WOENSDAG 27 DECEMBER 1933 EERSTE BLAD PAG. 2 Volgens de laatste berichten be draagt het aantal dooden ten gevolge van de spoorwegramp bij Lagny thans 220, terwijl het aantal gewonden dubbel zoo groot is. Zóó vele lijken zijn onherkenbaar verminkt, dat een volledige lijst van de slachtoffers onmogelijk te geven is. wond te worden. Doodsangstig riep ik mijn vrouw toe: „Ben je gewond?" Verschillende kecren herhaalde ik mijn vraag, maar mijn vrouw zoo kwam ik later te weten was evenals ik, geheel bedolven onder een berg bagage en ofschoon ook zij geen kwetsuren opliep, kon zij mij niet antwoorden. Na eenige minuten, die verschrikkelijk lang duurden, begreep ik. dat men trachtte ons uit onze vreeselijke positie te bevrijden. Een man was met alle macht bezig den wagon leeg te ruimen en riep ons toe moed te hou den. Eindelijk slaagde hij in zijn pogingen. Eenige oopenblikkon later vroegen mijn vrouw en ik dankbaar naar den naam van onzen redder. Hel was de heer Collot, bur gemeester van Dampierre les Joinville. Nooit zullen wij dezen naam vergeten en ik ben voornemens hem een brief te schrijven, waarin ik zal trachten hem al mijn dank baarheid te betuigen"'. Een jonge reserve-officier, wiens pas on dergane emoties nog nauwelijks waren ge kalmeerd. gaf de volgende bijzonderheden omtrent hetgeen hij gezien had van de cata strophe: „Onze trein, dat wil zeggen, de veronge lukte trein aldus vertelde de jonge offi cier zat propvol reizigers. Daarom stond ik in een zijgang van een wagon tweede klasse. Ik rookte rustig een sigaret toen ik even voor Lagny voelde, dat mijn wagon ontspoorde. Zoo reed hij nog even door, mis schien tien meter en sloeg toen naar links om. Ik lag languit op den vloer van de zij gang met de »-uit van een portier boven op mijn hoofd.. Niet zonder pijn slaagde ik er in de ruit te breken en zonder te veel snij- woruien kon ik mij uit den wneon werken. Wat ik toen zag, was oen vreeselijk schouw spel. Onze wagon was bijna gpheei vernield. Van alle kanten verhie\en zich de hartver scheurende kreten der slachtoffers. De twee achten' ons rijdende wagons waren niet meer dan een onherkenbare hoop verwrongen ijzer en versplinterde stukken hout. Hier en daar scheen een roodachtige gloed van be ginnende branden door de ijskoude mist. Een van de eersten, die te hulp snelden, was een inwoner van het dorpje Pomponne, die het volgende verhaal deed: „Het was verschrikkelijk zoo vertelde hij met een stem, nog hecsch van ontroe ring te zien. hoe de overlevenden als dol geworden, vluchtten, sommigen met bloe dende gezichten, anderen hun gekneusde ledematen ondersteunend. Eerst waren het eenige particuliere wagens die te hulp snel den, daarna de gendarmerie van Lagny en van C.helles en de brandweer uit de omstre ken en tenslotte eenige ambulances. Toen hegon de moeilijke bevrijding van de ge wonden". W y Een lijstje van spoorwegrampen Zelfs in Frankrijk, waar het aantal ons-p lukken op de spoorwegen niet klein is, is het aantal slachtoffers van de ramp bij LagnV zonder precedent. Het vorig jaar, op 16 Sept. 1932, veroor zaakte de spoorwegramp bij Turanne in Al giers 81 dooden en 100 gewonden. Op 12 Sep tember 1917 is bij Saint Michel de Maurien- ne een trein met verlofgangers verongelukt. Er waren toen ongeveer honderd dooden. Dp censuur van die dagen verhinderde publi catie. Te voren had een spoorwegramp met zeeg veel dooden plaats op 22 Juli 1891 nabij Paónt Marnie, waarbij 50 dooden en 180 ge wonden vielen te betreuren. Op 28 Juni 1884 viel nabij Richelieu een trein in de rivier: 97 dooden en 383 gewon den De eerste ernstige spoorwegramp, waarbij de bekende ontdekkingsreiziger Dumont d'Urville het leven verloor, had plaats op 8 Maart 1848 nabij Bellevue, waar bij 43 personen om het leven kwamen en negen gewond werden. Interessant zijn ook de cijfers van het Mi nisterie van Openrihre Werken omtrent het totaal aantal dooden per jaar, tengevolge van spoorwegongevallen, waaruit blijkt, dat de ramp bij Lagny meer slachtoffers ver oorzaakte, dan anders het geheele jaar val len, met uitzondering van de