VRIJDAG 5 JANUARI 1934 EERSTE BLAD PAG. 2 VRl BUITENLAND „FASCISTISEERiNG" VAN DE WERELD Over Simons besprek'ngen met Mussolini is er vooralsnog geen nieuws waar men hou vast aan heelL Gisteravond heeft een tweede onderhoud tusschen de beide staatslieden plaats gehad. Van dat onderhoud wordt gezegd, dat het slechts van consultatieve waarde is en dat Groot-Brittannië alleen nauwkeurig op de hoogte is gesteld van de Italiaansche these. Er is geen enkele beslissing genomen, zoo heet het, en Simon zal zijn regeering slechts verslag uitbrengen over zijn reis naar Reine. Daar deze mededeeling geheel In overeen stemming is met de gewone houding van Engeland, welke daarin bestaat, dat het gaarne de kat uit den boom kijkt en beslis singen van belang zoo ver mogelijk naar de toekomst verschuift, hebben we geen reden om aan de juislhe'd van deze mededeeling te twijfelen. De positieve actie voor reorganisatie var. de verhoudingen in Europa gaat van Italië uit. Forges Davanzati, lid van den grooten fascistischen raad, schrijft in zijn blad de „Trbune", dat thans geen uitvluchten meer mogelijk zijn. De vier groote Europeesch* staten moeten de noodzakelijkheid inzien van een politiek welke ten minste een mini mum van eenheid waarborgt Frankrijk heeft bij zoo'n politiek, waardoor het, vol gens Davanzati, geenszins zou worden geïso leerd, alles te winnen. Geïsoleerd zou Frank rijk zijn wanneer het schijnbaar als be schermheer doch in werkelijkheid als vazal der kleine En ente zou optreden. Davanzati raakt hier een kernkwestie aan Inderdaad bestaat het gevaar, dat Frank rij 1- in zijn vrees voor het verlies van den steun der Kleine Enten e, die even veel belang heeft als Frankrijk bij het behoud van de voordeelen der vredesverdragen, van be sluiten afgehouden wordt, die van het §rootste gewicht zijn voor het behoud van en vrede en hei herstel van normale toe standen in Europa. Ook Mussolini heeft zich over deze kwes tie in de pers geuit Hij schrijft in het Fran- sche tijdschrift „Les Annales" o.a. dat de Volkenbond hervormd moet worden en dal hij anders ten doode gedoemd is. Italië schrijft de Duce is voor een blijvende overeenstemming tusschen de groo te mogendheden, opdat de vreedzame ont wikkeling der kleine staten beter gegaran deerd zouden kunnen worden. De kleine staten moeten niet vreezen voor overeen stemming. maar voor de tweedracht der groote mogendheden. Als de Volkenbond door een energieke hand zou geleid worden, zou hij uit zijn tegenwoordige machteloosheid geraken en de stabiliteit van hot internationale systeem waarborgen. De wereld kan er slechts by winnen, wan neer een handjevol mannen de volle ver antwoordelijkheid draagt, zich als vertegen woordigers van vast verankerde regeerin gen aan de onderhandelingstafel zet en do basis van een overeenstemming door reëel- politieke wederzijdsohe concessies zoekt Het fascistische voorbeeld van Italië is reeds de directe of indirecte wet van tal rijke landen geworden en bovendien is het terrein thans van vele economische ideeën gezuiverd die een min of meer bijgeloovig karakter droegen. Zekere ervaringen zooals de inflatie en de toltarieven zijn doel- of nutteloos gehleven. Elk land heeft tot zijn schade en aren, dai het onmogeijk is, steds te verkoopen, maai' niet te willen koopen. Het artikel van Mussollnj eindigt met da Voorspelling, dat Het jaar 1934 een beslis sende étapne zaj zijn in de ,fascistiseering" der wereld. Dat Mussolini zoo veel heil venvacht van wat hij de fascistisecrir.g der wereld noaml, ligt op zijn standpunt voor de hand. De vrees is echter gewettigd, dat de lei dende positie van vier groote mogendheden in Europa nog tcver van het eigenlijke lei dersprincipe verwijderd zal blijven en dat men op Mussolini's standpunt ten slotte zal moeten komen tot het internationaal leidersr.haD van één man. De ..democratische" Volkenbond is tot dusverre, althans in politiek opzicht, vrij wel een mlslukkig gebleken Van een „auto- cratiSchen" volkenbond is echter evenmin heil te verwachten. De begrippen overhee-- schinc en hondgenootschap verdragen el kander daarvoor te slecht. ROME, 5 Januari- Het agentschap Stefani jneldt: In twee hartelijke besprekingen, welke gister en heden tusschen Mussolini en Simon ip het Palazzo Venecia hebben plaats ge vonden, zijn de belangrijkste kwesties der algemeene politiek behandeld, in 