Gemeenteraad van Amsterdam Schönberg's VRIJDAG 8 DECEMBER 1933 TWEEDE BLAD PAG. 5 KUNSTEN EN WETENSCHAPPEN. I STEUNMAATREGELEN. HET BURGERWEESFUIS. Na Onderwiis was Kunsten en Weten schappen in rle Amsterdamsche Gemeente raad aan de orde. Wij schreven reeds dat aan de Stadsschouwburg nog al eenige aandacht was besteed. Ook de musea kwa- mpn daarbij aan de orde. B. en W. hadden als hun voornemen aangekondigd 10 cents entree te heffen bij het bezoek van het Ste delijk Museum op Zaterdag, Zondag en al gemeen Christelijke feestdagen. Dat mocht niet, volgens de heeren G u 1 d en en Boek man (s.d.), want „de arbeiders" konden dat niet betalen. Wethouder Boissevain (v.b.) deelde mede, dat bij het Rijksmuseum dit entrée feeds geruimen tijd wordt geheven, het be- roek daaronder niet heeft geleden, zelfs is gpsteuen. Als „de arbeiders" voor een poli tieke vergadering 10 cents betalen, kunnen zij dit ook wel doen voor een bezoek aan het Stedelijk Museum. De uitvoerige bespreking van Stads schouwburgaangelegenheden meenen wij onvermeld te mogen laten. In antwoord op een vraag van Dr de Hartogh welke „zomerfeesten" in 1934 zou den worden georganiseerd, vestigde de wet houder de aandacht op het 50-jarig bestaan van bet Rijksmuseum in 1935. Daaromheen denkt men zich nog al eenige feestelijk heden: een tentoonstelling van de werken an Saenredam en verwante meesters, een iestvoorstelling in den Stadsschouwburg, /lijzonder carillonspel, verlichting van den öudekerkstoren enz. We hebben dus wat te Na Kunsten en Wetenschappen kwamen de steunmaatregelen aan behoeftigen en werkloozen aan de beurt (hoofdstuk IX, Maatschappelijke Steun). Belangrijke debat ten waren niet te verwachten, aangezien over de kwestie van de financiering der steungelden (geen crisisfonds meer, maar ten laste van de begrooting) reeds bij de Algemeene Beschouwingen in de eerste be- grootingsweek gesproken was. Van soc.-dem zijde beperkte men zich tot een protest gen de Regeeringshemoeiïngen met de Steun maatregelen, in welk verband men vroeg welk standpunt B. en W. innemen ten op zichte van handhaving der bestaande steun- uitkeering. Vervolgens werd geprotesteerd tegen besnoeiing op de uitgaven aan klee ding en huisraad, welke de s.d. een hoon voor de arbeiders noemden. De discussie was kalm ingezet met een zakelijke speech van Dr. Schlichting frk.). die van oordeel was dat de werk loosheid niet alleen moest worden bestre den door uitvoering van groote werken, die meestal veel geld kosten. Beter oordeelde hij het aan.'t werk zetten van werklieden in grootere of kleinere industrieën op de wijze als gebeurt in de diamantindustrie. De op deze wijze werkende arbeiders ver dienen dan grootendeels wat ze anders aan steun zouden ontvangen. Van wethouder Baas verwachttp spr. groote activiteit, om te trachten zooveel mo gelijk menschen aan het werk te krijgen. Voor het vinden van de gelden voor Maat- schappelijken Steun wilde spr. zooveel mo gelijk bezuinigd zien op den dienst zelf. Een communistische schreeuwer Was de discussie 's middags kalm geble ven, 's avonds laaiden de uiterst linksche hartstochten weer hoog op. De communist H u i z e n g a was aan het woord en deed dat op een manier, waarvoor zelfs Wijn koop zich geneerde. Het lawaai dat dezo schreeuwer veroor zaakte waa zoo groot, dat het kalme woord van den volgenden spreker, den heer