oorlogsjaren Het gpmiddeld aantal dooden als gevolg van spoorwegrampen bedraagt 153 per jaar. Deelneming De deelneming met de slachtoffers in bin nen en buitenland is zeer groot. De Presi dent der Republiek heeft direct, nadat, hem de ramp was hekend geworden, zijn deelne ming laten betuigen aan den Minister van Openbare Werken en heeft zijn sympa thie met de familieleden der slachtoffers bekend laten maken Het Kerstfeest, dat president Lebrun Zondagmiddag aan een aantal kinderen zou aanbieden, is uitgesteld tot 31 December. De buitenlandsche diplomatieke vertegen woordigers hebben bijna allen reeds Zondag bij den Minister van Buitcnlandschen Za ken, Paul Boncour, de deelneming van hun regeeringen betuigd. Het Belgische Roode Kruis zond een telegram van deelneming aan het Fransche Roode Kruis. De begrafenis der slachtoffers. Maandag is op het ministerie van open bare werken een conferentie gehouden, on der voorzitterschap van minister Paganon, die werd bijgestaan door onderstaatssecre taris Bertrand als vertegenwoordiger van den minister-president. Aanwezig waren o. a. de directeur-gene raal van de spoorwegen op het ministerie, de directeur van de gemeentelijke politie, de secretaris-generaal van het prefectuur van de Seine en de directeur van den Oos.t- spoorweg. Besproken werd, hoe de regeering aan de slachtoffers van het ongeluk bij Lagny de laatste eer zal bewijzen. Besloten werd, dat Woensdagochtend 9.45 in het station waar de slachtoffers liggen opgebaard, een eenvoudige lijkdienst zal worden gehouden, waarbij alleen de familie en enkele regeerings-vertegenwoordigers aanwezig zullen zijn. Paganon en de president van den Oost spoorweg zullen een rede houden. Bewijzen van deelneming. Uit bijna alle landen zijn aan de Fran sche regi'crinp bewijzen van deelneming ge zonden. Verscheidene gezanten hébben den minister van buitenlandsche zaken bezoe ken van rouwbeklag gebracht. Op een onbewaakten overweg tusschen Pontoise en Peissy heeft een botsing plaats gehad tusschen een autobus en een „auto- motrice" (de onlangs in Frankrijk ingevoer de zeppelinvormige extra-snelle trein). Ongeveer twintig personen werden ge wond. Het onderzoek naar de oorzaak van do ramp wordt voortgezet. Inmiddels zijn de ge arresteerde machinist en stoker van den D- trein ParijsStraatsburg gisterenavond laat in vrijheid gesteld, aangezien men voorloo- pig geen enkele reeele grond van verden king tegen hen heeft, liet staat nog steeds niet vast of het signaal bij nadering van den D-trein op veilig of on\ei!ig stoni De ver schillende getuigenverklaringen spreken el kaar tegen en de proefnemingen die gisterocli tend op het traject zijn genomen en een ne gatief resultaat toonden, bieden den rechter van instructie weinig steun. Hedenmorgen wordt in aanwezigheid van de leden der Fransche Regeering in de in het Gare de l'Est ingerichte chapelle ardan- te een mis gelezen. De familieleden der slachtoffers kunnen, oor zoover zij het wenschen, daarna beschik ken over het stoffelijk overschot hunner na bestaanden, terwijl de overige slachtoffers op kosten der maatschappij zullen worden bij gezet PRESIDENT MACIA t CATALONIE'S VRIJHEIDSHELD Uit Barcelona: Kolonel Macia, de presi dent van Catalonië, is Maandagmorgen om 10.55 uur overleden. Zijn stoffelijk overschot is opgebaard in de groote St. Georges-zaal van het generaliteits aleis. De baar is bedekt met de Catalaansche vlag. Door vier man van de „Escuedra", waarbij zich vele leden van het Catalaansche parle ment en jongelieden, die Macia indertijd in ballingschap volgden, hebben gevoegd, is de eerewacht bij de baar betrokken. H'et aantal personen dat langs de baar defileerde, wordt geschat op 150.000. HET VONNIS VAN LEIPZIG DE NAZI-PERS ONTSTEMD De nationaal-socialistische pers is zeer on tevreden over het vonnis van Leipzig en schrijft, dat het volgens het rechtsbewustzijn van het volk een volkomen vergissing is, dat Torgler en de drie Bulgaren zijn vrij gesproken. Het rechtsleven beweegt zich nog te veel in de banen van de overwonnen libe rale gedachte waarvan het volk