't bijzon der de kwestie van vermindering en be perking dor bewapening en de kwestie van de herziening van den Volkenbond. T.a.v. het eerstgenoemde punt constateer de Mussolini en Simon in volledige over eenstemming, dat het onvermijdelijke nood zakelijk is dat de behandeling zoo spoedig mogelijk tot 'n einde komt, terwijl men elk denkbeeld of tegenvoorstel afwijst dat niet op zichzelf een weg aangeeft tot snelle ver wezenlijking van het doel, terwijl men alle punten als doel beschouwt welke naar de internationale publieke opinie als reeds op gehelderd moeten worden beschouwd. Ta.v. de kwestie van de hervorming van den Volkenbond, deed Mussolini mededee ling van de criteria, volgens welke deze hervorming tot stand moet worden ge bracht om den Volkenbond meer prestige te verle-enon, en het mogelijk te maken beter aan zijn bestemming te voldoen. Simon zal heden naar Londen vertrekken om zijn regeering van de besprekingen op de hoogte te stellen. Mussolini's standpunt In vijf punten PARIJS, 5 Januari. De onderhandelingen tusschen Mussolini en Simon worden in de ï'ransche pers druk besproken. De „Excelsior" schrijft dat het standpunt van Mussolini in de volgende vijf punten kunnen worden samengevat: le. F.r dient rekening te worden gehouden met den Duitschen eisch van gelijkbe rechtigdheid. 2e. Aangezien deze gelijkberechtigdheid momenteel niet door ontwapening kan wor den bereikt, dient men eon beperkte weder- bewapentng van het Rijk toe te staan, om dat de.zn beter in het oog kan worden ge houden dan een onbegrensde bewapening zonder controle on zonder sancties. Se. Du'tschland':- standpunt wordt hierdoor bep ald, dat het eensgezindheid vreest door de sterk hewapende mogendheden. 4e Uit zuiver verstandeü'ke prestige over wegingen kan Duitsehland, dat naar bin nen toe een eenheid vormt, geen onderge schikte politie od internationaal gebied dulden. 5e. Dc nieuwe Duitsche Staat heeft een militaire andere macht noodig om de politieke hervorming en den strijd tegen het comunisme te kunnen voltooien. DE M1JNBRAND IN BOHEMEN GEEN HOOP MEER OP REDDING VAN DE INGESLOTENEN De brand in de Nelson-mijn bij Brüx in Bohemen, heeft gister nog grooter omvang aangenomen. Schacht na schacht wordt door het vuur aangetast en odk uit do schacht voor de waterloozing stijgt een groote steekvlam op. De reddingspogingen, die nog voortdurend met ontembaren ijver worden voortgezet, zijn daarom vergeutsch. Er is geen hoop meer dat één van de nog ingesloten 113 mijnwerkers nog in leven is. Tot gisteravond waren er 17 lijken ge borgen. Van de 140 in do mijn aanwezige men- schen zijn er slechts vier levend gered. Door het neerlaten van lampen in de schachten heeft men geconstateerd, dat er niet voldoende zuurstof meer in de mijn voorhanden is. Zijn de ingeslotonen dus niet verbrand, dan staat toch wel vast, dat zij den verstikkingsdood gestorven zijn. Do rouw Voor de ingang der mijn hadden zich gister in den vroegen morgen ontzaglijke menschenmassa's verzameld en uit alle stra ten in de omgeving etrooraen nog steeds dichte menschendrommen naar de plaats des onheils Een vrouw heeft kans gezien door te dringen naar de ruïne van de op- brengschacht en leunt luid weenend tegen een halfafgebranden muur. In het dorp Osek zijn de eerste rouwvlag gen goheschen. Op de hoeken der straten spreken opgewonden mannen over de groot ste mijnramp, waardoor Bohemen ->oit ge troffen werd, en overal ziet men weenende en Klagende vrouwen. Wonderbare redding Werkelijk wonderbaar is de redding van den mijnwerker Frans Subora. Ongeveer in het midden van de schacht, ongeveer 150 meter onder den grond, begaven hem zijn laatste krachten. Zijn uitgeputte kameraden, die zelf iodere seconde geloofden niet ver der meer te kunnen komen, hadden hem aan zijn lot moeten overlaten, totdat hii plotseling een man langs de ladders in de schacht zag afdalen. Met veel moeite sleepte de redder den in zwijm gevallen Subora boven en in het daglicht eekomen. zag hij tot zijn onbeschrijfelijke blijdschap, Jat de man, dien hij gered had, zijn eigen broei was. Hoe de catastrophe begon De hoofdman van de brandweer, Fraen- cher, schilderde het verloop van de cata- stronhe als volgt* „Woensdag om kwart voor vijf had een geweldige exploisie plaats, welke tot aan de Saksische grens gehoerd werd. Doordat da ontploffing onmiddellijk gevolgd werd