ZATERDAG 23 DECEMBER 1933 DERDE BLAD PAG. 9 Brand in de telefooncentrale te Amsterdam De hoofdstad geisoleerd Tienduizend telefooncellen en 't interlokaal verkeer gestoord Het „zenuwstelsel" van een groote stad geschokt Amsterdam heeft gistermiddag een ramp getroffen, door 'n brand in de telefooncentrale op den hoek van Spuistraat en Raadhuisstraat. Omstreeks kwart over vijf. toen een monteur aan het werk was, in de z.g. splitsingskamer, vanwaar de hoofdkabels uitgaan naar de andere centrales, ontstond plotse ling kortsluiting. De monteur kon nog wegkomen en wist nog een brandhandle over te halen, waar door door het heele gebouw gesig naleerd werd. dat er storing was. Hii liep naar buiten en aan een agent van politie deelde hij mede, dat hij de brandweer moest waar schuwen. Deze agent heeft nog van den brandmelder gebruik kunnen maken. Met zeer veeJ materiaal rukte de brandweer aan. De vlam men sloegen toen uit de splitsing kamer, gelegen op de tweede ver dieping. Met twee stralen op de motorspuit, waarvan één over de mechanische ladder en één straal op de huisleiding, werd de brand gebluscht. De isolatie van de kabels is verbrand. Door het vernielen van deze ka bels door het vuur is de Centrale- Vier geheel gestoord en ook ge deeltelijk Centrale-Drie en hoven de Centrale-Zes. Hierdoor zijn niet alleen 10.000 telefoontoestellen uitgeschakeld, maar ook alle inter communale verbindingen zijn ver broken, omdat ze loopen over de Centrale-Vier. Amsterdam is dus per intercommunale telefoon niet te bereiken. Door de telefoon directie is aan de omroepverccnigingen ge vraagd deze mededeeling uit te zenden. Ook het brandalarmstelsel en de pohtiatele- foonlijnen zijn gedeeltelijk gestoord. Noch per telefoon, noch per brandmelder, gelegen binnen het gebied van de telefooncentrales drie, vier en zes, kan brandweer of politie worden opgescheld. Brandaanzeggingen kun nen dus alleen geschieden door het gaan naar politieposten of brandweerposten. De kantoren liepen tegen dezen tijd uit zoodat de drukte overstelpend was en de politie weinig kon uitrichten, om de orde te handhaven voor het brandende gebouw. Het publiek besefte echter spoedig, dat er orde moest zijn, waarom het zelf de orde hand haafde tot de politie versterkt werd. De „telefoon kapot" Om dezen tijd belden uiteraard talloozen mensehen vanuit de binnenstad hun huis op en andersom werden de kantoren opge beld. In de café's in de omgeving van het Leidscheplein verdrongen zich booze en niet booze dames en heeren ,die maar niet kon den begrijpen, dat de „telefoon kapot" was. Men wist daar nog niet van den brand. Maar reeds om half zes en om kwart voor zes breidde zich ook door de buitenwijken, eerst aarzelend en bijna niet geloofd, het ontstel lend nieuws. Menschen verdrongen zich voor de kiosken om te vragen: of het waar is? Politie-agenten wisten nog geen inlichtingen te verstrekken. Enkelen haastten zich naar de bekende Centrale op de Heerengracht en meenden toen zeker te weten, dat het maar uit de lucht gegrepen was. Inmiddels brandde het gebouw aan de Spuistraat: hoewel de brand weer op snelle wijze den brand, die ten slotte, hoe funest, klein in omvang was, be dwong. Vele autoriteiten en vooraanstaande burgers hadden zich naar de plaats des on- heils begeven. De brandwachten werden toen zij hun taak bijna beëindigd hadden vap alle kanten ondervraagd, de directeuren van het telefoonbedrijf werden aanhoudend door ieder aangeklampt Niemand wist nog hoe groot de omvang van de ramp was. De tijd zonder telefoon Daar, waar avond aan avond de telefoons haast onafgebroken rinkelen, heerschte een merkwaardige stilte. Het was, alsof men teruggpkeprd was tot dien tijd, die wel bijna niemand zich zal herinneren, den tijd zon der telefoon. Alleen op het hoofdpostkantoor was het mogelijk verbindingen met buiten de stad tot stand te brengen. Daar hoopte het pu bliek zich op bij de