vervreemd is. Het rechtsbewustzijn van het volk moet niets hebben van de formeel-juridische gron den waarop de beklaagden zijn vrijgespro ken. Wat zal er verder gebeuren Men verwacht, dat de Bulgaren over de grens zullen worden gezet. Torgler blijft in handen der politie. Offi cieel wordt meegedeeld, dat hij zelf liever niet in vrijheid wordt gesteld. Als politiek leider zou hij echter toch wel in arrest ge houden zijn. Of voor v. d. Lubbe een gratie-verzoek kan worden ingediend, is voorloopig een juri disch probleem, omdat een gratie-verzoeK slechts behandeld wordt, wanneer de veroor deelde zelf het indient. Of dat bij de geestes gesteldheid van v. d. Lubbe zal geschieden en of v. d. Lubbe het initiatief heeft zijn verdediger te verzoeken een gratie-verzoek in te dienen, kan thans nog niet gezegd wor den. Wel verwacht men, dat in de geheele wereld misschien reeds heden groote aan tallen menschen zioh met verzoeken om gratie voor v. d. Lubbe tot de Rijiksregeering zullen wenden. MACIA Hedenmorgen zou de begrafenis plaats hebben, die o.a. door den President der Spaansche republiek, Zamora, zou worden bijgewoond. Fransesco Macia, die in 1859 geboren werd, koos de militaire loopbaan. In 1923 begaf hij zich in de politiek en erd een fel tegenstander van den dictator Primo de Rivera en het koningschap. Hij volgde weldra den leider der Cata laansche separatisten Cambo op en werd de ziel van de beweging, die de zelfstandigheid an Catalonië langs revolutionairen weg vilde nastreven. Herhaaldelijk moest hij naar het buiten land vluchten voor de vervolging van do Spaansche regeering en toen hem in 1931 gratie werd \erlcend. werd zijn terugkeer in Catalonië een ware triom'tocht. Na den val der monarchie werd Macia uit geroepen tot president van Catalonië, dat nu weldra erkend werd als „Catalaansche staat in de Spaansche republiek". Hij was ook leider van de linksche Cata laansche partij, de „Esquerra Catalana", dio in 1931 een overweldigende meerderheid be haalde, maar bij de kort geleden gehouden verkiezingen door de katholieke Liga Catala na verslagen werd. Jean Casanovas, voorzitter van het Cata laansche parlement, neemt het president schap tijdelijk waar. In politieke kringen spreekt men van de mogelijkheid dat de Spaansche ambassa deur te Brussel, Salvator Albert, opvolger van Macia zal worden. AMNESTIE IN DE VEREENIGDE STATEN Uit Washington: Roosevelt heeft ter gele genheid van het Kerstfeest een proclamatie uitgevaardigd, waarin hij bekend maakt, dat hij ongeveer 1500 gevangenen amnestie verleend en in hun burgerrechten hersteld heeft Deze gevangenen zijn in de oorlogv jaren veroordeeld wegens spionnage, ver- arad, oppositie tegen de deelneming der Ver eenigde Staten aan den oorlog of wegens weigering zich voor den militairen dienst te laten inschrijven. De moesten hunner zijn veroordeeld we gens pacifistische activiteit WOLKBREUKEN TE JOHANNESBURG KAAPSTAD, 27 December. Gedurende de Kerstdagen is de omgeving van Johannesburg door zware wolkbreuken geteisterd, waardoor twaalf personen om het leven zijn gekomen. SCHIP VERGAAN MONTREAL, 27 December. In een hevigen sneeuwstorm is de New Foundlandsche schoe ner .yMonica Hartary", nabij de kust van New Foundland vergaan. De uit 9 koppen bestaan de bemanning kwam om het leven. RUSSISCHE EXPEDITIE ZOEKT HET GRAF VAN WILLEM BAREN 1SZ MOSKOU, 27 December. Een der vele Rus sische Poolexpedities heeft zich tharm officieel tot taak gesteld te trachten op het eiland Nova Zembla het graf te vinden van den na afloop van de overwintering aldaar om het leven gekomen Nederlandschen zeevaarder Willem Barentsz. De overblijfselen van de overwintering, die men reeds in den loop van dit jaar heeft gevonden, zyn voor nader onder zoek naar het Poolmuseum te Leningrad over gebracht. SNEEUWSTORMEN IN AMERIKA NEW YORK, 27 December. Boven het groot ste gedeelte van de Noordelijke helft der Ver. Staten, heeft gister een sneeuwstorm gewoed, aardoor op vele plaatsen het verkeer is lam 0elegd, en waardoor het lijden der armsten en duizenden werkloozen ten zeerste wordt ver