Dou- wes (ar.) in den aanvang bijna niet ver staanbaar was. De heei Douwes betwijfelde of B. en W. wel in staat zouden zijn zooveel op de kos- ten van krankzinnigenverpleging te hezui nigen als zij zich voorstellen. Voorts oor deelde hij, evenals Dr. Schlichting 's mid dags reeds had gezegd, de kosten van het Burgerweeshuis te hoog. Ten slotte infor meerde spr. wat het College denkt te doen voor de kinderen die in de Toevlucht voor Onhelniisden zijn ondergebracht, maar waar voor een ander gebouw is aangewezen. De heeren Dingemans (r.kmevr. Blitz-Bonn en de heer Sajet (s.d.). alsmede de heeren Bernhard en Weiss (midd.) brachten allerlei zaken onder de aandacfct van den wethouder, waarna de Raad te 10 uur weer met stemmen hegon. Een aantal communistische en sociaal-de mocratische voorstellen werden verworpen met 23 tegen 20 stemmen. Daarna hegon de Raad weer aan het be- grootings-hoofdstuk en nam de heer van Meurs (s.d.) het op voor het Burgerwees huls, dat volgens sommige leden zooveel geld kostte. Maar, zette de heer van Meurs uiteen, het Burgerweeshuis kost de gemeen te geen geld, het bedruipt zichzelf uit eigen middelen. Uitvoerig handelde spr. over de kwestie: opvoeding van weezen in wees huizen of bij particulieren. Hij die zelf als wees is opgevoed koos tegen uitbesteding en vóór de weeshuisopvoeding. Het was een sympathiek woord dat deze oud-wees in deze zaak liet hooren. Als voorbeeld voor ideale weezenopvoeding wees spr. op het nieuwe weeshuis van de Ned. Herv. Ge meente aan de Wielingenstraat BINNENLAND. ■lag OFFICIEELE BERICHTEN BURGEMEESTER BIJ K. B. Is aan J. H. Kampe. op zijn met Ingang van 1 Jan. 1934, eervol ontt 1-een.d als burgemeester der gemeent Slttard. AUDIËNTIE De gewone audiëntie van den mlnlate Defence zal ln plaats van op Maandag 1 1933 worden gehouden op DLnsdag 12 Dec WATERSCHAPPEN >rovtncie Friesland: •ovlncle Gelderland: larln hij 70 Jaar zal zijn i-Kljveland, D. Klelne-Molom- Alléén deze maand 28.5( 25." WINTERJAS naar maat, 2 X gepast maatkleeding alléén ce NOORDBLAAK ROTTERDAM ivlncle Noord-Brabant: tot g« i waterschap de Caterspolde" n den Bijndenpolder. J. Th Pi DE VASTE BRUG BIJ DOESBURG De Geldersche Tramweg Maatschappij heeft een bedrag van f 25.000 toegezegd voor den bouw van de vaste brug bij Doesburg Ook van andere zijde kan men op een gelijk bedrag rekenen. Daar de Regeering een streekibijdrage van f 100.000 wensoht, zal het brng-comité trachten het resteerende te ont vaneen van dip gemeenten in den Achter boek, weJke bij het bruggeplan belang hen- Bouwprijs 1 448.000. Ingediend is een wetsontwerp tot wijzi ging der begrootixig 1933 vnn het Alg. Burg Pensioenfonds. Blijkens de toelichting dient het ontwerp om de totstandkoming te bevorderen van een nieuw gebouw voor den Pensioenraad- Het huidige gebouw wordt daarin ge zegd heeft voor 'n groot, in al zijn on- derdpelen samenhangend en ingewikkeld be drijf, zeer belangrijke gebreken, hetgeen noopt tot het doen bouwen van een eenvou dig, doch doelmatig kantoorgebouw. Daai voor is een uiterst geschikt terrein beschik baar aan den Benoordenhoutsohe weg. De aankoop van dit terrein zal een bedrag voi deren van f 130.000. De bouwprijs komt op f 448.000. Het ligt in de bedoeling het bestaande ge bouw in huur over te dragen aan het Rijk waardoor op weinig kostbare wijze voorzien zon worden in het hij het Dep. van