OnzeKerst bijlace Aarzeling in de vorstperiode DE ELFSTEDENTOCHT MAANDAG 18 DECEMBER 1933 DERDE BLAD PAG. 9 maar het is mogelijk dat het blijft vriezen Boven Noord-Duitschland is de lucht op enkele honderden meters hoogte boven het vriespunt gestegen. Hier en daar valt lichte regen. Aan de oppervlakte heerscht nog tien graden Aangezien de warme luchtstroom zich naar het Zuiden beweegt, zal in Zuid- Duitschland en Frankrijk de vorst af nemen. Op den Oceaan ligt in het Zuidwesten een diepe depressie, die den indruk wekt zich naar het Zuidoosten te verplaatsen. Indien dit gebeurt, is na eenige aarzeling een verlenging van de vorstperiode te verwachten. Aan de Noorsche kust woedt een Zuid westelijke storm. DE RIVIEREN WORDEN WANDEL- EN RIJWIELPADEN Men meldt ons: Heden is men te Krimpen aan de Lek begonnen me- het strooien van een koolaschpad over de Lek naar Kinderdijk, alleen bestemd voor voetgan gers en rijwielen- Men heeft van Lekkerkerk naar Nieuw Lekker- land ook een koolaschpad gestrooid voor voetgan gers en wielrijders. Vlak bij Schoonhoven, bij Den Hem, wordt op d«* Lek geschaatst. Ook te Ammerstol is in een bocht van de rivier een flinke ijsbaan aangelegd. Men meldt ons uit Grave: De Maas heeft zich nu ook vastgezet aan de Stuwbrug. Alleen vóer Grave is nog open water met veel drijfijs. In Cuyck en Katwijk wandelt men in groepjes van ongeveer twintig personen over de rivier. Het is waarschijnlijk dat niet al te zware auto's weldra het ijs zullen kunnen oversteken. De baan Volendam—Marken is voor een groot deel onder water gezet om haar berijdbaar te maken. De toestand is thans zoo. dat men van Volendam af een half uur moet loopen en de baan dan berijdbaar is tot Marken. De duur van den tocht is op deze wijze drie kwartier. Een goed berildbare baan is aangelegd van Amsterdam via Nieuwendam. Zunderdorp. Broek in Waterland en vervolgens langs de trekvaart naar Monnikendam. Het is voor het eerst sinds - e laren dat de vaart weer goed berijdbaar is. Deze baan. welk. het kortste traject is van Aek sterdam naar Monnikendam, staat onder toezicht en wordt onderhouden door den Ijsbond Hollands Noorderkwartier. Lichte auto's kunnen over het ijs Marken ook De Westelnderplassen. Naar wij vernemen is het ijs van de Westeinder plassen op het oogenblik betrouwbaar. Het is overal prachtig ijs. De Nieuwe Meer is goed berijdbaar. EEN V1TF-URIGE VOETREIS VAN ENKHUIZEN NAAR URK Zaterdag zijn 20 personen te Urk aangekomen, locpende ov'er het ijs van Enkhuizen naar het eiland. Van' de 20 personen waren 16 Urker vis- schers uit IJrhuiden. twee bewoners van Enkhuizen en twee Urkers. die de eerste overtocht hadden gewaagd. Om tien uur ging het gezelschap van Enkhu.zen en om 3 uur kwamen ze te Urk aan De postboot „Geusau" heeft de post om 12 uur te Kampen aan wal gebracht. IJSBREKERS IN ACTE Men meldt ons uit Krimpen a. d. Lek: De Lek 7 is gistermorgen begonnen met ijsbreken bij de werf van J. 6 K. Smit te Krimpen a. d. Lek. doch moest na een paar uur tobben het werk op geven. daar men in het ijs bleef zitten. Eerst laat in den middag kwam de boot weder los uit het Ijs. De „Ijsbeer", de ijsbreKer van de gemeente Am sterdam. is er na moeizame pogingen .onder leiding van den Rijkshavenmeester, in geslaagd de inge vroren schepen in het Merwedekanaal tusschen Utrecht en Vreeswijk te bevrijden. Een convooi dezer schepen passeerde