PUROL rijk aan geneeskracht IES31 SCHOOL-EN KERKMEUBELEN i. rothuizenfn zjbh ZATERDAG 23 DECEMBER 1933 EERSTE BLAD PAG. 2 Van der Lubbe ter dood veroordeeld TORGLER EN DE BULGAREN VRIJGESPROKEN Uit Leipzig werd ons hedenmor gen geseind: De Vierde Straf senaat van het Rijksgerechtshof heeft heden uit spraak gedaan in het proces tegen de vijf van brandstichting in het Rijksdaggebouw beschuldigde be klaagden. Te 9.10 uur deelde de Senaats president Dr. Buenger het vonnis mede. D'imitrof, Popoff en Taneff werden vrijgesproken. Torgler werd eveneens vrij gesproken. Marinus van der Lubbe werd veroordeeld tot de doodstraf. LEIPZIG, 23 December. Na een procedure van ruim 3 maanden is hedenmorgen de uitspraak in het Rijksdagproces gevallen, die met groote spanning door de geheele wereld werd verwacht. Zooals vanzelf spreekt uitte deze belang stelling zich het meest concreet te Leipzig zelf. waar reeds zeer vroeg in de omgeving van het Rijksgerechtshof groote drukte heerschte. Ondanks het trieste regenachtige weer verdrong zich reeds lang vóór 8 uur een groote menigte voor den hoofdingang van het gebouw om nog enkele van de weinige onuitgegeven toegangskaarten in handen te krijgen. De politiebewaking van het gebouw was versterkt en iedereen, die binnenging, werJ zonder aanzien des persoons op wapenen onderzocht. 4 In de zaal zelf is de eerste rij plaatsen op de perstribune door politiebeambten be zet. De pers zelf is zoo goed als voltallig aanwezig. Ook de publieke tribune is zeer snel ge vuld. i het Het postkantoor in de vestibule Reclrtgehouw heeft reeds vroeg maatregelen genomen om aan de massale vraag van persvertegenwoordigers onmiddellijk na het riitsprekcn van het vonnis te kunnen vol doen. Op verschillende plaatsen in de zaal heb ben zich persfotografen opgesteld om de be klaagden te kunnen fotografeeren op het moment dat het vonnis zal worden uitge sproken. Het uitspreken van het vonnis geschiedt in tegenwoordigheid van vertegenwoordi gers der Rijksregeering en van de Saksische staatsregeering. Ook de president van het Rijksgerechtshof, Dr. Bümke, is als belang stellende in de zaal. Het vonnis wordt onder doodsche stilte uitgesproken. Vooral Marinus van der Lubbe toont geen spoor van aandoening. Hij zit daar even onbewegelijk en onaan doenlijk als men hem nu reeds ruim 60 da gen In alle phases van het proces heeft zien zitten, alsof het hem alles niet aangaat. SIMONS ONDERHANDELINGEN Uit Parijs d.d. Vrijdag: Om zes uur Fran- sche tijd vanavond is het volgende officieele communiqué uitgegeven: Sir John Simon, die zich met de Kerst dagen naar Capri zal begeven, heeft zij,n doorreis te Parijs benut om een bezoek te brengen aan den minister-president en den minister van buitenlandsche zaken, met wie hij in aanwezigheid van verscheidene leden van het Fransche kabinet het noen maal heeft gebruikt Tusschen de Fransche ministers en den Eneelschen minister van buitenlandsche zaken heeft een breedvoerige en vriend schappelijke gedachtenwisseling plaats ge vonden over de thans op de agenda staande internationale kwesties. Zij hebben in liet bijzonder de mogelijke vooruitzichten op een overeenstemming besproken met het oog op de hervatting der Ontwapenings conferentie en zij hebben erkend, dat het iviam belang is de autoriteit van den Vol kenbond te handhaven. Dit communiqué geeft, zooals gewoonlijk met dergelijke officieele berichten het geval is, weinig houvast. Aanvulling met enkele niet-officieele uitingen zal dus welkom zijn. In „welingelichte kringen" te Parijs ver luidt, dat de gedachtenwisseling tusschen Sir John en de Fransche ministers in den loop van den middag drie punten heeft omvat: 1. De Duitsche wapeningseischen. 2. Het Duitsche aanbod in zake de slui ting van een niet-aanvalspact. 