fiAAMHAr; tq prrrrMniri? 1933 Dr. SACKS PLEIDOOI VOOR TORGLER Gemengd Nieuws. EEFSTE BLAD PAG. 2 „Deze brave sukkel REPLIEK VAN PARISiUS Dimitrof houdt een lange redevoering Het laatste woord der beklaagden. Zaterdagmorgen heeft te Leipzig Dr. Sack voor Torgler gepleit. Na zijn afschuw uitgesproken te hebben over fle geestelijke verwarring, die tot den Rijksdagbrand had geleid, over „het vuil", dat in de wereld o\er de hooge hecren rech ters in dit proces en ook over hem, den nat-$oc. verdediger, was uitgestrooid, en oYer de Duitschers in het buitenland, die het doen voorkomen, alsof er in Duitsch- land geen onafhankelijke rechtspleging meer bestond, zeide Dr. Sack: Niemand min der dan onze Leider sprak op 23 Maart voor den Rijksdag: „De bodem van het be staan der justitie kan geen andere zijn dan de bodem, waarop de natie gegrondvest is". Niet het individu kan het middelpunt zijn van de zorgen der wet, doch het volk. De onafzetbaarheid der rechters aan den eencn kant moet in overeenstemming zijn met de elasticiteit van hun oordcel ten behoeve der maatschappij." Dr. Sack sprak de hoop uit, dat het bui tenland nog eens zou zeggen: Het Rijksge recht heeft den nieuwen Duitschen rechts staat van Hitler een juridisch houvast ge geven en daarmede de wereld de moreele verplichting opgelegd ook juridisch in Duitschland vertrouwen te hebben. Thans wil dr. Sack op het proces zelf in gaan. Dimitrof: „Gode zij dank". Dr. Sack: „Ik kan mij indenken, dat mijn woorden den heer Dimitrof niet be paald aangenaam hebben geklonken." De president waarschuwt Dimitrof ern stig, zich tijdens het pleidooi van elke in terruptie te onthouden, een waarschuwing die hij tijdens de rede van dr. Sack nog tweemaal moet herhalen. Dr. Sack beschrijft dan hoe hij, de geor ganiseerde nationaal-socialist. is gekomen tot het op zich nemen van de verdediging van den zeer ernstig beschuldigden commu- nistisehon leider Torgler: ..Het verloop der zaken heeft hier getoond dat Torgler met al zijn mededeelingen geen enkele onwaarheid hreft verteld De voor naamste bron van gevaren bij politieke sen satie-processen is de wederzijdsche sugges tie der getuigen, die wij hier op de meest verschillende onschuldige en gevaarlijke psychologische wijze hebben leeren kennen én die steeds weer valsche indrukken doen ontstaan." Dr. Sack noemt o. a. het geval van den kellner Hellmer van het café Baycrnhof, waaruit plotseling een geheel complex a charge ontstond. In het bijzonder wijst hi) on de tegensnraak in de verklaringen van den getuige Grothe. Men nam het dezen ge- tuicro niet kwalijk, dat hij niet altijd nauw keurige mededoelïngen kon doen hoewel hii rich op zijn verklaring, waartoe hij zich zelf genoopt had gevoeld, heeft kunnen voorbe reiden, terwijl anderzijds den beklaagde Torgler bij elke geringe tegenspraak of te genstelling, zonder rekening te houden met sim geestestoestand, die zulke tegcnstellin gen verklaarbaar maakte, hevige verwijten werden gedaan. De president interrumpeert dr Sack met de vraag, of daarmee een verwijt be- doe.!d is tegen de door hem. dr. Buenger. geheven leiding van het proces. Dr. Sack antwoordt, dat hij niemand verwijten maakt doch slechts de eigenaardig héden en gevaren van een politiek sensatte- pfeces wil srhetren. Dr. Sack zet dan zijn pleidooi voort. Dr. Sack wil zijn verdediging steunen op zuiver strafrechterlijke punten en de poli tieke punten huiten beschouwing laten. Sack ontkende als verdediger van Torg ler de verdediger der communistische par tij te zijn. Hij beklaagde zich over de onvollea g- heid en onjuistheid van het vooronderzoek, doch schreef dit toe aan het feit. dat men pas begonnen was met de omvorming \an het oude politie-systeem, zooals door Goe rng-ris opgemerkt. Dr. Sack beklaagde er zich over, dat men bij het verhoor Torgler elke kleine vergis sing zwaar heeft aangerekend maar den ge tuige Grothe, een opsnijder en leugenaar, het recht gegeven heeft om zichzelf voort durend tegen te spreken. Da door den aanklager aangenomen mede plichtigheid van Torgler is absoluut uitge- slo en. Men kan immers onmogelijk uit het feit .dat Torgler op een bepaalden tijil niet op zijn bureau geweest is, de conclusie trekken, dat hij in dezen tijd den brand heeft voorbere d. Dal 7.011 een omkepren van den bewijslast zijn. Volgens Dui'sch straf recht moet de schuld van beklaagde be wezen worden en het is niet omgekeerd de tank van beklaagde om zijn onschuld