ZATERDAG 23 DECEMBER 1933 TWEEDE BLAD PAG. 6 STADSNIEUWS f VAN HET STADHUIS De Directeur van den Gemeentelijken Reinigings- en Ontsmettingsdienst brengt ter algcmeene kennis dat, in verband met de Kerstdagen, het huisvuil uit die percee- len. welke gewoonlijk op Vrijdag worden bediend, zal worden opgehaald op Woens dag 27 December en uit die pewelen, waar dit anders op Zaterdag geschiedt, nu zal plaats hebben op Donderda December e.k. Met het buitenplaatsen van vuilnis emmers boude men hiermede rekening. De Directeur. J. H. DE JONG DE 3-OCTOBER-OPTOCHT VOOR 1934. De secretaris der 3 October-Vereeniging doet een beroep op de lezers van dit blad om eens te denken over een onderwerp vo< den op 3 October 1934 te houden optocht Het is moeilijk een onderwerp aan te ge ven en tenslotte een optocht te verkrijgen, dip het hooge peil der optochten van de laatste jaren evenaart, zoo mogelijk met minder kosten en dan voorts genoeg aan trekkelijk om de vele duizenden van buiten Leiden op 3 October naar onze sleutelstad te trekken. De practijk heeft het bestuur voldoende geleerd, dat het vooral onderwerpen, aan de geschiedenis ontleend, zijn, die bij het groote publiek het meest in de smaak val len. Doch gebonden aan een historiselien onioclit is men niet, 'hoezeer in het jaar 1934 op den voorgrond mag staan de histo rie, gezien het feit, dat op 3 October 193 i het 300 jaar geleden is, dat het groote feit van Leidens Ontzet plaats greep. Daarom voórop een historisch plan Echter ook andere voorstellen, mits goed en practisch uitvoerbaar, en vooral origi- neele plannen zullen welkom zijn. Do secretaris der 3 October-Vereeniging, 'de heer N. G. Spaargaren, Haagweg 31 zal opgaven, voorstellen, plannen, etc. gaarno tegemoet zien. Bij voorbaat daarvoor dank en bij bekro- CHR. ARBEIDSBUREAU Men schrijft ons: Het comité van het Chr. Arbeids Bureau, 'dat gevormd wordt door mervr. Prof. W. A. Korff. presidente: mevr. de wed. B. E. Spijker-Schreuder, Zoeterw.singel 40, secr. (telef. 1040): mej. G. H. Boeschot en en de heeren: Th. Barnard; Joh. de Groot, Gods dienstonderwijzer en W .A .Smit, kan met dankbaarheid melden, dat van zeer velen aanbiedingen zijn ingekomen voor verschil lende werkzaamheden, zooals: voorlezen aan zieken, wandelen met gebrekkigen, hulp in groote gezinnen, zoodat de moeder de kerk ka nbezoeken, medewerking bij collecteeren, enz. enz. Het aantal aanvragen om hulp te ontvangen is echter nog klein Daarom wil het Comité nog eens de aandacht vestigen op het Bureau, en verzoekt ieder, die hulp verlangt, zich bij de secretaresse aan te melden. VEREEN. VOOR VEILIG VERKEER AFD. LEIDEN EN OMSTREKEN. Het bestuur van de Vereeniging voor Veilig Verkeer" Leiden en Omstreken heeft uit zijn midden een dagelijksch bestuur be noemd, hetwelk als volgt is samengesteld: de heer M. J .E. Kwint, burgemeester van Koudekerk, voorzitter; Mr. G. H. E. Nord Thomson, advocaat en procureur, Leiden, secretaris; Mr. C. Croon, 2e secretaris; de heer A. L. L. Gathier, hoofd eener school; de heer Ja M. Mante, kapitein veld-artille- rie; de heer P. L. Gillissen, consul A.N.W.B.; Ir. W. J. Modderman, directeur N.Z.H.T.M. Zooals bekend, is de burgemeester van Leiden, Mr. van de Sande Bakhuijzen, eere- jvoorzitter der vereeniging. Het dagelijksch bestuur heeft zijn werk zaamheden aangevangen en heeft als eerste punt op het programma vermeld het ma ken van propaganda, omdat in de allereer ste plaats een groot aantal leden noodig is wil de vereeniging haar taak ruim kunnen opvatten. Reeds thans kan worden vermeld, dat het ïn de bedoeling ligt in de maand Januari een verkeers-tentoonstelling te houden in samenwerking met het Leidsche Volkshuis. Voorts staat op het programma de orga nisatie van Verkeersonderwijs. Leden kunnen zich aanmelden bij de hier boven genoemde bestuursleden, terwijl zich daarvoor in het bijzonder beschikbaar ge steld heeft de secretaris der Vereeniging, Mr. G. H. E. Nord Thomson, Turfmarkt 8, Leiden. Het bestuur rekent op een groot aantal leden. Men melde zich dus spoedig aan! CHR. OPLEIDINGSSCHOOL1 STADHOUDERSLAAN OUDERAVOND De ouderavonden van deze school zijn Eteeds een succes. Zoo ook deze weer, op Donderdagavond gehouden. Een zaal vol ouders, die door hun aanwe zigheid blijk gaven van hun belangstelling in de school en het schoolwerk. Een gezelfige sfeer! Het openingswoord van den heer Veenen- Üaal, den voorzitter, sloeg in. Hij wees op moeilijkheden .die zouden