WOENSDAG 27 DECEMBER 1933 DERDE BLAD PAG. 9 De brand in de Amsterdamsche telefooncentrale SYNDICALISTISCH MONTEUR ALS VERMOEDELIJK BRAND STICHTER GEARRESTEERD HIJ Gffla IN HONGERSTAKING De geheimzinnige brand in de Amster damsche telefooncentrale is ontstaan toen slechts drie personen in hol ge bouw aanwezig waren. Daarvan was alleen een monteur in de verdeelkamer tegenwoordig. Uit het onderzoek is komen vast tc staan, dat van een normale kortsluiting geen sprake kan zijn. Er deden zich steeds nieuwe aanwij zingen voor, dat men hier te doen moest hebben met een sabotagcgcval. Als ge volg van die aanwijzingen is do mon teur, die syndicalist was, op last Van den Officier van Justitie gearresteerd. De man ontkende en is in hongersta king gegaan. Later heeft hij echter weer hem aangeboden voedsel genuttigd. De schade door den brand veroorzaakt bedraagt f 600.000. Bijzonderheden omtrent de arrestatie Op last der justitie is de politie overge gaan tot de arrestatie van een monteur van den telefoondienst op vermoeden dat hij den brand, welke in de telefooncentrale in de Raadhuisstraat heeft gewoed, gesticht heeft, of daaraan medeplichtig is geweest. De arrestatie is geschied naar aanleiding van het onderzoek, dat de politie ter plaatse van den brand heeft ingesteld, onder lei ding van den commissaris van het bureau Warmoesstraat, den heer Hoogenboom, in tegenwoordigheid der substituut-officieren Mr. de Blócourt en Mr. Overbosch, en van den politie-scheikundigo van Ledden Hulse bosch. Na een conferentie op het hoofdbureau, waaraan mede werd deelgenomen door den hoofdcommissaris en den officier van justi tie Mr. Dr. van Thiel, zijn er verschillcndo rechercheurs op uit gegaan om de gangen van verschillende personen te bespieden. Een en ander had tot gevolg dat er twee aanhoudingen geschiedden en wel van twee monteurs, die des middags in de splitsings kamer der centrale hebben gewerkt. Een van hen is, na verhoord te zijn, weer los gelaten, doch het verhoor van den an der gaf den officier aanleiding een beval tot inhechtenisneming tegen hem uit te vaardigen. Van het hoofdbureau is hij naar het bu reau Warmoesstraat overgebracht en daar ingesloten. De man ontleent alle schuld; er zijn och ter verschillende aanwijzingen, die het ge rechtvaardigd doen zijn, dat hij in verze kerde bewaring blijft De arrestant is syn dicalist Op een vraag, of het mogelijk kan rijn, dat er tusschen meer personen een bepaal de afspraak is gemaakt, om een daad van terreur te plegen, moest de commissaris het antwoord schuldig blijven. Nader vernemen wij, dat het ingestelde onderzoek verschillende bezwarende aanwij zingen tegen den gearresteerde naar voren heeft gebracht Op grond hiervan zijn vol doende termen aanwijzig geacht om den man in bewaring te houden. Heden, als de Officier van Justitie, mr. dr. van Thiel in de stad zal zijn teruggekeerd, zal hij worden voorgeleid. De rechtbank zal dan spoedig beslissen op de vordering van den Officier tot het in bewaring stellen van den man. De man blijft ontkennen. Zijn arrestatie heeft onder zijn collega's groote bevreem ding gewekt In hongerstaking gegaan. De arrestant bevindt zich in arrest aan het bureau Warmoesstraat en bleef daar ook gedurende de Kerstdagen ingesloten. Naar wij vernemen is de arrestant, die halsstarrig blijft ontkennen dat hij den brand heeft gesticht of daaraan medeplich tig is, uit protest tegen het feit dat hij niet in vrijheid wordt gesteld, een honger staking begonnen. De commissaris van genoemd bureau heeft hem bezocht en maatregelen getroffen. In dit verband heeft ook de gemeentelijke Geneeskundige Dienst bemoeienis met deze zaak en krijgt de mon teur aan het bureau op gezette tijden be zoek van een geneesheer, die zijn gezond heidstoestand controleert. Er mag in dit verband nog op gewozen worden, dat de justitie het uitermate