te be wijzen. Zelfs wanneer men de objectieve juistheid der verklaringen van Karwahne en Kroyer veronderstelt. (Spr. geloof! aan een typisch geval van wederzijdsche suggestie), dan zou daaruit slechts volgen, dat op 27 Februari in den namiddag Torgler met Van der Lubbe samen gezien is. Zij kunnen over alle mogelijke dingen met elkaar gesproken hebben. Dit feitenmateriaal is dus niet voldoende bm een „schuldig" uit Ie spreken Waaruit leidt de procureur-generaal af, dat Torgler van de daad heeft a Vrvve'en, dal hij ze goedkeurt, of er aan deelgenomen heeft? Dr. Sack ontrafelde de overge getuigen verklaringen tegen Torgler. Dat hij in zijn laseh brandmateriaal naar den Rijksdag zou hohben gedragen is niet bewezen. Evenmin is aangetoond, dai hij in het Rijksdagge bouw aan de voorbereiding van den brand hee.'t gewerkt. Hij is er zelfs n et voor in staat geweest als men de tijd-tabel beziet van wat er volgens beklaagde en getuigen tu^schen zeven uur en kwart voor negen in Torglers omgeving is gebeurd Na een 7.00 zware misdaad begaan te hebben kan Torgler zich ook niet op z'n ge mak naar Aschinger begeven hebben om daitr met goeden eetlust een cop eus avond maal te gaan nuttigen, zooals toch werke lijk geschied is. Dr. Sack komt er voorts tegen on, dal Torgler zich wilde verbergen, toen hij des nachts niet naar Karlshorst terugreed, maar ging slapen in de woning van den partijse cretaris Ktihne. Vtder handhaafd hij de op- vatt ng, dat Torgler zich vrijwillig bij de politic heef' gemeld. Velen van zijn partij- genooten, zegt dr. Sack, hebben hem in den «teek gelaten. Torgler had n ets voorbereid voor een vertrek, hij bezat geen valschen pas uit de pas vervalschings-centrale en geen tweede woning om de politie op een dwaalspoor te leiden. Deze brave sukkel, zoo zou ik bijna willen Izeggen, moest hier blijven, heeft zich in zijn onnoozelheid bij de politie aangemeld en trad op voor zijn denkbeelden. Wat deze man in die maanden heeft doorgemaakt, zal tot ziin loutering dienen. Had er een, zij het nog zoo geringe schakel tusschen van der Lubbe en Torgler bes'aan, dan zou daarvan zeker n den loop van het proces wel eens gebleken zijn. Torgler heefl tegenover mij altijd volge houden. dat hij God zij dank als Duitscher niets te maken had met deze misdaad. Ik kan mij voorstellen, dat Torgler, als het hem gelukt was, een beurs te krijgen van de ge meenteschool. wellicht uit sympathie voor onzen staat zijn activiteit zou hebben gele d in de rich ing van de volksheweglng, die ons thans zoo met geestdrift vervult. Dit bleef hem echter ontzogd. Torgler is het ty pisch product van een autodidact, wien het ontbreekt aan de innerlijke ontwikkeling ter verwerking van al wat zich aan hem op dringt. Goed onderlegd, zou die man voor zijn proletar aat inderdaad veel hebben kun nen bereiken. Dr. Sack heeft geon bewijs kunnen ontdek ken voor Torglers hoogverraderlijke actie. Door zijn aanklacht tegen de drie Bul garen niet te handhaven heeft de proc. gen. zijn eigen aanklacht-gebouw aan het wan kelen gebracht. Hij heeft daardoor een scheur gebracht in de eenheid van het com plex Karwahne-Frey-Krover, welke ook voor verdachte Torgler van belang is. Kan men deelnem ng van andere daders dan Van der Lub*he niet u tsluiten, men kan daarom niet zeggen: „Wijl geen anderen gevonden zijn, moet men Torgle** veroordeelen". De verdediger wendde zich ten slotte tot de rech'ers en zeide: Denkt aan de woorden 'van minister-Goering in dit proces. Toen Torgler zijn onschuld betu'gde heeft Goe- ring hem geantwoord: „Ik neem kennis van deze verklaring, maar het is de taak van liet gerechtshof, na te gaan of zij juist is". Hiermede heeft de minister-president te ken- ken gegeven, dat hij het oordeel vol vertrou wen in uw handen leg'. Fn niemand anders dan onze Führer zelf heeft gezegd: „Moge God ons er voor behoe den dat een Duitscher betrokken is bij deze misdaad". Ik zal met dezen wensch besluiten, wart k kan zeggen: „Aan de hand van dit minu- tipnze tn' in kleinste details zorgvuldigst eeleide getuigenverhoor staat het. God zij dank, \oor mij vast, dat deze Duitscher Torg Ier riet be'rokken is bij dezen rijksdagbrand. Deze mijn innerlijke overtuiging geeft mij voor u het recht, en ik ben mii daarbij be whsl van mijn verantwoordelijkheid, te zeg gen: „Spreekt den verdachte Torgler vrij". Na het pleidooi van dr. Sack werd een pauze van twee uur ingelegd. Repliek Dan komt Dr. Partslus