VRIJDAG 15 DECEMBER 1933 DE DOODSTRAF GEEISCHT TEGEN VAN DER LUBBE EN TORGLER VOOR DE BULGAREN VRIJSPRAAK Dr. WERNERS SLOTREQUISITOIB In het tweede gedeelte var» zijn requisi toir, waaraan de procureur-generaal in het proces te Leipzig, Dr. Werner, gisteroch tend dadelijk na opening van de zitting be gon. zeide hij te willen onderzoeken of de stelling van de openbare aanklagers juist is, dat de medeplichtigen van Van der Luhbe de beklaagden Torgler, Dimitroff, Popof en Tanef zijn geweest Er zijn, zoo zegt hij, geen personen, die er direct ken nis van dragen dat deze vier beklaagden bij de daad aanwezig waren. Van der Lubbe op de plaats van de misdaad gear resteerd, de anderen heeft men er niet ge- zien. Hun schuld Kan derhalve slechts be wezen worden door feiten, die er op wijzen dat zij in verband met de daad moeten heb ben gestaan. Hij begon met te hetoogen, dat ae com munistische partij de eenige was welke voordeel van de brandstichting had kun nen hebben. Zij had alleen door een staats- frreep nog de macht kunnen veroveren en ndien dit mislukte dan konden ze de ua- tionaal-socialisten ervan beschuldigen en hen daardoor in discrediet brengen, gelijk zij ook rijkelijk hebben trachten te doen. Naast de vraag „In wiens voordeel", koiut het tweede juridische beginsel in aanmer king om zich af te vragen: Wie is tijdeus de daad of kort er voor of er na op de plaats van de misdaad gezien. Daarmee ko men wij op de afgevaardigden Torgler en Koenen, van wie Koenen voortvluchtig is en slechts om deze reden niet in de be klaagdenbank zit De procureur-generaal betoogt dan, dat Torgler den heelen dag in den Rijksdag is geweest en Koenen zich opvallend heeft ge dragen: hij heeft bii het binnenkomen van het gebouw klaarblijkelijk zijn best gedaan niet herkend te worden Wat echter tecen Torgler den doorslag geeft is niet slechts het feit, dat hij kort voor het plegen van de daad op de plaat* van de misdaad is geweest, doch dat hij ook kort voor de daad met den dader zelf ge zien is. De nationaal-socialistische Rijksdagafge vaardigden Karwahne en Frey en de Oos- tenrijksche leider der nationaal-socialist» sche hedrijfscellenorganisatie Kroser, heb ben met zekerheid verklaard. Torgler en in zijn gezelschap Van der Lubbe te hebben gezien, en wel in de antichambre van de zittingszaal van de Begrootingscommissie. Torglers pogingen om te bewijzen dat hij niet samen met Van der Lubbe was zijn volkomen mislukt. Daaruit kan slechts rl* conclusie getrokken worden, dat hij eenige uren voor de brandstichting met den dader samen was. Torgler is echter door dezelfde getuigen dien namiddag ook met Popof gezien. An dere getuigen hebben Torgler in de anti chambre met een onbekend persoon gezien Eenigen hunner was opgevallen hoe bleek Torgler was, hoe hij in elkaar zat gedoken en plotseling het gesprek met den persoon, die hij hem was, afbrak. Bij deze bewijzen komt nog een ander. n.J. de verklaringen van den getuige Gro- the. Deze getuige heeft betrekkelijk laat tij dens den loop van het proces mededeelin gen gedaan, dat juist Popof en Torgler hel hevigst belasten. Tot de doorslaggevende feiten, die Tor gier belasten, behoort ok zijn houding op den avond van den brand" in hete café Aschinger in de Friedrichsstrasse. Hier cn ook later is het versrheidenen getuigen op gevallen dat het bericht van den Rijksdag brand op de comniunistisrhen afgevaardig den niet zulk een indruk maakte, dat men kon aannemen dat zij er voor het eerst van hoorden. Voorts mag niet over het hoofd worden gezien, dat Torgler niet in zijn wo ning te Karlshorst doch bij den partijsecre taris Kuehne heeft overnacht. Ook dat aent de proc.-generaal een verdacht teeken. Zijn vrees voor zoogenaamde overvallen schijnt hem eerder vrees voor arrestatie te zijn ge weest. Voorts is Torgler eenige dagen voor den brand door majoor Weberstedl dicht hij de communistische fractiekamers gezien met Van der Luhbe, -lie een kist droeg en met Tanef En uit de verklaringen van den getuige T.ehermann, die weliswaar tot aan zienlijke straffen is veroordeeld, doch wiens mededeelingen niet ongeloofwaardig lijken, is gebleken dat Torgler hem reeds in 1931 heeft oppe7«t om openbare gebouwen in brand te steken. Vervolgens somt Dr. Werner als bewijs voor het hoogverraderlijk karakter van de andere handelingen van Torgler verschil lende feiten op, o.a. een door Torgler ee- s-'-reven artikel in de „Rote Vaehler" van Februari 1933 onder het opschrift: „Niet af wachten maar handelen", waarin hij in plaats van den lega'er- strijd de huiten- parlementaire toenassing van geweld aan beval. De publicatie van dit artikel, zoowel als zijn houding bij de onderhandelingen tot vorming van het eenheidsfront voldoen reeds aan de omschrijving van voorberei ding van hoogverraad. De proc.