WOENSDAG 27 DECEMBER 1933 FWEEDE BLAD PAG. 6 STADSNIEUWS VAN HET STADHUIS HINDERWET Burgemeester en Wethouders van Leiden; Gezien het verzoek v&n D. van Tongeren om vergunning tot het oprichten van een kook- en .banketbakkerij in het perceel Hoogewoerd no. 53, kadastraal bekend Ge meente Leiden. Sectio D no. tSUU Golet op de artikelen G en 7 der Hinder wet; Geven kermis aan het publiek, dat ge noemd verzoek met de bijlagen op de secre tarie dezer gemeente ter visie gelegd is; alsmede dat op Zaterdag den Januari 1934 des voormiddags te half elf uur in liet perceel Breestraat 125 Bureau van Ge meentewerken) gelegenheid zal worden ge geve» om bezwaren tegen dit verzoek in ti brengeik, tenvijl zij er de aandacht op ves tigen, dat niet tot beroep gerechtigd zijn zij, die piet overeenkomstig art. 7 der Hin derwet voor het Gemeentebestuur of een zijner leden zijn verschenen, ten einde hun bezwaren mondeling toe te lichten. J. SPLINTER Gzn., Weth.. Lo. Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 23 December 1933. DRANKWET Burgemeester en Wethouders van Leiden hrengen ter algemeene kennis, dat A. Gerritsen, te Leiden, een verzoek heeft in gediend ter bekoming van een verlof B voor den verkoop uitsluitend van alcoholvrijen drank voor gebruik in het perceel Haarlem merstraat no. 87, aldaar. J. SPLINTER Gzn., Weth.. Lo. Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 23 December 1933. KOSTELOOZE GENEES- EN HEEL KUNDIGE HULP Burgemeester en Wethouders van Leiden hrengen ter kennis van 'hen, die zich daar toe hebben aangemeld, dat de kaarten ter bekoming van kostelooze genees- en heel kundige hulp, gedurende het jaar 1934. moe ten worden afgehaald in het Elisabethshot aan de Oude Vest en wel op Dinsdag 2 Ja nuari 1934, van des voormiddags negen tot twaalf uur en vagj. des namiddags twee tol vier uur. A. VAN DE SANDE BAKHUIJZEN, Burgemeester. J. A. VAN DER STOK, lo. Secretaris HOOGLANDSCHE KERK ORGELCONCERT FEIKE ASAIA Het stroomloos worden der Amsterdam- sche Gemeentetram kan oorzaak worden, dat men te Leiden tc laat bij een concert komt. Dat overkwam ons gisteravond en zoo be traden we pas de Hooglandse lie kerk toen Feikc Asma de bruisende Finale van zijn tweede nummer de Eerste Symphonie en Bé-mineur van Alexander Guilmant inzette. Vooraf was gegaan de Suite Kerstfeest I van Jan Zwart. Er was nochtans gelegenheid te over, het technisch geweldig knappe spel van Feike Asma de volle maat onzer waardeering te geven. Hij is leerling van Jan Zwart en i9 zeker door den invloed van dien meester aangegrepen door orgelenthousiasme. Zijn spel getuigt er van; er zit vaart en gloed in. Voorshands wil het ons toeschijnen, dat .Asma. die waarschijnlijk nog zeer jong >s, 'vooral op de virtuoze zijde van het orgelspel is aangewezen. Hij wil nu nog tooncn, dat hij het instrument technisch in zijn macht heeft, de kunst van registratie uitnemend verstaat, de geheimen kent, waardoor hij fraaie klankcombinaties verstaat. En dat alles lukt hem overtuigend. Later komt de tijd van de verinniging cn van de innerlijke statieuze pracht. En die tijd komt zeer zeker, want Asma is zeer muzikaal. Wij hoorden dan uit de „Suite Kerstfeest" II van zijn meester Jan Zwart een drietal fragmenten on verder van Jan Zwart nog Voorspel on Koraal Ev. Gez. 160 1, het ont roerende lied dat op Oudejaarsavond ons weer zal herinneren aar. de vergankelijkheid der aardsche dingen, en verder Finale en Koraal Ps. 72 11: „Zijn naam moet eeuwig eer ontvangen". Men leert er den componist uit kennen als een man van muzikale fan tasie, die zijn vak door en door verstaat; ik behoef slechts te denken aan de Fuga uit het laatste. Men leert er Asma uit kennen als Ijekwaam en geestdriftig vertolker. Daartusschen hoorden we nog de „Suite Gothique" van Léon Boëllmann, die ons even aan César Franck herinnerde. Een werk vol geestdrift en schoonheid met een innig „Prière" en een schuimende „Toccata" als finale. Het concert was naar de niaterieele zijde bedoeld ten bate van het orgelfonds voor de Jlooglandsche kerk. We hopen, dat dat fonds heel spoedig zeer sterk mag worden, want restauratie van het orgel is geen overbodige weelde. Het klinkt soms schel en hard, voor al in de hooge regi ters. Ik denk alleen maar aan de hooge fluiten in het Voorspel en Koraal van Gez. 160. De heel' Asma is een schoon orgel waard. LEIDSCH POLITIE MUZIEKGEZELCHAP Door het Leidsch Politi e-M