kunnen voorko men in het schoolleven van allen dag, maar die zoo'gemakkelijk worden opgelost, als er maar onderling vertrouwen is. Daarna zongen twee klassen kinderen onder leiding van den heer De Maaker een vijftal liederen, met als toegift „Stille Nacht". Het zingen gaf blijk van flinke stu die en stond op hoog peil. Een paedagogische schets, gelezen door mej. Veenendaal, en een kort, ernstig woord van het hoofd der school, den heer G. Ba- kema, hadden aller aandacht. Mogen ze ook voor de practijk van de opvoeding in school en huis gewenschte vrucht dragen. In, de pauze, als altijd, een praten o\er de leerlingen en hun werk. En dan na de pauze nog een principieele, maar ook practische inleiding van den heer De Maaker over de „Schoonheid in 't onder wijs en in de opvoeding". Met onverdeelde aandacht werd geluisterd; het was ten slotte een overvloed van mooie wenken voor huis en school. En toen enkele leerlingen een voorbeeld gaven van ,.mooi-lezen", bleek, dut bij de theorie de dagelijksche practijk mi et werd vergeten. In een welgekozen slotwoord dankte de voorzitter ieder, die had meegewerkt aan de voorbereiding en de uitvoering van dezen avond, waarbij niet verzuimd werd in 't bij zonder don hoe- De Maaker te noemen. Het hpofd der school sloot deze welge slaagde avond. WIJDINGSAVOND VOOR CHR. WERKLOOZEN Gisteravond is in „Nathanaël" een dingsavond gehouden door het Chr. Comité voor Ontspanning en Ontwikkeling van Werkloozen. De voorzitter, dc beer J. Slegtenhorst, opende den avond op de gebruikelijke wijze met voorlezing van Lucas 2 en heette daar na de aanwezigen hartelijk welkom. Spr. zette de beteekenis van deze samenkomst uiteen, waarbij hij er op wees, dat de be doeling was de werkloozen op te heffen uit hun dagelijkschen nood en eenige oogen- blikken te bepalen bij de heerlijkheid van het Kerst-Evangelie. Spr. zegde Ds. W. feouwman on Ds. J. dc Wit dank voor hun bereidwilligheid om dezen avond een toe spraak te houden en heette ook de leden van het Chr. Zangkoor „Halleluja" hartelijk welkom. Spr. deelde voorts medg, dat het Comité er weer in geslaagd was gelden gaven bijeen to krijgen om een Kerstgave uit te reiken en dankte allen die hadden medegewerkt om dit mogelijk te maker., voornamelijk een tweetal dames, dat zich in dit opzicht bijzonder verdienstelijk hoefi gemaakt. Daarna hield ds. J. de Wit een toespraak waarin hij wees op de groote moeilijkheden die de werkloozen thans doormaken. Wij moeten echter verder zien dan de tijd, die wij beleven. Het Kerstevangelie reikt alle tijden heen en vooral in onzen sombe ren tijd kunnen wij uit dat Evangelie kracht putten. Ook toen Jezus geboren werd leefde men in een moeilijken tijd, onder het juk van de Keizer Augustus. Voor den Heiland was geen plaats in de Herberg. Deze Heiland die arm voor ons werd en met ontferming over ons bewogen Hij roept ons of we werkloos zijn of niet. Hebben wij vrede met God? Dat is de vraag, die in dezen tijd met groote klem op ons aankomt. Heer lijk als we deze vraag bevestigend kunnen beantwoorden. Nadat door Halleluja enkele liederen ren gezongen, sprak ds. W. Bouwman, er op wees, dat de geboorte van Jezus reeds heenwijst naar hot kruis. Aan dat kruis, aan den zoendood van den geboren Koning der Joden moeten wij, moeten ook de werkloozen, die zooveel leed moeten dragen, zich vastklemmen. Het is het eeni ge houvast dat ons gegeven is. maar 'n hou vast waarmede wij niet beschaamd zullen uitkomen. De voorzitter deed tenslotte nog eenige mededeelingen over de uitreiking van de Kerstgave. In de pauze werden de werkloozen ge- tractoerd. Ds. Bouwman ging voor in dankgebed. Kerstgave uitgereikt. Hedenmorgen te elf uur heeft in Natha naël de uitreiking plaats gehad van een Kerstgave aan meer dan 300 werkloozen. Het Chr. Comitc heeft succes gehad met zijn oproep. Er was heel wat binnengeko men en er kon dus ook heel wat worden uitgereikt. De gave wisselde van grootte naarmate het gezin grooter of kleiner was. Sommige huisvaders gingen al zeer zwaar beladen naar huis. Het is heerlijk, dat het Comité dit heeft kunnen bereiken en het zegt dan ook allen die het mogelijk gemaakt hebben hartelijk dank. DE MAATREGELEN BIJ DE N.Z.H.T.M. Gistermiddag werd ten hoofdkantore van de Noord-Zuid-Hollandsche Tramweg Maatschappij N.V. te Haarlem door de direc tie het overleg met de vakorganisaties voort gezet omtrent de verschillende maatregelen, die getroffen moeten worden in