-generaal gaat dan voort: „Wan neer ik alles, wat ik hier heb aangevoerd, samenvat, kom ik toi de conclusie dat bekl. Torgler in den een of anderen vorm als dad er aan den Rijksdagbrand medeplichtig is. ÏJit het feit. dat het samenzijn van Torgler met v. d. Lubbe ontkend wordt, kan niets anders worden afgeleid, dan dat dit samen- ziin een doel had. dat het licht schuwt En uit het feit, dat een der beide betrokkenen kort daarop den Rijksdag heeft in brand gestoken, kan de conclusie worden getrok ken dat de andere betrokkene bij deze be spreking van deze daad heeft geweten, haar heeft enpdgekeurd en er als dader bij be trokken was. Gisteren is de kwestie van daderschap of medenlichtiglieid behandeld. Van het da derschap kan snrake ziin voor v. d. Luhbe, want ik kan .Tiii indenken dot v. d. T uhh* geloofd heeft dat hii de eenige was. die den brand stichtte, en ik kan mij ook indenken, dat men hem in dezen waan heeft gplaten. Deze overwegingen kunnen er to* leiden, dat men van v. d. Luhbe kau aannemen, dat hii niet met andere personen hepft sa mengewerkt. Het is echter volkomen uitgesloten dat Torgler er niet aan heeft meegewerkt en dat hij niet bewust heeft samengewerkt met v. d. Lu bhe". De Procureur-Generaal acht Torgler dan ook schuldig aan gepleegde brandstichting in den zin van paragraaf 306 alinea 2 cn 307 alinea 2, met het doel, de leden der K. P. D. aan te sporen er op las te slaan, dus met gebruikmaking van den brand een op roer te verwekken. Alvorens Dr. Werner het den Bulgaar- schen heklaagden ten laste gelegde gaat he spreken, wordt een pauze van anderhalf uur gehouden In de middagzitting zou de nrocureur-ea- neraal. Dr. Werner, de tenlastelegging aan de 3 Rulgaren hehan telen, waartoe hij on middellijk na de hervatting 't woord krijgt De president Dr Bnenger. wendt zieh echter eerst tot den beklaagde Dimitrnf' met de woorden: „Ik heb herhaaldelijk hemerkt. dat u gelachen heht Tk zeg u dat ik dat als een oneerbiedigheid tegen het gerechtshof en als een provocatie beschouw". Dimitroff probeert iets te antwoorden, doch krijgt daartoe het woord niet, Hij maakt dan de ojimerking: „Ik vind nu een maal verschillende dingen belachelijk". De proc.-generaal. Dr. Werner, merkt kor zelig op, dat de meening van den heer Di mitroff hem volkomen onverschillig kan zijn on begint dan met het laatste gedeelte an zijn requisitoir. Hij begon met er op te wijzen, dat zij alle drie in de communis'ische partij van Bul garije een betrekkelijk groote rol speelden. De bewering van Dimitroff dat hij zich in Duitschland slechts met Bulgaarsche zaken ophield, achtte Dr. Werner weinig waarschijnlijk. Echter er waren geen be paalde bewijzen, dat Dimitroff in Duitsch land andere dingen had gedaan. Wel staat vast, dat beklaagde met een leider der Duitsche communisten heeft omgegaan. Zoowel Dimitroff als Popoff hebben tijdens de instructie alles gedaan om de autoritei ten op een dwaalspoor te brengen. De proc.- generaal legt er den nadruk op, dat geen der drie Bulgaren een plausibele reden heeft aangevoerd, waarom zij nu juist in Duitschland domicilie hebben gekozen. Al le drie waren in Duitschland in een tijd, waarin door de Duitsche communisten een bewapende opstand werd voorbereid. Hun hpwering. dat zij zich voor de Duitsche po litieke verhoudingen niet interesseerden, is ïlkomen ongeloofwaardig. Ook de bewering van Popoff, dat hij rst in November 1932 voor het eerst naar Duitschland was gekomen, wordt door den nroc.