditmaal uitslui tend tot de politieke zijde willen bepa len, dan zien we, ook in verband met het bovenstaande, nog een ander symp toom, dat de zegenrijke invloed van het optreden van het huidige kabinet be wijst. Terwijl de samenwerking van de goedwillende partijen door^ eendracht en kracht verdubbelt, zien 'de extreme groepjes van rechts zoowel als van links hun invloed slinken. Hun is de wind uit de zeilen en de olie der twee dracht uit de tank genomen. Men let minder dan in normale tij den op het gestook en de verdacht makingen van hen, die om politiek ge win naarstig naar tegenstellingen zoe ken en nooit naar wat vereenigt en dit alles komt aan de ware volkskracht ten iede. Want de toekomst en het heil nnzer natie, de vurig begeerde welvaart en DE LANDBOUW-CRISIS-STEUN IN 1933 Wijziging der Rijksbegrooting lc. wijziging en verhooging en invoe ging van het tiende hoofdstak der Rijks begrooting 1933 (Wijziging, verbooging en invoeging van artikelen in verband met de instelling van het Landbouw- Crisisfonds) 2e. vaststelling van de begrooting van het Landbouw-Crisisfonds 1933; 3e. vaststelling van de begrcoting van het Landboaw-Crisisfonds 1934. In het eerste ontwerp wordt de be grooting van Economische Zaken voor 1933 verhoogd met 10.639.957,41 (ge wone dienst met 7193-957,41, kapitaal- dienst met 3.500.000). Bij het tweede ontwerp wordt de be grooting van het Landboaw-Crisisfonds voor 1933 vastgesteld op 115 305.131,— (gewone dienst 92.142.756,—, kapitaal- dienst 23.162.375,—, en bi] het derde ontwern de begrooting daarvan voor 1934 op 188.570 233,75 (gewone dienst 162.160.433,75, fcep.dienst 26.409.830, -). De minister van Econoniischp Zaken brengt in de memorie van toelichting tot het eerste ontwerp in zake wijziging en verhougjng van de rijksbegrooting ten behoeve van het landbouwcrisis fonds o. a. in herinnering, dat op 13 Augustus 1933 de Landbouw-Crisiswet in werking is getreden, waarbij is inge steld het „I^andbouw-Crisisfonds". Uit dit fonds zullen voortaan alle steunmaatregelen worden bestreden, die ten behoeve van den land- en tuinbouw worden genomen. lu artikel 40 der wet is bepaald, dat alle baten en lasten betreffende alle overige reeds getroffen steunmaatrege len ten behoeve van den land- en tuin bouw naar het fonds moeten worden overgebracht Mitsdien zullen alle reeds toegestane bedragen voor steunmaatregelen welke op de Rijksbegrooting voor 1933 voor komen, moeten worden verlaagd tot het bedrag, dat tot en met 12 Augustus 1933 is uitbetaald, terwijl hetgeen na 12 Aug. 1933 nog moet worden uitbetaald, we der als bijdrage aan het Landbouw- Crisisfonds op de Rijksbegrooting 1933 moet worden gebracht Bij het tweede ontwerp brengt de minis ter het bijzondere karakter van de inge diende begrooting naar voren. De inkomsten worden verkregen door lasten op te leggen op den consument, maar daarbij kan men niet te ver paan. zonder de koopkracht van den consument te veel aan te tasten. De granen Wat betreft de granen, wordt medege deeld, dat waar bij gerst de binnenlandsche erbouW, tegenover de ingevoerde hoeveel heid, zoo bijzonder gering is, ten eindp do kosten van denaturatie van alle huitenland- sche partijen niet door te voeren, maar den "ag voor den verhouw van gerst langs directen weg uit te betalen. Aangenomen is, dat over het tijdvak 13 Augustus31 December 1933 160.000 ton rog ge zal worden