uz iekg c zei scha p werd onder leiding van haar directeur, den heer M. Bolderdijk, op Zaterdag jl. deelgeno men aan het Groot Internationaal Muziek concours te Rotterdam, uitgeschreven dooi de Harmonievereeniiging „industrie" aldaar, hetwelk wordt gehouden in de zaal van het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen. In de Ie afdeeling Fanfare wist. zij beslag te leggen op ©en lsten prijs met 518 punten, met compliment van de jury (495 punten was voldoende voor een lsten prijs). Dit. is zeer zeker een groot succes voor dit gezel schap en voor den heer Bolderdijk, die voor het eerst met dit gezelschap op een inter nationaal concours uitkwam! K. VAN K. VAN RIJNLAND HANDELSREGISTER. Nieuwe inschrijving. 21 Dec. Rijnsburg's Autobedrijf, Rijnsburg, Oegstgeesterweg 3b. Handel en reparatie-inrichting van automo bielen en garage. E.: A. A. H. Dijksman, Rijnsburg. Wijziging. 23 Dec. Van der Velden en De Jong, Oegstgoest, v. Assendelftstraat 12, aan nemersbedrijf. De vennootschap onder firma is omgezet in een naamlooze vennootschap onder den naam: N V. Nationale Aanne mingsmaatschappij v.h Van der Velden er De Jong. (Ned. Staatscrt.: 11 Dec. 1933, Bij voegsel Nr. 2187). Dir.: P. G. de Jong, Oegst- geest. Comm.: M. van der Velden, Leider dorp. Maatsch. kap. f 150.000, waarvan ge plaatst en gestort f 70.000. BURGERLIJKE STAND ON»V*lT»OT7WD' I Peet 29 J. en 8 Lanter man 22 J. - - D Zanib»ivr 29 j. en C Lacourt 27 J H Rri ndt 2(1 en JBnlstier 18 J ORPOREN: Allda Cornelia Bernadetta d c C, W Oofer^lioff en Chr Petera OVERLEDEN. W Alt wedn 78 j. J M C Krijgsman, ongeh. vr. 75 j. RESIDENTIE-ORKEST KERSTMATINéE Een volle zaal ontving den gastdirigent van het Residentieorkest en de verwachtin gen werden niet teleurgesteld. Als Beetho ven-dirigent heeft Georg Széll reeds zijn sporen verdiend en heeft hij zich lauweren verworven in Europa en Amerika. Een Beethoven-programma met niet minder dan drie magistrale weiken werd gisterenmid dag naar volle waarde geïnterpreteerd, en meer dan voldaan waren de toehoorders over het vele dat Georg Széll en het Resi dentie-orkest hebben geschonken, waaraan ook Arthur Rubinstein het zijne heeft hijgc- dragen. Een volledig beeld van hoogverhe ven kunst en schoonheid roept Beethoven voor ons op. In 't programmaboekje staan enkele interessante gegevens vermeldt om trent de werken die uitgevoerd zullen wor den. Geen wonder was het, dat de Leonore II met zoo'n enthousiasme werd ontvangen, want dirigent Széll (men ontwaart dit heel gauw) is een musicus die de diepte van Reethovens wezen kent en peilt, in wien machtige dingen actief zijn. De invloed, die van hem uitgaat is dwingend. Ongemeen boeiend is zijn interpretatie. Men voelt het aan, het naderen van het crescendo steeds meer het steeds meer verdwijnende dé- crescendo tot het kleinste pianissimo toe. Hij houdt in met terughoudend handgebaar, wekt op, vuurt aan, benadert, bereikt en houdt vast „de sfeer". Iu volle gedegenheid kwam de T.eonore II (over wier historie men de inlichtingen in het programma kan na slaan) tot ons. Hierna speelde Arthur Rubenstein „het 49 klavierconcert" en een gevoel van bewon dering komt meer en meer over ons als wij luisteren naar den pianist, die zóó in zich zelf opgesloten, zóó evenwichtig en met zoo'n oppermachtig kunnen in zijn Beetho ven-vertolking was. Uit technisch oogpunt, alles volmaakt, aanslag, toon, passage, ge bonden of staccato-spel; octaven-passages en pedaalgebruik. Alles vlekkeloos. In zijn voordracht vastberaden en zeker. Heel zijn spel is karakter, soms ietwat gereserveerd, met iets afgeslotens in zijn voordracht, maar de visie is stoer; groot het expansief vermogen, dat soms in geweldige maar toch eenigszins omknelde spontaneïteit oplaait. De klankuitstorting in de bas is oppermach tig, met vingertoppen die niet zouden we ten wat zachtheid is, om even later in do allergrootste innigheid de toetsen tc stree- len, de rechterhand in zijde-zachte aanra king. Vasthoudend en suggestief was zijn interpretatie, die grooten indruk maakte De radenzen waren van eigen hand. Diri- get Széll de groote imposante figuur met zijn dwingend gebaar behoeft geen mu ziek. zelfs niet hij de hegeleiding van den solist, dat wil dunkt ons nogal wat zeggen. De I.eidenaars lieten zich niet on betuigd wat hebben zij den solist beju beld. Tot slot de 3de Symphonie van den mees ter. In zijn „Hervische Symphonie" zingt