Jdieuuir ^éiksdjr UTnurant Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden 3n Omstreken EERSTE BLAD BINNENLAND. UIT DE HAAGSGHE RAADSZAAL mm Gemengd Nieuws* ABONNEMENT) /Per kwnrtnn' In l-ebten en In plant ten wanr n ng-Mitsrhap gevestigd Is» 1 2.3S Franco per post f 2.35 portokosten. Pm week 1018 Voor het Buitenland bij wekelijk- *che tending a f-50 8u dagelijksche tending „5.50 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 cent met Zondagsblad IV^ cent Zondagsblad niet aftonderlijk verkrijgbaar Bureau: Breesti"iat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 NO. 5062 VRIJDAG 5 JANUARI 1934 ADVERTENTIEN Van 1 tot 6 regelsL17M 51ke regel meer022ty ^fcgez. Mededeellngen Van 1—5 regels 2.31J Elke regel meerm 9.43 Bij contract belangrijke korting. Voor hei hovingen aan 't bureau wordt berekend f 0.10 14e Jaargang Dit nummer bestaat uit iM blader Bedrijfstechnische redenen noodzaken ons het Zondagsblad vanaf heden des Zaterdags bij de krant te voegen. DIRECTIE DE NOOD IN TWENTE Dat de nood in ons nijvere industrie gebied Twente hoog gestegen is, kan ieder weten, die van de persberichten kennis neemt. Evenzoo, dat regeering zoowel al; 'gemeentebesturen naar vermogen willen meehelpen. Dit bleek b.v. dezer dagen nog duidelijk uit de maatregelen, wlke de raad van schedé nam. Of echter het optreden van een z.g. neu traal vrouwencomité de hulpverleening be vorderen zal. wapen wij te betwijfelen. Reeds eenige dagen geleden lazen we in 'de „Prov. Overijselsche en Zwolsche Crt." het verslag van een onderhoud, dat de re dactie had met de leidster van deze bewe ging en deze vertelde, volgens het blad, „belangwekkende dingen" over een onder houd, dat een deputatie eerst met minister Colijn en daarna met minister Slotemaker de Bruïne had. Volgens haar eigen zeggen, hadden de ministers zich er niet afgemaakt, want mi nister Colijn stond de vrouwen drie kwar tier te woord (hoewel ze niet bij hem moesten zijn) en zijn ambtgenoot schijnt, blijkens het relaas, er nog meer tijd aan besteed te hebben. Maar het bleek ook, dat deze ministers absoluut niet berekend zijn voor hun taak. Minister Colijn b.v. wist er niets van, dat er aardappels en groenten vernietigd zijn, omdat ze onverkoopbaar waren én hij, die „zelf bevolen had om het drachtig rundvee af te slachten", wist ook al niet, dat de be volking dit bugsenvleesch niet wil eten en dat men het niet braden kan, zoodat men geen Jus kan maken. (Wij hebben van tvrouwen, die dit vleesch prijzen, het tegen deel gehoord, doch dat doet er nu niet toe.) De leidster der vrouwen uit Twente heeft, Volgens haar zeggen, Dr. Colijn duidelijk gemaakt, dat hij „een zeer slecht minister president is, op wiens bevelen dingen wor den uitgevoerd, die hij zelf niet kent". O zoo, daar kan de minister het mee 'doen. Minister Slotemaker schijnt al niet veel' heter te zijn, want hij zat zoo nu en dan „stil te kijken" en hij wist ook al niet, dat de gemeentebesturen op 't gebied der steun- jverleening niets kunnen doen buiten de regeering om. Indien de zaak niet zoo ernstig en de nood in Twente werkelijk niét zoo hoog was, zouden we op deze ironische wijze doorgaan, doch men zou het terecht in ons laken. .Maar de schuld zou liggen bij deze vrou wen, die op deze wijze haar... politieke ge zindheid luchten! Als de leidster dit leest, zal