-generaal als ongelooflijk afgewezen. Door verscheiden*; getuigenverklaringen was volkomen zeker gebleken, dat Popoff zich reeds in den zomer van 1932 in Duitsch land bevond en dat hij poogde zijn aanwe zigheid hier te verbergen. Wel hebben ge tuigen uit Rusland verklaard, dat Popoff zich in dien tijd in Rusland ophield doch deze verklaringen lieten grooten twijfel over, daar zij elkaar in verscheidene od- zichten tegenspraken, in het hijzonder wat aangaat den door Popoff gedragen naam. Wat de kwestie van Popoffs medeplich tigheid aan den Rijksdagbrand betreft, wa ren vooral twee momenten van belang: Hij is 's namiddags voor den brand met Torgler in den Rijksdag gezien en getuige Frev heeft met beslistheid vprklaard Popoff te herkennen Ook getuige Grothe heeft Popoff zwaar belast. Andere getuigen hebben daar tegen weer twijfel doen rijzen Spreker verdenkt de drie beklaagden er ten stelligste van. dat zij in Duitschland dingen deden, welke met de voorhereiding eener Duitsche revolutie in verhand staan. Dat zij echter bij den Rijksdagbrand be trokken waren, is niet met zekerheid geble ken. ofschoon ook in die richting zware verdenking tegen hen bestaan blijft zijn eisch, „Tk vraag ter eerste, verdachte Van der Luhhe schuldig te verklaren aan het voortgezette misdrijf van hoogverraad, op grond van paragraaf 81 sub 2 en paragraaf 82 van het wetboek van straf recht. gecombineerd met drie misdrijven op het gebied van zware brandstichting, volgens paragraaf 306 sub 3 en 307 sub 2 van het wetboek \an strafrecht, en een poging tot eenvoudige brandstich- ting. Ik vraag derhalve toepassing van pa ragraaf 5, art. 1. van de verordening van den riikspresident tot bescherming van volk en staat, d.d. 28 Februari 1933 uit gevaardigd, gecombineerd met de wet betreffende het uitspreken en uitvoeren van de doodstraf d.d. 29 Maart 1933, derhalve de ter dood veroordeeling van beklaagde. Tevens vraag ik, den ver dachte de burgerlijke eererechten le venslang te ontzeggen. Ik vraag in de tweede plaats, dat ver dachte Torgler schuldig wordt ver klaard, op grond van de zelfde paragra fen van het wetboek van strafrecht, aan het voortgezette misdrijf van hoogver raad gecombineerd met ernstige brand stichting. en dat hij met toepassing van genoemde verordening en wet ter dood wordt veroordeeld. Tevens verlang ik, dat hem de burgerlijke eererechten le venslang worden ontzegd. Tevens verlang ik, dat den verdachte Van der Lubbe en Torgler de kosten van het geding worden opgelegd, voorzonver die niet zijn ontstaan door de venolglng van Dimitroff, Popoff en Taneff. Tenslotte vraag ik, dat de verdachten Dimitroff, Taneff en Popoff wegens ge brek aan voldoende bewijs worden vrij gesproken van de beschuldiging van voortgezet hoogverraad, gecombineerd met brandstichting De kosten, die uitsluitend door hun vervolging zijn ontstaan, moeten uit de staatskas worden bestreden". Pleidooi van Dr. Teichert. Na een korte pauze wil de president aan Van der Lubbe's advocaat Dr. Seuffcrt nog gelegenheid geven tot zijn pleidooi. Men is echter reeds zóó vermoeid en verveeld dooi het lange en eentonige betoog van Dr. Wer ner, dat Dr. Seuffert voor dg eer bedankt en de voorkeur geeft aan een verschcn dag Dr. Teichert, de verdediger der Bulgaren, verklaart zich echter bereid met ziin plei dooi aan te vangen. Hij ronstateert, dat het alihi van Popoff en Taneff op den dag en den avond van den brand weliswaar niet volkomen afdoende be wezen is, maar de getuigenverhooren heb ben toch argumenten gegeven voor de juist heid ervan: in ieder geval hebben ze niets opgeleverd, waaruit de schuld dezer be klaagden zou blijken. Wat Dimitroff betreft, is afdoende bewezen, dat hij op den dag van den brand niet in Berlijn was. De voornaamste grond dor aanklacht tegen de Bulgaren waren de verklaringen van getuigen Helmer. Maar deze hangt aan een van vergissingen, hetgeen verdediger in rijn verder pleidooi uitvoerig tracht te be wijzen. Ook de andere getuigen laat pteiter de révue passeeren en speciaal Grothe, wiens vc-klaringen hij fantasterijen noemt. Om kwart voor acht werd de 'zitting tot Vrijdag verdaagd. Dan zal Teichert zijn nlridnoi voortzetten. Heden komt ook Dr. Seuffcrt aan het woord Oordeel over het requisitoir. Algemeen wordt het requisitoir van Dr. Werner als uiterst zwak beschouwd. Zijn dorre opsomming van de eindelooze rij ge tuigen, rijp en groen, beëedigd en cnbe- ëcdigd, eerlijk en oneerlijk, heel het stel ..psvehopathen, morfinisten en dieven' zoo als Dimitroff het in den loop van het nroces eens noemde, was in het geheel niet over tuigend. Zijn eigen .kroongetuige" Grothe moet zelfs Dr. Werner „een beetje psveho- »;»*i*ith", „met een heetje hysterie dooreen gemengd" noemen en den tuchthuisboef Le- bermann, die beweerd heeft, dat Torgler hem met blauwe boonen bedreigd heeft als hij den Rijksdag niet aanstak, erkende hij een getuige te zijn van de