Wereldchaos en Wereldopbouw De Nederlandsche Koopvaardij vloot in 1933 DONDERDAG 28 DECEMBER 1933 ECONOMISCH JAAROVERZICHT 1933 DE PROBLEMEN IN 1933 SCHERPER GESTELD Onder de -oppervlakte draait de conjunctuur Nieuwe kansen voor Moskou Wat 1934 wel eens zou kunnen brengen In economisch opzicht is 1933 een zeer bijzonder jaar geweest. Gezien de ijzige kracht der verwording brengende factoren, in aanmerking genomen den zeer verscherp ten economischen oorlog, welke aanleiding heeft gegeven tot een structureele wijziging in de maatschappelijke verhoudingen, mcg men nog tevreden zijn over de resultaten, dié 1933 ons heeft gebracht. Want niettegen staande de alom bestaand^ chaotische toe standen, is toch onder de oppervlrikte de economische conjunctuur aan 't draaien. Af en toe ziet men daarvan symptonen naar boven komen, maar zij verdwijnen tel kens weer, zoodra nieuwe vlagen de wereld teisteren. Het is gelijk het jonge leven in het vroege voorjaar. De kracht van den als dan afscheid nemenden winter kan veel van het jonge groen doen afsterven, tot de nieu we vitaliteit van de natuur niet meer door de jaeende stormen en de felle nachtvorsten kou worden geknot. De, tweespalt verwekkende problemen zijn in 1933 veel scherper gesteld en omlijnd dan vóór dien het geval was. De politiek van telkens uitstellen heeft plaats gemaakt voor concreet!leid. Ten deele heeft do alge- me.eno neiging naar rechts, naar verstevi ging van het gezag, als schijnwerper ge diend, waardoor de realiteit in het felle licht is gekomen. Duitschland heoft daartoe hoofdzakelijk den stoot gegeven. De natlonaal-socialisten hebben op legale wijze de leiding in Duitsch land genomen en hun Ftihrer, als rijkskan selier, voert een soort dictatuur met als achtergpónd een paar coulissen uit den parlementairen tijd. De klanken, welke uit Berlijn komen, ademen vrede, doch zij klin ken als dissonanten in de ooren van hen, die zich hebben ingosteld op do muziek van Versailles. Versailles gegeide de voordeden, welke den overwinnaars uit den wereld oorlog in den schoot vielen en het is nu eenmaal een aardsche eigenschap, dat men niet gaarne afstand doet van hetgeen men eenmaal moeizaam verkregen heeft. Fran krijk en zijn satellieten verzetten zich. zoo lang zij kunnen, tegen een wijziging der vre- desheoalingenterwijl Italië en Engeland genegon zijn, een starre houding to laten varen. Italië stuurt zelfs aan op een funda- menteelo wijziging van den Volkenbond, nu Duitóchland en Japan Genève hebben verla ten, en Amerika en Rusland zich steeds van dezen Bond afzijdig hebben gehouden. Mus solini wenscht Genève en Versailles te schei den, zoodat de Volkenbond een werkelijk Instituut voor internationale samenwerking kan worden en geen apparaat om Versailles zoo lang mogelijk onaangetast te laten. Van daar, dat de Duce tevens eischt een anderen vorm van stemming, zoodat de kleinere Sta ten niot meer in de gelegenheid zullen zijn om de wenschon von de grootere broeders met succes te weerstreven. Het probleem Volkenbond en Versailles i- dus zeer scherp gesteld en men zal niet kunnen volstaan met een ontwijking. Wij zejden reeds, dat Duitschland en Japan den Volkenbond hebben verlaten, terwijl Duitschland zich ook uit de. ontwapenings conferentie heeft teruggetrokken. Dultsch- lands houding was een gevolg van zijn mis noegen, dat de ex-geallieerden hun beloften in zake de ontwapening niet hadden nage komen. doch wel wilden vasthouden aan de hieromtrent gestelde eischen waar het Duitschland betrof. Wij willen op dit punt niet dieper doorgaan; wij vormeiden het slechts om de gebeurtenissen op economisch jebied in 1933 de revue te laten passeeren. Japan aan het retlreeren Japan verdween, nadat Genève zich af keurend had uitgelaten over de actie in Mantsjoekoeo. Genève had daarin natuurlijk volkomen gelijk, maar wanneer hot gaat om vitale