WOENSDAG 27 DECEMBER 1933 Sociale Kroniek van den jare 1933 Geniet het goede ten dage des voorspoeds; maar ten dage des tegenspoeds, ziet toe Aan de poort van 1934 Wij vinden haar nu nog gesloten. Na een tocht door het land van 1933 v. ordt echter een wijle gerust voor de poort van 1931 e.n .wordt overdacht de afgelegde weg. Het meests was moeite en verdriet. Enkele mijlpalen op dien weg m hei so ciale leven wcnschen we in onze herinne ring terug te roepen. Slechts enkele mijl palen, want er zijn er zoo vele in een land schap, dat weinig heuvelen vertoonde om zich te oriënt eren. Eer was het een moeras met moeilijk begaanbare paden, vol van doolwegen en bezaaid met dwaallichten. Aan de poort van 193-1 Daar liggen opgestapeld bergen van con flicten, van ontslagen, van loonsverlagingen en wat niet al, zoodat we slechts het voor naamste kunnen memoreeren. Het meest gerucht makende conflict was wel de staking in het visscherij bedrijf ie IJmuider, welke begin 1933 van zich spie ken liet. Doze staking heeft weer eens be wezen, dat de oude syndicalisten, het gees telijk nakroost van Domela Nieu.venhuis, als een parasiet leeft of wil leven in net lichaam \an het soe.dem. N.V.V. De tactiek van do z.g. feueratie, inzonder heid van haar leider, bracht te IJ muidon, "Velsenj Eginond en Amsterdam de schande lijkste terreur, welke ooit m ons land ge- licerscht heeft Dagenlang werden de chris telijke arbeiders en hun gezinnen in eigen huis opgesloten. Een knokploeg met knup pels was georganiseerd, om meestf rlijk te demonstreeren, hoe hel socialisme gebruik maakt van de wapenen der barbaren. Een hongerblokkade en 'n boycot werden door de „antimilitaristische" feaeialisten gericht te gen de Chr. fabrieks- en transportarbeiders- hond en zijn leden. De overheid was genood zaakt de scherpste maatregelen te nemen. De IJmuider tragedie Na een half jaar staken moest de fede ratie het opgeven en 24 Juli teekende haar bestuur het' nieuwe contract, geheel gelijk aan dat met den Chr. Bond, met de reeders iVereeniging. De federatie heeft met haar „prachtig" beleid weten te bereiken, dat ruim acht ton door de organisaties van arbeiders in een bodemloozen put was weggesmeten, nog af gezien van het aantal onschuldige slacht offers en het gekweekte kwantum haat. Over 't program van actie, waarop de sta king was geproclameerd, werd niet meer gesproken en alle oude contracten bleven gecontinueerd. Een oude zeeman rijmde eens: „Het beste hebben wil iedereen, Het beste krijgen doet bijna geen. De meesten grijpen het beste mis; .Wijl ze niet weten wat 't beste is." "t. Slaat wonderwel op de IJmuider tra gedie. Te Amsterdam beleefde men eveneens een terrorisme door de federalisten, een 650 stucadoors, die ontevreden waren over de van regeeringswege ingevoerde tariefsf grenzing. Vrouwen en kinderen van wei willigen en winkeliers werden bedreigd door knokploegen, samengesteld uit werkloozen. De staking, 28 Aug. uitgebroken, werd 30 Oct. opgeheven, daar vele stucadoors van buiten Amsterdam de ledige plaatsen dreig den in te nemen. Het j'aar 1933 was niet zoo „rijk" aan on geregeldheden als 1932. In Januari hadden tijdens een staking van tien dagen bij Rein- ■ders Oliefabrieken te Zwolle ernstige rellet jes plaats en in Februari speelden zich ru moerige tooneelen af tijdens een textielsta king te Almelo, waar ook de terreur werd toegepast Te Zaandam brak een wilde sta king onder bootwerkers uit, omdat ze los sen moesten uit een schip, waarboven het hakenkruis woei. Ze moesten echter het werk weer hervatten, omdat de „ziel van de staking", de duiten, ontbrak. Allerwege naar lager peil Jn schier elke industrie waren loonsver lagingen aan de orde van den dag en moest menig bedrijf inkrimpen. Loonsverlaging en vooral het voortdurend ontslag aan de Kon. Stoomweverij te Nij verdal dreigde een ramp te worden voor dit nijvere dorp aan de Reg- ge. Gelukkig wist de fabriek in October iet wat meer werk te garandeeren tot 1 April 1934. Zouden we de loonsverlagingen in de ver schillende bedrijven, stakingen en conflic ten alle uitpluizen, we konden tot Oude jaarsavond 1934 ons bezig houden. Kort re- leveeren we daarom de voornaamste feiten- De loonsverlaging in het bouwbedrijf had nog