ergerd. Boven de stad New York en de N.O. staten woedde de storm hevig, terwijl tevens groote hoeveelheden sneeuw vielen. In da staten Washington, Oregon en Idaho kwam het tot overstrooming en moest het spoorwegverkeer worden gestaakt. In totaal worden uit deze staten 23 dooden gemeld. Ook bijna het geheele vliegverkeer moest tenge volge van den sneeuwstorm worden gestaakt. Tienduizend werkloozen zijn aan het sneeuw ruimen gezet. ARMEENSCH AARTSBISSCHOP TIJDENS KERKDIENST DOODGESTOKEN Aartsbisschop Léon Tounain, het hoofd van die Armeenecho kerk in Noord-Amerilca, is Zondag tijdens een kerkdienst doodgesto ken. In verband met dezen moord zijn vier personen in hechtenis genomen. SPAANSCH SCHIP VERGAAN Zes opvarenden verdronken Het kleine Spaansche stoomschip „Juana Nieto", op weg van Casablanca naar Linea, is tengevolge van den storm op de rotsen geslagen. Zes van de negen opvarenden zijn verdronken. CHAUTEMPS' FINANCIEELE PLAN Definitief aangenomen Het geheele finanoieele plan van het kabi net Ch au temps ie Zaterdag jl. in Kamer en Senaat definitief en met groote meerderheid aangenomen. Groote vrengde in het land Uit Tokio: De vreugde in het land over de geboorte van een kroonprins is groot; In verscheidene steden worden feestelijkheden georganiseerd. Te Tokio trokken ook Zondag duizenden, onder wie vele vrouwen en kin deren, langs het keizerlijk paleis, waarbij zij met miniatuur-vlaggen wuifden. Gelukwenschtelegrammen werden ontvan gen van Koning Geonge en Koningin Mary van Engeland, van President en mevr. Roo sevelt, den President van Polen, de regse- eten en buitenlandsohe autoriteiten, ring van Mandsjoeko en vele andere vor- De bladen melden, dat de regeering den keizer zal verzoeken op 29 Dec., den dag, waarop de kroonprins zijn naam zal ont vangen, een amnestie op groote schaal af te kondigen. Naar officieel te Tokio wordt medege deeld, zal de Keizerin den kroonprins zelf voeden. Bij de andere kinderen was dit niet het geval. De 2óe December is in verband met de heugelijke gebeurtenis van de geboorte van den kroonprins tot naticnalen feestdag ver klaard ter herdenking van Keizer Taisho. VULKAANUITBARSTING IN JAPAN Uit Kagoéhime wordt gesetind, dat vier personen zijn gedood, vier werden vérmist, tien zijn ernstig en twintig personen licht gewond door een uitbarsting van den vul kaan op het eiland Kuchinoerabe, 85 mijl ten Zuiden van Kyushu. Tien huizen werden onder de gloeiende asch bedolven. De bevolking van het eiland bestaat uit 1800 zielen. TOKIO, 25 Dec. De uitbarsting vam den vulkaan Kuchinoerabu Shima duurt voort Volgens de jongste berichten uit Kagosbi- mas worden no? veertig personen vermist Er is veel vee omgekomen. De bewoners van het eiland vluchten naar de kust, waar zij wachten op hulp, die met den grootstan spoed uit Kyuehu wordt gezonden. NOG EEU REUZENREPTIEL? Naar de Italiaansche bladen uit Syracuse melden, is in de provincie Syracuse, in de moerassen van Pantano eveneens een ge heimzinnig neuzenreptiel, gelijk aan de zee slang van Loch Ness, waargenomen. De bevolking van de provincie houdt zich ernstig met de geheimzinnige verschijning bezig. De eerete mededeeling kwam van een boer, waarop jagers op zoek zijn gegaan, die eveneens verklaarden, het geheimzinnige dier te hebben gezien. De staart van het di*r alleen zou een lengte van vier meter heb ben. De jagers hebben op het dier gescho ten. dat daarop spoorloos is verdwenen. VULKAANUITBARSTING OP DE PHILIPPIJNEN Zestien dooden. Vele hnizen verwoest Tengevolge van een vulkanische uitbar sting, gepaard aa.n een springvloed, zijn tij dens de Kerstdagen op de Philippijnen, 13 personen gedord en velen dakloos geworden De materieele schade is zeer aanzienlijk. In de provincie Sorsogon zijn vele hnizen vernield door een uitbarsting van den vul kaan Buluan. Ook werden vele huizen mee gesleurd door het zwavelhoudend water, dat deze vulkaan uitwierp. PANIEK IN EEN. KERK Zeven dooden Uit Manilla: Toen in het dorp Tunauan in de nachtmis de lichten op het altaar plot seling werden ont6tokcn, meenden de geloo- vigen, dat er brand