aan het woord voor zijn repliek. Uitvoerig gaat hij in op de vraag of Van der Lubbe zich ook aan hoog verraad heeft schuldig gemankt. Voor de vraag of Van der Lubbe rich aan hoogver raad en oproermakende brandstichting heeft schuldig gemaakt, zou overigens do kwestie of er mededaders zijn geen beslissende rol spelen. Niets kan Van der Lubbe er van redden, wegens hoogverraad en brand sticht. ng met het doel om oproer te verwek ken. te worden veroordeeld.. Ben zoo in-ge- vaarlijke misdadiger, die het heeft klaarge speeld om in drie dagen vier openbare ge houwen in brand te steken, is werkelijk al les behalve een weekhar'ig en goedmoedig mensch. Een dergelijk misdadiger verdient voor altijd onchadelijk gemaakt en urt de mcnschclijke samenleving te worden verwij derd. Wanneer men zegt, dat Van der Lubbe geweld tegen den eenling altijd heeft afge wezen. dan is dat niet zonder benerking juist. Juist is ongetwijfeld, dat Van der Lubbe geen gewoon brandstichter is. De achtergronden waren van poiitieken aard Hij wilde gevierd worden r'i- nolitiek held cn bevrijder van de arbeidersklasse. Het is hem niet alleen te doen geweest om een pro test. Aan den brand zou zich hebben moeten aansluiten de opstand va nhel proletariaat. Juridisch is er geen sprake van voorberei ding tot hoogverraad maar van hoogverraad Zeer zeker is het, dat Van der Lubbe een slachtoffer is geweest van die elementen, die niet alleen bij ons, maar ook elder? aan hel werk zijn geweest om de staatkundige orde te ondermijnen en te verwoes'en. Tegenover deze m sdadigers is een mildere opvatting niet op haar plaats. Van der Lubbe heeft zich aan hoogverraad en brandstichting met oproerbedoelingen schuldig eemaakt, aldus besluit Paris us zijn repliek, en een andere beoordeeling van zijn daad is noch juridisch noch zakelijk mogelijk. Moee hij ook de ge volgen van zijn misdadige handelingen dragen. De president vraagt hierop om de beurt aan de verdachten, zich nog eons over de zaak uit te spreken. Van der Lubbe ver klaart. dat hij van het recht van het laat ste woord afziet Hij heeft niets meer te verklaren. Torgler wilde niet direct het woord nemen. Hij verzoekt na de andere verdachten te mogen spreken. Dit verzoek wordt ingewiligd. Dr. Werner verklaart daarop, dat hij het met het betoog van Parisius geheel eens is. Daarop spreekt Dimitroff. Rede van Dimltrofi. Dimitroff begint zijn rede gewapend met een grooten bundel acten. Hij verklaart, zijn re\olutionna. re eer te verdedigen. Onder al- gemeene hilariteit moet de president hem aanmanen tot de zaak zelve te komen. Dimitroff zegt dat de comm. partif ;n het geheel niet wanhopig was en dat de brand met opstand en dergelijke acties niets te maken had. Ond<r groote vroolijkheid spreekt hij den verdediger van Torgler aan met „Mijn waarde heer Sack" en spreekt dan over de politieke situatie in Duitsch land. Hij deelt ook zijn mcening over het onts'aan van den brand mede en zegt, dat Van der Lubbe volgens liera riet de eenige dader is. Van der Lubbe is natuurlijk geen communist on geen anarchist, hij is een rehelleerende proletariër, een gedeclasseerde rebel, een misbruikt werktuig. Met de gehee- le zaal begint dan ook Van der Lubbe te lachen. Dimitroff wijdt sterk uit en veroorlooft zich meerdere malen verdekte en onbedekte aanvallen. Juist als hij u troep': „Gij moet hamer of aambeeld zijn!" valt de voorzitter hem in de rede m<. de woorden „U hebt nog precies drie minuten" (Grcote vroolijk heid.) Dimitroff concludeert tenslo'te. dat hij moet worden vrijgesproken als zijnde on schuldig. Verder verlangt hij een schadever- gced ng voor den door hem verloren tijd. Als hij na anderhalf uur spreken op het ge bied der natuurkunde komt en over Galilei Injgint te spreken, besluit de senaai zich te rug te ..ekken, -oodat verd. moet zwijgen. Po pof f zegt in zijn laatste woord: Ik be hoef mij niet meer pit le laten over de ge in genvprhooren. Ik w;| slechts dit zeggen: ik ben Bulganrsch emigrant. Ik heb mij overal waar ik was. slechts ingelaten met Bnlgaarsche aangelegenheden. Naar Duitsch land hen ik gekomen om de Bulgaarsehe am ncstie af te wachten. Ik heb mij nooit met Duitsche pol tieke actie bezig gehouden en ik heb geen opstand voorbereid of den Rijks dag In brand gestoken. Ik hen nóch avontu rier, nóch provocateur. In dit proces ben ik volkomen onschuldig. Ik verzoek te worden vrijgesproken. Taneff legt een verklaring af van dcnzelf- den