vraagstukken, kan men met geen en kelen anderen maatregel dan met bruut ge weld gcstandliouding vragen van eonmnal gedane beloften. Japan zint reeds ettelijke decennia op'dc hegemonie in het Verre Oos ten. Het heeft daartoe de kans in 1932 en 1933 schoon gezien en van die kans gebruik gemaakt De groote mogendheden hebben volstaan met te protesteeren. omdat het nog maar belangen golden, die hun indirect raakten, nl. hun economischen invloedsfeer in de streken, die nu tot de suzereiniteit van Tokio zou gaan behooren. Wanneer Japan zich drj ad werkelijk zou gaan Inlaten met do koloniale gebieden i'er Westersclie mogend heden, dan wordl het vanzelfsprekend an ders. Men vreest hiervoor en het gevolg van deze vrees is. uitbreiding der bewapingen, ook in het Onsten. Deze bewapeningswed loop blijft natuurlijk bedenkelijk en groote gevaren inhouden; hotgeen niet wegneemt dat Japan aan het inbinden is gegaan en dat groepsformaties, zooals onlangs geschiedde tusschen Amerika en Rusland, toen de Ver eenigde Staten de Sovjets erkenden, het ge vaar belangrijk kunnen doen verminderen. Ook hier is lint probleem scherp gestold; Miet alleen politiek maar ook economisch, want geleidelijk aan beginnen de Wester sche mogendheden vriendschappelijk te ageeren tegen de Japansche economische penetratie in hun territoir. Vermoedelijk z;il)en onderlinge vriendschappelijke bespre kingen tüsschon de Japansche en Wester- sahe belanghebbenden tot een oplossing der moeilkheden kunnen lelden. Het is een ver heugend feit. dat ook een Japansche han delsdelegatie in ons land is gekomen. Om trent den uilslag der besprokingen is of ficieel weinig vermeld; dergelijke onderhan delingen over vérstrekkende vraagstukken nemen in don beginne gewoonlijk don vorm aan van peiling van elkanders gedachten. De onderhandelingen tusschen Japan, Enge land en Britseh-lndië zijn reeds van oude ren datum, zonder tot dusverre succes te hebben gehad. Het feit echter, dat deze ke len van onderhandelingen steeds grooter wordt, bewijst, dat ook Tokio begrijpt, dal. op rlen ouder; weg niet meer kan worden voortgegaan. Hoe meer de Westersche mo gendheden zich in het Oosten versterken, hoe krachtiger zij eventueel op economisch gebied kunnen optreden. Vandaar, dat het een normaal verschijnsel kan worden ge noemd. dat Japan op de meest practische en voordcelige wijze aan het retireeren is. Moskou grijpt de kansen aan Een verder gewichtig feit is de neiging van vele. landen om Rusland te erkennen. Do economische no.«den hebben hierbij den doorslag gegeven In het midden latende, of deze erkenning uit moreele gronden goed- of af te keuren is za| het resultaat ervan zijn, dat de handel met de Sovjets zul worden uit gebreid. Moskou schijnt van plan te zijn om in het eerste kwartaal van het volgende iaar voor circa '9 HO millioen uit Amerika te be trekken tenminste wanneer de Amerikanen genegen zijn drie-jarige credletcn te ver leenen. Voor een groot doel heeft 1933 in het toe ken gestaan van het Amerikaansche econo mische experiment. Toen Rcosevelt als pre sident dei' Vereenigde Staten optrad, vond hij een chaos. Den dag van zijn inauguratie moesten vele banken hunne loketten slui ten en het gevolg hiervan was een algemeen bankmoratorlurn dat eerst na enkele weken en dan nog geleidelijk kon worden opgehe- von. Voor het moment zijn verschillende fi- nancieele instellingen nog steeds gesloten en vele zullen nimmer worden geopend. Het zwaartepunt van Roosevelts herstelpo gingen ligt in het evenwicht brengen van het prijspeil met den kostprijs. Hij koos daartoe eerst den weg van de dollur-dèva- luutie om vervolgens de verhoudingen in bet bedrijfsleven te regelen zoodat niet al leen de betrekkingen tusschen werkgevers en arbeiders op een juiste basis werden ge bracht maar ook gepoogd werd om produc ts en consumptie aan elkander ta doen aanpassen. Tevens