soort die men nier zoo graag ziet, doch de procureur-generaal aanvaardde hem toch als geloofwaardig. Zoo werd tegen Torgler de schuld gecon stateerd uit een opeenstapeling van uitslui tend zwakke argumenten. Toen de cisch werd uitgesproken reageer de Van der Lubbe daar in het geheel niet op. Torgler koek bedrukt en pinkt tranen weg. Dimitroff vertrok geen spier. Popoft keek grimmiger dan ooit. Taneff was zicht baar blij. Torglers vrouw, die in de zaal zit, werd wasbleek doch hield zich goed. Verwachting Gemeld wordt nog. dat men het aleemepn twijfelachtig oordeelt, dat het Hof Torgler ter dood zal veroordeelen. De eisch van de doodstraf tegen hem is voor de Duitsrhers, d e naar straf verlan gen reeds een heele bevrediging. De wereld opinie, welke heftig zou reageeren op een veroordeeling mot zoo zwak bewijs als grondslag, zal alleen gerust zijn als het Hof niet alleen de Bulgaren vriispreekt, maar ook Torgler. Wat ten slotte Van der Lubbe betreft, deze kan moeilijk tot de doodstraf veroordeeld worden krachtens een verordening en een wet. die na het begaan van de daad zijn uitgevaardigd. Dit zou al te zeer tegen een algemeen erkend juridisch beginsel indrui schen. Wil men hem ter dood brengen dan zal men dat op anderen grond moeten doen. DE STORM IN HET KANAAL LICHTSCHIP GESTRAND. VIER DOODEN. De storm in hot Kanaal heeft op zee ver scheidene ongelukken veroorzaakt. Het lichtschip Grevelingen is van zijn ankers geslagen. De eerste machinist van een En- eelsch stoomschip is Ier hoogte van Ques- sant over boord geslagen Tal van schepen hebben een toevlucht gezocht op de reede van Cherbourg. Nader wordt gemeld, dat het lichtschip Dvck. dat men eerst gezonken waande, te ruggevonden is op 4 mijl bewesten Greve- lingen, waar het gestrand is. Men heeft drie man waargenomen in den lantaren van het schip, waar zij klaarblijkelijk een toe vlucht voor de zeeën hebben gezocht. Over het lot van de vnrdere vier opvarenden ver keert men in het onzekere. (Nader wordt geme'd, dat vier opvarenden verdronken zijn. De overlevenden zijn gered). Ofschoon du storm van Woensdag giste ren in kracht is verminderd, zijn de Ka naal hoot en alle met vertraging verrtokken en twee booten, die de haven van Dover niet uit konden komen, zijn teruggekeerd en de passagiers zijn via Folkestone naar Calais vervoerd. Een Franrehe hark. de Bicque, is op 3 mijl afstand van Calais in hulpeloo- zen toestand nanpet-offen. De 7 opvarenden hadden het schip reeds verlaten. Aan de lersche kust zijn wrakstukken aan gespoeld van den treiler Calmoren; de 9 op varenden worden als verloren hesrhouwd. Uit Londen: het schip dat Woensdag ter hoogte van Aldeburph tijdens den hevigen storm is gezonken, is gebleken te zijn de Pulmore. metende 409 ton en afkomstig nil Londen. De bemanning, bestaande uit negen koppen, is verdronken. KNIEËN ALS VERSTEEND Vrouw die 10 {aar rbeumatiek had loopt nu gemakkelijk 6 K.M. „Sinds ik hier kwam uit Engeland, nu 10 jaar geleden", tchrijft ons een vrouw, „heb ik vreeselijke rheumatick gehad. Ik heb veel moeten liggen en eindeloos geld eraan be steed. Ik kocht med cijnen, waschmiddeltjes, smeersels en allerlei preparaten, tot ik er genoeg van had. Ik hoorde zoo vaak van Kruschen Salts, dat ik lacht: laat ik dat eens probeeren. In dien tijd waren mijn knieën zoo stijf geworden, alsof ze vers'eend waren. Ik was werkelijk wanhopig, want ik voorzag dat het niet lang meer zou duren, of ik zou me heelemaal n et meer kunnen bewegen en dat maakte me zoo treurig. Wel- ik kocht een flacon Kruschen Salts en nam eiken ochtend een theelepel vol. Toen de flacon op was, zei ik: Och, het is hetzelf de als al het andere; ik ben niets beter. Maar mijn man zei: Doorzetten. Probeer nog eens een fla.on. Geef het den tijd op je bloed in te werken. Wel, toen kocht ik nog een flacon en voordat die op was waren mijn knieën niet meer zoo stijf. Ik kon het zelf nauwelijks gelooven, toon ik weer kon buk ken en opkomen zonder hulp. Ik was er zóó bli.i over. Ik ging door met Kruschen en wer kelijk, ik ben dezelfde vrouw niet meer. Onlangs liep ik 6 K.M. en voelde me best, terwijl ik vroeger nauwelijks door de kamers kon loopen. Mijn man is den heelen winter zonder werk gewees', maar ik moet mijn Kruschen hebben, vóór dat ik geld aan mijn eten besteed. Het is té belangrijk dat men gezond is en goed kan loopen. Ik voelde me verplicht U dit alles te vertellen, opdat het ook anderen goed kan doen". Mevr. E.A. Wat hoeft er nog meer gezegd te worden om andere lijders te overtuigen? Het beste is, probeer Kruschen zelf eens. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijgbaar bij alle apothekers en drogisten k 0.90 1 60 per flacon. Stralende gezondheid voor één cent j>er dag. Let op dal op het etiket op de flesch, zoo wel als op de buitenverpakking de naam Rowntree Handels Maatschappij Amsterdam voorkomt. (Adv.) FINSCH SCHIP GEZONKEN TWAALF DOODEN Uit Helsingfors. Bij de Alandseilanden heeft in den nacht op Donderdag een scheepsongeluk plaats gehad, waarbij 12 personen om het leven zijn gekomen. Het Finsche schip Plus is in de buurt van Mariebann in een storm aan den grond gerankt en binnen enkele seconden gezonken Slechts vier leden der bemanning konden zich redden, terwijl de overige 12 zijn verdronken. Van het wrak zijn nog slechts de topnen van de masten boven den waterspiegel zichtbaar RUMOER IN HET LAGERHUIS Over de maatregelen voor New- Foundland. Obstructie van de oppositie. LONDEN, 15 December. In het Lagerhuis kwam het gisteravond laat tot rumoerige scènes bij de slotrede van den Minister van de Dominions J. H. Thomas, over het wets ontwerp inzake de saneringsmaatregelen voor New-Foundland en de tijdelijke opheffing van de dominion status van het eiland, dat voor- loopig kroonkolonie wordt. Thomas rede wekte in de banken der oppo sitie groote verontwaardiging en eenige La- bourleden begonnen zelfs met kussens te gooien en dreigden door obstructie, de zitting den geheelen nacht te rekken. Na een stem ming, waarin de regeering in de meerderheid bleef, dienden zjj echter een voorstel tot ver daging van de zitting in, dat echter door de conservatieven werd afgewezen, zoodat de debatten werden hervat. Vanmorgen om hal? zeven was men nog volop bezig met de arti- kelsgewijze behandeling van het voorstel. Heel Engeland «preekt sedert drie maan den over een monsterachtig dier, in Loch Nes het meer te Ir.verness-shire, waarvan tenminste 51 getuigen bezwpren het te heb ben waargenomen. Men denkt te doen te hebben met een reuasehtige Hagedis en maakt vergelijkingen met de z.g. „zeeslang" die ook door talrijke menschen in den loop der jaren gezien moet zijn. In het Lagerhuis is gisteren het monster van Lonh Nes besproken. Een scholsch af gevaardigde deed het voorstel, dat de regee ring een onderzoek zal laten instellen, b.v. door het van vliegtuigen uit te laten waar nemen. De staatsecretaris voor Schotland vond. dat men meer bewijzen moet hebben voor hot bestaan van het monster alvorens de Fneelsche luchtstrijdkrachten aan het werk te zetten. De socialistische afgevaardigde Mac Lean verklaarde hierop, dat de regcering er heter aan zou doen, zich bezig te houden met het monster d.-r werkloosheid. De vroegere staatssecretaris voor Schot land, Adamson, heeft in een persconferentie vciklaard, dat mep niet moet sjiotten met het monster. Tiet zou een feit zijn. De afgevaardigde voor Inverness, Sir Mur doch Mac Donaid, heeft voorgesteld het monster in een groot vischnet te vangen. Anderen stellen voor het tncer te laten lepgloopen *n op die wijze het monster ze ker te vangen lederen dag trekken honderden geleerden, journalisten en fotografen naar liet meer om eventueel het monster te kunnen aan schouwen. ITet monster zou 20 M lang zijn. Do Srhotsehp autoriteit» n i> verla den het dier te.duoden. Het meer wordt dag en nacht door politiebeambten bewaakt. Minger Vice-President. Uit Bern: De jaarlijksche verkiezing var den Bondspresident in de tweede week van de Decemberzitting van het Zwitsersche Parle ment, is giste) gehouden. Tot Bondspresident wordt elk jaar om beurten een der leden der Bondsregeering gekozen. Met 137 van de 152 uitgebrachte geldige stemmen 14 socialisten onthielden zich stemming werd tot Bondspresident het jaar 1934 gekozen het jongste lid van Bondsraad, Marcel Edouard Ernest Pilet, die m het hoofd staat van het Departement ior Spoorwegen en Verkeer. Pilet is 45 jaar id en lid van de Democratische Partij. Tot vice-president van den Bondsraad werd met 141 van de 166 uitgebrachte geldige stern en 13 onthoudingen gekozen Ba israad Minger, leider van het Militaire Department, die sedert 1929 lid van den Bondsraad is en door de Burger- en Boerenpartij candidaat werd gesteld. GERUCHTEN OVER SIMONS AFTREDEN. Vervanging door