WEKELIJKSCHE B IJ LAGE MODE-VAKSCHOLEN OE MAANDAGSCHE SCHRIK PEDICURE A. GRASMAYER ZOON StoomWasch- en Strijkinrichting „Aurora" W. Spierenburg C.Wzn GEBRs. HEUS' KOLENHANDEL GEZ. AALDERS Hoe wonen wij? Het open bouwblok In een vorig nummer gaven wij eenige denkbeelden omtrent het woningvraagstuk, en lieten wij tevens zien, dat de thans alge meen nog ehruikelijke woning- en straten bouw, namelijk in het zoogenaamde geslo ten bouwblok, er.kele uadeelen heeft, welke niet zoo gemakkelijk zijn tt ondervangen. Deze nadeelen waren, dat de architect te zeer belemmerd wo"dt door de verkaveling van den bouwgrond in het zoo ideëel moge lijk oriënteerer van de woning. Immers, aan het vaak zoo willekeurig stratenverioop kan hij niets veranderen, en zoo is het hem ook niet mogelijk, bij het verdeelen van de woon ruimte in een woonhuis voldoende met der gelijke factoren als zonlicht, windrichting, enz. rekening te houden. Bovendien ligt een groot aantal moderne woonhuizen aan druk ke verkeersstraten, die voor de jeugd een zeer gevaarlijk, en toch ook weer een heel moeilijk te ontberen speelterrein vormen. Tegenover het denkbeeld van het gesloten bouwblok staat de nieuwere gedachte van het open blok We zullen er hier een korte beschrijving van geven. In plaats van dat men een hlok huizen aan vier zijden door st -aten omgrenst, er. de door de huizen om- Binten middenruimte in veelal onpractlsclie stadstuintje» verdeelt, is het open bouwblok aan de l ide zijkanten niet door woonstra ten afgesloten Men bouwt dlf op de volgen de manier: jeist een aaneengesloten rij wo ningen. daarachter een al of niet gemeen schappelijke tuin- o plantsoenruimte, daar achter weer een nieuwe reeks woningen, jn zoo vervolgens. De woningen hebben dus niet meer het uitzicht op een straat, maar op tuinen of een gemeenschappelijk plantsoen, waar de kinderen kuunnen spelen, zonder gevaar voor het verkeer. Want in zooverre tu9schen deze woningenreekscn nog verkeei bestaat, is dit uitsluitend bakker of melk boer, of ander leveranciersbezoek. Links en rechts, dus terzijde, wordt zulk een bouw blok begrensd door een weg of laan, die geen gesloten huizenwand heeft, en deze weg of laan doet dienst voor verkeeisador, in zooverre, dat de bewoners van het blok er z ch lanzs naar school of arbeid begeven. Men vindt daar dus eventueel de moderne verkeersmiddelen air tram, auto en bus, zon der dat deze door hun lawaai, stof en stank een belemmering voor het rustig wonen vortnsn. Het wonen in zulk een open bouwblok krijgt dus een heel ander Karakter, dan wij tot dusverre gewend zijn. Daaraan zijn, als aan ieder ding .zoowel voor- als nadoelen verbonden. Enkele 'van de voordeelen hebben wi; hier reeds opgesomd, als veilige speel gelegenheid voor de kmderen, meer kans dat de architect aan de hygiënische woning- en bouweischen kan voldoen van rustige ligging, zon en l'cht. Maar daartegenover staan enkele zeer mar kante, bezwaren. In de eerste plaats wel dit een woningtype, als waarover we het h:cr hebben, geeft vooreerst aanleiding tot een hechter groepeering van de buurtbewoners Zij hebben immers een soort van privé stra ten of binnenpaden, waar nauwelijks een vreemdeling komt. Daardoor krijgt het ver keer iets van te dicht op elkander zitten of om het echt Hollandsch te noemen, elkaar in den pot te kijken. In Duitschland heeft men het open bouwblok reeds op onderschel den plaatsen toegepast, rn naar het schijnt met succes. Maar zou de Hollandsche vrouw haar „uitzicht" willen missen? Want