3. De hervoiming van den Volkenbond. Men legt er den nadruk op, dat de Saar- kwestie voorloopig niet is besproken. Tn politieke kringen heeft het, volgens de „Llberté", sterk de aandacht getrokken, dat de minister van Oorlog Dala- dier noch aan de ochtendbespre kingen noch aan het noenmaal heeft deelgenomen. Aangezien in het begin van den middag uitgegeven communiqué geen enkel woord wordt gezegd over de afwezigheid van Da- ladier, concludeert men er uit, dat hij heett geweigerd aan de besprekingen deel tp hemen. De gewoonlijk vrij nauwkeurig de mee ning der regeering weergevende „Ere Nou velle" geeft uiting aan haar ontevre denheid over de houding der En- gelsche regeering. Het blad vraagt zich ernstig af. of de En- gelsche regeering voornemens is zich te be vrijden van de verplichtingen der ondertee- kende overeenkomsten door met zoo grooteri nadruk het sluiten van een Fransch-Duitsch non-agressiepact te bepleiten. Voorts moet men zich afvragen of Engeland misschien de Goneefsche grondslagen eener interna tionale democratische samenwerking op geeft. om zich meer en meer tc hegeven in de richting der hegemonieplannen van Ro me, orn daardoor de nauwe samenwerking van Frankrijk met de kleine mogendheden te verhinderen. Niettemin heeft men echter den indruk, dat de puh'ieke opinie in En geland niet gesloten achter Sir Jonh Simon In de „Populaire" verklaart de socialisti sche leider Leon Blum, zich nogmaals te gen elke overeenstemming mot Duitschland, waarbij de Duitsche wederhewapeningsplan- nen eenige kans zouden krijgen. VIJF DOODVONNISSEN IN DE SOVJET-UNIE Uit Moskou wordt gemeld, dat te Alma Ata vijf ambtenaren wegens sabotage en contra revolutionair ontreden zijn veroordeeld tot den dood door den kogel. dat de Senaat zich niet slechts, zooals in den loop van het proces hernaaldelijk was verklaard, van invloeden van buiten in elk opzicht had vrijgehouden, doch dat in de eerste plaats het zorgvuldige onderzoek der geconstateerde feiten tot een volle weerleg ging, van, gezien de bron waar uit zij af komstig waren, al te verdachte beweringen had geleid. In het bijzonder heeft het Gerechtshof al len laster .weerlegd, welke spreekt van deel neming van vooraanstaande Duitsche man nen aan de gepleegde misdaad. Valsc.h waren ook geruchten over het z.g. vroeger vrij van dienst geven van Rijksdag- employé's op den dag van den brand, de verklaringen over de sabotage van het blus- schingswerk, en Vele andere zaken. Bij dit proces moest echter ook en dat heeft den meesten tijd geëischt de poli tieke achtergrond der te onderzoeken mis daad worden onderzocht, waarbij men moest trachten uit te vinden welke doel einden en wie er achter konden staan. Door dit proces was bewezen, dat do medeplichtigen en opdrachtgevers van Van der Lubbe in het communistische kamp thuis hooren, dat de brandstichting in den Rijksdag het werk der K.P.D. en van de haar na staande en met haar gelijk te stel len organisaties tot verwezenlijking vaD den burgeroorlog waren. In het begin van dit jaar liep het Duit sche volk gevaar te worden overgeleverd aan het communisme, doch op het laatste moment is het van den afgrond wegge trokken. Uit de motiveering van het vonnis kan kort worden vermeld: Van der Lubbe heeft volledig bekend. Deze bekentenis was te volgen tot op een bepaald punt Hij heeft niet alléén den brand kunnen stichten in de groote Rijks dagzaal. Omtrent dit punt is geen ophelde ring gekregen. Bij Torgler en de Bulgaren heeft het ge recht de door de aanklagers als bewijs van hun schuld aangevoerde feiten op sommige punten niet vrij van twijfel geacht, terwijl ook de onweerlegbaarheid van sommige punten moet worden betwijfeld. Preident Buenger verklaarde verder, dat de verklaringen van