Zondagavond Nieuwer- sluis, voorafgegaan door den ..Ijsbeer". Een zevental ljsbrekers is bezig de Dordtsche Kil en de Oude Maas boven het Zwljndrechtsche Veer open te houden en te zorgen, dat de terug- keerende schotsen uit het Hollandsche Diep zich niet vastzetten. Een en ander geschiedt, als de middag valt. bij zoeklicht Nadat van Capelle a. d. IJssel twee sleepbooten een vaargeul in de rivie' hadden gebroken, is de overtocht naar de Krim- penerwaard gestremd geweest Later is de ver binding over het ijs hersteld. DOODELIJKE IJSONGELUKKEN Men meldt ons uit Dokkum (Fr.): Gis'erralddag is de 45-jarige J. Terpstra, hoofd der R.K. school te Dokkum. op de Leeuwarder Ee bij het schaatsenrijden voorover met het hoofd op het ijs geslagen. De man bleef bewusteloos liggen. Na in een woning te zijn binnengebracht bleek hij reeds te zijn overleden. De heer Terpstra laat een vrouw met 9 kinderen achter. Te Tweede Exloërmond (Dr.) is de I5-Jarige A. Dieters bi) het schaatsenrijden op het Kanaal met greote snelheid tegen een gesloten brug opge reden. Hij liep daarbij zulke ernstige verwondingen op. dat hij enkele oogenblikken later aan zijn ver wondingen is overleden. Friesland wint zelf de prijs: A. de Vries uit Dronrijp en S. Castelein uit Wartena komen het eerst aan ZIJ MAKEN EEN RECORD215 K.M. AFGELEGD IN 9 UUR EN 2 MINUTEN En we hebben onze tocht gemaakt op F ri e s c h e schaatsen, zei de overwinnaar van de Elfstedentocht, toen hij over de streep was. De Friezen mogen nóg zulke beste men- schen zijn, hun Elfstedentocht gunnen ze toch eigenlijk niet goed aan iemand van buiten hun eigen grenzen. En ditmaal was er een gevaarlijke mededinger De vorige keer, in de barre winter van 1929, zou de Hollander C. Jongert, uit Ilpendam, met de prijs zijn gaan strijken, als hij niet ver keerd gereden was. Toen kwam C. Leemburg uit Leeuwarden, het eerst aan. Nu rekende men er eigenlijk al zoo'n beet je op, dat De Koning nummer één zou zijn. Helaas voor hem heeft hij echter ditmaal weer een omweg gemaakt, wat hem de prijs weer heeft doen ontgaan, al heeft hij zich tot het uiterste ingespannen en door die inspanning zeker een veertig deelne mers ingehaald. Maar de eersten kon hJj toch niet meer in-rijden. Een Fries uit Hindeloopen bleef daardoor aan de kop liggen. Maar voor Ybe Smid werd dit funest. Het werkte te sterk op z'n zenuwen en daardoor werd hij over-ver- moeid. Toen hij dan ook in de buurt van Ried, tusschen Franeker en Dokkum, kwam te vallen, werd dit voor hem fataal. Want al is vallen op het ijs op zichzelf zoo erg niet, bij een inspanning als Smid zich had opgelegd, moest dit wel ernstige gevolgen hebben. De val was zoo erg, dat hij beduusd aan de kant was gaan zitten, zonder benul van de verloren tijd. Toen was de prijs ver keken en de Vries en Castelein, reden hem in. Hij had dus pech. Maar pech kan men op zoo'n tocht niet hebben. Hij was dus de tweede die zich door tegenslag de prijs zag ontgaan. Ook de winnaar Je Vries is gevallen, hij bezeerde zich aan de hand en aan de knie. Dat was in de buurt van Dou«.um, toen hij dus al haast 200 K.M. had afgelegd. Maar hij had z'n zenuwgestel volkomen in be dwang en daardoor had het voor hem niet zulke ernstige gevolgen. In elk geval viel het resultaat voor Smid toch nog wat mee. Hij kwam als nr. 3 aan, gevolgd door de Hollander Jongert. De Friezen hebben dus hun