gedenatureerd en in 193» 340.000 ton. De hoeveelheid inheemsche gerst, welke zal worden gesteund, wordt over dezelfde periode in 1933 geschat op 52.000 ton, in 1934 op 63.000 ton. Uitkecrlngen aan veehouders Ten aanzien van de uitkeeringen aan eehouders, deelt de minister mede, dat aangezien deze uitkeeringen eerst plaais hebben, nadat het Landbouw-Crisisfonds eeds is ingesteld, hiervoor 7.500.000 op de begrooting is gebracht. Daartegenover staat een gelijk bedrag, dat als deel van het liquidatiesaldo van het Ciïsis-Zuivelfonds onder de middelen van het Landbouw-Crisisfonds is opgenomen. Het aantal K.G. melkvet, waarover een uitkeering van 2.24 per 100 K.G. melk met 1.2 pet. vetgehalte zal moeten plaats heb ben, is begroot op 36.500.000 K.G. Dit aantal K.G. is, voor zoover geen bekende gegevens beschikbaar zijn, afgeleid uit het aantal K.G., waarover in de overeenkomstige pe riode van het vorige jaar is uitgekeerd. De kosten in verband met de verplichtin- het welzijn van ons volk eischen en vorderen van ons om, met kloeke hand having van het eigen beginsel een toe nadering tusschen allen te zoeken, wel ke een zegenrijke samenwerking vaar- borgt. En onze overtuiging, dat ten slotte alles in Gods hand ligt, moge ons sterken in het geloof, dat wij hierbii een heilige taak te vervullen hebben en dat dit beginsel ons niet tot pa°siv-iteit maar juist tot verhoogde activiteit moet prikkelen, opdat deze belijdenis in steeds breeder kring vat op de massa moge krijgen. Dan zal het waarlijk zijn het oude geloof en het oude gebod, maar een nieuw jaar en een nieuwe, moei'ijker, doch juist daardoor, heerlijk r taak ons van Godswege op de schouders en han den gelegd. gen ten aanzien van koelhuisboter zijn voor het gehecle jaar 1933 begroot op 1 :W0(XH). Bij het opgenomen bedrag als batig saldo van het Crisis-Zuivelfonds is rekening ge houden met een daartoe gevormde reserve ad 1.050.000, zoodat een bedrag van 250.000 alsnog ten laste dezer periode moet worden gebracht. Bü de afdeeliDQ Vee wordt medegedeeld, dat de gemiddelds prijs van het gekochte rundvee heeft be dragen 119,50. Het laat zich aanzien, dat, indien de om standigheden aanwijzing ge\en in t? grijpen in de rubriek jongvee, kalvend na bet vol gend voorjaar, de goraamde prijs van 75 niet zal worden overschreden. Geraamd wordt voor aankoop van 37.500 Ie, 2e, kalf- en andere koeien a f 120 4.500 000; 12.500 jonge dieren h 7ö f 937 500. Kosten van aankoop, vervoer, con trole hij afname enz. 3S1.250. Totaal 5.818 750. Als kosten van verwerking, accijns en distributie \an de runderen wordt geruamu 46 per dier. Geraamd wordt een levende uitvoer van 2500 stuks vee. tpgeu een gemiddelde vei- goeding van 60. fn hoeverre de vergoeding bij uitvoer van levende dieren noodig zal zijn, is afhanke lijk van het voor invoer van levend vt-e ge opend blijven van de grens der landen, welke vuur uitvoer in aanmerking komen Suikerbieten en aardappelen Bij steunmaatregelen voor de suiker bieten wordt medegedeeld, dat gerekend kan worden op een toeslag van de regee ring op ongeveer 11 per 1000 K.G. bieten en op een verbouw van 1720 millioen K.G. bieten. Wat betreft de steun verleening aan de fabrieksaardappelen voor de consumptie wordt er op gewezen, dat de grontere op brengst per H.A. in 1932, zoomede de om standiglieid, dat zoo goed als geen uitvoer van fabrieksaardappelen voor de consump