enkele telefooncellen, waar men zich verdrong om gesprekken «e voeren met Antwerpen, Parijs, Brussel, Ber lijn, Weenen, Boedapest, Marseille, Londen. Daar sprak ook de omroeper van het pers bureau Vaz Dias zijn berichten uit, waar door het geheele land dus op de hoogte van het gebeurde kon worden gesteldEr zullen er ook wel zijn, die verlicht zuch ten: „Eindelijk voor eenigen tijd van het telefoongerammel af." Een slachtoffer van den brand De brand heeft den dood van een der te lefoonambtenaren tot gevolg gehad. De chef van de ondercen'rale aan de overzijde van het IJ. de heer J. van Eyle, zag in de cen trale plotseling alle storingslampen bran den. Hij is daarvan zoo geschrokken, dat hij in elkaar zakte en weldra den geest gaf. De overledene, zoo deelde men ons mede. was hartlijder. De brandweer deelt ons mede, dat alle brandmelders «en Noorden van het IJ, of schoon daar storing is, goed functioneeren. Bij de telefooncentrale aldaar is daarom een brandweervoertuig geplaatst, zoodat het dadelijk kan 'e hulp komen. In de binnenstad moeten de brandmeldin gen aangezegd worden aan de politebureaux en aan de brandweerposten. Waar de brand ontstond Op het hoofdbureau van politie heeft een conferentie plaats gehad omtrent de te ne men eerste maatregelen, die noodig zijn door de storingen, te bespreken. Aan deze conference namen deel de Bur gemeester, de wethouder voor de bedrijven, de heer Jac. Rustige, de directeur van den Telefoon, Ir. Snijders, de onderdirecteuren van dat bedrijf, de ingenieurs Van de Kamp en Maitland, voorts de commandant der Brandweer, de heer Gordijn cn de hoofdcom missaris van politie de heer I-I. J. Vers ees. Een telefoniste heeft de brand ontdekt. Een monteur kon door den sterken rook niet meer de z.g.n. spiitsingskamer binnengaan, waar de hoofdverdeelers zi ten cn de ka bels gesplitst worden naar de verschillende centrales. De draden liggen daar in bossen hijeen. Hoe groot de verwoesting is Alle uiteinden van de kabels van de cen trales 4 en 6 en gedeeltelijk van de centrale 3 zijn weggebrand, evenals de uiteinden van de kabels, die de verbinding lot stand bren gen met de overige centrales. De verwoes ting is buitengewoon groot. De centrale 4 zelf is niet beschadigd. Dat wil dus zeggen: als alle verbindingen in de splitsingskamer weer zijn hersteld, werken de centrales onmiddellijk weer. Ook de ac cumulatorenkamer is geheel behouden ge bleven. Uitgeschakeld voor gebruik zijn de cen trales 4 en 6 benevens een groot gedeelte van 3. Wat zeggen wil, dat het centrum van de stad, gelegen binnen de Buitensingel- gracht, benevens het gedeelte benoorden het IJ uitgeschakeld zijn van telefoonverbindin gen en dat ook het intercommunale verkeer voor de geheele stad is stilgelegd. Kor'sluiting acht men de oorzaak van den brand. De pogingen tot herstel Van de firma Siemens en Halske en den directeur van de telefoon in Den Haag die dadelijk naar hier is gekomen, zijn reeds aanbiedingen ontvangen tot het leveren var materiaal. Ook de hoofdingenieur-directeur van de Rijkstelefoon was reeds 's avonds hier ter stede. Van den Rijkstak van dienst kan op alle mogelijke hulp worden gere- Met de meest belangrijke zaken zal het eerst worden begonnen. Er zullen zoo spoe dig mogelijk verbindingen worden tol stand gebracht voor het interlocale verkeer voor West. Oost, en Zuid, zoodat men van daar uit weer intercommunaal kan telefoneeren. Vervolgens zijn aan de beurt de belangrijk ste gemeentediensten. Hierna komen aan de beurt de abonné's» van centrale 3. Deze zal men overschake len op de Centrale op de Heerengracht, en ten slotte zal de centrale 4 onder handen worden genomen en zullen de nummers langzamerhand worden ingeschakeld. Om «1 deze herstellingen tot stand te brengen zijn naar schat'ing 40.000 meter materiaal noodig. Een gedeelte hiervan zal uit het buitenland moeten komen. Geholpen moeten worden 600 abonné's over het