door een hevigen brand ik zag een steekvlam van bijna honderd meter werden de brandweren uit de omgeving onmiddellijk gealarmeerd Enkele minuten na den brand waren wij reeds met twintig man op de plaats van de ramp Een groep begon on middellijk met het hlusschen van het vuur in het sorteerinps-maeaziin en een andere groep trachtte de slachtoffers, die onder den ingestorten lifttoren lagen, te bergen. Kort daarna kwamen ook andere brandweren op dagen en na drie uur mopijaam werken slaagde men prin het eerste slachtoffer te redden. Wij bevrüddcn den smid Ferdinand Linke, die een dijbreuk had opgeloopen Linke deelde ons mede. dat zich nog een andere man in zijn nabijheid had bevonden. Na lang zoeken vonden wij dezen man, maar hij was gehe;l onkenbaar, daar zijn lichaam door neervallend ijzer geheel ver pletterd was. Vlak naast hem vonden wij schacht". het lijk van een vrouw, die blijkbaar bezig was geweest met het schoonmaken van de Omtrent de oorzaak van de catastrofe kun nen nog geen concrete mededeelingen wor den gedaan. De rapporten van de mijninge nieurs. die Woensdagmiddag de mijn in specteerden. waren volkomen normaal ge weest en hadden tot geenerlei bezorgdheid aanleiding gegeven. Gift van den minister-president Er i9 een bijzondere commissie ingesteld, welke een onderzoek zal instellen naar do oorzaak van de mijn-catastrofe. Uit den om vang der verwoestingen concludeert men. dat hoogstwaarschijnlijk een koolstof-explo sie hneft plaats gehad Minister-president Malypeter heeft als eerste hulp vcor de door de ramp getroffen miinwerkersgez.innen een bedrag van 50.000 kronen ter beschikking gesteld. DE CRISIS IN BELGIE AFGEWEND DOOR EEN KONINKLIJK SCHRIJVEN De minister-crisis in België is vootlooplg afgewend door een brief die koning Albert aan de Brocqueville, den minister-president, heeft geschreven. In dien brief wordt ge zegd, dat het schijnt vastgesteld, dat <le instructie, in 1919 geopend tegen de beamb ten, die hun plichten verzuimden jegens le Duitsche bez.etting, niet gevoerd werd op uniforme wijze, noch volgens dezelfde ö>- ginselen. Daarom wordt In het schrijven voorge steld, de betreffende dossiers door een col lege van 3 of 4 magistraten te doen onder zoeken, hetgeen tot de noodige beslissingen zal kunnen lelden. Een en ander zal met voortvarendheid moeten geschieden. Deze conclusie komt feitelijk neer opeen halve overwir.ning van de liberalen en Fran9kilions. die tegen Vlaamsch rechts herstel zijn en op een halve capitulatie van Vlaamsche ministers, die tevoren hadden laten verklaren, dat niets meer kon herzien ot verdaagd worden. Het katholiek Vlaamsch verhond heefteen telegram tot den koning gericht, waarin het verbond verklaart dal het geheele Vlaam sche volk achter het regeeringshesluit staat om het onrecht aan ambtenaren toegevoegd voor hun houding tijdens den oorlog, goed te maken. Ook tot den minister-president werd een telegram gericht, waarin hetzelfde stand punt wordt ingenomen en gezegd wordt. Hat do smaad, welken de fratenellen op eerlijke Vlamingen willen werpen, in geheel Vlaan deren groote beroering heeft gewekt GRATIE VOOR VAN DER LUBBE7 Hoewel het Nederlandsche gezantschap fe Rerlijn nog geen antwoord aangaande ie straf van Van der Luhhe heeft gekregen, wordt te Berlijn aangpnnmen, dat de dood straf die over den Nedprlandschen brand stichter is uitgesproken, Sn levenslange ge vangenschap zal worden veranderd. De be slissing zal In de eerstvolgende kabinets zitting vallen. Uit Rio do Janeiro wordt gemeld, dat de Gonstitueerende Vergadering van Brazilië 'n motie heeft aangenomen, waarin de Duit sche regeering wordt verzocht zich jegens Van der Lubbe clement te toonen. ROOSEVELTS FINANCIEELE BOODSCHAP Tekort van 9 milliard. Openbare schuld stijgt tot 32 milliard. Een reservefonds van 2000 millioen. Geen belastinrverhooging. Uit Washington: In zijn begrootingsbood- schap van Woensdag aan het congres deelt president Rooseve't mede. dat er een dpficit zou ziin van 9 milliard dollars bij de cam pagne voor nationaad herstel in de 2 ko mende jaren. Wij moeten, aldus Roosevelt, een defini tief in evenwicht gebrachte begrooting voor bereiden voor het derde jaar der nationale verheffing en vervolgens een voortdurende verlaging der nationale schuld trachten te bereiken. Volgens Roosevelt moet getracht word- n het cijfer van de openbare schuld