ie tuur gTriJtscljr (SLmrmt Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden sn Omstreken EERSTE BLAD Gemengd Nieuws. ABONNCKCNTi l>er kwRrtnn* tn Leiden on In plnnt- f2n wnnr n 'iguilM Imp «evontigd Is f2 35 Frmin pei p»»s( f 2.35 porlnk'-sleii Fe; week f 018 Vih.i iipi Itinieiilnnd bij wekelijk- tclie zending 3.50 dageiijkMho lending „5.50 Alios hi] vooriiithotnllng Zondagsblad niet alzonderlijk verkrijgbaar Bureau: Brees^iat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 No. 5040 DONDERDAG 7 DECEMBER 1933 ADVERTENTIEN Van 1 tot 5 regels ïlkê (Veel meer IteejL Mededeelineen Van 1—5 regels Elke regel meer Ril contract helnneriike korting. Voor tiet pp vingen tan t bureau wordt berekend f 0.10 14e Jaargana Dit nummer bestaat uit TWEE bladen EEN ONRUST-WEKKEND K. B. In het laatste nummer van de Med c- deelingen van de Schoolraad wordt een merkwaardig Koninklijk Besluit bespro ken .met .betrekking tot de exploitutic-ver goeding overeenkomstig art. 101 der Lager Onderwijswet. Het betreft het K. B. van 9 Nov. 1.1. in zake een geschil tusschen de gemeente Pa- pendrecht en het. bestuur van een drietal bizondere scholen aldaar. De raad dezer gemeente moest do vergoe ding vaststellen voor bedoelde scholen óver het jaar 1929 en zulks (volgens de re gel van art. 101) naar het gemiddeld be drag per leerling van de kosten over betzelfde dienstjaar der overeenkomstige openbare lagere scholen in de gemeente. Bij die berekening liet de raad buiten beschouwing de uitgaven voor leer middelen en leerboeken, welke in 1929 wa ren aangeschaft voor de inrichting van.ecu Zevende leerjaar aan de, openbare scholen. Het schoolbestuur was nu van meoning, dat tengevolge hiervan de vergoeding te laag was vastgesteld en ging in beroep; want, aldus was de redeneering: art. 55 f zegt duidelijk, dat in rekening moeten wor den gebracht de uitgaven „voor het onder houden van schoolmeubelen en voor het aanschaffen en onderhouden van schoolboeken, leermiddelen en schoolbe hoeften". Het schoolbestuur werd door Ged. Staten in het gelijk gesteld, maar kreeg bij de Kroon nul. op het rekest. En zoo verscheen het K.B. van 9 November. Dit besluit overweegt, dat 't aanschaf fen en onderhouden van schoolbehoeften slechts kan doelen op het instandhou den van het bestaande en dat de kosten .voor een zevende leerjaar geen kosten zijn ran instandhouding, maar van eerste inrichting, welke overeenkomstig art. 72 volledig zijn vergoed. Dat laatste lijkt op zichzelf wel aanne melijk; maar het kernpunt der kwestie i& dit, dat de Kroon een nieuwe interpretatie geeft van art. 101, lid 5 er daaraan eer. „voor zoover" toevoegt. Een toepassing, des te frappanter, omdat de Minister zooals Mr. Hangelbrock terecht opmerkt deze nieuwe beteekenis bij nota van wijziging in een aanhangig wetsontwerp wil vastleggen. Immers, daarin leest men, dat de Minis ter voorstelt art, 101 lid 5 uit te breiden met de woorden: met dien verstande, dat dit, voor zooveel betreft de kosten voor het^aanschaffen van schoolboeken, leermiddelen en sciioolbe hoeften, bedoeld in art- 55 onder f, alleen het geval is, indien deze aanschaffing strekt tot vervanging van leer- en hulpmiddelen, welke tengevolge van lang durig gebruik niet meer gebruikt kunnen worden of tot aanvulling van de voorraad van schoolbehoeften in verband met de ver mindering door gebruik". Afgezien nu van de kwestie in Papen- drecht, krijgt men hier toch een zonderlinge figuur. De Kroon neemt een besluit over eenkomstig een wetswijziging, welke alleen nog maar aanhangig is gemaakt. In de