al wat voeten in de aarde. Ze kwam echter tot stand. In de steenindustrie ,in de meubelindustrie, in het hoogovenbedrirf, in het houtbedrijf, in het kleedinghedrijf, m de sigarènindvistrie, in de papierindustrie, in de typografische bedrijven, bij de spoor- en tramwegen, bij de koopvaardij en in den landbouw werden loonsverlagingen inge voerd of opnieuw ingevoerd. De ontslagen hij de spoorwegen en vooral bij de tramwe gén waren ontstellend. Niet minder was dit het geval bij de mijnen. Groote conflicten waren er niet, uit gezonderd dan het conflict te IJmuiden. Een staking in de Rijnvaart ging als een nacht kaars uit. In den landbouw hadden o.a. sta kingen plaats op Voorne en Putten, te Zuid- land en in Zeeuwsch-Vlaanderen. Na twee maanden was een staking in de Overijssel sche venen beëindigd. Een dreigend con flict in de Gourlsche wasscherijen werd be zworen; zoo ook een staking bij De Sphinx te Maastricht. Werkloosheid en werkverruiming Einde Januari was het aantal werkloozen meer dan 400.000 en thans is het weer na een tijdelijke vermindering de 300.000 ruim gepasseerd. De rijksbijdrage voor de werkloozenzorg werd van 75 op 46 millioen gebracht en de gemeenten mogen voor de steunuitkeerin- gen niet meer leenen. Op allerlei wijze werd getracht werkverruiming te brengen. De sympathiekste was wel die van de directie van de Kwattafabriek te Breda, waar'n aan tal meisjes werd ontslagen en door jongens vervangen. Het was een proef welke goed geslaagd is en bestendigd blijft. Te Gronin gen wérd een comité van actie opgericht voor ontslag van de gehuwde vrouw in loon- en overheidsdienst. Op initiatief var. 'den Raad van Nederlandsche Kerken voor praetisch christendom werd een centrale voor werkloozenzorg door de Kerken ge sticht. In do Rijnvaart werd een regeling getrof fen, om de Zondags- en nachtrust te bevor deren In de z.g. benedenvaart, d.w.z. Ne derland—België v.v., werd dit onmogelijk gemaakt door overdreven concurrentie. Een arbeidsbemiddeling voor bedienden in het effecten- en bankvak werd in het leven ge- reepen. De llni Lever trof een nieuwe pen sioenregeling voor haar werklieden. 1 De Ned. Cocosfabriek te Amsterdam Apeldoorn vormde voor haar personeel een pensioenfonds. Voor het Noorden w een pensioenfonds in de tabaksindustrie gericht. Daarentegen besloten de arbeiders van de N.V. Glasfabriek „Leerdam" te Leer dam, het bestaande pensioenfonds op te he: fen en de gelden onder de arbeiders te deelen, welke maatregel nu juist niet verdeelde instemming in de vakpers genoot Uit de chr. sociale vakbeweging In den Prot. Chr. Mijnwerkersbond was een conflict gerezen, doordat de voorzitter der afdeeling Brunssum was geroyeerd, daar hij een tegenleiding gaf, in strijd met be ginsel en karakter van den Bond. In de al gemeen e vergadering van den Bond were het beleid van bet hoofdbestuur ten dezen aanzien echter afgekeurd en het hoofdbe stuur heeft deze uitspraak aanvaard. Ook de vakorganisatie moet zic.h meer en meer inrichten op bezuinigingsmaatregelen, daar het evenwicht tussehen inkomsten uitgaven behouden moet blijven en contn- butieverhooging wel het iaaiste redmiddel zou zijn. De werkloosheidsuitkeeringen vel gen heel wat van de financiën. Bovendien zullen kapitaals- en couponbelasting ook het hare vragen. Van het financieel beleid der bestuurders wordt dus heel wat ge- Een groot verlies leed de Chr. vakbewe ging in ons land door het overlijden van den heer A. Karsdorp, jarenlang bestuurder van de organisatie der Chr. fabrieks- en transpor Arbeiders, een beginselman in alles, 'ie in de moeilijkste jaren der Chr. vakbo- eging van weifelen noch wankelen wist Vernielden we ook nog een verlies, dat het Intern. Chr. Vakverbond trof, door den tra hen dood van den oud-voorzitter van het I.C.V., den heer Bernard Otte, die in den nacht van 21 op 22 October bij een auto ongeluk om het leven kwam. De Chr. vakbeweging kan ook terugzien op verblijdende dingen. Zoo mochten de Chr. Bond van P.T.T.personeel, de Ned. Chr Bond van Personeel in publieken dienst en de Ned. Chr. Bouwarbeidersbond hun 25-ja bestaan herdenken en de heer G. Baas Kzn., wethouder van Amsterdam, zijn 25- jarig jubileum als propagandist der Chr. akbeweging. Het ledental van het C.N.V. liep terug, vat vrijwel geheel een gevolg is> van de risis-omstandigheden. Te Den Haag werd opgericht de Chr, Bond van personeel in het kappersbedrijf Evenals andere jaren werd do November- actie van het C.N.V. met kracht gevoerd (de vergaderingen waren druk bezocht) en gevolgd door het traditioneele huisbezoek en de schriftelijke propaganda. Wc herinne ren ook nog aan den Chr. socialen cursus, waar het fascisme, het nat.