vreemd vindt dat de monteur zich, toen hij zich in de centrale bevond, niet dadelijk naar de splitsingskamer heeft begeven, waar kleoren van hem lagen, op het oogenblik dat het brandalarm werd gegeven, doch wel een collega heeft opgebeld van een andere cen trale. Deze laatste is ook syndicalist. Druk werk voor de technici. Inmiddels zijn de technici van de gemeen te en rijkstelcfoon onder leiding van een «taf van ingenieurs onvermoeid in de weer om de ernstige gevolgen, die dc brand voor het telefonisch verkeer heeft gehad, zoo goed en ook zoo snel mogelijk op te heffen. Zooals wij reeds mededeelden wordt daarbij in do eerste plaats het herstel van do moest dringende verbindingen politie, brand weer, ziekenhuizen e. d. in het oog gevat, alsook het herstel van het interlocalo ver keer. Dit laatste maakt goedo vorderingen. De brandweer zit intusschen ook niet stil. Van de verschil lende maatregelen, die zij getroffen heeft, is wel de belangrijks»e, dat zij een groot aantal telefoons van de kabel- huisjes van den dienst der G. E. W., die over een eigen telefoonapparatnur beschikt, in gebruik heeft genomen. Bij elk van deze huisjes staat een post, die gerecrufeord is uit het personeel van de Gemeentelijke Ar beidsreserve. Ook ongevalleia, waarbij de hulp van den Geneeskundigen Dienst noo dig is, kunnen uan deze kabolhuisjos wor den aangezegd. Toch gegeten. Omtrent do geruchtmakende zaak kan V. D. nader mededeelen dat de montour, die in verhand met het gebeurde is pear- resteerd, zijn houding van verzet heeft op gegeven, in dien zin, dat hij sinds Zondag middag vijf uur weer voedsel tot zich neemt. Op Eersten Kerstdag heeft commissaris Hoogenboom den arrestant otmimiw een verhoor afgenomen en hom «roti Bewe zen, dat hij door een hongerstak g of door andere middelen van protest zijn taak op geen enkele wijze dient. De monteur gat in dit verhand toe dat hij uitsluitend als protest tegen het feit dat hij wordt vastge houden, voedsel heeft geweigerd, doch later had ingezien dat het beter was niet bij deze houding te volharden. Op vragen van den commissaris met betrekking tot den brand bleef de arrestant hardnekkig ontkennon, dat hij deze zou hebben gesticht, of daar aan op een of andere wijze medeplichtig zou ^cij !1. Inmiddels is het groote aantal technici en ingenieurs van de Rijks- en Gemeentotele- foon nog steeds met onverdroten ijver aan den arbeid, teneinde de hoofdstad uit haar isolement te bevrijden. Alles wordt erop ge zet om Woensdag, als handel en industrie weer na do wolkome rust der feestdagen hun rechten opeischen, waarbij uiteraard de telefoon een zeer belangrijke functio te vervullen heeft, althans het interlocals ver keer weer te doen functionneeren. Het InHt zich trouwens thans reeds aanzien dat dit hel geval 2a) zijn. Vorder is de technische dienst er in ge slaagd, verschillende brand- en politiemel- ders in het geisolecrde gebied te herstellen. Wel is hot echter den ambtenaren en werk lieden, die hun Kerstdagen moeten opoffe ren in het belang van overheid en publiek, bij hun zxvaren arbeid steeds duidelijker ge worden dat Amsterdam met dezen brand door een ware ramp is getroffen en dat tal- looze abonnés der gemeentetelefoon nog ge- ruimen tijd geduld zullen moeten oefenen alvorens ook voor hen het telefonisch ver- koer weer volledig zal zijn hersteld. Een bezwaar is o. m. dat het \ele materiaal, dat voor het herstel der schade noodig is, niet onmiddellijk vootJianden is, ofschoon te dien aanzien het Rijk en enkele groote on dernemingen hun volle medewerking ver lecnen. Wel vernemen wij in dit verband dat, wat de behoeft* aan kabels betreft, de N.V Hollandsche Draad- en Kabelfabriek tc Am sterdam daarin ten volle kan voorzien. Zaterdag 1.1. heeft men in deze fabriek tit ur 's nachts doorgewerkt; Zondag heeft het personeel vrijaf gehad om met