verband met de minder gunstige bedrijfsuitkomsten. Op uitvoerige wijze zetten de Vakorgani saties uiteen de verschillende opmerkingen, die zij meenden te moeten maken naar aan leiding van die maatregelen, welke door de directie in de vorige conferentie van 12 Dec. jl. nauwkeurig waren uiteengezet, en toege licht. De directeur verklaarde zich bereid om terug te komen op zijn besluit, om de extra vrije dagen, die aan bepaalde groepen van het personeel in verband met het gemis van vrije Zon- en feestdagen worden toegekend, in te trekken, alsmede om na te gaan, of er aanleiding bestaat, nu de lakenprijzen e.d. zijn gedaald, het dienst kleeding-loon te herzien, waarbij evenwel rekening zal moeten worden gehouden met de op 1 Jan. i.s. in werking tredende omzetbelasting. Afwijzend stond de directeur tegenover het verzoek om voor het personeel, dienst doende op de eenmanswagens, het thans be staande aantal arbeidsuren per week re handhaven; evenzoo tegenover dat, om we derom de een dezer dagen gewijzigde rege ling betreffende het waarnemen van een functie, waaraan een hoogere bezoldiging verbonden is, in haar oorspronkelijken vorm terug te brengen; ten opzichte van een be paalde groep was de directeur bereid tP overwegen of in deze nog iets gedaan kan worden. Het z.g.n. algemeen minimum-loon voor de gehuwde beambten, hetwelk verlaagd zoude worden van f 27.50 op f 26 per week, werd nader vastgeseteld op f 26.50, terwijl de verlaging met 20 pet. van de loonen van beide laagste nmbtenaren-loongroepen eenigermate verzacht zal worden voor de thans in dienst zijnde betrokken personeel leden. Over de afvloeiing van personeel werd uitvoerig gesproken; de directie verklaarde zich bereid daarover nader overleg te ple gen, zoodra de wijze van uitvoering daar van meer vastere vormen zou hebben aangenomen,, terwijl de directeur meende, dat men geen terugstelling in rang behoef de te vreezen; hierover was nog niet gespro ken en evenmin gedacht. Nadat over nog eenige andere, bijkomsti- „i, aangelegenheden, die met de aanhangi ge maatregelen verband houden, uitvoerig overleg was gepleegd, sloot de directeur de bijeenkomst. TEEKEN- EN SCHILDERKUNST In de lokalen van de Leidsche Schilder- •as" wordt ee ndagcursus geopend voor op- n Teeken Akademie „Ars Ambula Natu- leiding in de Teeken en Schilderkunst. Deze cursus wordt gegeven door mevr. 01- ga van Iterson—Knoepfie (schilderen), en Egbert Bouwmeester (teekenen). De bedoe ling is de jonge elementen door hard wer ken pen grondige opleiding te geven Het spreokt voor zich, dat ook ouderen ter vol tooiing van hun kunststudie welkom zijn. In de kunst tellen geen jaren. In deze moeilijke tijden waar bezoek der Akademie in Den Haag of A'dam finan- cieele moeilijkheden oplevert, is hier gele genheid voor alle kunstzinnjge elementen tegen een minimum van kosten. Zie verder r met toewij- van intonatie. SURSUM CORDA WEIHNACHTS-ORATORIUM VAN BACH We mogen bekend veronderstellen, dat het „Weihnachtsoratorium" strikt genomen geen ora torium is. doch een cyclus van een zestal Cantaten die een liturgische eenheid vormen. In overeenstemming met het karakter van he Kerstfeest en de naviering hiervan, is de stem dan ook niet dramatisch doch lyrisch. Het i: werk vol poëtische schoonheden en hoogi wijde beteekenis. Nu kan men aanvoeren, dat Bach hij enkele zijner koren gebruik heeft gemaakt van oorspronkelijk wereldsche composities. Zoo gaat het aanvangskoor: ..Jauchzet. frohlicket. auf preiset die Tage" terug op een wereldlijke compo sitie: „Tönet ihr Pauken, erschallet. Trompetten' trompetten en pauken vervullen hier dan ook belangrijke rol. En zoo is er meer aan te wijzen. Doch wat zegt dit? Het komt in de muziekgeschie denis zooveel voor. dat een componist een wereld lijke melodie tot iets van hoogere orde verheft. We denken maar aan de heel eenvoudige volkswijsjes, die Mahler ten grondslag weet te leggen e mige zijner Symphonie-satzen. Beethov_ leende, naar men mededeelt, het aanvangsthema van zijn „Credo" der C-Dur-mis aan een passagt welke hij toevallig hoorde van een troep straat muzikanten. En ten slotte zijn onze Psalmwijzen niet ten deele ontleend aan Fransche volksliedjes? Als Bach met zijn geest een reeds bestaande compositie aanraakte en voor zijn doel bewerkte, kreeg deze onmiddellijk het karakter van Bach er bewoog zich in die sfeer van religieuze objectivi tetL die gedachten aan al het andere buitensluit. En hoe heeft hij