uitbrak. Er ontstond een paniek en allen drongen naar de Uitgangen. In het gedrang zijn zeven pereonen om het leven gekomen. DE PELIKAAN VLIEGT WEER HDiSTOE! HET VERTREK UIT BATAVIA GROOTE LADING POST. De Pelikaan is vannacht van Batavia naar Amsterdam vertrokken, onder ze-er croote belangstelling, welke deed denken aan de aankomst van Van der Hoop, c.s. in 1927. De heer De Bruin heeft namens de K.N.I.L.M. de bemanning een voorspoe dige reis toegewenscht. Zijn driewerf hoera >r de Pelikaan werd door de geestdrifti- menigte spontaan herhaald. Het publiek drong sterk op, doch 60 militairen uit Mees ter Cornel is zorgden er voor, dat er geen wild gedrang ontstond. Het publiek zong spontaan het Wilhelmus en bracht telkens hoera's op de bemanning uit Ook deze heeft even voor de microfoon het woord gevoerd. De laatste spreker was de heer Perk van de posterijen. ITet hoofd van den P.T.T.- dienst had spr. opgedragen de bemanning afscheidsgroet en goede wenschen het Moederland mee te geven. Ik doe dat met buitengewoon veel genoegen, aldus spr., omdat de belangstelling voor de post an de Pelikaan buitengewoon groot ge- eest is. In aanmerking genomen, dat de post van den Postjager mot die van de Pe likaan in totaal 450 K.G. woog, dan is het el buitengewoon, dat er thans over de 500 K.G. post is, en de Pelikaan naar schatting 100.000 brieven meekrijgt Een grooter en beter bewijs van vertrou wen in de bemanning van de Pelikaan kon wel haast niet gegeven worden. Ik wensrh u namens den geheelen P.T.T.-dienst een voorspoedige vlucht en een behouden aan komst in het vaderland. De start Tegen halfzes (Amsterdamschen tijd) moet ruim baan gemaakt worden, opdat de mo toren kunnen worden aangeslagen. De men schen dringen zoo op, dat de vliegers het toestel ternauwernood kunnen bereiken. Het Marnix-koor van de Marnix van St. Al- degonde, welke pas te Batavia is aangeko- beft het Wilhelmus aan. De cabins het toestel is verlicht. Na afscheid te hebben genomen van de autoriteiten klim men Smirnof en Soer in de cabine. Van alle kanten wordt den vliegers goede reis ge- wenscht, men schreeuwt „achteruit", het laatst ziet men Soer. De landingslichten zijn aangestoken. Het publiek dringt weer op. Er is een zacht drenserig regentje. Eerst draait de rechter motor. De middel ste motor wil het nog niet doen; 15 min. vóór 1 (plaatselijken tijd) draait ook deze motor, twee minuten later zijn ze alle dria in beweging. Om 10 min. vóór 1 komt het toestel in beweging. De Pelikaan rijdt lang a over het vliegveld. De bataljonsmu- ziek van Meester Cornelis heeft het Wilhel mus ingezet. Roode en witte lampen geven de baan aan. waarlangs het toestel zal star ten. Het staat midden in de startbaan stil en is geheel vrij van het publiek. Het toestel los! Om 3 minuten over één taxiet de Pelikaan naar voren. Even later is het toestel los en vliegt het langs de landingslichten. De ver lichte cabine, de lichten aan de vleugels en het staartlicht zijn nog te zien. Het toestel beweegt zich in de richting Bandoeng, al- BIN N EN LAN l) leen de motoren zijn nog te hooren, het ge- luid zwelt echter weer aan en Smirnof c.s. I brengen een laatsten groet aan de geest driftige menigte, die het toestel nazwaait- De Pelikaan is nu in de duisternis ver dwenen. Medan reeds gepasseerd. MEDAN, 27 December. De Pelikaan arri- ^Pi-de hier hedenmorgen te 7.50 uur plaatse lijke tijd uit Batavia en vertrok om S.4S uur naar Rangoon. Het vliegtuig heeft thans 504 kg. post aan boord. Deze tijdstippen komen overeen met Am sterdamse he tijd resp. 1,35 uur en 2.30 uur oormiddags. „In practische banen". Onder instemming van de regeering wordt een nationale beweging voorbereid, om de geestdrift, gewekt door de thans uitgevoer de vlucht van de Pelikaan naar en van Nc- derlandsch-lndië, in practische banen te leiden, met het doet Nederlands plaats in do luchtvaart in de toekomst te bevestigen en te versterken. CONGRES O. S. P. VEEL TELEURSTELLING ONDERVONDEN Het Kerstcongres van de Onafhankelijke Socialistische Partij werd te Rotterdam ge- hoeden onder leiding van den heer