tie beeft plaats gehao oorzaak is, da* de aanvankelijke raming van het aantal te ver malen H L fabrieksaardappelen van den oogst 1932 op 12 millioen H.L te laag is geweest. Van het in Augustus 1932 door de regee ring uit de markt genomen surplus aan aardappelmeel, zijn bijna 200 000 balen ver kocht, waarvan ruim 100.000 balen noz moeten worden geleverd. De verrekening- van het verbes op laatstbedoelde balen, ge deeltelijk bedragend 2 en gedeeltelijk 1.50 per baal en die gedekt wordt dour de wet van 5 Mei 19:33, moet nog plaats hebben. Er blijven dan nog ruim 300.000 balen over, die vóór het einde van het jaar 19:13 geheel door de regeering zullen worden overgenomen. Behalve deze 400.000 nog aanwezige balen regeeringsmeel was er op 1 September 1933 nog aanwezig een onverkochte voorraad meel van den vorigen oogst, groot rond 165000 balen. Voor de productie van de nieuwe campagne, moest ruimte worden gemaakt ind en 200.000 balen regeeringsmeel elders konden worden opgeslagen, was deze moeilijkheid uit den -veg geruimd. Der halve is opslagruimte gezocht eerst in de Veenkoloniën, wat niet mogelijk bleek, daarna te Amsterdam aan grootscheeps vaarwater. Opslag in veemen bleek te kosi baar. Onderhandelingen zijn gevoerd mei diverse maatschappijen en ten slotte zijn loodsen gehuurd van de Gemeentelijke Han delsinrirhtingen en van de Maatschappij „Nederland", waardoor een belangrijke kos teniesnaring werd verkregen Bij de toelichting op de afdeeling betref fende de fruit- en warmoezierderijgevvassen ijst de minister er op, dat naast de finan- cieele \oordeelen, die het monojjolie af werpt, dit ook een waarborg geeft, dat door ongehreidelden invoer de kans op her in den tuinbouw niet wordt afge sneden. Saneering van den tuinbouw Naast den tuinbouwsteun, dien het Landbouw-Crisisfonds biedt, zal de sa- neering van den tuinbouw krachtig ter hand moeten worden genomen. Dit kan voor het tuinbouwproduct niet gevonden worden in een kunstmatig opzetten dpr prijzen, maar moet veel meer worden ge zocht in aanpassen van den tuinbouw aan de vraag, die op dit oogenhlik nog voor het tuinbouwproduct bestaat. Wat betreft de consumptie-aardappelen, worden de volgende uitkomsten van de ge houden inventarisatie medegedeeld: Fries land 108.565500 K.G., Limburg 71 609 100 K.G., Zeeland 113,896.200 K.G.. Noordhrabnnt, Land van Mnas en Waal en Rijk van Nij megen 80.184.800 K.G, Zuid- en Noord-Hol land 108.737250 K.G., Gelderland, Utrecht, Overijsel 36 130.200 K.G., Groningen en Dren te 100.133 964 K.G., totaal 625.557.014 K.G. Het bedrag, dat uit een heffing van f l per 100 K.G. te vervoeren consumptie-aard appelen (na 2 October verhoogd niet f0 25 voor administratieloon) te zarnen gebracht zal worden, benevens door middel van een inhouding van Vi gedeelte der vasteestclde minimum-prijzen zal gebruikt worden om aan het restant, dat over zal blijven (even tueel reeds gedurende de campagne) .een toeslag te geven boven de veevoederwaarde. Wanneer dan nog gelden beschikbaar hlii- ven, zal de inhouding van het een vierde gedeelte der minimum prijzen zooveel moge lijk wordn gerestitueerd. Consumptie-aardappelen. Om te komen tot een begrooting, werd uit gegaan van de verondcrselling, dat 5 mil lioen personen aardappelen eten, die ge- HET VERTREK VAN DEN POSTJAGER NIEUWE PECH: EEN LEKKE BENZINELEIDING Thans ineens naar Alorstar Gisteravond omstreeks 