-socialisme en de corporatieve staat als onderwerpen hespro- ken werden, en aan de arbeiders-bocren- studenten-conferentie, uitgaande van de Ned Chr. Stu-dentenvereeniging. UIT 'T SCHOONE SAARGEBIED Als belangrijkste feit kan genoteerd, dal het C.N.V. uit den Algemeenen Raad ter be vordering van het ziekenfondswezen trad, daar het niet wenschte voort te gaan tot oprichting en versterking van neutrale onderling beheerde ziekenfondsen. Hiermede meenen wij het voornaamste gememoreerd te hebben. Wat het zijn za nadat de gesloten poort zich geopend heeft Daarop geeft het slot van het Schriftwoord aarvan we hot begin boven deze kroniek plaatsten, het antwoord: „God maakt ook een tegenover den ander, ter oorzake dat de mensch niet zou vinden iets, dat na hem zal zijn" of in andere woorden: Beide, voorspoed en tegenspoed, zijn van God; we hebben den een met dankbaarheid te genie ten, den ander geduldiglijk te dragen; alleen op Gods beschikking en regeerinp te zonder dit of dat buiten God te onder zoeken. Land- en Tuinbouw in 1933 „Pauvres paysans, pauvre Royaume" Van binnen zorg, naar buiten vrees Groot waren de moeilijkheden voor land-1 van p pn efad Franelter, die de con- an tuinbouw, waaronder 1933-de^poite.eu-Hle sumptieaardap'aaien wilden drogen en tot van zijn amblsvoorganger 193'- overnam, j veevoeder verwerken. Doch het is met dit Steeds grooter werden gedurende het nu pian gegaan als met zooveel plannen, die in- weer afgeloopen jaar de moeiten en zorgen gecjiend worden, gevraagd of ongevraagd, ze en onder angstige voorgevoelens gian we j Zjjn ))Spurios verseiïkt". Het K. N.L.C, stelde 1934 tegen; want steeds meer sta elen de •gen zich op, al mag dan de uitdrukking „n den voorzitter van het Koninkl ik Ne- derlandsch Landbouw Comité op de laatste algemeene vergadering in November gehou den, eenige waarheid bevatten, dat we „het dieptepunt gepasseerd zijn". In versneld tempo hebben handel en in dustrie de lanclboüw gevolgd op het pad der malaise: alle lagen der bevolking ondervin den den druk der tijden. Pauvres paysans, pauvre Royaume. Arme boeren, arm land. Het geheele jaar door elkon dag weer aan, as het met vrees in het hart, als we de berichten uit buiten en binnenland begon nen in te zien. En immer rees weer de vraag: wat zullen we vandaag weer hebben? Vele malen moest extra aandacht voor een bepaalde mededeeüng gevraagd worden, en in 99 vande 100 gevallen waren het minder prettige tijdingen, die via onze kolommen de boeren en tuinders ter kennis werden ge bracht Toen 1932 afscheid van ons nam had juist Duitschland heel höflich ons medegedeeld, dat 't wel bereid was om over 't pas afgeloo pen verdrag te onderhandelen, doch overwe gende bezwaren had het door te laten loo- pen, zoolang een eventueel nieuw verdrag nog niet gesloten was. Waarom het overwe gende bezwaren had bleek al heel spiv dig, toen hot dadelijk na dat höflich antwoord begon met tarieven te verhoogen (o.a. aard appelen van 1 op 20 R.M., wit'e kool 2 op 4 R.M., tcmaten van 6 op 20 R.M.). Dat was het eind van 1932. Neen toch niet, het laatste bericht ia 1932 was, clat de Dritsc.he Minis- Landbouw een wetsontwerp gereed maakte waarbij de buitenlandsche land bouwproducten met een invoerrecht van 300 pet. en meer van de waarde zouden be last worden. Met deze berichten ia de linkerhand wenschten wij elkaar op 1 Januari het be kende „heil en- zegen", en toen wij ons op 2 Januari zetten cm wat binnenkwam te schiften en naar de zetterij te dirigeeren, was het eerste bericht, dat ons in handen kwam, dat men in België met kracht aandrong op strenge controle op den roominvoer, bepaal delijk uit Nederland. Van alle kanten kwamen de moeilijkheden en sommige cultures zaten al aan den grond, zoodat. de Minister (2 Januari) de toezegging deed, dat er een