binnen liet bedrag van 32 milliard te houden. Roosevelt schat de uitgaven die geheel op rekening komen van dc herstolcampagne voor het loopende fiscale jaar, dat 30 Juni eindigt, op 7500 millioen en vraagt een reservefonds van 2000 millioen om de cam pagne in het volgende jaar te kunnen voort zetten. Het volledige plan voorziet regeeringslee- ningen tot een bedrag van 10 milliard voor het volgende semester, waaronder 4 mil liard ter voorziening in vervallende leenin gen. Er zullen nog 500 millioen nieuwe credie- ten noodig zijn voor de Reconstruction Fi nance Corporation. De arbeid der behns- sching moet worden voortgezet; er zullen 300—$00 millioen noodig zijn voor werkloo- zenondersteuning. Er wordt op gewezen, dat de hulpverleening en het herstelwerk m 1934 en 1935 moeten voortgozet worden. Er zouden buitengewone fondsen voor hulpver leening noodig kunnen zijn. Voor rekening van de R. F. C., die geroepen is om een groot deel van de zaken, evenals de saneo- ring van het bankwezen te financieren, komt ongeveer 4 milliard van het deficit van 7 milliard van dit jaar. Het voornemen bestaat alle nieuwe ere- dieten van de R. F. C. te putten uit het nieuwe herstelfonds. Er worden geen nieuwe belastingen voor zien; de regeering is voornemens om met ingang van 1 Juli twee derde van de toe gestane 15 pet. korting op de salarissen van de federale ambtenaren toe te (tassen. De marinebegrooting bedraagt 315 mil lioen dollars en voorziet in een vermeerde ring van het aantal matrozen en marine soldaten met ongeveer 4000 man; 53 mil lioen dollars zijn uitgetrokken voor aan bouw. De legerhegrooting is 230 millioen dollar groot, terwijl voor den vliegdienst 24 mil lioen dollar zijn uitgetrokken; 443 nieuwe vliegtuigen zullen worden aangeschaft, tec wijl 135 000 man militie, zoomede 125.500 adspirant-reserve-oficieren zullen worden io dienst genomen. De hegrooting voor buitenlandsche zaken voorziet niet in eventueele uitgaven voor een ontwapeningsdelegatic. Er is geen reke ning gehouden met de betaling van inter- genllieerde schulden De boodschap wijst er op, dat deze he grooting met de gewone uitgaven 684.913.107 dollar lager is dan de vorige. HET BANKSCHANDAAL TE BAYONNE Op het Fransche ministerie van binnen- landsche zaken had Donderdag onder voor zitterschap van minister-president Chau- temps een bespreking plaats met hooge amb tenaren van het ministerie van Justitie be treffende het onderzoek inzake het bank schandaal te Bayonne. Volgens Havas zou de Fransche regeering reeds buitenlandsche staten verzocht hebben hun grenscontrole te verscherpen, teneinde de arrestatie van den Rus Stawinsky en zijn medehelpers le vergemakkelijken. Op verschillende Parijsche bureaux zijn huiszoekingen gedaan in verband met zaken relaties met Stawinsky. De Bank voor internationale betalingen spreekt met beslistheid de berich'en tegen volgens welke zij den Rus Stawinsky garan tie zou hebben gegeven op Hongaarsche landbouwobligatles. De Bank voor interna tionale betalingen heeft nooit eenige desbe treffende financieele operatie verricht en is nooit in relatie geweest met personen, die bij de affaire van de „Credit municipal" le Bayonne betrokken zijn, noch met instellin gen, welke door de personen in kwestie wer den bestuurd. „OLIJFHEMDEN" IN BRAZILIË In Sao Paulo (Brazilië) is een fascistische beweg ng ontstaan, hoofdzakelijk onder Ila liaansche inwoners, die nogal opgang schijnt te maken. De aanhangers dragen „olijfhem den" met de Grieksche letter sigma als em bleem. ZWEEDSCHE MARINE-BEGROOTING MET 20 PCT. VERMINDERD. De begrooting voor de Zweedsche marine zal dit jaar met 20 pcL worden verminderd. Deze bezuiniging Is verkregen door de in voering van de volgende maatregelen: Het grootste deel des jaars worden de matrozen aan land getraind. Het meeren- deel der marinevaartuigen wordt buiten bedrijf gesteld. Vrouwen zullen worden aangesteld voor koken en bedienen. HET FRANSCHE ANTWOORD AAN BERLIJN Is Frankrijk toeschietelijk? LONDEN, 5 Januari. Naar aanleiding van de overhandiging van de Fransche aide- memoire te Berlijn weet de „News Chroni cle" mede te deelen, dat Frankrijk accoori gaat met de onmiddellijke vermindering van manschappen en materiaal en afstand wi. doen van de helft van zijn luchtstrijdkrach ten. Deze bereidheid is natuurlijk afhankelijk van de inwilliging van verschillende