Beethoven zijn heldenvereering uit, krachtig in rhythmen, in harden drieklank-motief, rouwt hij om den held die voor hem zijn grootheid verloren had. Hieraan volgt het „Scherzo", om haar eenvormige beweging karakteristiek met het aanverwante „Trio", een prachtig virtuozennstukje aan dp drie hoorns toebedeeld. Dan de „Finale", het slot van een onsterfelijk kunstwerk. De vertol- kig stond rotsvast een opeenvolging van emoties, overrompelend van klank en toch zoo melodisch fijn en dichterlijk, 't Was alsof de dirigent één groot instrument be speelde en het orkest liet zich bespelen. In volle overgave, in de grootste soepelheid ge vend de individueele exnressie van den di rigent met al haar rubato, klank en kleur- schakeering, in geven en terughouden, in fijnheid en aandrijving. Een concert van veel orchestrale beteekenis is dit geweest. En aan het slot was de huldiging enorm, 't werd een ovat'o aan dirigent Széll en aan het Residentie-Orkest, dat volop en recht matig hierin deelde. GEVEILDE PERCEELEN Ten overstaan van den notaris S. J. Ruizoveld te Zoeterwoude. Bouwmanswoning c.a. met de perceelen weiland in den Vlietpolder onder Ofwegen, gem. Woubrugge (veil. perc. 1, 2, 3 en 4) na afz. afmijning te zamen in bod f 12.501, kooper de heer H. L. Maarschalk te Zoetei- woude voor f 13.001. Perceel weiland aan de Kromme Does en Wijde Aa te Woubruggo in bod f 1500, koo pers de heer G. Kraan te Rijpwetering en J. Zwetsloot te Hoogrnade voor f 1540. Perceel weiland in den Boschhuijzerpolder te Leilen in bod f 2550, kooper de heer S. Rens q.q. te Voorschoten voor f 2550. Perceel tuinland in den Knotterpolder tt Zoeterwoude in bod f 1000, kooper de heer F. Rodenburg te Zoeterwoude voor f 1012. Perceel weiland in den Knotterpolder te Zoeterwoude in bod f 1300, kooper de heer heer W. Bink q.q. te Leiden voor f 1500. Perceel tuinland in den Knotterpolder te Zoeterwoude in bod f 2600, kooper de heer J. v. d. Putten te Oegstgeest voor f 2600. Perceel grond in den Oostbroekpolder te Zoeterwoude in bod f 2p, kooper de heei J. J. G. de Cler te Leiden voor f 25 Huis met schuur en land te Sassenheim aan den Heerenweg gen. „Martin" in boa f 5100, kooper de heer S. Visser te Alphen a. d. Rijn voor f 5100. Perceel bollenland in den Warmondei- damschen Polder te Sassenheim in boa f 1200, kooper de heer S. Verdegaal te Sas senheim voor f 1700. Perceel weiland in den Warmonderdam sohen Polder te Sassenheim in bod f 700, kooper de lieer J. Uit den Bogaard q.q. te Warmond voor f 750. Café met winkel, schuur en erf aan den Voorhoutcnveg te Voorhout in bod f 3700, kooper de heer E. Dijkstra te Sassenheim voor f 3725. Perceel tuinland in den Elsgeesterpoldei aan den Vooi'houtenveg te Voorhout in bod f 1400, kooper de heer H. Ellenkamp te Voorhout voor f 1850. Perceel bollenland of teelland te Rijns burg (achter Kloo9terschuur) in bod 1 1200, kooper de heer J. v. d. Putten te Oegsi- geest voor f 1275. Villa „Anna" met tuin enz., alsmede koets huis met schuren aan den Haarlemmortrek- vaart na afz. afmijningen tezameen in bod f 6800, kooper de heer J. J. de Cler te Leiden voor f 9000. Burgerwoonhuis, waarin café met erf en tuin aan den Lagen Rijndijk te Leiderdorp in bod f 3409, kooper de heer H. A. F. M. Walenkamp te Leiden voor f 3580. DE DIENST DER APOTHEKEN De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Woensdag 27 tot en met Zondag 31 December a.s. waargenomen door apotheek D. Peil, Kort Rapenburg 12. telefoon 594. Maandag 1 Januari 1934 (Nieuwjaarsdag! nemen waar He apotheken G. H. Blanken, Hoogewoerd 171. tclef. 502. en D. J. van .Dric-sum, Mare. 110, lelcf. 406. DE GLADHEID Do gladheid van den weg tij dons de Kerstdagen heeft zeer weinig ongelukken veroorzaakt in onze stad. Slechts één ge broken pols en één gebroken arm hebben do gladde straten op hun geweten. Op het Rapenburg, hoek Langchrug, is Maandag avond de 50-jarige mej. De N., wonende Rijn- en Schiekade, gevallen. De E. H. constateerde een rechterarmfractuur. Dins dagmiddag viel de 63-jarige mej. M. D.