Van der Lubbe door het onderzoek bevestigd zijn. Alleen neemt de senaat als vaststaand aan, dat hij met anderen heeft samengewerkt en den brand niet alleen kan hebben gpsticht. Wat de andere beklaagden betreft, is de beschuldiging niet bewezen kunnen wor den. De getuigenverklaringen over het sa menzijn van Torgler met Van der Lubbe en met Popoff zijn onbetrouwbaar of volko men ongeloofwaardig DRIE VRAGEN VAN HITLER De Parijsche correspondent van de „Daily Mail" verklaart te hebben vernomen, dat de Duitsche Rijkskanselier de Fransche re geering zou hebben verzocht op haar beurt duidelijk haar bedoelingen ten aanzien der ontwapeningskwestie te willen bekend ma ken. Hitier zou Frankrijk drie vragen heb ben gesteld: 1. Op welk tijdstip wil Frankrijk met de ontwapening beginnen? 2. Tot welke bijzondere punten zou een Fransche ontwapening zich uitstrekken? 3. Hoe groot zou de ontwapening zijn, in cijfers uitgedrukt? HULPELOOS IN DE MIST Boven geheel Zuid-Engeland en het Kanaal heeft Donderdagavond en 's nachts een bui tengewoon dichte mist gehangen, waardoor het verkeer ernstig gestagneerd werd en vele verkeersongevallen werden veroorzaakt. Ter hoogte van Dungenesn kwam het Nederland- sche stoomschip Vulcanus in aanvaring met het Engelische stoomschip Fermain. Beide schepen werden licht beschadigd, waarschijn lijk echter boven de waterlijn, want beide heb ben hun reis voortgezet. Vele vrachtschepen liggen hulpeloos in het Kanaal en ter hoogte van Dungeness ligt een geheele rij van schepen, die door den mist niet verder durven varen. Een der Kanaal booten had zeven uur noodig om den ingang van de haven van Boulogne te vinden, aange zien de mistsirenes op de havenhoofden te Boulogne defect waren. Zoowel de vliegtuigen van de Deutsche Lufthansa als een vliegtuig van de K.L.M., konden Croydon niet bereiken en landden ten slotte op het vliegveld Gravesend aan den Theerromond. Ook het spoorwegverkeer en het straatver keer in de steden van Zuid-Engeland was uren lang verbroken. Te Yorkshire konden de ko- lentreinen niet rijden, zoodat men tweeduizend man uit verschillende kolenmijnen naar huis moest sturen. DE SPIONNAGE-AFFAIRE TE PARIJS. Volgens verschillende Parijsche bladen zou het. onderzoek naar de groote spion- nage-affaire hebben uitgewezen, dat de tien gearresteerde spionnen in de eerste plaats voor de Sovjet-Unie werken en in nauwe relatie staan met de onlangs in Finland ontdekte oorganisatie. Een der gearresteer den, Lydia Stahl, maakte herhaaldelijk rei zen in Finland. De to Parijs gearresteerde Professor, bij wien veel materiaal over de Fransche Marine werd gevonden, stond ge heel onder dep invloed van Lydia Stahl, die met den Amerikaan Robert Gordon Switz de leiding der organisatie in handen had gekregen, nadat de hoofdleiders, twee Rus sen, Frankrijk hadden moeten verlaten. DE KERSTAMNESTIE IN DUITSCHLAND. Uit Osnabriick: In de concentratiekampen Esterwegen, Bergermoor en Neu-Sustrum aan de Nederlandsrlie grens zijn gisteren ongeveer 1500 gedetineerden door Ministe rialist Diesl vrijgelaten. DE STRIJD TEGEN FOEKIEN. Tsjanq Kal Tsjeck neemt het opperbevel op zich. Uit Sjanghai: Tsjang Kai Tsjeck is te Sjanghai aangekomen en heeft het opper bevel op zich genomen in den strijd tegen Foekien. 