wetsontwerp tot. iteun aan de z.g. Bcskoopsche cultures op komst was do uitvoer naar Du tschland tot op 10 pet van voorheen ineen gekrompen Voor de tuinders van de warmoezerijge wassen* begon de steunwet te werken; hot bericht, dat de formulieren orn steun te ver krijgen ingediend konden worden, deed blij de verwachtingen ontstaan, die later wel eenigszins beschaamd, werden, toen de uit- keeringen kwamen en velen weinig, xnderen niets kregen. De uitlating van den Minister, de vorige weelc gedaan, dat men voor bepaalde gewas- en minstens iets extra's zal uitkeeren, temt. tot blijdschap. Met de consumptieaardappelen liep het spaak. Ia de Kamer zei de Minister: die raad weet mag het zeggen. Een bewijs dat hij het ook niet wist. Wel kwam een raad. voor een premie te geven voor de aardappe len dre aan de consumptie onttrokken wer den. doch ook dit werd niet geaccepteerd. Toch moest jets voor de aardappelverbou wers, die met groote onverkoopbare voorra den bleven z tten, gedaan worden: in Fries land alleen waren begin April nog 110 mil lioen K.G. onverkochte consumpt'eaarrl- appelen voorradig, zooals u t de van recee- ringswege gelaste aardapre'inventarisatie eind Maart bleek en Frankrijk had de tarie ven eind Januari verdubbeld. Voor de nog onverkochte voorraden werd een kwa tje per 100 K.G. „steun" toegezegd. Dat zou niet voldoende biHken, want er kwam in 1933 weer een' oogst en Duitschland contingcn- teerde de invoer van vroege aardappelen op 10 pet. (eind Juni). Engeland kwrtn even eens met een contingenteering van 60 pek over den invoer van 1932 berekend, die extra laag was geweest (12000 ton tegen S0.030 ton in 1931), voor pootaardappeien sloot Frankrijk de grenzen in Januari, tor- wijl Duitschland de tarieven er voor sterk had verhoogd Onder deze omstandigheden moest een aardappelsteunregeling wel komen, die ook kwam, met ai de romjislomp er aan verbon den, minimumprijzen (met bewaarloon) hef fing, vervoervergunningen, smokkeldrama's in het binnenland, bij groote steden enz. Maar de verbouwer kreeg tenminste een prijsje voor zijn aardappelen. Ook de fabrieksaardappelen zouden ge steund worden, zooals we begin Maart al mee konden deelen. Pas eind Augustus kwam de zekerheid en zou steun gegeven worden, afhankelijk van den prijs van het. aardappelmeel met 30 cent per H.L. als maximum bij een prijs van f 7.50 per haal aardappelmeel, bij hooger prijs wordt lager steun gegeven. Voor de suikerbieten werd de zekerheid van steunregeling pas eind Februari bekend, laat genoeg voor de plannen van ver bouw, die de landbouwer tijdig moet maken. In November konden wij berichten, dat f 11 per 10C0 K.G. gegarandeerd werd voor 1710 millioen K.G. bieten, voor de meerdere niets. Wat de granen betreft, de Tarwewet bleef in werking en bleef dus zijn heilzamen ia- vloed uitoefenen. Maar ook voor de andere graansoorten werd iets gedaan. Eerst kwam een cont.ingen'eering van de rogge- en gerst- invoer (midden Juni) daarna kwam de mo- uopoliseering der inlandsche granen, waar bij alleen invoer toegestaan werd na verkre gen invoervergunning, en alleen tegen beta ling van een bepaald bedrag. Dus werd de invoer belast en kon deze ge regeld worden naar het noodig was. Hiertoe werd een Graancentrale opgericht, ee:s' een tijdelijke, die later (1 Nov.) als Stichting Nederlandsche Graancent-ale een blijvend karakter kreeg, terwijl voor alles wat met de meelfabricage in verband staat een Ne derlandsche Meelcentrale werd gesticht. Zoo werd de graanimport gebreideld, wat we! blijkt uit de, circulatie van de Graancentrale, begin November, dat de aankoopen in het buitenland niet te groot mochten zijn en aan kcopen van meer dan 3000 ton in drie dagen niet, werden t-oeges'aan. De verkregen ge'dcn zullen kunnen dienen om den verbouw der granen te r'-unen, zoo b.v. voor rogge en gerst, waarvoor midden Augustus steun be loofd werd. Deze wordt zoo gesteund dat voor rogge b.v. f 7.50 gemaak' kan wo den. Zoo wordt een toeslag van f 3.30 gegeven op rogge die gedenatureerd wordt, d.w.z. door een onschadelijke kleurstof behandeld, zoo dat ze al een voor veevoeder kan dienen (Toch blijkt dat ze toch nog door brood verwerkt wordt; 't. schijnt dat er altijd ge knoeid moet worden.) De Tweede