Het Parlement In 1933 VRIJDAG 5 JANUARI 1934 Het jaar van het Crisiskabinet-Colijn Er wordt weer geregeerd TWEEDE KAMER Het crisisjaar. Het nieuwe Jaar. Een nieuwe bladzijde werd opgeslagen op 19 Sept. AI spoedig werden de werkzaam heden hervat Op 12 Oct bezuinigde do .Kamer f 1.080.000 door afstemming van een vinciën" weer in handen der Regeering. He-crediet tot dit bedrag voor oprichting van laas moest geweld daarbij worden gebruikt. eon vleesch-destructor. Dit denkbeeld was Nadat op 13 Febr. H.M. de Koningin uit noP alkomsti.g van het Kabinet-Ruys. Zwitserland in de Residentie was terugge- Een wetsontwerp op de Hu is-industrie Op het Jaar 1933 staat in velerlei opzicht keerd, volgde op 15 Febr. de afkondiging kwam 13 Oct. z. h. s. tot stand; op dezelfde het crisisstempel. van een Kon. besluit, waarbij met ingang wijze op 25 Oct een verscherping der Cri- Economisch en financie'el spraken we van 8 Mei de Tweede Kamer ontbonden sisinvoerwet en ook de Reorganisatie der reeds sinds 1929 van crisisverschijnselen. werd; op 26 April zouden nieuwe verkiezin- rechterlijke indeeling, waarover de vorige Maar het is niet te veel, wanneer we zeg- gen plaats hebben. Het kabinet had de daad Kamer in Febr. gestruikeld **- gen, dat het afgeloopen jaar ook voor ons der Tweede Kamer symptomatisch van aard dus wel heel wat veranderd! politieke en parlementaire leven een crisis- geacht als uiting van een geest, die weiger-1 Rijksbegrooting voor 1931 met den toestand geVa^it beeft. I'et >'s en wordt 'O- achtig was om krachtig tot bezuinigings-aankleve van dien in den vorm van tal- oordeeld, scheiding heeft plaats tusschen het maatregelen mede te werken looze bezuinigingsmaateregolen en nieuw gezonde en hetgeen als uitwassen behoort te De parlementaire werkzaamheden werden 1 lasten voor het geraamde tekort van ruirr worden beschouwd; het is in een historische slechts hervat om af te doen wat niet kon millioen, hield de Kamer bezig van 7 periode gekomen, die het kenmerk draagt blijven liggen. Zoo kregen in Februari nog Nov. tot 21 December. .van een keerpunt. de Surinaamsche en Indische begrootingen Maar er is meer. ^aar beurt. Op 24 Februari kwam het ver- TT Naast oplevend Rozond nationaal besef, bod voor militairen van het lidmaatschap 'dringt zich een ziekelijk en oppervlakkig van soe.-dem. organisaties. 3 Maart werd he-1 Mn e"°rme ens,skab.net en dus niet ongevaarlijk nationalisme op. sloten tot een geldleening van 350 milliopn De in de diepte gefundeerde nationale ge- en werd een wijziging der Crisispachtwet dachte zal het echter op den duur winnen, z h. s. gredgekeuru. oen ien 011 den M-rnrt gelijk in dezen tijd ook ten aanzien van ge- hield de Kamer zich bezig met een interpel- zag en orde de meer principieele opvattin- latie-Albarda over het gebeurde met de gen in wijden kring aan invloed gewonnen «Zeven Provinciën", waarbij de interpellant hebben. Wat vroeger niet mogelijk was. is echter de hoofdvraag an de gezagshand- thans wel bereikbaar en vindt steun onder having zorgvuldig uit den weg ging. breede groepen in ons volksleven. Een interpellatie-Vliegen over het organi- Deze kentering mag met name de anti- satie-verbod voor militaire ambtenaren erblijden en in het feit van de onmis- sloot onmiddellijk bij de vorige aan. Zij De crisistaak. zich zag geplaatst Hel moest het mes gaan zet ten in allerlei en „neen" gaan zeggen, na dat zijn voorganger al te lang en te vaak „ja" had gezegd en telkens weer in uitga veu had bewilligd, waarvoor de middelen niet aanwezig waren Daarbij kwam, dat' niet alleen het rijksbudget moest worden gesaneerd, maar cok aan het beleid van vele gemeentebesturen een krachtig .halt'" moest worden toegeroepen. Het Kabinet, dat geen dictatuur wilde, den wettigen weg kenbare verandering veler mentaliteit, eindigde zelfs zonder motie. -1 wenschte te blijven bewandelen en over- vindt hij tevens hel antwoord op de vraag, Ook verschillende crisismaatregelen kro-1 .Sonwde^hnd vMrts Un waarom bepaalde maatregelen niet vroeger, gen nog haar beslag. We noemen de vracht-1 J "j npj0 maar eerst nu genomen worden. We incas- regeling voor de binnenschipperij (10 ianz!en, v'?n het '\^tel,va^on?e seeren in dezen de vruchten van een crisis Maart), 61.000 steun voor bollentrekkers in de geestesgesteldheid van duizenden ei» ('d), allerlei landbouwsteunwetten kostende honderdduizenden, wier oogen open zijn ge-1 f 23' millioen en Machtigingswet vc den gaan voor het fiasco van de valsche demo- landbouw (19 April). Bij de Landbouwsteun- cratie, die gedurende enkele decennia op wetten schitterde de S. G. P.