voor waarden waaromtrent weinig naders be kend is. ERNSTIG ONGELUK BIJ EEN STUW PARIJS, 5 Januari. Nabij Orbey, ton Wes ten van Colraar, is bij een waterwerk een ernstig ongeluk gebeurd. De stuwdam in het bij de een tri le behoo- rende kanaal brak door, waardoor de ge heele omgeving werd overstroomd. Volgens nog niet bevestigde berichten zou het geheele personeel van de electrische tvn- trale den dood hebben gevonden. Het dorp Orbey wordt eveneens door het water bedreigd. De brandweer en het 1 mi- zoen van Colmar zijn reeds ter plaatse. Het aantal slachtoffers is nog niet bekend. Deze met waterkracht gedreven eJectrische centrale ligt tusschen de twee aan de bezoe kers van de Vogezen zeer bekende mecrap. het Lac Noir en het Lac Blanc. Het Lac Noir ligt ongeveer 100 Meter hooger dan het Lac Blanc en toen in de loop van de nacht de stuw van het verbindingskanaal door brak. had het neerstortende water in korten tijd de centrale geheel overstroomd. DE CHRISTELIJKE JEUGD IN DEN NIEUWEN STAAT (van onzen Duitschen correspondent) In het naitionaail-socielisme groeit een nieuw geslacht op, een mon- sohentype, dat wij niet in de studeerkamer heibben uitgevonden maar dat ons door hot eeuwige krachtvol stralende leven werd voorgeschreven. Dr. Goebbels Het is nog niet zoover, dat wij van de zeven magere en de zeven vette jaren kun nen ©preken. Zoo frappant is het verschifi tusschen het tweede en het derde rijk voor alsnog niet. De strijd om het voortbestaan ven Duitöchland, welke zestien jaar geleden onder leiding van Fritz Ebert is begonnen, ,-erd weliswaar begin 1933 overgenomen door Adolf Hitler, den leider der nationnA'- socialistlsche beweging, maar de moeilijk heden, welke de wederopbouw van een ont wrichten staat met zich meebrengt, zijn hierdoor allerminst geringer geworden. Kort gezegd: het nationaal-socia'iöine staat on der de energieke lei-dring van zijn eersten vcirkskanselier pas aan het begin van zijn veelomvattende taak. Met de hondiigheid, welke hem van nature eigen is, heeft Hitier er va.n meet af aan vooi gezorgd, dat de jeugd achter her. staat. HIj schijnt tot zichzelf gezegd te heb ben: wie de jeugd heeft, die heeft de toe komst I In een tijdperk van twijfel en onge loof, van re/ligieuse en moreele verwording trad hij naar voren en appelleerde aan het eergevoel der jongere generatie. Met den gloed der overtuiging teekende hij ln de stampvolle vergaderzalen het dreigend ge vaar eener communistische overwinning en de strijd tegen Moskou, welke te München begonnen werd, heeft haar voortzetting te Berlijn gevonden. Drie types van jonge menschen Drie types van jonge menschen kan men onderscheiden, weke naar hun aard op dc volksche beweging verschillend reageeren. Ik zie de jongens en mei6jes van Christe- lljken huize, die zich aan de overtuiging van vader en moeder vastklemmen, trouw mee ter kerke gaan, meer voor het roli- gieuse, dan voor het politieke leven voelen. Zij voelen zich thuis in hun vereenigingon en clubs, staan ecnigszins vreemd en ang stig tegenove rde nationale herleving en begrijpen niet goed, wat hun geüniformeer de kameraden willen. Om de aanwinst van deze jonge menschen is de strijd tueechen staat en kerk in vollen gang en het ziet er steeds meer naar uit, dat de evangelische en katholieke jeugorganisaties zich e>l net eender als de vroegere politieke partijen moe ten schikken naar het principe der gelijk schakeling. Het tweede typo is niiet minder belang rijk: dat zijn de jonge menschen, die reeds lang, voordat Hitier aan 't bewind kwam, beproefd hebben, he<t nieuwe het nationaal- socialistische levenselement in het vereend- gingsleven binnen te brengen, te organ :sce- ren. Zij zijn in den strijd tussohen volk en staat opgegroeid, hebben er zelf, vaak te gen den wil hunner ouders, aan deelgeno men, zagen de nationale revolutie konten en kcinden zich zonder wroeging als over tuigde nationaal-socialisten ter beschikking stellen in den dienst van het Derde Rijk. Het derde type wordt geleverd door de fanatieke Hitlerianen, katholieken en pro testanten, drie den godsdienst als een parti culiere aangelegenheid beschouwen en op vcorbeeld van Adolf Hitler zich met lichaam en ziel in dienst hebben gesteld van volk en vaderland. Zij voelen dezen politieken strijd minstens even heilig als wat de leer der kerk als zoodanig erkent en toen de kerk zich