ze ongetwijfeld heftig protesteeren. Nochtans houden wij het Vol. En we geven twee bewijzen. Als nieuwe waarheid vertelde deze me ivrouw aan den verslaggever, dat haar doel nu eens niet was om leden van een politieke partij, maar om menschen te helpen: het is even erg, dat er „in een katholiek gezin armoede heerscht, als in een commu nistisch gezin". En „het lijkt er veel op, of elke partij haar eigen kerkje heeft; als men niet in dat kerkje komt, telt men niet mee". Wij vermoeden zoo, dat deze leidster In geen enkele kerk komt, want wij kennen ,er niet één waar geleerd wordt, dat wie buiten staat, maar gebrek moet lijden. In tegendeel lazen we nog pas in een boek van Dr. Kuyper, dat de burgerlijke armenzorg, waar ze noodig is, even afdoende behoort te helpen als de kerkelijke. Het is duidelijk, dat slechts een „politieko" Vrouw zoo spreken kon als deze leidster deed. Een ander bewijs daarvoor er liggen er meer in het verslag is de vraag of de minister het Christelijk vindt, dat Wie voorop stelt, dat het nu eens echt een „neutraal comité van huisvrouwen" is, begint niet met deze vraag te stelien. Of is het hier weer de gewone gang van zaken, dat, wie zelf van het Christendom niet weten Wil, het eerste klaar staat om deze maatstaf anderen aan te leggen en dan bij elke wer kelijke of vermeende afwijking een zeer scherp oordeel te vellen? Het lijkt er veel op en daarom moesten we een waarschuwend woord doen hooren tegen deze Twentsche beweging, welke het goede, dat zij z a k e 1 ij k mogelijk had kun nen doen, onmiddellijk bedorven heeft door de begeerte om zich zelf te verheffen Urn koste van de „Christelijke" ministers. En over het kinderlijk-onnoozele van die zelfverheerlijking spreken we dan maar biet eens. Mr Dr. VELDHOEN Een man als Mozes is gisteren in Ds. Veldhoen van Voorburg weggenomen. Een strijdbaar held voor de eere Gods et zaak van Christus; maar een zachtmoedig man als weinigen, wanneer het eigen rech ten en wenschen gold. Een schok van groote ontroering ging gis teren eerst door de kleine kring van nabe staanden en kerkelijke gemeente, daarna door heel de burgerij, vervolgens door heel de provincie en gansch het land. Want Dr. Veldhoen was allereerst en al lermeest predikant bij de Hervormde Ge meente te Voorburg, doch voorts behoorde hij met al zijn rijke talenten, toe aan heel het Nederlandsche volk. Hij was een dier begenadigde dienaars des Woords, die over al en op eik terrein des levens voor allen alles kon zijn, zonder dat zijn werk als her der en leeraar er eenige schade onder leed. Een geweldig kanselredenaar was Ds. Veldhoen. Weergaloos was met name zijn Catechismusprediking, die niet over de hoofden der eenvoudigen heenging en voor de ontwikkelden immer leerzaam was In volle klaarheid, zonder eenig bijmengsel werd de oude Gereformeerde waarheid ge predikt: „Geef mij een handvol Calvinisten als onze vrome vaderen, zooals Rembrandt ze teekende, die op elk terrein des levens vooraan stonden, maar o zoo klein waren voor God, z ij kunnen ons volk behou den". Zóó stond hij zelf vooraan op kansel en katheder. Hetzij hij het Woord bedien ie, zieken bezocht of Juridische adviezen' gal in de gemeente; hetzij hij optrad bij ver kiezingen, voor de Christelijke vakbewe ging, voor het Christelijk onderwijs of de Nationale Landstorm. Veel had