Kamer had 6 April in no time meerdere steunwetton aangenomen, dcor de Eerste Kamer op 5 Mei gevolgd. Hierbij werd voor bonmkwrekerijen 3Vè millioen, voor vlas f 1.350-000 (f 100 per H.A. voor den teler en f 125 voor den vlasscher); voor eieren 5 millioen; voor griend (onk noo Mijdend) 3 ton; voor aardappelmeel 6 ton; voor rogge 4 millioen; voor frui' en groenten 5 millioen; voor bloembollen 6 ton en voor fabr eks- aardappelen 3 millioen gulden toegestaan. Ook werd het Landbouvvcrisisfonds ge sticht. Door. de Landbouwcrisis wet beoogde men de mogelijkheid van plotseling krachtig ingrijpen, zonder de vaak lange weg door Kamers en Raad v. State enz. te moeten gaan. Men wilde trachten een loonende pro ductie voor land -en tuinbouw te bevorderen moest daar'oe bevoegdheid hebben om tijdig en ingrijpend op te kunnen treden- Ook voor den tuinbouw moest worden ge zorgd. Frankrijk contingonteerde al in Januari, Duitschland zette doorloopend ons de voet dwars en toen einci Juni ook België de tuinbouwproducten wilde contingenteeren f aardbeien, tomaten, komkommers en bos- peen b.v. op 50 pet.), kon de heer Barendse, voorzitter der Westlandsche lingen met recht zeggen: Er kan nu niet te weinig verbouwd worden Wel gaf in den aanvang de sla reden tot tevredenheid, toen Zwitserland nog al wat afnam, doch later zakte ook dit ineen en llioenen kilogrammen groenten draaiden op de ve, lingen door, waren waardeloos. Wat gaf het ons al waren de vroege aardappelen ook extra vroeg (omstreeks 20 Mei) en al brachten de eerste ook 1422 cent per K.G op. Er moest ingegrepen worden. Eind Mei werden minimum veilingprijzen vastgesteld Maar daar waren de tuinders niet mee ge hol pen. Ook al niet omdat hier nog groenten 'ngevoerd werden. Hier werd een end aan gemaakt door het groentenmonopolie van begin Augustus. Maar ook de fruitteelt had van uit het buitenland groote concurrentie. Zoo werd over het eerste halfjaar 1933 22y2 millioen K.G. buitènlandsch fruit ingevoerd, tegen 1 -i-V2 millioen K.G. in het eerste halfjaar van 1932, een vermeerdering dus van 50 pet. Het fruitinvoermonopolie van 28 Augustus werk te echter heel gunstig. Er werd een invoer recht geheven op buitenlaridsch fruit, welke een bate zou geven van pl.m. 6 millioen gulden, en het heeft zoo gunstig gewerkt, dat de invoer weer tol normale proporties is terug gebracht en de fruitteelt weer loo- nend werd. Maar ondanks dit zijn de druiven bijzon der goedkoop geweest. Alle pogingen om ze tot wijn of tot sap te verwerken hebben niet veel baat gegeven. Er moet in de tuinbouw beperkt worden. Het plan daartoe heeft a'ocn gunstige beoor deeling gevonden. Vooral de groote bedrij- moet inkrimpen. Kleinere bedrijven heel weinig 0—2 H.A. 5 pet.; 2—3 H.A. 10 pet.; 4—5 H.A. 20 pet. en 15—20 H.A. 50 pcL Ook voor de plantafstand worden mini- ium afstanden bepaald. Wat de veeteelt betreft is men tot heel diep ingrijpende maatregelen moeten over- Met de 100.000 speenvarkens .is het nu wel niet zoo vlot gegaan. Ook de Varkenswet heeft heel'wat beweging losgemaakt. De varkenshandel protesteerde tegen het feit dat de C.V.C. varkens zoowel levend als ge slacht leverde. Over het stabilisatiefonds zijn booze geruchten in omloop geweest. Vo mal toen bleek dat de export groote verliezen I-Iet befaamde bacon con tract, dat straks door een ander zal worden vervangen, bracht heel wal beroering. Zoo was er in ons land moeite, doch ook naar buiten. Engeland con- tingenteerde, in overleg met de leverende landen, eerst, voor ons, met 25 pet, toen in November met nog 16 pet., zoodat we maar 59 pet. meer kunnen leveren en daarmede wel wat achter staan bij andere leveranciers. Het feit dat België de invoer van slachtvar- kens in Juni weer toestond, bracht wel eeni ge opluchting, doch niet genoeg om uit de zorgen te komen. Toen het graanmonopolie de veevoeder- 'i'zen deed stijgen, moesten de varkens- -ijzen ook omhoog, wat geschiedde, eerst met 2, later, 19 September, met nog eens Duitschland zette eind Maart de vetinvoer stop. Hiermede zijn we meteen aangeland bij de boter- en margarineaangelegenheid. Geen of.sterk verminderde, ui voer van boter bracht catastrophaal lage prijzen voor de melk. Dat was al zoo toen 1933 inluidde. Dat werd