onze mentaliteit is nu eenmaal zoo geworden of ...verworden, dat we den aanblik van ver keersdrukte als iets prettigs ondervinden Eon drukke straat vinden we levendig, geze; lig. In het open bouwblok krijgt men van het verkeer weinig te zien, het wordt ver vangen door gras, boomen, bloemen. Leeron garnituren, waarin vlokker zijn gekomen, kunt u goed schoon krijgen, door ze met opn doorgesneden rauwen aardappel ta wrijven. Doe'oude vilthoedjes niet weg, maar ge bruik ze om er huispantoffeltjes van te ma ken. ook taschies en onderleggers voor thee potten kunnen er uit worden gefabriceerd. Het Boek voor de Vrouw Het nieuwe tijdschrift „Moeder" Wij ontvingen het eerste nummer van „Moede" het nieuwe tijds :hrift onder bi ding van prof. dr. J. Waterink, dat bij de N.V. Gebr, Corner en Keunings Uitgevers maatschappij te Wageningen verschijnt Dit maandblad, dat voi-rtaan op ,den tweeden Donderdag van iedere maand zal uitkomen, wil een practiech tijdschrift zijn voor de moeder. Het bizondere in het moeder-leven is, dat tie kinderen daarin de centrale plaats innemen. Alles wat moeder doet, doet ze in betrekking tot haar kinderen: de in richting van haar huis, haar dagelijkse!» werk, haar vreugde en verdriet, alles houdt hiermede onmiddellijk verband. Aan dit bl- zondero van het moeder-leven zal het n'eüwe tijdschrift probeeren uiting te geven. Voor- loopig is het daarir. ook wonderwel ge slaagd. Hot serste nummer dat er ook wat illustraties e.d. uitstekend uitziet, heeft een zeer rijken en bont geschakeerden inhoud Alles op te normen zou ons te ver voeren; bovendien hipon wij gelegenheid te hebben, later nog eens op „Moeder" terug te komen. Maar zie hier al vast een overzicht uit den inhoud: een puedagogische ~.chets van Pro/. Waterink; Harry's proefvlucht, een vervolg verhaal door Mevrouw C. Th. Jangejan— de Groot; Baby's beste voeding, door H. Hoogland, arts te Utrechi; „Een stuk van jezelf", door A. J. Drewes; Practische nieu wigheden; Kkeding voor Moeder en Kind; en een artikel over kamerplanten, door A. Herwig. Dit Moeder-nummer is dus wel de moeite waard. Naar de uitgeefster ons mededeelt, was de belangstelling ervoor reeds zóó groot, dat er onmiddellijk een tweede oplage moest worden ter perse gelegd. Dat dit noodig bleek, demonstreert wel hoe de behoefte er aan algemeen werd gevoeld. Eta Kookboek; Eta Uagkalender De N.V. De Torentrans te Zeist verraste ons met een tweetal mooie uitgaven, die beide de aandacht waard zijn, en zoowel door een fraai uiterlijk als een goeden in houd zich uitnemend leenen om als geschenk te dienen, te meer, daar -ij niet duur zijn. De Eta Dagkalender voor de Vrouw geeft voor lederen dag van het jaar een idee aan. wat betreft het gereed maken van de koffie ta'el en het samenstellen van het menu voor den warmen maaltijd. Wie geen lust of aanleg heeft om dag aan dag weer voor de maaltijden iets nieuws te verzinnen, immers verandering van spijs doet eten, vindt hier dus een uitgebreide collectie goede raadgevingen, benevens de betreffen de recepten. Maar tevens is er op de kalen derbiaden ruimte om verjaardagen e.d. te noteeren, alles heel practisch Als aanvul llng en toegift zijn hier en daar ook nog een aantal „nuttige wenken" aangebracht sp^eu ken en „allerlei". Een mooie fleurige keu- kcnkalender dus, die een groote verscheiden heid van aantrekkelijke dingen biedtl Het Eta Kookboek geeft ruim 600 beproef de recepten, allemaal van schotels en ge rechten. die binnen het bereik vallen de „middenstandskeuken". Keukensnufjes zijn erbij, waar men „uit zrich zelf' niet op gekomen zou zijn, maar die met de midde len, die aan een normale beurs ter beschik king staan, best eens zijn te probeeren. Prac- tisch is de alfabetische inhoudsopgave ach ter in het boek, dit bespaart veel vruchte loos heen en weer geblader. Ook deze uitgave is goed verzorgd. Het boek is gebonden in jen zeer fraaien, oranie- kleurigen band, en gedrukt met een zeer duidelijke letter Smyrna-knoopwerk Smyrna-werk Is duur, maar prachtig! Duur is het, omdat het heel wat wol vergt, doch de resulaten, met dezen handenarbeid te bereiken, zijn dan ook echt een beloonine voor wat eraan is besteed. Een stuk eigen geknoopt Smyrna, in de echte mooie warme tinten, is iets waaraan men heel lang ple zier heeft. M arg Verwey beeft, om ta de behoefte aan patronen voor dit knoopwerk te voor- bij den heer J Storm te Amersfoort een mapje „Smyrna Kr.oopwerk" doen ver schijnen. Het he\at ruim twintig patronen voor kussens, voetkussens en kleedjes, met duidelijkp. opgu'-en «an de te gebruiken kleu reu en van het benoodigde materiaal. Deze patronen zijn, wat hun vormenrijkdom en kleurenharmonie betreft, n et zoo rijk als le Aziatische, maar zij munten uit door een moderne stijlstrakheid ,en zullen juist door deze betrekkelijk gruoter soberheid het uit stekend divn in pen modern inter our. Dit mapje is een mooie aanwinst voor de liefhebsters van dit voorname soort hand werk. De mode van den dag Pelsgaineering Bovenstaande afbeeldingen geven u eenïg idee hoe de pelsgarneeringen op de_modjr- ne mantels er uit zien. Meisjeskleeding Niets is leelijker dan een kind, dat te over dadig is aangekleed. Kinderen zijn mooi zoo als ze zijn; hebben geen strikjes .lintjes en vodjes noodig om dat te doen uitkomen. Hoe eenvoudiger en strenger van lijn hun, kleertjes zijn, hoé aardiger onze meisjes erê uit zien. Slechts in heel groote trekken wor den mode-richtlijnen ge vol go. De schouder verbreeding wordt verkregen door kapjes aan de bovenmouw, of breede kragen. Verder zorgt men ervoor, dat de kinderen niet in hun bewegingsvrijheid belemmerd worden; dus diepe plooien in den rok jurken en mantels. Gebruik verder materiaal dat „tegen een stootje kan". Niets doet de kinderen zich on behagel ijker voelen dan het idee: „Laat ik oppassen anders komt er iets aan mijn kleeren!" Een beetje paedagogie Mamma, waarom „Mammie, waarom is sneeuw altijd wit en nooit eens zwart?" Of: „Waarom is het nu juist in de zomer warm en in de winter koud?" En: „Als de aarde rond is, waar hangt ze dar. aan?'' Dat zijn slechts enkele willekeurige vra gen, die een zevenjarig meisje in den loop van den dag aan haai moeder stelde IJdele moeders vinden dergelijke vragen vgn haar kinderen zoo grappig, amusant o! verstandig, dat zij ze glimlachend in het bij .zijn der kiemen vertellen. Om de vragen zoo en begrijpelijk mogelijkVoör de kin deren te beantwoorden, daar denken ze geen seconde aan. Nog andere moeders geven uit gemakka lijk hei dso verwegingen gècn antwoord. „Vraag Biet zoo veel, vraag het maar op school!" En met meer dergelijke antwoorden worden 4e kinderen afgescheept. Hel spreekt voor zich zelf, dat de beide anieien om kindervragen te behandelen verkeerd zijn. In het eerste geva) wordt een kind op gevoed tot overschatting van zijn geestelijke capaciteiten; de schuwe bereidwilligheid van het kind om volwassenen een kijkje te laten nemen in zijn kinderlijken zieletoestand, wordt kapot gemaakt. In het tweede geval schuiven we