35.000 man zeer goed geoefende roepen zijn de Foekien-grens overgetrokken. Tsjang Kai Tsjeck heeft bovendien twee di visies gemobiliseerd. Uit Bochuin: Vrijdagavond tegen zeven uur werd in het onikooperij-proces tegen den Pruisischen oud-minister Hirtsiefer vonnis gewezen. Hirtsiefer is wegens het lemen van steekpenningen veroordeeld tot een gevangenisstraf van zes maanden. Bovendien is hem voor den duur van drie jaren het recht onzegd openbare functies te hekleeden. Voorts zijn 900 R.M. verbeurd 'erklaard. De straffen tegen de andere beklaagden uitgesproken zijn: Mock 2 maanden gevan genisstraf en 1000 R.M. boete, Bergmannen Backer ider en maand gevangenisstraf en 500 M. boete. MEINEED BIJ HET RIJKSDAGBRAND PROCES. Soenke, die bij het Rijksdagbrandproces onder eede valsche verklaringen heeft afge legd, betrekking hebbend op liet verblijf van den Bulgaarschen beklaagde te Berlijn, is door de Berlijnsche rechtbank veroordeeld tot 3 jaar gevangenisstraf en 10 jaar eer- Op de vraag, waarom Soenke als getuige onwaarheid heeft gesproken, antwoordt liij. dat hij tijdens het proces zeer opgewonden en zenuwachtig was geweest en geen be paalde bedoelingen met zijn valsche verkla ringen heeft gehad. President: ..Was u misschien bang dat u, wanneer u in het Van der Lubbe-proces de waarheid had gezegd, van communistische zijde iets zon kunnen gebeuren?" Soenke: „Neen". EEN JAPANSCHE KROONPRINS GEBOREN. De Keizerin van Japan heeft gisteravond het leven geschonken aan een zoon. Er heerscht hierover groote vreugde in het land. want het is de eerste zoon en dus is de voortzetting van de dynastie verzekerd. De Keizer en de Keizerin van Japan heb ben reeds vier kinderen gehad, die echter allen meisjes waren. Een daarvan is zes maanden oud overleden. Daar in Japan de Salische wet bestaat, zijn prinsessen van de regeering uitgesloten. Uit Chicago wordt gemeld, dat de politie aldaar drie bandieten uit Indiana heeft ge dood na een belegering van de woning waar in deze bandieten zich hadden verschanst. Ten slotte posteerden zich de politie-agen- ten bij alle deuren en vuurden salvo's naar binnen. De lijken der drie mannen, van ko gels doodzeefd, werden aangetroffen op den vloer van een kamer. Het vertrek leek wel een wapenkamer. Men vond er niet min der dan twintig voor kogels ondoordring bare vesten, drie machinegeweren, verschei den hagelgeweren, revolvers en schietvoor- Kerknieuws. NED. HERV. KERK Beroepen: Te iZuiderwoude, N.-H. (toez.) cand. W. E. M. Eggink te Rotterdam. Aangenomen: Naar Huisduinen-Julia- nadorp, cand. M. van Wichen te Amsterdam. BEROEPINGSWERK Naar wij uit de allerbeste bron vernemen, is het bericht in ons blad van gisteren, om trent een beroep, dat door den Kerkeraad der Geref. Kerk van Den Haag-West, zou zijn uitgebracht voor het verstrooide werk op Curacao, algeheel onjuist. Bij den betreffen- den Kerkeraad is van zulk een beroep niets bekend. AFSCHEID, BEVESTIGING, INTREDE Men bericht ons: Cnnd. H. Franssen, van Meppel, heeft zijn intrede gedaan als predikant der Ge ref. Kerken van Borssele-Driewegen met een predikatie over Psalm 125, na bevesti ging door Ds. H. W. Engelkes, van Meppel. met Joh. 119—23 en 29 Toespraken wer den gehouden door oud-E. Bakker namens beide Kerkeraden, Ds. E. Beuk erna (Nieuw- dorp) namens Classis en Zusterkerken, en Burgemeester L. W. B. A. Mulder, van Drie wegen, mede namens Burgemeester H. C. Rutgers van Borssele. CHR. GEREF. J.V. Wegens verkeersstremming gaat de afdeelingsvergadering van den Bond van Chr. Geref. J.V. op Tweeden Kerst dag te Middelburg n ie i, door. „KERKHERSTEL" EN „KERKOPBOUW" „Kerkherstel" heeft ernstige bezwaren te gen het reorganisatie-ontwerp van „Kerkop bouw", gelijk dit in de Ned. Herv. Kerk thans aan de orde is. Deze bezwaren komen op het volgende neer: In de eerste plaats formuleert art. 1 van het Kerkopbouw-voorstol een belijdenis grondslag der Kerk, <nl. aldus: „De Nedcr- landsche Hervormde Kerk, als deel van dp Eene Algemeene Christelijke Kerk, gebouwd op Jezus Christus als eenig fundamept, heeft tot doel, in aansluiting aan haar his torische belijdenis hel Woord Gods te ver kondigen") Kerkherstel er aan herinnerend dat de Kerk, „een belijdenis heeft" acht deze formuleering te vaag en in