inhoud cn voegt er aan toe: Mot typen als Van der Lubbe heeft geen Bulgaarse!) communist in verbinding gestaan. Torfllers laatste woord. Torgler, die daarna aan het woord komt, zegt: Ik zie er graag van af het bewijs te waardecren. Ik dank mijn verdediger. Wat betreft de eisch die tegen mij is uitge bracht. verklaar ik: Als in de wereldgeschie denis nog nooit een dergelijke eisch tegen een volkomen onschuldige is gedaan, dan is dit liet eerste geval. Ik ben mij van al les onbewust geweest De 27ste Febr. was voor mij oen dag zooals iedere andere, waar op ik iri het Rijksdagge houw was om te werken. Ik was even verrast als leder an der toen mij het nieuws word gebracht Ik heb deze waanzinnige daad noch goedge keurtl noch gewild. Als Ik maar iets vaai de plannen had geweten, dan zou ik hemel »n aarde hebben bewogen om haar te vei- hinderen. omdat ik wist, dat een dergelijke daad een geweldige slag tegen de K.P.D. zou zijn lk heken, dat ik met geestdrift heb gestreden voor het levensbelang der arbei ders en ambtenaren. In den Rijksdag heb ik mij schrap gezet tegen Versailles en het Youngplan en gevochten voor verbetering van de leversomstandigheden der arbeiders. Dat heeft mii echter gemaakt tot een nuch ter werkelijk eidspollticus, die niets te ma ken heeft met revolutionaire romantiek, die er toe zou kunnen leiden, dat men gelooft met het in brand steken van een gebouw liet sein tot een opstand te geven. Ook de comm. partij hoeft met dergelijke revolu tionaire pol-tick niets te maken Niemand heeft gedacht aan het overne men van de macht door de K.P.D. in Ja nuari en Februari, omdat alle voorwaarden dnarvoor ontbraken. Torgler besluit met de verzekering, dat hij met de brandstichting niet het minste, heeft te maken, dat hij Van der Lubbe voor het eerst heeft gezien op den dag na den brand, dat hij volkomen onschuldig is en om vrijspraak verzoekt. Verklaring van den president President Buenger sluit dan de zitting met de volgende verklaring: Toen Ik drie maanden geleden dit proces opende, heb ik gezegd, dat in een proces als dit het een gebruik in Duitschland en in andere lan den is, dat de pers zonder vooroordeelen een objectief verslap geeft Helaas is mijn verwachting niet geheel vervuld. Niet alleen in het buitenland heeft het niet ontbroken aan pogingen, den inhoud der behandeling weer te geven in een vorm, die niet in overeenstemming is met de hooge taak der pers. Ik kan In dit verband slechts verkla ren: het gerecht, dat geroepen is. uitspraak te doen. kan niet worden beïnvloed door een d erge lijken meeningenstrijd en dergelij ke vooroordeelen. Uitspraak op Zaterdag 23 December. De president Dr. Buenger heeft ten slotte medegedeeld, dat de uitspraak in het Rijks- dagbrandprcces zal plaats hebben op Zater dag 23 Dec. des morgens te 9 uur. Hiermede is do behandeling gesloten. POLITIESCHANDAAL IN BELGIE CORRUPTIE OP GROOTE SCHAAL VERSCHILLENDE ARRESTATIES In Brucsel Is hevige ontsteltenis gewekt door de arrestatie van den hoofd-commissu- an politie Angeifliauscn. die verdacht werdt zich groote geldelijke voordooien te hebben verschaft door aan bekeuringen van automobilielen, welke zijn ondorgosobiikton bij hem aanbrachten, geen gevolg te geven. De hoofdcommissaris heeft een volledige be kentenis afgelegd en is toen naar het Huis van Bewaring overgebracht. Zijn corrupt, gedrag loopt minstens over tie dirie laatste jaren. Be arrestatie van Angerhausen i6 spoedig gevolgd door die van de commandant viiil zesde sectie te Brussel. Verder is een commissaris van politie van Antwerpen ge- arretr.eord. Helt poliHkeohamdaal wekli in geheel België grcol opzien, te meer, daar bekend is geworden, dat nog meer arresta ties zuiden worden verricht. Inzake de arrestatie van Angerhausen ver luidt. dat deze en de andere gearresteerden met een gepensionneerd commissaris van politie, die na zijn uittreden uit den dienst eon zaak in benzine en olie had geopend, eon overeenkomst gesloten hadden, dat te gen een provisie van 10 klanten zenden den aangebracht. Zij gingen daarbij bui tengewoon geraffineerd te werk. Steeds meer chauffeurs kwamen in den laataten tijd „in aanraking met de politie". Er wer den dan uitvoerige protocollen opgemaakt, waarbij terloops te ven&taan werd gegeven, dat een uit den dienst gotreden coMoga een handel in olie en benzine had geopend. en dat het raadzaam was daar inkoopen te doen. Vele chauffeurs vonden het dan inder daad raadzaam