IJ, 1200 van centrale 3 en 7400 van die van 4. Na de Kerstdagen is er nog geen sprake van, dat het telefoonverkeer weer nor maal is Het Interlocale verkeer De conferentie tusschen de autoriteiten van de rijkstelufoon en gemeentetelefoon heeft tot in den nacht voorigeduurd. Hierbij zijn verschillende mogelijkheden tot het en van noodmaatregelen, waarmee in de dringendste behoeften kan voor zien, overwogen. O.a. overweegt men om, nu men maar via tien cellen die op het post kantoor staan, met buiten de stad telefonee ren, lok de twin'ig cellen, die op de beurs staan daarbij te betrekken. De doorverbinding van de interlocale te lefoon met de stad hoopt men te hers'ellen door voorloopig de uiteinden van den in de centrale-Noord binnenkomenden kabel recht streeks te verbinden met de naar de stad gaande kabels. Doch de abonné's van Noord zullen niet zoo spoedig geholpen kunnen worden. Het Hoofd van het telefoondistrict Am sterdam maakt bekend, dat tengevolge van de storing van gemeente-telefooncentrales heden gelegenheid bestaat voor het voeren van interlocale en internationale telefoon gesprekken: 1. in de spreekcellen van het Hoofdpost- en telegraafkantoor; 2. van 822 uur in de spreekcellen van de Effectenbeurs (ingang Beursstraat 5); 3. van 918 uur in de spreekcellen van de Goederenbeurs (iu- gang Beursstraat). De regeling voor de a.s. Zón- en feestdagen zal nog nader worden bekend gemaakt De brandweer en de ramp De ramp is vooral van groote beteekenis voor de brandweer. Als de openbare brand' melders uitvallen, heeft de brandweer nog de telefoon, maar thans is ook dit middel vervallen. Aan den overkant van hei IJ heeft de brandweer een vrij eenvoudige oplossing kunnen vinden. De melders zijn daar niet gestoord, zoodat brandmeldingen qp de cen trale aan den Wingerdweg kunnen binnen komen. De brandweer heeft nu een motor spuit bij deze centrale geposteerd, zoodat de bemanning hier de meldingen voc\ dit rayon kan ontvangen. Moeilijker is het met betrekking tot de kazernes in de binnen stad, welke met eenige daarop aansluitende buitenwijken geheel zijn uitgevallen uit het telefonisch verkeer. Men is nog doende een stelsel voor de posten te bedenken, dat com municatie kan onderhouden met de centraIp seinzaal. Menschen, die door brand getrof fen worden, moe'en evenwel zelf naar de naastbijzijnde brandweerkazerne om den brand aan te zeggen. Van de telefooncentrale is de automati sche centrale zelf geheel van schade gevrij waard evenals de accumulatorenkamer. WADDENZEE GEDEELTELIJK IJSVRIJ In de haven van Harlingen arriveerde Vrydag een groo>: aantal motorschepen uit Den Helder: ook een aantal kleine beurt schepen van Terschelling en Vlieland kwam binnen. Tengevolge van den Zuid-Westelijken wind is het ys op de Waddenzee tivsschen Den Hel der en Harlingen weggedreven. Volgens rao- porten van dp binnengekomen schippers is dit gedeelte van de Waddenzee thans zoo goed als 'geheel ijsvrij. ^eyieckc&mdschz'hfidfiasta I DOOS 2Ö~CT.-TUBE 55 Ër7 60 CT. J SCHAATSEN ALS BEROEp Gauw f 1000 verdiend Toen by de eerste hardrijderyen op de korte baan onder beroepryders in Friesland in het jongste Ijsseizoen den rijders S Molenaar te Joure en T Terpstra 'ce L'ldeboorn bleek, dat zy tot de snelste ryders behoorden, besloten ze met hun beiden buiten Friesland hun ge luk te beproeven en wel in de provincie Zuid Holland Van Gouda uit togen zy er dagelijks op uit om deel te nemen aan wedstrijden in die omgeving. Donderdak keerden zy in Frieslanc terug en het bleek dat zij over het resultaat hun excursie zeer tevreden waren In ruim een week ty'd hadden zij ieder ,500 gulden aan prijzen gewonnen. Over heT. alge meen was de stryd er niet zoo zwaar geweest als in Friesland. Hier en daar hadden echter „Hollandsche" ryders flink partij gegeven. Zy hadden het zelfs een keer tegen een „Hollander" moeten afleggen, n,l tegen De Jong uit Lekkerkerk VIER MIJNWERKERS