De fensie bestaande gebrek aan plaatsruimte, wanneer, binnen afzierobaren tijd, de tijde lijke lokalen aan den Hofweg, bij dit Dep. in gebruik, wegens verbreeding van dien weg zullen moeten worden ontruimd. Naar het Ned. Weekblad voor Kruide nierswaren uit een circulaire van de Meel centrale aan de rijstimporteurs afleidt, zou z-eer binnenkort worden overgegaan tot de contingenteering van gepelde rijst, ten einde daardoor de werkgelegenheid in de Zaanstreek te bevorderen VOOR VEILIG VERKEER! In Januari zal door het Verbond van Ver- eenigingen voor Veilig Verkeer een algs meene vergadering worden gehouden, te» bespreking van wat kan worden gedaan voor de verkeersveiligheid. Wetenschap. EEN VOORHISTORISCH KAMP TE KLAZIENAVEEN Te Klazienaveen hebben veenarbeiders op pl.m. 4 m. onder de oppervlakte een voor historische kampeerplaats gevonden. Men vondt er steenen mesjes, houtskool en den nenhout en gaten in het vindingsdak, waar in het vuur gebrand had. De vindplaa s, die volgens dr. A. E. Giffen te Groningen, uit het Mezolithicum dateert, was bedolven onder een meter dikke zand laag, waarop zich weer 3 meter veen ge vormd had. „Ingevolge de door de geschorsten secreta ris verspreide persoonlijke berichten en ge ruchten" publiceert het bestuur der afd. Ne derland van de „Kantgesellschaft", dat in het hoofdbestuur der K.G., tengevolge van den nieuwen koers in Duitschland, belang rijke wijzigingen hebben plaats gehad, die aan het bestuur der K.G. drie offers heeft gekost: de professoren Gelb,, Utitz en Arthur i^iebert, aan welken laatstgenoemde de K.G. o.m. haar af deeling Nederland heeft te dan- Er is een „voorloopig zuiver Arisch" hoofd bestuur benoemd doch de „beslissende re- geeringsinsianties" hebben besloten, dat, me de met het oog op dc buitenlandsche belan gen en betrekkingen der K.G. de „Gleich- schaltuing1' n.et zal worden gevergd. Daar de leiding van de K.G. thans statutair deels di rect, deels indirect afhankelijk is gebleken v<in de Duitsche regeering aldus het be- stuurscommuniqué heelt het bestuur der „Landesgruppe Holland" het onvereen,gbaar geacht met de nationale waardigheid en zelfstandigheid van het Nederlandsch wijs- geerig vereenigingsleven, dat desaelfs centra le organisatie (want dat was de „afdeelmg Nederland" allengs geworden), die de groot ste Nederlandsehe vereenigingen voor wijs begeerte als leden omvat, en weldra het Algemeene Nederlandsehe Tijdschrif' voor wijsbegeerte en Psychologie als haar orgaan zal uitgeven, nog langer als „Gruppe" fungeeren van een uitheemsche vereeniging, wier hoofdbestuur van een uitheemsche re geering, welke ook, afhankelijk is. Van eeni ge „anti-Duiische" actie of bedoeling is daar bij aldus het communiqué geen spra ke. Ook als het hoofdbestuur van een Fran- sclie of Engelsche regeering afhankelijk was gebleken zou hetzelfde scheppen of herstel len der juiste verhouding een even dringen de eisch van nationaal wetenschappelijke eer en onafhankelijkheid zijn geweest. Wij ontvingen intusschen een uitvoerige memorie van Dr. I-I. W. van der Vaart Smit den „geschorsten" secretaris der afdeeling Nederland. Deze zet daarin uiteen, dat zijn geschil met den voorzitter prof. Polak ontslaan is, doordat laatstgenoemde onmiddellijk na het bekend worden van het ontslag van prof. Liebert, zonder nadere informatie, een brief wilde verzenden waarin de