Kerstmis weer op volle capaciteit te kunnen werken. Treffend is liet dat het personeel zijn Kerst dagen ter wille van 't gemeenschapsbelang zonder morren opofferde; daarnevens heb ben enkele ondernemingen, die kabelmate riaal hadden besteld, de directie der Draad en Kabelfabriek bericht, dat zij van deze bestellingen voorloopig afstand doen ter wille van den dienst der gemeentetelefoon te Amsterdam. Moeilijke dagen voor de hoofdstad. De brand, die het hart van de telefoon centrale 4 verwoest hoeft, heeft do noofd- stad zooals duidelijk is gebleken voor zeer groote. moeilijkheden geplaatst. De dui zenden uitgevallen verbindingen brachten de talloozen particulieren zoowel als han- delsmenschcn die het telefonisch contact als de gewoonste zaak ter wereld beschou- tot andere, meer waardeerende gedach ten over de telefoon! De taxis beleven eeri gulden tijd; zij rijden af en aan door de stadswijken en brengen aldus de verbindin gen tot stand, waann do telefoon te kort schiet. Van de groote handelszaken zijn verschei dene aangesloten en bereikbaar op de cen trale 3; do Rotterdamsche Bankvereeniging is echter in dc stad geheel geïsoleerd. Met dot al krijgt uiteraard do telegraaf meer werk, méér feitelijk kan zij afkan; ook heb ben verscheidene groote instellingen con „post" uitgezet op het hoofdpostkantoor, zulks voor het interlocalo verkeer. Een voordeel is, dat Zaterdag do Beursvacantie is ingetreden. De schade, door den brand veroorzaakt, wordt op zes ton geraamd. Het herstellingswerk Gistermiddag is te Amsterdam onder lei ding van den directeur dei- Gemeentetele foon, Ir. G. J. Snijders, een persconferentie gehouden, waarin mededeolingen zijn ge daan over het plan, volgens hetwelk men de door den brand aangerichte schado zoo spoedig mogelijk hoopt tc herstellen. Dit plan is vastgesteld in overleg met de lei ding \an hot Gemeentelijk Telefoonbedrijf, dat van de Rijkstelefoon, van de Nederland- sclie afdeeling van Siemens en Halskc te Berlijn on de directie van de N.V. Holland sche Draad- on Kabelfabriek te Amsterdam. Uiteraard moest daarbij onder liet oog wor den gezien de kwestie van de behoefte aan het noodige materiaal. Het bleek dat de voorraad materiaal van Rijks- en gemeen- tctelefoon niet toereikend was; derhalve is een heroën gedaan op Siemens en Halske en op do Draka. Reeds Zondag zijn treinen met materiaal, zulks met volledige mede werking der Ned. Spoorwegen en van den dienst van vervoer en accijnsen, uit Berlijn te Amsterdam aangekomen; ook de Hol landsche Draad- en Kabelfabriek deed wat zij kón. Ir. Snijders was vol lof over het mon- teurspersoneel der gemeente-telefoon, dat zonder mopperen zijn feestdagen heeft op geofferd en in 3 ploegen met onverdroten iivcr heeft gewerkt om de schade boo spoe dig mogelijk to herstellen. Bij het herstellingswerk is allereerst ge dacht aan hot normaal functionneeren van üen dienst dor brandweer en politie. In dit verhand kan worden medegedeeld, dat van de openbare brandmelders reeds den eersten Kerstdag 113 weer in dienst zijn gesteld; 31 waren er toen nog gestoord. Enkele daarvan konden gister nog in gebruik genomen wor den. Derhalve zijn bijna allo posten bij de kahelhuisjos der G.E.W. weer ingetrokken. Ook het herstel van het polltie-alarmce- ringstoestel maakt goede vorderingon: op cqii paar uitzonderingen na is liet gelukt de verbinding van de meeste politiebureaus on posthuiEoii met het hoofdbureau to hor- stollou. De Rijkstelefoon Do Rijkstelefoon, welke het aantal cellen voor interlocalo gesprekken op het Hoofd postkantoor en op de Effectenbeurs zooveel mogelijk had uitgebreid, had er alles op ge zet, het interlocaal verkeer voor de niet ge stoorde nummert zoo spoodlg mogelijk weer tc doen functionneeren. In dit verband is in een van de vertrek ken der Centrale aan do Spuistraat een rek opgesteld, waarvan