—v. d. T. op de Oude Varkcnsrnarkt. Ze brak de linkerpols en is door den E. H. D. naar het Acad. Ziekenhuis gebracht. Dit zijn de eenige ongelukken van eenigo beteekenis. Het is verder afgeloopen mei schrammen, schaafwonden, blauwe plek ken, verstuikte enkels en dergelijke kleine euvels. Het was overigens abominabel glan. Vooral Maandagavond hebben vele jonge dames vele gilletjes moeten slaken omdat ze zoo glibberig op hun beenen stonden en vele schuchtere cavaliers hebben daarbij triomfen van mannelijke vastberadenheid gevierd. Men zag menschen op een soort beeren- voeten voorzichtig langs de huizen schuife len en zich aan elke deurknop vasthouden. Gelukkig hebben Gemeentewerken en politic in bewonderenswaardig tempo de straten van hun grootste gevaarlijkheid beroofd. Gister was het dan ook in de meeste straten weer veilig. Uit den Omtrek ALPHEN AAN DEN RIJN AUTO GEVONDEN DIE IN AMSTERDAM GESTOLEN BLEEK TE ZIJN Langs den Westkanaahveg werd le Kerst dag 's morgens een onbeheerde luxe auto aangetroffen, tenvijl van den eigenaar of bestuurder niets viel te bespeuren. Een en ander kwam de politie vreemd voor, die zich in verbindinug stelde met het Commis sariaat van Politie te Amsterdam. Aldaar \erzocht men inbeslagneming der auto en indien mogelijk aanhouding der bestuurder, daar bleek dat het hier een auto betrof, die volgens letter en nummer Zondagavond aldaar ten nadeele van den heer H v. H. was ontvreemd. De politie die de auto hier na inbeslag nam, heeft deze later ter be schikking van den eigenaar gesteld Van den bestuurder in casu waarschijnlijk den dic-f was geen spoor meer te ontdekken, deze heeft door benzinegebrek de wagen ach tergelaten en heeft zich daarna ijling uit de voeten gemaakt, GLADDE WEGEN De gladheid van den weg heeft ook in onze gemeente voor menige autobestuurder en voetganger heel wat consternatie ver oorzaakt Ernstige ongevallen kwamen even wel gelukkig niet voor, dank zij de getrof fen maatregelen daar reeds spoedig vanwege gomeentewerken overal zand werd gestrooid Niettegenstaande kwamen langs den Rijks straatweg nabij het Goudscherijpad op een gegeven moment niet minder dan 3 luxe auto's met elkaar in botsing. Een en ander bleef echter tot materieele schade beperkt die onderling werd geregeld Dinsdagmor gen kwam een vrachtauto van de Water en Liclitbedrijven alhier in aanrijding met een melkwagentje van den melkventer H. De melkwagen die werd beschadigd boteste vervolgens door een etalage van den sla ger van Zw. in de Hoofdstraat, terwijl een groot gedeelte der melk op de straat te recht kwam. Ook hier kwamen echter geen persoonlijke ongevallen voor. HET IJS Hoewel lang niet verre van betrouwbaar heid kan worden gesproken, daar de aanhoudende dooi overal gaten in het ijs heeft doen ontstaan, werd na de lichte vorst die wij de laatste 2 dagen weer waar namen, gisteren Dinsdag in onze ge meente overal weer druk schaatseq gereden. Zelfs werd hier en daar ook op den Rijn gereden. Oppassen is echter geboden, daar vooral langs de kanten op tal van plaat sen het ijs geheel onbetrouwbaar is ge worden. FILMAVOND Vanwege de Nederl. Chr. Radioverg. zal alhier Donderdagavond 28 Dec. in de Geref. Kerk Raadhuisstraat een Woord- en Beeld avond worden gehouden Vertoond zullen o.a. worden de films: De landdag van deJ N.C.R.V te Apeldoorn; Défilé voor H H de Koningin in het stadion; Opening v. d. Staten-Generaal en met de Microfoon op reis van de N.C.R.V Behalve dat er een spre ker gevraagd zal worden, zal do opening en sluiting worden verricht door Ds. G. Mulder én Ds J. de Bruin CHR. NAT. WERKMANSBOND Bovengenoemde bond hield in „Bethel" haar maandelijksche ledenvergadering. Na de opening als gebruikelijk met gebed en schriftlezing door den voorzitter, word door den inleider van dezen avond de heer G. de Jeu, het Kerstevangelie behandeld, naar aanleiding van de bekende schriftwoorden uit Gen. 3 15: „Ik zal vijandschap zetten''. In een uitvoerig betoog zette spr. het gewel dige Heilsfeit van de vleeschwording des Woord uiteen. De onderlinge bespreking die om deze inleiding volgde, was zeer leer zaam. Na goedkeuring der notulen en be handeling der ingekomen stukken ging men over tot de bestuursverkiezing. De beide af tredende bestuursleden de heeren Vermeu len en A. Groensveld werden met een over groots meerderheid van stemmen herkozen. Van de rondvraag werd een druk gebruik gemaakt. Hierna volgde de sluiting die werd verricht door don voorzitter den ht-er C Koren die na ook de nieuwe leden He heb hen verwelkomd, allen een gezegend Kerst feest toowenschte. KERSTWIJDING „ONS HUIS" In „Ons Huis" het gebouw va/i de Chr. Werkioozen werd een zeer geanimeerde Kerstwijding gehouden. Het inwenlige van het gebouw was tot dit doel op overeenstem mende wijze versierd, zo/dat het geheel een gezellige sfeer bood. De belangstelling van de werkioozen wns zeer groot. Na do gebrui kelijk" opening, behandelde de heer Jaspci- se, leider van „Ons Huis'', de Kerstgeschie denis naar aanlcidirg van Lucas 2, waarbij deze op zeer gevoelvolle wijze wees op dc groote lierde oGds, geopen.inaard door de zending des Zcons in het vle--sch. In d" pan ze werden de aanwezigen verschillende tractalies rondgediend. De heer A. Gro ne void sprak de aanwezigen hiei/ia toe na mens den Chr. Besturenbond en wenn-hte allen een gezegend Kerstfeest. Vervolgen.