afscheiding van de Nederlandsehe afdeeling werd medege deeld. Dr. v. d. V. S. heeft toen aan de be stuursleden hun oordeel gevraagd en van alle op één na een antwoord gekregen, dat niet gunstig voor het overhaaste optreden, dat Prof. Polak wenschte, luidde. In de memorie zijn ook opgenomen ge deelten van een brief van prof. Liebert, waar in deze 't opreden van prof. Polak betreurt en zegt, dat hij in Belgrado zelf 'n Servische afdeeling wil stichten. Ook zijn er brieven van prof. Menzer, die als plaatsvervangend voorzitter van de Kant-GeselIschaft is opge treden en die er op wijst, dat het aftreden prof. Liebert niet van overheidswege is geëischt, dat hij in zijn ambt had kunnen blijven en dat ter zake van de samenstelling van het bestuur der Kant-Gesellscbaft geen inmenging van de overheid heeft plaats ge had. van der Vaart Smit wraakt zijn schor sing als secretaris door z.i. onregelmatig uit geschreven bestuursvergadering der Neder landsehe afdeeling, waar twee niet-leden van de Kant-Gesel Ischaft aanwezig waren, maar geen meerderheid van stemgerechtigde be stuursleden, en dit niet als een wettige be stuursvergadering kan worden beschouwd. Hij heeft nu als secretaris tegen 13 De cember te Amsterdam een algemeene leden vergadering uitgeschreven, waarin hij zijn mandaat ter beschikking zal stellen, en ZIJ WERD EEN ANDER MENSCH en gaf het ook aan haar kleine meid „Alles heb ik geprobeerd, omdat ik benauwd werd door hoestbuien, dat ik zelfs mijn bezigheden niet meer kon ver richten. Ik was kortademig en leed daarbij aan zware hoofdpijnen. Mijn man raadde mij aan Abdijsiroop te koopen. Taaie slijm kwam bij het gebruik los, waardoor de ademhaling gemakkelijker werd. Ik heb de behandeling een tijdje voortgezet en kan verklaren met de Abdijsiroop een geheel ander mensch te zijn geworden. Ook voor mijn kleine meid gebruik ik het steeds met goed resultaat". Zoo schrij't ons Mevr. J. v. K. te M., wier origineele brief voor een ieder ter inzage ligt Iedereen die van borstbenauwdheden te lijden heeft, zal verstandig doen redding te zoeken bij de vanouds beroemde Akker's Abdijsiroop, Moeders vooral zullen goed doen Abdij siroop aan hun kinderen te geven als zij hebben kou gevat en overdag of 's nachts beginnen te hoesten. Abdijsiroop heeft een zuiverende, verzachtende werking op de ademhalingsorganen, dank zij haar bijzondere samenstelling uit kruiden- extracten. Thans per flesch 1.—, 1.50 en 2.75. Alom verkrijgbaar. Abdijsiroop- Bonbons („gestolde Abdijsiroop) voor buitenshuis 0.35 en 0.60 per doos. Inqezonden Mededeelinq waarin als punten van de agenda aan de orde zullen worden gesteld: goedkeuring van het feit ,dat de secretaris zijn dusge naamde schorsing niet heeft aanvaard, ver kiezing van een bestuur en een bespreking van het den leden door den secretaris toege zonden verslag van het voorgevallene en bepaling van de houding, welke de vereeni ging ten opzichte der aan de orde gestelde vragen, ook in verband met het Tijdschrift, zal hebben in te nemen. De memorie is ook onderteekend door het medebestuurslid dr. R. J. Kortmulder, die verklaart het verslag van den secretaris met de bescheiden vergeleken te hebben en als juist en objectief te beschouwen. Kunst en Letteren. QUERIDO Ter nagedachtenis van Querido aldus Het Handelsblad zal een plaquette i; brons aangebracht worden in de naar Querido genoemde