een dergelijke wenk na te komen, waarna de protocollen weer ver dwenen, en het zaakje ..met een sisser" af liep. De gepensionneerde politieman, Pau- wels gaheelen, zit met zijn beide zoons reeds achter elct en grendel. Nader wordt gemeld, dat ook de commis sarissen van politic van Ukkeil en van Schaerbeek zijn gearresteerd. Te Scha ei beek had de commissaris zijn ondergeschikten goed op het hart gedruut de belangen der voeigangei6 goed te behar tigen bij het toenemend auto-verkeer en een zco groot mogelijk aantal bekeuringen te maken. Van de bekeuringen kwam dan meestaJ niets, maar de commissaris ging bij den benzine- en oliehandel van den oud- »llega en diens zoons zijn provisie beuren )or den aangebrachtcn nieuwen klant. Volgens hetzelfde recept moet ook te Brus sel gewerkt zijn. Te Ukkel werd het nog eenvoudiger ge daan. Daar bezccht de commissaris persoon lijk de auto-garages cn gaf in overweging dien bepaalden olie- en benzinohaindel te be voordelen. De rest werd wel begrepen. KABINETSCRISIS IN SPANJE EEGEERING-BARRIOS AFGETREDEN. Uit Madrid: Bij een onderhoud dat minia ter-president Martinez Barrios met presi dent Zamora heeft gehad, hoeft hij het ont slag van het kabinet Ingediend. Het Kablnet-Lerroux gevormd. Zaterdagmiddag heeft de president var. Spanje den leider der radicale partij, Ler- roux, belast met de vorming van een nieu we regcering. De nieuwe minister-president, heeft na ruggespraak met de gematigde re- ptihlikeinsche partijen en de Agrariërs de volgende regoering samengesteld: Minister president: Lcrroux (radicaal). Buitonland- Kche zaken: Pita Romero Orga (reeds lid der afgetreden regeering). Justitie: Alvarez Voldes (liberaal democraat), Binnenland sche zaken: Rico Avcllo (radicaal). Van de dertien leden van het kabinet hadden zes zitting in de afgetreden rogee- ring Negen ministers zijn lid van de radi cale pariij, drie vertegenwoordigen burger lijke democratsiche groepen en één is rechtsch. Deze regeering is een uitgesproken mln- dorheidsregereing. waaraan de Accion Popu lar en de Agrariërs hun welwillonden =tcun hebben toegezegd De minister van binnenlandsehe zaken, daar hij geen afge vaardigde is, wordt vervangen, zoodra de alarmtoostand wordt opgeheven. De oplos sing der rcgeeringscrisis heeft geen verras sing gebracht, het verloop is geweest, zoo als het voorspeld was. COMMUNISTISCHE OPSTAND IN CHINA ONDERDRUKT Vijfduizend communisten gedood Uit Sjamghea: In een driedeagsoh verbit terd gevecht heeft generaal Tsjang-Kai-Sjek de ccimmunistieche strijdmacht in de pro vincie Kiangei overwonnen. Volgens een officieele mededeellng zijn 5000 communis ten gedood, onder wie de communistische generaal Loe-Ping-H':. Een Russisch dementi. Uit Moskou: De Russische officieele Instanties verklaren, dat de uit Poolsche bron afkomstige berichten aangaande een brand en een explosie in het gebouw der Gepeoe te Moskou van lederen grond ontbloot zijn. De radio-omroep te Warschau had Zaterdag- middaa gemeld, dat het groote centrale qebouw der Gcpcoe-administratie te Moskou In brand was ge stoken. Het bericht hieromtrent was op bevel der SovjeJ-rcgecring aan de Russische bladen onthou den loodat In de openbare meen'ng niets bekend werd. Bovendien zouden explosies hebben plaats gehad. ZWARE STORM OP DE OOSTZEE Elf zeelieden verdronken. Op de Oostzee en de Finsche Golf woedt een een zeer hevige storm. Pi) de Alands-eilanden zijn twee stoomschepen very. .an. waarbij elf zeelieden om het leven zijn gekomen. Op het Peipus-mcer in Oost-Estland zijn op een ijsschots 20 visschers tati zeven paarden afgedre ven. Over hun lot U niets bekend. ANTI-DUITSCHE BETOOGING TE LONDEN HANDGEMEEN MET DE POLITIE LONDEN, 18 December. Zondagavond hebben oen groot aantal personen, w.o. veie commuinielen, voor het gebouw der Duitoohe ambassade te Lenden, tegen het. Bijkedag- prt>ces geprotesteerd en de in vrijheidstelling van de beklaagden Tórg'ler, Dimitrof e. a. geëischt. Hierbij kwam het tot ernstige botsingen met de poldtie en met Engelsche fascisten. Versohillende personen, w.o. twee politie agenten, werden gewond, terwijl 8 personen werden gearresteerd. De betcogere waren voor 't overgroote dc«l afkomstig uit het Londcnsche Fasten.I en marchoerdci. uit deze richting naar het centrum der stad, doch de politip was even eens op haar po6t en had de nabij de am bassade gelegen VVaterloosquarc afgezet. Toen de betoogers echter op de Waterloo- square