Elfsteden tocht zelf weer behouden. De gevaarlijke concurrent is nummer 4 geworden. In 1929 was hij nummer 2. De Friezen in-en buiten Friesland zijn er niet weinig trotsch op dat het zóó gegaan is. Van de eerste 14 aangekomenen zijn al leen de vierde, de achtste en de negende van buiten hun eigen gewest Toen A. de Vries, uit Dronrijp, onmid dellijk gevolgd door S. Castelein, uit Wartena, om 2.27 over de eindstreep reden, klonk dan ook een hartgrondig „Fryslan boppe" leve Friesland, uit alle kelen, en hief men spontaan het Friesche volkslied Zooals we reeds gemeld hebben waren er in totaal 1S8. deelnemers aan de wedstrijd en 361 aan dé tocht Om halfvijf Zaterdagmorgen kwam men bijeen in De Klanderij te Leeuwarden. Na dat. de instructies waren gegeven werd met vele bussen naar Boxumerdam gereden, dat liet beginpunt was. Het ijs kraakte on der het gewicht van zooveel enthousiaste schaatsenrijders. Mr. Hcpkema loste om 5.25 het startschot en voort schoten de snel le ijzers met de sportieve rijders. Het te rijden traject was aldus: Leeuwarden (start Boxumerdam), Sneek, IJlst, Sloten, terug naar I-leeg. Fluessen, Morra, Stavoren, Hindeloopen. Workum, Bolsward via W'itmarsum naar Harlingen, via Wijnaldum naar Franeker, via Boer, Ried, Berlikum, de Leye, Finkum naar Dok kumer Re en Dokkum Leeuwarden, langs de Ee, eindpunt „de Groene Weide". Het jveer was ideaal. In 1929 reed men bij een koude van 20 graden onder nul; het was of men naar de Noordpool reed. Maar zoo ongunstig als toen alle omstan digheden waren, zoo gunstig waren ze nu: het weer was ideaal De temperatuur was om hel vriespunt heen; de zon scheen hel der en wind was er haast niet. Natuurlijk waren er wel plaatsen waar veel sneemv of zand op het ijs lag, en moest men soms even om een brug heen loopen of over planken klauteren, maar daar is nu een maal niet aan te ontkomen. Geen wonder dus dat het record van De Koning in 1917 is gebroken. Links.- A. DE VRIES (winnaar); rechts: S. CASTELEIN (no. 2). Bij de controle, te B c 1 s w a r d had Smid nog de leiding. Hij passeerde om 9.53 en had dus 105 KM. afgelegd in 4 uur en -'S minuten, dat is zoo ongeveer met de snel heid waarmee een auto in de straten onzer steden mag rijden. Te 9.56 passeerde Jongert, 9.57 F. Dijkstra uit Cornjum, 9.58 S. Koen uit Knype, 9 51) H. Koster uit. Groningen met D. v. d. Dui n uit War- ga en A. Toxopeus uit Bieruin. Om 10.— volgde S. Kf.oistra uit Warga; 10.03 S. Hol werd a. Groningen en M. Hoek stra, Sint Jacobi Parochi en Tj. Groe nendal uit Ulrum; 10.06 D. Looyenga, Leeuwarden en 10.08 A de Boer, Warga. Rr waren te Bolsward, waar de helft van de tocht achter de rug was, reeds vrij veel uitvallers. Te Harlingen lad Smid 5 minuter" voorsprong gekregen. Hier ging het als I. V. Smid om 10 u. 43; 2. 3 en 4. C. Jon gert. S. Dijkstra en S Koen om 10 u. 4S; 5. S. Castelein. 6. A. de Vries, 7 G Dijkveld. 8 TL Koster. 9 D v. Duin 10 H Toxoneus die allen om 10.51 passeerden. 