verschillen de opzichten gevaarlijk voor de belijdenis der kerk zelvt en wil deze geschrapt heb- In de tweede plaats acht Kerkherstel het voorstel van Kerkopbouw om aan de minderheden het recht te geven tot het stichten van erkende „huisgemeenten" een soort pacificatie van den richtingsstrijd, welke „de groote zonde der kerk", nl. „haar verdeeldheid en gebrokenheid", wettelijk regelt. Kerkherstel verwerpt hierin elk com promis. In de derde plaats heeft Kerkherstel ern stige critiek op het scheppen van een nieuw ambt van kerkvisitator en moderator, dat „naast" de bestaande ambten van predikant ouderling en diaken wordt ingesteld erf een „nieuw ambt" blijkt te zijn. Dat beteekcnl „een fundamenteele wijziging in onze m-es- byteriale kerkinrichting". En de critiek daarop „kunnen wij nog moeilijker ter zijde stellen, wanneer wij zien, dat alleen predi kanten en niet ouderlingen tot dit ambt kunnen benoemd worden". In de vierde plaats heeft Kerkherstel bezwaar tegen het feit, dat in het Kerkop- bouw-voorstel de positie van de classicale vergadering zeer wordt verzwakt en die van de provinciale vergadering versterkt. KERSTWIJDING Te Amsterdam-Zuid houdt de Geref. Kerk in Hersteld Verband in den nacht Zondag 24 op Maandag 25 December a.s„ 12 tot 1 uur, in de Parkkerk een Kerstwijding. Gehoopt wordt, dat niet alleen velen van eigen Kerk, maar ook vele niet- en on-kerkelijken aanwezig zullen zijn. Dr. J. G. Geelkerken zal spreken over „De Kerstboodschap" en Ds. J. J. Buskes Jr., over: „Mogen wij Kerstfeest vieren", terwijl een koor, onder leiding van Piet van Egmond Jr., Kerstliederen zal zingen. Te Rotterdam zal in het Kerke- raadsgebouw der Ned. Herv. Gemeente op den Eersten Keretdagmorgen te half 8 onder lei ding van Ds. A. C. G. den Hertog, de Kerst dag met liederen en gebeden tegengegaan worden. Een eenvoudig ontbijt zal het gevoel van saamhoorigheid geven. KERKORGELS. Te Nieuwpoort is door de Chr. Geref. Gemeente in haar vergroote kerk met 300 zitplaatsen een nieuw, door de firma Valckx 6 van Kouteren Co. te Rotterdam ge bouwd orgel in gebruik genomen. Het heeft 7 sprekende stemmen (w.o. een 16 voet), elertrische windvoorziening en kegellade- systeem. Ds. C. Smits heeft na beëindiging van de 4de bijbellezing j.l. Woensdag dank gebracht aan hen die milde gaven voor de aanschaffing van hel mooie orgel schon ken. Organist J Korevaar, van Ottoland, bespeelde het orgel. „DE DUITSCHE CHRISTENEN" Uit B e r 1 ij n wordt gemeld, dat bisschop Hossenfelder van Brandenburg, de leider var de „Geloofsbeweging der Duitsche Christe nen", ziin ontslag genomen heeft als rice- president van den Evangelischen Opperkerke- raad der Oud-Pruisische Unie en als plaats vervanger van den Rijksbisschop in de Ker ken dezer Unie. Blijkbaar ebt de „Geloofsbe weging der Duitoche Christenen", die bij de Kerkelijke verkiezingen niet lang geleden op 75% der zetels beslag legde, thans zeer sterk terug. DEZER DAGEN VERSCHIJNT: Een nieuwe brochure over Kerktelefoon, getiteld: „De dooven zullen hooren' Deze belangrijke nieuwe brochure wordt aan alle Predikanten, leden van den Kerke raad en vooraanstaande leden van een Kerkelijk College in de Gemeente gratis op aanvrage toegezonden. Heeft U ook ontvangen de aan alle Kerken toegezonden circulaire? Centraal Telefoonbureau voor Kerken MAASSLUIS TELEFOON 163 FLIEDNERS WERE. Uit Genève (Europeesche centraalbureau voor Kerkelijke hulpacties) meldt men ons, dat de Protestantsche stichtingen van Dr. Fliedner zeer ernstig gevaar luopen en dat met de mogelijkheid van een faillissement en inbeslagneming der eigendommen, wel licht nog in dit jaar, gerekend moet wor- ZWINGLI Den lsten Januari a.s. is het 450 jaar ge leden, dat Ulric.h Zwingli te Wildihaus in Zwitserland geboren