hij, menschelijkervvijze nog voor land en volk kunnen doen. Even ging hel gerucht, dat Dr. Colijn hem had aangezocht als minister van onderwijs; hij had het kunnen zijn; hij had ook de portefeuille van justitie of sociale zaken kunnen nemer In ongebroken kracht was hij tot ai deze dingen in staat geweest. Maar God had het anders beschikt en wij zullen de hand op de mond leggen. Laat ons met Dr. Veldhoen belijden: God heeft ons niet noodig; het is groote genade als wij zijn mede-arbeiders .mogen zijn. Maar daarom blijft het plotseling verlies wel, zwaar. Het was misschien te voorzien. Toen hij, eenige maanden geleden, aan kelijk hersteld, nog eens het Woord he- diende, was het minder de strijdkreet van den heraut voor zijn Koning, dan wel het teedere vermaan van den vader, die schei ding verwacht. Doch iedereen hoopte op herstel. En die hoop kwam nader. Nog pas woonde Dr. Veldhoen een Kerstbijeenkomst en een gods dienstoefening bij. In het Chr.-Hist. Week blad voor Zuid-Holland dankto hij zijn medewerkers voor de plaatsvervanging en deelde hij mee in zooverre hersteld te zijn, dat. hij van lieverlede opnieuw meer arbeid op zich kon nemen. En nu kwam dit plotseling overlijden op nauwlijks vijftigjarige leeftijd als anderen nog in de kracht van hun leven staan. De slag is hard: bij dit graf weenen niet alleen de naaste bloedverwanten en de le den der kerkelijke en burgerlijke gemeente, maar gansch het volk. Want voor zijn God en zijn volk heeft Dr. Veldhoen zijn krach ten in geloofsijver verteerd. En nu nam God hem weg. Dat troost, maakt stil en geeft berusting. SPOORWEG GOUDA-BOSKOOP STATIONSWERKEN AANBESTEED? De Nederlandsche Spoorwegen hebben gistermiddag aanbesteed: Bestek no. 16tl (S.S.) Het bouwen van een hoofd- en bij-gebouw te Waddinxveen, een chefwoning te Wadd nxveen; een hoofd- en bijgebouw te Boskoop; een goederenloods to Boskoop: een chefswoning met schuurtje te Boskoop en een gebouw voor algemeene doei einden te Boskoop (raming 175.000). Ingekomen waren 49 biljetten. Het laagst had ingeschreven de heer C. C. van Rijswijk te Heemstede met 151.400 AFTREDEN VAN EEN FASCISTISCH BURGEMEESTER In verband met geruchten omtrent het a.s. aftreden van den plaatsvervangend kring leider van Limburg van de N.S.B., Graaf do Marchant et d'Ansembourg als burgemeester van Ams'enrade, deelt, de „Limb. Koerier" mede, dat de burgemeester op zijn verzoek heden in audiënt e zal worden ontvangen" door den Minister-President, Dr. H. Colijn. Vóór dit onderhoud heeft plaats gehad zal de burgemeester geen besluit nemen. UITVOER VAN RIJST De Minis'er heeft, met intrekking van zij» vroegere beschikking, aangewezen als per soon, belast met de afgifte van de certif ea ten voor den uitvoer van rijst naar Duitsch land, bij wel'ke tevens de indiening der aan vrage behoort te geschieden, den heer mr. A. N. Molenaar en bij diens ons entenis den heer A. Rora Colthof of den heer V. H. Visser, allen te Den Haag. Dr Mr N. G VELDHOEN t RIJKSSTEUNREGELING VOOR WERKLOOZEN TOEGELICHT VOOR DE PRAKTIJK Krijgen we nu niet van het goede teveel, zoo vroegen we ons af, toon we nadat we nauwelijks de uitgave van Samsam gerecen seerd hadden, van de V.U.G.A. te Arnhem ontvingen: De Rijkssteunregeling voor werk- loozen, toevelicht voor de praktijk en voor zien van een alphabetisch register, door S. C. de Haas van