heel een voudig de beantwooiding van de vragen op andere volwassenen en ontnemen het kind op di, manier meieen het geloof in ons om lichamelijk en geestelijk te kunnen helpen eigendom van hun opvoeders: het moeten menschen worden met een goeden en zui veren kijk op het leven en de toestanden der maatschappij. En d© ouders, en de moeders het bijzonder, hebben de plxht hun kin deren naar hun beste weten en kunnen op hei leven voor t© bereiden. Deze grondge dachte moet bij- alle opvoedingsaangelegeu- heden de maatstaf zijn, en in overeenstem ming hiermee behandelen wij het „probleem der kindervragen". Als we merken, dat het kind werkelijke belangstelling voor iets heeft, geven we ant woorden, die volkomen bevattelijk zijn voor het kinderverst jid. We lachen hen niet uit om de grappige vragen, die ze zoo vaak stel len, want daardoor maken wij het kind schuw. We voelen de vragen niet als pijnlijk aan of onpassend, als ze voortkomen uit een begeerte tot weten. Als kinderen ernstig en naief verklaring vragen van het ontstaan -an planten, dieren en menschen dan be wijst alleen h<-.t feit van het vragen al, dal de kinderen gelukkig nog niet door vriend jes en kameraadjes „wijs" gemaakt zijn. Bij beantwoording \L.n dergelijke vragen moet men tectvol aanvoelen wat gezegd en wat verzwegen moet worden. Niet iedere vraag kan beantwoord worden en alleen een moeder dir dagelijks en ieder uur in de lichamelijke en geestelijke groei van haar kind meeleeft, zal weten, wat zij precies ant- wooroen moet In dit verband moeten we nog op een ander soort vragen wijzen. Bedoeld worden, die vragen, die boven het geestelijk niveau an het kind gaan, en die geboren worden, doordat eerzuchtige ouders de ontwikkeling vai hun spruiten bespoedigen willen en /e over dingen inlichten, die voor de kleine hersentjes veel te hoog liggen. Dan worden de kinderen allerlei dingen verteld over astronomie, natuurkunde, en nog veel meer wetenschappelijke onderwer pen op een leeftijd dat het veel beter was, leer ze nog géloofden, dat de maan een groote lantaarn is en dat de sterren lichtjes zijn, die iedert avond aangestoken worden. Natuurlijk, we moeten onze kinderen leeren nadenken; maar godachteloos volproppen met kennis, die toch niet begrepen wordt, dat leidt tot oppervlakkigheid, tot ongezon de vroeg-rijpheid. Het is heter, wanneer het kind zich lang zaam ontwikkelt dan te vlug. En aan ie ragen merken we of we te ver zijn gegaan met ons nnd irricht of niet Nu zijn er natuurlijk ook nog kleine bab belkousjes, die .".Heen maar vragen om le babbelen en heelemaal niet op het antwoord lelten. Maai welke moeder zou het verschil niet merken? We mogen in ieder geval de vragen van onze kleinen niet beschouwen als „openba ringen" (de meeste „wonderkinderen" zijn hun leeftijd absoluut niet vooruit) noch als amusante grapjes; maar we moeten ze ne men voor wat ze zijn: teekenen van de gees telijke ontwikkeling der kinderen. 'en steunen. En In beide gevallen hebben wij jets verspeeld: het vertrouwen van onze kin deren. En zonder dit vertrouwen zullen wij hen wel tot een zekere uiterlijke gehoor zaamheid kunnen dwingen, maar nooit hun karakter vormen. „De opvoed ng is het grootste en moeilijk ste probleem, dat een mensch kan worden bpgêgèvèh", zei Kant. En deze uitspraak -móet-iedere, zich van zijn verantwoordelijk- beid bewuste opvoeder, iedere moeder zich voor pogen houden. Kinderen zijn geen speelgoed voor volwassenen, ze zijn niet het E WEG NAAR 'T HART GEVULDE UIEN. Benoodigd: 4 