praktijk echter ducht een veel grooter bezwaar. De tot heden geldende jurisprudentie was, dat de schoolbesturen het exploitatiebedrag, waarop ze reclit heb ben, naar eigen inzicht, mits ten bate van het onderwijs mogen besteden (men ilonkc aan de beslissingen inzake harmonium, or gel en piano): doch voortaan zal een an dere regel gelden en nog wel met terug werkende kracht, voorzoover de driejaar lijksche afrekening niet heeft plaats gehad. Als de openbare school j).v. een nieuwe taalmethode aanschaft, dan valt deze bui ten de berekening; alleen als het ver van ging van gebruikte boeken betreft, zal de vergoeding voor de bizondere scholen er re kening mee houden. Wil de bizonder school ook een nieuwe taalmethode aanschaffen, dan zal zij dat overeenkomstig art. 72 moe ten aanvragen en ligt de beslissing dus bij de gemeente. Mr. Hangelbroek Is van meening, dai deze beslissing een jarenlang constante ju risprudentie over art. 101 omverwerpt en dat ze juridisch onverdedigbaar is. Bij deze vermelding willen we het voor heden laten; de zaak was echter o. i. be langrijk genoeg om er hier de aandacht ojj te vestigen. BINNENLAND. ANTWOORDEN VAN MINIS'ERS SUBSIDIE AAN TRAMWEGEN Blijkens,het antwoord van den Minister van Wate -staat op desbetreffende vrager, van den heer Van Kempen zal voor 1934 aai. al'e tramweger indien en voor zoover sij kunnen nantoonen behoefte Ie hebben aan steun, 40' pCt. worden toegekend van het TWEEDE KAMER-OVERZICHT COLIJN CONTRA AALBERSE De Minister van Koloniën houdt een rede van kloeke bouw De Kamer staat voor een belangrijke en verantwoordelijke beslissing OVERZICHT Dicht bezet waren tribunes en loges in de Kamer bij de voortgezette behandeling van het kortingsontwerp betreffende de Indi sche pensioenen. Nog een negental sprekers hebben het woord gevoerd, eer de minister van Kolo niën aan de beurt kon kompn. De communisten, de clir.-dem. met den R.K. Volkspartijer en de heer Sneevliet schaarden zich bij de oppositie. Waarom ook niet? Van verantwóórdelijkheid hebben de heeren evenmin last als de soc.-demo- Mr. Joekes heeft in een zakelijk beloog het wetsontwerp uitstekend verdédigd. Hij uitte den wcnscli oni ook de voor 1920 go- pensionneerde officieren van de korting vrij te stellen. We vermoeden, dat dit ge schieden zal. De Regeering wees het denk beeld althans met af en toonde zich niet ongenegen daarvoor 2 ton prijs te geven. Prof. Vissctier was na Vrijdag ondergedo ken in de Thomistische wijsbegeerte en be streed met argumenten aan Thomas van Aquino ontleend de stelling van den heer Aa'lberse als zou het wetsontwerp in strijd met de rechtvaardigheid zijn. De Calvinis tische vertolker van Thomas had het o. i. meer bij het rechte eind dan de leider der R.K. fractie, welke sinds eenigen tijd nogal met inwendige moeilijkheden heeft te tob- In korte redevoeringen motiveerden de Plattelander Vervoorn en de heer Lingbeek hun stem voor het regeeringsvoorstel. een rede van ongeveer anderhalf uur heeft daarna de minister van Koloniën liet ontwerp verdedigd. Het was een betoog, dat indruk maakte om zijn argumentatie en de ernst, die er uit sprak. Met name werd de nood van Indië in den kring der beschouwingen betrokken. Die nood is enorm en in dien nood deelt ook Nederland ten bedrage van honderdén miliinenen, die het reeds heeft geleend en nog zal moeten leenen om Indië op de been te houden. We durven zeggen, dat op goede gronden werd aangetoond, dat wettelijk noch moreel pensioenen onaantastbaar zijn; dat de theorie van het uitgesteld loon en de lijf rente-opvatting