Fr. v. d. Goes, vice voorzitter. De partijvoorzitter, de heer P. J. Schmidt was wegens gevan genschap afwezig, wat volgens de heer v. d. Goes een schaduw op dit congres werpt. Hij leest de boodschap van den voorzitter, van uit de gevangenis gezonden, voor. voorzitter wijst op de moeilijkheden cn teleurstellingen in het afgeloopen jaar on dervonden. Bestuursleden verdwenen. Ambto aren moesten verdwijnen uit de gelederen. De uitslag der Kamerverkiezingen, door sommigen als een teleurstelling beschouwd, is dit niet. Men won 30.000 stemmen. Spr. zeide verder de voorloopige misluk king van de plannen tot samensmelting met de R.S.P. te betreuren. In de verhouding met de S.D.A.P. is geen >rnndering gekomen. Men ontwijkt van die zijde nog steeds een prinripieel debat. De maatregelen der regeering werden streng becritiseerd. In een rede verklaarde de heer de Kadt, dat de arbeidersklasse in de laatste jaren slechts nederlagen hoekte en tegen het fas cisme zou zij zich slechts teweer kunnen stellen indien zij haar eenheid herstelde. De sociaal-democratie dacht echter niet aan verzet en de officieele communisten ontbra ken overal waar wezenlijke strijd werd ge voerd, doch dachten er niet aan een werke lijk eenheidsfront te helpen vormen. In een huishoudelijke bijeenkomst wer den de partij-financiën en „de Fakkel" be sproken. Voort:- werden tot voorzitter, secre taris en penningmeester der partij bij en kele candidaatstelling herkozen resp. de hoeren P. J. Schmidt, J. de Kadt en G. Steen, en tot overige leden van het dage- lijksch bestuur de heeren F. van der Goos (Laren) en S. Tas (Amsterdam). Het overi ge partijbestuur werd aldus samengesteld: C. Assink (Enschedé); H. de Boer (IJmui- den); F. - Gies (Zutfen); D. de Jager (Utrecht); J. Kaltcr (Nw. Amsterdam); S. Poppe (Zaandam); mevr. Mr. C. de Ruyter- De Zeeuw (Rotterdam); A. Veltrop (Beem- ster). KERSTBOODSCHAP VAN ROOSEVELT Een pleit voor beoefening der naastenliefde President Roosevelt heeft Zondag een Kerstboodschap tot het Amerikaansohe volk gericht, waarin hij voor do toekomst een pleidooi houdt voor naastenliefde. Roosevelt ontstak de lichten van den ge- mecn6chaps-kenstboom, nabij het Washing ton monument. MIJNONTPLOFFING IN JAPAN Vijftien dooden Uit Tokio: In een kolenmijn op een diepte van vijftig meter, heeft een ontploffing plaats gehad. Vijftien mijnwerkers werden cedood en meer dan dertig gewond. HET BOMBARDEMENT VAN FOETSJAU SHANGHAI, 27 Dec. Volgens nadere be richten waren bij het bombardement van Fcetsjau acht vliegtuigen der Nanking- regeering betrokken. Vijf en veertig perso nen werden gedood en de materieele schade n's aanzienlijk. De Amorikaansche missie meldt, dat haar kerken en andere gehou wei-den beschadigd. De vliegtuigen hebben zinohtbaar geprobeerd de stadsgedeelten waarin buitenlandc6r wonen, te sparen. Een deel der Chineesche bevolking heeft in pa niek te stad verlaten. Bij Tsjangsjau kwam het tot een gevecht tusschen Nankinstroepen en communisti sche troepen, die de Foetsjau-regeering steu nen. Er werden 600 communisten gedood, en naderhand werd do stad door Nanking-troe- pen bezet. Van de zijde der Foetsjau-regeeginr wordt medegedeeld, dat 16 vlie-Juigen 60 bommen op de stad Foetsjau hebban gpwerpen. Veer tig gebouwen werden vernield 30 burgers cn dirie soldaten ^edood en meer dan 100 per sonen gewond. Drie vliegtuigen kond-en wonden neergeschoten. De Nankingtroepen hebben de Mamao Tsjagmam-forten, ongeveer 30 K.M. ten Oos ten van Foetsjau, die door de 10e devisie waren ontruimd, bezet. De oorlogsschepen der Nankin,<rregeering beheenschen ook de Pagodaforten bij Tsjangsjau, waarna 1e troepen der 19e deivsie naar Foetsjau ".ijn opgetrokken. D»ze devisie die zich indertijd heeft onderscheiden in de gevechten bij Shanghai tegen e Japanners, vormt de kern van hot Foetsjaiu leger. Uit Seattle: Tengevolge van de aanhou dende regens en wolkbreuken zijn in het Noordelijk deel van Idaho, Washington en West-Orogon groote overstroomingen ver oorzaakt. Tienta'len steder zijn overstroomd Volgens de tot dusver ontvangen berich