nog erger. Boter werd door de margarine gedaan; eerst 25 pet, toen, bij wijze van Aprilgrap, op 3 April 40 pet., wat 3 Juli weer 25 pet. werd. Of de boter daar mede gebaat is hetwijfe'en we nog. Er zijn margarine-eters gekweekt, die mnrga ine- eters bleven naar we vreezen. Ook de con- sump'iemelkers vroegen prijsregeling en regeling van den verkoop door ventvergun ningen enz. Maar het feit, dat voor de geproduceerde melk en daaruit vervaardigde zuivelproduc ten geen afzet genoeg was, deed in Maart al plannen rijzen om tot beperking van den rundveestapel Ie komen. De organisaties, desgevraagd, waren tegen het Deensche systeem: destructie tot vleeschmeel. Voor deze moeilijkheden werd een Rund- veecentrale opgericht. Deze liet tussehen 1 en 22 Juli het vee tellen. De resultaten wa ren eenigszins verrassend. Er waren ruim 120.000 melkkoeien meer als in 1930. Dat was 11.83 pet, 't Gevolg is geweest da men tot vrijwillige beperking de toevlucht nam, welke 17 October begon en een buitengewoon succes was. Er werden veel meer koeien aan geboden dan verwacht was. Eind van dit jaar zijn er ongeveer 55000 geslacht voor de R.C.R en tot, blikvleesch verwerkt. Maar of men tot de 200.000 zal komen, zooals het doel is om in twee jaar te bereiken, is nog de vraag. Ter financiering hiervan werd het slachtarcijns van 10 op 30 pet. gebracht. Het afslachten der drachtige koeien heeft nog al wat be roering gebracht, doch is spoedig gestild, 't Werd cok wel wat opgeblazen. Op 31 Augustus, toen de lintjesregen velen verblijdde, werden' de veehouders verblijd met de mededeeüng, dat heel spoedig uit het Crisis-Zul vel fonds de bijeengegaarde 8 mil lioen zou verdeeld en voor iedere koe vijf gulden zou uitgekeerd worden, 't Heeft waf lang geduurd voor het tot uitbetaling kwam, doch omstreeks St. Nicolaas is met de uit- keering begonnen. Wat de kaas betreft, verhoogde Duitsch land eerst, in Februari, de invoerrechten met 50 pet., van 20 op 30 R.M. wa' een maand later gebracht werd op70 R.M. Ons aan deel op de Duitsche kaasmarkt daalde daar om dan ook van 67 tot 58 pet. van de geheele Duitsche invoer. Toen ging de C.Z.C. er toe over om door vrijwillige beperking de boter- "abrieken tot ca. 30 pet. productiebeperking ;e animeeren. Ze wilde dit doen door een toeslag te geven op teruggeleverde ondér- Met de veeverkoop naar Rusland is het, zooals men weet, helaas misgeloopen. Ook voor de p'u mveeteelt was het niet gunstig in het afgeloopen jaar, zoo z'lfs, dat de eieren gesteund moes en worden d or een garant.eregrling in Maart en later dcor over neming van geleden verlies bij export, waar van echter alleen de kleine eieren profiteer den, wat wel vreemd lijkt nu jaren lang al-- les is gedaan om een zwaar ei te verkregen. Dal Barneveld, doch zonder resultaat, pro testeerde, is dan ook licht te begrijpen. Thans is een teeltregeling afgekondigd, waardoor de grootte van den pluimveestapel beinvloed kan worden en de kwaliteit der dieren ongevoerd Tet voorbereiding hiervan weiden de broedmachines geïnventariseerd, waarhij is geblekèn dat al de aanwezige broedmachines een capaciteit hadden van ongeveer 12 millioen eieren. Deze worden per jaar 4 4 5 maal gevuld, zoodat de productie van kuikens enorm groot is. Ook is de eier- inVoer de vorige week gemonopoliseerd. Met de bloembollen liep het ook evenals met alle andere land- en tuinbouwproducten, totaal verkeerd. Zoo florisant als het anders in de Lxillenstreek was, zoo treurig was de toestand dit jaar. Om een eind te maken aan de reusachtige overproductie werrl door een comité uit de vereen, voor bloembollene 1- tuur een saneeringsplan on'worpen. Door den Minister werd een gommissie benoemd en geïnstalleerd op 24 April, welke reeds midden Mei gereed was met plannen. De kweokcr moet nu teeitbewijzen heblien en om deze Ie verkrijgen een hoeveelheid hleem'rol len inleveren ter vernietiging. Ook zijn er exportbewijzen noodig. Men kreeg dus in krimping der voorraden en voorkomen van verdere, uitbreiding. Ook de bollent.iekkerij heeft het zwaar. Doch de riood dringt vaak tot cnergre. Reeds in do Iaaiste week \an November kwamen dit jaar de eerste in bloei getrokken bloem bollen aan de veiling. Onze veostapel werd op ernst:ge wijze