het raam reeds Vrijdag nacht in een der werkplaatsen der gemeen te-telefoon was vervaardigd. In dit raam •den de doorverbindingen voor het inter localo verkeer mot do niet door den brand ;ctroffen centrales der Amsterdamsche te- cfoon gemaakt. Reeds gisteren was dit in den namiddag voor de nict-gestoorde 3-num- mers in orde en waarschijnlijk zouden van daag op de nummers, beginnende met 8 en 0, alweer inkomende gesprekken kunnen worden gevoerd. Geleidelijk zal dit voor Ie andere niet. gestoorde centrales, 2 en 5, wor den uitgebreid; voor de nummers, waarvan het intercommunale telefoonverkeer is her steld, zal liet dan ook mogelijk zijn, uit gaande intei locale geSprekkan te voeren. Deze zullen dan, zoonls In normale omstan digheden op 00000 of 77777 kunnen worden aangovraagd. Zeven weken geduld gevraagd. Do abonné's worden dringend verzocht, het noodige geduld to willen oefenen; sta pels brieven met klachten komen er binnen omdat zij niet begrijpen wat er gebeurd is. Laten zij er zich van onthouden aldus de heer Snijders om voortdurend „Informa tie" op tc hellen; hierdoor wonA, de diens» noodeloos verzwaard Evenmin zullen trou wens de abonné's, die over hot locale net kunnen telefoneeren met dc stad, noodeloos de centrale moeten belasten door telkens weer nis het aangeslagen nummer in ge sprek is, bpnieuw op to bellen. De Centrale «'ordt daardoor overbelast; dit geldt vooral oor de Centrale (3). Er valt. verder helaas niets af te doen aan het feit. dut do al>onné's van de gestoor de 3-nummers en alle abonné's van do 1- nummors nog minstens een maand zullen moeten wachten voordat de door den brand gestoorde hoofd)erdeeier zal zijn hersteld. Eerst daarna zal het mogelijk zijn de ge- stoordo 3-nummors en do 4-nummers weer stuk voor stuk aan te sluiten, on ook hier mede zullen nog drie woken extra gemoeid zijn. En ook als dit gebeurd zal zijn, is het leed noe niet voorbij. Want dan zullen er nog 7000 k SOOO abjnné's zijn, die zijn aan gesloten op een dee! der installatie, dat, hoe wel weer „bed rij Is f» big" opnieuw 24 uur zal woixlen gestoord. Voor de aansluitingen van deze abonné's ontbreken nog de zekeringen en het zou niet verantwoord zijn, dezen toe stand langer zoo Ie laten dan strikt noodza kelijk zou zijn Wol zullen naar alle waar schijnlijkheid 900 van do 2400 gestoorde 3- nummers met eon dug of twaalf te herstel- Ion zijn. De Goederenbeurs bereikbaar. Verder Is het de gemeentetelefoon gelukt, de directe verbindingen to herstellen met de Efrocten- en met de Goederenbeurs De Good eren beurs is bereikbaar onder de nummers 30908 en 30933; de nummers voor de Effectenbeurs worden nader bekend ge maakt. Dit betreft alleen de beurslijncn van de Vereeniging voor don Effectenhandel; niet de particuliere nummers der nlseige- naars en firmo's, dio eigen verbindingen met de Beurs hebban. Bekendmaking Het Hcofd van het Telefoon-district maakt verder bekend, dat. met ingang van heden verruimde gelegenheid tot het voeren van interlocalo en internationale gosprekken aan het Hoofd-Post- en Telegraafkantoor bestaat. Het aantal cellen aldaar is uitgebreid van 6 tot 40. Straten en wegen werden ijsbanen TAL VAN ERNSTIGE ONGELUKKEN D00DEN EN GEWONDEN Uit alle deelen des lands bereiken ons be richten over don ijzel, die op de beide Kerst dagen groote stagnatie veroorzaakte en tal van ernstige ongelukken ten gevolge had. Op den Eersten Kerstdag begon het al vroeg in den middag zachtjes tc motregenen on toen de lichte vorst, die heel den dag ge- heerscht had, de inilliardcn vochtdeeltjes deed bevriezen, werden de stralen, kaden en pleinen in spiegelgladde, niaar ook heel .jSiiuueii iieiscnapen. Ongeluk ken konden wel niet uitblijven en zoo zijn dc met zooveel vreugde begroete Kerstda gen voor velen ln het riekenhuis beëindigd. Het ernstigsto ongeluk is wel dat. te Al melo, waar