onhoudbaar zijn; dat de Grondvvetbezwaren volkomen irreëel zijn; dat Indië zonder ook den voorgesteldei. maatregel niet overeind is te houden en dat verwerping van het voor Indië gewensebte ontwerp niet nalaten zal twijfel te wekken aan onzen wil tot saneering der Indische ilnanciën, waarvan de gevolgen hoogst ern- stiff zullen zijn voor Indië en de gepension- neerden zelf. We laten het, ook na ons artikel ter zake van gisteren, bij deze samenvatting. Men leze er de rede van Dr. Colijn verder op na. Het was weer een rede van kloeken bouw. helder, en doorzichtig als steeds en vol van argumenten, die naar onze overtuiging heel sterker waren dan de aangevoerde be zwaren, waarvan er vele volkomen onhoud baar mogen worden geacht. Er waren natuurlijk replieken noodig. Ei- werd een ongewoon ruime tijd voor toege staan: net zoo lang als voor de redevoerin gen in eersten termijn. Heden zal er mee begonnen worden. Wat het resultaat zal zijn, is ons niet be kend. Wel hebben we sterk den indruk, dat er ten slotte voor het ontwerp in de Kamer een meerderheid zal blijken te zijn. Groot zal zij misschien niet zijn, maar ze is er dan toch. Wat er bij verwerping gebeuren zou? De Kabinetskwestie is niet gesteld door Dr Colijn. maar in zijn waardig bescheid aan den" heer Aalberse heeft hij dezen ver over troffen in politieke oolijkheid en voorzich tigheid. Dc heeren om den R.K. leider heen kunnen er van denken wat ze willen. Maar het Kabinet kent zijn eigen verantwoorde lijkheid en handelt slechts in het belang van de beide deelen des Rijks. Het is te hopen, dat ook vele Kamerleden zich van hun verantwoordelijkheid ten volle bewust zullen toonen. Dan dreigt geenerlei gevaar. 's Avonds werd met Waterstaat begonnen (Voor Verslag zie men blz. 9) vroegere brandstofsubsidie, welk bedrag vonrloonig en in termijnen als vo.orhetaling za1 worden uitgekeerd. Voorts zullen subsi dies worden toegekend in de gevallen, dat nok de streek een bedrag voo- steun beschik baar stelt er we! tot een gelijke som als de steun van i v streek. Voor zoover tramwegen gedwongen worden tot uitgaven voor verleg ging van een tin in verband met de verbet? ing vpn Rijkswegen, zullen die uitgaven in aanmerking worden gebracht voo- dekking door renteloos voorschot uit 's Rijks schat kist. Het daarna nog overblijvende deel van den begrootingpost kan dienen voor dekking van tekorten op de exploitatie, doch op uit- keering daarvan zal n et reeds bij voorbaat mogen worden gerekend. Integendeel be hoort elke onderneming zoo krachtig moge lijk te streven naar het verkrijgen van e.on sluitende rekening. Elk geval zal voorts op zich zelf worden beoordeeld. EEN VLIEGVELD OP FLAKKEE Het bestuur van de Centrale Vereen'ging Steun bij Ziekcnhuisverplcging op het eiland Flakkee, cat het belang inziet van een Flak- keesch vli gieïd, zrlks in verband met een onder alle omstandigheden intact blijvend ziekenvervoer, heeft thrns een terrein in de Ouddorpsche Oostdu'nen daartoe op het oog. Dit terrein, dat 20 rï.A. root is, zal moeten wo-den geëgaliseerd, waarvoor men een sub sidie van rijk en gemeente hoopt te ver krijgen. Men begroc* de kostm ep 23.000.