Lissabonsche uien, 150 Gr. half kalfs, half varkensgehakt, peper, zout, Yz lepel azijn, 1 ei, 50 Gr. boter, paneermeel. Bereiding: de uien schoon maken en was- sch^n, gaar koken in 11/2 L. kokend water an zout. Het gehakt vermengen met ei, brood, me'k, zout, peper, 4 ballen er van d-aaien, die in het uiennat worden gaargekookt, ge durende 15 minuten. De uien uithollen met een lepel en vul len met den bal gehakt, de uien in een vuur vast schoteltje leggen mét ''e boter, 1 d.L. uiennat en fijngewreven uienresten. Hei schoteltje 15 minuten in den oven zetten, telkens bedruipen met het vocht en even voor het opdoen azijn toevoegen; de uien met een weinig paneermeel bestrooien. L0ND0NDERRY90EP Benoodigd: 60 Gr. bloem, 60 Gr. boter, 1 L. bouillon van kalfsvleesch (500 Gr), 4 d.L melk, zout, cayennepeper, 2 eierdooiers, stuk jes zwezerik. Bereiding: boter en bloem op de kachel vermengen, langzaam den kokenden bouillon toevoegen, de melk en de cayennepeper. De soep afmaken met de eidooiers in de soep terrine te kloppen en langzaam de soep er bij te voegen. Zwezerik, afwasschen, opzetten met koud water, het water afgieten, als het begint te koken. De zwezerik opzetten met y4 L. wa ter en zout, anderhalr uur koken, dan In stukjes snijden en de velletjes eraf nemen. De mooiste stukje, zwezerik geeft men in de soep. KOUD VLEESCH MET ZURE APPELEN. Benoodigd: 300 Gr., vleeschresten, 500 Gr. zure appelen, 1 d.L jus, 1 lepel azijn, y2 d.L water, 40 Gr. boter, peper, zout, kruidnage len, paneermeel. Bereiding: het vleesch fijnsnljden of hak ken, de appelen boren, schillo.i en aan schij ven snijden. In een vuurvast schoteltje een stukje boter smelten, een la g vleesch op den bodem leggen, bestrooien met peper,1 kruidnagelen én een weinig zout, daarop een laag appelschijven, dsn weer vleesch co zoo voortgaan tot vleesch ©n appelen ver bruikt zijn Jus, water en azijn over het schoteltje gieten en op de kachel zetten tot het kookt, liefst met een goed sluiend dek- sel. Als het vleesch 15 minuten gekookt heeft, het schoteltje in de oven zetten, gedekt met paneermeel en 20 minuten stoveoi. Over het paneermeel giet men een lepel gesmolten boter. GEHAKT VAN VISCH Benoodigd: 500 Gr. gekookte visch, 40 Gr. bloem, 50 Gr. boter, 2 eidooiers, 4 d.L visch- vvater of melk, zout, noot, peper, 1 uitje, boter om te braden. Bereiding: smelt de boter, voeg de bloem toe en langzamerhand het vischwater. Laat het sausje 10 minuten doorkoken, voeg dan (van de kachel) de eierdooiertje6, de fijnge hakte visch, het gehakte uitje en de rest toe- Meng alles goed dooreen en laat de massa koud worden. Maar er dan een bal van, rol dezen door eiwit en paneermeel. Braad -Ie boter in den oven lichtbruin; leg het gehakt erin en laat dezen, telkejis bedruipend gaar worden in 30 minuten, ZULLEN WE ETEN? ZONDAG: groentesoep; ossenhaas, Brusselsch lof, gekookte aardappelen; fruit. MAANDAG: gevulde uien; bloemkool, kookte aardappelen; maizenapudding met bessensap. DINSDAG; gekruide varkens schijf, koolra pen, gekookte aardappelen; chocolade pudding. WOENSDAG: ossenlapjes, roode kool, ge kookte aardappelen; flensjes. DONDERDAG: londonderrysoep; koud vleesch met zure appelen; worteltjes, gebakken aardappelen; fruit. VRIJDAG: gehakt van visch, doppers(bus), gekookte aardappelen; drie-in-de-pan. ZATERDAG: stamppot van boerenkool mei - worst; watergruwel. WEKEL1JKSCH KNIPPATROON No. 323: Een fluweelen jurkje voor meis jes van 7 toi 10 jaar. De pas is van zijde of wollen stof in een aardige