^ trad als spreker op de heer Hcorponberg, hoofd der Chr. Oranjeschool, die de aan be zigen wjst te boeien door het schetsen van do levensgeschiedenis van don Japnnsrhen zendeling Kagnwa, d>ns leven, werken cn denken gehoel gewild was om de bescha ving van zijn volk op hoogei en zedeiijker peil te hrengen, maar bovenal om het volk bekend le maken m»t het Christendom. Ook op het socim! terrein bleek dn', deze Japances con belangrijke rul hoeft vervuld Ifet geheel dezer i;c-.i!'lmeerf..e bijeenkomst weid afgewisseld door eenige aardige zang stukjes van de dames v. d. Holm. In welge kozen bcwoordu gen bracht .le hoer v. d. Helm, dor. leider don heer Jacpei-se trema nog dank voor zijn aangename leiding, waarop dt bijeenkomst op ge .ruik?iiji%e u ij zo werd gesloten. Voor het heengaan werd een ieder echter nog onthaald op oen keu rige tabakspijp en oen pakje tabak resp. Iwschikbaur gesteld door de firma's Th Nie- meijer uii Groningen en Douwe Egbert uit Joure. KORDAAT OPTREDEN In een onbewaakt oogcnblik geraakte een 5-jarige dochtertje van de familie M. in do Willernstraat in een bijt van een sloot, ge legen achter deze straat. Het kind dat ang stig gilde wist zich zelf niet te redden, doch kwam integendeel onder het ijs terecht Ge lukkig werd het ongeval opgemerkt door den agent van politie den heer D. Deze be dacht zich geen oogcnblik en begaf zich ter stond naar de plaats des onheils. Ai hoewel hij zelf nog gedeeltelijk door het ijs zakte, mocht hij het genoegen smaken het kind van een anders zeker wissen dood te red den I-Iulde aan onzen kranigen politieman. HAZERSWOUDE RECTIFICATIE. Het bericht in ons blad van Vrijdag over het aanhouden van een ruitenvernieler was in zooverre onvolledig, dat daarin nog ver meld had dienen te worden, dat de uit zijn bed gelichte W. v. K. aan het vernielen van de ruit geen schuld heeft gehad. Er is dan ook alleen tegen Ant. K. proces-verbaal op gemaakt UITVOERING „EXCELSIOR". Het Chr. Mannenkoor „Excelsior" gaf aan den avond van den Tweeden Kerstdag, on der leiding van den directeur, den heer P. J. Jansen, van Gouda, in de Geref. Kerk zijn tweede openbare uitvoering. De voorzitter, de heer A. Vreugdenhil, opende met te la ten zingen Ps. 98 3 en 4. las Ps. 96, ging voor in gebed en sprak een openingswoord. Daarop werd het programma, dat uit 12 nummers bestond, op zeer uitnemende wij ze afgewerkt en gaf „Excelsior" aan de vele aanwezigen een avond van kunstgenot. Ter afwisseling werd door den heer C. J. Spruijt keurig orgelspel ten gehoore gebracht. Aan het einde werd door den voorzitter een woord van dank gebracht, waarop namens de Ring Leiderdorp door den heer Goedhart van den Rijndijk een slotwoord werd. ge sproken, waarop hij, nadat de Avondzang was gezongen, voorging in dankgebed. NED. HERV. KERK. In een gehouden vergadering van Nota belen der Ned. Herv. Kerk is als Kerkvoogd herkozen de lieer D. van Klaveren en ge kozen in de vacature J. Vellekoop de heer A. A. Matze. Tot voorzitter van het College van No tabelen der Ned. Herv. Kerk werd herkozen de heer A. van der Lelie, terwijl in de plaats van den heer A. A. Matze tot secretaris van het college gekozen werd de heer J. Blij- leven. burgerlijke stand. BEVALLEN: Gvd Haas—van Velzen d J M van MilOlU&rhoek z M Straver—van Am sterdam z N van Aalst—Zokveld d J Kle- kemvan Hoes-U d H van DorpQualm d Chr Koetsier—ft*m d W Baerveldt—v Stlgt OVERLEDEN: M Veelenturf 76 j.,.1 wed van A D van Kempen KATWIJK AAN DEN RIJN DEBATAVOND Door de A.R. Kiesvereeniging „Nederland en Oranje" wordt Woensdag 3 Jan. 1934 een openbare vergadering met debat belegd in de zaal der Geref. Kerk. Als spreker zal op treden de heer E. Kloosterman van Schie dam met het onderwerp „Hitler of Colijn" (Nationaal Socialisme of Calvinisme). Aan vang half acht. THEOLOGISCHE SCHOOL De in de Geref. Kerk gehouden collecte