—, GEMEENTERAAD VAN AMSTERDAM Behandeling der begrooting Er moet bezuinigd worden alleen niet op déze post Groot aantal stemmingen met Midden standers en Dr. de Hartogh op de wip De Raad maakte een aanvang met de be handeling van de bcgrooting van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen. Voor de onder wijsaangelegenheden bestaat In den regel ook buiten den Raad veel belangstelling. Men weet dat ook dit hoofdstuk der be grooting niet aan het snoeimes der bezuini ging ontkomt F.n hoewel reeds in principe zeer belangrijke besluiten door den Raad zijn genomen, t.o.v de begrooting in liet al gemeen (wij denken aan het brengen van de cri sisl asten op de gewone uitgaven en hot aanvaarden van de loqnvoordracht) prnheeren de sociaal-democraten niettemin de voorgestelde bezuinigingen weer krachteloos te maken. Zij hebben een reeks daartoe strekkende voorstellen ingediend, die door hun woord voerder. den heer Toornstra, werden toegelicht met de opmerking dat het alle maal torh zulke noodzakelijke dingen hier betroffen. Het refrein was weer telkens: F.r moet bezuinigd worden, alleen hierop niet! Derhalve hadden de sociaal-democraten n.m. bezwaar tege.i de onvoering van bet aantal leerlingen per klas het verstrekken van klompen in plaats van schoenen de-afschaf fing van het achtste leerjaar, de inperking van de school voeding tot de schooldagen en het intrekken van de subsidies voor vacan tia kinderfeest enhet S. Nicnlaasfeest Behalve de heer Toornstra namen ook de s.d. leden de Vries en de Mlran d a deel aan de algemeene beschouwingen;over de Onderwiishegronting, waarover straks nog ppn enkel woord Dp dames raadsleden Mr. Katz (c.h)en Koe k-M ii i d e r (v h.) spraken over ande re onderwerpen, die de details meer raak ten. Mej. Katz en de heer Ca reis (v.h) hadden geïnformeerd hoe hef staaf met den eeest van hel openbaar onderwijs, waarom trent zij zich niet gerust toonden. Bernhard en Bruinsma Tn de zitting van gisteren was het vooral de vnorstellen-reeks dpr sociaal-democraten, dip in 't centrum der helangstelling stond. Ook de voorstellen der middenstanders: afschaffing van het openhaar voorbereidend onderwijs en intrekking van 'de subsidies aan het bijzonder voorbereidend onderwijs vroegen eenfge aandacht Aan den heer Bernhard was hlijkhaaiu de behandeling van deze aangelegenheid toevertrouwd en daartoe gebruikte hii het, volgende stevige argument: Wie zich de weelde van kinderen veroorlooft, moet de kosten er van ook maar dragen! F.en fraaie redeneering. die Mr. Rom me (r.k.ï onder handen nam met de opmerking, dat nvt deze opmerking hpf debat toch we! op lang peil terecht kwam! De fractiegenoot van den heer Bernhgrd. de heer Bruins na, zei later op den mid dag, dat de heer Bernhard zich verkeerd had uitgedrukt Hij bedoelde dit: Zii. die gezegend ziin mtt vee! kinderen, hebben veel zorgen! Dacht Mr. Rnmme dat dp lieer Bernhard hot grnote gezin beschouwde als een last? Neen. hij ziet het als een zegen! De lieer Bruinsma voegne er nog een paar aardige woordies over het grnote gezin hij. en meende daa.'inee dp per vi.n de midden stfindsCractie te hebben gered Nntnufliik. nam Mr. Rom me met dif praatje geen gpnoegen. Een twefde voorbeeld van „af doende" anrnmentppring van den bper Bern hard nam de beer Rimme onder de Inune, n 1. diens onmerking. dat slechts 2 a 3 we ken on de lagpre school voldoende zijn om den kinderen bij te brengen wat ze op de voorbereidende school opsteken! De rk. snreker informeerde verder, waar de sociaal-democraten het slordlqe mlllfoentfe. dat met hun voorstellen gemoeid was, van daan dachten te halen. De roode heeren gaven hiervoor geen enkele aanwijzing, en daarom betoogde hij nog eens. dut wie een sluitende begrooting wil aan deze voorstel len zijn stem niet kon geven. Tenslotte wees ïiij er op, hoe opnieuw blijkt, dat de s.d politiek uit financieel oogpunt verder felijk is en poogde de reeds genomen fun- danvntoele beslissingen te verzwakken