11. S. Kooi- stra om 10 u. 55; 12. W. Meyerink om 11 u. 1 en 13. D. J. Groenendal, eveneens om 11 u. 1, alsmede M. Hoekstra en S. Holwerda. zoodat van deze vijftien rijders er 13 Frie zen waren, één Holander en één Groninger want .T. Moverink uit Elden is ook Fries van geboorte. In Franeker had Smid zijn voorsprong op 10 minuten gebracht Hier was 134 K.M afgelegd. De aankomst was aldus: 11.21 Y Smid, 11.31 C. Jongert en S. Dijkstra; 11.32 A. de Vries en C. Castelein. Het traject van Franeker naar Dok kum van ongeveer 50 K M. bleek voor Smid fnuikend te zijn.. Hij werd door R. de Vries uit Dronrijp ra S. Castelein uit War tena ingeloopen. Te Dokkum na 182 K.M. passeerden daar met zijn drieën R. de Vries. S. Castelein en Smid. alle drie om 1 u 34, ongeveer 10 minuten later kwam Jongert Inmiddels verzamelden zich te Leeuwar den een massa menschen op het ijs. Om on geveer halfdrie verwachtte men de eerst aankomende. Dc politie ging ruim haan maken. Plotseling komt A. de Vries ui» Dronrijp om de bocht op de voet gevolgd door S Castelein. uit Wartena Ze Ieveiden een prachtig staaltje van echle sportiviteit. Ze vochten er niet om wie het eerst over de streep zou komen. Ze hadden het heele traject met elkaar gereden en vonden het niet nondig om het laatste moment dc vriendschap te bederven. Ze ke ken dus mekaar eens aan en Castelein zag wel in. dat de Vries eigenliik veel frisseher was dan hij. Dus zei hij: Jij gaat eerst en dan kom ik. Zoo komt het dat er eigenlijk twee prijs winnaars zijn: A. DE VRIES, uit DRONRIJP S. CASTELEIN uit WARTENA. De eerste is 26 jaar en de tweede 23. Beide zijn landbouwers. Ze hebben de 215 K.M. gereden in 9 uur en 2 minuten en kwamen om 2.27 aan, zoodat het rerord van de Koning met 52 minuten is verheterd. Negen minuten later kwam Y. Smid en nog twee minuten later kwa men Jongert en Dijkstra. De aankomst was nu aldus* 1. A. de Vries. Dronrijp. 2. S. Castelein, Wartena. 3. Y. Smid. Hindeloopen. 4. C. Jongert, Ilpendam. 5. S. Dijkstra, Cornjum- 6. D. van der Duin. Warga 7. S. Kooistra, Warga 8. J. J. Dijkveld Stal. Leens. 9. D. J. Groenendal, Ulrum. 10. S. Koen. Knijpe. 11. M. Hoekstra, St. Jacobiparochie. 12. S. Holwerda, Grouw. 13. J. Pool, Tcrwispei. 14. A. de Jong, Oldeboorn. 15 H. de Boer, Warga. 16. A. de Boer, Warga. 17. W. .T. Meyerink, Rlden. 18. G. Zijlstra. Bartlehiem. 19. J. W. Wittenberg Utrecht. De eerste, die den tocht (d.w.z. van hen die niet aan de wed t r ij d deelnamen) had volbracht, .vas d° heer A Boprsma. uil Twijzel. die zich reeds om 3.10 aan de eind controle meldde. Aangezien hij veel later dan dp wedstrijdrijders was vertrokken, heeft hij slechts weinig tijd meer dan de ïaar van den wedstrijd nooilig gehad. Als tweede van den to.lit kwam binnen P. Oosierhof, uit lldeboorn. die om 3.14 arri veerde. Derde was R. R. Yetscnga uit Arum 3.38 en 4de. 5de en Ode in den/elfden lijd als nr 3 waren T. J. Hettinga en J. Hettiiura uit Dongjum met H. v. d. Meer uit Poppin- gawier Om 5 uur waren van de wedstrijd'90 deel nemers binnen en 30 van de tocht Van Ie beide deelnemende dames kwam de eerste om 5 50. Het was mej. T. C. de Nekker, uit Willemsoord. Zij had een hartelijke ovatie in oiotvangst te nemen. Bij de deelnemers waren ook vader en zoon Zijlstra. De 48-jarigo papa kwam om 3.50 en de 18-jarige zoon om 4.55 aan Des avonds werden ii Spoorzicht de prij zen uitgereikt Do Vries kreeg de gouden medaille. Maar Castelein kreeg een andere prijs dan doorgaans aan de tweede prijs winnaar wordt uitgereikt Ten laatste vermelden we nog dat de re cordtijden als volgt zijn geweest: 1912: De Koning in 11 uur 40 min.; 1917: De Koning in 9 uur 54 min.; 1929: Leem burg in 11 uur 9 min.; 1933: A de Vries en S. Castelein in 9 uur 2 min., waarbij men er nog rekening mee moei houden dat hot