-fractie door af delen een verblindenden invloed heeft ge- wezigheid en bij de Machtigingswet stemde oefend en staat en. maatschappij op een ge- zij tegen. Volledigheidshalve zij nog ver vaarlijk keerpunt heeft gebracht j meld een wijziging der Drankwet van 10 Moeten we spreken van de crisis in on- Maart, waarin belangrijke maatregelen tc- 'derscheiden politieke partijen? Het zou ons Ren dancings, o.a. een verbod van sterken te ver voeren om er i 1 dit beknopte over-drank, vervat ware; zicht op in te gaan. Er is een zoeken naar! Het laatste parlementaire jaar der oude nieuwe oriëntatie, al zeggen we er meteen 1 Kamer was hiermede ten einde, bij, dat daarin ook nog weer zooveel zuiver menschelijks, zooveel mechanische instel- De verkiezingen, ling en zooveel intellectualistisch eero-le- peer schuilt, dat gerustclijk mag worden T.BlJ de candidaatstelilng voor de nieuwe aangenomen, dat van het geweldige, waar- Ka™er bleken 53 partijen aan den strijd Ie yan sommigen droomen, slechts een besrhei- zullen meedoen. De stemousuitsla„ van 26 den deel zal kunnen worden verwezenlijkt. Prv. bracht een succes voor de anti-rev. Nog te velen wanen, dat de mensch het le- Par"b wier leider bijna een half millioen 'yen in zijn grondslagen beheerschen kan. I stemmen op zich wist te vereenigen. Zij ver- overrie twee zetels en kwam in «Ie Kamer De parlementscrisls. met 14 man terug. Helaas was aan deze a*. „„ia. groep ontvallen Dr. E. J. Beumer, die zich Over de crisisverschijnselen ra het Pafla" njet opnjeuw beschikbaar gesteld had. In mentaire leven hebben we reeds meer dan dezcn bekwamcn en en.arc» parlementariër eens gelegenheid gehad te spreken. Ook het werd een gr0Qt verlies v Het nienwe kabinet. Nederlandsche parlement toont na de jong ste stembus een krachtige neiging tot zelf- herziening en zelfbeperking, waarvan we de vruchten in den laatsten tijd meer dan Op 2 Mei werd aan Dr. Colijn opdracht eens hebben aangewezen. Er kan natuurlijk verleend tot vorming van een parlementair nog meer gebeuren, maar we zijn op den kabinet. Ten gevolge van R.-K. verzet tegen goeden weg. In dit opzicht onderscheidt zich een parlementair kabinet op breede basis met name de huidige Tweede Kamer be- iegde de heer Coiijn op 16 Mei zijn opdracht langrijk van haar voorgangster, aan welker neer, maar ontving nog dienzelfden dag op- bestaan in het begin des jaars in bewogen dracht tot vorming van een Crisiskabinet, dagen een onverwacht einde kwam. Zij had Op 24 Mei trad dit op. nauwelijks na het Kerstreces den parlemen- j Het Crisiskabinet-Colijn was ook een ka- tairen arbeid hervat toen de beslissende bot- binet op breede basis. Het was samengesteld sing met de regeering kwam. niet alleen uit ministers, die behoorden tot Na haar terugkeer op 31 Januari werd de groepen der rechterzijde, maar ook wa- begonnen met een wijziging der Kieswet, ren ditmaal twee vrijz.-dem. ministers en gezac taak te vervullen. Er moest weer wor den ,gpregeerd. met klacht en naar rech' en billijkheid en een eind moest worden gemaakt aan een beleid, dat democratisch heette, maar op weg was om ons naar den ondergang te brengen. Met groote energie heeft de Regeering haar roeping trachten te vervullen .Het Parlement heeft haar in groote meerder he'd daarbij krachtig gesteund. Bij de algemeene beschouwingen over de Rijksbegrooting bleef de S D. A. P. in haar tweeslachtige houding volharden. De ver schillende begrootingshofdstukken werden in vlot tempo in dag- en avondvergaderin gen fsoms met een nachtelijk verlengstuk) afgedaan. Bij Buitenlandsche Zaken kregen we het z g. incident-Vliegen dat tot gevolg had dot deze soc. dom voorman uit de Re- geeringsdelege.tie