be zocht door het Mond- en Klauwzeer, dat. duizenden beslagen vee teisterde en nog niet geweken is. Alles was dus droef en donker. Een lichtstraaltje bracht de komst, van Spaaa- sche. kali op de Nederlandsche Kun. tmest- markt, waa.door oen kalistrijd ontbrak, die de prijzen met groote <sprongen docd dalen, zoodat de boeren en tuinde.s daardoor deze noodzakelijke kunstmest kunnen krópen voor ongeveer de helft van den prijs van voorheen. Dat de nieuwe pachtwet ook de tuinders ia bescherming nam is eveneens verblijdend. Heel de land- en tuinbouw zijn echter ge reglementeerd geworden door de noodtoe standen. Toch was er nog ausdauer genoeg om tentoonstellingen te organiseeren, en schitterend te doen slagen, zooals b.v. de Primavera, de Dahliatentoonstelling, 'de Westlandsche tentoonstelling. Zelfs wordt aan de plannen voor de groote tentoonstel ling te Heemstede voor 1935 met enthousi asme gewerkt. De zuiveltentoonstelling in het Holland huis te Brussel; de groote pluimveetentoon stelling te Rome, waar ons land de mooiste inzending had, waren een succes. Dat doet ons hart nog goed. Natuurlijk is ook veel vergaderd, veel ge adresseerd, geprotesteerd, gewenscht en ge gispt. De splijtzwam werkte in de organi saties; in troebel water is het goed visschen, denken sommige strevers naar wat naam. Ma r de zaa'c der boeren en tuinders wordt er niet mee gediend. Ook niet met het vragen om inflatie. Dat hebben de boeren in Amerika ondervonden, waar na de ,,zegenbrengende(!)" inflatie de hoeren er nog veel slechter aan toe zijn. Nog slechter zelfs dan hier, waar de ver mogenstoestand volgens onderzoeik bij de boeren zeei is gedaald. Bij de boeren in de zeekleigebieden met 59 pet., in de zandgebie den met 28 pet De dagen van thans zijn donker. In de natuur zoowel als in de cultuur. Het D itsch handelsverdrag, zoo pas afgesloten mag eenig licht geven, meer licht althans als toen het vorig jaar eindigde ook tijdens onderhande lingen over het Duitsche handeLverdrag. Meer ücht als toen deze midden Feb. uari mislukten. Ivïeer licht dan het met recht, veel gegispte accoord, dat eind April door onze vertegenwoordigers was getroffen. Nog zijn de toestanden donker. Nog is de toekomst bang. Maar ook nog gelooven we, en moeten we blijven gelooven, dat Hij. Die het wereldgebeuren leidt, er Zijn wijze be doelingen mee heeft, dal Hij ze zóó leidt. Met het vertrouwen, dat niets ons bijgeval overkomt. d°ch alles uit Zijn wijze Vader hand ons gezonden wordt, gaan we 1934 tegemoet. Het, geve allen werkelijk heil en werkelijk De Rotterdamsche haven in 1933 Eenig herstel in de tweede helft van het jaar Het verkeer van massagoederen iets toegenomen, dat van stukgoed niet verder gedaald Het scheepsverkeer van alle havens in de Rijn-Maasdelta, van Hoek van Holland tot en met Dordrecht, is in het afgeloopen jaar, gerekend naar de netto inhoud der binnengekomen zeeschepen, met een totaal van rond 19 millioen registertons, ongeveer millioen tons grooter geweest dan in het voorgaande jaar; te Rotterdam alleen be draagt de verbetering meer dan een hal! millioen tons tot ongeveer 15Vo millioen tons. Het herstel te Rotterdam komt geheel op rekening van de tweede helft van hei jaar, na de invoering, op 1 Juli, van het verlaagde tarief van zeehavengeld, in de eerste helft van het jaar was wel het totaal cijfer voor de Rijn-MaasdeJta ongeveer 110.000 tons hooger dan in het overeenkom stige tijdvak van het vorige jaar, maar te Rotterdam bestond toen nog een achter stand van ongeveer 75.000 tons. Te Antwerpen is het scheepsverkeer even eens met ongeveer millioen tons toege nomen tot T7V2 millioen tons, te Hamburg bleef het verkeer vrijwel gelijk op rond IS millioen tons, terwijl voor Amsterdam een kleine teruggang 'tot millioen tons is te constateeren. Het goederenverkeer ter zee over de Rot terdamsche haven is van 20.5 millioen ton nen (van 1000 kg) in 1932 toegenomen tot rond 22.5 millioen tonnen in het afgeloo pen jaar. De verbetering komt vrijwel ge heel voor rekening van de specifieke massa eoederen, kolen, erts, hout en olie, waar tegenover de aanvoer van granen iets terug geloopen is, evenals de verschepingen van ijzer en metalen; de reeds een aantal jaren onafgebroken voortdurende