Dorsser, directeur van maat schappelijk hulpbetoon te Haarlem, met me dewerking van A. Jongbloed, commies:chef bij diezelfde dienst. Natuurlijk hébben de uitgevers, geheel on afh3nkplijk van elkaar, tot de uitgave ven een dergelijk werk besloten en het ligt niet op onze weg om te hcoordeelen, of er voor heide plaats is. Er was op dit gebied behoefte aan voor lichting. En beide uitgaven geven deze oo voortreffoliike wijze. De stof is gelijk, de behandeling is natuurlijk eenigszins ver schillend. Ook dit werk is gericht op de praktijk. In verband daarmede hebhen de schrij vers van de hehandelde stof aantekening gemaakt op de marge en het geheele werkje van een alfabetisch register, voorzien. De tot dusver verschenen circulaires, op de steunregeling betrekking hebbende, zijn niet alleen in den tekst verwerkt, doch bo vendien. als aanhangsel, in chronologische volgorde achterin opgenomen. Van de alsnog uitkomende aanschrijvin gen zal, désgewenscht, automatisch toezen ding plaats hehhen; deze worden tegen ma tige prijs berekend. I-Iet werkje is bestemd, behalve voor hoE, die belast'zijn met de toepassing der steun regeling, voor allen, die, uit hoofde van hun werk Kring of positie min of meer -op de hoogte van deze materie dienen té zijn. De uitgevers G. W. v. d. Wiel Co. te Arnhem zorgden voor een handig formaat en goede uitvoering. HEER EN KNECHT ZIJN DE ROLLEN OMGEKEERD? Te uit en te na hebben de roode Rotter- damsche zeggers en schrijvers twee jaar aan een stuk beweerd dat de rechtsrhe groe pen in de Rotterdamsche raad de gehoorza me dienaars zijn van de liberale fractie. Soms bleek het wei eens, dat liet onjuist was, doch een paar dagen later kwam men weer even vroolijk met dezelfde plagerij. Mr Dutilh commandeert, het rechtsch college voert het uit. De meester, o zoo wijs, ge biedt: de bange dienaar laat het niet Aldus de man in Voorwaarts en net zoo'n man in den raad. Blijkbaar heeft men echter het hoofd kwartier in Amsterdam niet volledig op de hoogte gehouden met deze zienswijze en heeft men daar zijn oordeel gebouwd op defeiten. En het Het Volk betoogt dat de liberalen een les hebben gehad. Het in meerderheid rechtsche college doet maar net wat het wil. Eindelijk werd „den libera len deze heerschzucht der blokbroedprs toch te bar en zij kwamen m oppositie! Let er op: de heerschzucht werd hen o c h te bar. Ze hadden het dus al lang ■erdragen. Maar die oppositie baatte niet. En nu zijn de liberalen te Rotterdam in hetzelfde geval als de sociaal-democraten elders en gevoe nu eens, welk een walgelijke demagogie de gezagsmonopolisten tegen volmaakt ver antwoordelijke oppositie voeren. Maar of de liberale pers nu wijzer zal worden? Wel neen. De liberale loonmaniakken worden nooit ijzer." Dat ziet er dus kwaad uit voor de libe ralen In Rotterdam. Van heer zijn ze knecht geworden. Heer zijn ze volgens de Rotter damsche sociaal-democraten: knecht vol gens de Amsterdamsche wijzen. 