INGESLOTEN DOOR INSTORTING Allen gered. Vrijdagnacht heeft in de Oranje Nassau- myn III te Heerlen, een instorting plaats ge had tengevolge waarvan vier mijnwerkers werden ingesleten. Mén is met het reddings werk oogenblikkelyk begonnen en spoedig zoo ver gevorderd, dat den ingenlotenen kon wor den toegereikt. Echter moest met de grootste voorzichtigheid worden verder gewerkt, daar gevaar voor verdere instortingen niet denk beeldig was. Te kwart voor één 's middags, ia men er i geslaagd de ingeslotenen te bevrijden. Zy aren ongedeerd. Ook by de reddingswerkzaamheden hebben zich geen persoonlijke ongevallen voorgedaan. HET IJS IN DE RIVIEREN Te Vreeswijk zijn Vrijdagavond drie sleepbooten met ijsploegen uit Rotterdam aangekomen. De schutbalken in de Konin- ginnesluis zijn verwijderd en het ijs in het Merwedekanaal naar Amsterdam is gebro ken. Te Capnlle a. d. IJssel is de motorboot weer in dienst gesteld. Te Puttershoek is de Oude Maas gebro ken. Het ijs is niet gaan drijven, zoodat de veerdienst gestremd is. AMSTERDAM KANTOORSCHIP LEK GERAAKT. Een kantoorschip liggende in den Klove niersburgwal bij de Staalstraat is lek ge worden. Het water s'roomde het schip bin- i. De brandweer heeft met de babyspuit hulp verleend. Het lek werd voorloopig ge- stopt met een zij spek. ONTPLOFFING IN EEN OLIESTOOK INRICHTING. In de Minervalaan 78—80 heeft in de olie stookinricht ng van de centrale verwarming een exploise plaats gehad. Eenige deureu zijn uit de hengsels gestooten, terwijl bo vendien nog schade in den omtrek werd aangfricht. Er hadden geen persoonlijke ongelukken plaats en er ontstond geen brand. AMSTERDAMSCHE CHR. ORANJE-GARDE De eers'e ledenvergadering van boven genoemde Oranje Garde zal gehouden wor den op Woensdagavond a.s. in het Chr. Jeugdhuis, Mr. P. N. Arntszniusweg 22, Am sterdam-Oost, alwaar nadere plannen be sproken zullen worden. Het secretariaat is gevestigd bij den heer .1. Bu tink Jr., Da Costastraat 20. West, alwaar men nadere inlichtingen kan bekomen. MEINEED EN DIEFSTAL. Naar het Hoofdbureau zijn geleid een 41 jarige caféhouder, een 34-jarige los werk man en een 47-jarige loodgieter, die zich aan meineed zouden hebben schuldig gemaakt Hun aanhoud ng was te dier zake door den Officier van Justitie te Haarlem verzocht. Aangehouden ia een 52-jarige venter, die zich aan diefstal van tafelzilver zou hebben schuldig gemaakt. Hij is naar Haarlem, al- r de diefstal gepleegd is, overgebracht; Rechtzaken. In de zaak tegen de belde velllugexploltantei C. de J. en G. T. K., die zich te verantwoorde! hebben gehad als ontvangers op de bloemen en groentenmarkt wegens het opzettelijk val schel ijk Invullen van formulieren welke ee: verklaring inhielden geldende afc maatsta rktgeldcn. .voerlg getuigei twee Jaar gevangenisstraf, voprts eschtie nij hun gevungenneming bij de uitspraak. De rechtbank vonnis wijzend, veroordeelde K. tot 1 Jaar en 6 maanden en de J. tot 1 Jaar gevangenisstraf wegens vaJschheld in geschrif te en gebruik maken daarvan, bovendien do J. wegens een geval van verduistering. De officier van Justitie en de belde verdach- p zoodat deze zaak DOOD DOOR SCHULD Het Gerechtshof te Amsterdam veroordeelde den 24-Jarlgen monteur J. K. uit Den Haag. wegens veroorzaken van dood door schuld tot een hechtcnlsetraf van zes weken. De rechtbank te Haarlem had hem op 20 Juli veroordeeld tot drie maanden hechtenis met tijd van zes maanden. K. is ooizaal? geweest - J aanrijding van den Anisterdumsohen i Lindeboom, die i Het Gerechtshof veroordeelde den 21-jarlgen kantoorbediende M. P. V. wegens het veroor zaken van dood door schuld tot een heohtenis- k tc Utrecht had V. op 30 Mei deeld tot drie weken hechtenis met Intrekking van he rijbewijs voor een jaar. De proc.