ter Ontwapeningsconfe rentie verwijderd werd van wege het feit, dat hij het optreden der Regeering tegen over de „Zeven Provinciën" een schanddaad noemde. Crisismaatregelen. Een gansche reeks crisis-bezuinigingen er dëkkingsmaatregalen kwam tot stand. He begon met het besluit tot opheffing der ge zondheidscommissie op 16 Nov., den vol; den dag gevolgd door wetsontwerpen in za ke steun aan noodlijdende gemeenten en ver mindering van de uitkeeringen uit het Ge meentefonds. Dat was niet zonder strijd ge gaan evenmin al1! een wijziging der Ambte narenwet op 20 October waardoor de Regee ring zich zoo noodig. meer invloed verze kerde op het beleid der gemeentebesturen in zake de bezoldiging van hun personeel. Op 21 Nov. werd de Regeering zonder veel strijd een bedrag van ongeveer 80 millioen toegestaan door verlenging van reeds be staande tijdelijke heffingen. Op 23 Nov geraakte voorloopig de zomer- welke op haar voornaamste punt invoe- een liberaal opgenomen'. Slechts de réVotil- i tjid-kwestig woer van ie baan door dat bij ring van het stelsel der grootste gemiddel- tionair gezinde partijen en de kleine fracties V.® .behandeling van bet deshetreffend initia- den beslist werd door soc.-dem. en R.-K. stonden er buiten. samen. Deze partijen stemden ook alleen Dr. Colijn achtteen terecht voor de wet Dr. Beumer deed bij deze gele- danige samenstelling van het kabinet eisch genheid nog eens een poging om den stern-der buitengewone tijdsomstandigheden, ter plicht af te schaffen. Hij slaagde echter niet; wijl voorts politieke ervaring uit het verle- met 49 tegen 32 stemmen werd zijn voor- den tot de conclusie had gebracht, dat het stel verworpen. De S. G. P. ontbrak bij de ongeraden was om met een zuiver rechtsch beslissing over dit strijdpunt. kabinet het regeerkasteel te bezetten. Op 2 Februari werd in behandeling geno-Natuurlijk zegt dit buitengewone geval niets men een wijziging der rechterlijke radeeling. Voor normale verhoudingen, waarvan de Regeering op den duur een be-1 inmiddels was op 6 Mei de zitting luiniging van 850.000 verwachtte. Het oude Staten-Generaal gesloten en een nieu- ging om de opheffing van 4 rechtbanken WA huitenirewnnp zitting nn 9 ging om de opheffing van 4 reen man Ken we buitengewone zitting op 9 Mei geopend, en 46 kantongerechten. Hangende deze be-pen listen Mei stelde het kabinet-Colijn handeling kwamen op 5 Februari de eerste bet parlement in kennis met zijn crisis-pro- berichten pver de muiterij op de „Zeven gram. oen dag te voren was de heer Ruys Provinciën waardoor in ons volksleven een de Beerenhrouck voor de 5e maal tot Kamer- geweldige reactie gewekt werd. De aan tas- president gekozen in de plaats var Mr. van ting en bedreiging van het gezag deed velen Schaik, die tot minister van Justitie was wakker schrikken en roepen om sterke re-1 benoemd. geerders. In de zomermaanden deed het kabinet De Regeering legde op 7 Februari in de n0g wat zjjn hand vond om te doen. O.a. Tweede Kamer een kloeke verklaring af. De kwam een groot aantal con tin gen tee ringen hitsende en het gezag ondermijnende arbet- tot stand. Met t ïze handelspolitiek gingen derspers werd voor leger en vloot verboden. we overstag in de toekenning op 20 Juli Van soc.-dem. zijde werd de Regeering ge- de dag tot oud-minister Donner met 62 van interpelleerd, maar bij de stemming over de 72 st. tot lid van den Hoogen Raad werd een motie-Drop, waarin de verklaring van benoemd van retorsiebevoegdheden aan minister Deckers onbevredigend werd ge-1 de Regeering, gevolgd door het aannemen op noemd, viel de scheid ng tusschen revolu- 21 Juli van de Landbouwcrisiswet. Dienzelf- tionairen en gezagshandh,avers. Met 53 den dag was ook door een wijziging der tegen ~0 stemmen werd de motie verworpen. L.O.-wet de bouw van nieuwe scholen vrij- Dat was op 8 Februari. wei stopgezet De Kabinetscrisis. Den ben Sept keerde de Kamer van haar zomerreces terug. In drie dagen bracht Een dag later botsten Regeerïng en Ka- j zij toen de Omzetbelasting tot stand, die mer. De linkerzijde met de chr.