con trastee renda kleur. Benoodigd: 2 M. fluweel van 95 c.M. breedte, voor het pasje 25 cM. De manchet jes zijn van hetzelfde materiaal als de pas. No. 324: Een bijzonder aardig pasje voor Jongetje van 2 tot 6 jaar. Dit pakje is even eens van fluweel; de broek wordt opge knoopt op een blouse van waschzijde of shantung of iets dergelijks. De kleine ruches langs de kraag, jabot en manchetjes staan erg feestelijk. Benoodigd: 1,75 M. fluweel van 95 c.5L breedte; en 1 M. zijde voor het blousje. Beide patronen zijn tegen den prijs van 40 cent per stuk in alle maten te krijgen bij de „Afdeeling Knippatronen", van de Uitgevers maatschappij: „De Mijlpaal", postbox 175 te Amsterdam. Toezending geschiedt na ont vangst van het venschuldigde bedrag, dat kan worden voldaan in postzegels, per post wissel of wel per postgiro 41632. De lezeressen worden vriendelijk verzocht naast het nummer van het verlangde pa troon ook de gewenschte maat d.w.z. boven-, heup- en taillewijdtc, benevens de leeftijd van het kind, voor wie het patroon bestemd is ,op te geven Gelieve verder naam en ad nes duidelijk te vermelden. Men voorkomt daardoor onnoo- diigi vertraging in de toezending. voor het C0STUUM- en LINGERIENAAIEN, HANDWERKEN, enz. Aangesloten bij de Koninklijke Goedgekeurde Vereeniging van Mode-Vakscholen OCHTEND-, MIDDAG en AVONDLESSEN Speciale MIDDAG- CUESUS voor MEISJES van 1418 jaren, 4 middagen per week ROTTERDAM (Centr.) Goudschesingc! 219 Telefoon 15877 Spreekuur: Dinsdag en Spreekuur: Donderdag van 2—4 uur Maandagavond v. 7—9 u. Directr.: M. WOLS Directr. N. LAGENDIJK HILLEGERSBERG: Eerglaan 6 Spreekuur: Donderdag van 2—4 uui - Directrice: J. STOK der huisvrouw kan vermeden worden door aanvrage onzer speciale tarieven voor de GEZINSWASCH N.V. Stoom-Wasch- en Strijkinrichting v.h. J. J. DE LANGE - 0VERSCHIE TELEFOON 42880 VISSER BOSCH GROOTE VISSCHERIJSTRAAT 9b ROTTERDAM PATRONEN NAAR MAAT Wij knippen, rijgen en passen voor O PRIVAATLESSEN voor Maatknippen KLEINE CLUBS CENTRALE KEUKEN UITZENDING VAN DINERS Oostmolenstraat 12 voorh. Flatgcb. Telef. 55745 - Bij g. g. Telel. 56914 Prijs per Diner 1.10; dagelijks 1.—; 27.50 per maand. Goed verwarmde hintten DE DIRECTE SLANGEN SLANGEN Prima Robber Stofznlgerslangen f 3.73 Onderdeelen v. alle soorten Stofzuigers „DE STOFZUIGERDOKTER" Benthnizerstraat 72, Tel. 43129, R'dam Speciale REPARATIE - INRICHTING MEVROUW, Met een JUNO Haardkachel, voorzien van biiizeni'irculatie, capar'leit 150 M3. hebt U volop WARMTE voor weinig geld. Prijs f 55.fijn verchroomde deelenl! Gegarandeerd emaille! J. v. d. TOORN Co. - ROTTERDAM Mathenesserweg 77/79 Telef. 33623 - VRAAGT PRIJSCOURANT MANICURE DIPLOMé Mevrouw S. C. DALMAYER—KOOL. OUDEDLTK 104 BOTTERDAM TELEFOON 56624 KElTRCnU ECTIR TAPIJTEN, GOR. DIJNEN, LINOLEUMS GHOOIli SORTEER ING WOLLEN DEKENS teg.ii scherp CONCURREERENDE Prijzen!!!! AANBEVELEND. UTRECHT Oosterstraat 11 - Telefoon 14810 WONING-INRICHTING BEHANGERS - STOFFEERDERS VP-AAGT ONS EENS PRIJSOPGAVE UTRECHT KONINGSWEG 56 - Telefoon 11165 Postrek. No. 43430 Opgericht 1866 Geheel naar de eischen des tijds ingericht Wascht uitsluitend met nortonwater VRAAGT TARIEVEN Géén DURE VERWARMING met Gas of ElectriciteitI Alléén ANTHRACIET van: SEDERT 1897 JOP. HEUS Rechter Rottekade 135, Telef. 42002 ROTTERDAM PROVENIERSSTRAAT 54, Rotterdam Ruime sorteering DAMESKOUSEN in Zijde, Matzijde en Ajour HEERENSOKKEN in effen ea fantasie JONGENS- en MEISJES-SPORT- KOüSEN en SOKJES

Nieuwe Leidsche Courant | 1933 | | pagina 3