een auto over den kop sloeg, waarbij tot heden vijf dooden te betreuren waren en dnt bij Barendrecht, waar een auto door een trein werd gegrepen. In de groote steden beperkten de ongeluk ken rich in hun gevolgen tot tientallen gebroken ledematen en andere verwon dingen. Te Amsterdam. Men meldt ons uit Amsterdam: De ijzel bedekte in den namiddag alle stra ten mot een vrij dik laagje ijs en vooral bij de bruggen over do grachten worden al spoedig" do eerste ornstigo valpartijen geno teerd. To zes uur reeds was cr geen enkele am- bulancoauto vun den Geneeskundigen Dienst meer in de remise en moest er, om aan de vele aanvragen om hulpvérlcening aan monsohen, die door de gladheid geval len waren, te kunnen voldoenn, extra per soneel in dienst treden. Gebroken beenen en armen, been- en armfracturen, inwendige kneuzingen on bloedende verwondingen wu- ren er legio en bij dat alles werd er van de rijvaardigheid van de chauffeurs der am bulance- auto's nog het uiterste gevergd, teneinde te voorkomen, dat hun wagens weggleden van het goedo spoor on zelf ver ongelukten,, of ongelukkon veroorzuakten. Tusschen zes en elf uur zijn van het groote aatal gewonden twee oude vrouwen opgenomen in het Tcsselschadexiokenhuls. terwijl twee mannen eu een andero man resp. zijn vervoerd naur de kliniek van prof. Brouwer in het Wilhelminagasthuis en naar het Israëlietisch ziekeuhuis aan de Keizersgracht. Volo min of meer ernstige gevallen zijn voorts behandeld in do zittinglokalen van den Geneeskundigen Dienst aan hot Hen- drick de Keijserpiein en aan de \Vester- markt, alsmede in de ziekenhuizen. Ook het rijverkecr had het zooals reeds gezegd erg te kwaad; wederzijdsche. bot singen konden niet uitblijven, bovendien kwamen een paar wagens, resp. aan de de Ruijtorkadekade en aan de Nicolaas Wit- senkade, boven het water te hangen; ge lukkig zonder ernstige gevolgen voor de In zittenden. Ernstiger liet zich aanvankelijk aanzien het alarm, dat een personen-auto te water was gereden op don Slotcrstraatweg, bij Huize „Te Vraag". Gisterenmorgen is aan het 'a-Gravenhokje bij dc Prins Hendrikkade een vrachtauto van Van Gend cn Loos op het gladde hel lende wegdok nan het glijden geraakt en van den walkant .n het water gestort. Do chauffour on zijn assistent bevonden zich op dat oogenblik niet op den wagen. Dadelijk werd do brandweer gealarmeerd, doch deze kon met haar kraanwagen, die een hefvermogen heeft van SVé ton, niets uitrichten, aangezien de kolossale drenke ling ook nadat liet grootste deel der lading mot veel moeite op den wal was gebracht, gingswork, dat groote belangstelling huil nog een gewicht had van 4 ton. Het ber- van do zijde van het publiek, moest dan ook worden stopgezet. Met dat al zal het er wel naar uit dat slechts een drijvende hok hier met succes hulp zou kunnen bieden. Te Rotterdam. Vorst cn regen in combinatie veroor zaakten ook hier gevaarlijke en ook wel eens vermakelijke situaties. Wie echter heden de Rotterdamsche zie kenhuizen kon bezoeken zou zijn lach over vermakelijke voorvallen zien verster ven. Naar schatting 40 i\ 50 menschen zijn als slachtoffers van de gladheid met gebro ken armen en beenen, hersenschuddingen en hoofdwonden ter verpleging opgenomen. Dc Geneeskundige Dienst heeft dagen doorstaan, die zij niet licht zal vergeten. Van alle kanten werd zijn hulp ingeroepen en niet altijd kon aan do hulpaanvragen worden voldaan. Wanneer bijv. een ongeval werd opgegeven aan den Zinkerweg moest men wel noodgedwongen het advies geven de gewonde maar por particuliere auto naar hot ziekenhuis te brengen aangezien te vér- wachten viel, dat de ziekenauto een uur of langer noodig zou hebben om er tc ko men on men bovendien het beschikbare materiaal heter ten nutte kon maken in de binnenstad. Het verkeer in de slad werd grondig ge desorganiseerd. Do Vlaardingsche en