aankwam, braken zij onder het ge roep „Weg met de nazi's", door hot politie- cordon heen, on trachten het gebouw dor ambassade te beroiken. Kort daarop kwam er politievensterking, die met gummiknup pels tegen de betoogers optrad. De betoogers, w.o. veel vrouwen, verdedig den zich met geweld egen de politie. Een politic-auto werd door de menigte onderste boven geworpen, doch even daarna werd de politie opnieuw vensterkt om het gebO' der Duitsche ambassade te beschermen. Een tweede stoet van betoogers werd aan gehouden en een communist, die met een roode vlag op het pcJitiecordon toeliep, werd gearresteerd. Nadat verschillende onderhandelingen waren gevoerd, etcind de politie tenslotte den secretaris der internationale arbeiders- hulp en een tweeden betooger toe, zich naar de ambassade te begeven, teneinde daar een adres te overhandigen, waarin de invrijheid stolling der beklaagden t© Leipzig word ge vorderd. Het adres werd te. ambassade n ontvangst genomen, doch aan het verzoek, can den ambassadeur Von Hoesch, persoon lijk te mogen spreken, werd niet voldaan. Korten tijd later kwam het opnieuw tot een handgemeen tusschen Engelsche fascis ten en anti-fascisten. De politie greep hiei opniouw in. De Duitsche ambassade bleef onder politiebescherming. DE MOORDENAARS VAN NADIR KHAN KABOEL, 18 December. Officieel wordt om trent de terechtstelling van de moordenaars van koning Nadir Khan het vo'gende com muniqué uitgegeven: Abdul Khalix, de moordenaar van den Afghaanschen koning Nadir Khan, en zijn medeplichtige Mahmoed, die Zaterdag na proces van drie uren door het Afghaansche Hoogste Gerechtshof met algemeene stemmen ter dood zijn veroordeeld, zijn onmiddel'ijk daarna terechtgesteld. Twee andere beklaagden, Abdulla en Johaq, werden veroordeeld tot levenslange gevange nisstraf. VRIJGESROEEN NEGER GELYNCHT. Uit Columbia (Tennessee): De twintig jarige neger Cord Cheek, die epnigen tijd geleden op de beschuldiging een blank meisje te hebben aangerand, was genrres- teerd. is door een menigte zonder vorm van proces aan een boom opgehangen. Check was Woensdag uit de gevangenis ontslagen, omdat er geen bewijzen van zijn schuld konden worden gevonden. Nog geen twee dagen later vond de politie zijn ontzield lichaam. Zij beschikt niet over aanwijzin gen, die opheldering zouden kunnen bren gen in deze geheimzinnige lynchpartij DE LINDBERGHS TE MIAMI GEDAALD Het echtpaar Lindbergh is Zaterdag om 6 uur am .te Miami (Florida) gedaald. GENERAAL O'DUFFY GEARRESTEERD Uit Dublin d.d. 17 December: Generaal O'Duffy, de leider van do Ter- sche Blauwhemdon, die zich thans „Liga de jeugd" noemen, is heden te West- port in het graafschap Mavo, waar hij een rgadering zou toesproken, na con heftig gevecht tusschen de politie cn zijn aanhan gers, gearresteerd. Honderden politie-agenten omringden do nlaats, waar de vergadering zou plaats vin den en elke straat, welke daarheen leidde, as afgezet. Soldaten met sta'en helmen op het hoofd, uitgerust met gasmaskers, gewe en traanras^ommen, patrouilleerden in auto's door de stad. Generaal O'Duffy, die ondanks het verbod van de regeering zijn blauwe hemd droeg, werd door de polit:e op ongeveer een niij) afstand van de stad aangehouden, maar door honderden van zijn aanhangers te paard ontzet.. Toen hij de plaats bereikt had. waar de meeting 7.011 plaats vinden, werd hij op nieuw aangehouden en gearresteerd, maar zijn vrienden te paard en anderen overman den de politie en droegen O'Duffv op hun schouders naar het spreekgestoelte. Politie en soldaten bestormden daarop het spreek gestoelte cn na een heft'g gevecht maakten zij ziel» van generaal O'Duffy meester. Om ringd door honderden agenten en soldaten werd hij vervolgens naar het politiebureau overgebracht. Tijdons het gpvecht rondom het spreek gestoelte werden mannen en vrouwen on der den vort geloopen. Naari de kreten van de Blauwhemden „leve O'Duffy" hoorde men aan den anderen kant van aanhangers van De Valera „weg met O'Duffy". O'Duffy had nog gelegenheid gehad de menigte even toe te spreken en te zeggen, dat hun zaak Iri elk geval de overwinning zou behalen. Na de arrestatie trachtte de voormalige minister van Justitie nog de menigte toe te spreken, doch zijn stem ging in hot rumoer verloren. Drie sprekers werden nog gearresteerd omdat zij hun jassen opengooiden om de blauwe hemden te toonen. Elk dezer ar restaties was het teeken voor het opnieuw ontbranden van den strijd tusschen