-gen. had 14 dagen geëiacht. De Jonge man had op 12 Maart te Soeetdljk een huzaar met zijn auto aangereden. De huzaar werd zoo zwaar gewond, dat hij korten tijd DE DOODSLAG TE BOXTEL De Bossche rechtbank weea vonnis ln de straf zaak tegen den 22-jarigen arbeider M. W. te Boxtel, wlen doodslag 0p den 26-Jarigen A Poirters was ten laste gelegd De orflcief van Justitie had acht maanden gevangenisstraf ge- elseht. Op verzoek van den verdediger, die een h»-oep op zelfverdediging had gedaan, had de rechtsvervolging. RUBRIEK ZONDAG 24 DECEMBER HUIZEN 1875 M- NED. CHR. RADIO VEREENIGING 8.30—930 Morgenwijding door Brigadier N. J. van den Hoven, m.m.v. Luitenante D. Vlas en M. Paul. rang. Adjudant G. Claeijs, begeleiding. 1. Lied „Volg gij MIJ!" 2. Gebed. 3. Voorlezing: Matth. 4 1222 en eerste gedeelte toespraak. 4. Lied ,,'k Volg trouw mijn Jezus". 5. Tweede gedeelte toespraak. 6. Lied „Kindeke in doeken". 7. Dankgebed. 5.00—6.30 n.m. Kerkdienst uit de Geref. Kerk (Westerkerk) te Deventer. Voorgan ger: Drs. P. G. Kunst. Organist: J. Biele- veld. I. Orgelspel. 2. Stil gebed. 3. Votum en zegengroet. 4. Zingen: Ps. 75 1 en 4. 5. Geloofsbelijdenis. 6. Zingen: Ps. 66 10. 7. Lezen: Joël 2 1-17. 8. Gebed. 9. Tekst: Joël 1 15a: „Biaast de bazuin te Sion". 10. Zingen: Ps. 36 2 cn 3. 11. Prediking (I). 12. Zmgen: Ps. 72 7. 13. Prediking (II). 14. Dankzegging .15. Zingen: Ps. 74 IS. 20. 21. 16. Zegen. 17. Orgelspel. 6.30—7.30 n.m. Duetten door Annie Geest, sopraan, Rie Schaafsma, alt. Orgel: Ferd. Kloek. Bij de nadering van het Kerstfeest LD; Lofzang van Maria vers 1, 3 en 7. 2. Dochter Sions, weest verheugd. 3. In der Schepping morgenslond. 4. U zalig, heilig Bethlehem. 5. Orgelspel. 6. Hoe zal ik U ontvangen 7. Zijn kribbe sieren wij met bloemen. 8. Alle cnglen prijzen. 9. Een roze frisch ontloken. 10. Orgel spel. 11. Gloria, gloria, eere zij God. 12. ,n grooten schroom zoo komen wij. 13. Klokjes d:e Jaa.- luiden. 14. Recita tieven naar Jesaja 9 1; 11 1 en 2; 40 5; 60 1. Muziek van Ferd. Kloek. 7.30- -7.45 n.m. Gewijde gramofoonmuziek. 1. a Du heilige Brunst, süsser Trost. Bach, b. Der aber die Herzen forschet. Bach. Thomanerchor, Leipzig o.l.v. Thomaskantor Prof. D. Dr. Karl Straube. 2. Praise my soul the K:ng of Heaven, Smart. Engelscb koor, o.l.v. Frank Idle. DEUTSCHLANDSENDER 1634.9 M 10.15 v.m. Bach-cantate „Gelobet seist Du, Jesu Christ, dass Du Mensch geboren bist". ^VENTRY 1554.4 M. 8.20 n.m. Wereldultzcnding van „De klok ken van Bethlehem". Uitzending uit Londen, New York. de Winchester Cathedraal en Kerk der Geboorte in Bethlehem. MAANDAG, lc Kerstdag HUIZEN 1875 M. NED. CHR. RADIO-VEREENIGING 7.30—8.30 Kerstwijdings-zangdienst uit de Ned. Herv. Kerk te Rijswijk (Z.-H.). Voor gangers: Dr. C. Bouma. Ds. A. Offeringa. Medewerking verleenen: Het Kinderkoor „De Zangvogeltjes" te Rijswijk (dir. N. de Bruin). Het Geref. Evangelisatie-Zangkoor te Rijswijk (dir. H. Dekker). Het Haagsche Strijkorkest ..Musis Sacrum" (dir. Jos. Mad- Iener). 1. a. Schriftlezing: Joh. 3 16. b. Ge meenschappelijk zingen: Eere zij God. 2. Gebed. 3. Strijkorkest: Kerstmelodie. 4. a. Schriftlezing: Gen. 3 8a. 9; Jes. 64 1; Psalm 40 8; Mal. 3 la: Luc. 2:6,7; Fil. 2 7, 8; 2 Cor. 9 15. b. Meditatie: Dr. C. Bouma: .Kerstfeitneergang!". 5. Gemeenschappelijk zingen: Ps. 98 2. 6. Kinderkoor: a. Kribbe en Kruis. Hesta. b. De Engelen en de Herders (Oud-Bo- heemsche melodie), c. Kerstklokken, v. Set ten. 7. a. Schriftlezing: Jes. 12 5, 6; Jes. 60 1, 2: Toh. 1: 14: kom. 8 1; 1 Cor. 15 57; Openb. 5 10, b. Meditatie: Ds. A. Of feringa: „Kerstfeitopgang!". 8. Ge meenschappelijk zingen: Gez. 229 7.9. Evang. Zangkoor met orkestbegeleiding: a. O Jij mijn Troost. Frank. b. Halleluja. lof- gezongen. 10. Dankzegging. 11. Ge meenschappelijk zingen: Gez. 96 1, NED. CHR. RADIO-VEREENIGING 9.30—9.50 Gramofoonmuziek. 9.50—11.30 Kerkdienst uit de Geref. Kerk (N. Westerkerk) te Rotterdam. Voorganger: Dr. A. Kuyper. Organist: K. v. Riet. 1. Or gelspel. 2. Vo'um. 3. Zegengroet. 4. Zingen: Ps. 122 1. 5 Lezen: Luk. 2 1-14. - 6. Zingen: Ps. 103 1. - 7. Gebed. 