hier zijn lyriek den vrijen teugel gelaten, door schier eindelooze variatie te brengen in het karakter zijner begeleiding vooral door solo instrumenten, hetzij viool, hobo d'« trompet of cembalo. En hoe zeldzaam fraai stemt altijd het obligaatinstrument, of het karakter der tusschenspelen overeen met de gezongen teksten. Men zou dit alles aan de hand van de partituur j op den voet willen volgen en nader toelichten, ware het niet. dat ons verslag dan zor worden tot een te uitvoerige muzikologische be schouwing. Het was een goede gedachte van den heer Ant. an der Horst, dit werk zoo vlak voor de Kerst dagen uit te voeren en de flink gevulde Gehoorzaal heeft bewezen, dat het ook ten zeerste op prijs werd gesteld. Wij voor ons zouden willen zeggen maak er een traditie van! De uitvoering, die „Sursum Corda" ditmaal van het werk gaf, is daarvoor een aanbeveling. Want het koor heeft zich uitstekend van zijn taak gc kweten. De ontzettend lastige koren stekend ln. Men kan merken dat e ding op was gestudeerd. De inzetten volkomen op tijd en gaaf en flink Over 't geheel ontwikkelde „Sursum voorna een fraa;en koorklank. De sopranen stralend, de alten fraai van timbre, de bassen vol en rond en diep het mag wel eens opzettelijk worden geac- itueerd de tenoren, zoo dikwijls het zwakke punt van verschillende koren, stonden op hetzelfde Dlan als de overige stemmen. De vier afzonder Jijke koorpartijen verhielden zich in juiste afgewo genheid ten opzichte van elkaar, zoodat het geheel gaal en glanzend en frisch was. Dat sprak uit d. koren, waarvan alleen het koor „Lasset uns nui gehen gen Bethlehem" ons wat gejaagd klonk ei daardoor voor ons gevoel althans in expressie wat te kort schoot, doch dat sprak niet het minst uit de prachtige koralen. Wij mochten bij die koralen steeds denken aan een woord van Diepenbrock: „Bach - in stille devote extase de Protestantsche koraal verheerlijkend met de wonderlijk rijke ken zijner contrapuntische figuren, zooals een Mid- sh^fT" monn|k de initialen van een hand- Het is in de eerste plaats de prachtige zettinq .oor de stemmen die altijd weer ontroert, door „oursum met ingetogenheid in prachtig klank- schoon vertolkt. Het zijn in de tweede- plaats die „ranken van contrapuntische figuren tusschen en om de gezongen tekstregels. Bij „Ach. mein herzhebes Jesulein". fluit, hobo- en D-trompet. Bij „Wir singen dir in deinem Heer" orgelende har monieen van hobo d'amore. fluit en. klarinet, enz. Voor de koorvoordrachten, in welken vorm ook. niets dan lof. Met de keuze der solisten was „Sursum" geluk kig geweest. De sopraanpartij was toevertrouwd aan Mevr. Ankie van Wickevoort-Crommelin die haar partij tot aller dankbare tevredenheid vertolkte. Een var nature mooi en rein geluid, uiinemend geschoold otralend en met wijding vervulde zij haar taak. Mej. Annie Woud. die we te Leiden reeds meer malen hoorden, heeft alle gunstige indrukken dit WCjr^f^S Yan ^aar keffen, in hooge mate beves tigd. Met haar prachtig vol geluid en haar door leefde voordracht schonk zij groote voldoening. Ik wil slechts even herinneren aan de prachtige aria „Schlafe mein Liebster" die we ons bezwaarlijk treffender hadden kunnen denken. Kees Smulders heeft als Tenorsolist die verschil lende Evangeliewoorden in recitatiefvorm voor droeg, een goeden indruk nagelaten. Zijn stem is fraai, zijn geluid nobel, schoon niet bizonder sterk. In zijn Aria s toonde hij de coloraturen, die soms een men vergeve mij de woordcombinatie halsbrekende stemacrobatiek vereischen, geheel De baspartij werd op alleszins bevredigende wi|ze vervuld door W. Ravelli. De begeleiding van alles was toevertrouwd aan het Utrechtsch Stede lijk Orkest, dat zich als ensemble uitstekend van zijn taak heeft gekweten en waar het uitsluitend instrumentale passages had te spelen, dit accuraat en met voordracht deed. We herinneren alleen maar aan de prachtige „Sinfonie" die de stemming an den Nacht der Geboorte vertolkt. Dit ?er mooi! Van verschillende afzonderlijke orkestleden wer den verder soli gevraagd. Zoo bespeelde Cor Kwant de fluit op voortreffelijke wijze o.a. bij de Aria „Frohe Hirten! eilt. acht eilet". jean Oellers had de obhgaatvioolpartij bij „Schliesse, mein Herze, dies seiige Wunder". Joh. Vink bespeelde de Hobo en Hobo d'Amore met mooie toongeving en voordracht en veel werd gevraagd van den trompettist Ant. Bakker, die zijn hooge trompet- tonen als klaterend goud uitstortte. En eindelijk werden