do me nigte en de politie. Gratieverlesning binnen drie nor Het eerste doodvonnis sedert de invoerin;. van den doodstraf in Oostenrijk door de rechtbank te Wels uitgesproken tegen den moordenaar Breitwisser, is niet voltrokken. Volgens de wet moet het vonnis twee uur na de uitspraak worden voltrokken. De ad vocaat van den beklaagde had een uitstel van oen uur weten te krijgen en stelde zich telefonisch in verbinding met eon collega te Weenen, die voor hem het gratieverzoek bij de Kanselarij van den Bondspresident zou indienen. De Wecnsche advocaat begaf zich terstond naar de Bondskanselarij, dooh liet ongeluk wilde, dat bondspresident Miklas niet te Weenen vertoefde, aangezien hij zich naar Mellnitz had begeven, om de opening van een juist geëlectrificeerde tramlijn bij te wonen. Ondanks dezen tegenslag bereikte hot gratieverzoek den bondspresident in den kortst mogelijken tijd en 't antwoord kwam via Weenen nog juist op tijd te Wels aan. President Miklas had de doodstraf ver anderd in levenslange zware kerkerstraf met eens per kwartaal op den dag van moord opsluiting gedurende een dag iri een donkere cel. Toen de beklaagde, die reods in de cel voor de ter dood veroordeelde zat, mede- decling van de gratieverleening kreeg, brak hij in snikken uit. Het telegram met de gratieverlecning ar- riveerde drie minuten voor het voor de te rechtstelling vastgestelde tijdstip te Wels. President Miklas motiveerde zijn beslui» aldus, dat hij den Kerstvrede van de Ad- vent-weken niet door een terechtstelling wilde verstoren. RUSSISCHE IJSBREKER IN NOOD Het Russische volkscommissariaat voor verkeerswezen heeft bericht ontvangen, dat de ijsbreker .Tsjeljoesjkin" in de Behring- straat door het pakijs naar het Noordelijk ste tot nog toe door schepen bereikte punt is gedrongen en geheel door reusachtige ijs massa's is ingesloten. De bemanning probeerde met behulp van dynamiet het ijs rondom het schip te laten springen, om een vaargeul te maken, doch moest deze pogingen wegens herhaaldelijke mislukking opgeven. De ijsbreker zendt voortdurend S.O.S.-sig- nalen uit. Luidsprekers en kogels Uit Salzburg: Aan de Beiorsche grens zijn thans luidsprekers met krachtige ver sterkers opgesteld, die nationaal-socialisti- sclie liederen en anti-Oostcnnjkscho rode voeringen ten gehoore brengen. Bij een tun nel in Tyrol zijn de wachtposten besohoten. Twee posten werden ernstig gewond. VIER MILLIOEN AMERIKAANSCHE WERKLOOZEN AAN DEN ARBEID Uit Washington President Roose velts belofte, dat per 16 December 4 mil- lioen menschen weer in liet arbeidsproces zouden zijn ingeschakeld, ie, naar officieel wordt verklaard, vervuld. Als gevolg van de actie der horsteladministratie en liet doen uitvoeren van openbare werken op groote schaal is de Amerikaansche regeering er in geslaagd het werkloozen-leger aanzienlijk in te krimpen. Volgens officieele ramingen bedraagt het werkloozencijfer thans 7 i 8 railliocn, ter wijl het volgens de arheidsfederatie op 10 millioen moet worden gesteld, in elk geval dus een zeer belangrijke vermindering ver- geieken met het cijfer van een jaar geleden, toen getallen van 17 en zelfs van 20 millioen werden genoemd. TRANS-ATLANTISCH LUCHTVERKEER Na de mede>deeling van de „Air Franco" en de Pan-American-Airways, dat zij voor nemens zijn, begin volgend jaar een trans atlantische» luchtdionst te openen, deelt thans de Lufthansa mede, een Duitschen trans-atlantischen dienst tc willen openen tusschen Bathurst in West-Afrlka en Zuid- Am eri ka. De Lufthansa wil trachten mail G vervoo ron van Berlijn naar Pernambuco in ze- dagen. Gewone landvliegtuigcn zullen de mail van Berlijn naar Cadiz brengen, van daar met vliegbooten via Las Palmaz naai Bathurst en andaar via de „Westfalen" naar Pernambuco. De dienst zal een veertiendaagsche zijn, doch 2al verricht worden in samenwerking met de „Air France", zoodat toch iedere week een vliegtuig post brengen kan over den /riUntischen Oceaan. Weerbericht. Het dunne pijltje geeft den vorlgen etnnd anti Hoogste stand te Croydon 771.9 Laagste stand te Janmayen 740.3. Stand vanmorgen half twaalf 772.4. WEERVERWACHTING (Medegedeeld door het Eon. Ned. Meteorol. Instituut te De Bilt) In het Noorden: Zwakke wind uit W.