8 uur Amst. tijd is de „Postjager" van Tjililitan vertrokken. Door een defect aan de benzineleiding was men echter genoodzaakt, naar dit vliegveld terug te keeren. Daarop is men om 22.50 uur Amst. tijd wederom vertrokken, met het voor nemen, thans direct naar Alorstar door te vliegen, voor welk doel men 360 L. benzine bijgeladen heeft. Het verslag van het eerste ver trek, waarbij een duizendtal be langstellenden aanwezig was, laten wij hier volgen. Op het vliegveld Voor het vertrek van de Postjager be stond op Tjililitan niet zulk een groote be langstelling als voor dat van de Pelikaan, hetgeen te wijten is aan het late uur. Het aantal aanwezigen werd op duizend geschil. I)p post, welke te Batavia was aangevoerd, woog in totaal 223 K.G. Met 17 K.G post uit Merlan vervoert de Postjager dus in totaal 210 K.G post Eveneens is aan boord een huldeblijk aan de Koningin, bestaande uit een verzameling orchideeën, gekweekt dooi den heer J. van Brero, oud-hoofdkantoor chef der P.T.T. De nitzending Het verslag van het vertrek werd weder om uitgezonden door de Bataviasche Radio- vereeniging. Te Bandoeng hebben twee kortegolfzen ders van onderscheidenlijk 3186 en 29 24 M het ooggetuigeverslag van den heer A Zim merman van het dagblad l'Orïent opnieuw uitgezonden. De N.C.R.V. en de V A.R A hebben er voor gezyrgd. dat luisterend Ne derland het vertrek van Asjes c.s. uit Indië beeft kunnen beluisteren. Resident I. G C. A van den Hoek °n de heer van Nauta Lemke, afdeelings- chef der P.T.T.. hebhen achtereenvolgens voor de microfoon het woord gevoerd. Daar na was het de beurt van de bemanning. De vliegers spreken Luitenant Asjes heeft o.m. gezegd: „Wij zullen trachten van deze reis te maken, wat er van te maken valt. Wij hebhen het beeld voor ons van een schitterend gesiaag- di reis, die dank zij een bestaande organi satie zoo Drachtig is afgeloopen. Wij ver wachten van deze organisatie ook op dezen tocht het mogelijke en wij weten ook, dat degenen, die onderweg aanwezig zijn zullen helpen, waar zij kunnen. Ik dank hen voor hetgeen zij gedaan hebhen en hij voorbaat reeds voor hetgeen zii zullen doen. Wii gaan nu zoo metpen vertrekken. Wij zullen trachten alles zonder eenig risico te volbrengen". Ook Gevsendorffer zeide dat men zou prnbeprer. het beste ervan te maken wat ervan te maken is terwijl van Straf ten de hoop uitsprak, dat zij het er zouden afbrengen. Het vertrek Om 5 min. voor 3 (Tnd. tijd) moet ruim haan gemaakt worden voor den Postjager Even latpr donderen de motoren; het toe stel taxiet onder het gejuich van het pu bliek naar de starthaan. Om 11 min over 3 (Ind tijd) is het los van den grond. De hoop, dat het nog eenmaal terug zou komen om hoven het vliegveld te cirkelen, werd beschaamd. Alorstar gepasseerd Het Comité Snel post Ned.-Indië deelt me de, dat de Postjager heden te 5 uur (Amst. tijd) te Alorstar is aangekomen. Te 5.40 (A. T.) is het toestel van Alorstar naar Rangoon vertrokken. kocht moeten worden. De hoeveelheid, die per hoofd en per week geconsumeerd wordt, bedraagt volgens sta tissohe gegevens 2 K.G. Bij een beffing van één gulden (fl) en aannemende een periode van consumptii van 40 weken, kan hot bedrag der inkomsten geschat worden op f 4 000 000. De gemiddol de inhoudingen op de minimum richtprij zen bedragen ongeveer 50 ct zoodat deze reserve kan opleveren f2 000 000. Uit het administratieoon, dat