de recitatieven op het Clavecimbel bege leid door den heer H. Wegerif. Al deze heeren hebben op voortreffelijke wijze het hunne gedaan, om het werk tot zijn recht te doen komen. De sfeer van het werk wordt niet weinig bepaald door de klankkleur van het orkest en speciaal door de instrumenten uit den tijd van Bach. De geheel e uitvoering stond onder leiding van „Sursum", directeur Ant. van der Horst, die met vaste hand de teugels hield en ons opnieuw de schoonheid van deze partituur heeft geopenbaard. Hem zij een woord van dank gebracht zoowel voor het initiatief als voor de uitvoering. Het publiek heeft hem en zijn ensemble met inbegrip van de solisten de warme en verdiende huldebetuigingen niet onthouden. NED. CHR. REISVEREENIGING Op Zaterdag 30 December a.s. lioopt de Ned. Chr. Reisvereeniging haar algemeene jaarvergadering te houden in de bovenzalen varn „ïn den Vergulden Turk", .alhier. Aan den vooravond daarvan organiseert de afd. Leiden van genoemde vereeniging een grooten feest- en propaganda-avond in de Stadsgehoorzaal, mede ter herdenking van het 10-jarig bestaan dier afrleeling. Het programma voor' dien avond is zeer afwisselend en aantrekkelijk. Voor nadere bijzonderheden hieromtrent verwijzen we naar de in dit nummer voor komende advertentie. UNIVERSITEIT VAN LEIDEN KAMERKIESKRING LEIDEN BUITENGEWONE VERGADERING De afgevaardigden dor 70 Kiesverenigin gen. behoorentle tot het ressort van den Ka- merk ieskring „Leiden", zijn door het bestuur in buitengewone vergadering bijeen geroe pen op Donderdag 28 December a.s. des morgens te 10 uur in de Burchtzaal te Lei den (Ingang Nieuwstraat). In deze vergadering komt in behandeling het Conrept-Reglement en de daarop dooi de Kiesverenigingen ingediende voorstellen en amendementen. Ook aan niet-afgevaardigden wordt toe gang verleend op vertoon van groene kaart, die bij de secretarissen der Kiesverenigin gen verkrijgbaar zijn. In de Middagvergadering, na afhande ling der agenda f omstreeks 3 uur) hoopt de heer J. Schouten, lid der Tweede Kamer en Voorzitter van het Centraal-Comité, een rede te houden. De spreker koos tot onderwerp: „Politieke Rondblik". Verwacht wordt dat niet alleen dos mid dags doch ook des morgens alle afgevaar digden present zijn. ARBEIDSONGEVAL. Gistermiddag is het lS-jarige meisje J. v. d. B. in de nettenfabriek van de fa. J. op de Lammermarkt getroffen door een baal sajet van 50 k.g. die losschoot van een ta kel. Het meisje viel en brak een enkel. Zij is door den E. H. D. naar het Diaconessen huis gebracht. ZWEM-POLO VER. „DE ZIJL". Het nieuwe bestuur dezer vereeniging is als volgt samengesteld: W. H. Bodde, voor zitter; A. H. v. Egmond, secretaris; J. Key, penningmeester; K. Kraayenbrink, 2e secre taris. C.G.W.R.K. Gistermiddag speelde C.G.W. I (Chr. Ge- orgeniseerde werkloozen) een wedstrijd te gen R.K. om den Concordia-beker. Na een spannende wedstrijd won R.K. met 65. Stand bij de rust 43 voor C.G.W. Prof. P. C. PLU. Prof. P. C. Flu, hoogleearar in de tropi sche hygiëne en parastologie alhier, is be noemd tot correspondeerend lid van het Belgische Genootschap voor Tropische ge neeskunde. BURGERLIJKE STAND ONDERTROUWD: C den Os 26 j. en K de Haas 27 J W v d Muiden 23 j. er J M v d Huijzei d. E Ji LacourtKukler s. OVERLEDEN: A Luk 3d. 6 j. burg wed 78 3. i—Mens z. A -MA Wdten- Uit den Omtrek ALPHEN AAN DEN RIJN NED. HERV. KERK Tot Kerkvoogd der N. H. Kerk te Aar- landerveen is herkozen de heer Breedijk, tot notabelen werden hericozen de heeren Wou denberg en Kool, terwijl in de Vacature Blom werd gekozen als notabel de heer M. Keijzer terwij! tot ouderling en diaken zijp herkozen resp. de heeren Bol en P. Ver- donik. Ds. J. Stehouvver ontving ten behoeve van de diaconie der N. H. Kerk een gift van f100. KERSTAVOND Door de Chr. Meisjesverg. „Mosterdzaad" en „Lydia" werd met hun resp. jeugdver- eenigingen een heel mooie Kerstavond ge houden in het Verg. gebouw. Ds. de Bruin sprak naar aanleiding van Ps. 98 2 en 3 een ernstig woord. De meisjes zongen bij beurten Kerstliederen, waar tusschendoor het Kerst-Evangelie werd voorgelezen. Mej. v. Beek en Mevr. Boot—van Kooten l3zen mooie kerstverhalen voor, waarna de heer Zonneveld den avond met dankgebed sloot EVANGELISATIE In de kerk de Ruyterstraat zal Tweede Kerstdag des avonds te zeven uur een Evan gelisatie-samenkomst worden gehouden. Ds J. Hartkamp en -de heer W. J. v den Bl ink hopen een toespraak te houden, terwijl