voor de Theologische School te Kampen heeft opgebracht 1 28.66. COLLECTE Ter gelegenheid van het Kerstfeest werd in de R. K. Kerk een collecte gehouden ten hate van de St. Elisabeth's Vereeniging. Deze bracht 200 op. BEEN GEBROKEN De heer A. v. KI. kwam door de gladheid te vallen en werd met een gebroken been opgenomen. Met de ziekenauto werd hij naar het ziekenhuis gebracht. KERSTFEEST GEREF. ZONDAGSSCHOOL Met de kinderen der Geref. Zondagsschool werd gistermiddag in de Geref. Kerk het Kerstfeest gevierd. De voorzitter der Zondagsschoolvereeni- ging, de heer C. Korpelshoek, opende de bij komst op de gebruikelijke wijze, waarna hij de aloude kerstgeschiedenis vertelde. Door Aagje v. d. Jagt en Albert Ilouwaard werden gedeelten van het Kerst-Evangelie opgezegd. Hierna wist één der onderwijzers de heer P. A. Schoneveld, de kinderen te boeien door een kerstvertelling. Nogmaals toonden enkele leerlingen, Marietje v. d. Perk en Bastiaan Zwaan, wat zij hadden geleerd door het opzeggen van Lofzangen. De heer Jac. v. Beolen bracht aan de ou ders en verdere belangs t llenden verslag qit omtrent het leeren der kinderen in het af geloopen jaar. Aan de leerlingen, die de Zondagsschool verlieten werd door Ds. Meijering met een toepasselijk woord een Psalmboekje uitge reikt. Het geheel word afgewisseld met tractatie, het zingen van Kerstliederen en gemeen schappelijk gezang. Na een slotwoord eindigde Ds. Meijering deze geslaagde Kerstfeestviering met dank gebed, IJSVERMAAK Gisteren werd door de Jeugd weer druk schaa'sen gereden op de Zanderij vaart. De grooteren reden op Het kanaal, waar aan weerszijden gereden werd tot aan Katwijk aan Zee. Voorzichtigheid vooral bij de bruggen blijft echter geboden! KATWIJK AAN ZEE DE WERKLOOSHEID Als werkloos staan 1U3Ö personen inge schreven. KOUDEKERK KERSTFEEST Op Tweede Kerstdag des namiddags te half drie uur, had in de Ned. Herv. Kerk alhier dc Kerstfeestviering plaats "met dc kinderen der Zondagsschool onder leiding van ds. Odé alhier. Het kerkgebouw was weer geheel bezet met. ouders on belangstellenden. Door ds. Odé werd een Kerstverhaal ver teld en donr den leider der Zondagsschool den heer J. van der Sterre, eveneens een verhaal, hetgeen bij de kinderen zeer in den smaak viel. De kinderen werden weer rijkelijk ont haald op versnaperingen, terwijl ook een groot aantal klcedingstukken werd uit- amleclri. Het was reeds ongeveer zes uur, loon ils. Odt met dankzegging eindigde en 'ie kinderen hoogst voldaan huiswaarts keerden. IJSVEREENIGING Op Donderdag 28 Dee. a.s., des avonds te bah acht. zal in café De Bruin alhier, dooi de bestaande ijscomniissie een vergadering belegd worden, waartoe alle belangstellen den worden opgeroepen tot nadere bespre kingen voor een od te richten ijsvereeniging „SOLI DEO GLORIA" De Geref. Zangvereeniging „Soli Deo Gloria" gal' gisteravond onder leiding van den Directeur, den heer G. de Wolf uit Lei den, haar jaarlijksche zanguitvoering in de Geref. Kerk alhier. Nadat gezongen was Psalm 751 en 4 opende ds. Haspers de bijeenkomst met ge bed. In zijn openingswoord roept ds. Has pers allen een hartelijk welkom toe op deze dertiende uitvoering. Spr. zegt, dat het zin gen is een gave die God den mensch heeft gegeven. Laat dan deze avond staan In het teeken van Soli Deo Gloria. Vervolgens werd de leiding overgedragen aan den Directeur. Al spoedig bleek, hoe ijverig onder de bekwame leiding van den directeur is gestudeerd. Er werd met animo en bezieling gezongen. Door een kinderkoor werden ook een paar nummers gezongen, dia veel succes hadden. Op verzoek werd zelfs nog een nummer herhaald. Aan het eind dankte ds. Haspers voor de groote belangstelling. Met dankbaarheid kunnen alle mede werkenden, maar in 't bijzonder directeur en koor op het welslagen van dezen avond terug zien. Met het zingen van den Avondzang en dankgebed door ds. Haspers werd deze avond gesloten. CRISIS-BAZAR. De bezar, welke georganiseerd wordt door een damescomité ten bate van de crisiscom missie te dezer plaatse, za! vermoedelijk wor den gehouden in de tweede helft van Febru ari, zoodat diegenen, welke hun medewerking toezegden, beleefd verzocht worden hun bij drage, in welken vorm, uiterlijk in de tweede helft van Januari aan de bekende adressen in te zenden. LISSE GEM. ARBEIDSBEMIDDELING Bij de Gemeentelijke Arbeidsbemiddeling alhier stonden verleden week ingeschreven 735 werkioozen. In dezelfde week van hei vorig jaar stonden 210 personen minder in geschreven. Het verschil is dus groot. SCHAKEN „De Uil" (HillegomLisse) De competitiestand na de 4e ronde luidt: Eerste groep. gesp. pnt. gem. P. G. A. Hofikes 4 31/2 0.8S G. Marinus 3 21/i 0.83 J. J. Bol 4 2y2 3 0.63 P. cie Rooy 5 0.60 Th. Schouten 2 1 0.50 W. G. A. Verleun 4 0.50 C. Wiedijk 3 1 Va 1 0.50 J. Philippo 3 0.33 Mej. M. Marinus 4 1 0.25 Mej. M. Marinus 4 1 0.25 Tweede groep. A. Plhilippo 4 4 1.