1 Of, zou de waarheid tusschen Rotterdam en Amsterdam liggen? Naar uit Zwitserland wordt gemeld, zijn de Koningin en Prinses JuHana gistermiddag na voorspoedige reis in Unterwasser Tog- genburg aangekomen. De vorstelijke personen hebben daar hun intrek genomen in hotel Sternen. VLAGVERTOON IN ATJEH. „De Locomotief" verneemt, in verband met plannen tot vlagvertoon in Atjeh, waar naam van onze marine na het geval met de „Zeven Provinciën" dient te worden hoog gehouden, dat medio Januari de torpedo jagers EVertsen en Piet Hein naar Nederland zullen gaan en dan de reis maken via Beng- ka'is, Ölehleh en Sabang. in welke plaatsen z.y eenigen tijd zullen blijven. reis wordt dan vervolgd naar Colombo, men de torpedojagers Banckert en Van Nes zal ontmoeten, die uit Nederland op weg naar Nederland vertrekkende oorlogs schepen zu'len staan onder commando van kapitein-luitenant ter zee Doorman; BEGROOTING 1934 Vergadering van 3 Januari 1934 Zeven bedrijfsbegrootingen heeft de Raad reeds afgedaan en met Gemeentewerken is een begin gemaakt. Veel stof voor een overz:cht is er nief. Zelfs de ooievaar op de jassen der meterop- nemers-geldophalers kunnen we daartoe niet rekenen, al deed de heer Guit erg zijn best om er een kwestie- van te maken. De Raad luistert amuseert zich soms, maar er ge béurt niet véél.-En vooral als de duiten er hij te pas komen is 't al gauw uit. Daarom kon de heer Smitskamp niet veel bereiken met z'n pleidooi om het automa tisch gireeren bij de gemeentebedrijven weer mogelijk te,maken. We hebben zulke kost bare machines in onze gemechaniseerde ad ministratie en die zullen we dan niet meer zooals nu kunnen gebruiken, zeide wethou der Quant. Om ze te veranderen zal geld kosten. Niet doen dus. Verandering in de bedrijfstarieven ten einde rekening te houden met draagkracht en gezinssterkte zou ook geld kosten. Wei 150.000 meende de wethouder. Niet doen dus. Bij het debat over deze aangelegenheid verklaarde de soc. dem. v. Hameien zich in een zuiver theoretisch be'oog voor tarieven naar draagkracht en stelde zich daarmee te genover zijn fractie. Hij erkende echter, dal er thans in dat opzicht practisch niets te bereiken valt. Dat was zijn fractieleider, de heer Vliegen, natuurlijk volkomen met hem eens; deze was bovendien van gevoelen, dat voor zoo'n ta rief naar draagkracht gelijk althans Am sterdamsche ervaring in den oorlogstijd ge leerd heeft eigenlijk geen behoorlijke maatstaf is te vinden en er. dus pract scii niets van terecht komt. B. en. W. hadden een schema voor de toepassing van zulk een tarief uitgedacht; groote waarde kan er echter niet aan worden toegekend. De zaak lijkt ook ons min of meer twijfel achtig. Om meer dan een. reden: technisch en uit een oogpunt van bedrijfs- en prijzen politiek. Ook moreel heeft zij missch'en wel een gevaarlijken kant en practisch zou zij voor niet weinigen vermoedelijk neerkomen op restilutie van enkele weinige dubbeltjes. Het heeft echter weinig zin er op in te gaan; voorloopig heeft het onderwerp slechts academische cn geen actueele beteekenis. De heer Visser die de vastrecht tarieven bij het Gas wilde verlagen kreeg ook nu; op het rok est..Bij het G.E.B. blijven de ta rieven eveneens wat ze zijn. De heer Guit sprak weer over de vliegasch plaag. Maar of daarvoor nu zooveel reden was als voorheen, schijnt niet zeker. Het maak'e den indruk, dat hij een tikje over dreef, evenals de heer De Visser bij de geu ren, die van over dè muren van het slacht huis schijnen te komen. Dat we onze zorgen gaan wijden aan een aanvullende waterleiding was reeds be kend. Voor de derde maal distribueerde de heer Luberti zijn inzichten cmtrent een gemeen telijke radio-d stributie. 