werd. Het is zeker, dat, pas onder aanvoering van het Derde Rijk de herdenking van het feit dat Luther 450 jaar geleden te Eisleben geboren werd, op zoo grootsche wijze alle aandacht span de. Zwingli's gedenkdag eenigermate op den achtergrond geraakt. Maar toch, geheel ergeten zou zeer ondankbaar zijn. Zwingli vordt steeds in één adem met Luther en Oalvijn genoemd en het is de eere van het Protestantisme ook den Zwitserschen her vormer te herdenken. KERSTKLOKKEN VAN BETHLEHEM. We vestigen de aandacht op de uitzending door de K.R.O. van de Kerstklokken van Beth lehem. Op 24 December zal des avonds om 8.21 de uitzending aanvangen. De klokken van de Geboortekerk zullen driemaal een halve minuut luiden. Daarvoor en tusschenin wor den Kerstliederen ten gehoore gebracht. Do Geboortekerk is de oudste Christelijke kerk. EEN NIEUW JAAR, EEN NIEUW BESLUIT en dadelijk U abonneeren op het Maandblad .Lectuurgids" Dit blad geeft boekbesprekin gen op elk gebied voor het Christelijk ge zin. Redactie Dr. C. Tazelaar, Drs. P. J Mcertens, W. van Vliet en tal van bevoegde medewerkers. Een jaarabonnement kost slechts 1.25. Abonneert U nog heden bij uw boekh. of bij do uitgeefster N.V. W. D MEINEMA te Delft. Schoolnieuws. ONDERWIJZERSBENOEMINGEN Rotterda m-Z u i d (Heldringschool voor B. L. O., hoofd G. J. van der Ploeg), mej. B. Kamerling, thans kw. met akte aan de zelfde school. Voor vast (met een proefjaar.) Groote Lindt (Zwijndrecht, Herv. School, hoofd J. van Geest), mej. J. C. van den Haspel te Kinderdijk. D o k k u m (L. O., hoofd S. Wendelaai Bonga), Y. Ee.khof te Musselkanaal. Jubbega (Herv. School, hoofd J. Wij- ma), L. Th. Fennema te Oldeboorn. Amsterdam (P. Oosterleeschool, hoofd D. P. van der Togt), A. de Jonge, ond. Ie Elthetoschool te Amsterdam-Oost. Als 1ste onderwijzer. Dordrecht (1 Mrt. te openen school Standhazenstraat, ben. hoofd C Schout) W. Noot te Amsterdam. Als le onderw. G. VAN ZEGGKLAAR. De bekende heer G. van Zeggelaar, man van historische navorschingen en publicaties en toegewijd arbeider in het leven der Geref. Kerken (waaronder 34 jaren als leidsman in de Kerk te zyner plaatse), heeft Donderdag onder groote belangstelling afscheid genomen als hoofd van de Chr. School te Ransdorp (N.-H.j, die hij 36 jaren gediend heeft. Ds. S. J. Dokter en Ds. E. R. Damsté, resp. Geref. pred. te Holysloot en Herv. pred. te Rana- dorp; de heeren A. P. Vooren, insp. van het L. O.; N. Heukels, insp. van het Chr. Nat. Schoolonderwijs; J. S. Dienske- secr. van dei Chr. Scholenbond in de gemeente Amsterdam K. Brug, burgemeester van Leiderdorp; H. dé Ruig, van Amersfoort, opvolger van het scheidend Schoolhoofd; en anderen toonden hun belangstelling door hun aanwezigheid en toespraken in de afscheidssamenkomst. De heer A. Honig, voorzitter van het School bestuur, heeft met groote dankbaarheid ge wezen op de vele verdiensten van den heer Van Zeggelaar en voor al zijn arbeid op on derscheiden terrein met zeldzame toewy ding verricht. De heer Van Zeggelaar, die nu met pensioen gaat, heeft in een treffende toe spraak een en ander uit zyn 46-jarigen arbeid voor het Chr. Onderwijs en op ander gebied meegedeeld en dankbaar gewezen op de genade Gods die met hem geweest is. Leer lingen, oud-leerlingen, Schoolbestuur enz, boden geschenken ter herinnering aan. Weerbericht. Het dunne Pijltje geeft den vorlgen stand aan Hoogste stand te Parijs 781.4. Laagste stand te Ingö en Janmayen 744.3. Stand vanmorgen halftwaalf 780.0. WEERVERWACHTING (Medegedeeld door het Kon. Ned. Meteorol. Instituut te De Bilt) Zwakke veranderlijke wind, aanvankelijk uit Westelijke richtingen, nevelig tot half of vaar bewolkt, weinig of geen neerslag, in het Noorden lichte dooi, in het Zuiden lichte dooi tot temperatuur om