worden nieuwe loonscha len en arbeidstijden ingevoerd, waardoor de kostprijs in de meeste gevallen niet on belangrijk moest stijgen. Hierdoor ontston den moeilijkheden tusschen producenten en detaillisten en tusschen de industrieels- en de agrarische belangen. Rij eiken stap. die Washington verder deed, doken nieuwe problemen op, die eerst moesten worden op gelost. alvorens verder kon worden gegaan. Door oen en ander gaf het Amerikaansche economische laven eon verwarring te zien. Roosevelt is uezig een nieuwe woning voor het Amerikaansche economische leven te houwen en wij zullen do resultaten van dien ophouw hebben af te wachten Men mag zich weliswaar „uneasy" voelen tijdens dien opbouw, maar men moet zich dien moeilij ken tijd laten welgevallen, mits men de ze kerheid hoeft dat men daarna boter en vei liger geïnstalleerd is dan vroeger. Onmisken baar is de economische conjunctuur in Amerika verbeterd. Deze verbetering heeft ook In vele gevallen gunstig op de overige wereld gewerkt, getuige de prijsstijging. ook in goudwaarde, van vele stapelproducten. De keerzijde van de medaille Hiertegenover staat, dat do onzekerheid op velerlei gebied de keerzijde van de medaille vormt. Niet alleen is de valuta-strijd feller ontbrand, maar ook de economische oorlog is or door in een crltieker stadium gekomen. Er- hebben zich enkele blokken gevormd, nl. het dollar-blok, het sterling-blok en de goud landen. Hieromheen groepeeren zich ver schillende solitairen, die geen neiging ge voelen zich ergens bij aan te sluiten of die eerst de kat uit den boom willen zien. Het. Sterling-blok kan wel het hechtst worden genoemd, nu noch de dollar, noch de goud- valuta's worden vertrouwd. Omtrent den dollar is nog weinig te zeggen, nu Roosevelt er nog niet aan denkt te stabillsecron. Bo vendien verkeert men in hot onzekere om trent. do houding van het weer in Januari a.s. bijeenkomende Amerikaansche congres Zal dit dran? uitoefenen om werkelijk tot inflatie te komen of zullen de conservatieve begrippen van muntpolitiek do overhand krijgen Zal men nieuwe volmachten aan den President geven, zoodat men zich zelf W6»r voor langeren tijd naar huis zal sturon of mort men op de periode rekenen, waarin het Congres zijn rechten opeischt? Hierbij komt, dat de landen, die eigenlijk hot dollar- EEN. DIE MOEDIG T NIEUWE JAAR INGAAT „Lindbergh heelt zoo pas 'n. tocht gemaakt van iS.OOO 't brengen kan.*" K.M. 's Kijken hoe ver ik blok moeten vormen, bijster, weinig op do Vereenigde Staten gesteld zijn. Wij hebben dit kunnen bemerken aan het zevende Pnn- Amenkaansche Congres, in Montevideo ge houden. Zuid-Amerika nam aldaar een zeer koele houding aan en van eenig enthousias me om ondeilinp samen te werken was geen sprake. Men houdt zich tegenover Washing ton gereserveerd, bevreesd voor hinderlijke interventie van den grooteren broer. Allo belangrijke problemen verwees men na/.r het achtste Congres, waarbij de Zuid-Ameri kanen bewezen, goede leerlingen van rh* Knropeesche staatsboden te zijn, die ook rteeds do handigheid betoonden, om moei lijkheden naar later to verschuiven. Valuta-oorlog aan alle kanten In de goud landen is de vraag: „moet het goud gehandhaafd blijven' 'aan de orde van den dag. De meeningen hieromtrent zijr. sterk verdeeld en alhoewel vele economen ■iien gaan vullen van hen. die de.ze vraag ontkennend gaan beantwoorden, blijft de weerstand tegen het verlaten van der. gouden standaard groot. In de rij van goud landen vormt Frankrijk een zwakke stee. De erononvsrhe crisis is aldaar laat geko- maar verricht desalniettemin haar ont bindende werking. De politieke partijen staan uiterst lel legen over elkander en tot dusverre heeft men nog geen Regeering kun nen vormen, die de saneering van hei bud get heeft kunnen doorvoeren. Binnenland- iche verdeeldheid maakt dn oplossing der moeilijkheden steeds grooter