school in de Zeven Pro- vinciënstr. Amsterdam. Een basreliëf van roffelrumen. Een teer punt 't Lijkt verwaand om zoo te spreken Van je vrienden op de zee" Maar de eerste post bracht alweer Tijding van een zeevriend mee; En met schaamte moet je zeggen Als je zooveel vriendlijks leest: Nee, verwend zijn onze zeelui Tot op heden niet geweest! Als ze daar voor weken uitgaan, Soms voor maanden lang op reis Stellen wij hun zeemanskunsten Hoog op nationale prijs, En wij stoffen op een koopje Op hun onversaagde moed Die de vaderlandsche glorie Steeds met p^unten stijgen doet Aan de eenzame gezinnen Denken we maar liever niet, Aan de dappre zeemansvrouwen Heel alleen met hun verdriet, Met hun zorgen en hun zware Bijna niet te dragen taak Vader maanden te vervangen Ach, dat is niet ónze zaak! 't Is een nationale zonde Die de broederband verteert Dat wij het gedurig bidden Voor ons zeevolk zijn verleerd, Dat wij niet getrouw gedenken Als wij knielen bij het Kruis Aan de mannen, aan de vaders, Aan de zonen, ver van huis. God, die machtig is te geven Kracht in zorgen, troost in leed, Eischt van u, dat gij uw broeder En zijn nooden niet vergeet. Bidden wij voor alle nooden Van die gansche Christenheid, Laten we ook een zegen vragen Voor dié broeders in de strijd! (Nadruk verboden.) LEO LENS beeldhouwer Remiens, uitgevoerd in zal aangeboden worden ter plaatsing in een der stedelijke musea. HENDRIK CONSCIENCE HERDACHT 3 December heeft de Kon. Vlaamsche Academie een grootsche herdenking georga niseerd te Brussel bij gelegenheid van de 50e verjaardag van 't overlijden van Con science. De Koninklijke Familie woonde de zitting bij. Herman Teirlinck opende de zitting der Akademie; Minister Lippeus begroette de Kon. Familie en eindigde: Het is nooriig dat de ziel van ons ras doordrongen blijve van kinderliefde, vaderlandsliefde plichts besef, aanhankelijkheid aan den geboorte grond, deugden waarvan Conscience de wel sprekende apostel is geweest". Voorts spraken Dr. Jozef Muls, Dr. Maurits Sabbe, Prof. August Vermevlen, Felix Tim mermans en Herman Teirlinck. Te Oud-Beijerland is aan de Prins Hendrikstraat een nieuwe Chr. Bewaarschool gebouwd, die dezer d^gen officieel geopend is. We geven hier een foto van 't Bestuur met de onderwijzeressen der nieuwe school. Zittend v. I. n. r. de heeren W. Leenman, Ds. W. Rijnsburger, Ds. G. Enkelaar, J. Weeda, Abr. Schipper, J. Lips; staande v. I. n. r. de heeren Joh. den Boer, A. Leeuwenburgh, L. Brussaard, J. Hagoort, Ds. I. Hamming, Jb. SchipperP. de Vroet, en de dames B. van Duinen (Hoofd der School), A. Lodder, A. Boer. Op het schepenkerkhof bij het sioopersbednjf van Permis, is het gezelschap vervallen grootheden ver meerderd met derf, ouden oorlogsbodem „Tromp"die daar eergisteren arriveerde. Op vele plaatsen levert de ijsgang heel wat moeilijkheden voor scheepvaart op. 't Thans opengestelde deel van de Twenti Rijnkanalen, het stuk van den IJssel tot en vi de sluiswerken. De eerste arbeidersflat is te Rotterdam in aan bouw. Temidden van de nieuwe huizenblokken van den Bergpolder rijst het stalen geraamte omhoog. Surprise-avond in het Warenhuis. Hoe e-en zware brand op den avond van 5 Dec. huishield in het vrarenhuis van Karstadt in Lüneburg. Het gebouw, brandde geheel uit; ook van de forsche gevel bleef niet veel over am 'r

Nieuwe Leidsche Courant | 1933 | | pagina 5