't Heeft nog den tij i meende de wethouder, maar hij zou toen voor de gevraagde inlichtingen zorgen. De heer Smi skamp scheen een begin van een succesje te boeken bij het Slachthuis. Hij klaagde over de abnormaal hooge win sten op het door het Slachthuis geleverde ijs, waardoor ook de particuliere ijsfabrica- ge hooge prijzen in stand houdt. Wethouder Quant zag wel in, dat een en ander niet in den haak was. Voor dit jaar kan het niet meer, maar zoo zegde hij toe, voor 1935 zai het punt ernstig worden bekeken. Bij Gemeentewerken zal wel iets langer stil gestaan worden, dan bij de voorgaande bedrijven. De heer Moonen streed op nieuw voor een nieuwe brug over het Ververschingskanaa! bij de L. v. Mëerdervoort en de SuezkacL*. Hard noodig, zoo verzekerde hij, ook al zit in de kosten van ZVz ton maar 70.000 aan arbeidsloon. Ook de heer v. d. Loo trad weer vol vuur in het strijdperk. In.de eerste plaats wil hij de gevaarlijke fietspaden aan de N. Park laan doen verdwijnen en het aldaar gelegen ruiterpad tot een betegelde baan voor wie;- ri;c,-fs maken. Hij kan bij voorbaat van den dank van alle fietsers verzekerd zijn voor deze hernieuwde poging óm een noodige practische verbetering te verkrijgen. Zij al len wenschen hem daarbij succes, evenals bij zijn aandrang om het hek weg te nemen aan het- einde van het rijweilpad, dat ge maakt is van den Verheulweg naar de Ko ninginnegracht. Naar zijn tneening moet h er van een rijwielpad een wandelpad en een wandelpad een rijwielpad gemaakt worden. NUMANSDORPS NIEUWE BURGEMEESTER Zooals wij gister reeds in een deel or pplaag. vermeldden is de heer J.-G. "u w benoemd tot burgemeester Numansdorp j heer De Zeeuw, die 36 jaar oud is, en van A.R. richting,. Is een zoon van wij len den heer J. G. de Zeeuw, die van 1905 tot 1923 burgemeester was an Ridderkerk, n deze gemeente vervult hij thans de functie van eèrste commies ter secretarie en ambtenaar van den burgerlijken stand. Hij was tevens als secretaris der crisis-commis sie belast met de leiding der steunverlee- ning, en voorts is hij secretaris-penning meester van een ge polderbesturen. Numansdorps nieuwe burgemeester staat bekend als een man van helder inzicht en groo'e werkkracht, die veel heeft tot stand gebracht Zijn ruime ervaring stelt hem volkomen in staat het ambt van burgemeester te vei- vullen, en zonder twijfel zal hij in de ge meente Numansdorp de rechte man op de rechte plaats blijken te zijn. JONGENS IN PLAATS VAN MEISJES GROOTE VERANDERING BI] PHILIPS Naar „De Volkskrant" verneemt, heeft Philips te Eindhoven besloten, in zijn bedrijf meisjes te vervangen door 900 jongens. DE TERUGREIS VAN DE POSTJAGER WORDT ER HEDEN GESTART? Het Studiecom'té „Snelpost Nederland- Inddë" deelt mede, dat volgens een uit Bata via ontvangen telegram het vertrek van den „Postjager" is uitgesteld tot Za'erdagvoor- middag 1 uur (Indische tijd, d.i. heden Vrij dagavond circa 6 uur, Amsterdamsche tijd) Het defect aan de an enne is thans hersted. De mail is tot 250 Kg. gestegen, terwijl nog steeds nieuwe mail wordt aangevoerd. In verband met het vertrek van hel vlieg tuig zal de Nederlandsch Indische Omroep een uitzending organiseeren, welke door de heide zenders zal worden gerelateerd. De aankomst is waarschijnlijk te verwachten a.s. Maandag op Schiphol. De V.A.R.A., die dan het algemeen programma verzorgt, zal trachten ook die