Het millioen, waarover Mr. Romme sprak, deponeerde de heer de Miranda (s.d. nu op tafel. Boter bij de visch! Vooreerst verhooging van de brandverzekeringshélas- Jhr. Mr. RUYS DE BEERENBR0UCK De voorzitter der Tweede Kamer. Jhr. Mr. Ruys de Beerrnibrouck, heeft gistermiddag voor den aanvang van de vergadering der Tweede Kamer, een bezoek gebracht aan fle journalisten op de perstribune. Hij betuigde hun dank voor het hem Ier gelegenheid van zijn GOsten verjaardag gezonden bloemstuk en voor de waardeerende artikelen, in de pers over hem versohenen. VARA EN EERSTE KERSTDAG Door het hoofdbestuur van do Alg. Prn. testantenvereen. is aan den Minister van Binnenlandsche Zaken verzocht, liet daar heen te willen leiden, dat op F.ersten Kerst dag het radioprogramma niet door de Vara, maar door een andere omroepvereeniging zal worden verzorgd, zulks meer in overeen stemming met het gewijde karakter van deze feestdag. DE INDISCHE PENSIOENKORTING EEN AMENDEMENT-JOEKES. De heeren Joekes, Rutgers, van Roctzc- laer van Dubbeldam, Rierema, Kuiper, Ke telaar, van Dijk, Lovink, Goseiing en Boon hebben een amendement ingediend om in artikel 2 van genoemd wetsontwerp te doen vervallen de woorden „beneden den rang van officier". ting, afwentelen van het aandeel der ge meente in de omzetbelasting op de verbrui kers en verhooging van de zakelijke bedrijfs belasting met 50 pet. Prof. W o 11 j e r (a.r.) maakte den Raad duidelijk, dat hervorming en bezuiniging twee zijn. In dezen tijd moet reorganisa tie. die meestal geld kost, achterwege blij ven. ook al in verhand met de wettelijke verhouding van openbaar en bijzonder on derwijs. Sur. heeft zelf ook allerlei wenschen op onderwijsgebied, maar thans zal hij die niet or> den voorgrond schuiven De sociaal-democraten, vervolgde spr. handelen met hun voorstellen precies als de vorige week. Psychologisch zijn ze be grijpelijk. omdat de sociaal-democraten zich te veel hebben vereenzelvigd met het open baar onderwijs en altijd vooraan stonden om de kosten er van op te drijven. Hoewel meerdere voorstellen spr. wel sympathiek waren, moet de heer Toornstra torh niet denken, dat de sociaal-democra ten alleen liefde voor het onderwijs heb ben. Dat hebben wij. a.r. minstens evenveel, maar voor ons is de richting in het onder wijs van meer beteekenis. Laat de heer Toornstra, aldus eindigde spr., zijn eigen menschen maar aanmoedigen om zelf „e doen. wat de gemeente vroeger te veel deed! De wethouder aan het woord Wethouder Abrahams (v.d.) meende in ziin antwoord te kunnen verzekeren, dat de geest van het openhaar onderwijs niet wordt geschald door revolutionaire invloe den. Met groote kracht zullen B. en W zich .evenwel verzetten tegen den geest van verzet van sommige ouders tegen onderwij zers die zelfs hinderlijk worden gevolgd en bpdreigd. Hpt voorbereidend onderwijs besnrekend. zei de de wethouder, dat de uitbreiding ij sloperzet en het aantal leerlingen per klas is verhoncd, maar dat aan afschaffing nog niet kan worden gedacht. Tegenover de voorstellen van de sociaal democraten stond de wethouder om de he- kende redenen afwiizend. Met een critisrh firn» bekeek de wethouder het millioen van den heer de Miranda en nam het niet voor klinkende munt aan De gulden® van den s.d. leider hadden te zeer geleden door ..een heetie inflatie", hetgeen do wethouder met eiifero aantoonde. Bovendien, als de heer de Miranda zeert. geen versobering tp wil- lpn. moet hii de kosten van zijn denkbeel den niet verhalen op d hurgerij, die hij wper zwaarder wil belasten. De heer de Miranda had inmiddels een ander briefje klaargemaakt: de omzetbelasting liet hij .maar schieten; thans prijkten behalve de verhanging van hrandverzékeringshelasting en de zakelijke bedrijfsbelasting de f330.000 aan kindertoeslag op het soliede financieels programma van de roode fractie. De Raad had den kindertoeslag immers verworpen! Hiermede is het fan t asm e des heeren de Miranda weer ppns gekarakteriseerd. 