andere autobusdien sten moesten hun wogens midden op het traject stilzetten; de talrijke taxidiensten besloten tegen 7 uur het bedrijf stop te zet ten en een enkele chauffeur, die „op eigen risico" de poort uitging had vaak uren noodig om zijn vrachtje en daarna zijn wagen heelhuids af te leveren. De Gemeentereiniging stond voor een heel lastig parket. Er weMen menschen uitge stuurd om het personeel voor zandstrooien op te haten De alarmisten konden echter maar voetje voor voetje vooruit komen, veel leden vun het personeel waren niet thuis en eerst tegen middernacht kon men behoorlijke strooiploegen samenstellen. In de binnenstad werden aaarop honder den kubieke meters zand met zout ver» spreid. Toen do voorraad was uitgeput ging men leenen bij Gemeentewerken, maar nog bleven de buitenwijken beijzeld. Bakkers en melkventers trachtten door sokken of lappen om hun schoenen te bin den overeind te blijven, maar het bleef uiterst moeilijk werk. Begrafenisstoeten kwamen uren te laat op Crooswijk aan. Op de singels kan weer schaats worden gereden en menigeen bond op de stoen van zijn woning op! De dooi van gistermiddag kwam als een (tijdelijke) verademing. AUTO IN KANAAL GEREDEN TWEE PERSONEN VERDRONKEN Men meldt ons uit Tem eu zen: Waarschijnlijk tengevolge van do gladheid van den weg, is een auto, bestuurd door den heer Do Jong, komende uit de richting Sluiskil tus schen deze plaats en Teraeuzen, in kanaal van Terneuzon gereden. Do bestuurder wist zich uit de auto te werken en kon door voorbijgangers op den wal worden getrokken. Do echtgenoote van den heer De Jong en een tweede passagiere mej. Leunis, wisten zich echter niet meer te bevrijden en zijn verdronken. Hedenochtend om zes uur konden de beide lijken worden geborgen. Autoramp bij Almelo DOOR GLADHEID OVER DE KOP VIER DOODEN Op den Eersten Kerstdag, des middags om twee uur is een luxe auto, waarin zeven personen wa ren gezeten, allen afkomstig uit Hengelo, die op weg was naar Zwolle, aan de Wierdensche straat tusschen Almelo en VVierden, door de gladheid van den weg tegen een boom gereden en daarna viermaal over den kop geslagen. Van de inzittenden werden vijf personen, zijnde de heer Voskamp, zyn dochters de dames Weideman en Kers, zijn schoonzoon de heer Weideman en diens 4-jarig zoontje zwaar gewond. Twee hunner, de 58-jarige heer E. J. Voskamp en diens 32-jarige dochter mevrouw Kers-Voskamp, zyn kort na het ongeluk aan de gevolgen der beko men verwondingen overleden. De drie andere gewonden wer den in zeer ernstigen toestand in 't Algemeen Ziekenhuis te Almelo opgenomen. Gister zyn de 4-jarige Bennie en zijn moeder, mevrouw Weideman-Voskamp, aan hun ver wondingen overleden. Men vreest ook voor het leven van het vyfde slachtoffer, den heer Weideman. De bestuurder van de auto, de heer Kers, werd slechts licht ge wond. Ook een zoon van den over leden heer Voskamp kreeg weinig letsel. Dokter Somer verleende ge neeskundige hulp. De auto werd geheel vernield. OVERREDEN EN OP SLAG GEDOOD Te Amersfoort ls dc 70-jarige G. D. door oen vrachtauto aangereden on op slag ge dood. Het slachtoffer wilde den weg nabij Birkhoven oversteken, zonder echter aan dacht tc schenken. Do auto heeft nog ge tracht de aanrijding tc voorkomen cn ls daarbij in een tuin gereden. Auto door trein vermorzeld OP ONBEWAAKTE OVERWEG BIJ BARENDRECHT TWEE DOODEN Op de grens van Heerjansdam en Barendrecht is gistermorgen tegen 10 uur een personenauto by het passeeren van 'n onbewaakten overweg door een uit Dordrecht komende trein gegrepen. De auto bleef als het ware aan de buffers van den trein hangen, werd nog 300 a 400 Meter meege sleurd en stortte daarna op de brug over de Waal (een klein watertje tusschen Heerjansdam en Baren drecht) brandende omlaag. De brokstukken van de ver nielde auto bleven op het ys liggen. Te midden daarvan vond men