daling bij het stuk eoederen verkeer is echter tot staan ge komen, en heeft in de tweede helft van het jaar zelfs voor een kleine verbetering voor sommige belangrijke soorten plaats ge- De Kolenverschepingen De kolenverschepingen zijn met ruim 3 millioen tonnen ongeveer millioen ton nen grooter geweest dan in 1932; in 1931 wp.rden 8.5 millioen tonnen verladen in 1913 echter nog slechts 3.9 millioen tonnen De aanvoer van steenkool uit Engeland en voor een gering deel uit Polen, is met ruim 900.000 tonnen, slechts enkele duizenden ton nen grooter geweest dan in het voorgaande jaar, waartegenover in 1931 nog ruim één illioen en in 1913 1.2 millioen tonnen arden aangebracht Deze aanvoer is niet geheel voor binnenlandsch gebruik be stemd, een niet onbelangrijk deel wordt in lichters overgeladen voor verder transport naar Duitsche, Fransche en Zwitsersche Rijnhavens. De aanvoer van ertsen en ander zwaar massagoed is met ongeveer millioen ton nen gestegen tcc 3.2 millioen tonnen, tegen nilüoen tonnen in 1931 en 9.1 millioen tonnen in 1913. De aanvoer van granen ging weer iets achteruit, nl. met ongeveer millioen tonnpn tot rond 4.5 millioen tonnen, tegen 5.0 millioen in 1931 en 5.1 millioen tonnen in 1913. Daarentegen is de aanvoer van brandstof-olie, zonder de steeds toenemende hoeveelheden welke inl de nog niet tot Rotterdam behoorende nieu we petroleumhaven te Pernis worden aan gebracht, weer met ongeveer 100.000 tonnen gestegen tot rond 900.000 tonnen, tegen één millioen tonnen in 1931, doch nog slechts 400.000 tonnen in 1913. De houtaanvoer is 1.4 millioen tonnen ongeveer dubbel zoo groot geweest als in hel vorige jaar, dit jaar is vooral veel papier (rolletjes) hout in onze haven aangekomen, een feit waar aan de invoering van mechanische midde len voor het verwerken van dit hout onge twijfeld niet geheel vreemd is; in 1931 wer- den 1.1 en in 1913 1.4 millioen tonnen honf te Rotterdam gelost. De verschepingen, van ijzer en andere metalen zijn met .- d 200.000 ton teruggeloopen tot slechts 7lij.óiJü tonnen, tegen 1.2 millioen tonnen in 1931 en l.l millioen tonnen in 1913. Het stukgoederenverkeer Het stukgoedverkeer bleef eohter met 2.u millioen tonnen zakgoed en 2.4 millioen tonnen andere stukgoederen op dezelfde hoogte als in het voorgaande jaar. Dat dit peil overigens nog weinig bevredigend is, blijkt wel duidelijk uit het feit dat in 1931 nog 2.9 millioen tonnen zakgoed en 2.6 mii- lioenen tonnen andere stukgoederen werden, verwerkt, en in 1913 zelfs van elk der beide soorten rond 3.5 millioen tonnen. Intusschen is er reden om over het voor loopig behaalde resultaat tevreden te zijn, te meer omdat ten gevolge van de zich voortdurend uitbreidende beperkingsmaat regelen de handel in verschillende artike len bijna zonder onderbreking blijft achter uitgaan, de uitvoer van aardappelen en meststoffen is b.v. al zeer sterk achteruit gegaan, voorts zijn de aanvoeren van olie zaden, copra, vruchten, plantaardige olie ea tabak teruggeloopen waartegenover echter voor rijst, cacaolroonen, veevoeder, meel, wol katoen, huiden en looistoffen eenig her stel is op te merken. Bij de groep machines e.d. valt een sterke teruggang ihj de ver schepingen van Duitsche machines naar Rusland op te merken waartegenover ech ter de uitvoer van in Nederland vervaardig de machines sterk is toegenomen. Deze uit voer bestond voor het grootste deel uit ma chinerieën voor suikerfabrieken in Dritsch- Indië. Het aantal arbeidstaken van havenarbei ders in drenst van bij de Scheepvaartver. Zuid aangesloten werkgevers is in de eerste helft van het jaar bijna 10 pet. ten achter gebleven bij het overeenkomstige tijdvak van het voorgaande jaar; in de tweede helft va.n het jaar is de werkgelegenheid in de havenbedrijven over het algemeen iets groo ter geweest dan in 1932, maar de achter stand kon toch niet geheel worden inge haald. In de eerste helft van het jaar wa ren vele ondernemingen gedwongen het aantal vaste arbeiders in te krimpen. Over het geheele jaar is aan vaste arbeiders on geveer een half millioen gulden minder loon betaald dan in het voorgaande jaar, losse arbeiders daarentegen ruim een kwart millioen gulden meer.

Nieuwe Leidsche Courant | 1933 | | pagina 8