een zangkoortje zal zingen. HAZERSWOUDE DE NAGEDACHTENIS VAN DEN HEER WESSELS. Op initiatief van het schoolbestuur heeft zich uil dat bestuur, het personeel en de oud-leerlingen van de school met den Bij bel, alhier een comité gevormd, dat gelden wil verzamelen om een steen te plaatsen op het graf van den onderwijzer Wessels. Namens het bestuur hebber\ in dit comité zitting de heeren D. de Bruijn IJzn. en W. van der Spek. Namens het personeel de heer G. Drexhage. Ongetwijfeld willen velen hier aan meedoen. Iedere bijdrage hoe klein ook, is welkom. In het dorp hopen de comité leden binnenkort gelden in te zamelen. Oud-leerlingen, niet meer in het dorp woon achtig, vrienden van den overledene of an deren die hier iets voor over hebben, kun- hun bijdrage sturen aan één van de drie bovengenoemde heeren. „LYDIA". Door de meisjesvereen. van de Ned. Herv. Kerk „Lydia" zijn in het afgeloopen jaar 85 stuks kleeding vervaardigd, die aan het be=tuur der Zondagsschool zullen worden ter hand gesteld ter uitdeeling aan behoef- t.igen op het a.s. Kerstfeest BENOEMING. Tot tijdelijk onderwijzer aan de Chr. School op het dorp is benoemd de heer Haantjes van Valkenburg (Z.-H). KATWIJK AAN DEN RIJN JAARVERGADERING A. R. PROPA- GANDACLUB De A. R. Propagandaclub „Groen van Prin- sterer" hield gisteravond in de zaal der Ge- ref. Kerk haar jaarvergadering. Na ope,ning door den voorzitter en le zing der notulen werden de jaarverslagen uitgebracht. Deze getuigden van een ge zond vereenigingsleven. Het ledenaantal bleef ongeveer gelijk. De kas sloot met een batig saldo van f57.16x/k Bij de gehouden bestuursverkiezing werd in de plaats van den heer A. Wassenaar, die niet meer in aanmerking wensehte te komen, gekozen de hoer J. de Kreek, de deze benoeming aanvaardde. Met de door het bestuur voorgestelde re glementswijziging kon de vergadering zich vereenigen. Nadat door eenige dames koffie was rond gediend, verkreeg dc heer G. de Bruijne het woord voor zijn onderwerp: „De Christelijk Democratische Unie.1' Naar aanleiding van dit uitstekende refe raat volgde een geanimeerde gedachtenwis- seling. Met dankgebed werd deze geslaagde jaar vergadering gesloten. Tijdens de eigadering werden vier nieuwe leden ingeschrevei KLEINE KWEEKERS Door de commissie tot behartiging van de belangen der tuinders was tegen gister avond een vergadering uitgeschreven toi gankelijk voor tuinders-kleine kweeker met liet doel te trachten om te komen tot oprichting van een afdeeling van den Bond van kieine kweekers. De heer T. Noort opende als voorzitter van genoemde commissie de vergadering en heette vooral welkom, de heer P. v. d. Nou land, voorzitter van den Bond van kleine kweekers, die toegezegd had hier te komen spreken Een dertigtal personen hadden aan den oproep gehoor gegeven. Na een korte inleiding gaf de heer Noort het woord aan den heer v. d. Nouland, die voor een aandachtig gehoor, doel, werking en nut van genoemden Bond uiteenzette. Na deze lozing was er gelegenheid om van gedachten te wisselen, waarbij bleek dat niet allen het geheel met den spreker eens waren. Doch de conclusie was toch, dat «er voldoende ani mo was om een afdeeling te stichten. Een twintigtal personen guven zich als lid voor een nieuwe afdeelnig op. Vervolgens werd een voorloopig bestuur gekozen. De vergadp ring koos hiei-voor de heeren T. Noort, C Boskamp, Nic. Fennes en R. van Delft. In een volgende vergadering zal een definitief bestuur worden gekozen en verdere lingen getroffen worden. De heer Noort sloot de vergadering met een woord van dank aan en felicitatie met het succes van den heer v. d. Nouland. KATWIJK AAN ZEE OVERTREDING VLEESCHKEURIGSWET Reeds geruimen tijd waren bij de politie vermoedens gerezen tegen den slager A. M. uit de Voorstraat, wegens ontduiking of niet naleving der Vleesclikeuringswet. Gister achtte de inspecteur van politie, de heer J. H. van de Wijn.gaart, het juiste ment gekomen om ten huize van M. een inval te doen. Vergezeld van den recher- oheur van politie C. Jonker en agent Janse werd hieraan door den inspecteur gevolg gegeven en werd in de schuur 'n geslacht rund en een geslacht varken aangetroffen. Het varken was niet gekeurd, op het rund waren stempels aangebracht, die bij nadere beschouwing valsch bleken te zijn. A. M. hierover gehoord, verklaarde het vleesch ge kocht te hebben van zekere v. d. W. uit Noordv#;k, wat echter ble k een leugen to zijn. Bij nadere huiszoeking werden