de vreeselyk ver minkte lyken van den heer J. Troost uit Nieuw-Beyerland en van diens 12-jarig zoontje. De trein kon eerst verderop tot stilstand worden gebracht. De ma chinist had het ongeval aanvanke- lyk niet opgemerkt. Toen hij rem de schoot de trein, ten gevolge van de gladheid van den weg, nog door. Gladheid van den weg de oorzaak? Het droevig ongeluk is veroorzaakt door trein 3154, die te 9.44 uit Dordrecht vertrok en tc 10.13 te Rotterdam moest aankomen. Bij de onbewaakte overweg heeft men een totaal vrij uitzicht op de spoorbaan. Aangenomen moet worden, dat de heer Troost, die de auto bestuurde, den trein hoeft zien aankomen, maar door de glad heid van den weg zijn wagen niet meer tot stilstand heeft kunnen brengen. De machinist van den trein bracht de machine tot stilstand juist nadat de ben zinetank van de auto in brand was geraakt De wegloopende brandende benzine veroor zaakte groote vlammen en de passagiers uit den trein, opgeschrikt door het plotseling krachtig 'remmen van don trein, dachten niet andere dan dat deze in brand stond. Onder hen ontstond een paniek. Men sprong uit de wagons op de spoor baan, waarovor even later ecu sneltrein moest passeeren. Het treinpersoneel slaagde er in de reizi gers tijdig voor het gevaar, dat hen bedreig de te waarschuwen en de sneltrein kon pas seeren zonder ongevallen te veroorzaken. Toen men de brokstukken van do auto had gevonden ontdekte men ook al ras de vreeselijk verminkte lijken. De kap van den wagen werd 150 M. voorbij de brug gevon den. Het ongeval gebeurde juist op do grens van Barendrecht en Heerjansdam. In ver band daarmee zijn de burgemeesters van beide plaatsen, de heeren Bax en Bee'ae-ls van Blokland gewaarschuwd. Dc laatste heeft het gerechtelijk vooronderzoek inge steld. De doktoren Kramer en Bok, respectieve lijk uit Heerjansdam en Barendrecht. die nog zijn ontboden, constateerden den dood. De beide lijken zijn per slede naar Heer jansdam vervoerd. Naar het Kerstfoest Nader vernemen we, dat de auto, ecu Pontiac, uit Heerjansdam kwam en met kalme vaart over den weg reed, die cigcrj- lijk niet voor auto's bestemd was. Toen de auto midden op den spoorbaan gekomen was weigerden de wielen verder hun dienst door de gladheid en de auto werd door den trein gegrepen Mogelijk zou alles nog vrij goed afgeloopen zijn, omdat .1e Pontiac over do gladde baan werd voortgesehovcn, wan neer niet verderop de brugleuningen een obstakel hadden gevormd. Tusschen Drug en trein werd de auto vermorzeld. De talrij ke schaatsenrijders op de Waal werden op geschrikt door een luiden klap en zagen toen de brokstukken van de auto neervallen. Doordat de auto (ptaal vernield was heeft het geruimen tijd geduurd voor men de identiteit van de slachtoffers had vast gesteld. Op het zoontje van den heer T. vond men een program voor de Kerstfeest- viering van de Zondagsschool, waarop zijn naam was geschreven De machinist van den trein heeft nog ge zien dat de heer Troost do handen omhoog stak, toen dc auto werd meegesleurd, ter wijl de jongen zich trachtte tc verbergen. Zijn remmen mocht echter niet baten. GASVERSTIKKING TWEE NEDERLANDERS GEDOOD In den nacht van Zondag op Maandag zijn te Antwerpen in een loeement aan dc Van Dijckkade, waar zij overnachtten,. twee Nederlandsche zeelieden, Gerard Cl a esse ns, uit Delfzijl en Fokko Munniksma, uit Gro ningen, beiden 31 jaar oud, dooi* gasverstik- king om 't leven gekomen. Men vond dc beide slachtoffers, toen men vanmiddag tegen één uur ging kijken, waar de mannen bleven. Men neemt aan. dat dc oorzaak van het gebeurde moet worden toe geschreven aan onachtzaamheid. Fen kraan van het in de kamer staande gasstel "was niet goed afgesloten. Dokter Fernimmen heeft den dood geconstateerd. Sn*oopïötnef OfilGlNEELE FLACON® 10 IN PRIJS VERLAAGD TOT THANS OOK KLEINE FLACONS F. LOS- RUBRIEK DONDERDAG 28 DECEMBER HUIZEN 1875 M. K.R.O. 8.00—9.15 Morgenconcert. NED. CHR. RADIO VEREENIGING 10.00—10.15 Gramofoonmuxiek. 