-historischen voor 1934 een krachtige versterking der torpedeerden het rechtbanken-ontwerp doormiddelen bedoelde te brengen en op 13 aanneming van een schorsingsmotie-Boon. Sept met 68 tegen 6 st. werd aanvaard. Onmiddellijk stagneerde da^ parlementaire Met 56 tegen 24 st. werd Od 12 Sept. het arbeid. I Uniformverbod aangenomen. Bij de stem- De gebeurtenissen volgden elkander vlug mi ng over dezen maatregel tegen revolu- op. Op 10 Februari kwam de „Zeven Pro-1 tionaire actie ontbrak weer de S. G. P. lief-voorstel v. d. Heuvel een motie-' Woerdeij werd aangenomen waarin de Rc: geering ?en nader onderzoek werd gevraagd omtrent een andere tijdregeling. De minister van Binnenlandsche Zaken toondt wat regeeren is tegenover het gezag ondermijnende burgemeesters en verkeerd beleid voerende Gemeentebesturen Ook in het radiovraavstuk stelle zijn optreden een oplossing in het vooruitzicht van reeds ja renlang bestaande strijdvragen. Eenige spannende dagen werden beleefd, toen de Kamer tusschen 1 en 6 Dec. een voorstel tot korting op de Indische petisioe- nen behandelde. Minister Colijn toonde zich daarbij als staatsman van eroote allure; in de aannemine met 56—33 stemmen van he. felbest reden ontwerp een deel der R.K. en C.H stelde zich mede tegenover het ka binet mocht hij een volkomen verdiend parlementair «ucces boeken. Z.h.s werden den minister van Financiën nog een verhooging van den Tabaksaccijs en een CoupobelasMng toegestaan, terwijl minister Marcharit een belangrijke Onder wijsliezuiniging bevocht, die o.a een herzie ning der leerlingenschaal in de L.O.-wet bracht. Op den laatsten zittingsdag trof de Ka mer met 72—3 stemmen een voorziening ir, het bestuur der gemeente Beerta. Deze Gnv ningsrhe gemeente was door het drijven van cummunistisch soc:al!stische meerder heid onbestuurbaar geworden. Met uitscha keline van den gemeenteraad zal de burge meester als regeeringscommisearis optreden. Crisisgevolg. We mogen dit overzicht niet besluiten zonder melding te hebben gemaakt van het feil dat de vrijz. dem. weer voor het eerst vinds vele jaren, voor de Defensiehegrooting gestemd hebben. Een vrucht van de samen- werking op breede basis. Trouwens de agi tatie voor eenzijdige nationale ontwape ning is in den loop" des jaars, zoowel van vrijz.-dem. als van soc -dem. zijde, vrijwel gestaakt. Algemeen wordt nu de gelijktijdi ge internationale vermindering van bewa pening naar voren geschoven. Allerlei fac toren hebben daarop invloed gehad, maal ais merkwaardig teeken des tijds verdient het verschijnsel meer dan gewone aandacht Ook op dit gebied is er crisis, kentering, scheiding. Het nationale heeft zijn rechten hernomen. Over enkele mutaties in de Kamer spraken we reeds. Vermeld zij nog, dat ook de R K. afgevaardigde Baron v. Wijnbergen Zich in April niet herkies baar 3telde. Met hem ging een parlementa riër heen wiens principiëel optreden hem in bijzonder contact bracht met vele in ds prot.-chrisL partijen en daar meermalen groote svmpnthie vond. Het optreden van 't kabinet-Colijn bracht verschillende veranderingen, doordat op twee na, alle irdcn er van deel uitmaakten van de nieuwe Kamer. Er kwamen dus op volgers voor de heeren Colijn, de Wilde, Deckers Verschuur, v. Schaik, Marchant, Oud en Slotemaker de Bruine Later ging liet liberale lid, de heer Knottenbelt, over naar de F.erstc Kamer. Hij werd vervangen door Mr. W. C Wendelaar. EERSTE KAMER Ook zij verstond haar taak Snel werkend College Ook gedurende het jaar 1933 heeft de Se naat in vlot tempo zijn arbeid verricht. Zoo- üra de wetsontwerpen van de overzijde wa ren binnengekomen, werden ze in behande ling genomen en snel afgedaan. Eén uit zondering was er: de wijziging der Kieswet Het had er iots van, dat de twee grootste partijen de afdoening van uit wetsontwerp nog voor de vervroegde Kamerstembus wil den doordrijven. Elk van de twee verwacht te er zeteiwinst van. I)e voorzitter heeft zich daarvoor echter niet laten vinden, hoezeer hij ook persoonlijk voorstander van hel ont werp was. Hij heeft over deze houding van «le zijde der ïiaastbclangbebbcnden nogal onaangename dingen moeten hooren. Op 7 Febr. hield d« Kamer z'ch b)t g m-»t oen wijziging van 00 Tarwewet, een onzer beste crisiewetten. Verzet was er alleen bij de soc.