en zij weerspie- gelte zich ook in de buitenlandsche politiek Zoolang de politieke controversen niet uit den weg zijn geruimd, zoolang zal ook Fran krijk de internationale situatie blijven ver troebolen. Gelijk met de valuta-oorlog wordt ook de economische stri|d aan alle fronten gestre den. Invoerverboden, contingenteeringen en verhooging van de tolmuren zijn de strijd middelen, gepaard aan dumping in de gebie den, waar men een kans ziet het surplus aan goede «n te spuien. Hierop ziet men langzamerhand een correctief komen in het sluiten van bilaterale verdragon, waarhij hot principe van het geven en nemen naar vo ren komt en waardoor wellicht een netwerk van u-dragen ontstaat, dat geleidelijk tot meerdere uniformiteit zal kunnen leiden. Ontegenzeggelijk wordt er hard aan den opbouw gewerkt. Ieder doet het op zijn eigen manier en wanneer de groote naties ernstige hotsingen weten te voorkomen, zoo dat men in de eerste decennia geen toe vlucht tot de wapenen behoeft te nemen, is een reêrte economische conjunctuurverbcte- ring niet te vermijden. Zelfs in den Balkan schijnt gewerkt te worden aan een zuivering. De mentaliteit In die landen verschilt nog steeds belangrijk die in ,1e Westersche landen. 'Maar toch tracht men de richting der rechtvaardigheid uil te sturen, tracht men orde te willen stel leh op zaken, waarop vroeger geen orde mo gelijk was. Ongetwijfeld zijn de tegenstellin gen er greot. De leden van de Kleine En tente. Tsjecho-SIowakije Roemenië en Yoego Slavië zullen zich met kracht verzetten te gen alles, waf maar eenigsz.ins zou zweemen naar pehiedsafstand, terwijl hiertegenover Hongarije) en Bulgarije herstel van recht eisohen en regeling van de minderheids kwesties. Doch ook hier bestaat, zij het ook langs banen van geleidelijkheid, een weg om tol een overbrugging der tegenstellingen la komer.. Hetgeen te meer spreekt, nu ook Turkije en Griekenland streven naar nau were aaneensluiting met de Balkanlanden om op die wijze eer tegenwicht te vormen tegen een overheersching dei groote landen, belichaamd in de door Mussolini opgestelde regeling, hrt Pact van Vier, dat intusschen nog niet geratificeerd is Oostenrijk vormt nog een moeilijken schakel in het concert, der Europeesohe na ties. Dat Dulfuss zich met energie tegen een afhankelijk Oostenrijk keert, is in vele op zichten begrijjiehjk, alhoewel niot vergeten mag worden, dat dit land, verminkt door do vredesverdragen, een zeer zwakke economi sche eenheid heteokent. Het streven naar onafhankelijkheid is ongetwijfeld fraai, maar men nicet de eigenschappen bezitten om die onafhankelijkheid te kunnen bewa ren. Nu deze vraag nlrt bevestigend kan worden beantwoord, blijft hot land een zwakke plek in het toch al zoo tweedrachtige Europa, büjlt Weenen een begeerenswaardig object voor de Oostenrijk omringende mo gendheden. Prognose voor 1935 Wanneer wij een prognose voor 1934 zou den willen maken op economisch gebied, dan hèllèn wij naar de meening over dal het achter ons liggende jaar ©en periode is geweest van het fonnulefircn der problemen en dal 1934 die piohlempn verder zal trach ten op te los.-en. Verschillende vraagstuk ken zullen hoogstwaarschijnlijk worden ge regeld, terwijl andere nog zooveel moeilijk heden zullen veroorzaken, lat men ook in hot komende jaar nog een uitweg zal weten te vindon. Blijven onverhoopte en niet te verwachten militaire conflicten uit, clan zal niettegenstaande alles do economische con junctuur haar opwac.rteche beweging voort- zetion en die landen begunstigen, die door de ervaring geleerd, er gezonde economische denkbeelden op na gaan houden, waarbij wij echter uitdrukkelijk aanstippen dat tal van economische opvattingen, die men, mis schien onbewust voor het moment als ge zond beschouwend, in werkelijkheid slechts uitingon zullen Nijkon te zijn van econo misch onverstand- De moeilijkheden