8. Tekst: Luk. 2 10. 11. 9. Zingen: Lofzang van Zacharias 1, 4. 10. Predikatie. - 11. Zingen: Ps. 98 2. 12. Voortzetting predikatie. 13. Dank gebed. - 14. Zingen: Ps. 72 11. - 15. Orgelspel. 11.3012.30 n.m. Ina Mulder—Belrer zingt Kerstliederen Cbligaat-fluit: J. H. E. Witt- pen. A. 1 v'cugel: Gerard Hengeveld. 12.30—1.00 n.m. Haltuur koorzang. (Gra mofoonmuziek). 1.00—2.00 n.m. Orgelconcert door Jan Zwart uit de Luth. Kerk, Kloveniersburgwal te Amsterdam. 2.00—3.00 n.m. Carillonconcert van het Ko ninklijk Paleis te Amsterdam door J. Vincent 3.00—4.45 n.m. Concert door het „Instru mentaal Ensemble": Jan Degeller, viool. Ha rold Frankeu. viool. Maurits von Ferrier, altviool. Louis Goossens, cello. Ton Brandes harmonium. M.m.v. Mevr. Maartie Offers, alt-mezzo. 4.45—5.30 ...ra. Apeldoornsch Christelijk Manenkoor, o.l.v. Lamb. B. Mentlnk. 5.30—6.00 n.m. Orgelbespeling door Corn. Wljers. 6.00—7.30 n.m. Kerkdienst uit de Ned. Herv. Kerk (Groote Kerk) Loolaan. Apel doorn. Voorganger: Ds. J. F. Berkel Hzn. Organist: Corn. Wijers. 1. Stilte voor per soonlijk gebed. 2. Votum en zegenbede. 3. Zingen: Ps. 75 1. 4. Geloofsbelij denis. 5. Schriftlezing: Openb. 4. 6. Gebed. - 7. Zingen: Ps. 89 3. 4. 7. - 8. Tekst: Luc. 2 13 en 14. 9. Prediking (I). 10. Zingen: Gez. 117. 11. Prediking (II). - 12. Zingen: Ps. 118 14. - 13. Dankgebed. 14. Zingen: Gez. 96. 15. Zegen. 16. Eenige oogenblikken stilte 17. Orgelspel. 7.30—8.15 n.m. Muslkalische Feierstundc, door set Löffler-kwartet: strijkinstrumenten, blokfluiten, zang. luit. plano. Max Löfler. alt viool, bas-blokfluit, bariton, luit. piano. Jo hanna Löffler, le viool, tenor-blokfluit, mezzo. Susanna Löffler, 2e viool, sopraan- blokfluit, sopraan. Maria Löffler, cello, alt blokfluit, alt. 10.45-11.00 n.m. Vaz. Dias. t*TI WT7RSUM 296.1 M- V.P.R.O. 10.00 Kerkdienst uit de Ned. Herv. Gem. te Bergen N.-H. Spr.: Ds. F. W. J. v. d. Kiebooin. VARA 12.00 Rotterdamsch Philbarmonlsch Orkest oJ.v. Eduard Flipse m.m.v. bet Mannen koor „Apollo". 5.00 n.m. V.A.R.A.-orkest oJ.v. Hugo de Groot. 5.45 n.m. „De Stroobloem Een Kerstver telling door Marticn Beversluis, voor te dra gen door: Rolien Numan 6.00 n.m. V.A.R.A.-orkest o.l.v. Hugo de Groot, m.m.v. Joh. Jong, orgel. 6.30 n.m. Kerstmis in de Nederlandsche folklore. Causerie door D. J. van der Ven. 6.50 n.m. Gramofoonmuziek. 7.00 n.m. Gemeryd Vocaal-Solisten-Ensem ble o.l.v. Piet Tiggers. 7.20 n.m. Aria „De Nachtegaal". Handel. Uit te voeren door: Marie Vos. sopraan; Louis Sjouwerman, fluit; Daaf Wins, piano. 7 30 n.m. Gemergd Vocaal-Solisten-Ensem ble oJ.v. Piet Tiggers. 7.45 n.m. Persbureau Vaz Dias. 8.00 n.m. V.A R.A.-orkest o.l.v. Hugo de Groot m.m.v. Ma-ie Vos, sopraan, en Leonar do Aramesco. tenor. 8.45 n.m. Zonnewende feest „Het worde licht". Radiospel, uit het Duitsch vertaald door Martien Beversluis. Uit te voeren door: VA P. A.-tooneel o.l.v. Willem var Capel- len. Joh. Jong orgel en gramofoonmuziek. 9.15 n.m. V.A.R.A. orkest o.l.v. Hugo de Groot, m.m.v. Marie Vos, sopraan en Leonardo Aramesco. tenor. 10.0C lun, Verplichting tot reizen (Arnold Ulitz). Voordracht door: Carel Rijken. 10.15 nun. Muzikaal allerlei, m.m.v. Cor Steyn. orgel, accordeon; Jan Mulder, saxo foon. clarinet; Eugène Channon. piano, zang: Jules Hagenaar Jr.. trompet: Jan Vo gel. Diano; Joop Carlquist, hawaiian-guitaar, 11.00 n.m. Gezellige gramofoonplaatjes. A.V.R.O. 2.01—2.45 n.m. Kerkconcert. Piet van Eg- mond Jr.. orgel. To van der Sluys, sopraan. Anic Woud, alt. 2.45--3.15 n.m. Dr. J. H. Gunning Jbzn. leest een fragment voor uit „Midwinter Sproken". vaD Jeanne Oterdahl. 3.153.45 n.m. Vioolrectital door Andries Roodenburg. A. d. vleugel: Mevr. Eveleth van Geuns—Brooks. 3.45—4.13 n.m. Aansluiting met het Con certgebouw te Amsterdam. Uitzending der Rad'o-Kinder-Koorzang ol v. Jacob HameL 4.15- -4 45 n.m. Kerstklokken. Bespeling van bet carillon in den toren van de Kathedrale Basiliek van S:nt Jan te 's-Hertogenbosch. door den stadsbeiaardier Toon can Balkom. 