-dem. Met een enkel woord werd aandacht ge schonken aan wat Prof. de Savcrnin Loh- man noemde „het diep betreurenswaardige voorval met de „Zeven Provinciën." De soc.- dem. fractieleider plaatste daa.it egeno ver zijn opvatting: een te betreuren onbezonnen heid. Op 21 Febr. werd begonnen met de Alg. Beschouwingen over de Rijksb'-grooting; ze liepen drie dagen later reeds af. Tevens werd goedgekeurd de heffing van 30 opcen ten op de Gemeentefondsbelasting en de Vermogensbelasting. De behandeling der afzonderlijke hoofd stukken bracht geen bijzondere momenten. Slechts stond vast, dat de minister van Buitenlandsche Zaken voor het laatst zijn begrooting verdedigde in verband met zijn benoeming tot vice-president ven den Raad an State. Het Bedrijfsraden-ontwerp kwam 5 April in behandeling en werd den volgenden dag met 29 tegen 11 st. (Lib., C.H en de R.K. Blomjous) aangenomen. Nadat de verkiezingen achter den rug aren stelde de voorzitter wat hij op 29 Maart geweigerd had op 3 Mei de veel besproken Kieswetwijziging aan de orde. Met 27 tegen 16 stemmen werd zij aangeno men: de meerderheid bestond uit de R.K. 1 soe.-dem. en den voorzitter. In diezelfde maand volgden nog: Vracht- verdeeling binnenschipperij, allerlei land- bouwsteunmaatrgelen en Machtigingswet voor den landbouw. In de maanden Juli en Augustus werd driemaal vergaderd, o.a. tot goedkeuring van contingenteeringen en de wijziging dei- La n dbou wcris iswet. Het Unifnrmverbod, dat op 13 Sept. in de afdeel.ingen werd onderzocht werd ree<ls twee dagen later z.hj». goedgekeurd en kon dus nog tijdig in werking treden voor den dag der Kamer-opening. n de Omzetbelasting besteedde de Ka- slechts één dag; op 25 Oct. werd dit omvangrijke wetsontwerp z.h& aangeno men. Op 15 Nov. passeerde de rechterlijke reorganisatie, de wijziging der Ambtenaren wet, met 26—11 st. van soc.-dem. en 2 vrijz. dem. en die der Crisisinvoerwet. Het bezuinigngsontwerp betreffende de Geznndhedsdipneten stuitte ook in onzen Senaat op verzet, maar haalde toch op 13 Dec. de reis met 27 tegen 11 stemmen. De steun aan noodlijdende gemeenten en de vermindering der uitkeeringen uit het Gemeentefonds, benevens de heffing van opcenten op de Fondsbelasting en de Ver mogensbelasting stuitten op weinig verzet en gingen op 22 Dec. den weg near het Staatsblad op. Voor de laatste week dos jaars waren nog een drietal vergaderingen gereserveerd, ten einde alles af te doen. waarvan de afdoe ning voor 31 Dec. noodzakelijk of gewenscht rubriek^. ZATERDAG 6 JANUARI HUIZEN 296 M. K.R.O. 8.00—8.30 MorgenconcerL 8.309.30 Kindermis uit de Parochie der H. Kruisvinding Tu.ndorp Vreewijk Rot terdam. Leider: Broeder Théophile. Orga nist: Henk Willemsen. 9.30— 11.30 Gramofoonmuziek. 11.30—12.00 ,,Het Driekoningenfeest In kunst en traditie" door Dr. H. Kappenberg. 12.00—12.15 njn. Politieberichten. 12.15—1.45 n.m. Lunchconcert door de Bala laika-Kapel o. 1. v. Iwan Schustow. In de pauze van 12.45—1.15: Gramofoonmuziek. I.45—2.00 n.m. Verzorging van den zender. 2.00—2.30 n.m. Gramofoonmuziek. 2.30—4.00 n.m. Kindcruurtje verzorgd door Mevrouw Sophie Nuwenhuis—Van der Rijst, en Mevrouw Corric Marres—Van der Ven. 4.00—5.00 n.m. Op last van den Minister afgestaan aan de HIRO. 5.00—5.45 n.m. Concert door de S:afmuziek van het le Regiment Infanterie te Assen, o.I.v. Kapelmeester S. P. van Leeuwen. 5.456.15 n.m. Gramofoonmuziek. 6.15—7.00 n.m. De Stafmuziek o. 1. v. S. P. v. Leeuwen (Vervolg). 7.007.15 n.m. Politieberichten. 7.15—7.45 n.m. „Kerstmis en Driekoninaen tc Rome, vroeger en nu" door Dom Alb. van Roy O.S.B. 7.45—8.00 n.m. Het Orkest o. 1. v. Marinus van 't Woud. 8-30—8.35 n.m. Nieuwsberichten van het Persbureau Vaz Dias. 8.35—8.55 njn. Het Utrechtsch Palestrljnsch Koor o. 1. v. G. Kooten. 8.55—9.40 n.m. ..De Reis van de Drie Koningen". Naar bet Fransch van Henri Ghéon. Hoorspel-bewerking door Peter Bal- ledux. Regie: Peter Balledux. 9.40—10.10 n.m. Het Orkest o. 1. v. Marinus van "t Woud. 10.10—10.15 n.m. Gramofoonmuziek. 10.15—10.35 n.m. Het Utrechtsch Pales trljnsch Koor (Vervolg). 