-richtlng, nevelig tot zwaar bewolkt, wei- niR of geen neerslag, lichte dooi tot tempe ratuur om het vriespunt. In het Zuiden: Zwakke Z. tot O. wind, nevelig tot half bewolkt weinig of geen neerslag, lichte tot .natige vorst. TEMPERATUUR Stand vanmorgen halftwaalf: 2.0 19 DECEMBER. Zonsopgang 8.08 uur, zonsondergang 8.46 uuï VOERTUIGEN MOETEN HUN LICHTEN OP HEBBEN 19 DECEMBER. Van 's avonds 4.16 uur tot 's morgens 7.89 uur WATERSTANDEN RIVIEREN Heden Vorig Wurtzburg 0.00 0 00 Caub Straatsburg 0.00 O00 i-ms 0.95 iriJ Itreisach 0.84 0.67 Coblens ).0ó 1.06 Itheinfelden 1.7-2 1.76 Trier 0„V2 0.54 K- hl 1.98 2. 6 Keulen 0.46 0.44 Mnxau 3.29 3.30 liührort -1.26 116 Diedesheltn 102 O.'O Wesel -l.fi 1.35 Mnnnheim 1. 9 1^ Emmerik 0.14 O0Ö L'ihr 1.9» l.'O Dusseltiorf 0.15 0.00 Mainz 2. 4 2.24 Maastricht 41.10 4133 hingen 1.00 1.05 Venlo 9.76 9.60 HOOGWATER NED. ZEEHAVENS 19 December Delfzijl 0.19 12 54 Hellevoetsl. 4.17 17. 5 Terschelling 10.U4 22.17 Willemstad fi.Uti 17.55 Haringen 11.00 25.10 Brouwefkh. 3.29 15 47 Den Helder 8.55. 2100 Zierikzee -.04 16.27 H v Hol land 4.22 16.il Wemeldlnge 4.26 164« 3 29 15.46 Vliasingei öchoveningen 339 1556 Term Rotterdam 2 21 1.45 2 59 15.21 5.34 17-5» Hansweert 355 1619 VERKOOP VAN ZWEEDSCHE GOUD MIJNEN AAN ENGELSCHEN De bladen van Stockholm wijden buitengewoon veel belangstelling aan den verkoop van de groote Noordzweedsche Boliden-goudmijnen aan een En- gelsche onderneming. Boliden geldt als een der rijkste goudmijnen tei wereld. In doorsnee wordt per ton erts 20 gram goud gewonnen. Het goudgehalte stijgt m de die pere lagen tot het drie- en viervoudige. Eerst in 1924 werd hier goud ontdekt. Op het oogènblilc worden per jaar ongeveer 375.000 ton erts gewen nen, die ongeveer 7000 KG. goud opleveren tot een waarde van meer dan 25 millioen kroon. Bo ven worden er 18.000 K.G. zilver, 6000 ton koper en 40.000 ton arsenicum gewonnen. Het blad „Allehanda" protesteert tegen den ver- koon en eischt een ingrijpen van de regeering. De Rijksbond van Italiaansche kooplieden heeft tezamen met de rijksbond van handelspersoneel, op initiatief van het ministerie van corporatie, on derhandelingen ingeleid, welke een repeling van het ventersbedrijf ten doel hebben. Desbe.reffcnde voorstellen zullen het ministerie tot grondslag die nen voor een wet. welke zoo spoedig mogelijk In werking zal treden. Een der belangrijkste vraagstukken welke hier bij op te lossen is. Is de voorgenomen instelling van een venterspatent. dus een soort vakvergun ning. waarvan de verkrijging van verschillende persoonlijke voorwaarden afhankelijk zal zijn. Op deze wijze zal verhinderd worden, dat het aantal personen, welke in het ventersbedrijf werkzaam zijn. niet tot in het oneindige zal groeien, zooals dit in Italië het geval schijnt te zijn. Daarbij zal men echter in het bijzonder rekening houden met de plaatselijke toestand om een al te schematische regeling te vermijden. Daarom zal de komende wet bi|rondere bevoegdheden verleenen aan de prefec ten der prov'ncies en de burgemeesters voor de re geling van het ventersbedrijf in hun ressort. EEN GROOT HONGAAR GESTORVEN Graaf Janos HadOc Te Boedapest is Maandagochtend een zeer bijzondere figuur in het Hongaarsche poli tieke leven overleden. Graaf Hadik be kleedde van 1917 tot 1918. dus gedurende don oodog, de toen bij uitstek belangrijke positie van minister van Volksvoed'ne en werd in den herfst van 1918 door keizer Karei tot minister-president benoemd. Hij slaagde er ook, ondanks de reusachtige moeilijkheden in. zijn ministerie samen te stellen, echter kwam het reeds niet meer tot de eedsaf'eg- ging, aangez'en den volgenden dag de revo lutie uitbrak, die het ministerie in functie- Wekcrle. evenals zijn nog niet geboren mi nisterie, wegvaagde. Van dat oogenhlik trok graaf Hari'k zich uit de hooge politiek terug en na de revo lutie hield hii zich slechts met practischa vraagstukken bezig. Met Hadik verdwijnt na Apponyi weer een van die groote figuren, waaraan het poli tieke leven in Hongarije helaas, op het or&enbKk zoo arm geworden is. OVER HET IJS ONTVLUCHT Men meWit ons uiit Hendrik Ido Ambacht; Dondordegavond omstreeks half 8, ived de autobusondernemer C. Stok Jr met de autobus o\er den Veerschendijk, toen plot seling drie jonge paarden voer de autobus venschcncn. De bestuurder wilde de dierun ontwijken en geraakto aan den kant van den dijk. Met toegeschoten hulp heeft men de autobus op den weg gebracht. Eenige glos rui ten waren vernield. De drie jonge paarden waren van A. de Groot en A. den Hertog, die over hot ijs der slooten het w ei- laad Itadidcn verlaten.

Nieuwe Leidsche Courant | 1933 | | pagina 2