— P. J. van der Mey 4 3 0.75 Mej. W. de Vries 3 2 0.67 Mej. G. Marseille 5 3 0.60 Mej. B. Marseille 4 1 0.25 J. Walraven 4 1 0.25 P. Kleefstra 1 0.00 G. Vermey 4 0.00 ZUID-HOLLANDSCHE BOND VAN KLEIN KWEEKERS In café „De Beurs" vergaderde de Klein Kweekersvereeniging onder voorzitterschap van den heer J. H. Hageman. Mede waren ter vergadering aanwezig de Hoofdbestuursleden, de heeren van den Nouland en Bekker. Het crediet-vraagstuk werd door de heer v d. Nouland nader belicht Besprekingen werden gevoerd over een eigen orgaan of reservcering van een ge deelte van het weekblad „De Hohaho" Tegen het laatste waren nogal enkelen te gen. Nadat de heer v. d. Nouland deze kwestie nader had toegelicht werd besloten een gedeelte van „De Hobaho" te reservee ren, waarbij de leden zich verplichten een abonnement op dit orgaan te nemen. Als afgevaardigde naar de algemeene vergadering werd benoemd W. Vrijburg. De voorzitter dankte de aanwezigen voor de belangstelling. JAARWEDDE-REGELING GEMEENTE- PERSONEEL In verband met het feit, dat de Pen sioenraad ook de kindertoeslagen willen betrekken in den aanslag voor het pen sioen van ambtenaren, werklieden en veld wachters der gemeente, stellen B. cn W. den Raad voor de jaarwedde-regelingen te wijzigen en de kindertoelagen als „tijdelij ke" toeslagen te beschouwen. BOUWERGUNNING Den heer J. Mijnders Gz. is door B. cn W vergunning verleend tot. verbouwing van het pand Kanaalstraat 91 tot een woon- en winkelhuis. SPORTTERREIN B. en W. stellen den Raad voor het Gem Snortterrein beschikbaar tc stellen aan de plaatselijke voetbalverenigingen „Lisse" en ..L.R.C.", zulks tegen een jaarlijksche ver goeding van resp. 250.— 150.—. PLUIMVEE- EN KONIJNEN TENTOONSTELLING De groote Pluimvee- en Konijnententoon- stelling belooft in één woord schitterend te worden. Wij vernemen, dat ruim 1000 dieren voor deze tentoonstelling staan ingeschreven, waarbij zeer vele rassen zijn vertegenwoor digd. De tentoonstelling is geopend op 1 en 2 Januari 1934. Op den tweeden dag hebben werkioozen tosgang voor slechts 10 cent VOOR DE RUSSISCHE CRISTENEN Alhier heeft zich een Comité gevormd uit de Protestantsche Kerkgroepen om ac tief werkzaam to zijn tot leniging van den nood der Russische Christenen. Het secre tariaat is gevestigd hij den heer P. van Ilartinesveld Kanaalstraat 27 alhier. Wij hopen nadere mededeelingen te doen over dezen arbeid. HET OPENBAAR ONDERWIJS Aangezien door der. Raad der Gemeente uit hezuïnigmgsoogpunt de de-de leer kracht der openbare school op wachtgeld Radio Nieuws. WOENSDAG 27 DECEMBER Programma 3: 8—12.20 Langenberg: 12.20 14.20 BrussalVl: 14.20—15 20 Midi. Res: 15.20 16.20 Deutachl.-Bïnder; 16.20—17.20 Warschau: 17.20—19.35 Brussel VI: 19.35—20.05 Kalundhcig 20.05—20.30 Praag; 20.30—ufl.. Warschau, daar nu Langenberg Programma 4: 12.20—17.36 Daventr 17.35— 18.20 Londen Nat: 18 20—21.30 Weenen; 21.30— 23 Boedapest 23afl Daventr DONDERDAC! 28 DECEMEER Programma 3: S.OO Lanscnberg; 21.20 Brus sel VI.; 14.20 Midland R.cg.; 15.20 Langenborg; 17.20 Brussel VI. Programma 4 11.20 Ivalundborg; 12.20 P/ en. try; 17.35 Londen Nat.; 18.20 Langenberg. 19 20 Warschau; 20.30 Beromunster; daarna Berlijn of Luxemburg. VRIJDAG 29 DECEMBER Programma 3: 8.00 Langenborg; 12.20 Luxem burg; 14.20 Kalundborg; 15.20 Langenberg; 17,20 Brussel VI.; 21.86 ParUs Radio. Programma 4; 11.20 Kalundborg; 12.20 Daven try; 17.35 Warschau: 20.20 Radio Suisse Ro- mande; 22.20 North. Reg. ZATERDAG, 30 DECEMBER Programma 3: 8.00 Langenberg; 12.20 Brussel VI.; 14.20 Kalundborg; 15.20 Langenberg; 17.20 Brussel VI; 19 20 Warschau; 20.20 Parijs R.; daarna Langenberg. Programma 4: 9.50 Parijs R-I 11-50 Kalund borg; 12.20 Daventry; 15 30 Beromunster; 17 50 Londen National 19.00 Brussel; daarfta Daventry werd gesteld, tracht de Oudercommissie dier school gelden bijeen te brengen om den heer Piquet als derde leerkracht te handhaven. burgerlijke stand. BEVALLEN: J C v d Eist—Elfering d. OVERLEDEN: S Huizer 9 mnd.; J W Verde gaal 65 3. NIEUWE WETERING BAZAR WILHELMINA De opbrengst van de Bazar, gehouden in de Naaischool „Wilhelmina", vprmeerde.