na 2 Octohoi f0.25 per 100 K.G. bedraagt, zullen de on kosten der gewestelijke organisaties, als mede van de centrales, gedekt kunnen worden. Het is thans nog niet te zeggen hoe hoog de toeslag zal kunnen worden per 100 K.G. overblijvende consumptie aardappelen. De export van consump tie-aardappelen, alsmede van poot- aardappelen, is te onzeker om thans reeds vaststaande cijfers hiervoor te noemen. Een voorzichtige wijze van handelen dus gebiedend noodzakelijk en zoo zulle successievelijk, althans voorloopig aar apelen uit dp markt genomen worden, di voor binnenlandsche consumptie niet in aanmerking komen. Vrees voor een tekort aan goede aardap- Voornaamsce Nieuws, ,'hU 1) Ingediend zijn de begrootingen voor het Landbouwcrisis fonds 1933 en 1934. De Postjager is van Batavia vertrokken, na aanvankelijk tengevolge van een detect aau de benzineleiding te zijn teruggekeerd, (Blz. 2) Simons besprekingen te Rome; de Volken bon. Isherzicning schijnt naar den achter* gioud te zijn verschoven; de ontwapenings- kwestie voorop. Flohr wir.t het tournooi te Hastings. De mijnramp in Bohemen; de reddingspo gingen gestaakt Eischen van de mijnwerkers bonden in verhand met de ramp. Nieuw omkoopingsschandaal te Brussel (blz 5) In voorbereiding zijn wettelijke maatrege len betre'fende de verkoop door middel van automaten. (blz 9) In de gemeenteraad van Amsterdam heeft de burgemeester een nieuwjaarsrede gehou den. Daarna is besloten tot het aangaan van een geldleening van zes millioen. Kerkelijk Leven in 1933. IV (slof Het Zondagsblad van heden bevat o.m.: Meditatie: Zijne ster. Van boeken en schrijvers: Mevrouw G. Sevènsma-Themmen bespreekt Svirzero van Niklaus Bolte. Literaire in- en uitval bij een foto, door De dingen, die om ons zijn: Een nieuw jaar en een nieuwe taakdoor G. Se- vensma-Themmen. 't Vaqhoek thm Pit. to O Korting op alle wasch- en verf prijzen P A L T H E Kosten der controle De personeelsuitgaven (ad f 493.000) zijn n et oihelangrijk. Dit is een gevolg van de omvangrijke con'role-maatregelen, die bij een zoo algemeen verbruiksartikel als de consumptie-aardappelen onvermijdelijk zijn. Bovendien is een ruime controle noodzake lijk, omdat de productie van aardappelen niet tot bepaalde deelen des lands is be perkt, maar zich over het geheele land mi s'rekt. Behalve vele distrirthoudeis. d e te werk moeten worden gesteld voor het uit schrijven der vervoerbevvijzen, zullen daar om noodig zijn een groot aantal controleurs De administratie is zooveel mogelijk gecen traliseerd en bij de gewestelijke aardappei- organisa'ies tot een minimum beperkt. De benoodigde bedragen voor steun op n ct voor de consumptie verkochte aardap pelen oogst 1932 bedragen in totaal 1.563.892.54. De onkosten van inventarisatie en de daar opvolgende controle bedragen in totaal 55.407.96. Voor steun op niet voor consumptie ver kochte aardappelen oogst 1933 wordt op de begrooting gebracht 2.325.000. Het nadeelig saldo De geheele (Lenst van het fonds sluit in deze begrootïngsperiode per 31 December met een nadeelig saldo van 5.197.732.59 be- staaande uit een voordeelig slot op den g> wonen dienst van f 13.570.50? 41 Pn na deelig slot op den kapitaahlienst \an (0.068.300. H.V. HOUTHANDEL V.HJ. VAN SCSIIJNDEL C» EOOFDK ANTOOR OPS' A"pj./ OOSTZEEDIJK No. 288, R'DAf.1 7.P0T,E" «CHAVERIJ NASSAUHAVEN B0EREGAT

Nieuwe Leidsche Courant | 1934 | | pagina 1