duren onverminderd voort Verdere vermindering van tonnage Toch meer schepen in de vaart. Do moeilijkheden voor de Nederlandsche koopvaardijvloot zijn in vele opzichten eer.1 der toe- dan afgenomen; het aanbod vari' lading bleef gedurende het geheele afgeloo- pen jaar, zoowel voor de lijn vaart -als de algptneeno vrachtvaart, uiterst beperkt; de waarde van liet pond sterling en verschil lende andc.v buitenlandsche valuta's daal de in d« perste tien maanden van het iaar nog voortdurend, waardoor de concurrentie voor onze schepen nog bezwaarlijker werd: de scherpe val van den Amerikannschen dollar heeft de reederijen, die bij de vaart op Noord-Amerika zijn betrokken, opnieuw zware verliezen berokkend. Wel heelt Rusland, gedurende het con flict van dat land met Engeland, meer No-' derlandscho schepen gecharterd dan in vroegere jaren, maar onmiddellijk na de bijlegging van het geschil is daaruan een' einde gekomen. Ook heeft in de houtvaart in het algemeen grootere levendigheid ge- heerscht dan in de voorgaande jaren, zoou dat de Nederlandsche schepen, welke voor die vaart in het bijzonder zijn ingericht, ge durende vrijwel het geheele seizoen onafgo' broken emplooi konden vinden, maar do vrachten bleven ook in die vaart op een zeer onbevredigend peil. Zonder de in het voorjaar tot stand ge komen steunregeling zou de toestand van de Nederlandsche koopvaardijvloot dan oo* zonder twijfel vrijwel hopeloos zijn gewor den Thans is, mede onder aandrang van dp officieele instanties, de saneering van hef bedrijf reeds tamelijk ver gevorderd, is hot grootste deel van de vaartuigen, die onder de veranderde omstandigheden onmogelijk zonder al te groote financieole opofferingen weer onder Nederlandsche vlag In de vaart gebracht zouden kunnen worden, reeds ver kocht, terwijl vele andere schepen, door vei bouwing van casco of machines, weer ge schikt gemaakt zijn om als bruikbare werk tuigen in den bitteren concurrentie-strijd waarbij thans alle groote tegenstanders het voordeel van hun gedeprecieerde valuta hebben, te worden gebezigd. Intusschen valt met eenige voldoening te constatceren, dat. vooral in den zomer en in het laatste van hot jaar, het aantal op gelegde schepen zoo stork is verminderd, dat ondanks de nog altijd voortdurende teruggang van do vloot door verkoop en sloop, toch gedurende het grootste deel van het jaar meer schoepsruimte onder Neder landsche vlag in de vaart geweest Is dan in het voorgaande jaar. Wel zijn de inkom sten nog lang niet voldoende om, behalve do rechtstreeksche exploitatiekosten, ook een normale afschrijving te dokkon, maar toch kan de betoekenis van dit feit moeilijk worden overschat. Tegon het einde van het jaar komt echter opnieuw een donkere wolk de toch altijd nog trieste vooruitzichten voor onze koop vaardij bedreigen, nu de Britsche regeering gevolg schijnt te willen geven aan den ste ken aandrang uit reederskringen om aan de geheele Britsche handelsvloot een subsidie te verkenen. Volgens betrouwbare berich ten zal deze subsidie worden verleend in den vorm van een toeslag ten bedrage van tien shillings per rogisterton van den bruto inhoud aan alle in de vaart zijnde schepon en do helft van dit bodrag voor opgelegde schepen. Hoewel de brandstofprijzen en in de meeste havens ook de havenkosten voor Nederlandsche en Britsche schepen gelijk zijn, geniet de Britsche reeder thans reeds, uit hoofde van de devaluatie van het pond sterling, ten opzichte van de Nederlandsche koopvaardij een voordeel ten bedrage van ongeveer 15 pet der goheele exploitatlekos ten. met de vporgonomen regceringssubsldle zal dit verschil tot minstens 25 pet. stijgen en het is gemakkelijk in te zien boe het voor onze reederijen nog veel moeilijker zal worden om te blijven volhouden, wanneer de voornaamste bultonlandsche mededin gers kunnen blijven varen tegen vracht prijzen, die voor