4.45—5.C0 n.m. „De Kerstboom aansteken en meezingen. (Gramofoonmuziek). Bekende Kerstliederen. 5.00 n.m. Tijdsein A.V.R.O.-klok. Sluiting, DEUTSCHLANDSENDER 1635 M. DAVENTRY, LONDEN-, MID LAND- EN NORTH REGIONAL 2.20 n.m. „Absent Friends". Kerstgroeten. Daarna (2.5S n.m.) Rede door Z. M. den Koning van Engeland. H/MBURG 372.2 M. DINSDAG, 2e Kerstdag HUIZEN 1875 M. NED. CHR. RADIO-VEREENIGING 830—9.30 Morgenwijding door Ds. C. F. Westerma. i Zang door een klein koor, o.l.v J. H. Smit Duyzentkunst. Orgel: H. Smit Duyzentkunst. 1. Koor: Immanuel. bew. de Wolf. 2. Votum 3. Gebed. 4. Schriftlezing. 5. Koor: Gez. 114 3, 4. 7. 12 (Herv. bundel). 6. Toespraak over Lukas 2 12. 7. Koor: Kerst jubel. (Uit het Weihnachts-oratorium, (Müller). 8. Gebed. 9. Koor: Ps. 103 11. 10. K.R.O. 9.30—9.45 Gramofoonmuziek. 9.45—11.15 Morgenconcert. Hoogmis uit de St. Rita- erk te Amsterdam. 11.15—12.00 Gramofoonmuziek. 12.00—12.15 n.m. Politieberichten. 12.15—12.45 n.m Kerstklokken. Bespeling van het carillon in den toren van de Kathe drale Baseliek van St*. Jan te 's-Hertogen bosch door Toon van Balkom. 12.45-1.30 n.m. Het K.R.O.-orkest olv. Johan Gerritsen. 1.302.00 n.m. Gramofoonmuziek. 2.00-230 n.ra. Het K.R.O.-orkest oJ.v. Johan Gerritsen. 2302.40 n.m. Verzorging zender. 2.40 —4.30 n.m. Kerstorogramnia door de Schola Cantorum o.l.v. Hubert Cuypers ia het Concertgebouw te Amsterdam, tevens ter gelegenheid van den 60en verjaardag van Hubert Cuypers. 4.305 00 n.m. Gramofoonmuziek. 5.00-5.45 n.m. KRO-Boys o.l.v. Piet Lus- tenhouwer. 5.456.15 n.m. Gramofoonmuziek. 6.15-7.00 n.m. KRO-Boys. 7.007.15 n.m. Politieberichten. 7.15-7.35 n.m. Dr. K. N. M. Eykel: „De voorzorg bij besmettelijke ziekten". 7.358.00 n.m. Gramofoonmuziek. 8.00- 8.30 n.m. Het K.R O.-orkest o.l.v. Johan Gerritsen, m.m.v. Jo Vincent, sopraan. 8.30-8 35 n.m. Vaz Dias. 8.35—S.45 n.m. Zang door Jo Vincent. A. d. vleugel: Fred. Boshart. Oud-Fransche Kerst liederen. 8.44—8.50 n.m. Gramofoonmuziek. 8.50—9.00 n. i. Zang door Jo Vincent. A. d. vleugel: Fred. Boshart. 9.00—9 45 n.m. Vervolg Solistenconcert. 9.45—1030 .,m. Kerstspel door Karl Rött- ger. Vertaling: Felix Bekkers. Regie: Pierre Balledux. Pers:: Maria. B. Vos: Jozef, Pierre Wim Grelinger; hoofdman, Theo van Vliet; Herberoier: Felix Bekkers; Verus. een sol- daat. Pierre Baladux (d). Drie Koningen, Enoelen. Herders. Soldaten. Volk 10 30—10.35 n.m. Vaz Dias. '03511.00 n.m. Het K.R O.-orkest o.l.v. Johan Gerritsen. A.V.R.O. 8.00 Tijdsein A V.R.O.-klok. 8-018.30 '8.15 Precisie-tijdsein)Gramo foonmuziek. 8.309.0-". n.m. Gramofoonmuziek. 9.00 Tijdsein A.V.R O-klok. 9.01—9.15 Moroenwljding. Lezen: Lucas 2 8—17. Zinoen- Vluchtheuvelzangen 12 1 en 3. Gezano 229 1 en 7. 9.15—10.00 Gramofoonmuziek. 10.00 Sluiting, V.P.R.O, 10 00 Recital door A. B. Cornelis. orgel. 10.30 n.m. Kerkd enst uit de Doopsgezinde Kerk 'Singelkerk] te Amsterdam. Spr.: Ds. F. Dijkema. 1. Votum. - 2. Gez. 153, 2e B.: 1 en 4. 3. Móttheus 2 1 12. 4. Gebed. 5. Tekst: Mattheus 2 9a. 6. Preek. (Eerste deel). 7. Gez. 87 2e B.: 1 en 4. 8. Preek (Tweede deel). 9. Or gelspel. - 0. Gebed. - II. Gez. 20 2e B.: 4. 12. Zepen. Na den dienst: Orgelspel door A. B. Cornells. Fantasie in 3 kJ. L» Bach. A.V.R.O. 12.01—2.00 n.m. Lunchconcert door „De Minstreels". 2.00—230 n.m. ..Het Kerstekind" doorScijn Streuvels. Kerstvertelling door Kommer Kleijn. 230—4.00 n.m. Concert door het Concert gebouw-Kamerorkest o.l.v. Albert v. RaaJte. 4.00—4.30 n.m. Gramofoonmuziek. Frag menten uit werken van Offenbach. 430—5.00 n.m. Radio-Kind er-K oorzang, o.l.v. Jacob Hamel. 5.00—530 n.m. Verbalet. voor kleinere kin deren. door Mevr. Antoinette van Dijk. 5306.C0 n.m. G. amofoonmuziek. Vroolijk programma. 