nog tegen het nat ionaal-social is me bekende en uitte, bleven deze tiendui zenden jonge menschen Adolf Hitler trouw I Men wil ze tot eenheid brengen Uit deze drie groepen van jonge protes tanten en katholieken wil men onder leiding van den jeugdigen en ondernemen den Baldur von Schirach een eenheid vormen, welke van staatswege de bevesti ging zal ontvangen vcor een taak, die ook door de kerk els een nationale plicht is er kend. Wanneer aldus de jonge katholieken en protestanten hun weg in den nationaai- 6ocia.lisUschen staat vinden, dan zal straks ook weer do kracht dezer jonge generatie in de kerk terugstroomen, want de kerk zal hierbij niet blijven stilstaan. Zij erkent wel iswaar de beteekenis van den strijd can Duitsehland© wederopbouw, maar tevens verlengt zij van den nieuwen 6taal absolute vrijheid in den 6tnjd om de volksziel voor het evangelie. De onderhandelingen tusschen den rljka- leider der jeugd en de evangelische Jeugd organisaties hebben reeds tot een verras send resultaat gevoerd. Aanvankelijk kreeg men den indruk, dat de besprekingen tus schen rijksbisschop Müller en den rijkslei der der Duitsche jeugd, Baddur von Schi rach, de zelfstandigheid der evangelische jeugdorganisaties met zouden aantasten. Deze dispositie is opgegeven: alle jongens beneden 18 jaar gaan over tot de Hitier- jeugd en kunnen pas nadiien tot hun vroe gere vereenigingen lerugkeeren. Dat deze overeenkomst niet zonder moeilijk rie den tot stand is gebracht, blijkt uit het plot seling ontslag van den leider der evange lische jeugdbeweging, Erich Stange, die zelis op initiatief van Baldur von Schirach u t do ledenlijst dor N.S.D.A.P. geschrapt zal den! Stange moet zich tegen het streven naar gelijkschakeling verzet hebben en dus tegen de zienswijze der rijksregeering geop poneerd hebben. Het wil mij toeschijnen, dat deze beslissing ten opzichte van Stancs vooral rijksbisschop Müller niet gemakne- lijk i6 gevallen, want Stange was overtuigd dat de opvoedende kracht der christelijke overtuiging slechts in besloten kring k-in worden gehandhaafd. Deze opvatting vindt ook in katholieke kringen weerklank, maar Stange kon zich in dezen niet doorzetten. Rijksbisschop Müller schijnt van de ge dachte uitgegaan te zijn, dat een scheiding tusschen de Hi tl er-jeugd en de evangelische en de katholieke jeugd op den duur onho.id baar zal blijken. Natuurlijk wil hij de rech ten der kerk in vollen omvang gehandhaa'd zien en hiertoe i6 ook van staatswege geen bezwaar geuit. Wanneer dus de kerk hoi jongere geslacht mede in dienst stelt van den wederopbouw, dan wil zij hierdoor haar verbondenheid met den staat bevestigen vendien hoopt zij den geest van christelijke gemeensohap ook op de gezamenlijke Hitler- jeugd over te dragen. Zij hoopt een deel van haar zendingswerk langs dezen weg te ver wezenlijken. De zienswijze van den Duitschen Een samensmelting van de Christelijke jeugd met de Hitler-jeugd brengt met zich mede, dat de Christelijke jeugd haar eigen karakter kan doorzetten. Daarom maakt GEZOND EN KRACHTIG MAN GEPENSIONNEERD Inspannende politiedienst deerde hem niet. Hoe hij sterk bleef. Dit schrijft hij vijf jaar nadat hij gepen- sionneerd was: „Ik ben 55 jaar en 5 jaar geleden werd ik gepensionneerd als politie agent. Ik had dikwijls zwaren dienst te doen bij nacht en ontij en tot op don dag van van daag ben ik nog even krachtig als de sterk ste man in actieven dienst. Men vraagt mij dikwijls: „Hoe blijf je zoo jong?" en mijn antwoord is: „Krusclien Salts". Ik heb Kruschen Salts meer dan 13 jaar lang ge bruikt. Als ik liet een morgen mis voel ik het den volgenden dag en ik zal Kruschen zeker blijven gebruiken tot ik van dezo wereld afscheid neem". W. J. De dagelijksche dosis Kruschen is zoo klein, zoo gemakkelijk en zoo goedkoop, maar ze doet U enorm veel goed. De zouten in Kruschen verschaffen juist die dagelijksche aansporing, die Uw inwendige organen noodig heblien 0111 behoorlijk to functioneeren. Zoodoende houdt Kruschen Salts Uw organisme vrij van alle schadelijke afvalstoffen, die de gezondheid henadeelcu en het bloed onzuiver maken. Milliocncu hebben reeds ondervonden dut het dage- Jijksch gebruik van Kruschen Salts hen zonder sterker en opgewekter maakt, waar door hun levensgeluk in niet geringe mate verhoogd word. Kruschen Salts is uitsluitend verkrljgbaai bij alle apothekers en