Nederlandsche schepen een onoverkomelijk verllos opleveren. Zes nieuwe schepen besteld Ónder dergelijke omstandigheden kunnen onze reeders natuurlijk allerminst aan uit breiding van hun vloten denken. Toch zijn in het afseloopen jaar nog zes nieuwe sche pen besteld. De Ver. Ned. Scheepv. Mij. gaf opdracht voor den bouw van een zusterschip van de Anptokerk, welk schip reeds vorig jaar was besteld en 7 Oct. j.l. van de werf der Ned Scheepsbouw Mij. werd tewater gelaten Het tweede schip, de Almkerk, werd 15 Doe j.l. van dezelfde werf te water gelaten. Bei den zi|n dubbelschroef motorvracht- ert passagiersschepen, en bestemd voor de Holland—Australiëlijn. Dezelfde reederij plaatste enkele maan den later bij dezelfde bouwmeesters twee snelle motorschepen, elk ongeveer 8300 br. ton groot, genaamd Bloemfontein en Jagers fontein en bestemd voor de Holland—Afrika lijn. Voorts heeft de Kon. Shell-groep de vori ge maand drie motortankschepen, elk van 12.000 tons d.w. besteld, resp. bij de Rottcrd Droogdok Mij., Wilton-Fijenoord en Ned. Scheepsbouw Mij. Het aantal verkochte schepen Er is geen enkel groot schip voor de Ne derlandsehe vloot gereed gekomen; de netto vermindering was dan ook slechts weinig kleiner dan in het voorgaande jaar, en be droeg In totaal 41 schopen met 190.841 regis- terton bruto inhoud, togen 44 schepen met ongeveer 210.000 tpn in 1932. Bij de Rotter damsche vloot was de achteruitgang nog sterker dan In 1032, nl 27 schepen met 97.362 ton bruto inhoud, tegon 16 met onge veer 78.000 tón In het voorgaande jaar. Thans volgt de gebruikelijke opgave vati de verkochte schepeni NABIJ DE WOLKEN Twee mannen van een Himalaya-expeditie, een oogenblik rustend na een inspannende klimpartij. Welk een verheven rust heerscht hier, op een hoogte van duizenden meiers temidden van de eeuwige sneeuw Een dezer schepen, de Zuid-Holland, werd onder Engelsche vlag gebracht, tegen 7 sein» pon met 11.385 ton in het voorgaande jaar. In totaal werden 32 schepen met 63.010 ton aan buitenlandsche reederijen verkocht, 20 schepen met 122.105 ton vielen in handen van binnon- of buitenhndsehe sloopers. Door Noord-Nederlandsche eigenaren wer den 9 kustrnotorschepen (samen 1.666 ton br.) naar het buitenland verkocht De Atlas (1277 br. ton) en Midas (962.' van de K.N.S.M. varen sedert Juni met een Curacaosche zeebrief. Van de verkochte schepen was do Prof Buys het oudste Nederlandsche schip, dat in 1891 in Engeland werd gebouwd. In het binnenland zijn slechts een tiéntal kust motorschepen van eigonaron verwisseld, oa is het motorschip Gier (249) van Salomons' Kustvaartbedrijf, te Rotterdam, aan Gro- ningsche koopers overgedaan, en heoft oen Dordtschen kooper het motorsc-hip Hero (103) overgenomen en onder don nieuwen naam Titia in de vaart gebracht. De Nederlandsche zeosicepboot Roode Zei (573 ton bruto en 1.150 l.p.k.), gebouwd in 1908, die met de oude Zwarte Zee gedurende een kwart eeuw den naam van do Nedor- landsche sloepvnart hooft hoog gehouden is door L- Smit Co's Internationale Sleep dienst aan Nederlandsche sloopers verkocht terwijl de kleinere Gouwzee (172 ton bruto en 500 i.p.k.). gebouwd in 1906. van dezelf de onderneming, van de hand gedaan is om te Vlaardingen als aanlogponton en pompschip voor tankschopen dienst te door Behalve een zestal kleine scheepjes (sa men 650 ton) zijn de Rotterdamsche stoop- booten Achilles (110) en Argus (107), beide mot machines van 400 l.p.k. en gebouwd, u»t de zeevaart gonomon, evenals de lichtor Frederika (312), gebouwd In 1914, van Sa- lomons' Kustvaartbedrijf, te Rotterdam. Gemoderniseerde schepen Verschillende schepon werden of worden dit jaar gemoderniseerd. Van den Rotterd. l.loyd zijn het de Sian- tar en Modjokerto; van de Stoomv. Mij Ne derland het mailschip Johan de Witt on de vrachtschepen Manoeran, Mapia en Madoera, en van de Ver. Ned. Scheepv. Mij