ten, zijn twaalf personen o het leven geko men. Meer dan 5000 menschen zijn dakloos. Motorbooten varen door de overstroomde gebieden om hulp te vorlecncn aan de be woners, die naar de bovenverdiepingen dor huizen zijn gevlucht. In de staten van Montana tot Maine heerschte gister een heftige koude, die ge paard ging met sterken sneeuwval. Op ver schillende plaatsen zijn de spoorwegverbin dingen verbroken. Er bestaat ongerustheid over het lot van talrijke visschersbooten, die zich op de groote meren bevinden. KERSTVERGADERING S.D.A.P. Niet per radio uitgezonden Zaterdag hield de S.D.A.P., zooads ge bruikelijk, een groote Kerstvergadering Amsterdam. De heer J. W. Al bar da spreker. Zijn rede werd niet per radio uit gezonden. omdat de Radlio Controle Com missie er teveeel in geschrapt had. Dc spreker verloor zich niet in goedkoo- pe mcetingtaal, doch toekende de economi sche ellende met zwarte kleuren. Wij weten veen raad met het ontzaglijke productie-apparaat, de oogsten vergaan, de fabrieken worden gesloten. Wij begroetten de komende wereld'huisbouding en de daar uit voortkomende wereldvrede. Doch in de laatste jaren zijn wij teruggegaan op den weg. die tot economische wereldorde zou kunnen voeren. Men heeft, tegen de mee ning der meeste economisten in, de grenzen gesloten. Wij leven in een toestand van hhndelsoorlog, waarin alle landen verlie zen. Een toestand, waarvan een bloedige oorlog het gevolg ia, want slechts één in dustrie heeft geen last van de crisis: de oorl ogsin doistri e. Zijn we het dioptepunt der orisis gepas seerd? Misschien, maar 300.000 werkloozen leven met de hunnen op de rand van de on dergang. Daarnaast ligt de politieke depressie. In Duitsohland kreeg cle arbeidersbeweging zwaarder slag dan haar ooit trof. Een nieuwe oorlog dreigt. Ook in Nederland boerde de S.D.A.P. ach teruit. door crisis Duitschland en de Zeven Provinciën. Maar de partij bleef het vaan del trouw. En de burgerlijke partijen, die haar krachten overschotten, worden aangi vreten van het fascisme. Daarom zal de sociaal-democratie de rech ten en vrijheden der arhoiders moeten ver dedigen. Die arboidens moeten ingrijpen 'n ihot wereldgebenrcn, maar met zelfbeheer- sching. Wij vertrouwen op de arbeiders jeugd. In dit vertrouwen durven wij blijven hopen in deze donkerste aller kerstdagen. Nadat de vereeniglng Kunst en Vrijheid nog eenige liederen had gezongen, sprak t'e heer J. W. Matthijseen het slotwoord uit. NED. CHR. REISVEREENIGING DE ALGEMEENE VERGADERING De jaarlijksche algemeene vergadering van de Ned. Chr. Reisvereeniging zal op Za terdag 30 dezer te T c'-'en „In den vergulden Turk" worden geho n onder leiding van Dr. A. van Deursen an Groningen. Aan den vooravond biedt de ontvangende afdee- ling een begroetingshijeenkomst aan. Ter jaarvergadering die om 10 uur 's gens aanvangt komen verschillende huishou delijke zaken aan de orde. O.m. de verkie zing van vier leden van het H. B. in hand met de periodieke aftreding van de heeren D. W. Okker te Dordrecht; Ds. W F. M. Lindeboom te Serooskerke; T. K. Roosjen te Blopmendaal en H. A. Dijkstra te 's-Gravenhage. Van hen stelt de heer Ok ker zich niet herkiesbaar. liet hoofdbestuur heeft naast de an dere aftrndenden voor deze vacaturen mede gecandideerd dc heeren Dr. J. v Brug gen te Heemstede; C. H. Sonneveld tc Gro ningen; Joh. Vooys te Leiden; J. A Knetsch te Den Haag en J. Pleiter te Rotterdam. Daarnaast hebben de afd. Rotterdam cn Don Weerbericht- Hoogste Stand te Vardö 770.9 Laagste Stand te Vestmanor 741.3 Stand vanmorgen halftwaalf 754.0. WEERVERWACHTING (Medegedeeld door het Kon. Ned. Meteorol. Instituut te De Bilt) in het N.: zwakke tot matige Z.O. tot O. wind; in het Z.: zwakke veranderlijke wind, ne- elig tot betrokken of zwaar bewolkt, aan- ankelijk nog weinig of geen neerslag, tem peratuur om het vriespunt tot lichte vorst. BUITENLANDSCH WEERERICHT Het gebied van hooge luchtdruk, dat zoo lang in Noord-Frankrijk lag, trok zich te rug iut het waarnemingsgebied. In het N.O. begon zich een nieuw gebied van hoo ge druk te vormen, dat de baan der