10-35—10.40 n.m. Nieuwsberichten van het Persbureau Vaz Dias. 10.40—11.00 n.m. De Kro-Boys o Piet Lustenhouwer. 11.10—11.25 n.m. Gramofoonmuziek. 11.25-12.00 njn. De Kro-Boys o.I.v. Piet Lustenhouwer. (Vervolg). HTFW.RSUM 1875 M. VA.RJL was. We noemen: couponbelaeting, tabake accijns, contingenteeringen, Beerta. wijziging L.O.-wet, Indische pensioenkortingen en grenswijziging Rotterdam. Met de Parsonalla kunnen we kort zijn. Jhr. Mr, H. A. M. v Aech v Wyck deed zijn intrede ais opvolger van wijlen Mr A. A. de Veer. Het liberale lid Ir. J. Kosteir be dankte wegens langdurige ziekte; zijn plaats werd ingenomen door Mr J H. Knot tenbelt. terwijl de heer J. J. W. IJsselmuiden overging naar de Tweede Kamer en opge volgd werd door den heer J. Andriessen. A.V.R.O. 10.00 vjii. Morgenwijding. VA.R.A. 10.15 Uitzending voor de arbeiders in de Continubedrijven. Gramofoonmuziek. Dt Flierefluiters o.l.v. Jan van der Horst. 12.00 Tijdsein. 12.01 n.m. Kfein-Orkest O.I.V. Hugo de 1.15 n.m. Gramofoonmuziek. 1.30 n.m. Orgelspel door Cor Steyn. 2.00 n.m. Platen dezer maand. (Gramofoon' 3.00 n.m. Het Urgentie-Program van SD. A.P. en N.V.V. Toelichting van punt 5 van het program: „Bevordering van huurdaling van volkswoningen. Verlaging van de rente van woningwetvoorschotten. Instelling van wettelijke huurcomraissies" door J. Bommer. 3.15 n.m. Beoefening der huismuziek. Samen werking tusschen huiskamer en studio o.l.v. Piet Tiggers. (3.15 Morse-tijdsein). 4.00 n.m. Overschakeling naar den zender Koolwijk. 4.15 n.m. De Notenkrakaers o.l.v. Daaf 5.20 r de Jong. 6.00 n.m. Volksliederen door ..De Wiele waal". zanggroep der Amsterdamsche A. J, C. o.l.v. Piet Tiggers. 6.30 n.m. Orgelspel door Joh. Jon& 8.00 n.m. Tijdsein. 8.01 n.m. Herhaling van S.O.S.-berichteA) Persbureau Vaz Dias en Varia. 8.15 n.m. Orkest o.l.v. Hugo de Groot 8.45 n.m. Ada Dassy zingt liedjes en speelt S'oO^.ra 9.45 n.m piano. 10.00 n.m. Toespraak door J. A. Witvoet Voorzitter van de V.A.RA.-afdeeling Eind- 10.15 n.m. Orkest o.l.v. Hugo de Groot, J 11.00 n.m. Gramofoonmuziek. BERLIJN 419.5 M. 3.05 1 ein ne BRUSSEL 338.2 M. (VLAAMSCH PROGRAMMA) 6-35 n.m. Boekbespreking. (Oon. boeken vas den Doolaard en Menno ten Braak). 8,20 n-a. „Tannhëuser". Opera van Wag- BEROMüNSTER 459.4 M. 7.20 njn. Brahms-concert o.l.v. P-. FeliX Weingartner ,m.m.v. Adolf Busch, viool. LONTHN REG. 355.9 M. 8.20 n.m „Meet Mrs. Bee.'on". Een niéirof luisterspel van L. du Gard? Peach. 9.20 n.m. Ethel Smyth-concert, m.m-v. het Kutcier-strijkkwartet. Kathleen Lon j e.a. DAVENTRY 1554.4 M, 8.20 n.m. Variété-programma. BRUSSEL 509 M- (FRANSCH PROGRAMMA) 8.35 n.m. .Poil de carotte". Spel van Jule# RenarcL DE WERELDREIS VAN PIETJE PLUIS EN JANTJE JOPPE door G. Th. ROTMAN 3. Maar nauwelijks waren ze halverwege den Parallelweg geko.nen, uie onder lungs den hoogen spoordijk loopt, of daar stak op een hevige wervelwind op, die Ptetje» vlieger pakte. „Help! Help!" schreeuwde Pietje, maar het hielp hem niets; het touu van den vlieger zat om z'n hals en was sterk genoeg om hem mee in de hoogte te trekken 4. Op hetzelfde oogenblik klonk boven op den dijk een schel gefluit. Het was de el- trein die naderde. Petjes hart kromp Ineen van angstBom! daar zal hij boven op den "trein, die hem in vliegende va *3- voerde. Vlug maakte hij, terwijl hij zich met z'n andere hand vasthie'd, den vlieger los. (Wordt Maandag vervolgd.) FEUILLETON DE SPAANSCHE CAVALIER Door B. WARSTADT (35 Inez zag In, dat dit iets was. dat Theresia niet kon begrijpen en met vrouwelijke ge voeligheid wist de jonge Spaansche andere redenen bij te brengen, die een betere wer king hadden op het bevattings\ermogeu der oude dienstbode. Donna Benita zou er z*»er veel genoegen in scheppen, dat haar weer al de gemakken des levens konden worden toebeschikt De familie had reeds lang veler lei moeten ontberen, wat zij zich door dezen kostbaren beker zouden kunnen aanschaf fen. „Waarlijk", verzekerde Inez, „het is toch beter, eten op tafel te hebben, dan hongerig te zitten aan een discb, die met gouden, maar ledige schotels bedekt staat." Theresia slaakte een diepen zucht de woorden van het jonge