inder daad valsche keuringsstempels voor Katwijk en 's-Gra\enihage aangetroffen, en bleek bij vergelijking, dat het vleesch hiermede ge stempeld was. Het vleesch is in beslag genomen, waar bij de keurmeester, de heer J. Ph. Hulsteijn, assisteerde, alsmede de commies-dienstge- leider, de heer P. Bauw, en naar de nood- slachtplaats te Katwijk aan den Rijn over gebracht, M. werd door den inspecteur verhoord en bekende ten slotte het rund te Rotterdam, het varken te Leiden te hebben gekocht en frauduleus in de schuur te hebben geslacht en het vleesch daarna gestempeld. De stempels waren gedeeltelijk in Den Haag vervaardigd, het woord „goedgekeurd" was door M. met rubberletters aangebracht In verband met 't geen aan 't licht was gekomen, werd eveneens een onderzoek gesteld bij denslager. Th. de L. aan de Kerk straat te Katwijk a. d. Rijn. Hier werd in den kelder, waarvan het luik met zakken kleeden bedekt was, eveneens vleesch aan getroffen, voorzien van net keurmerk ,,'s-Gra venhaice", overeenkomende met dit va Desgevraagd gaf, de L. toe, dat dit hetzelfde was en het meerdere malen was voorgeko- Boven dien werd ook een gesl acht rund aangetroffen, waarvoor geen accijns was be taald. dit vleesch is eveneens in beslag ge nomen. K. R. B. In de Groote Zaal werd een herhaling geven van de propaganda-avond van giste ren, die eveneens goed bezocht was. Voor een 150-tal werkloozen waren gr;lis toe gangsbewijzen beschikbaar gesteld. KERSTWIJDINGSAVOND Onder leiding van de heeren A. den Dik ken en A. Haasnoot hebben de C.J.M.V. en de beide C.J.V.'s afd. Chr. Jeugd Organisatie het tijdelijke Je.ugd'huis een Kerstwij- dingsavond gehouden. Hedenavond zullen de jongens van enkele knapenvereenigingen daartoe bijeenkomen. KOUDEKERK GEMEENTERAAD. In de vergadering van den Raad werd door den voorzitter medegedeeld, dat blij kens een onderhoud met 't bestuur van de IJsclub de toegestane gelden door de ge meente ongeveer zijn verwerkt Waarom hij namens B. en W. voorstelt enkele steuntrek- konden op de ijsclub te laten werken, waar door eenige werkgelegenheid wordt ver schaft en de kas van de ijsclub in staat gesteld wordt langer te laten werken zon der extra kosten van de gemeente. De heer Van der Lee merkt op dat en kele steuntrekkenden geen zin hadden op de ijsclub te werken. Echter heeft niemand tegen het voorstel van B. en VV. bezwaar. Inzake het voorstel van den heer T. van dor Lee. huurverlaging gemeente-eigendom- men, stellen B. en W., na nauwkeurig on derzoek, voor. ingaande 1 Jan. a.s. de huur van het postkantoor van f 375 per jaar fe verlagen met f 25 en die van de onderwij zerswoning te handhaven. De heer Van der Lee acht het laatste even noodig als het eerste. Het huis is groot en niet gerieflijk en naast de school, wat ook niet altijd even prettig is. De voorzitter zegt, dat deze zaak door B. en W. uitvoerig is behandeld en na nauw keurige berekening is de huur geen 12 pet. van het inkomen, terwijl in de meeste ge- vMcrt in net. berekend wordt; drarbij komt, dat het wonen bij de school ook zijn voor deel heeft. Overeenkomstig het voorstel van B. en W. wordt besloten. Tenslotte deelt de voorzitter mede het be sluit van den minister aangaande de Kerst gave aan de steuntrekkenden van 25 pet. van het steungeld. Ook daartegen zijn geen bezwaren. Aan het einde van de vergadering dankt de -voorzitter den Raad voor de aangename samenwerking en wenscht alle leden toe een goed einde en een gelukkig begin in 't nieuwe jaar. KERSTFEEST. Op Tweede Kerstdag des nam. te half 3 uur zal onder leiding van Ds. Odé alhier in de Ned. Korv. Kerk de Kerstfeestviering plaats hebben met de kinderen van de Zon- d"7sscbool. De Zondagsdienst der huisartsen wordt waargenomen door de doctoren v. Alphen, Ivors, Lalir, Hovens Greve en Simons. Eer ste Kerstdag door de doctoren v. Bnckel, Kortmann, Jasperse, Meyboom en Ver- brugge. Tweede Kerstdag door de doctoren De Graaf f, De Jager, Polak, Renaud en Timmermans. De geneeskundige Zondagsdienst te Oegstgeest wordt waargenomen Zondag door dr. Varekamp, telef. 1906. Eerste Kerst dag door dr. Hugenholtz, teef. 390. Maandag 25 Dec. (len Kerstdag) neemt waar apotheek M. Boekwijt, Vischmarkt 8. telef. 552. Dinsdag 26 Dec. (2en Kerstdag) nemen waar de apotheken: G. F. Ruyst, Steinstr 35 telef 136 en A J Donk, Doezastr 31, tel. 1313 Radio Nieuws. 