depres sie naar Scandinavië blokkeerde en het doordringt over het Z. deel van Europa be vorderde. Inmiddels is over de Oostzee en Centraal-Europa de wind overal weer n; ar Z. tot O. gedraaid en worden de vochtige luchtmassa's met hun temperatuur even beneden het vriespunt thans weer naar de kusten afgevoerd, waardoor ten onzent het betrokken weer met temperatuur om het vriespunt aanhoudt Alleen ver in het N.O. en in het Alpengebied vriest het matig tot streng. In Zuid-Frankrijk vielen zware, op de Britsche eilanden matige regens. TEMPERATUUR Stand vanmorgen halftwaalf 0.4 C. boven vriespunt. VOERTUIGEN MOETEN HUN LICHTEN OP HEBBEN 28 DECEIMBER Van 's avonds 4.21 u. tot 's morgens 7.42 u. WATERSTANDEN RIVIEREN Heden Vorig Heden Vorig Wurtzbnrg 0.00 0 00 Caub 2.90 2.92 Straatsburg 0.00 0 00 Fms 1.04 1.06 Breisach 0.M 0.65 Coblen» 1.04 1.00 Rheinfelden 1.62 1.65 Trier 0.10 0.10 K"hi 0.00 2.01 Keulen 0.47 0.61 Maxau 3.13 3.23 Rührort -1.10 1.02 Diedesheim 0 90 1.03 Wosel -1.43 1.33 Mannheim 1.59 1.65 Emmerik -0.12 005 Lnhr 1.29 1.28 DuBseldorf -0.12 0.03 Mainz 0.34 0.31 Maastricht 40.55 40 70 Bingen 0.8 i 0.90 Venlo 10.05 9.75 HOOGWATER NED. ZEEHAVENS 28 December Delfzijl 8.22 21.05 Hellevoetsl. 018 12.43 Terschelling 5.38 1S.18 Willemstad 1.16 13.39 Har ingen 6.30 14.05 Brouwersh. 11.55 Den Helder 4.05 16.55 Zierikzee 12.17 H.vHolland .34 12.58 Wemeldinge 0. 9 12 43 IJmui'.en 12.10Vlisslngen 1102 23.35 Scheveningen 12.20 Terneuzen 1135 Rotterdam 1.44 13.53 Hansweert 12.06 Haag voor bepaalde vacaturen nog gecan dideerd de heeren Dr. C. Beekenknmp te Leiden; H. Veldman te Arnhem en J. K. Warmenhoven te Rotterdam. Voorts komen aan de orde voorstellen van het hoofdbe stuur tot wijziging van het reglement en van de afd. Den Haag en Leiden. Na afloop van de jaarvergadering vindt een gemeenschappelijke lunch plaats waar na 's middags een leidersvorgadering gehou den wordt, die een besloten karakter zal dragen. OOK WISCH VRAAGT RIJKSSTEUN In de vergadering van den raad der ge meente Wisch werd besloten het getal op centen op de personeele belasting te verla gen van 240 op 200, daar een heffing van 240 opcenten te bezwaarlijk is gebleken. Voor de caféhouders werd de personeele belasting met een derde verlaagd. De gemeen!ehegrooting 1934 sluit met een tekort van 52.000 gulden, zoodat besloten werd tot het aanvragen van rijkssteun. BOOTTREIN „JOHAN DE WITT". De N.V. Stoomv. Mij. „Nederland" meldt, dat de speciale boottrein met passagiers en post, in aansluiting op het s.s. „Johan de Witt" hedenmorgen cm 10.20 uur van Ge nua is vertrokken. Aankomst Donderdag morgen 28 Dec. om 7.02 te Zevenaar, 7.57 te Arnhem, 8.46 te Utrecht C.S., 9.45 te 's-Gra venhage S.S.. 9.29 te Amsterdam W.P., 9.51 te Amsterdam C.S. en 9.56 te Rotterdam (Maas). FRANSCHE VISCHCONTINGENTEERING Volgens mededeeling in de Fransche „Jour nal Officieel" zullen de contingenten voor de invoer van Nederlandsche visch in Frankrijk voor het tijdvak van 1 Januari tot 31 Maart 1934 zijn vastgesteld voor griet, steur enz. op 273.Ó00 kg., voor andere versche of versch geconserveerde zeevisch op 1.400.000 kg., voor gezouten haring op 430.000, voor gezouten of gerookte visch en andere haring op 12.000 kg. SANEERING ZAANDAMS BEGROOTING Twee ton weg gewerkt B. en W. van Zaandam zijn erin geslaagd het tekort, dat op de eerste conccpt-begroo- ting was ontstaan door de verminderde uit- keeringen van het rijk, gezamenlijk ten be drage van ongeveer 200.000 uit eigen mid delen door ingrijpende bezuinigingen te dek ken zonder eenige regeeringshulp. De desbetreffende voorstellen van het col lege moeten nog eenige instanties, o.a. het georganiseerd overleg, passeeren vóór zij door den raad kunnen worden behandeld. E. A. H. v. d. VELDE. Te Loenen is plotseling op 51-jarigen leef tijd overleden de heer E. A. H. v. d. Velde, burgemeester dezer gemeente. Hij zou ip 5 Maart a.s. zijn zilveren ambtsjubileum hebben herdacht.. De overledene was in zijn gemeente zeer gezien, zoodat zijn heengaan door velen zal worden betreurd.

Nieuwe Leidsche Courant | 1933 | | pagina 2