het vriespunt, later wellicht lichte vorst. TEMPERATUUR Stand vanmorgen halftwaalf 5.2 C. 24 DECEMBER. Zonsopgang 8.11 uur, zonsondergang 3.48 uur Volle Maan 9.14 uur nam. 26 DECEMBER. Zonsopgang 8.11 uur, zonsondergang 3.49 uur 26 DECEMBER. Zonsopgang 8.11 uur, zonsondergang 3.50 uur 27 DECEMBER. Zonsopgang 8.11 uur, zonsondergang 3.51 uur VOERTUIGEN MOETEN HUN LICHTEN OP HEBBEN 24 DECEMBER. Van 's avonds 4.18 uur tot 's morgens 7.41 uur WATERSTANDEN RIVIEREN Heden Vorig Heden Vorig Wurtzburg 0.00 0(H) Caub 2.92 2.63 Straatsburg 0.00 0 00 bms 1.06 1.06 Breisach 0.6» 0.58 Coblens 0.00 1.17 Rheinfelden 0.00 1.67 Trier 0.19 0.25 K-hl 2.01 2.00 Keulen 0.61 0.59 Maxan 3.22 3.25 Rührort -1.0*2 0.99 Diedesheim 193 1.11 Wesel -1.33 1.33 Mannheim 1.65 1.67 Emmerik -0.05 010 Lubr 1.28 1.25 Dusseldorf -0.03 0.02 Mainz 0.31 0.28 Maastricht 40.70 41.04 Bingen 0.90 0.92 Venlo 9.75 9.60 HOOGWATER NED. ZEEHAVENS Delfzijl Terschelling Harlingen Den Helder IJmuiden Hoek van Holland Schvenlngen Hellevoetsluls Willemstad Brouwershaven 24 Dec. 4.16 17.03 1.29 14.10 2.20 14.55 7.39 20.05 7.55 20.34 8.26 20.58 6.40 19.23 7.15 17.52 1.40 14.40 10.50 23.28 9.58 22.31 10.08 22.41 11.41 10.33 23.11 11.24 9.45 22.23 9.58 22.48 10.28 23.11 8.54 21.42 9.26 22.12 9.53 22.47 25 Dec. 6.08 17 57 2.23 15.06 3.10 15 50 f.40 13 40 8.47 22.11» P.47 21.18 8.57 21.28 17.1V 5.25 18.05 2.55 15.40 11.59 11.08 23.41 11.18 23.51 C 39 12 49 11.36 10.04 22 «7 10.36 23.18 HEELSUM BIJ ARNHEM,TEL492. RONDOM DE KRIBBE Het eerste verblijf, waar een pasgeborene na zijn of haar behouden aankomst vertoeft, is de wieg. Hoe poover ook de huiselijke om geving, er is altijd nog wel een wieg, waar in het voorwerp der blijdschap wordt neer gelegd. Schrijnend in meer dan één opzicht waren Jezus' geboorte-omstandigheden; geen sprake van een ouderlijk huis, evenmin van een tehuis. In een herberg, waarin het „geen blijvende plaats" gesymboliseerd is, maar dio dan toch nog een vorm van mensche lijk onderdak is, was geen plaats voor Hem; in een stal, bij het vee, en in dien stal in de voederplaats voor het vee, begint de Ver losser der, wereld Zijn kruisweg, en of schoon Zijn graf „bij de rijken" is geweest, Zijn wieg weerspiegelt het summum van ar moede Hij heeft willen afdalen, om Zijn volk rijk te maken. Allszins begrijpelijk dan ook, dat de krib be van den tijd der geboorte af niet alleen voorwerp van aanbidding geweest is, maar ook door nabootsing middelpunt van een vereering werd, welke deze zichtbare herin nering scheen noodig te hebben. Zoowel in als buiten de kerk is dit tot op dezen dag zoo gebleven. Als Gerhardt's lied „Ich stehe an doiner Krippe hier, o Jesu du, mein Lo- hen'\ gezongen wordt, is het voor velen van zelfsprekend dat hun geloof in de beteeke- nis van die kribbe ondersteund wordt door een nagemaakte kribbe van grooter of klei ner formaat, af of niet omringd van de per sonen en dieren, welke in hef Bijbelsch ver haal genoemd worden. In do vroegste eeuwen vonden de geloo- vigen in den Kerstnacht een kribbe in het korkgebouw opgesteld, waarbij soms ook de figuur van- don profeet Micha (een heen wijzing naar Micha 5:1), terwijl men met een os en ezel recht meende te doen aan Jes. 1 3. Natuurlijk bleef het kwade gevolg van dezen „beeldendienst" niet uit: er kwa men „beroemde" kribben, zooals die van de door bisschop Liberius gestichte Basilica Liberti te Rome in de 8e en 9e eeuw. De eerste, die een kribbe-imitatie buiten de kprk gebracht heeft was Franciscus van Assisië. Hij deed dat te Greccio, een schil derachtig gelegen stadje «n Winbrië (Ita lië). Die kribbe was opgesteld midden in een bosch. er lag hooi in, een os en een ezel waren erbij gezet. De bewoners van Greccio trokken er in den Kerstnacht met fakkels en