de Gaaster- kerk, Grootekerk, Zuiderkerk, Serooskerk, Maaskerk, Amstelkerk en Nieuwkerk. Verloren schepen Twee Nederlandsche schepen gingen dit jaar verloren. Hierbij waren gelukkig geun menschenlevens te betreuren. In don avond van 4 Maart is het m.s. Clara ex Meeuw, 229 br. ton, in 1921 gebouwd, van de N.V. J. Vermaas' Scheepv. bedrijf te R'dam, nabij de Iersche kust gezonken. De zeven opvarenden konden worden gered. Het vrachtstoomschip Alkaid (4441) ge bouwd in 1922, van Van Nevelt, Goudrlaan Co's Stoomv. Mij te Rotterdam, op reis van Rotterdam naar Archangel om hout te laden, liep 31 Juli bij don ingang van de Witte Zee op de rotson en moest na eenige dagen door de bemanning worden verlaten. Het schip is 6 September na veel moeite afgesleept en In Archangel binnongebracht, doch was zoo zwaar beschadigd, dat aan herstelling niet kon worden gedacht Voorts heeft onlangs de Indrapoera van den Rott, Lloyd bijna hetzelfde lot onder gaan als de verleden jaar in de Amsterdam- sche haven verbrandde P. C. Hooft. Hoewol zoer ernstig beschadigd, kon het schip be houden blijven en zal nu worden hersteld en tevens meer gemoderniseerd. Vrachtprijzen en emplooi De vrachtprijzen in de algemeene vracht vaart, die in het voorgaande jaar reeds on- Oobwd Bv. ton 1910 1669 FInlund 1916 1589 Trinidad - 1911 6874 Hendrik Ido Ambacht (v. sloop) R'dam 1923 4693 Griekenland Amcrlki „wv„ iv. MU. Nederland" 1014 7618 Italië Mo. „Nederland" 1914 7676 Italië Kon. Holl. Lloyd Kon. Holl. Lloyd Holl. Stmb. MU- - Dlederilca Trsp. MU Amst igig SoojS Italië (voor sloop) 1244 Italië (voor sïo<T>) Dlna Willy Radja TJerimal Prof. Buys Grüpskerk St-lil,'- kc-rk IJselkerk Sambodja 3.s. Westerkerk s.s. EemdUk !,a. Westerdök i.e. KlnderdU* i.*. MoerdUk slbt. Vlaanderen 9lbt- Friesland slbt. Groningen s.s. Janssens as. v. d. CapelUn 19C3 1900 1922 17U3 Finland 240 Denemarkon '563 Japan (voor sloop) iderlund' Groningen "dam Ï916 3544 Ierland Berghuis' Kolenh. A'dam 1002 Stoomv. MU. „Nederland" 19i8 7503 j apan (voor ajoop) Stoomy. MU. „Nederland* 1514 7524 ital.ë (voor sloop) Rotterd. Lloyd Rotterd. Lloyd W H Muller Co, R'dam ïsfti 1 Ver Nd. Sch. MU. Har- --- - v' v5r Ud IS' mS' S""S 1916 70,9 T TWh ft* 1916 1137 s. Vl„ en Zn. R-atm (v. .1005) Z' U !1aag 1911 871 Japan (voor .loop, v. Bat. Potr. Mo, D-en Haag 1921 398 .Tanan (voor nlnnn) Holl.-Am Holl.-Amerika LUn Holl.-Amerika LUn Holl.-Amerika LUn Bureau WÜrtnulIer Wester Sch.v. MU. R'dam 1928 6424 Italië MU, Amst 1917 1921 398 Japan (v. Japan (voor sloop) S. A. Vies Zn. R'dam 1914 7655 Engeland (voor sloop) 1918 8Ï61 Engeland (voor sloop) 1914 7661 Italië (oor eloop) 1914 7310 Italië (voor sloop), Nd. Stm Kon. Holl. Llóyd Nd. Ind. Tkatb. MU Haag Groenewegens' Trsp. Ond ia»» Bureau WU-rnuller 1920 Bureau Wffomulltr 1921 1 Kon Paketv. MtJ. 1902 Kon. Paketv. MU. 1902 N.V m.s Gazelle, DelfzUl 19S1 Kon. Nd. Stmb. MU, Amst 1931 1909 1324 Japun 1 Rusland Boerabaya (toot sloop) buya (voor sloop) 250 Frank rllk 761 Engeland Algler* s.s. Christin* Erhardt Deakers. Ned. Kol. Pet Holl. Stoomb. MU. A'dai 1021 10BS Trlëst 1918 6040 Japan 1918 1717 Ruslard V. W, H. v. d. Zes, Smyrna 19'ld 1173 Engeland geveer 30 pet lager waren dan in 1931, zijn in de eerste helft van het jaar nog voort durend gedaald, daarna gedurende eenigei maanden vrijwel-op eenzelfde peil geble ven en tegen het einde van het jaar weer iets gestegen. Thans is het gemiddelde pe t weer ongeveer even hoog als aan het ein ie van 1932, maar het gemiddelde over uat geheele jaar is toch nog ruim 5 pet. lager dan in het voorgaande jaar. Ook de liju- vaartondernemingen hebben in vele gevallen de vrachtprijzen moeten verlagen om den handel in staat te stellen de concurrentie op de buitenlandsche markten te kunnen volhouden. De verlaging van het tarief voor zeehavengeld te Rotterdam bij het beg n van op onze haven