10.15—10.45 Morgendienst door Ds. P. vao Vliet. 10.4511.00 Gramofoonm uzick. K.R.O. 11.00— 11.30 Gramofoonmuziek. 11.30—12.00 Godsdienstig halfuurtje door Pastoor L. H. Perquin. 12.00—12.15 n.m. Politieberichten. 12.15—2.00 n.m. Het K.R.O.-orkcat o.l.v« Marinus van 't Woud. NED. CHR. RADIO-VEREENIGING 2.00—3.00 njii. Cursus fraaie handwerker» door mej. G. Ablll. 3.00—3.30 n.m. Vrouwenhalfuurtje. Mevr. Ir. M. Waardenburg—Lindcycr: „is er vol doende contact tusschen gezin-, school- jeugdclub?". 3.30—4.00 n.m. Verzorging zender. 4.00—5.00 n.m. Bijbellezing door Ds. W. van 't Sant. Zang: mei. C. de lager. Orgel: C. v. Drleënhulzcn, 1. Zingen: Ps 68 1. 2. Lezen: Daniël 5 17—30. 3. Gebed. 4. Toespraak (I). 5. Zingen. Ps. 75 5, 1. 6. Toespraak (II). 7. Dankgebed. 8. Zinge Ps. 98 4. 5.00—5.30 n.m. Cursus handenarbeid voor onze Jeugd, door H. J. Stelnvoort: „Een kalendcrscnlldje". 5.30—6.30 n.m. Het „Amsterdamsch Kamer muziek Ensemble Elsa Nolthcnius, piano. Jan Helden, viool. Jo van Helden, altviool. Jan Wagemaker. cello. 6.30—6.45 n.m. C.N.V.-kwartiertje. Spreker: A. Stapelkamp. 6.45—7.00 n.m. Ouverture „Benvenuto Cel lini". Berlioz. Berliner Philharmonikcr, o.l.v, Erich Kleiber. Gramofoonmuziek. 7.00—7.15 n.m. Politieberichten. 7.15—7.30 n.m. Ned. Chr. Persbureau. 7.30—8.00 n.m. Weekoverzicht: „Wat er op de wereld gebeurt", door Cor A. Crayé. 8.00—12.00 n.m. Oudcjaars-programma. 8.008.15 n.m. Christ. Radio-koor, o.l.v. Jan Couvéc. 10.00-11.00 n.m. Almelo's Christelijk Man nenkoor. o.l.v. A. E. P. Sommer. 11.00—12.00 Gramofoonmuziek. „Oude- Jaarsgedachten. HILVERSUM 296.1 M. A.V.R.O. S.01 10.00 Gramofoonmuziek. 10.01 10.15 Morgenwijding. Lezen: Mat- theus 25: 1 13. Zingen: Gezang 250 1 en 2. Psalm 84 6. 10.1510.30 Gramofoonmuziek. 10 30—11.00 Zangvoordracht door Marlij Snijders. A. d. vleugel: Egbert Veen. 11.00—11.30—Kook- en bakpraatje. Mevr. R. Lotgering—Hillebrand: „Oudejaarsavond gebak". 11.30—12.00 Gramofoonmuziek. 12.01—2.15 njn. Lunchconcert door het en semble Rentmeester. 13 Ged. uit dc opera „Les Pëcheurs de perl es Blzet. 14. Der Lenz, lied. Hildach. 15. Finale. 2.15—2.30 Rustpoos voor het verzorgen van den zender. 2.30—3.00 n.m. Gramofoonmuziek. 3.00-4.00 n.m. Solistenconcert. J. P. van dc Wijngaart, viool, en Jan Wagenaar. piano. 4.00—4.30 n.m. Mevr. Antoinette van Dijk spreekt voor zieken en ouden van dagen. 4.30—5.30 n.m. Causerie door Max Tak geïlustreerd met gramofoonmuziek). „De blijmoedigheid der muziek in verschillende harer uitingen". 5.30—6.30 n.m. Concert door Kovacs Lajos en zijn orkest. 6.30—7.00 -i.m. Sportpraatje door H. Hol- 7.00—7.30 n.m. Radiotooneel voor de jeugd. Studio-opvoering van „Bob en Ben op stap met Jc K.L.M.". Hoorspel naar het jon gensboek van Rein Valkhoff en Plet Marée, door de auteurs bewerkt. Spelleldlng: Kom mer Kleljn. 7.30—8.00 Concert door het ®m-<-»porkest, o.l.v. Albert van Raalte, m.m.v. Pierre Palla, Egbert Veen en Gerard Verhey, piano. Bach-programma. Solisten: Pierre Palla, Eg- bert Veen en Gerard Verhey. 81)1—8.05 n.m. Nieuwsberichten van Vaz 8.058.15 n.m. Gramofoonmuziek. 8.15—9.00 n.m. Concert door het Omroep orkest o.l.v. Nico Gerharz, m.m.v. het Koor der Opera-Verceniging. 10.0011.00 n.m. De Nationale Revue pre senteert: „Van den hak op den tak MüNCHEN 533 M. PARUS (RADIO) 1725 M. 8.20 n.m. Kamermuziek cn declamatie, m.m.v Léon Kartun. piano. Muziek van Respighi. Fauré. en Debussy. Gedichten van Emila Verhaeren. Comtesse de Noailles c a. LONDON NATIONAL 261.5 M. S 20 n.m. „The streets of London", luister- ROME 441 M. S.CJO n.m. Symphonie-concert o-l.v. Rna BRUSSEL 338.2 M. (VLAAMSCH PROGRAMMA) 8.20 n.m. „Die Zauberflöte", opera va tl Mozart.

Nieuwe Leidsche Courant | 1933 | | pagina 9