uit te zenden. LUITENANT ASJES EN DE PELIKAAN HEEFT HIJ ZICH AL OF NIET OP SCHERPE WIJZE OVER DE K.L.M. GEUIT? Luitenant Asjes van de Postjager rou, volgens Aneta-berichten, gezegd hebben, dat hij de beman ning van de Pelikaan loofde, doch de vlucht van de Pelikaan critiseerde. „als zijnde een door een gesubsidieerde verkeersmaatschapplj genomen risico van leven efl dood". In verband hiermede heeft het Studie-Comité Snelpost NederlandIndië een telefonisch onder houd gehad. Daarbij sprak de heer Asjes zijn ver ontwaardiging uit over de interpretatie. Hij heeft verklaard het zeer te betreuren, dat zijn woorden door enkele persreporters blijkbaar gebruikt worden om bij de publieke opinie een ongunstigen indruk te wekken. Wat met een critiek, zooals in gemel- den vorm geseind, ontegenzeggelijk het geval is. Integendeel stelde hij er prijs op nogmaals uitdruk kelijk te verklaren. „Wij hebben niets dan mede werking ondervonden van alle K. L. M.- K. N. I. L. M.-officials." Aneta houdt echler ook weer voet bij stuk deelt het volgende mede: Aneta interviewde luitenant Asjes direct na a komst van den Postjager op Tjililitan in bijzijn van een viertal dagbladvertegenwoordigers. Aan den vlieger werd door Aneta ondermeer vërzocht ook iets vriendelijks te zeggen over de vlucht van den „Pelikaan", waarop luitenant Asjes de bemanning van den „Pelikaan" loofde (zooals ook werd gese'nd), doch de vlucht van den „Peli kaan" aanstonds critiseerde, als zijnde een door een gesubsidieerde verkeers-maatschapplj genomen risico van leven en dood. Deze opmerkingen werden toen door alle aanwezige persvertegenwoordigers en dcor Aneta, met het oog op den eerbied voor beide nationale prestaties, aanvankelijk niet overgenomen. Maar hiertoe bestond echter niet langer aanlei ding en mogelijkheid toen luitenant Asjes op het vliegveld Andir dezelfde critiek uitte, en de zeker heid bestond dat de te Bandoeng verschijnende bladen deze zouden afdrukken. Intusschen had Aneta zich bovend'en vergewist dat de secretaris van de Sloomvaart-Mij. Neder land geen bezwaar zag tegen publicatie va critiek van luitenant Asjes. De Indische bladen zijn zeer verontwaardigd over de houding van Asjes. DE RIJKSCONTROLE OVER BEERTA EERSTE MAATREGELEN GETROFFEN De door de regeering benoemde regerings commissaris van Reerta, de burgemeester dier gemeente, heeft dezer dagen zijn eerste besluiten genomen. Allereerst heeft hij be paald dat ingaande Januari 1934 ook op ae iaarwedden van het gemeentepersoneel te Beerta een korting wordt toegepast, gelük- staande met die welke op heden op de rijks- salarissen wordt toegepast. Verder heeft hij het b-vsluit genomen orr aan een huwend-a onderwijzeres met ingang van den dag van haar huwelijk eervol ont. slag te verleenen. LEER EN LEVEN Naar aanleiding van de voorwaarde, wel ke de Regeering bij de kasgeldleoning stel de, schreef de roode pers: „Wat in den Rotterdamschen raad aan het licht trad, is lieei erg. In verblindend licht komt plotseling te staan, dat de ge meentelijke autonomie is opgeheven. In de tweede stad des lands wordt voor do vaststelling van de begrooting de ge meenteraad op eisch der regeering uitge schakeld. Vooorwaarde voor een door het rijk aan Rotterdam te verstrekken lee ning van 24 millioen. benevens van een kasgeldltiening van 20 millioen is, dat de gemeente