drogisten a 0.90 en 1.G0 per flacon, omzetbelasting inbegrepen. Stralende gezondheid voor één cent per dag. Let op, dat op het etiket op de flcsch, zoo wel als op de buitenverpakking de naam Rowntree Handels Mij., Amsterdam, voor komt (Adv.) Weerbericht. verschil tusschen de polit eke en de sportieve opvoeding: de Hitler-jeugd zorgt voor de sportieve, maar de kerk draagt haar aandeel bij tot de staatapolitieke opvoeding der jeugd. Twee Zondagen en twee midda gen per week worden elke maand voor dit doel ter beschikking gesteld. De kerk s .r- pLcht, ook dan in nationaal-socialistischcii te onderwijzen. Het begrip „volkszen ding" wordt aangegeven en ook hierdoor schijnt de kerk de belangstelling der jeug 1 e w llen terugwinnen. Baldur von Schirach gaf zijn zienswijze over de opvoeding der jeugd als volgt te kennen: „Er zijn naar mijn overtuiging twe? manieren, om de jeugd op te voeden: ten eerste, doordat men afdaalt op het niveau zijner volgelingen, ten tweede, doordat men deze volgelingen naar zich toehaalt. Wij hebben beide methoden nauwkeurig ge volgd. Tijdens het marxist'sch bewind werk te men volgens de eerste methode, dat wil zeggen, het niveau der jeugd was beslissend voor de leiding, de leiders dn"1''— n-nr iit niveau en probeeren, op die manier den volksgeest weer te geven. Wij stellen er prijs op, een opvoedkundig ideaal na te stre ven en naar d't ideaal moeten onze volre- llngen worden opgevoed". „Het werk der mannelijke en der vrou welijke jeugd in den nieuwen staat moet n de eerete plaats een werk van kamera .il- schap zijn ,ook al mogen de grenzen tus schen beide geslachten hierbij niet verzwakt worden." „Het Leider-beginsel is een vertaling van het nationaal-social sme als werelbeschou- wing op organisatorisch gebied. Bij het or- ganiseeren gaat het er voor ons om, iederen jongen Duitscher naar zijn begaafdheid voor de gemeenschap te winnen. Datzelfde geldt ook voor de verschillende jeugdorgani- sat es. Voor ons is de organisatie der HiUer- jeugd toonaangevend in den nieuwen staat en zij, die zich bij dezen staat willen a n- sluiten, zullen gedwongen zijn, tot deze na tionale jeugdbeweging over te gaan." „Deze organisatie is voor ons de weergave der so cialistische gezindheid." Uit Oost-lndie ORCHIDEEëN VOOR (H.M. PER POSTJAGER BATAVIA, 4 Jan. (Aneta). De oud-hoofd- kantoor-chef van de P.T.T., de heer J. van Brero, een welbekend orchideeënkweeker, schonk aan H. M. de Koningin een verzame ling orchideeën, welke de Postjager mee neemt. BRAND IN TORPEDOJAGER Spoedig gebluscht SOERABAJA, 4 Jan. (Aneta). Heden nacht ontstond brand in de machinekamer den torpedobootjjager Hr. Ms. „Van Galen", vermoedelijk als gevolg van broeiing in de bekleeding der geleidingen .De brand werd direct gesignaleerd en met eigen mid delen zeer snel gebluscht. De schade i#> zeer gering. Land- en Tuinbouw. Hoogste stand te Toulousa 770.7. «omei •Laagste stand te Janmayen 732.6. MHers Stand vanmorgen halftwaalf 762.6. L OV( WEERVERWACHTING A (Medegedeeld door het Kon. Ned. MeteoroL Instituut te De Bilt) Me: Meest matige wind uit W. richtingen, aan- voor vankelijk licht tot half bewolkt, later weer Lf^ toenemende bewolking; weinig of geen neer- vru;n slag, temperatuur om het vriespunt des hs_j nachts, overdag dooi. BUITENL. WEEROVERZICHT De diepe depressie in het N.W. trok naar het N.O. en ligt thans met haar centrum J"#1* voor de Noorsche kust. In heel het W. steeg dam' de barometer en nieuwe depress es z jn nog P vr; op zeer verre a stand. Over heel Europa is J1!!"111 het luchtdrukverval tl.ans naar het N. ge- F"ge richt, en over Scandinavië naar het N.W., Kwar zoodat nergens meer continentale winden ™°^.er komen en de koude naar het O. wordt terda teruggedrongen. Terwijl in het W. de lucht opgeklaard, ligt o\er het continent nog are bewolking; tot in de Alpen is er le sneeuw en mist. In Schotland, Ie-land en pj?°r het N.W. daalde de temperatuur tot normaal. |<JinS In Scandinavië en de Poolzee tusschen 'kend Spitsbergen en Groenland is het nog abnor- ^rrn maal warm, 'onder vorst van beteeken's. J1®3 Het is te voorzien, dat bij de W. wind de "en temperatuur zoo zal blijven, behoudens bij sterke uitstraling in heldere nachten. TEMPERATUUR Stand vanmorgen halftwaalf 5.4 C. 6 JANUARI. Zonsopgang 8.11 uur, zonsondergang 4.01 uur VOERTUIGEN MOETEN HUN LICHTEN OP HEREEN n JANUARI. Van 'a avonds 4.31 uur tot 's morgens 7.40 uur WATERSTANDEN RIVIEREN Heden Vorig Wurtzhurg 0.00 000 Straatsburg 0.00 0()0 Hrelaach 0.00 O.ftl Rheinfelden 0.00 1.03 K-hl Ma] Died etheim Mannheim L"hr Mainz Ringen 3.07 3.00 04. 