meisje waren maar al te waar, maar zij sloeg nogmaals een betraande blik op den beker, zooals een moeder een kind zou aanschouwen, wanr van zij door den nood gedwongen zou moe ten scheiden. „Ach, edele heer", riep Theresia ontroerd uit, „sta mij toch één verzoek toe, slechts één en een heel gering verzoek bovendien het kost geen moeite en geen geld, het ia de eerste gunst die uw oude dienstbode van haar heer vraagt". „En lij zal zeker niet geweigerd worden". verklaarde Alcala. „Voordat u dit kostelijke kleinood ver koopt, zou ik gaarne willen dat u de beide Engelschen tot een maaltijd uitnoodigt, ie heeren, die u hebt Ieeren kennen, toen u... in minder goeden doen waart De dappere redder, die u uw schat heeft teruggebrach! en die andere, wiens" (Theresia kon er niet toe komen te zeggen: „wiens geld u als loon hebt aangenomen", waarmede zij den heer Paszmore bedoelde) maar veranoerie dit in. „wiens hoofd kaal is van ouderdom." Alcala wilde den wensch, door de oude vrouw uitgesproken, niet geheel en al af wijzen en ook haar het genoegen niet ont zeggen, zijn ouden patroon eens te toonen, welken rijkdom de familie van zijn boek houder eens had hezeten. Theresia's feest maaltijd werd echter een eenvoudige avond maaltijd, waartoe behalve de beide Engel schen, geen andere gast werd uilgenoodigd. Theresia zou gaarne gezien hebben, dat de rijksten voornaamsten van Sevilla wer den uitgenoodigd en dut dan de beker van hand tot hand ware gegaan, als geschied was aan met vele gasten bezette tafels ten tijde van de bruiloft van Don Pedro. „O.ize anne Theresia houdt den pas terug gevonden schat voor onuitputtelijk", zei Inez, met een gelukkig lachje tot haar broe der, toen de oude dienstbode was heenge gaan om de ontelbare dingen te knopen, dit naar haar oordeel beslist noodig warevi „Waaraan denk je toch, Alcala.'" vroee zij, terwijl zij met een zacht gebaar haar hand over de wang haars broeders streek en liefdevol in de oogen keek, die diep na denken verrieden. 1 „Ik denk aan een auderen schat, die voor ons land begraven is geweest, maar die ook pas is teruggevonden, het gesenrev-n Woord Gods, lieve zuster", antwoordde Alcala. „Dat is in der waarheid een onuitputtelijke schat Ons land, ons schoone Spanje, dat men z/v smadelijk van dezen schat heeft beroofd, Is eeuwenlang werkelijk arm geweest Maar God geeft ons nu dit bezit terug, een bezit dat meer waard is dan alle anlcre dingen, de kennis va".i de waarheid van het Evan gelie. Mocht ons. Spanjaarden, de genu ten deel vallen, dat wij vasthouden aan je leer, waarvoor zoo vele martela>fn zijn ge storven, aan de leer van de rechtvaardig making door het geloof." Toen eenmaal de opmerkzaamheid van Alcala en zijn vriend was gevestigd on evangelisatie in Spanje, bemerkten zij tot hun verrassing en blijdschap dat op dit vei.l reeds door veie geloovigen was gearbeid. Terwijl zij dachten dat zij met de verhou dingen in Spanje geheel vertrouwd waren waren zij er totaal onkundig van dat er in stilte zeer druk gearbeid werd. Alcala >r> Lucius hoorden nu voor het eerst spreken van verscheidene Spaansche retormatorei, die in dienst van een Schotsche orediker A. Sutherland, ijverig arbeidden. F.erst nu hoorden zij van den begaafden, bekeerd-n katholiek, Joh.i Baptista Cabrera, die ?iin brooders rond zich had vergaderd en ee*i gemeente van geloovigen had vesticht. «lie in Naam van Hem, die alleen zalig k«m maken, de banier der Waarheid in Span ie hoog hielden. Alcala bemerkte dat er reeds heel wat gedaan was om te kcne'.i tot een vertaling van den Bijbel en dat dit alles was geschied onder de schaduw van d? tyrannic, waardoor zijn vaderland zoolang was verdonkerd geweest Cabrera's confe rentie met a.idere Spaansche retormatoren had in het voorjaar van het/elfde jaar plaats gevonden, waarvan de herfst getuige was van de vlucht van koningin Isabella. Moge hier een klein uittreksel volgen uit een der geschriften over deze conferentie. „In deze verhandeling", zoo luidt het dan „zien wij de grondlegging tot de Spaansrha Gereformeerde Kerk. Deze merkwaardige gebeurtenis vond plaats onder tie besrh-r ming van Groot-Brittanië. Het is wel waard •nota te nemen van den datuin. het w*s 25 April van het jaar 1S68. Deze dag was do geboortedag der kerk en hij zal langan tijd een gedenkdag blijven voor Spanje in de geschiedenis der Christenheid." „Ja, er was wel reden voor Zijne Eminen tie den bisschop van Cadiz om de alarmtrom te roeren!" riep Lucius uit, naciat hij met Alcala een afschrift van de aangrijpen 1e redevoering van Cabrera had gelezen. „De groote strijd tusschen het licht en de duis ternis is reeds .begonnen, God zij geloof l! Mijn eigen vaderland heeft de wapenen tot den krijg geleverd", en bij deze w.