traject nu ongeveer 10 K.M. langer was, doordat de Harlinger Trekvaart niet berijd baar was. DOOD OP ZIJN POST 's Nachts te ongeveer kwart voor twaalf moest een tram van lijn tc Haarlem van den oprit van het viaduct aan de Leidsche vaart ver.rekken. Daar men aan de niet veraf gelegen remise con stateerde. dat de tram uitbleef, toog men op onderzoek uit. Het bleek toen, dat de wagenvoer der. de 50-jarige Metz, dood voor den stuurstoel den wagen lag. IJSONGELUKKEN Men meldt ons uit Amsterdam: De G.G.D. heeft Zondag hulp moeten verleenen in niet minder dan twaalf personen, die bij het schaatsenrijden waren komen te vallen of op andere wijze gewond waren geraakt. In een paar gevallen werd een hersenschudding geconstateerd. Ook hadden enkele van de slachloffers een arm een been gebroken. DRIE MENSCHEN DOOR HET IJS Te Groningen zakte een 11-jarige jongen door het nog onbetrouwbare ijs van het Verbsn- dingskanaal te Groningen. Een passeerend wielrij der. die redd ngspogingen aanwendde, zakte even- door het ijs en ..keerde een oogenblik in levensgevaar. Een andere voorbijganger, die de drenkeling te hulp wilde komen, zag evenmin zijn pogingen met het gewenschte succes bekroond en zonk in de diepte weg. Van alle kanten klonk hu'pgeroep en weldra schoot een aantal in de na bijheid liggende schippers toe. die met behulp van ge agenien van politie touwen uitwierpen en de drie drenkelingen aan den wal wisten te moord opgehelderd DADER TE AKEN GEARRESTEERD. Op 4 December j.l. is in Duitschland aange houden een 20-jarige man, J. Robakofski, die door de Belgische politie uit Be'gië over de grens was gezet en in Aken werd aangehou den, omdat hij geen papieren bij zich had. De rr.n was in België gekomen vanuit Holland. In Aken ontdekte de politie, dat deze man ge zocht werd in verband met een vermoedriijkpn moord, gepleegd op den fiS-.mrigen makelaar in huizen, J. A. Don, te Rotterdam. Aanvankelijk ontkende de man, doch ten- s'otte bekende hij, dat hij met D. een nach telijke wandeling heeft gemaakt. Hierbij was ruzie ontstaan en R.. had D. twee klappen op het hoofd gegeven, waarna hij hem in hét water duwde. Ook beroofde hij D. van zijn geld, waarna hij naar België was gevlucht. ïn den vroegen morgen van 16 April werd in een sloot het lijk van D. gevonden. Aan vankelijk dacht men aan een ongeva', daar geen sporen van geweld werden gpvonden. Maanden later kwam de politie er achter, dat Don d:en avond in gezelschap was geweest, Een signalement werd verspreid Door de politie in Heerlen werd Aken op de hoogte gesteld De Rotterdamsche recherche is naar Duitschland vertrokken. DE FABRIEKSBRAND TE WORMERVEER De chocoladefabr ek van de firma Boon en Co. te Wormerveer, welke zwaar door brand geteisterd is, zal zoo spoedig mogelijk wor den herbouwd en weer in werking gesteld. BRANDSTICHTING Te Haarlem heeft de koopman D. brand gesticht in de woning van zijn hospita, de 79-iarige wed. R.. Zuider Buiten Spaarne 34. De man was om 1 uur dronken thuisgekomen en kreeg ruzie met zijn kostjuffrouw. H.) greep een bus petroleum en goot den inhoud over den vloer en de meube len uit. Toen hij een lucifer aansteek, vluchtte de vrouw de straat op en waarschuwde een brug wachter. die de politie en de brandweer alarmeer de. Toen deze kwamen, bleek een kamer gedeelte lijk uitgebrand te zijn. In de kamer zat de brand stichter en praatte wartaal. Hij