21.50—aft: Wet 5011.20 ParUa Radio; 1120 —12.20 Kalunrlbote; 12.20—16.50 Daventry: 16 5017.20 Midland Reg; 17.20—19.50 Brussel VI; 19.5022.35 Londen Reg; 22.35—afloop: l)a- 10 Brussel Vl; 14.20—17 Langenberg: 17— 19.10 Boedapest; 19.10—20.15 Warschau: 20.15— 22.30 Brussel Fr; 22.30—afl: Langenberg Programma 4: 10.20—13.50Brussel Fr: 13.50 19.20 Daventr 19.2020.20 Parijs Radio: 20.20 —21.30 Daventry; 41.30—22.05 Brussel VI; 22.05 —23 Daventry; daarna PartJs Radio MAANDAG 25 DECEMBER •ogramma 3: 8.3010.05 Langenberg: 10 20— 14.20 Brussel VI; 14.20—16.20 Kalundborg; 16.20 —16.50 Deutschl.-sender; 16.50—19.50 Weer.en; 19.50—23 Booda-pe-*- J&fj U1 - xa.ua ueuwoehl.-sender -12.20 Brussel Fr; 12.20— .20 Daventry; 14.20—15.20 Warschau; 15.86— Daventry: 17—19 Boedapest; 19—20.35 Bero- unster; 20.35—21.05 Warschau; 21.05'—22.45 russel VI; daarna Daventry DINSDAG 26 DECEMBER Programma 3: 8.3013 Langenberg; 1314.20 russel VI; 14.2015.20 Deutschl.-sender; 15 20 —16.20 Kalundborg: 16.2022.20 Warschau; WOENSDAG 27 DECEMBER Programma 3: 812.20 Langenberg: 12.20— 14.20 Bi usselVl: 14.2015.20 Midi. Reg: 15.20 16.20 Deutschl.-sender; 16.20—17.20 Warschau; 17.20.—19.35 Brussel VI; 19.35—20.05 Kalundborg 20.0520.30 Praag; 20.30afl.: Warschau, daar na Langenberg Programma 4: 12.20—17.35 Daventr 17.35— 18.20 Londen Nat: 18 20—21.30 Weenen; 21.30— 23 Boedapest; 23—afl Daventr Wijzigingen voorbehouden UITVOERING. Op Tweede Kerstdag des avonds te half 8 hoopt de Geref. Zangvereeniging „Soli Deo Gloria" onder leiding van den directeur,, den heer G. de Wolf te Leiden, in de Geref.' Kerk alhier, haar 13de openbare uitvoering te geven. Als hoofdnummer komt veor de zen avond op het programma voor de Ad- vents-Kantate van E. Schubert. LEIDERDORP „RONDOM HET WOORD". Jaarverg. Geref. Mannenvereeo. wijze. De jaarverslagen werden goedge keurd. Daarna hield de heer F. Los een referaat over „Esther". In dit boek, waarin de naam Gods niet voorkomt, zien tve op schier elke bladzijde de hand Gods. Op de ze inleiding volgde een uitvoerige bespre king. Na de korte pauze werden we ver gast op een Larghetto van Mozart door de heeren C. Los en K. Schenkel. De heer P, Hogeweg las fragmenten voor uit „Donkel en Dood" en „Gekke Gard". Ds. J. J. Dijk sprak, mede namens den Kerkeraad, een slotwoord en sloot de ver gadering met gebed. UIT DEN GEMEENTERAAD. De gemeenteraad heeft in zijn zitting be sloten aan de gemeente Zoeterwoude voor te stellen een overeenkomst aan te gaan inz. het verleenen van hulp bij brand aan den Hoogen Rijndijk,. Vervolgens komt het uitbreidingsplan ter tafel. De verschillende bezwaarschriften hier tegen ingebracht worden behandeld en uit voerig besproken. B. en W. stellen voor al leen aan het bezwaar van den Keer J. G. Meerburg tegemoet te komen. De overige bezwaren worden ongegrond verklaard en afgewezen. De heer Groenendijk .vraagt over eenige punten nadere toelichting De heer Klaver vindt het heele uitbrei dingsplan veel te royaal opgezet; z.i. zijn de daarop voorkomende plantsoenen over bodig en spr. stelt voor, het wat te vereen voudigen. De heer De Haas sluit zich aan bij het voorstel van den heer Klaver: hij voegt er aan toe, dat de bouw van arbeiderswonin gen op den achtergrond staat en zou da vaststelling van het uitbreidingsplan uit willen stellen. De voorzitter bespreekt de groote betee kenis van het. plsrn en wijst er op, dat wij zigingen altijd nog wel kunnen worden aangebracht indien zulks gewenscht geacht Na een langdurige discussie wordt het uitbreidingsplan met algemeene stammen vastgesteld; een uit het plan voortvloeiende schadevergoedings-verordening wordt even eens aangenomen. Naar aanleiding van een schrijven van den Minister van Sociale Zaken stellen B. W. voor aan ondersteunde en uit de werkloozenkas trekkende werkloozen een Kerstgave te verstrekken van 25 pet. van het geld, dat zij in de week van 1723 Dec. ontvangen. Zoo besloten. Hierna worden eenige wijzigingen in de begrootingen 1933 en 1934 aangebracht. De voorzitter doet vervolgens uitvoerig mededeeling van de besprekingen, die heb ben plaats gehad met de gemeentebesturen van Leiden en Zoeterwoude. betrekking heb bende op de mogelijke opheffing van den tol op de Leiderdorpsche brug. LISSE VRRLAGIMG SALARIS SCHOOLARTS In de eerstvolgende gemeenteraadsverga dering zal een voorstel \an B. en VV. in be handeling komen om het salaris van den schoolarts inet 5 pet te verlagen en de ver goeding van reis- en verblijfkosten te ver lagen van I 100 op f 800.

Nieuwe Leidsche Courant | 1933 | | pagina 6