-d met een bijdrage van H. M. de Koningin, stelde het Comité in staat aan het bestuur twee nieuwe trapnaaimachines te schenken- NOORDWIJK ZANGUITVOERING „ZINGT DEN HEER". In de Geref. Kerk te Noordwijk aan Zee gaf de Chr. Zangvereeniging „Zingt den Heer" gisterenavond, voer een volle kerk, een uitvoering onder leiding van den heer G. A. Wiggers. Dc heer J. Hoekstra, die dezen avond de leiding had, opende met gezamenlijk zin gen en gebed, waarna een kort openings woord volgde. Spr. zeide o. a. dat het een goede gedachte is geweest deze uitvoering op den tweeden Kerstdag te geven, gezien den aard der liederen. Muziek heeft voor vele menschen, aldus spr., een groote aan trekkelijkheid. Er gaat invloed van uit, al is die van voorbijgaanden aard. Spr. herin nerde er aan, dat Luther de theologie en muziek en zang als twee der grootste ga ven Gods verheerlijkte. Met muziek en zang gevoelen wij ons verwant aan God, zegt spr. Na wijlen Ds. Koers te hebben her dacht, was het de beurt aan de gangver., die onder de bekwame leiding van den hoer Wiggers een keurig programma ten gehoore bracht. Het goed bezette koor, met ver scheidene prima krachten, het geheel in harmonieuse gaafheid, opende met Psalm 138 1 en 4, waarna het moeilijke „Hym- nus" van J. R. v. d. Glas heel goed werd vertolkt. Nadat twee kerstliederen waren gezongen, zong de sopraan Mevr. C. M. v. d. Niet-Sweers „Psalm 1" van Handel en „Ruth 1 1617" van onzen plaatsgenoot, den heer Th. H. Polman, waarbij bleek dat de soliste over een volle, zuivere stem be schikt. Het le gedeelte van Psalm 95 van Mendelssohn-Bartholdy bekoorde door het prachtig gezongen slot. Na de pauze werden enkele bekende lie deren gezongen; vooral „Blijf met mij Heer" maakte diepen indruk. Met koor en orgel begeleiding zong Mevr. v. d. NietSweers een prachtige solo-partij. Psalm 84 1, 2 en 6, met waardige orgelbegeleiding, was een keurig slot van de uitstekend geslaagde zanguitvoering. Met eenige toepasselijke woorden bracht de heer Hoekstra dank aan dirigent, solis ten, koor en organist voor het geboder» kunstgenot. Na het gezamenlijk zingen van het engelen-lied „Eere zij God" werd de avond op de gebruikelijke wijze beëindigd. NOORDWIJK AAN ZEE NED. HERV. KERK. In het College van Kerkvoogden der Herv. Kerk alhier zal verandering komen doordat de heer S. Admiraal bij periodieke aftre ding zich niet meer beschikbaar stelt en de President-Kerkvoogd de heer J. Plug Jz. als zoodanig heeft bedankt. Voor eerstgenoem de zijn candidaat gesteld de heeren H. Ad miraal Thzn. en D. Smit, en voor de laatste de heeren P. Plug Jzn. en G. v. d. Luit NOORDWIJKERHOUT RAADSAGENDA. De Raad dezer gemeente zal vergaderen op Donderdag 28 December 1933, des voor- middags te 10 30 uur. Agenda: 1. Ingekomen stukken; 2. Behan deling van de circulaire van den Minister van Sociale Zaken d.d. 14 December 1933, No. 1359 betreffende het verstrekken van een Kerstgave, alsmede van den brief van Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland d.d. 22 December 1933; 3. Behandeling van het schrijven d.d. 18/21 December 1933 -'an Ge deputeerde Staten van Zuid-Holland betref fende de begrooting, dienst 1934. VERGADERING DE EENDRACHT". De veilingvereeniging „de Eendracht" houdt een vergadering op Vrijdag 29 Dec. 1933 in café de Zwaan, des avonds om 7.30 uur. VERGADERING STEMGER. LEDEN. Op Vrijdag a.s. zal er in de Ned. Herv. Kerk een vergadering plaats vinden ter ver kiezing van twee notabelen. De heeren P. Reijneveld en T. Bouwmeester zijn aftre dend. Deze vergadering vangt aan te 7 30 u. KERSTFEESTVISRING ZONDAGSSCHOOL. Onder overgreote belangstelling had gis teravond de kerstfeestviering plaats met do kinderen der Zondagsschool. Ds. v. Noort liet zingen Ps. 98 vers 2 en ging voor in ge bed. Hierna vertelde Ds. v. Noort de. kerst geschiedenis. Nadat de kindaren eenige versjes gezongen hadden vertelde moéster Arends een ander verhaal. Aan het eindo van deze bijeenkomst werden aan allo kin deren pakjes uitgereikt en aan diegenen die de Zondagsschool verlieten werd met 'n toepasselijk woord een bijbeltje gegeven. Ten slotte werd gezongen Gez. Ill vers 2 cn ging Ds. v. Noort voor in dankgebed.

Nieuwe Leidsche Courant | 1933 | | pagina 6