Eden. LONDEN, 15 December. De geruchten over een eventueele vervanging van den minister van buitenlandsche zaken Sir John Simon door den onderstaatssecretaris Eden, dóen, vol gens de -^Morningpost" 'opnieuw de ronde. Deze geruchten zijn waarschijnlijk gevoed door een artikel in de „Times" van Donderdag waarin de benoeming van Eden tot kabinets minister wordt bepleit, om hem te belasten met de verbindingen met het Europeeseh continent. Het feit, dat de geruchten tege lijkertijd opduiken met de buitenlandsche reis van Sir John, acht men in politieke kringen meer dan toevallig. Het is bekend, dat net Engelsche kabinet zich ernstig bezorgd maakt over het doodloopen der Ontwapeningsonder handelingen. Indien Simon bjj zijn nieuw bezoek op het Continent geen succes zou heb ben, acht men het moge'yk, dat de geruchten werkelijkheid zullen worden. Schooltiieuws. EXAMENS PROMOTIES VRIJ** UNIVERSITEIT l'E AMSTERDAM Gepro. eerd is tot IXcctor in de Rech's- weteiiBCiiop, op een proefschrift getiteld. .Groen van Prinsterer en de verkiezingen van 1871, een teer punt im de wordingsge schiedenis van de Antirevolutionaire Partij ae heer Mr G. M. den Hertogh, benoemd ho< glee-naar aan de Theol. School te Kam pen, laatstelijk predikant der Geref. Krrk te Hazerswoude, geboren te Heerjansdara. NED. HANDELSHOOGESGHOOL TE ROT TERDAM. Gepromoveerd zijn tot Doctor in de Handelswetenschap, op proefschrift: „Kapitaal en Kapitaalvorming In de lnheemache Maat schappij van Nederlandsch-ïiidlë". de heer F. A. Zellinger. geb. te Padang (Ncd.-lndlë): en op proefschrift: e Leer van het Boekhouden In de Nederlanden tijdens de Zeventiende en Acht tiende Eeuw", de heer O. ten Have, geb. te W-terswIJk. RIJKSUNIVERSITEIT TE LEIDEN. Gepro moveerd Is tot Doctor ln de Letteren en Wijs begeerte. op proefschrift getiteld: ..De teeke museum van ethnografie", de heer J. F. Stut- terhelm. geb. te Ngawl. Gepromoveerd Is tot Doctor In de Rechts geleerdheid. op proefschrift. getiteld: ..1/ boere-republleken en die volkenreg", de heer S. Hofmeyer. „eb. te Stellenbosch (Zuid-Afrika) RIJ h.'UNIVERSITEIT TE UTRECHT. Ge promoveerd Is met lof tot Doctor In de Rechts wetenschap. op proefschrift: „De oorzaak In het Pransche en Nederlandsche verblnteniseenrecht" de heer J. van der Kol" geb. te Utrecht. ACADEMISCHE EXAMENS R.-K. HANDELSHOOGESCHOOL TE TIL BURG. Gesl.Handelswetenschappen: prop. ex- de heeren J J P M Eikhuizen t H Jlskoot te GlnneJten, J P G Kb Utrecht, Helder'. L M J Nyst te Kerkrade. Jl.r J Th Serraris te Gluneken en L L T&ml- nlau te Tilburg. NED. HANDEIjSHOOGESCHGOL TE ROT TERDAM. Gesl.: Handel wetenschap: doet. ex- de heer Tan Eng Oen: cand ex., de heeren J G van Bel, P Herweljer en J M Tanls. RIJKSUNIVERSITEIT TE LEIDEN. Gesl.: Wis- en Natuurkunde, hoofdv. Wiskunde: doet. ex.. mej. J R A P van Rhljn: ld., hoofdv. Plant kunde: do' jfi GEM. 1. Gesl.: Apothekei te Rotterdam en G E Volkers te Amsterdam. RIJKSUNIVERSITEIT TE UTRECHT. Gesl.: Recht we tenschau: doet. ex., de heer C F Geest Rechtswetenschap: cand.ex- de heer H M Koning. R.-K.'UNIVERSITEIT TE NIJMEGEN. Gesl.: Rechtswetenschap: doet. 3X., d« heer J P Pulles RIJKSUNIVERSITEIT TE GRONINGEN. Gesl.: Germaansohe Taal (Dultsch): doet ex.. do heer W. A. van de- Velde. R°ch'owetenschap: doet. ex.. de heer WHO VORST EN IJS HET KAN VRIEZEN EN HET KAN DOOIEN Sterke temperatuursveranderingen De veranderingen in de lucht- drukverdeeling hebben inderdaad een afname van de vorst in onze om geving veroorzaakt. Zoo is in Vlis- singen de temperatuur sinds gisteren 9 graden gestegen en het laat zich aanzien dat in den loop van heden tengevolge der zonnestraling plaat selijk lichte dooi zal optreden. De da lingen van de barometer, die in den nacht ons land passeerden zijn ge volgd door stijgingen, zoodat tegen de morgen de wind weer uit het N. O. ging waaien. De ontwikkeling van onzen weerstoestand hangt af van de uitgebreide depressie die zich thans van ITsland tot Scandinavië uitstrekt terwijl ook een depressie in het Zui den een belangrijke rol speelt. De Noordelijke depressie veroorzaakte flinke dalingen in Lapland, terwijl ook over IJsland de barometer gesta dig zakte. De Zuidelijke depressie vulde aan haar Westzijde op. zoodat het zwaartepunt van het maximum dat zich bewesten Ierland bevindt, zuidwaarts zich verplaatste. Tijdelijk zal zich echter de Zuidelijke depres sie weer versterken. Voor