0.43 Coblens Trier Knhrort Wesel Emmerik Dusseldorf Maastricht 0A7 0.95 1.06 i.ot 1.03 1.10 -1.41 1.40 -0.18 0 13 -0.09 0.18 40.17 40 17 10.6S 10 45 HOOGWATER NED. ZEEHAVENS een lijk 6 anuarl ]jjv DelfzHI 2.07 14.41 Hellevoetsl. 612 18.24 192 Terschelling 11.51 2:3.59 W illemstad 7.05 l> .-26 „„1. Haringen 0.05 12.25 Brouwersh. 6.24 17.36 4, Den Helder 10.15 22.05 Zier!kzee 6.46 18.10 H vllolland 0.19 18.35 Wemeldinge H.15 18 33 Umui en 6.31 17.38 Vlissingen 4 22 1647 jüë ScbeveningenTeineuzen 4 60 17.18 inz Rotterdam 7.13 19.48 Hanswemert 633 ifc.03 me lijk stellen van brieven !n het zaken- en familie leven, het schrijven van sollicitatiebrieven en het zelt opmaken van advertenties, het schrij ven ven bezwaarschriften tegen aardlagen in diverse belastingen, het behoorlijk invullen van girobiljetlen. in d ntracten vindt men keurige modellen It leerbo-.kje. Bovendien worde Je zdfwvik- iheid der leerlingen bevorlci-1. omdat van gevraagd wordit, dat zij, met behulp der ge in modellen, ook zelf brieven samtumollon evaUen, dlo eenlgszlns afwijken van de in nodellen gegeven omstandigheden I Ve :al scholen. Ten ïrboekje zij 1 weg 1 zeerste ra lei wij k. A. MILDER. Uitgave van J. N. Voorhoeve, Don Haag t behoeft nauwelijks gezegd te worden.dat j uitgave ven de heer J. N". Voorhoeve aller- re de Schrl/tc; Itlek in bescherming neemt, gf 3 aan bet Hooglied a'le diepere, geestelijke nj studie komt ge telkens o druk. dat de Srlir. U brerg Op Iedere bladzijde word'L Chrlstuo tot r-iin gem leze rechte Schriftbeschouwing doet alle ;scheljjke gedachten wijken voor geosteltlke Kerk In het alger elk 1 In het biizonder. het ons voorkomen, dat de nieuwere van h-.t Hooc-lled. waarbtJ onder- dat ln dit Bijbelboek niet tw hoofdpersonei optreden, nl. Sal01 .ulamtth jrloofd was. meer en bater de exegetische oellitkheden opheft, die bij de bestudeering OMZETBELASTING EN DE TUINDERS. Vrijstellingen. Het is voor de tuinders moge'ijk om vrij stelling te verkrijgen van betaling der om zetbelasting voor benoodigdheden ten behoeve van hun bedrijven, zooals voor kolen, stroo, meststoffen, materialen enz. Hiervoor moet dan echter ontheffing worden gevraagd bij de inspectie der belastingen. De Bond Westland heeft nu voor dit doel formulieren vervaardigd, welke dezer dagen aan de diverse veilingen verkrijgbaar sy'n. BOTER NAAR DUHSCHLA1ND. Zooals we in ons nummer van 29 December mededeelden is het invoerverbod van boter, dat sedert 12 Nov. 1932 in werki;.»: opgeheven. Dit stond in verband, zooa schreven, met de nieuwe regeling in het zui velbedrijf in Duitsehland. Nader kunnen we hierover nog mededeelen, dat het in de bedoeling van de Duitsche regeering ligt om de invoer niet geheel vrij te laten, doch deze van tyd tot tijd te regelen naar de binnen'andsche behoefte in verband met de binnenlandsche consumptie. Het is, ^bevelen. Zeker, winde Jeugd "moet ondcrw«- t zooals de zaken thans staan, te verwachten, 12en- )<nn uit dit werkje wel goed leeren vertel- dat Duitsehland in 1934 ongeveer evenveel WH boter van ons zal betrekken als in 1933. Alleen bij beduidende vermindering der werkloosheid zou er kans bestaan, dat Duitsch'and, niet genoeg kunnende producee- ren om de grootere afname te dekken, mee) dan tot heden het geval was, zal afnemen. i3chon theoloog Godet en In one land dóox I. van Andcl. tusschen belot deze haven de gee boek warm aan te he- t èn de oudere, èn de door ons hler- lemde nieuwere verklaring, hand- :e!tjke beteekenis van dit BtJbei JEZl S EN ZIJN VRIENDEN. Naar het Amorlkaanscb van Rufus M. Jones, door I. C. ThomsonWantholt. ^Ullgavo 1 leedwezen Kunnen wJJ dit boek niet n. WIJ houden itten verteltrait In dil J darhtlg gehoor kon 1 BOEKEN EN GESCHRIFTEN van j. Dijkstra te Groningen Dit leerboek Is bestemd voor de zesde e». evende klas der lagere écholen voor koopscho en en cursussen en voor vervolgonderwijs. Voor het tuist en netjes rohrijven van odres- »on op briefkaarten en enveloppen, het behoor- lenbaring. En dan Inig meedeelt ove r geen verhalen 1 de historiciteit waarheid kan I Innig karakter igelllk schuil <r

Nieuwe Leidsche Courant | 1934 | | pagina 2