aangewezen ondernemingen een vrij belangrijke verlichting van den druk dezer belasting gebracht; Intusschen is ook een verlaging van het loodsgeld voor Nederlandsche havens door de regeering in uitzicht gesteld. Het goederenverkeer over de Rotterdamsche haven is, vooral in de twee de helft van het jaar weer iets toegenomen, echter hoofdzakelijk door grootere aanvoe ren van erts en hout, en een toeneming van de verschepingen van Duitsche kolen, het stukgoederen verkeer is in het algemeen mot verder achteruitgegaan, maar toch ook niet toegenomen, en hot aantal afvaarten van de lijndiensten bleef onveranderd. Meer schepen Jn de vaart Toch zijn gedurende een groote deel vao het jaar meer schepen in de vaart geweest dan In het voorgaande jaar. de meesten van de weor in de vaart gebrachte schopen heb ben in den zomer emplooi gevonden in do hout vaart, en tegen het einde van het jaar zijn opnieuw een aantal opgelegde schepon u t de haven vertrokken om deel te nemen aan het vei voer van don niou.ven gr.ian- oogrt van Zu d-Amerika. Dj v.achten voor dit vervoer, die in October tot een onge kend laag pe 1 waren gezakt,-z.^n iatu schen weer iets gestegen. Aan het e.nde van het jaar zijn van de Rotterdamsche koopvaardijvloot nog 61 sche pon, met 222 061 registerten bruto inhoud, e Rotterdam en in nabu ige plaatsen opge legd; aan het einde van het voorgaa.id© jaar waren 96 Rotterdamsche schepen, mot 45J.<31 ton inhoud, bu.ten gebajit* 27 schepen, met 97.362 ton, zijn inmiddels ver kocht, gesloopt of verloren gegaan, zoodat thans 8 schepen, met 131.308 tun meer. in de vaart zijn. Van de geheele Rotterdamsche koopvaardijvloot is thans ruim 15 pet. in de va^rt, tegen nog geen 60 pet aan het einde van 1932, De opgelegde vloot Van de vloot der Holland Amerika-Lijn zijn nog 5 schepen, met 50.S44 ton (vorig jaar 13 schepen met 123.699) ton opgelegd, ver- lvert,€" ln hot 8e!ieel 5 schepen mot .48.685 ton; do Rotterdamsche Lloyd heeft nog 6 (11) schepen met 45.620 (89.242) ton buiten gebruik, en verkocht in het geheel slechts 2 schepen mot 17.103 ton. Van de ove rige opgelegde zeeschepen zijn weer evenals verleden jaar twee Bataviei b «.ton met sa men 2.975 (2,993) ton, voorts 2 (4) kustvaar tuigen, met 609 1.5S4) ton en 45 (65) vracht stoomschepen met 128.849 (224,764) ton, van '^atffgenoemde groep zijn 16 vaartuigen mot 30,07S ton verkocht of gesloopt. Verleden jaar waren ook nog drie tank schepen, mot 8,413 ton, opgelegd en thans De scheepswerven De scheepswerven te Rotterdam en Schie dam hebben ook in het argoloopen jaar weer geen enkel groot 8' hip a'gelcvrrd, In het begin van het Jaar Is d or de Ma bine- fabriek en Scheepswerf van P. Smit Jr. het vrachtmotorschip Tuva voor de Steenk. Handelsvereeniging te water griaten, doch dit vaartuig is niet verd r a g bouwd. Oua het bedrijf gaande te houden hee't deze onderneming, die ook nog eenige schepen van de Vereenigde Nederlandsche Scheep vaart Maatschappij heeft gemoderniseerd, twee oude Honeaarsche vrachtbooten aange kocht voor sloop. De Rotterdamsche Droogdok Maatschappij heeft van de heerschonde slapte in het ba- drijf gebruik gemaakt om een nieuw drij vend droogdok van 17,003 ton hefvermogen, en twee sleephoolen. voor eigen gehru k te bouwen. Aan de werf van Fljenorrd-Willon te Schiedam is een begin gemaakt met den bouw van don nieuwen kruiser voor d" Ko ninklijke Nederlandsche Marine, maar overi gens heeft de scheop-bouwindi sti ie slechts verbouwingen van bestaande schenen, be- nevens herstel'ingen vnn moer of minder groote beteekenis uitgevoerd. Dat de tijd hier 't al verover* Aan geen tijdperk hangt mijn lot, Gij, Gij blijft mij altijd over, Gij blijft eeuwiglijk mijn God: Welk een toekomst mij ook nader* 'k Vind in U mijn sterkf o HeerII Gij blijft in Uw Zoon mijn Vader, Wdt veranderweit verkeer*.

Nieuwe Leidsche Courant | 1933 | | pagina 3