«orden legde hij zijn hand, op een completen Spaansriien Bijbel, die het eerste voorwerp was geweest dat Aguilera had gekocht Maar terwijl de enthousiaste Brit in den geest het spoedige einde van oen striju voorzag, overwoog Alcala vol bezorgdheid de moeilijkheden, die hoogstwaarschijnlijk tegen den voortgang van het Evangelie ir Spanfe zouden worden opgeworpen, Isah l la, deze blinde volgelinge van Rome. droeg wel niet meer het zwaard, en de door de priesters beïnvloede regeering was 0111 v*r geworpen en het Spaansclie volk had weinig geneigdh'eid getoond, om het Dt.usdorn in stand te houden, maar de heele politieke horizont was bedekt met wolken Wie ?iu de teugels der regeering in banden nemen7 Spanje's oogen waren gericht op den uit het land verbannen generaal Prim, .ten man die in de geschiedenis van het Spaansche land een gewichtige rol had gespeeld, al was h-t slechts voor korten tijd geweest. Prim moes' in 't land terugkeeren, moest tot president worden verheven in het land. waaruit hij eenmaal was verdreven. Zijn spoedige komst en zegepraal was voortdurend het thema van den enthousiasten Diego. Deze bad thans de plaats in het huis Aguilera ingenomen, die vroeger door Cltico werd vervuld. Ook Alcala was van meening dat Prim de toekomstige leider van h*t Spaan sche volk zou worden; manr zou zijn terug keer voor hen, wien de Evangelisatie iri Spanje na aan het hart lag, te .wenschpn dan wel te vreezen zijn? Zou de wereldsche macht zich met de macht van Rome ver eenigen? Zou hij, evenals zijn voorgangers het aanhangen van het Protestantisme a's een strafbaar feit beschouwen? Zou de ver breiding der Heilige Schrift verboden wor den en de gevangenis de verblijfplaats zijn voor de onverschrokken evangelisten? Al cala had vurig voor het toekomstige hoofd der regeering, opdat hij een machtig ba schermer der Gereformeerde leer in Spanje mocht worden. HOOFDSTUK XXXII. Blijde berichten. Met een verraste, maar welgedane uit drukking op zijn gezicht, las de heer Pasz-, more korten tijd na de gebeurtenissen, 11© in het vorige hoofdstuk zijn vernaald de uitnoodiging tot een avondmaaltijd ten huize van Don Alcala de Atruilera. Peter Paszmore hield het papier langen tijd tusschen zijn korte, dikke vingers en lachte luid. „Ik zal mij van te voren wel te coed mogen doen, ha, ha, ha, opdat ik na den feest maaltijd niet al te veel honger overhoud" sprak de fabrikant hij zichzelf. „Maar er is iets heel bijzonders aan de band niet dien Spaanschen cavalier of boekhouder, dat staat vast Als hij al een dwaas is, dan ligt er toch methode in zijn dwaasheid, zou Walter Scott ge/egd hebben. Het was toch werkelijk een groote dwaasheid om zijn leven bloot te stellen aan de hoornen van een stier, en dat om tegenover een meisje een goed figuur te slaan. En niet veel heter is het dat men zich in de gevangenis laat i werpen omdat men een boek heeft gelezen. Ik dacht dat Aguilera zijn verstand hni verloren toen hij daar voor die woedende menigte ging staan, die den indruk maakte alsof men ieder die in den weg ging staan, wilde vernielen. Maar bij de eene zoowel als bij de andere gelegenheid heeft uezc nieuwe Don Quirhote geluk gehad en *oor al -.lie avonturen heeft hij zich met eere, ja zelfs met voordeel heengeslagen. Hij beteugelde deze bloeddorstige spitsboeven met een paar I woorden van zijn fjjn en welluidsnj Spaansch, heter dan een heel eskadron politie-agenten met hun lansen en pieken 1 het zou hebben klaargespeeld. (Wordt vervolgd).

Nieuwe Leidsche Courant | 1934 | | pagina 8