kaarsen hpon. Franciscus zelf stond dan in vrome extase voor de kribbe. Te midder nacht werd er een mis bij opgedragen, waar bij Franciscus zong. En vervolgens sprak hij de schare toe over de geschiedenis van Jezus' geboorte. Gelijk met meerdere gewijde zaken ge schied is. is het ook met de kribbe gegaan: ver van haar poover origineel verwijderde zich allengs de kprk, die behoefte had naar schittering en pompeuze plechtigheden, om de schare *e boeien en haar tegelijk op een afstand te houden Men heeft b.v. mozaïeken gevonden, waarop de figuren van Maria, op een van edelsteenen schitterende troon de vorsten uit het Oosten ontvangende. F«n kerkhistoricus uit dien tijd klaagde, „thans hebben wij Christus de pooverp k-M>e wee genomen en er een zilveren v--„i in de plaats gezet. Maar voor mij heeft de weg- genomene meer waarde!" Een gansche huis-indusctrie darnk haar ontstaan aan de ensceneering van de kribbe en omgeving, zooals die voor aller lei beurzen gemaakt werd en wordt. Eerst in de omgeving van Bethlehem, later in Zuid-ltalië en op Sicilië, werden in massa de poppetjes gemaakt, die de „arcadia" moes ten bevolken. Ze werden uit hout gesneden of in klei geboetseerd, waarna gekleurd en getooid. De. riiken pronkten natuurlijk met de mooiste en dichtst bevolkte stallen, zoo als er nog in de musea van Napels en München te vinden zijn Allengs werden ook voor de kinderen kribbetjes met toehehooren gemaakt, uit kurk of eikenschors ruw gesneden; de her ders en vrouwen uit Bethlehem werden in de kleederdrachten der Romeinsche Cam- pagna getooid. Het aantal der geloovigon in de kribbe- cultus .aanvankelijk beperkt tot stille aan schouwing, vroeg allengs moer middelen orn te blijven boeien. Zoo zijn priesters be gonnen, in de plaats der stomme beelden en beeldjes op te treden; verkleed als Jozef en Maria zongen zij dan hij de kribbe in da kerk Latijnschc heurtZfiingen. Het begin van het Kerstlied! A' spoedig sloot zich daarbij aan „het koor knapen verkleed als enge len zongen hel „Eere zij God"' en de ge meente beantwoordde dit met gemeenschap- pel ijken zang. Ondanks den invloed der Reformatie heeft de Ke-stviering met de kribbe als mid delpunt zich o™ 'er iang gehandhaafd. In fübingen was i.i 1830 ppden toren van de hoofdkerk een kleine met lichtjes om geven wieg geplaatst, waarin een pop ge wiegd werd .terwijl de muziek het „Eere zij God" blies. Het heneden staande publiés zong dan een wiegelied' Nog een stap verder in de verkeerde rich ting was, dat, zooals in 1850 in Polen, school jongens met een kribbe rondtrokken onder het zingen van „toepasselijke" liederen en... geld ophaalden. Voorop liep dan een in 't wit gehulde „engel" met klokjes behangen, die soms ook een gouden ster droeg (waar mee Driekoningenavond op 't tapijt kwam). Dan volgde Jozef in hemelblauw gewaad met geel onderkleed en Maria in een vuur rood gewaad Genoeg om t.e doen zien, hoe ver de ver wording van het „gedenken" voortgeschre den was. Gelukkig droeg zij de kiemen der verdwijning ook in zich; allengs werd da viering van Jezus' geboorte weer binnen de kerkmuren of in het gezinsloven terug gedrongen Wij in de ÜOe eeuw kunnen ons ten volle hegrijpen, wat de Leipziger onder wijzer Eberhard in 1799 schreef: „De kribbe en do doeken, waarin Jezus lag, zijn vol strekt de hoofdzaken niet". Toch mogen we niet onderschatten de waarde, die te hech ten is aan een herdenking van heilsfeiten, waarin men, hoezeer dan ook zich verlie zend in ver van gewijde nabootsingen, met volharding vasthield aan de zintuigelijk waarneembare bijzaken, van zoo groote he- teekenis voor de historiciteit van de vleesch- wording des Woords. Want 't andere uiter ste brengt grooter gevaren met zich.

Nieuwe Leidsche Courant | 1933 | | pagina 2