6.00—630 n.m. Concert door het Omroep orkest o.I.v. Albert van Raai te. R.V.U. 630—7.00 n-m. Dr. J. Fransen: „Moderne Franscbe Letterkunde". A.VJI.O. 7.00-730 n-m. (7.15 njn. Precisie-tijd sein). Het Omroeporkest o.l.v. Albert van Raalte. Strauss-programma. 730—8.00 n-m. Pianorecital door lm re Un- gar. Chopin-programma. I. Drie preludes: C gr. t.; e kl. t. en ds kl. t., op 28. 2. Twee Etudes: E gr. t. en Ges. gr. t. 3. Nocturne in c kl. t. 4. Twee Mazurka's, in c. kl. t en ds kl. t. 5. Ballade in As gr. t 8.00 n.m. Tijdsein A.V.R O-klok. 8.01—8.15 n.m. Nieuws- en sportberichten van Vaz Dias. 8.159.00 njn. Concert door Alma Moodie, viool, begeleid door het Omroeporkest oJ.v. Albert v. Raalte. 930—plm. 10.00 n.m. Optreden van de Comedian Harmonists. 10.00—10.15 n.m. Gramofoonmuziek. 10-15—11.00 n.m. Kovacs Lajos en zijn or kest. PARIJS 328,2 M. Symphonie-concert o.l.v. Th. Mathieu. WOENSDAG 27 DECEMBER HUIZEN 1875 M. (NED. CHR. RADIO-VEREENIGING) 8.00—8.15 Schriftlezing en meditatie. 8.15—930 Gramofoonmuziek. 1030—11.00 Morgendienst door Ds. P. N, Kruyswijk. 11.00—12.00 Trio van der Horst, mjn.v. mevr. C. v. Ravenzwaay—Möllenkamp, zang. 12.00—12.15 non. Politieberichten. 12.15—1230 n.m. Gramofoonmuziek. 1230—130 n.m. Vervolg concert 130—2.00 n.m. „Van alles wat". Gramo foonmuziek. 2.00—3.00 n.m. Cello-recital door M ar gare- tha J. Straatman. A. d. vleugel: mej. H. Hen driks. 3.00—330 nan. Lezen van Chr. Lectuur. „Jan Krum" van K. Lantermans. 3.00—3 45 n.m. Gramofoonmuziek. 3.45—4.00 njn. Verzorging zender. 4.00—5.00 n.m. Bespeling van het studio orgel door L. Blaauw. 5.006 00 n.m. Kinderuurtje door G. Westra Mzn. Zang en pianobegeleiding: de dames van der Spek. 1. Een praatje vooraf. 2, Vertelling uit de Bijbel „De voorsteling in de tempel". 3. Zang: De Lofzang van Zacha rias. 4. Versjes: a. Daantje. b. Flensjes bakken, c. Klein moedertje. 5. Vertelling 6. Versjes: a. Langoor op reis. b. In dc smidse, c. K.jp. d. Glijbaantje. 7. Prijs raadsel. S. Mededeelingen aan de postze gelclub. 9. Slotpraatje. 6.00—6.30 n.m. T andbouwhalfuurtje. „Warm te in het land- en tuinbouwbedrijf", door R, J. van Lente. 630—7.00 n.m. Onderwijsfonds voor de Bin nenvaart. 7.007.15 n.m. Politieberichten. 7.15-730 n.m. Ned. Chr. Persbureau. 730—8.00 n.m. Spreekster: Envoy A. van Vlaardlngen: „Waar de palmen wuiven cn de zonnebrand schroeit". (Leger-des-Heils- werk in Holland en Indië). 8.00-10.45 njn. Het NCR.V. Klein-Or- kest. oJ.v. Piet van der Hurk. 9.00930 n.m. A. A. Brombacher: „Een populaire uiteenzetting van eenige eenvou dige begrippen op bet gebied der electrici- teit". Vervolg concert. 10.45—11.00 n.m. Gramofoonmuziek. O.m. zang door Elisabe h Schumann, Lauritz Mel- chior en Paul Robeson. HILVERSUM 596 M. Vi>.R.O. 10.00 Morgenwijding. VJV.RA. 10.30 De Notenkrakers o.l.v. Daaf Wins. 11.00 Frans Nienhuys draagt voor: „Het Kerstmannetje", Jan Felth. 11.15 De Notenkrakers o.l.v. Daaf Wins. 1T00 V.A.R.A.-Klein-Orkest o.l.v. Hugo dc 2.15 n.m. Populaire gramofoonplaten. 3.00 n.m. Voor de kinderen m.m.v. Esther Philipse, zang. Cor Steyn, piano en orgel. Ary van Nierop. vertelling, voorts: gramo foonmuziek. Zang en ptauo. 5.00 n.m. Gramofoonmuziek. 530 n.m. Orgelspel door Joh. Jong. 6.00 n.m. De Flierefluiters o.l.v. Jan van der Horst. 6.45 njn. Orgelspel door Joh. Jong. 7.00 n.m. Joodsche zang en muziek met korte toelichting van S. H. Englander. 8.01 n.m. Hcrhalmg S.O.S.-berichten. 8.15 njn. V.A.R.A.-orkest o.l.v Hugo de 9.00 n.m. To van der SJuvs zingt met piano- bepele'ding van Barend Renden. Duitsche. Italiaansche en Fransche Volksliederen. Duit sche Volksliederen. 930 n.m. V_A.R.A.-orkest o.l.v. Hugo de 10.00 n.m. Beroemde Opera-Aria's (Gramo foonmuziek). 10.20 n.m. V.A.R.A.-orkest o.l.v. Hugo de 11.00 njn. Gramofoonmuziek LEIPZIG 389.6 M. 7 50 n.m. Symphonie- Weisbach. DAVENTRY 1554.4 M. „The streets in London", luisterspel. PARIIS (RADIO) 1725 M. »iLa Traviata Opera van Verdi,

Nieuwe Leidsche Courant | 1933 | | pagina 9