is gearresteerd en in bewaring gesteld. EEN ONFORTUINLIJKE BOLLEN- HANDELAAR Voor den politierechter te Kings Lynn in Norfolk (Engeland) moest, naar men aan de N.R.C. meldt, de 32-jarige Nedorlandsche bol- lenhandelaar J. v. E. verschijnen, verdacht van het ontduiken van bet invoerrecht op bloembollen. Bij zijn aankomst in Engeland was v. E. door de pol (ie aangehouden, die hem zijn paspoort had ontnomen. Voordat de zaak in behandeling kwam werden den man nog 24 dagvaardingen voor andere ge vallen ter hand gesteld. De rechter stond van E, vrijlating tegen borgstelling van 500 pond sterling toe om hem in staat te s'ellen de Kerstdagen in Nederland te gaan doorbrengen; dit geld is bij de douane gedeponeerd, waarna de zaak tot 4 Januari werd uitgesteld. De dagvaardingen betreffen delicten, die tusschen 1 Augus'us 1932 en 28 Februari 1933 gepleegd moeten zijn. De procureur van v. E. verklaarde, dat alle klachten met kracht betwist zouden worden. EEN WILDE KOE Te Achtmaal (N. B.) is een koe, welke door een landbouwer naar de markt werd ge bracht, aan de waakzaamheid van haar ge leider ontsnapt. Het beest bolde ov r den weg en wierp allereerst een wielrijder, die een zak kolen per rijwiel vervoerde, van zijn fiets. De man werd in een nabijgelegen wo ning b nnengedragen. Een eind verder stond een chauffeur met zijn bestelauto langs den kant van den weg. Toen de koe kwam aangestapt, wilde de man het dier gemoedelijk hij den halster vas'grijpen.w aarop het dier zich tegen hem keerde en hem tegen den auto wierp. De man kreeg zulk een smak. dat hij versuft bleef liggen. Hij is even later op handen en voeten naar den overkant van den weg ge kropen, waar hij half bewusteloos bleef I g- gep. Later is hij naar zijn woonplaats ver voerd. Hij had een groote wonde aan hel achterhoofd en een kwetsure aan den schou der. een laffe roofoverval Vanuit een villa aan de Jachtlaan te Apeldoorn erd de winkelier M. opgebeld om eenige leve- nties te bezorgen. Toen de loopjongen de reke ning overhandigde werd hem meegedeeld, dat men :en biljet van f 100.— had. wat de jongen niet kon svisselen. Deze is daarop naar de zaak terugge reden met zijn transportfiets waar hij f 100.ge wisseld geici meekreeg. Zich opnieuw aan het adres vervoegende, werd lij in de keuken binnengelaten om af te rekenen. De tijdelijke bewoner der villa sloeg daarop den jongen met een boksbeuoel, na hem van zijn geld te hebben beroofd. De jongen, die bewusteloos as., werd daarop in e»n kast gesloten. Toen hij te 12 uur 's nachts nog niet thuis was zijn twee broers naar de zaak gegaan waar men heenwees naar het bewuste adres. Men vond bij de keukendeur een paar aan den jongen toebe- hoorende handschoenen, waarop men de politie rschuwde. Te ruim één uur in den nacht vond den knaap bewusteloos in de kast. De ont boden geneesheer bevond zijn toestand na onder zoek niet ernstig. Van den dader kan de jogen door de duis'eris slechts een vaag signalement ven. Ook is het niet onwaarschijnlijk, dat hij zich verwond heeft. Hi] is met het geld en met de van den 16-jarigen jongen er vandoor gegaan. timmerfabriek uitgebrand VERMOEDELIJK BRANDSTICHTING dersstraat. Te omstreeks half 2 's nachts werd de brand eer gewaarschuwd dai brand was uitgebroken ispoedig was zij met twee motorspuiten ter plaatse en tastte het vuur met acht stralen van drie zijden aan. Het duurde