de nacht mag over heel het land nog matige vorst verwacht worden, en hoewel de weerstoestand zeer moeilijk is te beoordeelen, lijkt het waarschijnlijk dat de dalingen in het Noorden het weer ten onzet zullen beinvloeden zoodat afneming van de vorst over dag en lichte dooi in het Noorden te wachten zijn. Ook over andere ge deelten van het waarnemingsgebied traden sterke temperatuurverande ringen op. In Midden en Oost-Duitschland werd de vorst nog strenger 24 gr. C. in Dresden en Breslau). Over de Britsche Eil. en N. Scandinavië steeg de temperatuur. Uit Zweden en Noorwegen wordt hier en daar nogal wat neerslag gemeld. In Z. Frankrijk en vooral ook in Italië viel zware regen. DE THERMOMETER AARZELT... De in het weerbericht van gisteren aange kondigde dooi is nog niet aangekomen. Dc vorst houdt nog aan, hoewel ze niet zoo streng meer is als gister. Gistermorgen te half twaalf vroor het 8 graden Celsius; om twee uur steeg de ther mometer van -8 tot -6.2; om 7 uur gister avond daalde het kwik weer tot -7.6 om in de volgende 'wee uur weer omhoog te gaan tot -5. Om twaalf uur vannacht vroor het 5.5 graden, vanmorgen om half zes 4.i graden en vanmorgen om 8 uur weer 5 graden. Daarna, kreeg het kwik weer eenige nei ging om te «tijgen. Het temperatuurbeloop is dus zeer on regelmatig,' maar vooralsnog houdt de vorst aan. HET IJS OP DE GROOTE RIVIEREN Donderdagavond was de Waal voor Nij megen voor drie kwart met zwaar drijfijs bedekt De pont tusschen Nijmegen en Lent is weggenomen. De rivier is sterk gevallen en staat thans 5.48 Meter min N.O.P. Een zeer lage stand, waardoor de scheepvaart ook zonder ijsgang bemoeilijkt zou worden. In de haven en in het Maas- en Waalka naal liggen 200 gevluchte schepen. Bij dooi gaande vorst verwacht men dat de Waal gaat „zitten". H'ri drijfijs in de Waal voor de ge meente Woudrichem is Donderdagochtend zeer toegenomen, zoodat de gebeele riviei voor deze gemeente met groote ijsschotsen is bedekt Ook de Merwede zit vol drijfijs. De veerdiensten van Woudrichem op (ju rinchem zijn gestaakt Het ijs in de Lek bij Vianen heeft zich ongeveer 100 M. boven het veer en ongevee. 30 M. beneden het veer vastgezet, terwijl bij het veer open water is, dat door een paar sleepbooten vrij van ijs wordt gehouden. De overtocht was dan ook Donderdagavona 7 uur gewoon. Voor auto's en voertu.igei. per pont van 's morgens 7 tot 's avonds b uur, voor personen en rijwielen per stoom boot van 's morgens 4 uur tot middernacht Het ijs in do Lek voor Culemborg heeft zich Donderdagmorgen vastgezet, waardooi de overtocht thans voor rij- en voertuigen geheel gestremd is. Zoodra het ijs zich daar toe leent, zal er een pad over gemaakt wor den. De overtocht voor voetgangers over de spoorbrug blijft, zoolang het dag is, gehand haafd. Donderdoe was de Rijn bij Wagcningen voor Dl.m. di ie kwart der breedte met groote schollen overdekt Aan het Lexresveer is Woensdag de mo torpont op 10 M. van den zuidwal in het ijs vastceraakt en blijven zitten. De ovet- tocht voor auto's en andere voertuigen wa: dnnrmpe verbroken. De sleepboot „De Harmonie II" is aan den Het dunne ptJltJe geeft den vorlgcn stand aan Hoogste stand te B'acksod 767.3. Laagste stand te Marseille 743.3. Stand vanmorgen halltwaalf 758.6. WEERVERWACHTING (Medegedeeld door het Kon. Ned. Meteorol. Instituut te De Bilt) In het N.: matige tot zwakke wind uit N. richtingen, nevelig tot zwaar bewolkt, aan vankelijk nog weinig of geen, later toene mende kans op neerslag, matige tot lichte nachtvorst .overdag om het vriespunt tot lichte dooi. In het Z.: zwakke tot matige O. tot N. wind, half tot zwaar bewolkt, nog weinig of geen nee.slag ,mi,tige nachtvorst, ovedag lichte vorst tot temperatuur om het vries punt. EXAMENS-WISKUNDE DEN HAAG. IS Dec. M.O. Akte K5 Hooeere ïVIskunde. Geëx. 2. sesl. 1 cand.. nl. de heei T A Bruna te Voorburg 14 Dec. Geëx. er resJ. 1 cand.. nl. de heer H W Völker te Am- VlaKtwedde en S Nteuwbeeita te Veenda 14 Dec. Geëx. 2. gesl. 1 cand., nl. de he BrunsUng te Gramabergen. EXAMENS NED. TAAL AMSTERDAM. 14 Dec. M.O. Akte K7. Geëx. 4. geel. 1 cand., nl. de heer P C J Reyne te EXAMENS-STAATHUÏSHOUDKUNDE EXAMENS-STAATSINRICHTING DEN HAAG. 14 Dec. M.O. Akte Kil. Geëx. ■esl 2 cand.. nl. dc heeren f w van EIJndho; e Herpen en K Geertsma te Spakenburg EXAMENS-FRANSCHE TAAL EXAMENS-SPAANSCHE TAAL AMSTERDAM. 