's Avonds werd druk gediscussieerd over den Stadsschouwburg en allerhande .ar beidersontwikkeling", die heette bedreigd te worden Om 10 mtr begon de Baad aan een groot aantal stemmintron. Onderscheidene voor stellen van middenstanders (ook die betref fende het voorbereidend onderwijs) en com munisten sneuvelden. Verworpen werden de voordrachten van B. en W. tot heffing van ventgel- den en verhonging van marktgelden met 24 tegen 20 stemmen. De ondenvifs-voordrachtpn van B. en W. werden aangenomen met 24 tegen 20 item- men. In dezelfde verhoudingen vcrwiem de Rand dp snriaal democratische voorsfpllen. De middenstanders en Dr. de Hartogh zaten weer op- de wip. LOONSVERLAGING BIJ DE SPOORWEGEN Van den Personeelraad der Ned. Spoor wegen ontvangen wij het volgende coramu- Op 6 Dec. 1933 had een delegatie van den Personeelraad een audiëntie bij den Minis ter van Waterstaat over het door de di rectie aan den Raad bekend gemaakte voor nemen om de loonen van het personeel an dermaal te verlagen. In een uitvoerige brspreking hooft de delegatie haar afwijzend standpunt nader toegelicht en verdedigd en bij den Minister bepleit om over het jaar 1931 de loonen niet te verlagen. De Minister merkte op, dat de financieele uitkomsten van het spoorwegbedrijf verdere verlaging der loonen onvermijdelijk maken. Ten slotte heeft de delegatie bij don Mi nister er sterk op aaneedrongen den gel digheidsduur van het R.D.V. in ieder geval met meer dan twee maanden te verlengen De Minister zal dit nader in overweging nemen. DOOR EEN PAARD GEDOOD De (50-jurjge Landbouwer J. B. Rapp'nge, wonende te Zuidwoldo (Dr.), die onder een steigerend paard geraakte en dientengevolge ernstig werd verwond, is aan zijn bekomen verwon dingen overleden. Ontstellend drama te Den Haag BRAND EISCHT DRIE MENSCHEN- LEVENS TWEE ZWAARGEWONDEN Hedenochtend tusschen 8 en 9 uur, heeft in het heerenhuis Daendelsstraat 26, te Den Haag een ontzettende brand gewoed, die treurige gevolgen heeft ge had. Een 18-jarig meisje en twee jonge kinderen zijn n.L bij den brand om het leven gekomen. Omstreeks kwart over acht merkten bu ren en voorbijgangers dat vanuit de ramen der eerste etage rookwolken opstegen, zoo- daf de brandweer van verschillende zijden werd gewaarschuwd. Onmiddellijk werd met een motorspuit van de Louise Hen riëttestraat uitgerukt, doch al spoedig bleek assistentie van een tweede en derde motor spuit van den Rijswijkschen weg noodzake lijk. Omdat in het perceel een kleine fa briek en grossierderij van pyama's en an dere nachtgoederen was gevestigd vond het vuur gretig voedsel. Het duurde dan ook niet lang of behalve de eerste etage waar het vuur vermoedelijk door het ontploffen van een gashaard in de voorkamer is ontstaan, tastten de vlam men ook de tweede etage aan en spoedig stond heel het gebouw in lichter laaie. De brigadier van de brandweer, de heer Wes terduin ging naar binnen en zag aan de tuinzijde twee menschen op het bal con van de tweede etage en daar naast iemand voor het raam staan, die om hulp schreeuwden Hij riep hun toe op het balcon te blijven tot het zeil zou zijn gespannen om hen op te vangen. Het was n.l. op de