ongeveer een uur voor de brand zoo ver was bedwongen, dat geen gevaar eer voor de belendende perceelen was te vree- n. De fabriek zelf was echter geheel uitgebrand. Door de politie werd gearresteerd de 30-jarige W.. die een inbraak pleeode in een sigarenwinkel gelegen tegenover de timmerfabriek, even na het uitbreken van de brand. Toen W. naar het politie bureau werd overgebracht bleek, dat hi| dezelfde persoon was. die tevoren tegen eenige surveil- ïeerende agenten 'gezegd had. dat. wanneer zij hem onderdak zoud°n verleenen hij den boel in brand zou steken. Men vermoedt thans dat hij eer van de brand in de timmerfabriek afweet. Tengevolge van de brand in de timmerfabriek >men 60 personen zonder werk. De schade door de brand veroorzaakt wordt op ruim 100000 gul den oeschat. De fabriek was op beursjx>lis ver- VAN ONZE ADVERTEERDERS Verbouwing Zuivelfabriek De Graafstroom Op Vrijdag 22 December wordt door de directie van de Zuivelfabriek „De Graaf stroom" te Bleskcnsgraaf, gelegenheid ge legenheid geboden de pas verbouwde fabr ek te bezichtigen. Vrij zeker zullen velen in haar omgeving van deze gelegenheid gebruik makeu. Wij vertrouwen dat het we! de moe1- te zal loonen dan naar Bleskensgraaf te gaan. De fabriek is in de loop der jaren uitge groeid tot dusdanige omvang als niemand van de oprichters ooit had gedroomd Zij mag thans gerekend worden onder de zuivelbe drijven van grooten omvang. Bij den aan vang heeft men zich bijna uitsluitend inge richt voor de kaasmakerij, la!er js ook de hotermakerij meer op den voorgrond geko men en sinds 1920 werd door bemiddeling van eigen fi 1 aal in Dordrecht consumptie- melk en melkproducten geleverd en vanaf 1929 bestaat er ook een dergelijk filiaal in Hottprdam. Indien de tijdsomstandigheden gunstiger waren zouden er redenen voor zijn op 22 Dec. fees! te vieren, daar de fabr ek dan 25 jaar heeft gewerkt. Besloten is aan het 25-jarig bestaan geen bijzondere aandacht te wijden en elk feestvertoon te vermijden. ERNSTIG JACHTONGELUK Te Steenderen is de 22-jarge H. S., terwijl hij zich met een geladen buks op het jachtveld bevond, door de gladheid uit gegleden, met het gevolg dat de buks af ging en S. werd getroffen. Zwaar gewond en in hoogst eras'igen toestand is S. naar hel ziekenhuis te Zutphen vervoerd. DOODELIJKE VAL De 43-jarige ongehuwde H. M. te Haal bergen die tengevolge van een ernstige val schedelfractuur bekwam is aan de gevolgen ov ERNSTIG ONGEVAL Te Exloo is de 15-|arige A. Dieters bij het schaatsenrijden op het kanaal te Tweede Exlooer- mond met groote snelheid tegen een gesloten brug opgereden. Hij liep daarbij zulke ernstige verwon dingen op, dat hij enkele oogenblikken later aau de bekomen verwondingen is overleden. BRANDEN Te Hees wijk (N.Br.) is de boerderij met stallen en schuur van den landbouwer Verhoeven in vlammen opgegaan. Ook de inboedel en de landbouwwerktuigen gingen verloren. Een koe, een kalf, een ge varkens en ongeveer 250 kippen kwamen in de vlammen om. De oorzaak van den brand is niet bekend. De aanzienlijke schade wordt slech's ten deele door verzekering geuekt De brandweer kon weinig uitrichten. Te Rewier (L.) is een gedeelte van de dakpannenfabriek der firma Laumans, waarin het winterbedrijf wordt uitgeoefend, door brand totaal verwoest. Behalve een groot aantal dakpannen gingen ook de transporteur en de motorinstallatie verlo ren. De