zich verbindt in haar bpgroo- ting voor het volgend jaar de wijzigingen te brengen, die „in overleg" tusschen de regeering en net col lego van B. en W. worden vatsgcsteld. Dit beteekent, dat de regeering de Rotterdamsche gemeentebe- grooting vaststelt en dat niet meer rif raad dit doet, gelijk de gemeentewet voorschrijft Maar ook zelfs practisch niet het colioge van ri. en W. Immers, ais B. en W. tegen aenigen regeeringseiseh bezwaar zouden maken, zou het rijk zijn lecningon aan Rotterdam terugtrekken en zou de gemeente failliet gaan. Het Rotterdamsche gemeentebestuur bestaai feitelijk niet meer De regeeriug bestuurt de gemeente Rotterdam. NU goedkooper! Voornaamste Nieuws. (M» n De Postjager vertrekt heden uit Indië. (Bit 2) Mussolini's onderhoud met Sir John Si mon. Zijn standpunt in vijf punten saam- gevat. Het bankschandaal te Bayonne. n»i7. ai Rondom het Schaaktournooi te Hastings (hit 5) Kerkelijk Leven in 1933 III. NAT.-SOC. BEWEGING SECRETARIS-PENNINGMEESTER NEEMT ONTSLAG ALS RIJKS AMBTENAAR Dezer dagen bevatte „De Tijd" het bericht dat de secretaris-penning meester van de N. S. B.. de heer C. v. Geelkerken, die commies is bij de Prov. Griffie te Utrecht, uit de Nat. Soc. Beweging zou treden in verband met het verbod voor Rijks ambtenaren om lid van deze bewe ging te zijn. Uit de beste bron vernemen wij. dat dit bericht onjuist is. Evenals de leider, ir. Mussert, zal ook de heer van Geelkerken zijn ambtenaren- functie er aan geven. EEN ONTROUW KASSIER EEN TEKORT VAN 30.000,— Men meldt ons uit Oud-Bei]erland: Verdacht van frauduleuze hande lingen is onder leiding van den Bur gemeester een onderzoek ingesteld bij den kassier G. van K* te Ond- Beijerland. Bij het verhoor bekende hij ver schillende frauduleuze handelingen te hebben gepleegd, waarvan vele per sonen het slachtoffer zijn geworden. Uit oen voorloopig Ingesteld onder zoek is gebleken, dat het loopt over een bedrag van ongeveer 30.000. DE ..CERES" GEHEEL GEZONKEN Tn den afgeloopen nacht is het Duitscha s.s. „Ceres", dat gister voor den mond van den Nieuwen Waterweg te Hoek van Hol land door het Engelsche s.s. „Chagres" is aangevaren, waardoor eerstgenoemd schip water maakte en ten Oosten van de Maas- hoei gedeeltelijk zonk, geheel gezonken. Thans steken alleen nog enkele toppen vaa de masten boven het water uit. Aan het bergingswerk wordt zeer waarschijnlijk ook vandaag niets gedaan omdat de zee daar voor te roerig is. Het schip ligt voor de scheepvaart niet gevaarlijk. ENGELSCH STOOMSCHIP GESTRAND EN VLOT GEBRACHT. Men meldt ons uit IJm ui den: Gisteravond is het Engelsche s.s. „Water land" van de Shipping en Coal Cy. met een lading steenkolen op weg van New-Castie naar Amsterdam, tengevolge van den mist uit den koers gerankt, en op ongeveer Dfa K.M. ten Z. van den Zuidpier te IJmuiden op het strand geloopen. In verhand met het ongunstige weer ver zocht de kapitein sleepbootassistehtie. Ook de motorreddingboot Neeltje Jacobs voer daarop voor eventucele hulpverleening uit. Gedurende den nacht is de mist opgi trok ken en is de positie van het schip zooveel gunstiger geworden, dat de sleeplmoten Nes tor, Stentor en Drenthe er hedenmorgen vroeg hij hoog water in slaagden het schip, dat 1200 ton groot is, vlot te bre'pgen. Het i> te IJmuiden binnengesleept.

Nieuwe Leidsche Courant | 1934 | | pagina 1