trap en om geving één groote vuurzee, zoodat het on mogelijk was langs den normalen weg de menschen te bereiken. Aan de voorzijde stond eveneens iemand op het balcon. Deze, de heer Löwi, een gevluchte Duitscho Jood, de hoofdbewoner van het perceel, wachtte geen hulp af, doch sprong op straat en werd daar zwaar gewond op- F,en van het drietal personen, dat op het achterbalcon stond, een broer en tevens compagnon van den eerstgenoemde, sprong aan de tuinzijde naar beneden waar het zeil nog niet gespannen was. H ij werd eveneens zwaar gewond. De twee overige personen, die men ge zien had, de echtgenoote van den heer Lö wi en de 31-jarige logé Malie Lörsch wer den in 't springzeil opgevangen en bleven ongedeerd. De brandweer drong nu over de ladders die tegen het huis waren opgesteld naar binnen. Hier deed men een verschrikkelijke ontdekking: een 18-jarig meisje, Panla Decker, een zuster van mevr. Löwi en twee zoontjes, de drie-jarige Siegfried en de zes-jarige Bubi Löwie werden dood op bed gevonden. Zij bleken door de rook te zijn gestikt, nog vóór de brandweer hulp kon bieden. Nadat de brandweer de lijken geborgen had werden de geredden naar het zieken huis vervoerd. Niets gezien De brand is, gelijk gemeld, ontstaan on de eerste verdieping van het heerenhuis, om daarna zich voort te planten naar de tweede verdieping. De bpgane-grond verdieping is niet door het vuur aangetast. Nog voor de brandweer ter plaatse was is men van de straal af naar binnpn ge drongen. Zekere heer Kwik is in groote snelheid door het huis gerend, naar ver klaarde niets te hebben gezien. Blijk haai heeft hij daarbij de kamer, waarin bet 18 jarig meisje en de twee kinderen sliepen over het hoofd gezien en de volwassenen niet opgemerkt, omdat deze reeds op het balcon gevlucht waren. Het. vuur breidde zich zoo snel uit, dat de heer K. ijlings moest retireeren. Indien de bewoners niet in volkomen radeloosheid hadden gehandeld zou de ramp waarschijn lijk tot kleiner afmetingen terug kunnen zijn gebracht Te Eindhoven heeft op de proeffabriek van de Philips Gloeilampenfabriek een ernstig ongeval plaats gehad. De 40-jarige electricien Klabhers uit. de Varenstraat te Eindhoven is bij het verrich- ten van reparatiewerkaainheden aan een ap paraat met den elec'rischen stroom in nan king gekomen en gedood. De man had het apparaat niet stroomloos gemaakt Voor de Amsterdamsche rechtbank is de behandeling voortgezet van de zaak tegen C. de J en G. Th. K.. veilingoxpl., die zich te verantwoorden hebben gehad als ontvan gers op den bloemen- en groentenmarkt te Amsterdam wegens het opzettelijk vaische- lijk invullen van formul eren, welke verkla ring inhielden,, geldende als maa'staf voor de invordering van marktgelden. De offi- justitie e'schte na een uitvoerig requisitoir ten slotte tegen ierleren verdachte eon gevnuenisst af van 2 t u r ai hun ge vangeneming bij de titspmak het von- Voornaamste Nieuws* (hi* n In de Gemeenteraad van Amsterdam ia het begrotingshoofdstuk Underwijs behan deld. Te Den Haag heeft een brand gewoed, waarbij drie personen zijn gedood en twee zwaar gewond. (Blz. 2) Het getuigenverhoor in het Rijksdag brand proces geëindigd. De Iersche kwestie in het Hoogerhuls. Litwinoff is heden te Berlijn aangekomen. Berichten over het ijs. Blz. 3. In de Tweede Kamer Is het voorstel tot korting op de Indische pensioenen verder behandeld. Minister Colijn heelt een redo gehouden. Verder is een aanvang gemaakt met de behandeling der begrooting van Waterstaat. (blz. 8) Tot hooglecraar te Utrecht is benoemd Dr. V. J. Koningsberger. POGING TOT KINDERMOORD? Men meldt uit Alkmaar aan de N.R.C.: Te Bergen (N.