schade is zeer groot. De brandweer uit Steijl, welke met een motorspu t assisten tie verleende, vermocht weinig tegen het vuur uit te richten. Twintig arbeiders zijn door dezpn brand werkloos geworden. Ome Kerstbijlage, welke ter perse is, zal in hoeveelheid over eenkomen met 'n boekuitgave van ongeveer honderd bladzijden. De samenstelling geschiedde weer onder redactie van den redacteur P. J. Risseeuw, die zich verzekerde van de mede werking onzer beste auteurs. DE INHOUD. Iets uit den rijken inhoud willen we reeds mededeelen. De lectuur wordt geopend met een Kerstmeditatie, gevolgd door een interessant artikeltje over het Bethlehem van nu. Voorts boeiende schetsen: „Tóch Kerstfeest", door Phé Wijn beek en „Het gebroken hart", door C. Th. Jongejan-de Groot. Bijzondere aandacht verdient 'n artikel van Hendrika Kuvper- van Oordt over „Van Hertogen en Poorteressen"en niet minder dat van den bekenden kunstschilder A. W. Verhorst over „Mijn geboortehuis en Moeders verjaardag"Onnoo lig te zeggen, dat deze artikelen gelijk de geheele Kerstbijlage door keurige illustraties zijn verlucht. Door de zeer gewaardeerde medewerking van den heer Roe land Koning zijn wij in staat een viertal reproducties te geven van diens schilderijen. Onder motto: „Een Christen-schilder" geeft P. van Renssen een oribnteerend artikel bij diens werk. Verder zijn o. m. bijdragen geplaatst over „Sleevreugd ui den goeden ouden tijd", „Het midwinterhoornblazen m Twente". Kerstmis en Kerstgebakken enz. De jeugdrubriek bevat o. a. twee boeiende verhalen van W. G. v. d. Hulst en een teekemng van een kalender voor honderd jaar. Natuurlijk hebben ook dichters aan onze Kerstbijlage hun medewerking verleend: o. m. zul men verzen aantreffen van Jan letswaart, Willem Sluyter, B. A. Schotel, Js. van Kuyk (met muziek). „BRENG DIT KERSTBLAD BIJ UW BUREN!" zong Leo Lens van onze Kerstbijlage 1932. En dat geldt zeker ui met mindere mate van de bijlage, die onze lezers straks zullen ontvangen. Maar niet bij uw buren alleen. Door verspreiding van dit nummer kunnen onze lezers een nuttig, laten we hopen, gezegend werk verrichten. Op Zondagsscholen om mee naar huis te geven voor ouders en familieuitreiken in ziekenhuizen, soldutenkamers, politiepos ten, evangelisatie-samenkomsten, scholen, rergadi ringen van de jeugdbeweging, treinen of op schepen, kantoren of fabrv ken. Socialisten en communisten zullen het Kerstfeest weer aangrijpen om het evangelie van den haat te prediken. En dat gaat er helaas gretig m in deze moeilijke tijden. Stelten de Christenen hiertegenover wel voldoende het Evangelie De grijzen stelden wij zóó, dat verspreiding m teders bereik ligt. Dit is voor zoover wij weten de goedkoopste Kerstlcetvur- verspreiding. Wij hopen, dat Gods zegen moge rusten ook op dit werk. Zaaien aan alle wateren en dan de uitkomst in Gods hand geven. De prijs van 10 exemplaren is per stuk 10 ets.; van 10—2.1 ex. 9 ets.: van 25—50 ex. 8 ets.; van 50—100 ex. 7 ets.; van 100—250 ex. 6 ets.; van 250—500 ex. S'/2 ets.; van 500 en meer ex. 5 ets. De levering zal franco zijn. Waar de prijzen zoo laag zijn. ver zoeken u-ij vriendelijk de betaling tegelijk te doen plaats lubben. Wij verzoeken dringend zoo spoedig mogelijk te bestellen. *Men kan betalen aan ons Bureau, per postwissel of over jj13 giro-nummer. DE DIRECTIE.

Nieuwe Leidsche Courant | 1933 | | pagina 10