14 Dec. Akte M.O. Geëx. 2. geel. 1 cand., nl. mej. R Abbad te Den Haag EXAMENS MACHINIST DEN HAAG. 14 Dec. Gesl. voor het voorl. diploma, de 'ïeoren J Versteeg, J A van Nug- Weerbericht. VOERTUIGEN MOETEN HUN LICHTEN OP HEBBEN 15 DECEMBER. Van 's avonds 4.15 uur tot 's morgens 7.36 uur WATERSTANDEN RIVIEREN Heden Vorij Wnrtzburg 0.00 0 Straatsburg Breisach Rheinfelden K-hl Diedesheim Mannheim L'.hr Biugen \00 0.00 0.64 0.72 1.75 1.74 2.08 2.'9 3.32 3.36 13i 0.22 1.84 1.85 1.3") 1.40 Caub Ems Coblens Trier Keulen ltührort Wesel Emmerik Dusseldorf Maastricht Venlo HOOGWATER NED. ZEEHAVENS 16 December DelfzIJi 10.05 22.39 Hellevoetsl. 136 14.01 Terschelling 6.19 19.52 Willemstad 1.29 14.51 Har ingen 8.15 20.45 Brouwersh. 0.48 1313 Den Helder 6.00 18.35 Zierikzee 1.22 13.46 H-vHolland 1.16 14.07 Wemeldinge 2.41 15 01 Uinui en 0.50 1 >.15 Vlissingeu 1213—.— Scheveningen l.uo 13 25 Terneuzen 026 12.45 Rotterdam 2.58 15.12 Hansweert 111 13.31 grond geraakt even beneden Lexcesveer, waar ze in bet ijs vastzit. Het ijs in den Rijn voor Arnhem was Dondet dagnioigen zoo zeer toegenomen, dat de rivier bijna over de geheele breèdté met groote schollen overdekt was. Niettegen staande dit is men er toch in geslaagd tot op dit oogenblik de verbinding met de Be tuwe te handhaven, ook voor voertuigen, die met vier teg.dijk, nog steeds met een stuk van de brug, dat als pont wordt ge bruikt en door een sleepboot wordt getrok ken, worden overgezet. DE BINNENSCHEEPVAART STILGELEGD Donderdagmorgen te negen uur is de ijs- breker „Daniël Goedkoop" met een convooi van vier fioheDen van de N.V. J. G. Koppe's Scheepsagentuur en twee tankschepen van de Shell van Amsterdam te Nieuwediep aau gekomen. De „Daniël GoedkooD" is daarna teruggekeerd. Aan het voornemen, dal de ijsbreker twee andere vrachtliooten van Koppe behulpzaam zoq zijn op hun tochi van Nieuwediep naar Amsterdam neeft men. geen ere volg kunnen geven, aangezien deze vaartuigen, die op weg waren van Leeuwar den naar Harlingen en vandaar zouden over steken, op eerstgenoemd traject in hei ziin blijven vastzitten. Waarschijnlijk zal lie* ook niet mogelijk zijn, dat de te Nieuwediep gearriveerde schenen naar Harlingen over steken. De z.g. Harlinger trekvaart is voor de scheepvaart niet meer begaanbaar. Practisch in thans óo geheele binnen scheepvaart in he land nHIgelegd De ijsbreker „Wilhelmina Goedkoop", dte in overleg met de z.g. ijscominissie voor liec openhouden van hot Merwedekanaal van Amsterdam naar Vreeswijk is vertrokken en naar het plan was. tot Gorinchom zou traeti ten te komen, zal bet niet verder dan tot eerstgeneoemde plaats kunnen brengen, aau gezien in verband met den ijsgang de schut balken voor de sluis te Vreeswijk zijn aau gebracht Het Nonrdzeekanaal ligt vnl drijfijs van zij kanaal F tot aan d* Veiserbrug. verder is er van deze brug tot aan den kop van de invaart der Nonrdersluis een ijsvrij stuk, terwijl het overige gedeelte, tot aan de slui zen weer vol ijs ligt Men meldt ons uit Lage Zwalmve: De stoombootdienst Thor van de Reederij Arie Smit van Rotterdam naar hier heeft Donderdag den dienst moeten staken. Do Amer en het Holl. Diep zijn geheel onbe vaarbaar, op vele plaateen zit het ijs vast. De haven te Brielle is tengevolge van den ijsgang voor de scheepvaart geheel ge stremd. De Vlaardingsrhe Stoomboot-Mij. heeft haar dienst gestaakt Aan het kleine veer te Capelle a. d. IJssel wordt gedeeltelijk overgezet met een roei boot. De rest \an den weg wordt per voet over het ijs in de rivier afgelegd. Voor Grave was Donderdag de helft van de Maas met ijs overdekt. De scheepvaart op het kanaal Luik— Maastricht en de Zuid-Willemsvaart is ge stremd. Op de Maas, die zoo'n Ingen stand heeft, dat de bodem on sommige plaatsen zichtbaar is, komt drijfijs. Alle werkzaamheden aan de waterstaats werken bij dc bruggen, liggen stil. IN HET IJS BEKNELD Sinds Woensdagavond heeft de postboot „De Waddenzee" zich eenige honderden meters naar den kant van Ameland kun nen verplaatsen, nadat de post aan boord was gebracht en eenige passagiers v«v Hol- werd naar de boot waren geloopen Drie van de vijf pnssngiers, die zirh Dinsdagmiddag te Nes hebben ingescheept ziiten nog steeds aan boord en zagen geen kans zich te voet naar flolwerd te begeven. De kans is vering, dat »te bont zirb door hef ijs zal hoenwer- ken, aangezien de Waddenzee één ijsvlakte

Nieuwe Leidsche Courant | 1933 | | pagina 6