-H.) is de 23-jarige onge huwde Duitsche dienstbode gearresteerd, ver dacht van poging tot moord op haar kind van tien maanden. Dit kind, dat was uitbesteed by een familie te Alkmaar, werd onlange op een Zondag door de moeder bezocht, die toen een eindje met het kind ging wandelen. Onderweg zou zy de kleine koperschilfers hebben ingegegven. Het kindje was sedertdien erg lastig en schreide veel. Korten tijd geleden was de moeder wederom haar kindje komen opzoeken. Toen zij een oogenblik met de klei ne alleen was, heeft zy haar een banaan ge geven. Eenige dagen later werden in de ont lasting stukken van naalden aangetroffen. Hierdoor werd het vermoeden, dat er iets gebeurde, dat niet in orde was, bevestigd, zoodat de verzorgers van het kind de politie op de hoogte stelden van hun bevindingen. Na een uitgebreid onderzoek is daarna tot de arrestatie van de jeugdige moeder overge- POGING TOT DOODSLAG Verdacht van poging tot doodslag heeft de gemeente-politie te Venlo aangehouden den 23-jarigen chauffeur G. Francten. De aange houdene zou namelyk op 4 December j.l. te> Swalmen op een commies-dienstgeleider die hem sommeerde met zyn smokkelauto te stop- oen, zijn ingereden. Hy wist evenwel te ont komen. De aangehoudene zal vandaag naar de strafgevangenis te Roermond worden ge- DE DUBBELE MOORD TE NUTH Het gerechtshof te 's-Hertogehbosch behan delde de strafzaak tegen den gedetineerden 40-jar gen arbeider, Johannes Janssen, die in beroep was gegaan van het vonnis der recht bank te Maastricht, waarhij hij tot 15 jaar ge vangenisstraf was veroordeeld wegens den tiweevoudigcn moord op den 35-jarigen mole, naar J. H. Wever en diens vrouw, te Nuth (L.) op 25 Juni 1933 gepleegd. Na een uitvoerig getu genverhoor hield de advocaat-generaal bij het gerech'shof te Den Bosch, rar. Massink, zijn requisitoir. Hij achtte de doodslag bewezen. Hij ont kende dat er sprake kon zijn van zelfver dediging, daar verd. Janssen dien morgen met boosaard ge voornemens om het huis had geloopen en wist dat de revolver waar mee Wevers hem bedreigde, ondeugdelijk was. Sp. eischte bevestiging van hel vonnis van de Maast rich tsche rechtbank, nl. vijf tien jaar gevangenisstraf. De verried ger achtte de brandstichting niet bewezen en vroeg de uiterste clementie van het Hof. Uitspraak 20 Dec. a^. UIT DE ANTIREV. PARTIJ A.RJA. Sinds de vorige opgave is bij het secreta riaat der A.R.J.A., Tesselschadestraat 9, Zwolle, bericht ingekomen van de oprichting van de volgende studieclubs: IJoselmuiden: Voorloopig adres J. Flink, Burgwal 38, Kam pen. Doetinchem: Kweekschool „Groen van Prinsterer". Voorloopig adres: W. Kruk, Dichtweg 140. Utrecht: „Dr. H. Colyn". Voor loopig bestuur Mej. J. van Spengen, Amster damsche Straatweg 1041, Zuilen, J. Doeser, A. Roos en A. Veldman. „A. W. F. Idenburg". Voorloopig bestuur: A. Bruining, voorzitter; H. A. Godschalk, secretaris, Oude Kerkstraat 23, penningm. mej R. Hartog. Amsterdam; Opgericht ie de elfde studie-sectie in Amster dam (Noord). De 12de Sectie is op verzoete van het bestuur der K.V. Amsterdam (West) T- voorbereiding. Alg. secretaris te Amsterdam J. G. Bushoff, Ferd. Bolstraat 174-IIL Amsterdam (Z.). GOUDA. De A.-R. Prop.-club „Groen van Prinsterer" hoopt a.s. Maandagavond in ge bouw .Daniël" in jaarvergadering by een te komen Behalve huFhoudelük gedeelde ver. meldt de agenda nog een inleiding van don heer A. G. van Leeuwen over art. 1 van „Ons Program".

Nieuwe Leidsche Courant | 1933 | | pagina 1